Автореферат диссертации по медицине на тему Клинико-иммунологические аспекты формирования предвестников атеросклероза у подростков групп высокого риску
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
2 Ь ФЕВ 1997 На правах рукопису
НЕЛІНА Ірина Миколаївна
КЛІНІКО-ІМУНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ ПРОВІСНИКІВ АТЕРОСКЛЕРОЗУ У ПІДЛІТКІВ ГРУП ВИСОКОГО РИЗИКУ
14.01.10 — Педіатрія
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
Харків - 1997
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Українському науково-дослідному інсти туті охорони здоров'я дітей І підлітків, м. Харків.
Наукові керівники — доктор медичних наук
ГОЛОВНО Ангеліна Олексіївна
— доктор медичних наук БОГМАТ Людмила Федосіївна
Офіційні опоненти — доктор медичних наук, професор ОДИНЕЦЬ Юрій Васильович
— лауреат державної премії України, доктор медичних наук, професор
ГОЛЬЦЕВ Анатолій Минолайович
Провідна установа — Донецький державний медичний університет
Захист дисертації відбудеться 27 лютого 1997 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д02 38.02 у Харківському державному медичному університеті за адресою: 310022, м. Харків, пр. Леніна, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного медичного університету (м. Харків, пр. Леніна, 4).
Автореферат розісланий „ * 4 “ січня 1997 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради кандидат медичних наук
ОВЧАРЕНКО Л. І.
- з -
АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ
Останнім часом відзначається зростання захворюваності на атеросклероз, особливо серед чоловіків молодого зіку /Оганов Р.Г., 1996/. Перебіг його нерідко має важкі клінічні прояви та грізні ускладнення /інфаркт, інсульт/, які призводять до інвалідізації, а інколи й смерті лвдей творчого віку. Це зумовлює необхідність вирішення багатьох патогенетичних проблем, без чого неможливий подальший прогрес у профілактиці та лікуванні цього захворювання.
Дослідженнями різних авторів виявлено високу схильність до атеросклерозу пєених груп підлітків, до яких нал;жать юнаки із родин із обтяженою ішемічною хворобою серця /ІХС/ спадковістю /Белсконь Н.А., 1984; Евсеева З.Н., 1991; Акимова Е.Б., 1992/, з первинною артеріальною гіпертонією /ЛАГ/ Доплат Л.Ф., 1981; Костюрина Г.Н. и соавт., 1988/ і з дисліпопротеїдемія-ми /ДЛП/ /Дорофеева Т.Г., Зайцев Н.Э., 1993/.
Значний інтерес становить вивчення провісників атеросклерозу з імунологічних позицій. Підставою для цього б досить досконалі дані про участь імунної системи в атерогенезі /Климов А.Н., 1986; Осипов С.Г., 1987; Бабов К.Д., 1995/. Значним досягненням у цій галузі є розроблена А.Н.Климовим із співавторами аутоімунна теорія патогенезу атеросклерозу, у якій центральне місце відводиться формуванню аутоімунного комплексу ліпопротеїд - антитіло.
Однак відомості про стан імунної системи на ранній доклі-нічній стадії захворювання є лише поодинокі /Еарвина Г.К. и ' соавт., 1987/. Не визначені аутоімунні реакції до ліпопротеї-дів крові в період формування провісників захворювання і вза-
емовідносини імунологічних порушень із змінами у ліпопротеїд-нсму спектрі крові.
Вивчення цих аспектів патогенезу захворювання є перспективніш у плані пошуків нових нетрадиційних підходів до перви ної профілактики та лікування атеросклерозу - найбільш пошир ного у овіті захворювання.
Мата дослідження. Вдосконалення методів ранньої діагнос тики та первинної профілактики серцево-судинних захворювань атеросклеротичної природи на основі визначення стану імунної системи хлопчиків-підлітків груп високого ризику атеросклерс зу і значущості імунологічних порушень у формуванні гіровїснв ків захворювання.
ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ:
1. Вивчити стан здоров’я хлопчиків-підлітків з обтязкеш ІХС спадковістю, первинною атеріальною гіпертонією та, дислії протеїдеміями.
2. Визначити особливості ліпідного спектру крові у підлітків груп високого ризику атеросклерозу.
3. Дослідити стая клітинних та іуморальних факторів ім; нітету, включати аутоімунні реакції до ліпопротеїдів крові юнаків з обтяженою ІХС спадковістю, ПАГ та.ДШІ.
4. Визначити зв’язок імунологічних показників із кем по
центами ліпідного спектру крові у .підлітків досліджуваних груп. . . '
Наукова новизна., у підлітків з обтяженою ІХС спадаовіс тю, перинною артеріальною гіпертонією та дасліпопротеїдемі ями встановлений дисбаланс клітинної і іуморальної ланок ім нітету, що супроводжується аутоімунними реакціями до ліпопг
еїдів крові.
Виявлена сполученість іцунологічних зрушень з урізуванням іиеліпопротеїдемій агерогенного характеру у підлітків груп вчсоко-іо ризику атеросклерозу.
Визначена патогенетична і діагностична значущість змін і му-юлогічного гомеостазу, включав чи аутоїц/нні реакції до ліпопротеї-іів крові, у формуванні провісників атеросклерозу.
Практичне значення роботи. Дані (іро наявність імунологічних (мін у підлітків із груп високого ризику атеросклерозу надалі мзк-іивість обгрунтувати необхідність проведення комілексу імунологіч-іих досліджень з метою виявлення осіб, у яких у формуванні провіс-іиків атеросклерозу бере активну участь інунна система Дн*орма-(ійнхй лист. Київ, 1993 р./. '
Рекомендовано включення і м/ноюдулюючих засобів із врахуван-іям характеру порушень у комплекс первинної профілактики атероск-іерозу у підлітків груп його ризику.
Декларація особистого внеску в розробку наукових результатів, ^сертантом самостійно проводився добір та клініко-:лабораторне ібстекення підлітків основної та контрольної груп, підготовка до атематичної обробки та аналіз отриманих даних. Особисто здійс-пзвалась інтерпретація і теоретичне узагальнення результатів дос-[ідаення, а також практичне впровадження рекомендацій згідно з юновниїм положеннями та висновкам! дисертації. Самостійно визна-іена роль іцунопатологічних процесів у формуванні провісників юеросклерозу у підлітків груп високого ризику.
Апробація роботи. Матеріали дисертації доповідалися на гкраїнській науково-практичній конференції "Теоретичні та клініч-сі питання дитячої кардіології” Дарків, 1993/ та "Підсумковій іауково-практичній конференції Українського науково-дослідного
інституту охорони здоров’я дітей і підлітків”.Ларків, 1994/.
Публікації. По матеріалах дисертації опубліковано б наукових робіт.
Впровадження в практику. Матеріали дисертації використані при виданні інформаційного листа "Імунологічні методи у виявленні доклінічних форм атеросклерозу у хлопчиків-підлітків груп високого ризику розвитку захворювання” /1993 р./, які впроваджені в дитячих поліклініках м.Харков&, Харківсько? та Сумської областей.
Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена на 135 сторінках машинописного тексту і складається із вступу, огляду літератури, власних досліджень /3 розділи/, заключної частини, висновків, практичних рекомендацій та списку літератури, який включає 204 бібліографічних джерела, в точу числі 61 зарубіжних. Робота ілюстрована 21 таблицею та II малюнками.
Результати дослідження
Об’єкт дослідження - 131 хлопчиків-підлітків Г5-І8 років, у тому числі 23 - з обтяженою ішемічною хворобою серця спадковістю / з родин, де один з батьків у віці до 45 років переніс гострий інфаркт міокарду/, 46 - з первинною артеріальною гіпертонією та 35 - з дисліпопротеї де міяни атерогенного характеру, які були виявлені при епідеміологічному обстеженні і підтверджені повторно. Контрольну групу становили 27 здорових однолітків із сприятливою спадковістю.
Програма дослідження складалась із клінічних та лабораторних методів. Визначали рівень загального холестерину /ЗХС/, триглінерадів /ТГ/ та холестерину ліпопротеїдів високої щільно-
сті /ХСЛПЕЩ/ ферментативним методом, застосовуючи щбори "Бе-рінгер Манхайм" /Австрія/. •
Вивчали кількість Е-РУК /ЗЬнЛ&І е£ СоС. , 1972/, ЕАС-РУК (Лиий.і сі (КуС., 1973/. Функціональну активність Т-лімфоцитів визначали за тестами бласттрансфорлації /РБТЛ/ з фітогемаглюги-ніном /ФГА/ /Брауде і співавт., 1968/; субпопуляції Т-лімфоцитів - за теофіліновою пробою /АЬоЫ- іЬаі/, 1978/. Вміст Т- і В-лімфоцигів виражався в абсолютних і відносних одиницях. Рівень циркулюючих імунних комплексів /ЦІК/ дослідяували за методом^^1978/, імуноглобулінів А,М,& Щк,и,&/ -Малсі-пі іоЦ1965/ і комплементарну активність сироватки крові -Резниковой Л.С. /1967/. Аутоімунаі прояви відносно ліпопротеїдів визначали шляхом виявлення аутоантйтїл у сироватці крові в реакції преципітації в капілярах за Асколі. Антиген для цього .який ЯБ.1ЯВ собою сумарну фракцію ліпопротеїдів, одержували з плазми кожного досліджуваного за методом А.Н.Климова і співавт./1989/ Результати досліджень оброблені на ЕОМ ІВМ РС386ДХ за допомогою "Пакета прикладних програм по статистичній обробці біомедичної інформації".
Основні результати дослідження. Клінічне обстеження дозволило встановити, що у більшості юнаків з обтяженою ІХС спадковістю, у половини з ДЛП та у третини з ПАГ суб’єктивні дані пю порушення стану здоров’я були відсутні. У решти шаків при ПАГ переважали скарги церебрального /у 41,3#/, а при обтяженій спадаовості та дисліпопротеїдемії - кардіального характеру /у 17,4# і 20,0% відповідно/. Дитячі інжекційні хвороби у підлітків досліджуваних груп траплялись не частіше, ніж-у їх здорових одіїу _ літків; високий інжекційний індекс в анамнезі був лише у 4,4:''-
■ випадків, 70# шаків мали необтяжений алергоанамнез, а клінічні прояви ексудативно-катарального діатезу спостерігалися лг: з
- 8 -
в 13-17 % випадків, не відрізняючись від контрольної груші. Харчова іквдмвменгоавалергія у підлітків груп високого ризику атеросклерозу реєструвалась також не частіше, пік у осіб групи контролю. •
У більшості підлітків /87-100 %/ спадковість була обтя-жена серцево-судинними захворювання® атеросклеротичної природа - з боку иатерів по першій лінії споріднення: у третьої частини підлітків із обтяженою спадковістю, у четвертої частини юнаків з ПАГ та у половини осіб з ДШІ; по другій лінії вона визначалась у 40-47 % підлітків. З боку батька' по першій лінії споріднення спадковість була обтякена у всіх підлітків першої гигни, у 19,6 % юнаків з ПАГ та у 11,3 % - з ДЛП; по другій лініг-відповідно у 52,3 %, 17,4 % та у 11,5 %.
При вивченні основних факторів ризику /паління та гіпо-дінамія/ значущої різниці їх частоти у досліджуваних не виявлено.
У більшості підлітків стан фізичного розвитку був гармонійним /63-90 %(, а частота відхилень не відрізнялась від частоти контрольної групи. Відхилення показників статевого розвитку встановлені у 5 % підлітків основної груші, що не відрізнялось від їх частоти в популяції /2,5-7 %/.
' Оцінюючи стан серцево-судинної системи у підлітків груп високого ризику атеросклерозу, слід відзначити, що у більшості з них частота серцевих скорочень відповідала віковим нормативам. Приглушеність серцевих тонів встановлена у 23,6 % осіб з обтякеною спадковістю і у 2,9 $ юнаків з ДШ;акцент П тону на аорті - у 5,3 % підлітків з ПАГ. Систолічний шум функціонального характеру реєструвався у половини підлітків із обтякеною спадковістю та ДЛП і у 63,3 ^ осіб з ПАГ.
Показники випадкового артеріального тиску перевищували.
- 9 -
відповідні вікові нормативи лише у підлітків з ПАГ.
Порушення стану інших органів і систем, що зрідка виявлялись у юнаків, мали функціональний характер /дискінезія яовчозивідних шляхів, функціональні порушення секреції шлунку/. ,
Таким чином, дані, одержані- при клінічншу дослідженні хлопчйкіб-підлітків груп високого ризику розвитку атеросклерозу, дозволяють зробити висновок про відсутність у переважної більшості з них патологічних відхилень у стані здоров'я, які могли б обумовити порушення імунологічного гомеостазу або зміни у ліпідно-ліпопротеїдног.іу спектрі крові атерогенно-го характеру. У той же час у більшості юнаків досліджуваних груп визначені атерогенні порушення у ліпідному спектрі крові у вигляді 'підвищення рівня загального холестерину та холестерину ліпопротеїдів низької щільності, f> ^ 0,001 /табл.
І/. ’
У юнаків з первинною артеріальною гіпертонією, крім вищевказаних змін, визначалося такогс підвищення рІЕИЯ триглі-церидів та холестерину ліпопротеїдів дуже низької щільності. Поряд з цим, у досліджуваних із обтяж єною ІХС спадковістю та дасліпопротеїдеміями виявлено підвищення вмісту холестерину ліпопротеїдів високої щільності, які здійснюють транспорт холестерину з периферійних тканин у печінку з подальшим виведенням його з організму. Однак недостатнє підвищення даної фракції ліпопротеїдів у цих підлітків та відсутність підвищення- його у юнаків із ПАГ визначило формування атерсгенних ш-рушень у ліпідному спектрі крові, ща підтаерділося підвищенням у них коефіцієнту атерогенності / р < 0,001/.
Встановлені зміни в ліпідас-ліполротеїдооілу спектрі крові у т.ласів-піддітків із обтяженою ІХС спадссвістю, з ПАГ
. . . Таблиця І
Вміст ліпідів та ліпопротеїдів .у плазмі крові хлопчиків-підлітків груп ВИСОКОГО ризику розвитку атеросклерозу, іЛС ±ІП '
Гр^ти обстежених Число обстеж. Вміст у плазмі крові /мг %/ КА. /умов-
ЗХС ТГ ХС ЛПБЩ ХСЛІЩ хслплт ці/
Підлітки з об тяжено:,) на ІХС СП2ДКСЕІСТІ0 23 211 ,0ХХХ + 6,8 103,4 ±13,3 48,2х* ±1,5 142,г30® ±7,2 20,7 ±2,7 З.З^ +0,20
Підлітки з ПЛГ 46 204,4ХХХ ±9,9 102,3х* ±9,4 45,6 ±ІД 138,4^ ±9,9 20,5х ±1,9 3,48хпс +0,20
Підлітки 3 длп 35 2І8,2:рис ±3,4 83,1 + 5,3 51,3х™ ±1,8 147,3”“ ±5,2 17,8 +ІД З.ЗО^ +0,20
Здорові ПІДЛІ ТІШ 27 155,5 ±4,4 76,3 18,2 44,0 ±0,7 101,9 ±6,7 14,8 +1,6 2,47 ІО.ІІ
Примітки:: х - якщо р < 0,С05
хх - якщо р < 0,01
кхх - якщо р < 0,001
- ІГ -
та з ДШІ ще раз підтверджують одержані раніше дані про їх причетність до групи високого ризику атеросклерозу.
Аналіз імунологічних показників дав гмогу встановити, що зміни в імуннсму статусі підлітків із обтяженою ІХС спадковістю характеризувалися активацією В-ланки імунітету у вигляді підвищення рівня сироваткового та ЦІК /р< 0,01;
р< 0,001/ і тевденції до збільшення абсолютної кількості В-лімфоцитів /табл. 2/.
Одержані дані узгоджуються з даними дослідників, які вивчали стан імунітету хворих із клінічними фордами атеросклерозу. Вони таксис виявляли підвищення рівня 0^ А та ЦІК /Карпов Р.С. и соавт., 1985; Канская Н.В., 1987/.
Крім того, у 54,6# підлітків із обтяженою спадковістю виявлені аутоімунні порушення у вигляді формування антитіл до власних ліпопротеїдів. У групі контролю частота антитіло-утвореняя складає лише 7,4# /р < 0,001/.
Слід зазначити, що аутоантитіла до сумарної, фракції ліпопротеїдів у чоловіків у віці 35-60 років з обтяженою атеросклерозом спадковістю виявлялись у 63,0# випадків /Голод И.С., 1982; Плотникова С.И. и соавт., 1985/. Одержані результати свідчать про те,.що при наявйості обтяяеної сгадаовооті уже в підлітковому віці відбувається ангитілоутворення до атеро-генних фракцій ліпопротеїдів. Це дає можливість говорити про генетичну детермінованість даних реакцій.
Підвищення активності В-ланки імунітету у.підлітків із обтяженою сгадаовістю відбувалося на фоні зниження абсолютного /р< 0,02/ та відносного вмісту Т-лімфоцитів /р < <0,001/, змін їх функціональної активності у вигляді пригнічення РБТЛ з ФГА /р < 0,005/ та підвищення рівня спонтанної бласттрансфордації лімфоцитів /р < 0,001/.
Таблиця 2
Імунологічні показники у підлітків груп високого ризику розвитку атеросклерозу, М*гп- '
Груша обстежених' Число обсте- жених ^50 /<Т-! Імуноглобуліни /%•/ ЦІК іехі / Ат до ЛП /%/
а А ло
І 2 3 4 5 6 7 8
Підлітки 3 об-тяженою на ІХС спадковістю ■ 23 25,6 ±1,4 12,3 ±0,8 1,8х +0,1 ІД ±0,1 50,03^ + 4,0 54,б3^ ±10,9
Підлітки з ПАГ 46 28,8 ±0,8 II,І ±0,5 1,9х*. 10,1 ІД ±од 30,0 +1,0 35,6х* ±7,1
Підлітки з ДЛП 1 35 27,3 ±1,3 10,6”“ ±0,4 2,4ххх ±0,2 0",99 ±0,1 38,0х* ±4,0 • 31,4й' ±7,9 '
Здорові підлітки 27 27,8 ±0,9 12,7 + 0,3 1,5 10,1 1,2 10,1 27,0 ±3,0 7,4 *5,1
Примітки: х - якщо р < 0,05
хх - якщо р < 0,01
ххх - якщо р < 0,001
Продовження табл. 2
Т-лімфоцити В-лімфоцити • РБТЛ / % ! Субпопуляції Т-л І % 1
/%/ /іо*и / / %/ /юди/ к ФГА . тх Тс
9 10 II 12 ІЗ 14 15 16
38,2ХХХ 0,88х* 17,4 0,36 21.О*** 39,8х 31,0 X о со
+2,1 +0,05 , ±0,9 +0,02 ±1,4 +10,9 ±1,8 ±1,5
40 ,в'ХХХ 0,90х 17,0 0,37 12,7 42,8 29,2 10,1
+1,3 +0,04 ±0,8 + 0,02 ±1,7 ±2,1 ±1,7 ±0,8
41,2х* 0,93х . 18,1 0,33 18,4“ 41 ,8х*1 28,8х 11,6
±2,1 +0,03 +0,7 +0,03 ±ІД ±1,5 +0,8 + 0,7
47,6 1,10 16,9 0,30 12,3 47,7 32,7 11,9
.±0,9 ±0,09 ±0,4 ±0,03 ±1,5 ±1,7 ±1,5 ±1,0
Про розвиток у цих підліткіе аутоімунних процесів свідчать одержані нами дані про зниження кількості теофілікчутли-вих /супресорних/ Т-лімфоцитів /р < 0,05/.
Отримані результати узгоджуються з даними дослідників, які вивчали особливості Т-ланки імунітету у дорослих осіб із клінічними формами атеросклерозу /Гандка И.М., 1987; Осипов С.Г. и еоавг., 1987; Щепотин Б.Н. и соавт., 1989/ і виявляли стан її відносного дефіциту. Не виключена можливість, що зміни в клітинній ланці імунітету у хворих атеросклерозом формуються або навіть уже сформовані в підлітковому віці. .
Проведений кореляційний аналіз між імунологічними показниками у підлітків із обтякеною атеросклерозом спадковістю дозволив виявити численні ЇХ ЗВ'ЯЗКИ. Це свідчить, на думку К.А.Лебедева /1991/, про активний стан імунної системи у цих підлітків. Наявність зворотніх кореляційних ЗВ'ЯЗКІВ між рів-
імунного комплексоутворення в них беруть участь саме ці іму-ноглобулїни. У хворих на атеросклероз у складі ЦІК Климовим А.Н. /1986/та Осадовим С.Г. ,/1989/виявлялись переважно імуно-глобуліни класу (г . Але останнім часом з'явилися дані про те, що імуноглобуліновий склад аутоантитіл до ліпопротеїдів низької цільності утворений на 41% $^6 , на 52% -ЗуЛ , та лише на 7/о - /Хлюстов В.Н., 1990/.
_ При вивченні кореляційних зв’язків між імунологічними показниками і компонентами ліпопротеїдного спектру крові у підлітків із обтякеною спадковістю виявлена т.існа пряма ко-
= 0,444, р < 0,05/, зворотня - між вмістом В-лімфоцитів та рівнем ТГ / X, = -0,469, р ^ 0,025/, а також між ЦІК та ХС ЛВДНЩ / Г = -0,705, р < 0,025/. ,
нем ЦІК,Ц £
дозволяє припустити, що в процесах
реляційна залежність між рівнем Т-лімфоцитів та ХС ЛПВЩ /£ =
Таким чином, стан імунної системи у підлітків із обтяганою ІХС спадаовістю слід характеризувати як дисбаланс, який проявляється підвищенням активності гуморальної її ланки та зниженням активності - клітинної, з формуванням аугоімуяної відповіді щодо власних ліпопротеїдів. Не виключено, що у частини підлітків виявлені зміни в іілуннсму статусі підтримують дасліпопрогеїдємії єтерогенного напрямку, спршшть ініціації і прогресуванню в них провісників атеросклерозу.
У підлітків із первинною артеріальною гіпертонією також виявлена активація В-лзнки імунітету з підвищенням рівня /р < 0,01^ тенденцією до збільшення абсолютного вмісту В-лім-фоцитів. У 35,6% з них відмічено формування аутоантитіл до сумарних ліпопротеїдів. Відсутність підвищення вмісту ЦІК у сироватці периферійної крові у цих підлітків, можливо, не відображає дійсного 'рівня їх утворення, бо.може бути наслідком підвищення елімінації ЦІК, що й було виявлено у дорослих осіб, які страждають на гіпертонічну хворобу /Климов А.Н., 1986/. Стан Т-системи імунітету у цих підлітків характеризувався також зниженням абсолютного й відносного вмісту Т-лім-фоцитів /р < 0,05; р <Г0,00і/, тенденцією до пригнічення їх функціональної активності /р< 0,1/. Проте зміни в імунорегу-ляторних субпопуляціях при цьому не визначалися. .
При вивченні взаємозв’язку імунологічних показників із компонентами ліпідного спектру крові у підлітків цієї групи були встановлені прямі кореляційні зв'язки між рівнем В-лім-фоцитів та показниками ЗХС ft, = 0,673, р < 0,01/, ТГ ft =
= 0,418, р < 0,05/, ХС ЛПНЩ f'V = 0,705, р < 0,01/ та ХС ЯЩЩ !г = 0,418, Р< 0,05/.
Таким чином, у підлітків з ПАГ на фоні зниження активності Т-системи імунітету та активації В-системи відбувається
- 16 -
формування тісних кореляційних зв’язків між імунологічними порушеннями та показниками ліпідного спектру крові, які, мож- ■ ливо, й визначають виникнення метаболічних змін, властивих атеросклерозу. Але, на відміну від підлітків із обтяженою ІХС спадковістю, в них відсутні зміни у співвідношеннях суб-допуляцій Т-лімфоцитів. _
У підлітків із дисліпопротеїдеміями також виявлені зміни системи імунітету у вигляді дисімуноглобулінемії /підвищення вмісту УуЖ ; р <■ 0,001 та зниження - Щ £; р < 0,001/, яка супроводаувалась підвищенням рівня ЦІК у сироватці периферійної крові /р < 0,01/.
Одеркані результати співпадають із спостереженнями Зай-ченка А.П. /1986/, який виявив значне підвищення рівня ЦІК у дороолих осіб, хворих на ІХС, при наявності дисліпопротеїде-
МІЇ.
У ЗІ Л% підлітків цієї групи виявлені антитіла до ліпо-протеїдів крові. Активація В-ланки імунітету у юнаків із ДПП також відбувалась на фоні відносного дефіциту Т-лімфоцитів /р < 0,01/ та зниження їх функціональної активності /в РБТЛ з ФГА, р < 0,02/, але при цьому відмічалось підвищення рівня спонтанної бласттрансфориації лімфоцитів /р < 0,05/ та зниження кількості теофілінрезистентних /хелперних/ лімфоцитів, що маже свідчити про стан підвищеного антигенного навантаження. '
Одержані дані узгоджуються з результатами досліджень ію вивченню імунітету у дорослих осіб із гіперліпідеміяш /Ганд-ка И.М. и соавт., 1982; Кравчук Г.П., 1984/, у яких відлічено зниження відносної кількості Т-лімфоцитів та зниження РБТЛ. ,
Визначена наявність прямих кореляційних зв'язків між
Т-лімфоцитами та титром комплементу /£ = 0,557, р < 0,025/,
Зміни в імунному стані підлітків із ДІЛ тісно пов'язані з порушенняшліпідно-ліпопротеїдного спектру крові, що проявилось формуванням кореляційних зе’язків цих показників -' " “ ХС ЛПВЩ / І = 0,331, р < 0,05/ та
Таким чаном, у підлітків з ДЛП встановленийдисбаланс обох ланок імунітету, який характеризується активацією В7 зниженням Т-ланок та формуванням аутоімунних реакцій до власних ліпопротеїдів. Ці порушзння в імунному статусі тісно пов'язані із змінами в ліпідному спострі крові і, не виключено, що саме вони сприяють стабілізації атерогенних порупЕнь та формуванню провісників атеросклерозу у підлітків даної груш.
Оскільки вищенаведені дані свідчать про значимість порушень імунологічного гомеостазу, в тему числі аутоімунних зрушень у відношенні до власних ліпопротеїдів у виникненні провісників атеросклерозу у підлітків високого ризику, виникає питання про вдосконалення методів профітктики, цього захворювання. В зв'язку з цим, певний теоретичний і практичний інтерес має вивчення впливу різних зевнішньосередовшщих та ш-ведінкових факторів на стан імунітету у них. Тему нами було проведено співставленая частоти рзвитку аутоімунних порушень у відношенні ліпопротеїдів та активності різних ланок природщого імунітету з рівнем фізичної активності підлітків груп, що вивчалися.
При аналізі результатів дослідження одержані певні докази негативного впливу недостатньої фізичної активності на
та ЦІК / £ = 0,337, р < 0,01/; останнє свідчить про участь у процесах імунного ксмплексоутворення переважно Ж їх .
<0,05/.
також ХС ЛПДНЩ / £ = 0,331, р
- 18 - . стан імунітету. Так, у всіх трьох групах у підлітків при гіподинамії відзначена тенденція до підвищення частоти аутоан-. титілоутворення у відношенні ліпопротеїдів; у групі підлітків з ДПП встановлена статистично вірогідна різниця відносної кількості Т-лімфоцктів - зниження її при недостатній фізичній активності /р < 0,05/. У підлітків з'ПАГ, крім тенденції до підвищення рівня ЩК, виявлена також статистично вірогідна різниця ріеня ксмплемента сироватки крові - його підвищення при гіподинамії /р < 0,05/.
З нашої точки зору, ці дані свідчать про перспективність подальшого визначення впливу різних екзогенних факторів на процеси атерогедезу у підлітків із груп високого ризику його розвипсу.
Отже, у підлітків досліджуваних груп виявлено дисбаланс імунної системи з формуванням аутоімунної відповіді на ліпо-протеїди сироватки крові. Можна доцустити, що причиною виникнення цього дисбалансу у частини з них е генетично детерміновані особливості реагування, які при фізіологічному підвищенні рівня £ -ліпопротеїдів в періоді пре- та пуберату призводять як до активації В-састеми імунітету, так і до зниження вмісту Т-лімфоцитів. Це зниження зумовлено властивістю £-ліпопротеїдівекрануваги рецептори переваяно супресорних Т-лі-мфоцитів /Петров Р.В., 1987/. Зміни в імунокомпетентрій системі призводять до утворення аутоантитіл до ліпопротеїдів за участю 5^ Л і £ , а вслід за цим - і аутоімунних комплексів. ■
При тривалому зберіганні гіперлі підемії відбувається збільшення синтезу ЦІК, що потребує напруги систем їх елімінації АШі та комплементу/. Але при неадекватному функціонуванні цих систем, що також може бути генетично зумовленим, підвищу-
. -га-
ється рівень ЦІК у сироватці крові. Це, можливо, і мас місце у юнаків із обтяженою спадковістю та дисліпопротеїдоміями. Виявлені порушення імунного гомеостазу /у вигляді антигенної стимуляції та активації В-системи/ і обумовлюють метаболічні обмеження гуморальної відповіді, пов'язаної з імуноінгібуючими властивостями -ліпопротеїдів, наслідком чого є тривалі дисліпопротеїдемії у підлітків з груп ризику атеросклерозу.
■ У зв’язку з цим, у підлітків із обтяженою спадковістю, з первинною артеріальною гіпертонією та з с таб і льниш дисліпопротеїдеміями, необхідне ретельне визначення імунологічного статусу. При виявленні вказаних вище імунологічних порушень доцільно вклшати в комплекс профілактичних заходів також і іму-номодулятори.
Отже, в результаті проведеного дослідження у підлітків-хлопчиків із обтяженою ІХС спадковістю, первинною артеріальною гіпертонією та/дисліпопротеїдеміями виявлені ЗМІНИ’в імунній системі, аналогічні порушенням, які визначаються у дорослих осіб, хворих на атеросклероз. Встановлений зв’язок цих змін з атерогенними порушеннями в ліпідно-лі по протеїди ому спектрі крові дає підставу вважати імунну систему причетною до процесів атерогенезу на ранніх доклінічних етапах захворювання, тобто.на стадії формування його провісників. '
ВИСНОВКИ
І. У підлітків із обтяженою ІХС спадсовістю, з первинною артеріальною гіпертонією та з дисліпопротеїдеміями в ліпідно-ліпопротеїдншу спектрі крові виявляються порушення у вигляді підвищення рівня загального холестерину і тригліцеридів без адекватного підвищення рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності, що дозволяє підтвердити їх причетність до
- 20 -
груп високого ризику атеросклерозу.
2. Частота порушеш у стані здоров’я та в діяльності найважливіших фізіологічних систем у підлітків груп високого ризику атеросклерозу оуттєво не відрізнялась від їх частоти в контрольній групі. Показники фізичного і статевого розвитку, загальної інфекційної захворюваності, частота алергічних проявів у досліджуваних та контрольній групах були ідентичними.
3. У юнаків груп високого ризику атеросклерозу виявлено дисбаланс обох ланок імунітету, який характеризується активацією В- та відносним дефіцитом Т-систем імунітету.
4. У підлітків з обтяженою ІХС спадковістю - в 54,6 %, з. первинною артеріальною гіпертонією в 35,6 % та з дисліпопрот теїдемією в 31,4 % випадків визначені аутоімунні порушення у вигляді формування аутоантитіл до ліпопротеїдів крові.
5. У юнаків з обтяженою на ІХС спадковістю порушення імунної системи характеризувались збільшенням рівня ЗцЛ? та ЦІК на фоні зниження відносного вмісту Т-лімфоцитів, змінами їх функціональної активності та зниженням рівня теофілінчут-ливих /су пре с орних/, лімфоцитів.
6. У підлітків із первинною артеріальною гіпертонією зміни системи імунітету визначалися підвищенням рівня , тенденцією до зниження & на фоні зменшення відносного вмісту Т-лімфоцитів та зниження їх функціональної активності.
7. В групі юнаків із атерОгенними диоліпопротеїдеміями дисбаланс імунної системи характеризувався збільшенням рівня £^4 та ЦІК, зниженням вмісту Щ & , що відбувалося на фоні зменшення відносної кількості Т-лімфоцитів, зниження їх функціональної активності та кількості теофілінрезистентних /хел-перних/ лімфоцитів.
8. У підлітків із груп ризику атеросклерозу виявлені тіо-кі кореляційні зв’язки між імунологічними показниками та ком-
- 21 -
пон єн тами ліпідпо-ліпопротеїдного спектру крові, підтверджуючи участь імунної системи у формуванні метаболічних порушень, властивих атеросклерозові, тобто його провісників.
ПРАКТИЧНІ РЕКШВДАЦІЇ ■
1. При проведенні диспансерного спостереження хлопчаків-підлітісів із об тяженою ІХС спадковістю, першиною артеріальною гіпертонією та' атерогекнгали дисліпопротеїдеміями в комплекс клініко-лабораторяих досліджень необхідно включати також імунологічні метода: визначення аутоантитіл до ліпопротеїдів сироватки крові, рівня циркулюючих імунних комплексів, іглуно глобулінів класів @ , Л , Му та вміст Т- і. В-лімфоцитів периферійної крові.
2. В комплекс лікувально-оздоровлювальних заходів, поряд із оптимізацією режиму праці та відпочинку, при виявленні порушень імунологічного гомеостазу додільно вклшати імуномоду-люті засоби рослинного походження /настої елеугорскокка, женьшеню, китайського лимонника, заманихи/.
3. Необхідною умовою ефективного оздоровлення підлітків
із груп-ризику атеросклерозу є попередження гіподинамії із забезпеченням вікових нормативів рухової активності шляхом залучення їх до індивідуальних та колективних форм занять фізичною культурою. '
СПИСОК ДРУКОВАНИХ ПРАЦЬ '
1. Стан іцунітеїу у дітей і підлітків з обтяхеною за атеросклерозом спадковістю // Педіатрія, акушерство і гінекологія. -
1992. - № 2. - С. 25-26. / співавт. з Л.Ф.Богмат, Г.М.Костю-риное, А.0,Головко.
2. Особенности клеточного и гуморального иммунитета у подрост-ков-мальчиков с отягощенной наследственностью по атеросклерозу-// Респ.межввд.сборник "Охрана здоровья детей и подростков". - Вып. 24. - Киев: Здоров’я, 1994. - С. 92-94.
3. Особенности клеточного и гуморального иммунитета у подростков с отягощенной по атеросклерозу наследственностью // Актуальные проблемы подростковой медицины: Тез. докл. на-учно-практ.конф. - Харьков, 1992. - С. 33-34.
4. Імунологічний стан хлопців-підлітків з обтяженою за атеросклерозом спадковістю та з первинною артеріальною гіпертонією // ІУ з’їзд кардіологів України: Тези доп. - Київ,
1993. - С.57. :
5. Особенности Т- и В- звена иммунитета юношей-подростков с атерогенныш дислипопротеидемияки // Теоретические и клинические вопросы детской кардиологии: Тез.докл. Укр. научно-практ. конф. - Харьков, 1993. - С. 109.
6. Характеристика иммунного статуса мальчиков-подростков групп высокого риска развития атеросклероза // Итоговая научнопрактическая конференция Украинского научно-исследовательского института охраны здоровья детей и подростков: Тез.докл.
- Харьков, 1994. - С.24.
Нелина И.Н. - Клинико-иммунологические аспекты 'Ьэршрования предвестников атеросклероза у подростков групп высокого риска.
Диссертация /рукопись/ на соискание ученой степени кандидата медицшских наук по специальности 14.01.10 - педиатрия, Харьковский государственный мздацинский университет, 1997,
Защищается диссертационная работа, в которой определены особенности к линико-имьу но логического статуса у 104 мальчиков-под-ростков групп высокого риска развития атеросклероза. Выявлена тесная связь иммунологических показателей с атерогендаш нарушениями в липидном спектре крови, овидетельствувдая об участии иммунной система в формировании предвестников атеросклероза. Обоснована необходимость использования иммунологических методов для выявления у подростков доклинических 'Т'срм атеросклероза и введения в кожлекс профилактических мер иммуноыэдулирующих средств.
Neline I.N. Clinical and Immunologic Aspects of Precursors Forming in Teenagers from High Risk Groups.
Manuscript of Competitive Thesis for the Degree of Candidate of Medicine in Jediatrica - 14<0T<10<,' Kharkov State Medical University, Kharkov, 1997<
Clinical and immunologic status of 104 teenagers from groups with high risk of atherosclerosis was determined in the 3tudy. There was revealed a close correlation between immune and lipid disorders testifying to immune system's participation in forming atherosclerotic precursors. The study substantiated the essentiality of immunologic methods administration for revealing pre-cli-
nical forms of atherosclerosis in teenagers and for including some inmunomodulators into the set of prophylactic measures.
Ключові слова: провісники атеросклерозу, імунітет, підлітки.