Автореферат диссертации по медицине на тему Профилактика непланируемой беременности у девочек-подростков
’ f З ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА ТА ПННКОЛОПЇ . . АМН УКРАЇНИ
1 І НОЯ 1938
. 'На прачах рукопису •
ЛИПЧАНСЬКД ЛІДІЯ ФЕДОРІВНА
• ’ . . • , »
ПРОФІЛАКТИКА И СПЛАНОВАНОЇ ПАПТНОСЇ'І УДІВЧАТ-ШДЛІШН
І4.0І.0І — Акуиіерптю і гінекологія
АВТОРЕФЕРАТ.
дисертації нл здобуггя наукового пучет .кандидата мсднчннл наук
Київ — 1096
Дасартація <: рукописом
Робота виконана ь Доисці.кому дсржаьному меднчному університеті ім. М.Горі.кого. .
Науковий керівник — доктор медичних, наук, професор, заслужений ' _ діяч Науки і техніки
Чітка Володимир Кирнлоанч -
Офіційні опонеігш — аокюр медичних наук, професор
- Голоти Влшшслші Якович,
доктор біологічних наук» професор Травинко Тетния Дюшйпт
Провідна установа — Кншсіка медична академія після,, дипломної осиітії
'у/
Захист дисертації відбудеться “'ОІУ ^ ' 1996 р. на засіданні
спеціалізованої вченої ради із чахиоу дисертацій иа здобута наукового ступеня доктора наук за спеціальностями “Педіатрія”, “Акушерство та гінекологія” (Д 50.14.0і) при Інституті педіатрії, акушерства та гінекології. АМН Ухра'іни (252052, м. Київ, вул. Мануїльського, 8). . • . .
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України.
Автореферат розісланий '* <? ” У о _ 1996 р.
Вчений секретар • . Г .
спеціалізованої'вченої ради ^
какдндат медичних наук (_х/ уцрОл*-* Л.В.Квашніна
ЗЛГАЛЫ1А ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ. . ,\ктуалыпстъ проблеми. Питання профілактики непланованої вагітності у дівчамііддітків набуває особливої актуальності в ’зв'язку з виконанням національної державної програми “Планування сім’ї”, іцо прийнята Кабінет; л Міністрів України в грудні 1995 року.
Раннії! початок статевого життя, погана поінформованість про методи і засоби контрацепції та недостатність їх використання .'збільшують ріпнк насгаїшя непланованої вагітності і приводить до зросту числа штучних аборів та пологів у підлітків, яких відмічає біологічна, психологічна та соціальна незрілість (С.Г.Нерминова, Е.И.Сотішкова, Б.Ксіїіп§, 1993). Вивчення репродуктивного анамнезу підлітків показало, що у 3(^,8% дівчат, які мали сексуальні контакти, буірі в анамнезі вагітнссті, що в 69,!% закінчилися штучними абортами, в (6,4% випадків — пологами, я в 14,5% самовільними абортами, і, за даними С.Г.Пермпповиіі пі Е.И.Сотннковой (І9?0, 1993). співвідношення пологів та абортів складає у підлітків 1:5. Ці результати співпадають з даними зарубіжної літератури (В.И.Бсмжииа, В.П.Сметник, Л.Г.Тумшювич, 1990). Відомо, що у більшої половини дівчат-підлітків перший аборг протікав з ускладненням (И.И.Гребешева, 1993; А.Розенфельд, 1995).
Разом з тим мало уваги приділяється вивченню репродуктивної поведінки підлітків. Недостатньо вивчено контрацептивну поведінку та прийнятність різних методів і засобів сучасної контрацепції у підлітків. Відсутні роботи, ідо вивчають вилив гормональної контрацепції на гормональній! гомеостаз підлітка: не розроблені методи профілактики
непланованої вагітності у підлітків в залежності під віку, гормонального статусу, стану органів репродуктивної системи.
Мета роботи. Розробиш систему безпечної профілактики непланованої вагітності з використанням оральчої контрацепції
(ОК) для здиододмя . чі.ісла нешіанованої вагітності у дівчат' підлітків та профілактики порушення їхнього репродуктивного здоров’я. -
Зшдаїшй дослідження.
1. Вивчити репродуктивну поведінку дівчнни-підлітка.
" 2, Вивчити гормональний статус дівчат-підлітків в різні вікові періоди. • .
- 3. Вивчити вплив гормональної котрацепції на деякі ланки репродуктивної системи.
4. Вивчити вплив штучного аборту на гормональний статус підлітків в різні строки гестації і дію оральної контрацепції в постабортнім періоді.
5, Розробити та науково обгрунтувати систему безпечної профілактики неплаиованої вагітності з використанням оральної контрацепції для підлітків в залежності від віку, гормонального статусу, стану репродуктивної системи та інших причин. .
Наукова іюішша роботи. Представлена робота с вирішенням на сучасному рівні важливості медико-соціальної проблеми профілактики неплаиованої вагітності у дівчат-підлітків. Вперше вивчено гормональний стаїус у дівчат-підлітків, які живуть статевим жиггям, в залежності від віку та після аборту, проведеного в-різні строки гестацїї.
Одержані нові дані про вилив різних видів оральної контрацепції на деякі ланки репродуктивної системи в залежності відвіку підлітка. • ,
В роботі розкрито гормональні особливості стану репродуктивної системи у дівчлг-пшлігеів, запропоновані методологічні підходи до використання оральної контрацепції в профілактиці непланованої вагітності у підлітків, що дозволяють знірнтн число аборіів, а також зберегти здоров'я юним папісткам.
. з
Практична значимість. Розроблена і запропонована дня практичної охорони здоров'я система науково-обірунтованих заході» з ціленаправясної профілактики вагітності у дівчаг-підлітків, шо включають правильне статеве виховання з раннього віку, а також диспансерне спостереження за дінчатами-підяпками, які живуть сгатевнм житіям і користуються оральною контрацепцією, сприяла зниженню числа вагішосіеіі в ньому ріці на 28,2% в 1995 році в порівнянні з і 991 роком.
Показана значимість дослідження стану гормонального стану дівчат-підоііків в різні вікові періоди і під час гштіїнЛеті та після її перерви н різні строки гестації. .
Впровадження результат робото в практику. Розроблена методика профілактики непланова иої вагітності у дівчат-підаітків впроваджена'для роботи в центрах планування єіуч. жіночих консультаціях, в кабінетах диіячнх та иідпітп'их гінекологів Донецької області (Донецькій!. Державний Регіональний Центр Охорони Материнства і Дитинства. Донецька Обласна клінічна лікарня ім. Калініна, Донецьке обласне лікувально-клінічне об’еднамня, міський' центр шанування сім’ї м. Макіївки, центр планування сім’ї м. "орлівки).
Результати досліджень впроваджені в науково-іедагогічниіі процес кафедр акуиісрсгва та гінекології Донецького Державного медичного університету.
Основні положення, що вшіося гьея на -шисг.
І. Профілактика непланованої па гін юс гі у підпігкін с хладною медико-соціальною проблемою, яка вимагач Іровсдення комплексу .13 ХОДІВ, ІЦ<> Проводяться (МІОМ з іеяаіоі-ами, баїькамн, медиками, ию включають правильне татевс виховання з раннього лніячого віку, інформоване п. з іигань вшиту непланованої вагітності на репродуктивне
. 4 : -
здоров'я дівчини-підлітка :іа існуючими методами контрацепції, диференційованому підборі контрацепції.
2. Ендокринна регуляція репродуктивної система у дівчат-
підаїгкш мас вікові особливості, що характериз>тоться відносно низьким вмістом гонадотропних гормонів та прогестерону на фоні підвищення вмісту естрогенів при нормальному вмісті кортикостероїдів. • .
3. Після операції штучної перерви вагітності виявлені глибокі порушення в гормональній регуляції менструального циклу у підлітків, ступінь порушення яких залежить піл гсстаційного строку, коли було проведено перерву вагітності.
4. Застосування гормональної контрацепції у дівчат підлітків, включаючи і використання контрацептивів відрад після аборту, додаткових негативних змін в системі гіпофіз яєчники не викликає.
5. Пропонована система надання допомога, підліткам : профілактики непланованої вагітності знизила число ваіітностеі у дівчат-підлітків Донецької області на 28,2%.
Апробація роботи. Матеріали дисертаційної роботі повідомлені на обласних наукових конференціях м. Донецька 1990—1996 p.p.; на засіданні Донецької обласної ради рододопомогн, 1991—(996 p.p., на . 1 Українській наукове практичній конференції “Актуальні проблеми охорони здоров' дівчат-підлітків", м. Харків, 1993 p., на науковій конфереїш “Демографічна ситуація на Україні”, м. Київ, 1993 p., н науковій конференції акушерів-гінеколсгів, присвяченій 6( річчю відкриття кафедри акушерства та гінекології № І ДМІ, і Донецьк, 1993 p., на всесвітньому конгресі молодих вчені України, м. Івано-Франківськ, 1995 p., на міжобласній наукові практичній конференції, присвяченій 30-річному ювілею кафещ акушерства та гінекології ФУД Дон ДМУ, м. Донецьк, 1995 p., »
' ' 5
спільній Українсько-німецькій науково-практичній конференції
акушерів-гшекологів, м. Донецьк, 1996 р.
Обеиг і структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 195 сторінках машинописного тексту, включає 65 таблиць та 10 малюнків. Робота складається із вступу, огляду літератури, опису об’єктів і методів досліджень, 4-х розділів власних досліджень, заключения, висновків,- практичних рекомендацій, списку літератури, що містить 187 вітчизняних та 123 зарубіжних авторів. —
Декларація конкретного особистого внеску дисертанта у розробку наукових результатів.
1. Проведено детальне вивчення сексуальної,поведінки у 680 дтчат-підштків, які живуть статевим життям, а також дослідження менструальної функції з допомогою гормональних методів.
2. Розроблені лові методологічні підходи до використання
гормональної контрацепції в профілактиці негшанованої вагітності у підлітків. 5
3. Вивчено дію гормональної контрацепції у підлітків в посгабортиім періоді у 225 дівчат-підпітків.
4. Здійснені аналіз та статистична обробка матеріалів дисертації.
Зміст роботи. ' ,
' Матеріали і методи дослідивша.
Обстежено 680 дшчат-підіїітків у віці від 14 до 18 років, які живуть статевим життям. З них: 75 дівчат-підпітків схлали контрольну групу, що бупа розподілена на 3 підарупи по 25 чоловік за віком: 14—15 років, 16—17 років, 18 років. В основну групу увійшло 450 дівчат, які використовували'гормональну контрацепцію. 2^5 дівчат вмзшали пріларатй типу марвеяон, трикпілар та оврет і були розподілені в іалежності від віку на три підгрупи по 75 чоловік: 14-— 15 років, 16-І 7 рохіз та 13 років.
6 .
Другу групу склали 225 дівчат-підлітків, які вживали гормональну контрацепцію після аборту і були розподілені по 7Г дівчат-підлітків в залежності від характеру аборту: після міні-вборту, традиційного в терміні 5—11 тижнів та аборту великого строку в 20—22 тижні, які вживали в постаборінім періоді ОК. Ще 155 дівчат-підлітків склали групу порівняння, які не вживали ГК в пісяяабортнім періоді: 56 дівчаткам було проведено міні-аборт, 52 дівчаткам-підліткам — традиційний аборт в терміні 5— 11 тижнів та 47 дівчаткам — аборт в слроці 20—22 тижні вагітності. Всі обстежувані дівчатеа-підштки були у віці від 14 до
18 років (Р>0,05). ; .
' Вміст гормонів в сироватці ' крові визначався радіоімуНологічннм Методом з використанням відповідних стандартних наборів: для естрадіолу і прогестерону виробництва СНД (М. Мінськ), для гормонів гіпофізу —фірми СЕА-ІК.Б БОРШ (Франція). Кров для визначеная гормонів забирали у жінок з ліктьової вени в ранкові години на 7, 14 І 21 дні менструального циклу в кількості 5 мл до початку прийому оралкних контрацептивів, потім на протязі 3-х циклів прийому і після Відміни на протязі 3-х місяців. У всіх групах обстежувати дівчат-підлітків визначали в сироватці крові гормони гіпофізу: фолікупостамулюючий гормон (ФСГ), лютсотропний гормон (ЛГ)> пролакткн (ГІРЛ), гормони яечника, естрадіол (Ег), прогестерон (П), надниркова залоза та кортизол (К).
А також вивчали тести функціональної діагностики: у дівчат-підлітків всіх обстежуваних груп проводився вимір базальної температури, оцінка шийкового індексу, гормональна кольпоцитологія.
З метою профілактики непланованої вагітності використовувались комбіновані есгрогеїі-гестагенні препарати з низьким вмістом стероїдів, монофазні та трьохфазні, а також монофазний, чистий гестагенний препарат. Комбіновані оральні
7 • .
контрацептиви (КОК) застосовувалися з 5 дня менструального циклу по І табшгші 1 раз на день ввечері на протязі 2! дня, після чого робилася перерва, а потім після початку місячних прийом КОК повторювався. Чистий гестагеїший контрацептив (ЧГК) вживався з першого дня менструального циклу :і інтервалом в 24 Годннн без перерви. ~
Результат»! власних досліджень та їх обг(іво]мгння.
Проанкетоваио 326 дівчат-підлітків у віці від 15 до і8 років
— учнів СПТУ м. Донецька. Аналіз показав, що 61,35-') учнів а СПТУ дівчат не живуть статевим життям, а 38,65% ведуть активне сексуальне життя.
Встановлено, що 20% дівчат вступили а статеві відношення до 14 років, 30% — до 15 років, 40% — до ! 6 років і лише 10% — у віці 18 років. Тобто 90% опитаних відмітили ранній початок статевого лаптя до шшобу, що співпадає з даними зарубіжних авторів і свідчить про сексуальну лібералізацію молоді в останнє десятиріччя (О.Ілс1е§ааісі, Р.ІІеїт, А..\\Раууі1апії), За анкетними даними, у 126 дівчат, які, живуть статевим житіям, в анамнезі буди штучні перерви вагітності у 5,5%, з них у 57% — 1 аборт в анамнезі,, у 28,5% — 2 аборта, а у 14,5% відбулися самовільні аборти. Особливої уваги заслуговує той факт, що № дивлячись на те, Що 68% сексуально-активних дівчат знаюгь про контрацепцію, а 32% — не міають уяви (мал. 1), прн цьому в / Групі, що мають знання про контрацепцію 18,2%, нею не користуються. При цьому, з метою контрацепції більшість підлітків використовували малоефективні методи: ЗІ,7і4,7% — бар’срні методи, 50,016,8% — перервані статеві зносини, 4,0±3,2% — ритмічний метод. В той же час занадто Недостатньо використовувалися ефективні засоби: 5,6±Л,б% — гормональні контрацептиви та 0,8±0,8% — внугрішньоматков*, що відповідає даним ГЛ.Перфнльевой із співавт. (1990), С.Г.ГІермииовой, В.И.Сотниковой (1993). В групі дівчат-підлітків, які не жнвугь
j ЫЭ 16 років і старше!-
oHSWTi
Не звавть
І *гатТТ^'Іе8«Гж^^",,Я '''ф,)Рмтаа1^ь /ііллггкщ з контрацепції,
(СС1рЛ>»ЦЄЬі К9ИДЙАИ
1*'А
І
ГОСГр£гкМц«£І ЛОКДі«ДЯ
Н
Мал. 2. Гінекологічне захворюваність ла даними Ьрофоаляду у діє чат-підлітиів () - які живуть статевим життям,
II - які не живуть статевим життям)
10 .
статевим житгям, знань про контрацепції не мав ніхто, Встановлено, що основним джерелом інформації з питань сексуального життя І контрацепції дня підлітків є знайомі і подруги (57,0±3,9%), книги, журнали, телебачення (18,0±!,7%), в той же час роль медичннхпраціпникія (13,Ох 1,6%), батьків (9,8і 1,4%) та педагогів (2,011,6/0) в їх статевій просвіті була незначною.
Результати опитування показали, що більшість сексуально-активних підлітків потребують ефективних методів попередження вагітності, так ях 32,0±3,9% живуть регулярним статевим життям і 68,0±4,1 % — нерегулярно.
Проведений профілактичний огляд анкетованих дівчат встановив високу гінекологічну захворюваність серед підлітків. Так в труні сексуально-активних дівчат «стаповили у 25,0±2,8% запальні захворюванні! статевих органів, у 15,9і: і ,8% виявили ерозії шийки матки, у 8,0+1,2% порушення менструального циклу (альгодисменорея, онсоменорея, аменорея та пройменорея). В трупі, які не живуть стаїевим життям, нижчий процент запальних зихпорюваш- придатків матки, вищий процент вульвовагінііу і значно вищий процент тих, хто страждає порушенням менструального циклу (мал. 2).
Аналіз показав, що прн, очевидно,- недостатнім використанні високоефективних методів контрацепції особливо погано впроваджується гормональна контрацепція. При цьому супротивники цісї методики звично спираються на можливім негативнім впливі оральны контрацепції на гормональний гомеостаз дівчаг-підлігків.' -
Лами вперше дана кількісна характеристика гонадотропних та, ягчннкових гормональних показників у дівчат в залежності від віку. Аналіз одержаних даних показав, що у віці від И до 17 років у дтчат-підаітеів -мас- місце достовірне підвищення ріинч естрогенів При відносно низькім вмісті .прогестерону, нріі цьому кількість есірадіолу залтиатея високою
в лміешонш фазі в порівнянні з кількістю есірздіояу в цю ж фа^у у вісімнадцятирічних дтча г-шдлгши (Р<0,05) (табл. 1).
.■ _ Табаици І. Рівень Яічникових та гонадотропних гормоні* на протчи" менструального циклу в залежності <нсі віку дівчат-нідчіткіа
Гормони Вік (років)
14-15 І6-Г7 " 1Ь
(п=25) (п=25) (п=251
Нг (нмоль/л) 0,44+0,04
7дмц 0,6810,09 0,6410,07 ■
14 дмц 1,94+0,07 1,8 510,08 *• 1,11+0,02
21 дмц 1,29±0,0« 1,1210,09 0,78+0,05
П (нмоль/л)
7 дмц 0,2210,09 0,2910,11 0,21+0,05
14 дмц 3,6110,48 3,7210.29 4,7010,80
21 д мц 4,1810,33 8,2610,34 • 24,7312,15
Т (нмоль/л)
7 дмц 3,^)710,19 2 Л 410,28 3.6710,19
14 дмц 4,1610,17 2,7610,34 ■3,1310,21
21 д мц 3,7210,26 2,0910,21 ; ’ ' 3,48+0,16
К (нмоль/л) - * , ~
7 дмц 330,72127,61 259,00128,14 489,00127,66
14 дмц 483,42±27,56 468,00128,14 450,00* Г:і,91
21 д мц 436,00126,53 430,00129,21 478,00129,81
ФСГ (нмоль/л) 7 дмц 1,1210,29 ■ 1,8910,32 " '3,1310,35
14 дмц 5,8110,82 6,9210,91 10,2010,94
21 дмц 2,1110,71 3,1210,81 2,6410,36
ЛГ (нмоль/л)
7 дмц 1,0 ПО,39 1,79+0,82 4,5110,41
14 дмц 0,5110,69 6,0210,92 12,6010,91
21 д мц 1,9610,61 3,0210,89 5,2110,82
ПРЛ (ММЕ/л) 7 д мц 169,11122,15 367,11128,19 280,00120,00
14 дмц 162,14123,14 341,81127,21 260,00127,00
21 дмц 171,12123,16 366,12128,71 245,00+25,00
Вміст же гонадотропних гормонів у віці до 17 років залишається низьким, причому іх кігіьхіегь поступово збільшується від 14—15 років до 16—17 років і значно підвищується до 18 років. Хоча вже в 14—15 років мають місце циклічні зміни, як: ФСГ так і ЛГ, проте співвідношення ЛГ/ФСГ
в 14—15 років на 7 день менструального циклу дорівнювало 0,9, на 14 день —0.8, на 21 день — 0,9, що сніцчигь про недостатнісг виробки люгеінізуючого гормону, так як у здорових дорослих жінок співвідношенім ЛГ/ФОГ дорівнює 1,1 —1,5. Аналіз даних тссіів функціональної діагностики підтверджує факт недосіалюеті тоїсіноіюї фази, що спостерігалася у 48,(>і9,86% дівчат у віці 14 — 15 років. У віковій іруні 16—17 років відбувається овупя горне збільшення ФСГ та ЛГ, хоча в Ігреоігудлторнім Періоді кількість гонадотропних гормонів млишжчші низькою, а співвідношенім ЛІ7ФСГ залишається > незначно, але нижче їх рівня у дорослих жінок і складали 0,94 — па 7 день, 1.0— на 14 день, 1.0 — на 21 день, що евідчніь про неповноцінність жовтою тіла, висновком чи підтвердженням чого с знижена кількість прогестерону в II фазі менструального циклу. Вміст нролактину у всіх пікових підгрупах характеризувався поступовим підвищенням його пміегу від року до року, але був в межах норми. При ньому Вміст -кортикостероїдних гормонів у всіх вікових групах був в межах норми. —
Дані тестів функціональної діагностики свідчать про тс, що не дивлячись на функціональну незрілість гіпофізарпих та яєчникових структур репродуктивної системи, у (?0% дівчат 14— 15 років менструальний цикл був овупяторннм, хоча у 43,0±9,987о дівчат мала місце яіотеінова недостатність і лише у 12,016,48% відмічали нормальний овуляторний цикл. У-віці ж 16—17 років відмічаються впщнії процент овуляторних циклів у 72%, хоча лише у 40,019,79% підлітків він був нормальний, а у 32,019.3% він був з недостатністю іаотеіновоі фази, при ньому з ?8,0,і8,9% діпчаї з аіювуляторним циклом вони були з нормальною ест рої енною насиченістю. До 18 років в. ке у 88%-вшшхкіь мав місце овуляїорниЙ менсгруаяьшііі цикл, хоча у 8% ще мала місце недостатність лютеінстові фати, а ановуляторний
цикл і) збереженою естрої енною насиченістю май місце я 12% випадків.
Таким чином, п підлііковому періоді гормонялышИ , гомеостаз характеризується підвищенням вмісту строї сніп при зниженій кількості прої ес і еро ну, підносно низі-мім вмістом гонадотропних гормонів, причому співвідношення Л17ФСГ трохи нижче, ніж у здорових дорослих жінок. и)о веде до недостатності ліотеіпової фазі». І незважаючи ия незрілість репродуктивної системи, ию поголгкуезьсм з лашіми ЮЛ.КругЛо-БолілііЬпон (1956). Ю.Л.Гуркина 994)» іі.БЛковпсвой (1995), у дівчаг-і тишків сівктсрігасться високий процент оВуляторпи.ч циклів, .ідо йнкігнкае побоювання з приводу можливості їм завагітніти.
Враховуючи вншевикладеме, контрацепція в період статсвоіо дозрівання повинна відрізнитися під контрацепції дорослих і не наносити шкоди репродуктивному здоров'то. .
Аналіз одержаних даних показав, ідо оряліні контрзцепти-ви По-різному діють на показники іормоиальиого гомеостату в різні вікові періоди. Так однофазний естроген-гесгагеннпіі.в М — 15 річному та 16—17-річному віці незначно знижує кількість* есірадіолу (Р>0,05). Нами не встановлено змін. в кількості прогестерону під впливом вживання контрацепції, як і рівня кортіподу. Трохи інші закономірність заресстрсм'ана під час вживання трьохфазіюго комбінованого гстрогеп-тсстатенПого _ препарату, а саме: ми не виявили змін у вмісгі яєчникових гормонів у всіх віковій підгрупах па протязі трюх менструальних циклів. Дія чистого^гссгагенного препарату па рівень гормонів яєчників подібно до дії однофазного естроген- . гестагениого; а саме: відбувається зменшення і-і.іькгнчі
естрадіолу у всі менструальні цикли. 13 и ей же Час пшбуваттьс.і недостовірне зниження прогестерону у всіх вікових і рунах, причому кількість кортизолу залніїїапься незмінною.
. ' 14 '
ікііімоьлсао, іц*) виробка ФСГ під виливом однофазного
КОК у всіх ьікімшх підгрупах зменшуеіия вже ь 1 циклі вдвічі і в Н---І5 рокіа складає 2,0710,76 нмоль/л, в 16—17 років — 2,7510,78 нмоиш'щ у 18 років — 4,2і0,78 нмолі,/л до вживання препарату. В двох наступних циклах ьживання однофазного КОК продовжує негшачно знижуватися рівень ФСГ та а 14—15 років к значення в Н, ПІ циклі доршцюс 1,6610,5! т<одь/л і 1,62x0,78 имоль/л відповідно, і у {8 років — 3,1610,91 нмоль/л та 3.12і0,72 нмоль/л. Концентрація ЛГ змінюється ідентичним чином. Отже, гаяьмус виробку ФСГ’та ЛГ. У всік вікових групах відмічалось достовірне чбільшенца рівни проликгпну.
Подібна закономірність встановлена в групі дівчат, які вживали чріох(|іа.!нніі,КОК, однак', рівень гіролактину у. дівчат оуа на фоні його прийому, достовірно вище у всіх досліджуваних підірупах. Зовсім інша закономірність встановлена під час прийому чіісірго гестатшого препарату, а саме: виявлено подавлення виробки пролактшіу. Очевидно. чисті гестагенні препарати гальмують виробку гіролактину на відміну від дії комбінованих ОК, які стимулюють його виробку.
Анапи даних вивчення тестів функціональної діагностики показав, що під впливом КОК в 14—15 річному віці в І менструальному циклі у 64,0019,79% дівчат-підаітків цикл став ановуляторшш (в контрольній ірупі у 40,00±9,79%), • під час прийому гсстагенів ановуляція спостерігалася у 48,0019,92%. До третього циклу прийому КОК ановуляторні цикли зафіксовані у 96,0013,90% дівчат.
Під впливом гестагеців, що застосовуються на протязі 3-х менструальних циклів, ановулиція викликалася у 68Д>±9,30%, що достовірно нішче, ніж після прийому КОК(Р<0,05). Відмічені зміни в гормональнім гомеостазі під час прийому ОК у дівчат-підлітніа, в яких- встановлена незрілість гормональної системи; викликають законні побоювання про розвиток відхилень в
- ]5
репродуктивній системі підлітків, які можуть'згубно прояшписі в старшім віці. •
Нам» псгапоплено, що після відміни КОК ясшнкс.'«і гормони досягають «вхідного рівня вже з другого менструального Циклу у підлітків. Л ось після рідміни ЧГК помічена ти пі тенденція: показники естрадіолу відновлюються уже в І никлі [Р<0,05), в той час, коли кількість прогестерону пісня зниження Його кількості під час прийому підвищується вже в і а в Ш
— перевищує контрольні показники, гобго встановлено іозігшшипі вплив чистих гестагснів, завдяки чому підпишуся ся сількість прогестерону, яка в ньому віці буває знижена. Рчпченпя токазннків гіпофізартіх гормонів після відміни О К встановило ншу закономірність. А саме: після підмін» однофазних. КОК іідновилось нормальне співвідношення ЛГ/ФСГ, ідо доріїчіяйс ,2 у всі вікові групи. Вміст пролактниу під час прийому КОК іідвищипся, а після відміни зниягуеться у всіх вікових трупах.
Після відміни грьохфазннх КОК, незважаючи ня більшешія рівня ФСГ, його рівень не досягає початковою, і до II Циклу цей показних залишається достовірно нижчим, ніж п онтрольнііі групі 14—15-річних підлітав. В тоіі же чис більшешія ЛГ відбувається повільнішими темпами і піввідношеїіня ЛІ7ФСҐсклало 1.3, 1,4, 1,6 відповідно 1, II і Ш нклу після відміни КОК стало дорівнювати 1.7, що значно ерелищус співвідношення в нормі, яке повинно дорітчновані ,2—1,5. У 18-річному віці відновленню рівня гонадоірончпх , грмонів відбувається іитсіїсітнішс, ніж о 16—17 рскін, проте ісля відміни КОК співвідношення ЛГ/ФСГ залтнаєп.ся ткне ормйш.ногЬ показника, так як дсрівн»>чюяі> 1,<5. Такі ііввіднопіення характерні для синдрому полікістоішіх ягшш іп можливо, дівч.ііам з функціоналі ікно незрілою ’Продрстипною системою немає сенсу нрнліачаїн гриифядп 'сиараіч, які пііклнкатогь більш ят»ітй гальмуючій! г*.{.«'.т:
• , 16 ' відновлення норм.шьші.і зв'язків між гіпофізом та яєчниками з
наступною овуляцією відбувається чначие пізніше.
Відновлення гонадотропної функції у 14—15-річних підлітків відбувається значно швидше після відміни ЧГК, ніж після КОК і співвідношення ЛГ/ФСГ у підлітків, які шкивалн ЧГК, дорівнював 1,2, як у здорових дорослих жінок, в той час, коші (інаїи -відміни трьохфазного КОК, дорівнювало 1,6, що вище нормальною показника. В 16— 18 років вміст іонадотропннх гормонів після відміни ЧГК відновлюється занадто швидко, і співвідношення ЛГ/ФСГ у всіх циклах після відміни ОК дорівнює 1,2. .
Нами встановлена цікава особливість впливу ЧГК на вміст пролактину, так під час прийому рівень пролактину знижуться у всіх вікових групах на відміну від груп, де дівчата-підлітки застосовуванії комбіновані ОК, що підвищували вміст нролактіїну під час їх прийому. Після відміни ЧГК відбувається підвищення рівня пролактину в межах норми.
Таким чином, під час використання ОК відбувається зниження виробки яєчникових гормонів, гальмування виробки гонадотропних гормонів ФСГ та ЛГ, ь результаті розвиваються ановуляторні менструальні цикли, однак ці зміни функціональні і носять транзитний характер. Тому пісня відміни ОК відбувається відновлення нормального овуляторного циклу на протязі 1—3 місяців після відміни ОК. Нормальна овуляція швидше відновлюється у віковій групі 18 років і незалежно від віку в групах, що вживають однофазні контрацептиви. Трьохфазні мають, очевидно, більш значний гальмуючий ефект на функціонально незрілу репродуктивну систему підпірка.
' Пррведере дослідження підтвердило виооку к'ошрацепгив-ну ефективність використоваиих есіроген-гестатших препартів
— 99,5% чи 0,56 на 100 жінок-років (в перерахунку на індекс Перш). Вагітність настала у 1 пацієнтки на 5-му місяці
' . 17
використання препарату трикнілар . і була обумовлена
-порушенням схеми прийому коміра цеп т> ту.
Враховуючи шігпкпіІ процент підліткових родів і абортів, ми розробили методику ГК після аборту. Вілаїптлспо позитивнінТ вилив ОК на .характер менструальної функції у дів’їат-підлітхів, після аборгу. Використання гормонально» контрацепції після аборгу на 20% підвищило кількість дівчат, в яких місячні наставали спогчасно, на 24% підвищилось число, дівчат, в яких зменшились кровен»трата в ре зультаті прийому ГК, а також знизилось число дівчат ч болісними місячними (Г ‘0,05). ГІОрІВИЮЮЧН ДІЇ ріЗІЧІХ ГррМОГІіШМтК КОНфЭЖ П ЛІВІВ, встановили, ідо КОК найбільш ефстивт в плані зменічепіт тривалості менструальних виділень (Р<0,05), а ЧПС лмсипуг у великому ПрОЦСШІ (К'ЛІСНІСТЬ ПІД час МІСЯЧНИХ.
В групі підлітків, які іге використану вали коніриішпто, вагітність наступила у трьох дівчат (2 вагітності на 2 місяці після міні-аборту і І вагігнісп. після традиційного аборту). В групі, які використовували 1'К, ваНіність не наступала.
• ■ В результаті проведеної роботи відбулося зниження кількості вагітностей у підлітків з 7019 в 1991 році до 5042 в-191)5' році, тобто на 2Я,2%, а також' зареєстровано ?|>ісг проценту охоплення дівчат-ііідаїішв в Донецькій області методами кой-трацепції з 11% в (991 ропі до 21% в ! °?5 ропі (Р<(),05) (іабл. 2).
1 • ТаС'гліцч 2.
Охвгшшія кдтграцепщсюдЫчмц-тдитт*
— >іо Донецькії? обліспіі:(« Щ ‘
Г КТсГОДН ~ ™ " ~ І’ЇЇЇЇІТ
_. ксчпраіісипії________Г«99ГХШХ Ш-.11ШТ. Ї.^Л
Ніякий . " ~ ' ' - -
РитмічииП . . ■? ’4.5 5Л - б .. ? '
Перерваний стакчиіі акг , 0,5 І .1,2 І,Я ,.1,5 Кар'єрні кеюдм :■ 2 2 • '.2,5 '2 2
ВШ '. ■ ^ ! 2.5- Л З
ОК '. ' ■ ■ ' 2.3 ■ ■ 1,1 5,5' 7,5
Всього ■ ' І! . 15 ■ 16 !К 2! .:
' 18 ■ •
Таким чином, розроблена система надання допомоги підліткам з, профілактики иепланованої вагітності із використанням високоефективної сучасної контрацепції с одним з наііаа/ішньіїшіх методів збереження репродуктивного здоров’я молоді, одним з наіімогутілшх засобів профілактики .жіночої неишлносїі, боротьби проти штучних аборті». .
' Вксшшюі •
1. У 20% дінчат-нідшків, які мешкають в Донецькій області, встановлено в сій чи іішаіі мірі патологічні зміни в стані репродуктивного здоров’я. В іруні дівчат-шдпігків, які живуть статевим жнтіяі.і, зареєстровано у 25,00г.2,80% випадків запальні захьоріоиання статевих органів, у 15,4011,80% вніидкіе — порушення менструального циклу. У шх, які не живуть статевим жігпям, на першому • лісні реєструються порушення менструального циклу в і4,50± 1 /70% випадків, у 12,50іі,50% випадків — запальні захворювання статевих органів.
2. Лібералізація інтимних відношень у підлітків, соціальна
непідготовненість до материнства, відсутність знань про конірацепції (32,415,5%) та низький процент охоплення своєчасними методами контрацепції підлітків (2,5%) с ризиком для виникнення нешіанованбї вагітності, яка закінчується ішучною перервою вагітності серед ПІДЛІТКІВ, процент яких складав у І 991 році—.3%, в 1992 — 2,7%, в 1993 — 2,8%, в 1994
— 2,5% і в 1935— 1,7%. ‘ ’ •
3. В період становлення репродуктивної системи
функціональний стан . гіпсфіз-яечтікт-маткп характеризується невегановленимн зв'язками з перевагою естрогенів та недостатністю жовтого тіла. Незважаючи. на незрілість нейрогуморальних відношень в репродуктивній системі дівчат-підшткіь, до *10% має місце дьохфазнші менструальним цикл, що є передумовою до розвитку вагітності.. . .
19 .
4. Порівняльна оцінка вплину комбінованих оральних
:онтрацептнвіп та чистих гестатенів І гонадоіропних гормонів гоказала зниження їхньої секреції, що носить функціонально-ранзнтний характер.
5. Для юних жінок, які живіть регулярним стт^вим життям,
іайбільш ефективними (100%) і легко переносими с комбіновані днофазні оральні контрацептіти. При вираженій недостатності зотеінової фази чисті гестатени мають не тільки,
оіггрзцсптивний вплив, але і нормалізують гормональний-рофіль. - .'
6. Після відміни гормональних контрацептивів відбувається
ідновлення нормального овуляторнот циклу на протезі трьох іісяціа. Гормональна контрацепція мас регулюючий вплив на іенструальну функцію підлітка, знизилася кількість
льгоднеменорей На 20%, гігіерполіменореЙ на 22,7%,
меншилася тривалість менструальних кровотеч з 22 до І0% у ідлітків та кількість передменструального синдрому на 10%.
7. Змінн в гормональнім статусі в постабортнім періоді
роявляються у збільшенні числа ановуляторПпх циклів і циклів лютейіовоіо недостатністю, більш яскраво виявлені в ірупкх ' ідлітків після аборту в 5—11 тижнів і 20—22 тижні. При икорнстанні бральної контрацепції в постабортнім періоді у івчат-підлітків, крім контрацептивного ефекту, виявлено озитивний вплив на відновлення менструальної функції у 40% ипадаів. . • . . '
8.- Розроблена система профілактики непланованоі
агітності у підлітків в Донецькій області сприяла зниженню нсла вагітностей в цьому піці на 28,2% в 1995 році в порівнянні . 1991 роком. ‘ "
Практнчіа рекомендації
1.3 метою профілактики непланованоі пагітості у дівчаг-ідпітків розроблена схема гормональної контрацепції: у віці
■' 20 . .
13—-16 років під час регулярного менструального циклу
регулярного статевого жнтгя рекомендуемо монофазн
препарати, еярої ен-гесгагенні з низьким вмістом стероїдів
марвелон, ло-феменол, ригівідон, діане-35, чи чисті гесгагемі:
препарати: норколуг, оврет, контннуін. В 17—18 рокі;
рекомендуема монофазні естроген-гесташші шшюлі: марвелон
ло-феменол, мікрогінон, ригівідон, діане-35, та трьохфазі
комбіновані контрацептиви: триквілар, тризистон і чист
гестагенні препарати: конгинуін, оврет.
2. Після операції Штучного аборту рекомендуем-проводити "курс протизапальної терапії, навчити весті менструальний календар, привести консультації за всіма вндамі контрацепції. Рекомендувати препарати типу марвелон з 5 дн після міні-аборту з І циклу; після традиційного аборт рекомендувати препарати типу ло-феменол, рнгевідон, оврет з 5 го дня після аборту з 1 циклу; після аборту великого строк; рекомендувати чисті гестагенні препарати з II циклу післ аборту: препарати типу норколут, оврет, континуін.
3.3 метою зниження числа вагітностей у дівчат-підлітків т (і збереження їхнього репродуктивного здоров’яі запропоневан для іірактичної охорони здоров’я система організації етатевог виховання на всіх рівнях розвитку дитини (сім’я, школі лікувально-профілактичні заклади із статевсяо виховання надання гінекологічної допомога дівчатам-підпіткам).
Список надрукованих наукових робіт з теми дисертації:
. 1. Завдання служби дитячої та підліткової гінекології
профілактиці здоров'я майбутнього покоління // Педіатріі акушерство і гінекологія. — 1995. — № І. — С. 55—56 (співав-Яковлева В.Б.).
2. Деякі аспекти лікування ановуляторної неплідності жінок з синдромом полікістрзних яєчників // Педіатріі акушерство і гінекологія. — 1995. — № 2. — С. 53—55 (співав Майка В.К., Квашенко В.П-;Тауфік Дурікі).
3. Особливості робот служби планування сім’ї з дівчатаами-підпітхами II Педіатрія, акушерство і гінекологія. — 1995. —№ З, - С. 63-64.
4. Особенности работы по профилактике («планируемой беременности с девочками-иодростками II Юбилейный сборник научных трудов кафедры акушерства п гинекологии ФУВ "Актуальные вопросы клинического акушерства и шнсколо-гни". — Донецк, 1995.— С. 160-164 (соавг.Кпашенко В.П.).
5. Опыт организации работы- по профилактике абортов,
ЗППП среди девочек-подроехков Донецкой области Н Сборник научных трудов совместной украинско-германской научнопрактической конференции акут еров -гинекологов
"Современные. проблемы инфекгологии в акушерстве и гинекологии”. — Донецк, 1996. — С. 67-68.
6. Некоторые аспекты работы служб планирования семьи с девочками-подростками /У Материалы межобластной, научнопрактической конференции, посвященной 25-летнему юбилею кафедры болезней уха, го£ла и носа ФУВ. — Донецк, 1994. — С'. 96— 97 (соавт. Квашенко В.П., Севостьянова Т.В.).
7. Влияние различных видов контрацептивов на
артериальное давление // Тезисы докладов- научно-практпческой конференции акушеров-гинсгологов,
посвященной' 60-летшо основания кафедры акушерства и гинекологии -Nil 1 Дон МИ. — Донецк, 1993. - Ч. II. — С. 225— 226 (еоавт. Квашенко В.П., Адамова Г.М.). .
8. Применение элекгропунктуры при ювенильных маточных кровотечениях // Тезисы докладов I Украинской научно-практической конференции, 10-12 ноября, 1993 "Актуальные проблемы охраны здоровья девушек-подростков".
— Харьков, 1993. -- С. 141 — 142 (соавт. . Кищенко В.В., Квашенко В.П., Лубе К.В.).
9. Деякі демографічні проблеми мДонецька з точки зору акушера-гіисколога II Тези доповіді наукової- конференції "Демографічна ситуація на Україні". — Київ, 1993. — С.110—112 (співавт. Чайка В.К., Могільовкіна І.О., Шпатусько М.Н. та ін.).
10. Показники кортизолу, естрадіолу, прогестерону у підлітків після пізнього артнфіціального аборіу // Тез. допов. міжнародн. конгр. молоднх вчених українців. — Івано-Франківськ, 1995. — С.52 (співавт.Чернишова А.Ф.).
АННОТАЦИЯ. Лнпчалская Л.Ф. “Профилактика иеплашіруємоіі беременности у депочек-подроетков” Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности (4.01.01 — Акушерство и гинекология. Донецкий государственный медицинский университет . »ш„ Горького. Донецк, 1996. Изучено репродуктивное поведение и здоровье девочек-подростков и влияние горморнальной контрацепции на некоторые звенья репродуктивной системы, а так же влияние искусственного аборта в разные сроки гестации и действие оральной контрацепции в постабортном периоде у девочек. Показано, что после отмены ГК происходит восстановление нормального овуляторного цикла в течение одного-трех месяцев. Разработанная • и внедренная система профилактики спланированной беременности у подростков в Донецкой области способствовала снижению числа подростковой беременности на 28.2% в 1995 году по сравнению с 1991 годом.
SUMMARY
Lipchanskaya L.F, “Prevention of the unplaned pregnancy for the teenage givls”.Dissertation on the degree of a candidate of meilieal scicnces; speciality 10.01.01 —Obstetrics and Gyneacology. Donetsk State Medical University. Donetsk, 1996. Reproductive behavior of teenage girls has been studed. Research was conducted to estimate sex hovmoni production in the different age groups оГ teenage girls and to evaluate influence of hormonal contraception, abortion and posiaboriion hormonal contraception on the sex steroids and gonadotrophines production by system hypophisis-ovariecs. Hormonal contraception reduced ovarian hormones and gonadotrophines production that ccad to anovulation, which was reversible; ability to conception -was reestablished in I—3 months. Developed for Donetsk region system of pregnancy prevention for teenage girls let to maks 28,2% unplancd pregnancy rate reduction in this population group during time period 1991—1995.
Ключові слона: . непланова на пагігиість, дівчата-чідліткИ, гормональна контрацепція, профілактика, а борг.