Автореферат диссертации по фармакологии на тему Разработка твердоконтактного тиаминселективного электрода и анализ на его основе лекарственных форм, содержащих тиамина бромид
Гб од
I 1 МА?
МШ1СТЕРСТ30 ОХОРОНЙ ЗДОРОВ'Я УКРДШЙ
украшська огяшхап-йчка авдемш
Ял правах рукопдсу УМ 615.45.07:543.257
ПКСТПОЗД ГОШ4 ЕРИЕЯ&
р03р0бка 7еердоконтактного тш1рхежшеюг0 електроду г анал13 на иого основ! лпсарсшп форм,
т мтаягь тшгаг? брсхщ
15.00.07 - фариацевтична хЫ1я 1 фарыакогяоз1а
Автореферат дяюертадИ на эдобуття наукозого стуиекя' кандидата х1и1чних наук
2арк1в - 1995
Дксертац1вя в рукопао. . •
Робота вихонанэ на кафедр! щтл1тичнох ххмП Украхнсь-ко! фэрмацевтичнох академхх (м. ХаркХв)
Науков! кер1вники: доктор фармацевтичних наук,
професор Гайдукевич Олександр Мщсолайович;
кандидат ххмхчних наук,
доцант' Зарэчэнсышй Михайло Ааатолъовэт
ОфкЦйнх опон-энти: доктор ххмХчних наук, *
професор Болотов ВалэрЛЙ Васильович;
кандидат фармацевтичних наук, старший науковяй сШвроОхтылк, . Тарусин Анатолий Дмятр1йович
Прсв1дна установа: ДэраавкиЯ науковкй цэнтр лИсарських. засоб1в (м. ХаркХв)
ОС
Захист дясертацП в1дбудеться 03 год.
на зясхданя! гаэцхал1зовано1 вчено! рада о§ ОЛ, пра
Укра1нськ1й фармацзвтичнхй акадэмП за адресов: 310002, п. Харк1л, вул. Пушк1нська, 53.
3 дасертацхеи тхна ознаеоматисъ у бхбл1отзц1 УкрзХнсь-ко! фармацэвтичЕо! академН (310168, м. Харкхв, вул. Блюхера, 4). '
. Авторэферот роз1сланий " ЛЮ7020
Вчений секрвтар спэцхалхзованох Вченох ради,
доктор фарлацезтичвих наук, /-"А (---
• професор дл.&читрхевський
ЗАГАДШД 'хлР'хтшгстт poscra
АктуалыПсть проблема. 0дп1ва э головних задач фарма-девтичного знал!эу являеться розширення контролю та поираде-ешя якоот! л!карсыотх препарат1в. Збъяьдоння асортименту в1-тамйпжх та, под1в31тшдяних npwiapaTiB piSHOl Х1м1чноГ структура та складу, а тако* л1и8рсъхих форм ©кстемпорального т-готовлення, як! м1стять вд.там!ни, потребуе розширення науко-вих досл1даэнь у галуз1 розроОки нових,*а також удосконален-ня 1снуючих мэтод1в Ix аналЛтичного контролю. Використання даш розв'язування цкх задач ф!зико-х1м1чних иатад1в анал!зу являеться найбгльш перспективним сучасним направлэнням. Пе-рэважнЮть використання 1нструмэнтальних метод1я. як! харак-торизуються об'ективн1стю, внсокою чутллв3.ств, экспрессе™, eKOHOMi4Hicra, нпзькою трудоемн!стю анализу, невеликими нп-' тратами .Шкарських речовка та рэ агентiE, Серед них особливу Щкав1сть представляв тготенц1ом9 трячяий кетод э взжористан-ням ¿он-селактивних олекТрод1в (ICE). Одаак, систематичн! досл1даення у галуз! використання Юн-сэлективних влектрод!в для аналАзу т1ам1нг бром1ду (в1там!ну в») у л!керських-формах, а такоя 1нших водорозчкяних BiTSMiaiB, в1дсутн1. У зв'язку з ним р!шення проблема го використанн» потенгЦомет-pii з ICE для к!льк1сного контролю в!там1ну в* улЬсарсышх формах являеться актуальною задачею фармацевтичного анал!зу.
Дисартац1йна робота являеться фрагментом, комплексно* науково-досл1дно1 теми УкраГнсько! фармацевтичиозс академН "Анализ i ф1зико-х1м1чн1 властивост! лХкарських форм, препа-
pari г 1 перспектиЕюа у, б1олог1чноыу в1диозоен1 субстапЩй, зат&ердамно! ВН Ю.(Кб„002вЭ1 01.0.10002383f
• Мэта та завдзнш дослХдтеняя. Мэтою цього досл1даенш являеться розробка оелектавних» чутливих 1 простих матодаи поте кд ¡.оке тркчного татрувшшя з ICE без досягнення точки ек-в1вадентност1 для ккслотно-основного» ооадкового, комплексо-нометричного вид!в татрувакня.
Для реалХзацН ui.ei кота Оули поставлен! так! завдання:
- провести критачшй анал!з мэтод1в к!яьх1сного шзначекю BiTeatoy Bt у лХхарських засобах;
- розробитн склад мшбраш тХшаШселэктивного електроду жшй за0оздачуе виокХ експлуатацХйн! характеристики?
- розробати конструкц1п т1ам1яселэктивкого алэктродяк: эабезшчув ыоклнвХсть проведена.!; анад1зу BitsMiay Ва у Mi крооб'ем! проба?
- вивчитн анадХтичв! ношшвост! тХанХЕсадектавшго ©лэктрс •дуг . ■
- розробати штодааи анал1зу в1тш!ну Bfc у л!карськях форма ко годом ЮнокэтрШ
- роэробитй ыэтодаки внал1зу в1.там1ву в£ у ¿Цкарських засо .бах методом пот&йЦометричного титрування.
Наукоза новизна дослХдзання. роэрсбяено склад мэмОран плхекобого 1овосвлэкхавного електроду для в1та?д!лу i ков струюДя 1окоседзктнвяого таэрдохонтактного електроду.
Вквчен! електрода! характеристики i анаиЮТш! мошшво OTi розробленогс ICS. розроблояо сбладнаннл для ioHOsseTpsrj ного аналхзу Bi.TSMi.Hy Bt у 1-2 краплях розчиау з використаг
ням твердоконтактного ICE. Розроблэнх методики анализу вхта-мхну Bj, у твердях дхкарс'ьких засобах i полхвхтэмхшпи препаратах з використанням твердоконтактного ICE.
Запропонована методика потенцхометрэтного титрування була вгасористана при та тру вони! йгекцШшх розчвдхв в1там1-иу Bj.; такой запропоновано методику потещioweтркчного титрування з ICS без досягнення' точки еквхвадантностх для кислотно-основного, осадаового, кошлексономэтрлчпого еидхв титрування.
. Практична значкмхсть робота та рлтровадкзнкя результатов доел1джэння. Розроблен1 методики анал!зу вхтамхну В4 у тверда* лйсарських формах i тол1в1тамхнних препаратах з використанням тхамхнселэктивного електроду, як! дозволяють виявити його вмхст по бхологхчно активаШ частиих молекули. Це дозволяв покращнти аналд.тичний контроль якостх лЛкарських форм заводсъкого та екстешорального виготовлеяня^
Методики анализу були впровадкеШ на фармацевтичнхй фх-pMi "Здоров'я". Результата дослхдень використовукггься в на-уксших дослхдженнях i учбовому процэсх Запор1зького та Львх-вського медичного унхверситэт!в та УкрФА. -
Апробацхя робота. Матерхаяи дисертацП буля викладен! i обговорен! на республ!кансышх наунових конфэрегаЦях «Лйсар-cbKi засоби Украйги: синтез, науков1 досл1дження, виробницт-во, реалхзац1я- (Харкхв, 1992 р.), "Перспективя утвердження та вяробництва лхкарських засоб1в Украхни" (Одеса, 1993 р.), на г конгресх cbItoboi федерацН украхнських фармацевтачних товариотв (Лъвхв, 1994 р.), мхжнароднхй конфорзнцхх "Фунда-
б
t '
ментальнх i'прикладаi проблэми охорони оточуючого сорвдонп-ца" (Томск, 1235 р.).
Публ1кацхх. За материалами дисертацП опублхковано 4 CTSTTi, 5 TQ3iB доповхдей.
На захкст виносятьса:
- розроблегай склад мембрана т1ам1н-етд5ктивного электроду (ICE);
- конструкция твердокоятэктаого ICS;
- облздаання для хономэтричного аналхзу вхтам1ну Bt у MiKpooö'GMi проби;
- методики аналхзу тхшхну бромхду у лхкарськкх формах та полхвхтамхншх препаратах з використанням твердоконтакт-ного ICE.
Обсяг i структура дясертацП. ДисэртацШш робота складаеться 3i вступу, п'ятк роздхл'в та вжжовкхв. Робота викладэна на 130 сторхнках маиикописного токсту, ыхстатъ за таблиць. Ехбдхографхчний псказник вклвчав. 153 лхтературннх дкорол, з :гах 50 гнозоьшж авторiB.
У первому роздых подано огляд метод1в анализу TiEütiiiy бромхду (вхтамЛну Bj.) та хнжих водорозчшпшх вйамхнхв у л1-карських формах.
У другому рогдхл1 подано результата по розребц! та до-слХдаошио хон~селэктнвного электроду, чутливого до TiaMiHj бром1ду,
Трэт1й роздХл мхеткть експэриментапьний матархал по ро-зробЦА методик Лонометричного аналЛзу хд'екЩГщпх розчжхз TisMüiy брот.) 1ду, таблеток вЛтам1ну пол1в!там1нних препа-
рат!в "ГлутамэвХт", "Рев!т", "ПангексавХт" 1 12 л!карсышх засоб!в у порошках р!зного складу у мХкрооб•ем! розчину.
у четвертому роздШ запропонованэ обладнання для 1оно-метричного аналЛзу т!вм!яу броиЦду у ыалих об'емах розчнну з використанн®! твердоковтактного т!ш1нсэлектавного елэктроду 1 електрод!в порхвнянвя.
Навэдепо материал по досл!давнню електродко! функцП т!ам1нсэлэкт;шюго електроду у м!хрооб'ем! роз<цщу, а такса результата аяал!з!в т1гм!ну бром1ду у тверди лгкарсышх формах.
У п'ятому розд!я1 описано потенц!оштрячш татрувшшя за результатами двох зем!р!в, вягедека розрахункова формула для визяаченвя концентрац!! т!ам!ну бром!ду.
Представлен! експвримэнтальн! дан! по анал!зу т!ам!ну бром!ду в 1в'еюШних розчинах.
ад от рсеоя
1. РозроСка ! дослхдаення !оя-свлэктивних електрод!в, чутливях до т!аы1ну бром£ду
л
■ Як елехтродоактивну речовину электрод!в, селвктивних до т!ам!лу бром!ду використовують гонн! асоц!ати т!ам1ну з тет-рафен1лборатом, дяп1крилам!ном та рейнвкат-анхоном. 3 вико-ристанням вдх електрод1в виконувались к!льк!сн! визначення у таблетках, хн'екцШпга розчинах, пол!в!тш!нних препаратах, як методом прямо! потенциометр!!, так ! методом потешисмет-ричного титрування.
У Bcix оггасанга ICE вякористовувались рЩшн! мамбрани, однак наявнхсть в таких електродах внутрЮнього р!данного контакту приводить до трудновЦв при транспортуваннi та збе-р!гани! електрод!в, робить так! електрода незручнши в екс-плуатацП, дрейф потетЦалу таких одектродхв 7-а ыВ на добу, що не дозволяв проводите аналхэ лхкарських форм а високою точн!стю.
У зв'язку з цим нами розроблений плхвковий 1он-сэлектив-ний електрод з внутр1шн1м твердим контактом. У конструкгЦях таких елехтрод!в 1он-селективна мембрана для запропонованого елоктроду наноситься на твердий електронниЯ проводник, роль якого виконуе платиновий др1т або граф1товий стержень.
У попереднхх досл!даеннях вивчалися тхамйюелективн! електрода, у яких елактродоактивною рачозиксю була ioHHi асоц1ати TiCMiHy з тетрафенхлборатом натр!ю, кремнэвольфра-моеою, фосфорноволъфрамовою, фосфорномол1бдоновою та п!кри-ноеов кислотами. При цьому встановлено, що елвктродоактавна речоЕияа, заснована на хонаому acouiaii т!ам!ну з пхкриновок кислотой, вшиваеться i3 складу мамбрани; електрода. да складу яких входять iOHHi ассцХати TiaMta + кремнефольфрамо-ва кислота, тхам!н + фосфорноволъфрамова кислота, т!ам1п -t фосфорномол!бденова кислота мають робочкй ресурс, дрейф по-тенщалу за часом складав 4-5 мВ. Показано, що найкраяЦ ро-6o4i характеристики мае мембрана на основ! !онного асоц!ат5 тхам!ну з тетрафенЬлборатом натр!ю, склад якого наведено ни-жче.
Оггпшальний склад мембраня т1ам1дселективяого електроду.
Склад мембрана Вм1ст, %
1. Тетрафеньлборат тхамхну 16 + 2
2. Дибутаяфта^ат 54 + 5
3. ПОЛ!ВхНхЛХЛОрЗД Ш-С-70 (ГОХ> 26 + 3
4. Вугхлля активоване "ОУ-А" 4 + 1
Електродоактивну речовину - тетрафон!лборат тхамхлу, одержували змхшуванням чотирьох об'емхв г% водного ро-зчшу •тетрафен!лборату натр!» квалхф1хацхх "ч.д.а." з водним 6% розчином тхзмхну бромхду фармакопейнох чистота. Отрамапий осад центрифугуйали, пропивали дистильованою водоп, ф!льтру-вали через сяляний ф!льтр та висушували у сушльн!й шафх при 45-50°с. Висуиену електродоактивну речовину тетрафенхлбо-рат т!ам!ну вякорпстовувэли у подзльаому для .приготувакня мембранного компоненту при виготовленн! т!ам!яселонтнвних електрод!в. \ . -
Для приготування тхамЗлселэктивно! мембрани вказаного в таблиц! складу, у сухий бикс закладали порошок ПВХ ! вводили нагр!тий до 40°о циклогексенон, сумхт перем1аували нз магя!тн1й мхталцх до повного розчинення ПВХ. Пот !м у бтс додавали дибутилфгалат 1 електродоактавну речовину - тетра-фен!лборат т!ам!ну. Одержаний розчин подняли на дв! р!вн! частит, до- однхех з шзх додавали активоване вугхлля. Одер-кану мембрану наносили на графхтовий стержень твердоконтакт-ного тХа^хнсэлективного электроду краплями, спочзтку р1дку меибранну композицхй з активованим вуг!ллям (1-й шар), а по-тхм мембранну композицхю без активоввного вугхлля (2-3 шар).
Нанесения момбрашюх кошознцхх проводили до' тих nip, покя тс сайта шмбрзни не досягала 0,5 см.
Електродну функц!ю виготовлэних електродхв, селективнш до тхамхну бром!ду, вивчали э влкористанням тальварЛчвотс ланцюгу з переносом. -
Me As.AgCl KOI Розчин Кембрана Граф1т
(нас) тхамХну бромiда
Як електрод порХвняння, викорнстовували иасичвний хлор-срх&шЯ ежэктрод, загЛри FJIC ланцюгу проводят на хоиомвтр 1-130 при термостатувзннх розчгайв при 25+0,1°о.
Виххдний розчкн тхамхну бромхду з концентрацией О, моль/л готували i3 субстанцГх тхамхну бромхду фармзкопейно чистота.
ERG ланцюгу рограховували за рЛвнянням Нхкольсъкого: В = Е0 i S.lefaA ь Е KA,/VS,/ZJ
а
Д9 Е0 - стандартна ЕДО гальванхчного ланвдгу; аА i а0 - ак тивнхсть аналХзуЕМОго. i заважашого íohíb вхдповхдно; ад zB заряда аналхзуемого i заважаючого íohíb вхдповХднс Кда. - коефхцХент ©локтроднох селективное?!; S - крутизн елоктроднох функцхх.
Елзктродпу функц!» тхаыхнселектишого электроду (TCI дослхджувалк у однокомпонентному розчин! вхдповхдно! co¿ штешЦалвизначаючого 1ону у хнтервадх концентраций io"j 10"s М. пот хм електродну фунетцю цнх же електродХв досл!даз вали у присутност! хонхв, яка найбХльш часто входять ; складу лХкарських форм, серед них: lía*", к\ НН„+, Саг Mg¿+, сз~, вг~, аскорбхнат-, пангамат-, пантотенат-1он.
За одэрагними охспергмипальнЕми диполи встааов^ювалзйь бласть концснтрацхй, у псхй в:жонувадвеь лшШт золегзтхсть амхряно! Е5С лавдигу (Е) в!д 1^0, кокценхрацхх потенцХалви-, начатого 1ону згхдао рхвнянню:
2 « а 4- ' '
;э а 1 ь - параметра л1н±йного рхпняття.
Розрахунок параметров лхнШгаго р!в:шшя а I ь (даспер-II розсхтазтя точок вЩгаспо прямо! л1лх£, а^"®),проводи-' и за методом наймэнсшх квдарат!в. Л!нШпш буи прийнятай акий д1апазон концентрации у яхоглу стаядарпшй в1дош за-хрянох ЕДС (АЕ) нэ горэвЕзував 0,5 ь'В, тобто був кэнший а погр1инхсть зам!ру НДС за допомогою сучасних лабораториях онон!р!в. ,
г. 1овомотрачЕиЯ аналхз т1гм1яу бром!ду у л1карських засобах о ■
' На основ! одеряайих експеркмзнтальних даних булл' розро-лен! методики !онокетричнсго анал!зу твардих лйарсыотх за-обхв, як! м!стять т1ам!ну бром!д (таблетки т!ам!ну брсмхду, олхв1там!ннх препарата "Рав!т", "Гексав1тя, иШнг&ссав1т" а 12 порошковидних л1карськйх форл р!зяого складу) з вико-истанням макрооб'ёмхв. Зам!рнимя электродами вибирали т! онселективн! електрода, па елоктродну функц1ю яхих компо-енти лхкарсько! форма наймэпа вххливали. Вхдом!5й прошений клад л!карсъкого засобу дозволяв оцЬшти !онну салу анал!-уемого розчину, що робить можливим використання для цхе! ети методу даоточэчного вузькохптервального градуйованого
» •
граф1ку. Стандартизацию зач!рювального ТСЕ проводили по дво стандартйим розчинам, гот!м анал!зуешй розчин лохарсько форш розводили таким чином, щоб припустима концентрац! анал!зуемого компоненту знаходалась всередан! !нтервалу кед: центраЩй. стандартна розчин!в. За результатами вим!рввав ттенц!ал!в 1СЕ у них розганах розраховували концентрац] анал!зубМого компоненту (X) у розведенн! за р!шянням:
к - Еа
ох = Од -ф-- ' . '
. \ - Ба
, ф = - 1ео2 - \
до еа - потенц!али ТСЕ у шршому та другому стандарт му розчин! в!дпов!дно, мВ; Сх! - концонграЩя периого другого стандартного роз чин 1в в!дпов!дно; Вх - потенц!ол К в'анал!зуемоыу розчин!, ыВ.
Як видно ? таблиц!. 1, результата анал!зу л!карсыа форм характеризуются здатн!стю до вхдтворввання, пошил визначення но поревищув 2%. Запропонованэ методика дозвол! використовуватп для анал!зу л!карських форы розроблен! м!нсэл0ктивн1 елэктрода, що значта- поиирвз дажливост! !он< матричного методу анал!зу.
3. 1онометричний аналхз т!ам!ну бром!ду у л!карськЕХ . формах з мосористанням м!крооб'ем!в розчш!в
У фармацэвтичндй практнц! зааходять використання л!ка; сък! фэрш з магам прописаним об'смом -- очи! та вуин! крз л!, для яких звичайн! методики !ономотри'-шого анал!зу каи
таолиця 1
Результата аяал1зу твердая л!карськи£ фрм, як! м!стять т1амшу брсыхд
Л п/п Прошений склад лХхарсысо! форш Вы!ст т!ам!ну бро-м!д в 1 таблатц! (порошку), г Метролог!чн! характеристики
2 х ■ £ А
1 Таблетки т!ги!ну броыЩ 0,0129 0,0132 2,48-10~~ 1,02«10"г 2,52« 10"4 1,93
2 "Пантексав!т" . 0,0064 0,00600 1.22ИО"4 5.0Ю0"5 1,29'Ю"Л 2,14
3 "Глутачэв!т" 0,00258 0,002403 4,54« 10"5 1,86-1О"5 4,78?10~5 1,93
4 "Рев1т" Порошк! склада! с 0,00129 0,00120 2,28.10"5 9,35-Ю"й 2,40-10"5 2,00
5 Кислота аскорб!нова 0,05 Кислота н!котевовз 0,02 Цукор 0,3 0,01 0,0097 1,54-10"4 6,36.10-5 1,62« Ю-"1 1,72
6 Кислота аскорб!нова- 0,1 Цукор о,1 0,005 0,005 9,13*10"5 3,74-10"3 9,62-10"5 1,92
7 Кислота НАКОтшова 0,02 Кислота аскорб!нова 0,05 Глюкоза 0,5 0,002 0,0021 4.47-10"5 1,83«10"5 4,71.10"5 2,24
8 Рибофлав!н 0,003 Цукор 0,2 0,003 0,0032 6,32«10"5 2,59ИО"6 6,66-10-5 2,08
придатнх. У зв'язку з цим була поставлена задача розробит» пристр!й для хокомхрного гшал!зу у малих об'шах, який би забезпечив використання розроблених нами твердоконтактних тхамхнселектнзних елэктрод!в та електродХв порХвнштя. Схема розробленого пристрХю для хонометричного визначення наведена
1 - електрод порхвняння; • 5 - твердоконтакткий ТСЕ;
2 - пол1втил9нове к1льце; 6,7 - вивода електродХв;
3 - капхлярна насадка; * 8 - штатив
4 - крапля анал!зуемого розчину;
Шводкхсть витхкашш розчину сольового м!стка в сучаснкх электродах пор!вняння м1стить близько 1,5 см3 на добу, цэ Слизько 1.10"° см3/хв. Якщо прийняти об'ем крашшни аналхзу-емого розчину близько 0,04 см? а час контакту з нею сольово-го м!стка 2 хв,- то за цей пэр ход анал!зуемкй розчин буде розведений Охльш нхк на Ъ%, що приводить до рХзкого зниження
15 <
шост! хсномотритисго ШЮЛ13у. 3 мэтою знижзння швидкост! гхкання розчину сольового м!стка электроду. порхвняпня ми пропонували використати капхлярну насадку довжиною 1,5-2 , дхамэтром напхляру 0,5 мм. Насадка закрхплювалася на ка-ляр! электроду порХвняння за допомогою полхетиленового к1-ця. Електрод з такою насадкою стабЛльш працвз при Еикори-анн! 1оном1р1в 1-115 та 1-130 та на потребу в додатковох ранхзацхх ланцвгу вимЛру. В результат! дослхдаення було тановлэно, що електродна функцХя твердоконтектшх тхам!н-лективних електродхв при зам!рах у об'емЛ однхех краплкни [ допомогон запрононованого сйладнанкя зберхгаеться в тих 1 межах, що ! при зачхрах шкрооб'емхв розчину, залитаеться •змхнкон такоя хх крутизна. Використання обладнолня для хо-»¡этричкого аналхзу у кргшют.х розчину дозволяв змешшти [тряти анэл!зуемого розчину. 1онометричним методом у мхкро-!*_ем! розчину энал1зувались та ж тверд! лхкарсък! форга, що у макрооб'еглд.. Стандарта! I анзлхзуемх розчини готузались галоПчяо описаному у роздШ 2. Перед початком аналхзу аэктроди здвигали вхдаосно один одного х наносили по 1-3 раплина другого стандартного розчину на'мембрану электроду торедь насадки електроду порхвняння, а потхм прибирали ах ¿ужкою фълътрувального пагору. П!сля цього знов наносили по -г краплгаш другого стандартного розчину, витримували 1-2 з, знхмали з торця насадки електроду порхвняння розчин сму-коп фхльтрувального паперу, а висуиений торвць вводили в онтакт з розчином на мембран! електроду ! зам!ряла ЕДС Ва). Для замеру ЩО у першому стандартному розчин1 (В,) 1 у
аналхзуемому розчину (Е^) вс1 олерацП повторювали аналога но як для другого стандартного розчину. Результата анал! т1ам1ну бром1ду у м1крооб'.емх розчину у тверда л!карськ формах, подан 1 у табл. 2.
Таблица
Результата аяал!зу твердих л!карсыагх форм, якх мХстять т!ам1ну бром!д, у м1крооб'ем1 розчину
JS п/п Метролог!чн! характеристики
2 X х - Е А, %
1 0,0131 2,12.10-4 9.51.10"5 2,64*1О"4 2,01
2 0,0060 1,41*10~4 6,35*10~5 1,76*10"4 2,93
3 0,0023 1,22» Ю-4 5.01.10"5 1,22* Ю-4 2,14
4 0,0012 1,18» 10"4 4,83*10"5 1,24*10"4 2,04
5 0,0097 4,54*10"5 1,86*10"5 4,78-10~4 1,98
6 0,0050 . 2,12-Ю"4 9,51« Ю-5 2,63* Ю~4 2,03
7 о;0050 1,54«Ю-4 б.ЗбИО"5 1,65* Ю"4 1,74
8 0,0021 4,47'1О"5 1,83«10~5 4,71* Ю-4 2,24
4. Потенц!ош тричне титрування !н'екц!йного розчину т1ам1ну бром1ду з використанням твердоконтактного т!ам!вселективного.електроду
Принцип зацропонованого методу титрування заключает) в тому, до ва початку титрування зам!ряоть готешЦал т!ам: селективного електроду у точному об'ем! вих1дного аналхз; мого розчину, а потхм розводять Coro вдвхч! ! знов замхря; потенцхал ICE. По зам1реним дании розраховують зм!ну яот< цхалу ТСЕ. П!сля цього розчин починаютъ титрувата до одер
Tis! ж зм1еи потенЩалу TOE.
Вваааячп, а;о у такому вузькому 1нтарвал1 эмхна концепт-Ш титруемого Юну електродна функцхя ICS строго лхн!йна, ni зм1ни потетиалу ICS п!сля розведення L титрування ачають piBHi зм1ни в актавност! титруемого iony.
Цэ дозволяв за к!лькхстю витраченого титранту розраху-а концонтрацхю титруемого 1ону. ПотежЦал ICH у Еиххдяому лхзуемому розчин! (sa) ошсуеться рхвнянням:
За= 2Э + S.lgCafa (5.1)
г_ - коефхцХент активност! аналхзуемого хону;'
Cl
с - концентрацхя аяалЛзуемого розчину; S - крутизна електродво! фунхцП ICE. Щсдн розведення потенцхал ICE у розчин! дор!вшоа
Ер= Еа + S.lgCpfp (5.2)
X - коеф!ц1ент зктивност! хону п!сля ррзведення; Ср - концвнтраЩя аиал!зуемого ioHy пхслл розведення. Бмхнэ потенцхалу (Л Б) ICE дор!вн»з
= (5.3)
р р
При титрування отриманого розведення потешЦал хон-селе-тагого елзктроду описуеться сл!дужчим р!внянням
Sj = Б0 - S.lgOaTfaT (5.4)
faT ~ коефЩхент активное?! аналхзуемого !ону пхсля титрування;
°ат " кснцентрацХя анал!зуемого ioHy п1сля титрування. SMina потенЩалу (ДЕ> згШо умовам титрування
ДДр = AB = Ер - ^ (5.5)
Т0Д1
с г
ДЕ = В.1в ла-5-
«лщ^в
ат ат
Прир!внюемо (5.3) до (5.6) 1 одержуемо
сага
"ОТ" р р
атгат
Розв'язуючи ц9 р1вняння в1дн0сн0 са, одержуемо
47ТСТ
а ат
При 10нн1й сил! розчину менше 0,1 фактор ■ ■
~а ат
практично дорхвшое 1, ! формула мае витляд:
са ~
4;ут'ст
(5
(5
(5
де с& - концентрац!« анал!зуемого розчину, моль/л; Ст г концентрад!я титранту, моль/л; та - вихЩий об'ем анал!зуемого розчину, мл; ■ 7Т - об'ем титранту, мл. ПотенгЦометричве титрування випускаемих промислог 6Ж 1я'екцШшх розчинав т!ам!ну бромЛду проводилось з I ристаниям електрох!м!чно! чашки.
Не
К01 (нас)
Розчня , (в!там!ну Ъх) т!ам!ну . бромида
Мембрана
>ран
:6е
Граф!т
Результата анал!зу !н'екц!йного розчину С!ам!ну бр< методом потешиоматричного титрування подан! в таблиц! :
о
Таблица 3
езультата аналХзу хн'екЩйного 6$ розеину тХаг.Ину Срогл1яу
МетролоПчн! характеристики
2 X В А, %
5,90 . 5,06-10~г 2,07«10"г 5,33* Ю-г 0,90
5,94 5,82«10"г 2,23' Ю"г 3,60.1О"2 1,02
ЗАГАЛШ ВКШОВКИ
Проведений крктичний анал!з дхтературяих дзитх про методя къяькгсного визнач&ння т!змЫу бром1ду (вхтгмХну вг) у лхкарсытлх формах. Показано, що його визначекня надеться не за б!олоПчно активною частняою молекули. Розроблений склад двокэровог мекбрани та мембраш твердо-.контактного т1ам1Нсэлектквного электроду. Еизчен! електродн! та робоч1 характеристики твердокоятак-тного т!ам1нселективного электроду. Встэнсвлэно, ко нахил електродяо! фуккцН твердсконтантного т!ам1яселектизного елбктроду вхдповхдзе двозарядяо.чу катхону у хнтзрвал! концентрат! Т1ам1н-Юну в1д ю"1 до ю"3 даль/л. Робочий ресурс електроду складав блкзъко 160 д!б, час' в1дгуку елэктроду 1 хв.
Розробленх методика ¿ономэтричного назначения тхамхну бром!ду з субстзнцП, 1н'скЩЯних рсзчлнах, з таблетках, в пол1в1там1лиих препаратах. Псмилка визначень но пзревя-щуе 2%.
5. Розроблена структура пристрхю для Лонометричного визна ння тхамхду бромиду в лхкарсъких фзрмах з використая мхкрооб • SMiB розчину (1-2 jcpaiuii) та заггротонован! ме дики анал!зу TiaMiny бромЛад у лхкарськкх форлах, Bin сна помилка визначвння на паревищуе 1
6. Розроблэна методика готенц1омвтричного титрування без сягнення точки екв!валентност1 тхамЛну бром!ду у субст цП та 1л'екц1йних розчинах з використанням як хндккат ного твердоконтактного т1амхнселвктивнаго електроду. казано, що помилка визначвння при цьому не перевидуе вЛда.
7 Проведена пбрЛвнялъна оцхяка методхв к!льк1сного виз чення TiaMiay бромаду в лхкарсъких засобах свЛдчить те, що найбхльш перспективно» являеться ЛонометрЛя, дозволяв визначити TiaMiny бромхд по бхологхчно ^ртшв частинх молекула.
Основний 3MicT дисертацП 'викладэно у роботах:
1. Зареченський М.А., Петухова I.D., Гайдукевич О.М. 1оно лективнх електроди як хндикаторнх при потенц1омэтрида титруваннх л!карсъких препаратis // Фармацевтичний * нал, 1993. - * 3. - С. 40-43.
2. Зареченський М.А., Петухова I.D., Гайдукевич О.М. Пот цхометричне титрування з хоноселективнимв електродами до сягнення точки екв1валентност1 // Шсник фармаи 1994. - * 3-4. - С.64-66.
, Зарзченський M.A., Пэтухова 1.Ю., Гайдукевяч О.М. Метода аная1зу водорозчидаих в1тамШв та 1х аналоПв // Шсиик фармацИ, 1995» - S 1-2. - С. 53-57.
, Пэтухова И.». t Зареченский М.А., Гайдукевич А.Н. Потенци-ометрическоо определение тиамина бромида в фармацевтически препаратах с использованием КСЭ // ЖАХ. -
. Зареченский М.А.„ Пэтухова И.Ю. „ Гайдукевич А.Н. Побочные электродные функции отечественных хатпон-селетяивтах электродов // Тез. докл. яаучн.-практ. кснф., 23-24 сентября 1992 Г. - Харьков, 1992. - С. 154.
. Гайдукевич А.Н., Зареченский М.А.. Пэтухова И.О. Промышленные- КСЭ как шдгасаторные при патенциомэтрическом титровании фармацевтических препаратов // Тез. докл. научн.-практ., конф., 23-24 сентября 1992 г. - Харьков, 1992. -.0. 150.
. Гайдукевич А.Н., Зареченский М.А., Петухова И.О. Исследование вторичных электродах функций пленочных анионселек-ташшх электродов к водорастворимым витаминам // Тез. докл. научн.-практ. конф., 4-3 октября 1993 г. - Одесса, 1993. - 0. 323.
. Зареченский М.А.с Петухова И.О., Гайдукевич А.Н. Анализ витамина В, в лекарственных формах с использованием твер-доконтактного ЙСЭ // Тез. докл. научн.-практ. конф., -Харьков, 1994. - С. 202.
. Зареченсышй М.А., Петухова I.D. 1онометричний анол!з деяких водорозчинних в!там1н1в // 1-й конгрвс cbitoboI
федерацИ украйських фармацевтичних товариств:тез.доп Льв1в, 1994, - С." 195.
Петухова И.Ю. Разработка твердоковтактного таашнселектив го влектрода и анализ ва его основа лекарственных форм, держащих тиамина бромид.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата хх ческих наук по специальности - 15.00.07 - фармацевтичес химия и фармакогнозия; Украинская фармацевтическая акадв1 Харьков, 1995. Защищается рукопись.
Проведены систематические исследования в области ю льзования ионселективных электродов, для анализа тиамина < мида в субстанции и лекарственных формах по биологически тивной части молекулы. Разработан состав мембраны и коне кция тиаминселективного электрода, обеспечивающая вне эксплуатационные характеристики последнего. Предложено ройство для анализа тиамина бромида в 1-2 каплях раств Разработана методики ионометрического определения тиа бромида в субстанции, таблетках, поливитаминных препарат инъекционных растворах.
> ,
Petukhova I.U. The development of hardoontaot thif eeleotive eleotrode and analysis of medicinal forms oonf ing thiamin bromide oil its bases. с
Submitting the thesiB for Master's Degree in Chem: С
in Speciality 15-00.07 - Pharmaceutical chemistry and ]
posy. The Ufcrainian Academy of РЬагазоу. Kharkiv, 1995. sanuaoripi is defended.
Tho systenlio investigation of the ion-selective eleot-j application for the analysis of thyaraine bromide in substance and in the solid rnedioinal forma using the bi-Loally active part of the aoleoule have been carried The composition of membrane and thysraine-seleotive ele-Зя construction providing the excellent operational cha-eristios of the eleotrode have been worked out. The device for the analysis of thyarains brcaide in one •wo drops of the solution has been offered. The techni-for ionometrio deterraination of thyamine bromide in the tanoe, tablets, polyvitaair.3 and solutions for injsoti-have been worked out.
KjKHOBi слова: лекарственная форма, электрод, анализ, мин Bj. (тиамина бромид).
Щдписано до друку 16.ТО.95, 60x84 1/Гб.