Автореферат диссертации по медицине на тему Оценка клинико-иммунологической эффективности лечения больных язвенной болезнью на курорте "Поляна"
^ НАЦЮНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ ^ С; ¡меш О. О. БОГОМОЛЬЦЯ
На правах рукопису
МАРУСАНИЧ Борис Миколайович
ОЦ1НКА КЛ1Н1К0-1МУН0Л0ПЧН01 ЕФЕКТИВНОСТ1 Л1КУВАННЯ ХВОРИХ НА ВИРАЗКОВУ ХВОРОБУ НА КУРОРТ1 «ПОЛЯНА»
14.01.02— Внутр1шн1 хвороби
Автореферат дисертацп на здобуття наукового ступени) кандидата медичних наук
КиУв — 1996
Дисертащя е рукописом
Робота виконана на 6a3i санаторт «Поляна» Закарпат-ського об'еднання санаторно-курортних заклад1в профсшлок AT «Укрпрофоздоровниця» та кафедри факультетсько! те-pani'i № 1 Нацюнального медичного университету iM О. О. Богомольця
Науковий KepißHMK:
доктор медичних наук, професор — В. Г. ПЕРЕДЕРШ
Науковий консультант:
член.-кор. HAH та АМН УкраТни
доктор медичних наук, професор — В. П. ШИРОБОКОВ
Офщшш опоненти:
доктор медичних наук, професор — A.C. СВШЦИИЬКИЙ
доктор медичних наук, доцент—Н. В. ХАРЧЕНКО
Провшна оргашзащя:
УкраТнський науково-дослщний шститут гастроентерологн
м. Дшпропетровськ.
Захист в1дбудеться «_» ,_1996 р.
о 1_год__хв. па зааданш спе1иал1зовано}' Вчено1
Ради Д.01.21.04 при Нащональному медичному ушверситет1 ¿м. О. О. Богомольця (252004, м. КиТв, б-р Т. Шсзченка, 17, аудитор1я терапевтичноТ клшши).
3 дисертащею можна ознайомитися в б1блютещ HMI (м. Кшв, вул. Зоолопчна, 3).
Автореферат розкланий «_» __1996 р.
Учений секретар
Вчено'1 cneuiaj)i30BaH0i Ради,
доктор медичних наук, професор
П. М. БОНДДР
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальность проблемн. Проблема виразкозсп хвороби на цей час е одшею ¡з найбхльш актуальная в гастроентерологи. Це зумо! чю пшроким роэповсюдженням захЕорювання, тенденщею до росту, значним захворюванням 0016 працездатного В1ку, а також ыогштстю розвитку тяжких ускладнень, здатних привести до швал1дазащг та ст1йкох втрати працездатност! /1.Т.Абасов та сгйвавт.,1960; М.М.Богер,1986; Г.Й.Бурчинський та сгпвавт. ,1973; В.Х.Василенко та апвавт.,1987; IЛ.ДегтярьоЕа та спхвавт.,1983; А.С.Логшов та сшвавт.,1985; Д^едр. , 1У84/.
На цеЯ час ведомо близько 500 меднканент1В, якх застосовувть-ся в лхкуванш внразковох хвороби /А.Л.Гребеньов та сглеэвт.,1986; П.Я.Григор"ев,1986; 1.1,Дегтярьова,1985; А.С.Логхнов та ствавт., 1986; В.Г.Передерхй та С1ивавт. ,1991; Н.«'.1дошерман та спхвавт., 1986;/,юслАьл е-*- 1990 ; <>.4. ,19Ш/.
Але 1х эастосувакня иерщко супроводжуеться небаяаниии поб1чними ефектаыи, потребуе довгочасного застосування I не завяди с високо-ефзктивнии, крш того, хвор: потребуать протирецидивиих курсхв кування.
В зв"язку з ции, в останнх роки ведеться пошук новях засобхв г мегодгв лпсування шразковох хвороби, велика увага придгляеться вивчешш ефективностх немедикаментозгаос иетод!в л1кування виразко- ■ вох хвороби, в тому чшуи питтьового лхкування на курортах /Г.О.Горчакова та сп1вавт.,1972; А.Л.Пелещук та спхвавт.,19?9; В.В.Полтора-нов, 1979; Л. 0. Серебра, 1969/,
Проведет ранше дослхдження свгдчать про ефективн1сть лIку-Б8ння хворих на шразкову хворобу минеральною водою "Поляна Куп 1 ль" на курорт: "Поляна".
Минеральной вод1 "Поляна Кушль" властши висоил показники бу-ферно! еккостх та нейтралгзунчо! здатностг, вона м г стать дози гик-
роалеыент1В, близьких до гомеопатичних. Одкак, до цього часу не вивчеш ефелтивнхсть лхкугання ышеральноп водою "Поляна Купхль" в галерное?! В1Д стану хыунхтету хворих та ь-швностх бактер1й Ис&'м-слизовхй оболонщ плунку, не вивчено вплив ыхнера-льнох води на хыунний статус хворих та стан ыхкробнох флори.
Все вищенаведене шдтверджуе актуальшеть Бивчення дано1 проблемы та явилося обгрунтуванням для проведения дано! роботи. ^ ■•.. В зв"язку з цим кетою роботи було удосконалення ыетод1в реа-б!Л1тац1х хворих на виразкову хворобу шляхом вивчення кя1Н1ко-хыу-нологхчно1 ефективностх минерально* води "Поляна Кушль".
Згчдно до поставлено! ыети були сформульован1 кошеретш зав-дання:
- дослхдити стан загального та мхецевого 1ыуштету у хворих на ВХДДК, якх прмбуваать на лхкування в сенатор1й "Поляна";
- вивчити вплив питтьового лхкування ьпнеральною водою "Поляна Куп1ль" ка 1иуиний статус та елхм1нацгю'бактер1й И-
1а шлунку у хворях на ВХДПК;
- дсел1дити шитику ефектившеть питтьового лхкування у хворих на ВХ на курорп "Поляка" ь залекноеп вхд стану хмунгтету та наявност1 бактерхй Не&'со ь слизовхй оболонцх плунку. ■
' Наухова новизна роботи. На основ: комплексного клхнхко-хыуно-догхчного досдхдження встановлено особливостх ххунних порупень у хворих на ВХДЛй, я:и хгрибумшть на курорт "Поляна" в перход загост-реккя та кл1нхчио1 решеп; вивчена лхкуаальна Д1я минерально* води "Поляна Купиь", яка э&ключаеться в эниженш пошкодауючо! сили шлун-полого соку на слизову оболонху галунку, покращент лужно! Ч" атрадьного В1дд1лу шушеу та змекпенн! ацидиф1кацп дванадцятипалох кивки. Бпсраэ встак/лено И Iмунокодулюючий вплив на хмудаий статус, бхльа вираденлй у хворих на БХ, що поступшсть на курорт в пе-
р1од ремхсхх эахворювання, а також вперат вияалено Ц бактерицидш властиЕОстх по вхдношенню до бактерхй .
Практична значимость роботи. Вивчекня лгкувальнох дг I минерально х води "Поляна Купхль" дозволило розробнти оптимальний ' <5аим хшттьового лхг.увакня ВХШ та ВХД1Ж, здатний до б1льш вираженого та бмыл тривалого зникення кислотностх, тз на початку лпсування. ■ Виявлено шунокоригуючх та бактерицидах властивостх мхнеральнох води, якх призводять до. вхдновлення шукологччнох реактивности хворях на ВХ, активхзують репаративт процеси в СОШ та ДПК, спркяить швидкому досягненнзз клхтчнох рещсП та П трлвалостх, скорочен-нв строкIв рубцивання шразкового дефекту, попередденна раншх рецидив! в. Найб1льп адекватними показаниями клIих ко-1 мунолог I чно I ефективност1 внутршнього прийому мхнеральнох води "Поляна КуяIль" е норкаягзщця вшсту та фуккц1онально1 актиБНоетх полулящх Т-л!ифоцнт1В та II активнох х хиукорегулят- рнох субпопулпцгх, а бактерициды! ефективност1 - елхмпхацхя 13 СОШ. Всталоб-леко, що Д1я ьинеральнох води бхльш е^ективно проявлксться у хвори х на БХ, як! прибули ка курорт в перход ремхсхх, шж в пер!од загострення, хоча останне не е протипоказанням для Л1кування ка курортх.
Впровадженкя результат!в досл!ддення в практику. Розроблена схема пйттьового лхкування минеральною водою "Поляна Купхль" хворих на ВХ, яка впроБадаена на курорт: "Поляна"; видано хкфоркедхй.кий лист. Мат ер I ал и дисертацх1 включен! до циклхв лекщй та сещкархв для слухачхв факультету п1дви!дення квалхфхкаци та студентхв кедич-иого факультету Навдох' льного медичного утиверситету.
Основн! положения, якг виносятьея на захист:
I. Внутрхшнхй прийом середньомхнерал1зозанох вуглекисло! хчд-рокарбонатно! натр: с во х м:-ерально! води "Поляна Кушль", що мхе-
тить бор та угор, гшояБяяе вкраяекий кл1нхчний ефект, який заключа-еться в зиениенш ды факторIв агресхх га шдвкценш активност1 • факторIв зачету СОШ.
Z. Щнеральна вода "Поляна Кушль" мае виражеш ¿муномодулюо-чг та антибактер1апьт властивости
3. Застосування ышеральксх води "Поляна Купхль" у хворих на ВХШ та ВХДПК маз високу юпшчну ефективнхеть та патогенетично об-грунтоване, осктльки с.прияе вгдновленню хыунного гомеостаэу, та приз водить до актив1заци решративних процесхв в СОШ та ДПК.
Апробацхя роботи. Матерхали дисертацхх доповЦалися на науково-ирактнчшй конференци, присвяченхД 2о-рхччю базового санаторхю "Сонячне Закарпатья" /м.Ужгород,1990/; конфережц1 в м.Трускасець /1991/; XIX науковгй сеси Центрального НД1 гастроег-серолог11 за участь оакордоннях вчених /Москва,1992/; на конференцп молодих вчених Украхнського державного медичного ушверситету /1992/ та на конгресх, присвяченому 30-р1ччм науково-досл1дного лабораторного центру Украхноького державного медичного ушверситету; юв1лейшй неуковс-практичн!й конференцп Дмпропетровського НД1 гастроентеро-ЛОГ11 /1У92/; ХШ з"1зд1 терапевтхв Украхни /м.Терноп1ЛЬ,1992/.
Г.убЛ1кащ У. За материалами дисертацхх опубликовано 14 друкова-них роб1т та один шформщцйний лист.
Дскларацгя конкретного особистого внеску дисертанта у розробку наукошх результат!в. що виносяться на захист. В проце(Л виконання роботи нощукачем особисто проведено кдхшчне спостереэсення за вс1ма хюрими на ВХШ та ВХДПК шд час лхкуванкя в санаторы "Поляна", ана-лхз результат:в якого по кладений в основу данох роботи. Ним особисто проведений анад±э отриыаних результат!в, на хйдставх чого було подготовлена до друку 14 наукових робхт та дисертащя - до захисту, эдзйсноно впроваддення результатIв наукових робхт у вигдядх хнфор-• м&щКиото ххста в роботу санаторно-курортних закладхв.
За допоуог/ в проведенш шсгрументальних та лабораториях до-сл1дяень та наухове керхвництво дисертант приносить подяку науко- -вому керхвнику роботи та спгБробхтникаы оанатор1В "Поляна".
Об"ем та структура дисертацхх. Дксортац1йна робота викяС'.^на на 151 сторхнках машинопису та включае вступ, огляд лхтерату-ри, матер!ал та метода дослхдяення, п"ять глаз результатin власних дослхдкень та ix обговорення, заключения, висноэки та практичнг ре-комендацх i.
Дисертащя глострована 40 таблицами та II малинками. BiÖÄio-графхчний вкас tвник мгстить 344 джерела лгтературя, в тому чясл1 229 вхдчизняннх та 115 зарубхяних.
3MIGT РОБОТИ Об"ект, методи i методологхн f эаидження
В основу роботи покладен1 дан: клхн1ко-лабораторного обстеаен-ня 235 хворих ка виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалох кишки /166 чоловШв та 69 ххнок/ bikom вад 18 до 49 pokib, якх проходили лiкyвaння у canaTopii "Поляна" Закарпатського об"еднання сана-торно-курортних закладхв.
Контрольну групу склали 40 ociö аналогхчного в!ку та стати Ус1 особи цхсх групи були практично здоров1; в анамнезi булн 31д-суттми будь-якх захворювання па протязг останнгх трьох М1Сяцхв. Bei обстежещ були проконсультоваш терапевтом, був забраний зага-льний анал1з крови "
Юпнхчка характеристика хворих проводилася в залеяностг вхд ступени тяжкостх захворювання. Фаза peMicii зхди1чалася у 120 хворих; <{аза неповнох wiiHi4Hoi peMicii - у 74 хворих, а фаза загост-рення - у 41 хворого . У хворих, обстежених в перход загострення,
- а -
у 30 - була дхагностована 8ХДПК, у II - ВХШ.
3 235 „ворих у 39 виразкова хвороба ДПК була виявлека вперше. В1дкосно давнос?х эахворювання, серед обе езкених хворих у 57 чоло-вхк вираэковий анамнез становиа 1-5 рокхв, у 71 - 6-10 рокхв, а у 68 - був бглья, ш» II рокхв.
Легкий перебхг захворив&ння був у 60 чоловхк, середньо1 тяж-костг - у 132 оехб, тяжкий - у 42,-
_ Дхагноз ВХШ та ВХДГ1К встановлювали на гпдетав! юптко-анамно-стйчнкх даамх. Берифгкащя щюводалася за допоыогою ендоскопхчкого досл1дження.
Всш хвории про водили ся загальноприйнят! лабораторнх доелгд-аення /загаяышй ляал13 кров:, сеч:, аналхз калу на я/г/, 610x11114-нх досяхдаення кровх /загаяышй б1лок еироватки кровх, а такох бхл-ковх фракци методом едектрофорезу/. Такоя виэначали активнхеть трансемхназ, ревень £ - л!попроте1д;в та холестерину, вихст б!лх— рубхну методом Еадрашека. Дослхддення шлунковох секреци у обстете-тх хворих на БХ нами проводилися для о"ясувания функциональных по-руяшнь юлунку. Врахоьуваяися основнх показники секреци: об"ем плуккового соку, кисдотний склад выхету, двбхт хлористоводородно! кисяоти в базальну та стииульовану гхстамхюк /0,08 мг/10 кг ваги тхла/ фазк. Групу порхвняння оклали практично здоров1 люди /10 озхб/, у лких буди нормальш показ ншш шлунковох секреци. Останщ нэ ьццИзнялися вхд загальноприйнятих.
' Усхм хворим по прибутт1 чи виписц1 проводилося евдоскопхчне обстаження кяунка I ДГЫ гастродуоденоскопом " ", п1д чао
яксго вилучвлися бхоптати iз СОШ на наявшеть бaктepiй ,
а такод дяя видхяеккя 1мунокомпетентних клхтин. При необххднг срсводкяося рентгеноскотчне обстеження шунку.
Уехм хворим в -инаы1цх проводилося комплехене хкунологхчне до-
- 9 - ■
0Л1даення сироватки кров!, що вхдповхдало вимогам Меморандума В003 /1989/. 1иунологхчне обстеження включало в себе кглькгсну оцхнку Т- та ß-систеи шуштету методом Е- та ЕАС-розеткоутворення та вив-чення ix ||ункц10нальн01 активностх за допоиогов реакцхх блас 'анс-формаци Л1Мфоцитхв та визначення р1вня сйроваткових iмунсглобулi-hib; вивчення факторie неспецифхчнох резистентностх шхяхои визначення бактерицидно! та метаболiunoi активкост1 готморфноядерких лейкоцитхв, визначення р1вня секреторного хмуноглобулхну А в нлун-ковому соцх та слшй, визначення складу хиунокомлетентних юптин в б10птатах слиэовох оболонки шунну та дванадцятипал01 кишки.
Кхлькхска оцшка Т- i В-лшфоцитхв проводилась за ыхкроаето-дои, запропокованим НЛ'.Бичковою, 1991.
Одночасно з визначенням загального числа Е-РУК проводився П1Д-рахунок актнвних Т-лхмфоцитгв / Motpwiijt о. ,1975/, шдрахукок . субпопуляцхй Т-лы?фоцигхв, що рхзняться ¿'о чутлнвостх до теофШну / titi^ixnd. Шдраховувався В1ДНосиий та абсолютний
buict ycix субпопуляцхй Т-л1мфОЦИТ1В, К1ЛЬК1СТЬ нульових КЛ1ТИН, а також 1мукорегуляторний 1ндекс ТйР-РУК/ТЙ-РУК /Т-хелпери/Т-супре-сори/.
Зуккцхональну активнхоть Т-л1мфоцитхв оцхнювали за реакцгея бласттрансфорыацп лхмфэцитхв /РБТЛ/ з неспециф1чним ыхтогеном /ФРА/ в кiкрсмод: <piкацх i, запропонован1Й 1.1.Копелян та сшвавт., 1972 i Чернушенко К.Ф. та спхвавт.,1988. Для стицуляцхх Т-л1Мфоци- -тхв використовуваля ¿ГА фхрми /Великобритания/,
додаю411 по 0,01 цл /100 мкг/ препарата на I мд культури лхыфоцит1в. Обрана доза давала иа1^имальний стииулюючий ефект.
Результат реакцп пхдраховували за допомогою морфологхчного методу, виконуючм шдрахунок бластних клхтин в процентах до эагаль-hoi кглькост! пхдрахованих л1мфоциггв.
Ощнку функционального стану В-систеыи 1«ун1тету проводили, вкзначавчи 1вень оснсвних класхв сироватковпх 1цуноглобуд1шв методом простоI радгально: хыунодкфуэП по ./¡/ял' ¿-О. , 1965. Для постановки реахци використовували кролячх ыоноспецифхчн! анти-сироватки та стандарта хмуиоглобулхнхв комерцхйного набору фгрми ■ $>(/й,с " /Чехословаччина/. Результата визначания 1ыукоглобул1Нгв Еярахали в гранах на л1тр /г/л/. ,
Оцхнка стану на специфично! резистентност! органгзму проводила-ся иляхом дооидаекня фагоцитарно! та ыетабодхчно'г активност1 нейт-рофхльних гранулоцит!в. Здатшсть лейкоцитгв до фагоцитозу оц! ню вали »а методом Чврнушенко К.Ф. та сшвавт.,19Ш, а НСТ-тест викочу-яалх за методом, эапропонованим Рачс С.А., 1988. Результата визна-чения виражали в процентах. Як об"ект фагоцитозу використовували л^фШзовацу сум1и ыхкрокока з концентрате» I шгрд.мхкробних тхл в I мл.
К1льи1сний вшст секреторного 1муноглобул1ну А / / в
шункоьому сощ та слинх виз начали методом радгальжн 1мунодифузи в гел1. Прк цьому використовували иокоспецифхчш сироватки проти
лвдини, внробгацтва ыхдприемства "Б1омед". Шлунковий схк от-рнмув&ки зовдобнм методом, досдхджуючн порщю натде серце. Спину для доопдаення эбирали натще серце в кхлькост! I мл.
Доиягдкекня 1мунокомпетентних юптин проводили в бхоптатах сли-зосо! оболонхи аитрааьного в1дд1лу илунку та цибулини дванадцятипа-ло! кишки, оброблвних за методом Н.Г.Бичково!, 1УШ, з подальшим П1драхункок хцунокомпетентккх клхтин за допомогов реакщ 1 розетко-угаоренкя.
Для виявлэннл бахтерхЯ Н-р^&н та ступен» обымешиня, в бг-оат&тах, вэвтих ари свдоскоп!1, використовували бахтериэскогпчний та уреьэнхК метода .
Ст&гистичну обробку результате дослхдкенкя проводили мег-одом вархац1йнох статистики 13 визначенням середшх значвнь, похибки ее-рвдньо1. Для оцгкки В1роггдност1 р!зниц1 двох виборок застосовуеа-ли критерхй Стьюдйнта / € /; розрахунок показникхв вар1ащйнй1 статистики проводили за допомогою персонально1 ЕЮМ та хнших иетод!в.
Клпична характеристика хворих х вивчення хмуиного статусу проводилися в залеяностх вхд фаэи захворювамня 1 ступени тяжкостх ВХ, а також ступеня обсхмешння СОШ бактериями
Для розробки методики внутршнього прийому мхнеральнох води "Поляна Кущль" були проведет клхнгко-експериментальнх дослхдхен-ня у 300 хворих по вивченнв И одноразово* дп за допомогою внут-рхплунковох' рН-ыетрх х.
Встановле1Ю, що одноразовий прийоы м1неральнох води "Поляна Купхль" як натцесерце, так г П1сля харчового подрозшка, опричнняв р!аяу д1ю. ¡Зона могла бути або стимулюючою, або осередниочою, а и тривалхсть I сила залеяали В1Д початкового ^ункцхокалького стану шлунку та його кислот ворно!, секреторнох та евакуаторнох 4ункцх1.
Встаноалено, що систематичний прийом мшеральнох води призво-дить до зникення пошкодауючох сили шлунково^о соку на СОШ, локра-дення злужувч01 (|ушц11 антрального вхддхлу шлунку х зменшення аци-дифхкацп ДПК, тобто бхльш вираяеного I тривалшого знихения кислотности , Н1я на початку л1куваннл. Очевидно, що це Э1дбуваеться не тхльки за рахунок простох нейтралхзацхх кислого середовища илун-* ку лузкною мшеральною водою. Гальмування посиленох секреторнох функ-цхх шлунку в1дбуваеться за рахунок гастрохнтестиналышх гормон!в -гастрину та секретину; останнгй не лише гальыуе видхлення шлункови-ми клхтинами Ш1 , але й стимулюе вид1лення 61 карбонат ¡в панкреа-тичного соку, що нейтрал¿зуе кисле середовище ДПК. Отримат клпп-ко-експериментальн! дат послужили грунтом для розробки методики
внугршкього споживання мшералыш води для лхкування хворих на БХ. При цьоыу раховувзли Яе т1льки виххдний стан хворого, ступень по рушения <йункц1онального стану органов трапення, але й И саещ-фхчш властнвостх, зокрема висок г буфзрнх можливостх, як: сприяють эахисту СОШ \ актива»! х гастрохнтестинальногс гормоцу; моторноева-куаторну эдатнхсть жовчного М1хура, обс1менхння СОШ бактерхями НР{ температуру, дозуьання води та кратнхсть лрийоцу; наявшсть супут-к!х рахаоривань.
Виходячи хз вищеперерахованого, було рекомендовано хворим на ВХЙ га БХДОК приэначати шнеральну воду "Поляна Купхль" хз розрахун-ку 3,3 мл/кг маси, в се'редньому по 200 мл за 1,5 години до прийнят-тя 1Л1. При явищах ацидизму - по 100 мл теля 1x1 через 30-60 хви-лин в залежност1 вхд часу проявхв печи. Курс лхкування - 24 днх г ноже бути повторении через 6-8 1псяц1в. Найб1льо ефективне - сана-торно-курортне л!кування, ало можливий х амбулаториий прийом м1ке-ральнох води у пэд1клхшчнкх умовах через 3 м1сяцх пхеля л1кування.
Вивчення Энного статусу хворих на ВХШ та ВХДЖ, що поступили на лххуьання в пер1од загсстрення, дозволило встановити, що в цей перIод вхдмхчаються однонаправленх порушення ¡иун1твту, як1 вхдоб-ражують тяхкхсть перебхгу та активность запального процесу. Найб1льш ' хярахторним в значке зниження в периферичшй кровх хворих Т-Л1мфо-, 191т1» та хх функционально активних субпоцуляцгй, Т-ахтивних х висо-хоаяхднвх /Т^-, Т^-/ л1мфэцитхв, достовхрне пхдвицеиня вшету О-лхм-фэхртхв, дисбаланс Т-хадпер1в х Т-супресор1В з переважним эниженням »»¿сту Т-хвхперхв, Ыверсхею 1цуномодуляториого 1ндексу. Бидевказа-
8М1НЯ св1дчать про порувення процес1в днференцхйовкм I пролхфераци Т-мхтин 1 форму ванн I Т-мхтинного ¿мунодефххдату.
аквчения пох&эмиив хцуиного статусу в залежностх в1д локалхза-цП вираэ*ового дефекту /ШЯ та ВХДЬУ та тяжкостх перебхгу хвороби
показало, що стутпнь виявлеиня 1мунних порушень залежить як вхд ло-калхзац11 виразкового дефекту, так х вхд ступени тяжкостх патологичного процесу. По мхр1 наростання тяжкоеп переб1гу хворобн спосте-рхгаеться прогресувче зниження показникгв кяхтинного та гунор .»ьно-го 1мунхтету, знижуеться фагоцитарна активнхсть ПЯЛ. Легка форма ВХДПК супроводжузться незначними змiнaми, в,основному, в Т-сиотемх 1мун1тету. При середньотяхкому I тяжкому переб1гу ВХДОК дисфункцгя 1мунног систекк збхльшуеться, торкаеться вже х гумораяьнох ланки хмуштету, й неспецифхчних фактор1в захисту.
Поряд з гш, простежуваяося зниження активност1 мхсцевих фак-тсрхв захисту в СОШ - пхдвищувавея емхст хцунокоштетентних юптин. Крш 0-л1ыфоцитхв, к^ыйсть яких знтаувалася, помхтно знияувалася
чекня обС1меншш СОШ хворих на ВХ в перход загострення показало наленхоть НР в 64$ хворих, причому частота НР-носшух не залежала в!д стат1 I локал1защх виразки, а ступхнь обс1метння СОШ був у прям1й залехност1 вхд тяжкост1 перебхгу захворювання.
Виьчення впливу середньои1нералIзованоI, що м1стить бор- та фтор- натрхевох гхдрокарбонатно1 иIнерально: води "Поляна Купхль" на 1мунний статус хворих на ВХШ та ВХДПК, якх поступили дня лхкуван-ня в санаторгй "Поляна" в пер1од загострення захворювання 1 кл!Н1ч-нох ремхси, показало, эдо иIнеральна вода "Поляна Кушль" володхе виражено» хиуномодулввчою дхею, причому ступень П ди на оргащзм залежить в1д тяжкое?! захворювання х пер1оду /загострення-ремхсп/, коли починаеться лIкупания.
Шд впливом внутрхинього прийому мхнеральн01 води "Поляна Ку-П1ль" у хворих на ВХ, як1 прибули на лхкування в перход ремхсП захворювання, в процесх реаб;л!тац1х виникла нормал1зац1Я всхх показ-ншпв системного /мал.1/ й м1сиеэого /мал.2/ 1муштету, неспециф1ч-них факторхв захисту, причому активнхсть репаративних нроцес1в в СОШ
й юлыпсть секреторного
в шлунковому сощ та слинх. Вив-
Е—РУК
Ыал.Т. Вшив мЦтрально* води "Поляна Куп1дь* на показники системног о ¿мунпету у хворих на ВХ, ЯК1 поступили на Л1кування в пергрд шии1<<ноХ ремЫ!
......... - до Л1куван>ш
----- пгсля л{кування
- . - . - здоров*
Ыал.2, Дннашха в влунковому сощ та слмш п:д впливом шнерально! вода
"Поляна Купель* хворих на НХ, що поступили на лхкування в пер1од реихсп.
энаходилася у прям!й корелятивнхй залежнэсп ввд вмicтy ¿^Лъ шуиковоцу соц! та слинх, а також В1дноалення нормального розяод!-лу хмунокомпетентних юл тин в СОШ/мал. 3/
В основ: хмуномодулюючого ефехту М1нерально1 гхдрокарбонатно1, !; ио мхстить бор- х фтор, натрхевох води "Поляна Кушль" лежить 11 здатнхсть покрацувати процеси прол1ферацп 1 диференщйовки Т-л1м-фоцитхв, вхдковляти кхлыасть та (¡ункцш Т-хеллер1в I Т-супресорхв, а також здатнхсть рецепторного апарату Т- та В-л1мфоцит13, внаслх-док чого в перифериям! р. кровх збхльшуеться вмхст Бисокоавхдних, з високою функщ овальною активнхстю у сполученнх антигешв, субйопуля-щй Т- та В-л1мфсщтв, нормалхзуються покаэники резистентностх мхсцевих фактор!в захисту /вм!ст вс1х популяхцй та субпопулящй хмунокомпетентних кл!тин в СОШ, в шлунковсму соцх та слши. Тим самим пхдвииусться 1мунолог1чна реактивн1сть хворих на ВХ, норма-лхзуються покаэники системного й, в большому ступен1, м1сцевого ¡иу- | штету, що еприяе прискоренн» репаративних процесхв в СОШ, пхдви- . кенни резистентност1 органхзму до д!х пошкодауючих агент1 в й швид-кому руби»ванн» виразкового дефекту.
Поряд э 1цунокоригуючими масти востями, гхдрокарбонатна вода "Поляна Кугпль" володхе й бактерицидними властивостями на бактери Н-рубегС /мал.4/, причому витий вхдсоток усунення НР спостерхга-еться в груш хпорих на ВХ, як! були на санаторно-курортному лхку-ванш в пер ход клхшчнох ремхси. У даному випадку проявляться максимальна клхнхчна, хмунокоригуюча та бактерицидна активкхсть мхиеральнох води. Остання, певно, пояскюеться як коревдтею хмушшх порушень в оргашзых хворого пхд час курортного лткування, так I високим вмятом у вод1 хот в бору та ¡{тору, як: проявлять антибак-тер1альиий ефект по вхдношенню до
Таким чином, середньом1нерал1зована, шо мхстить бор- та <£гор,
E-РУК
0-Л1МфОЦИТИ
ТФЧ-РУК
ЕАС-РУК
Еа-РУК
ТФР-РУК
Ивл.З. Валив санаторно-курортного д1кування на склад IHK у хворях на НХ.
- до Л1кування
- nicnn лакування
- IB -
вуглекисла натргева иIнеральна вода "Поляна Купхль" мае вираяений багатогранний валив 'на сргашэм людини, який проявляемся у знижен-Н1 п1двищенох секреторно! функци илунка та пептичнэх актавност1 шлункоЕого соку у хворих на ВХ, пхдвищенш факторхв захисту, норма-лхзаци моторно-евакуаторнох функщ! шлунка, П хиуномодулюючих та бактерицидних властивостей, що сприяе пхдвищенню реэиотентностх ор-гашзцу х нормал1зацхх репаративно-регенераторних пpoцeciв в ССШ та ДПК.
Ус1 цх властнвостх М1неральнох води "Поляна Купхль" роблять П духе Ц1иним засобом для реабхлггацп хворих на ВХДПК та ВХШ, а лхку-вання в санатори "Поляна" нтяк не поступаеться лхкуваюто на загаль-нов1домсцу курортх "Еоржоих" I иохе представляти йому реальну альтернативу в Занарпатському регтон!- Украхни, до якого начетать 1 курорт "Поляна".
Висновки
1. У хворих на виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалох кишки, що прибувають на санаторно-курортне лхкування на курорт "Поляна", cпocтepiгasтьcя порушенкя хмунологпчнох реактивностх, яиа заключа-еться в формуваннх вторинного Т-клхтинного хмунод&фхциту, дисбалан-сг хелперних та супресооних субпопуляц1й, пригшченнх мхсцевого хыу-нхтету та неспех;иф1чних факторхв захисту. Стутнь виратеностх хмук-них порушень заледить як вхд локалхзацГх виразкового дефекту, так I в1д вадкостх перебхгу вкразковох хвороби. И&йб1лыг хнформативнимм показникаыи, що вхдображавть вадкхсть перебхгу, е р1вень аггивких , та високоавхдних Т-л1Мфощтв, Т-хелперхв в периферией кровх, а такое в илукковому соцх та слинх.
2. Минеральна вода "Поляна Купхль" мае аиракений ¡кунокоригу»-чий ефект, який с одним :з основних мехажэмхв Г; niкyъaxьнoí
В результат! П яиттьового застосування вхдновлоються показники системного та ыхсцевсго хнунхтету, що сприяють пхдвищеннв резистентности органйму та нормал1эацх! репаративних процесхв в СОШ та ДПК.
3. Ыхнзральна вода "Поляна Купхль" мае бактерицидш властивостх, сприяичи ел1М1нацх1 бактер1й хэ СОШ.
4. Внутр1ин1й прийом ыхнеральшп води "Поляна Купхль" приэво-дить д„ швидкого дссягнення клтчнох рем1с11 у хворих на ВХ, яка-супроводкуеться нормалхзацхеи секрегорнох", моторнох та евакуаторш! функц11 шлунку, покб.зник1в хмуннаго статусу та елхм1нац11 бактерхй
р^-Сс^ь > в зв"язку з чим вона ыоже бути рекомендована для реаб!л1тац11 хворих на ВХ.
5. Середкьоишерал1эована, що М1стить бор- та фтор, в>глекисла гхдрокарбонатна натрхева вода "Поляна Куп1ль" е високоефективним методом Л1кування виразковох хвороби, лричому стутнь и впливу на оргашзм хворого найб1льшй в перход реытх захворювання. ПерIод загострення ВХ не с протипоказанням для лхкування ка курортI.
Практичнх рекочеци.ацхх
1. Середньомхнералхзована, шо мхетить бор та фтор, вуглекисла ¡мдрокарбонатна натргева мхнеральна вода "Поляна Купхль", завдяки свохм унхкальним бхологхчням властивостям, рекомендуеться да л!ку-вання та реахЗШтацп хворих на ВХ.
2. Для 1ндиз1дуального приэначення хворим на ВХ мхнеральнох
• води "Поляна Кушль", поряд з клШчними проявами захворювання, ке-обх1Дно враховувати основм функцхонально-лабораторн! показники:
- функщанальнкй стан оргашв шлунково-кишкового тракту;
- моторно-свакуаторну та кислотоутворюючу здатшеть шлунку;
- обс1мен1.чкя слизовох оболонки гастродуоденально1 зони бактериями ;
- 21 -
- похазнияи {«унного статусу.
3. При виразковхй хвороб: ¡¡тунгу та дванадцятипалоХ хкеки uz— неральна вода "Поляна Купiль" призинаеться в середньоыу на 200 мл за niвтори годкни до приЯняття Sai. При явгцах ацидизну - по 100 мл nicJtn 1дп, через 30 та 60 хвилин в звлеянос?1 в!д часу подви neqii.
4. Основнями гритер1ями оцгнни ефехтивностх санаторно-курортного лххування, поряд а хл1н1чними похращенням стану хворого, е нормал{зац!я noxasmotís хыунного статусу та ел!м1нац1я tii&'cxéfúá-fií*" слизчво! оболонки гастродуоденальнох зони.
Список наухових граць, що Бгдобразайть ссноенх пологення дисертацхх
1. Особенности действия бсрсодераицей гядрокарбонатноП натриевой минеральной воды "Поляна Купель" нз функциональное состояние желудка /Тезисы докл.юбилейной коиф.-Трусхавец, IS67.-C.I6-I6 /Соавт.И.ФЛендьнел, Ы.А.Гайеах, ЕЛ.Принич, Ы.Бсчко/.
2. Влияние комплексной, курортной терапии на элиминации Oán^-ffi, iftcéte' p^fbñ из слизистой оболочки аадкдка у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кивки /В кн.:Актуальные вопросы сан-кур. лечения: Матер.научно.-практ.конф.песвящ.25-лсткю базового санатория "Сонячне Закарпатья", у 45-леткв Уягородсхого госуд.университета: Уагород, 1990.-С.49-50 /Соавт.:Т.И.Михалго, А.ГЛигирд»,Е.Г.Михалко/
3. Клинико-гошунологвческяя еффект#вность миняральноЗ воды "Полянского меооровдения в реабилитация больных язвенной болегны». Там se -C.5I-56 /Соавт.:Н.Г.Бвчнова,Т.М.Ыихалко, В.Г.Пвредерий, Е.ГЛихаяко/.
4. Состояние клеточного я гуморального иммунитета у оохьюл язвенной болезнью двенадцатиперстной кия»* с сопутствуй?»« хроническим энтеритом.- Там же.- С.87-Б8 /Соа«.:ВЛ.Ксростехвв, К.Н.
- 22 -
Данилаш, Е.Г.Михалко, Ф.Г.билак, Т.М.Ыкхалко/.
5. Динамика содержания секретного иммукоглооулина в сиологи-ческих средах «ольных язвенной оолезныо и хроническим гвпотитом под влиянием М1шеральной воды "Поляна Купель",- Тем же - 4.I.-C.I8-I9. /Соавт.:Н.Г.Бычкова, Е.Г.Миилхо, М.Н.Селск, В.Г.Дередерий, Е.ЙЛмрожешсо, Т.М.Мнхалко, С.А.Бычкова/.
С. Коррекция иммунных нарушений у оольних язвенными поражениями ¡ияцевого канала в условиях повышенного поступления в организм токсических микроел «¿центов.- Там жв.-ч.П.-€.119-120./Соавг.: НГ Бычкова, Л. А .Высоток, М.Н.СвлюкЛ
7. Динамика и санаторное лечение желудочного камнилооактерио-за у оольных язвенной оолезнью двенадцатиперстной кишхи.- Там *в.-ч.П.-С.143-144./Соавт.:К.Ф.Улиганец, Т.М.Ыихгика, Ь.Г.Передерий, Е.Г.Михалко, А.Ы.Торохин, С.А.Бачков», Н.Г.Бычкова/.;
8. Еффективность комплексно! курор*но$ »epaniS з вккористан-ням м1нхрольно1 води "Поляна Куп1ль" в реабШтацИ хворих на р виразкрву хворобу та хрон1чн! гепатити: Теэи доп.ХШ з'хзду терапевт! в Украхнк.
- Терноп1ль, 1992.-0,90-91./ CniBaBT.j Н.Г.Бичкова, П.М.Ыихалко, О.Г.Ыихалко/.
9. Принципа призкочекня мадикамэнтознкх та неиедикаментозних методiE лхпування виразково1 хвороби: Л1карська справа. -1993.-
-6.-С .58-61 /Спхвовт.:В.Г.Паредер1й, Н.Г.Бичкова, А.В.Петров, И.М.Сеотж, В.Б.Доготар, С.М.Ткач, Л.О.Висотюк, ГД.Шввць/,
1нструктивно-нетодичн1 розробки
I. Спосхб peaöiniTatxii хворих на хронгчнх гепатити та вкразкс ву хворобу з вкхористанням мхнхрвльнох води "Поляна Купхль".
1нфпрмац1йнкй лист. К. - 1992.
Annotation
Harusenych В.Я. The Valuation of Cllnico-imaunolo/ricel Effects • ire-ness of tne Treatment Patients with ulcer Ciseese on the Henlth Resort "Polyene".
The thesis (manuscript) lor a acedemic degree of candidate of medicel sciences on specinlity 14.01.02 - Internal 3isee3es, Kstio-nel Medicel University, named after A.A.Bo/jomolets, Kyyiv, 1996.
The thesis is defended end its materials are lays out in 14 scientific works, wich contain investigations of the influences of mineral water "Polyene Kupely" on the organise; of petients with Ulcer Disease. It is determined the inraunomodulative and antibacterial peculiarities in relation to the bacterium H.pylori, end it is alternative to the mineral water "Бопо-ду". The aothod of using the aineral water "Polyene Kupely" otteched to the Ulcer Disease has
been elaborated and inculcated.
Key words: Ulcer Disease, H.pylori,immunity,mineral wc.ter "Polyene Kupely".
Аннотация
Марусадач Б.Н. Оценка кликико-иммунологической эффективности л«-:.
чения больных язвенной болезнью на курорте "Поляна".
Диссертация /рукопись/ на соискание ученой степени кандидата «»-дицинских наук по специальности 14.01.02,- внутренние болезни. Национальный медицинский университет им.А.А.Богомольца, Киев, 1996.
Защидается диссертация, материалы которой изложены в_14_научнш: работах, которые содержат исследования по изучению влияния минеральной воды "Поляна Купель" на организм больных язвенней болезнью.
Установлено, что она обладает иымуномодудируикиим и антибактериальными свойствами в отношении бактерлй Н.руХочх и является альтернативой минеральной воде "Боржоми". Разработан и внедрен способ приема воды "Поляна Купель" при язвенной болезни.
Ключов1 слова: виразкова хвороба плунху та дванадцяткпадоГ кишки, iMyniTer, Н.ру1оч1, м1неральна вода "Поляка Кушл1>".