Автореферат и диссертация по медицине (14.00.09) на тему:Обоснование применения и оценка эффективности иммуномодуляторов в комплексной терапии муковисцидоза у детей

АВТОРЕФЕРАТ
Обоснование применения и оценка эффективности иммуномодуляторов в комплексной терапии муковисцидоза у детей - тема автореферата по медицине
Шевченко, Игорь Михайлович Одесса 1994 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.00.09
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Обоснование применения и оценка эффективности иммуномодуляторов в комплексной терапии муковисцидоза у детей

РГб од

! 3 МАП 1ЯШ1Н1стерство охорови здоров'я УкраХни ОдеськиИ медичний шститут

За правами рукопису

УЛК 61а.37-616-008.9/616-056.7 ШЕВЧЕНКО 1гор Михайлович

ОЕГРУНТУВАННЯ ЗАСТОСШННЯ ТА 0Ц1ЯКА ЕШОТВН0СТ1 1?ШОМОЛУЛЯТОР1В В ШШЖЖЙ ТЕРАП11 МУК0В1С1Щ03У У

Д1ТЕЙ

14.00.09 - Пeдiaтpiя

АВТОРЕФЕРАТ дисертад!I на здобуття наукового ступэня кандидата медичншс наук

ОЛВСА - 1994

Робота виконана в Одеському медичному хнститутч гл. М.1.Нирогова

Науков! кэр1вники

- академ1к А,Ш Украши, доктор

медичних наук, проресор . Б.Я.РСЗЩК

ОфгдхйН! опоненти

- доктор медичних наук "1.11.МШШ

- Заслужений дгяч науки та технхки Украши, доктор медичних наук, професор М.Л»ТАРАХОЗСЬКИй

- Засдужений дхяч науки та технхки Украхни, доктор медичних наук, професор В.С.ПЕЖОДЬКО

Провхдна установа:

Кихвсысий гнститут пхдвиценкя квалх$1кац1Х л I карг в

Захист дисертац! '1 81дбудеться " /^/^-^У^Р 1994

'_на засхдашп спецхалхзовано! Ради Д 05.04.01

Р.

при Одеському медичному хнститутг /270100, м.Одеса, ВалеховськиЙ провулок, 2/.

3 дисертацхею можна оэнайоыитися у бхбл!отецх Одеського меличного 1нституту.

Автореферат розIслано " 1994 р.

Науковий секретар спецхал*зовано'1 Ради,

кандидат медичних наук Н.З.Котова

ЗАГАЛЬНА шмятътш РОБОТ;!

Актуальность проблем. .'Дуковх сцидоз, як:;Д часто зустр1чаеться, е одним хз спаанових захворювань э аутосоняо-рецесивянм типом спад-ковостг. 3 Укратг, як i в багатьох крахнах св|ту, вгн являе собою серйозну пооблему охорони здоров'я. Це пояснюеться важкхстю хворо-би, високоо смертиiстю в ранньому вхцх, значними трудношами в ni-агностищ та лхкуванн1, наявнхстп невиршених питань патогенезу /Б.Я.Резнгк, 1984; М.1.Капранов, 1987; С.В.Рачинсышй, З.К.Тато-ченко, 1987; 1.Л.Бабхй, 1989; Л.А.Лхвшиц, 1991/.

3 основ! мукоахсцидозу моститься ураження залоз Зсй^ imnbo'i секрецП, як1 виробляютъ секрет пхдаишено! в'язкостх, що приводить до затруднения його евакуащ?, закупорки вивхдних протокхв та подалышш змхнам, найбгльш вираженим в бронхо-легеневому апа-paTi та Елунково-ккшечному тракт!, створтчи умови для роэвитау • хнфекщйного процесу /С.З.Рачинський, 1982; Ю.б.Зельтюдеа, 1986; М.1.Капранов, 1987; Р.б.Берман та сп!вавт.,1988; Л.С.Богданова, 1988/.

У зв'язку з чим вивчеши гмунюго статусу при муковхсцкдоз! у д!тей е ваяшшим елементом у виршешп цього питания. Дослхдхення, то проводилися в останн! роки щодо вивчення характеру хмуяолог1ч-нох реактивностх хворих на ыуковхсцадоз,показують, шо nia час qtei' патолог11 е суттевi дефекта в систем! эахиснгас реакщй /1.6. Тургяа та сп1вавт., 1У86; Н.Р.БедрхашвШ та сщвавт., 1987; Г.О. Мххеева, 1987; 0.1.слобожанк1н i сл1вавт., 1987; Л.С.Богданова, 1988; Ч.Ц Sorenpen ni. , 1983;s.M. Mtchpilo-.-n et ri. , 1985; г.Ямч et nl. , 1987; A. Ln.«zlo et ol. ,1987/.

Разом з тим, e лише поодинокх роботи, в котрих рекомендуеть-ся залучення i муномодуляторхв в аагальному комплекс! лхкування мукоз1сцидозу у дхтеИ, 3 огляду недостатнього вивчення цього питания показания шодо застосуваняя хмуномодуляторхз пгд час лхку-вання ыуков1сцидозу у дхтей ще не розрооленх. Хлпйчна характеристика муковхсцидозу у сгпвставленнд зх станом хмунологгто! реактивности викликае безсумнхвяе зацхкавлення i мае практичну значгопсть, Ьск{льки вони м1стяться в основх пхдвищення ефвктив-ностх Tepanii муковхсцидозу. . ,

Мета роботи. Шдвшдати ефективнхсгь лхкування Д1тей, що хворшть на муковхсцидоз, шляхом залучення до комплексно'/ Tepanii хыуно-модулюючих препаратхв.

/ . адуц досддагщ

' 1. Зивчити стан iuymo'i система у niтей, що хворшть на муковхс-цидоз. •

2. Дослхдмл особливостх клхн!Чного nepeúiry муковхсцидозу у дх-тей з рхзними змхнами ÍMyaHOi системи.

3. Зизначити молшшостг використашщ гадунологхчнюг показншав для оцхюовання ефективностх Tepanii муковхсцидозу у дхтей,-

4. дослхдити ерективн1ст'ь застосування хмуномодуляторхв пхд час комплексно! Tepanii муковхсцидояу у

Науко~;за новизна. Зперте лоелгджено стан шатанного та гуморального хмунхтету при рiпнях клШчних варiантах перебхгу муковхсцидозу у дхтей.

ílrmpiie з'ясовано особливостх 1мунолойчних поршень при ки-шечнхй, броюсолегеневй! та змшанхй формах захворювання.

Обгрунтована иодхлыисть застосування 1муномодулгшчо'1 Tepanii' при бронхолзгеноахй та змшанШ формах муковхсцидозу у дхтей як в пергод спалаху, так i на етагп оеабхлгтацх'х хворих.

Практична зкачшлгсть тюботи. На основх проведених дослхджень роз-робленх рекомендацхY вдово використання хмуномодуляторхз пхд час лхкування бронхолегсневох та зм1шано¥ форм муковхсцидозу у дхтей; вони дали.змогу суттсзо скоротити термiни лхкування, зменшити продент ускладшень i подовжити nepiofl psMicii.

Доложення дисертапг'х. то виноояться на захист;

1. У дхтей, що хзормть на муков1сцидоз, вхдмгчаються змгни КЛ1-тинного та гуморального 1мунхтету, hkí характеризуютъся неод-HopijmicTio i якi зизначаються аархантом клхнхчнох форми захво-рпзання, важкхстю стану хворих, першдом захзоршання та ступеней актквностх запалышх змхн в бронхолегеневому artapaTi.

2. При муков1сцидоз1 у л i тей помхчаеться знгаення кхльност! Т-лгмфоцитхв i T-cynpecopiB, збхльшення числа 3-Л1М$оцит1в та плуяоглобулШв сироватки кровг, зникення фагоцитарно! активности нектро^глхв, до залетать вгя важкостг стану хворих та глибшш уражекня бронхолегеневого апарата.

3. Комплекс обстеження дхтей, то хворгють на муковхсцидоз, повинен включати визначення показншав raiтинного та гуморального 1мун1тету для виявлення можливох хмунологхчно! недостатностх у хворих цхе'х категорх i.

4. На ос нов г виявлених тмунологгчних показшшв необхгдно прово-дити хмуномодуляючу герапгю э диференцхйованш залученням плаз-ми, гмуноглобулгну, Т-актив1ну та нуклеХнату натр1Я.

Запровадяення результатов робота у практику, 'Латерхали дисерта-ni'i, застосування в комплексны терапй' ¿муномолуляторхв запро-вадженг в Олеськгй обласнгй дитячхй клтчяЫ полгклгнхцг, спе-цхалхзованому canaTopii "Хаджибей" /Одеська обл., с.Усатове/.

ПублткацгI. За темою дисертацП опубл4ковано 3 роботи.

Апробамя роботи. 'Латергали досл!даення були проголошегп та обговорен! на 4-ому симпозхумх педхатргв спор^днэних мгст /м.Одеса, 1990/, на Украхнськгй наук ово-практичнiй кон$ерекцг1 "Теоретич-Hf та клгнгчиг питания лигячох кардиолог:i" /м.Харк!в, 1993/, на науково-практичн!й кокреренцП "Теоретичнх та практично питания дитячох" гастроентерологх'1и /Харкхв-Суми, 1993/.

Сбсяг та структура дисертацгГ. Робота виконана на 118 сторгнках друкованого тексту, хлюстрована 18 таблицями, 10 малюнками, 4 витягами {з iCToptit хвороб. Ллсергацхя схладаеться зх Вступу, Оглялу лгтератури, 4 глав з описаниям методгв та результатов власних дослглжень, Занхнчення, Висновкгв, Практичних рекомендаций. Покажчик лхтературд включае 225 джерел /104 вгтчкзняних та 121 хнозеших автор!в/.

?Латер1ал та методи дослгдження. Зизначеяня обсягу та методик спе-цгальних дослхджень, що проводилися, було в прямгй залежност! В1Д висунутш завдань. Кл1н1к0-паранл1нхчнх дослдаення були проведе-Hi в пульмонолог!чному в{дд1ленн! Одеськох обласнох клхнхчнох лхкарн! та литячому санаторИ "Хадкибей" /м.Одеса, с.Усатовв/ у 63 дгтей з муковхсцадозом у вгцх вхд 2-х мхсяц1в до 17 pokib. Контрольну групу склали 35 практично здорових дхтей того ж вхку.

Поряд з приск!плквим вивченням анамнезу хвороби та хденти-ф{кацП основних кд^чних симптомхв та синдромгв, що е характерней для мукой:сцидозу, були проведенх загальносприйнятн! та cneniawbHi методи дослгдженяя. Матерхалом для 1мунолог!чного до-сл1дження була пври$ерична кров дхтей, яка дослхджувалася одно-часно KtoKOMa спешальштаи методами. Зивчення проводилося.в ли-

нащц: захворювання., Шд чао загострення ргзних форм муковгсфшо-зу досл1дкення проводилися двхчх: на niKy важкост1 загострення i п{д час покращеяня - перед випискою з клгнгки. В nepio^i ремхсг!' кров також дослхджувалася двгчг - до i п!сля застосування хыуно-модулюючох Tepaniï.

Дня ouiHKH хмунологгчного статусу застосовувався комплекс метод i в хглунологхчного досл{дження, що був вироблений в лабора-Topiï 1мунологН НД1 очшах хвороб тканиннох Tepaniï im. акад. В.П.Фхлатова /Вашчкхн 0.0. та сгпвавг., 1987/. Оцшка хмуноло-гхчного статусу мхстила у co6i визначення таких показникхв:

- Абсолютний bmîct лейкоцитов га лхмфоцитхв в периферичнхй кро-вх /тис-мкл/. ' '

- Згдносна /высотки/ та абсолютна /тис-мкл/ к{лькгсть T-jiiwJo-цитхв за тестом спонтанного розеткотворення з эритроцитами барана /6 - РТК/.

- В1Дносна /в1Дсоткп/ та абсолютна /тис-ыкл/ кхлькхсть В-л{м$о-щшв за тестом спонтанного розеткотворення з еритроцитами мищ /М - РТК/.

- Сщнка субпопулящй Т-л1мфоцит1в, якх мають хелперну та супре-сорну активнхсть, за навантажувальним тестом €~розеткотворення лхмфоцитхв п*сля iHKyôaiiï клхтин з теофхлхном /К.О:Лебедев та схпвавт., 1987/.

- Фагоцитарна активность нейтрофШв /в:дсотки фагоцигарних клх-тии/ з mit тинами лхкарсысих дргжжхв, фшсованих нагрхванням.

- Bmîct 1муноглобулхнхв А,С,M класхв у кровх за методом Манчхнх / ¡iancini G. , 1965/.

- Реакцхя бластно!' трансформацг ï лхифохщтхв /Х.Шютт, 1987/ з

H - 3 тимШном. Зямхрввання рад!оактивностх проводили в'pi-данному сцинтиляцхйному лхчнльнику 1КЗ Wall ас 81000. Врахову-вали 3 показкики: фонов: включения H - 3 тишдхну в контрольну трупу, включения nifl впливом ФГА та 1ндекс стимуляцхï.

- Bmîct комплементу в сироватцх кровх методом рад1альнох хмуно-дифуз1'х в гель-1ндикаторн1й cyMitni /Б.М.Ковальов, 1988/.

KpiM того, в роботi було використано метод визначення конце нтрац£1 електролхтхв в потх /натрго та хлору/ з допоыогою ni-локарп1нового електрофореза за методом Я.Гхбсона та Р.Кука /1959/.

Увесь цифровий матер!ал було оброблено методом Bapiaaitaoï статистики з використанням кратерхю t Сгьюдента /б.В.Гублер,

/

Б "

1978; К-'.П.Лхсицин та сгпвавт., 1984/. Згдшншсть М1ж порхвнюва-,льними величинами вважали достовхрними при р<0,05. Розрахунок проведено з використанням кода'ютеpa 1BJA PC/AT " video.ton

Результати дослхлжень та i'x обговорення. Обстежено 98 дгтей та пгдл1тк1в у В1Ц1 вгд 2-х М1сяц1в до 17 рокхв, з них 35 практично здорових осхб та 63 хворих на муковхсцидоз. 1Слгягчна характеристика хворих, шо знаходилися П1Д наглядом, дала змогу встано-вити, що прояви муковхсцидозу е полЫоррниш, залехать В1Д $орми, перходу .захворюзашм, вхку, часу появи та вираженостх ураження рхзних opraj-iis та систем, тривалост! процесу та наявносп усклад-нень.

Переважну частину юрих, що бу ли обстежен1, склали дхти зх змхианою /легенево-кишечною/ рормою захворювання - 76,2 °/ у 15,9 вхдсотка жорих вгдмхчаласъ бронхолегенева форма муковхсцидозу. Спалковий анамнез виявив, що з 54 схмей в 31-й батьки були здоровими, а 23-х - хвоотш /8-захворювакня орган:в дшсання, 5 -шлунково-кишечного тракту, 4 - серцево-судинноi системи, 4 - се-човид1ЛЫЮ1 система, 2 ~ ендокринно! системи/. У двох матер!а спостер^алося нелоношування BariTHOcTi, у 18 - i"i патолог^чний nepe6ir, у 8 - ускладнений пологовий акт. ¿ещо перэважали дхти, що знаходяться на природньому вигодовуваннх. У 80,9 вгдсотка д1-тей nepcci симптома ураження opraHiB дкхання з'явилися на першо-му роцх життя. Кишечнх прояви такок частше визначалися в грудному вход. 3 21 хворого, як1 були nij наглядом в nepiofl загост-рення муковхсцидозу, 17 потрапили до шишки з симптомами ураження органхз дахання. У 7 з них загострення вхдбувалося переважно за бронхттичним типом i в 10 - за гшевмонгчним типом. У б{лыпос-Ti хворих виявлено поступове наростання активностт бронхолегене-вого процесу. Найбглыл частхше висувалися скарги на кашель, п1д-вшення температура, млявхсть, погхршення вхдходження мокротиння, зниження апетиту, змхну частоти та характеру эипорожнення, вгд-ставання у фхзичному розвитку. У 64,7 вгдсотка хворих кашель мав невхдчепний, приступоподхбний характер. У б!льшостх Д1тей вхд-значалася задишка змшаного типу. В одного хворого зареестрова-на ЯН-0, у 3-х - ДМ, 8 - .Ш-11, 5 - ЛН-111. Швщення температуря cпocтepiгaлocя майже у bcix дхтей. В бхлыюст! вхдзнача-лися рхзя! варханти дефэрмацх! трудноi кл!тини, у 6 виявилася

деформация кхнцевих фаланг кподвок. Зюхвлялася блШсть, землис-то-сгрлй колгр гкгрного покриву. Фхзккальна картина в легеняг ха-рактеризувалася полхморфхзмом - у багагьох виявлявся коробочний вхдтхнок перкуторного звуку, визначалося локальна скорочення та притупления, прослухувалося шорстке чи ослаблене дихання. Шд час загострення за пневматичним типом аускультагивно в!дзначалися ле-реважно локально др1бнопузирчастг хрипи. При бронх1тичяому гап! -розс1ян1 рхзнокалхбернх вологх та сух! хрипи. Гематолог*чн! зрушения виявили себе у багатьох хворих зялженням р!вяя гемогло<Ину та кхлькостх еригроцитхв, лейкоцитозом 31 зрушенаям лхворуч та прискоренням СОЗ.

У перходх загострення з метою покрашенпя евакуацН бронх1а-льного секрету застосовувалися мукол!тичн1 препарата /ацетхлцис-те'1н, мукосольв!н/. У дхтей старшого вхку широко застосовувався тлях уведення. Рхзн1 способи розрхдження мокротиння поеднувалися з И видаленням з дихалъних шляххв. Шд час пробудження вранц1 та пхсля прийоыу муколхтикхв проводилася л!кувальяа фхзкультура з постуральним дренажем грудно'1 клхтини. ПостпТно проводилася замхсницька терапхя ферментними препаратами.. Перевага вхддава-лася панкреону, панзинорму та фесталу.

Наявнхсть загострення бронхолегеневого процесу у нэрих зх змшаною та легеневою формами муковгсцщгозу обумовлювала призна-чення антибактергальнох терапхх з урагуванням пос1ву мокротиння та визначення чутливостх до антиб1отшав. Важкий перебгг загострення диктував необххднхсть парентерального застосування не менте двох антибхотикхв, виходячи в махсималъних в1кових доз препарата. Тривалхсть антибактерхальяох' терап1'1 продовжувалася В1Д 3-4 тиглхв до 2 - 3-х мхсяцхв. Позитивно зарекомендува-ли себе ампхцглхн, сулъ^аг гентамхцшу, г1дрохлорид Л1Нком1ЦИ-ну, а такок препарата цефалоспориново! групп. До комплексно! теранг I були включенг бIтамгни, цитохром С, за показаниям сер-дево-судинн1 засоби /1Л.Вабхй, 1989/. Проводилася також зашс-ницька Ълунотерап1я у виглядх призначення сп1льногрупово'1 плаз-ми, глуноглобулхну.

В пер^дх регпсп П1Д наглядом знаходилося 42 датини, з них 33 /75,6 вгдсотка/ 31 змхшаною .¿юрмою.муловхсцидозу, 8 з бронхолегзневою I перевачно кишвчною - 1. Як правило висувалися

скарги на какель, задишку, проласшщю, що первично виникае, вхдставання у |хзичному розвитку, пхдвищену втомливхсть, знихен-

п.

16 хворих отримували нуклэ^нат натргп вхд 0,05 до 0,2 г на при-йом, в залежностх вгд впсу, трич1 на день■протягом 10 днхв в по-еднашп з Т-актившом, який вводили пгдшкхрно щоденно хз роз^а-хунку 40 - 50 мкг на 1 кв.метр поверхи т1ла протягом п'яти ДН1В. 10 чолов1К отримували двкарис одноразово трич1 на тилдень протягом 2-х 'тижнхо 13 розрахунку 2,5 мг на 1 кг маси Т1ла /3 група пор1внювання/, 6 Д1тей отримали тхльки нуклех'нат натрхю в тхй доз1, яка була вказала вшде. Хвор1 порхвнюаальних груп були однотиповими за особливостями клгнгчного перебхгу мукоахсци-дозу.

Для вивчення ефентивностх 1муномодулюючо1 терапП в комплексному лхкуваннт порхвнювалася динамЬю деяких найбхлыл ха-рактерних клгнгчних, паракл1н1чних та шунологхчнкх дослгдаань, в трупах, що поргвнювалися. Позитивний еф'ект виявлявся покращен-ням загальног<? стану та апетиту, зменшенням задатки, кашлю, по-кращенням властивостей мокротиння, фхзикальних даних в органах дихання.

В результат: залучення до комплексно! терапгI 1муномодуля-торхв Т-актив1ну з нукле'хнатом натрхю вхдзначалася позитивна динамхка кл1Н1чиих покаэншпв шодо 1 та 3 груп порхвнювання. Муковгецидоз - хронхчне захворювання, у зв'язку з чим повного клхщчного одужання домогтися не видаеться мояливим. Але адекватна 1муномодулююча терапгя виявила П позитивний вплив на дереб1г перходу загостреняя та рекгс:I, показала необх1дн1сть II проведения на кокному етапх перебггу захворювання. Катамнез, який був проведений на протяз1 В1Д 1 року до 3-х рок!в, в 11 хворих, шо отримували пероважно Т-актив1н з нуклешатом натр!ю в терапевтичному комплекс:, Остановив, що середня частота за-гострень на 1 хворого склала 1,28±0,16 на р1К, перход ремхсп дорхвнював 232±4,2 дн1. У 8 тарих, що отримували лише гради-цхйну терапш або коыплексну тераш» з декарисом, Ц1 показники були вхдповхдно 2,63± 0,28 та 17643,2 днхв.

Застосування хмуномодулпючоГ терапп справляло позитивний вплив на хмунологгчн1 показники. II¿сля викорнстання Т-актив1ну з нунле^натом нагрш в терапевтичному комплекс! В1Дзначалося збхльшення К1Лькостх лхмфоципв, Е - РТК, нормалгзацтя суспопу-ляцгй Е - РТК, активащя реашд1 бластно! трансформащ I лхмфо-дит1в. Кхлькхсть Д - РТК пхсля застосування вишезазначеного комплексу зб^ыиилася в 1,7 раза : наблизилася до В1К0В01 норми.

Показникп М - РТК та концентрация 1муноглобулхн1В сироватки кровг суттево не змхнювалися.

Використання декарису в комплексн1Й терапх! ыуковгсциро-зу у дгтей було значно менше ефективним як за загальн0кл1нхч-ними показникаш, так г за оцхнкою функцхонального стану хмун-но1 систеыи, поданхй в таблищ 2.

Результата наших клшхчних спостережень та дослгджень да-ють змогу зробити ряд виснозкхв та практичних рекомендаций, як1 можуть бути використаними в щоденнхй педгатричкхй практищ.

висновки

1. У Д1тей, що хворхюгь на муковхсцндоз, встановлеш змхни кл1тинного та гуморального 1мун1тету, якг характеризуються неоднорхдн1сто та визначакться варгантом клШчно'х форми захворювання, важкгстю стану хворих, перходом захворювання та ступеней активностх запальних зм1н в бронхолегеневому апаратх.

2. В перходх загострання бронхолегенево! та змхшано! форм му-ков!сцидозу вотановлено зниження в периферичнгй кров1 абсолютного та В1ДНОСНОГО тасла Т-л4мфоцит1в та 1х субпопуля-цхй - Т-хелперхв I Т-супресорхв, а такох ЕБТЛ, збгльшення кхлькостг В-лхмфоцитхв та концентрац1*1' хмуноглобулхшв сироватки кровх, особливо класуо , як1 визначаються важкхстю стану хворих та студеней активностх запальних зыхи в бронхо-легеневхй систеых.

3. Для пер!оду ремхсг! муковхсцидозу у дхтей характерно знижен-ня в пври$еричн1й кровх кхлькост1 Т-лхм$оцит1в I Г-супресо-р1в, зб1льшення абсолютного та вгдносного числа В-лхкфоци-тхв та конце нтращI хмуноглобулхнхв сироватки кров1, якх характеризуються неоднорхднхств та визначаються важкхстю стану хворих та глибиною уракення бронхфгагеневого апарата.

4. При кипючнхй форм1 муковгсцидозу у дхтей змгни в хыунологхч-Н1й систем1 /статусМ1нхыальн1 I призначення хмуномодулю-ючих препарат1в в кошлекснхй. терапП не показано.

5. Зниження фагоцитарно! активностх нейтрофШв пхд час иуко-в1сцидозу у дхтей знаходиться у взаеыозв'язку зх ступеней важкостх та перходом захворювання, в той же час не вхдзна-чено порушень систеыи комплементу.

6. Залучення Т-актив1ну з нуклехнатогл натрхю до комплексно!" '

терши'/ муковгсцидозу у дгтей попереджуе розвиток вторинних бронхолегеневих ускладнень, що сприяе подовженню пер10да ре-

М1СГI.

7. Застосування декариоу у хворих на муковгсцидоз менш ефективно, шо пхдтверджуеться як вгдсутнхстю достовхрно позитивного результату, так I характером ¿муино! вхдповШ.

Система лхкувальних заходхв, реабхлхтаддя та програма диспансерного нагляду за хвориыи на бронхолегеневг форми муковгс-

цидоз повинна включати:

1. Обов'язкове дослгдження клхтинного та гуморального хмунхте-ту з обов'язковим контролем таких показнимв, як Е - РТК, ТсЕ - РТК, ГчЕ - РТК, Д - РТК, .

2. 3 гострому перходг бронхолегеневих ускладнень муковхсцидозу показана замгсна ¿мунотарапгя у виглядг застосування плазми та IмуноглобулIнг в.

3. 3 пергодх ремгсх! призначення х муно модулюючоI терапх'1 проводиться на шдставг вивчення зазначених вище параметрхв :му-нологгчяого статусу.

4. 1муномодулкгачу терапхю в пер:одI решсП доцхльно проводити у виглядх комбхнацг!- нукле!нату натрго з Т-актив1Н0м.

ПВРВЛ1К Р0Б1Т. ШО СПУБЛ1К03АН1 ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЛ1 I

1. 1мунолог1чний стан у дгтей, хворих на муковгсцидоз // НАГ. -1993. - № 2. - С.16-18.

2. Состояние сердечно-сосудистой системы и нарушения ритма у детей, больных муковисцидозом // Теоретичн: та клгнгчнг питания дитячох кардиологгГ: Тез. допов. УкрашськоГ науково-практичнох конз«ренц11, Харкгв, 21 - 22 квхтня 1993 р. -Харххв. - 1993. - С.176.

3. Иммунологические аспекты синдрома мальабсорбцшг при ыуяо-висцидозе у детей // Теоретичиг та практична питания дитя-чо! гастроентерологг 1': 'Лат. науково-практично!* нонференцП, присвячено! 70-рхччв кафедри дитячох' гастроенгерологхх' Хар-к1воького шотитуту удосконалення Л1кархв, 11 - 12 листопада 1993 р. - ХарК1В-Суми. - 1993. - С.86.

ДРАКППН1 РКгСО'МШАШГ