Автореферат и диссертация по медицине (14.00.13) на тему:Реологические свойства крови и их медикаментознаякоррекция у больных с ишемшшскими нарушениями мозгового кровообращения (ИНМК).
Автореферат диссертации по медицине на тему Реологические свойства крови и их медикаментознаякоррекция у больных с ишемшшскими нарушениями мозгового кровообращения (ИНМК).
^ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНІ! Курський ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ УДОСКОНАЛЕННЯ ЛІКАРІВ '
На правах рукопису
ОСТТОВСЬКА ОКСАНА СИГІЗМУНДІВНА
ГЕОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ КРОВІ ТА ІХ МЕДИКАМЕНТОЗНА КОРЕКЦІ і У ХВОРИХ З ІШЕМІЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ
1-1.00.13 - нервові хвороби
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
Дисертація є рукопис
Робота виконана на кафедрі нервових хвороб з курсом психіатрії Тернопільського державного медичного інституту їм. акад. І.Я.Горбачевського
Науковий керівник - доктор медичних наук, професор М.М.Іщенко
Офіційні опоненти - лауреат державної премії України, доктор медичних наук.професор, академік І.С.Зозуля
- доктор медичних наук, професор І.Ш.Вессльський
Провідна наукова установа - Український науково-дослідний Інститут клінічної та експериментальної неврології і психіатрії
Захист відбудеться 11 ІЗ " 905 р. о 7 "''‘год,
на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д.074.44.03 при Київському державному інституті удосконалення лікарів (254112, вул. Дорогожицька, 9).
З дисертацією молша ознайомитися в бібліотеці Інституту (м. Київ, вул. Дорогожицикіг, 9V. р ,
Автореферат розіслано "у'</ " ^Су/1995 р.
Вчений секретар Спеціалізованої ради, кандидат медичних наук,
доцент 0.І.РОМАНЕНКО
- з -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальність проблеми. Судинні захворювання головного мозку є однією з найважливіших проблем сучасної неврології. Зростаюча поширеність, висока смертність, глибока Інвалідизація хворих поряд з доволі таки обмеженими перспективами відновлення порушених функцій 1 працездатності при мозкових Інсультах визначають медичний та соціальний характер їх наслідків (Б.І.Гусєв та 1н., 1991). В загальному поширеність Інсульту досягає 5-6 випадків на 1000 населення. Показник смертності при цьому складає половину від зазначеної частоти (В.Є.Смирнов, 1991). Відзначається схильність до "Но-молодшання" мозкового інсульту 1 частішого ураження осіб працездатного віку (А.Ю.Руденко та 1н., 1987).
У зв'язку з "старінням" населення, збільшенням частоти гострих та хронічних форм порушень мозкового кровообігу у осіб ( похилого віку все більше медико-соціальне значення надається геріатричним аспектам анПоневрологІІ (Н.Н.Яхно, М.А.Лав-рентьвва, 1994).
Особлива увага надається початковим стадіям ішемічних порушень мозкового кровообігу, коли профілактичні та терапевтичні можливості найбільш значні (С.М.Віничук, 1984; О.Р.Винницький,- 1986; Є.Г.Дубенко, 1909; М.Б.Маньковський та ІП., 1989; М.М.Іщйнко та 1н.. 1989, .1991).
. Дослідження останніх років значно розширили уявлення про етіопатогенез різних форм Ішемічних уражень головного мовку. Зокрема, велике значення надається порушенням мікроциркуляції та реологічних властивостей крові (М.Б.Маньковський, В.Г.Кос-тюченко, 1987; М.В.ВерещагІн та ін., 1990; П.В.Волошин та 1н., 1991; І.Ш.Весельський, О.В.Саник, 1991, 1992; J.Szlrmal et al, 1988; B.A.Naa, 1989). Однак аналіз літератури з проблем Ішемічного інсульту показує, що є значні труднощі щодо правильної оцінки реологічних властивостей крові, а також до прогновуванпя індивідуальної реакції хворих на введення ва-собів, які впливають на гемореологію (А.А.Шутов та 1н., 1091).
За останнє десятиріччя сталися кількісні та якісні зміни в терапії судинних захворювань головного і спинного мозку, створені та знайшли застосування на практиці нові терапевтичні препарати (П.В.Волошин, В.Я.ТайцлІн, 1991). Незважаючи на це, численні питання щодо патогенетичного лікування цих захворю-
вань залишаються далеко не вирішеними. Тривалі проспективні дослідження таких перспективних засобів як налоксон. проста-циклін, аспірин, тиклодипін, а також гемодилюції 1 методів хірургічної корекції, покааали, що вони не справляють суттєвого впливу на перебіг та наслідки прогресуючого ішемічного інсульту (М.В.Верещагін та 1н.. 1990). В клінічній практиці
8найшли широке застосування препарати, які покращують реологічні властивості крові, але поки що не уточнені покази до їх призначення (Б.С.Віденський, Є.А.Широков, 1992). Виникає необхідність в проведенні широкого кошілексного дослідження порушень гемореології у хворих з різними формами Ішемічної це-реброваскулярної патології, а також в пошуку найбільш ефективних препаратів для корекції цих порушень.
Мета дослідження. Уточнити значення гемо-реологічних порушень в розвитку Ішемічного ураження мозку, а також вивчити можливості корекції цих порушень медикаментозними засобами. 1
Задачі дослідження.
1. Вивчити реологічні показники у хворих в початковими проявами недостатності кровопостачання моаку (ППНКМ), дисциркуляторною еіщефалопатією та наслідками ішемічного інсульту.
2. Вивчити динаміку гемореологічних порушень в гострому
періоді ішемічного інсульту. . .
3. Дослідити вплив на реологічні властивості крові при цереброваскулярній патології кавінтону, тренталу, серміону, корінфару, фіноптину, ноотропілу, церебролізину та піридітолу.
Наукова новизна. Вперше проведено широке комплексне дослідження реологічних властивостей крові на всіх етапах Ішемічного ураження мозку з вивченням при цьому геморе-одогічно'і дії медикаментозних засобів різних фармакологічних груп, які широко застосовуються в ангіоневрології. При цьому відмічена необхідність корекціі гемореологічних порушень вже на стадіі ППНКМ, а також ії виключна важливість в найгострішій фазі ішемічного інсульту. Вперле ьімвлено значне покращення реологічних властивостей крові після застосування піридітолу та їх погіршення при лікуванні церебролізином хворих з іиемічншн порушеннями мозкового кровообігу. Виділені препарати. які нлйбільв ефективно- дНіть на певні гемореологічні по-
• - 5 -
казники.'Модифіковані лабораторні методики дослідження агрв-гаційних властивостей еритроцитів 1 визначення вмісту малонового дизльдегіду (МЛА) в тромбоцитах.
Практична цінність. Практичні рекомендації, що випливають з проведених досліджень, будуть сприяти більш раціональному лікуванню хворих з різними формами ішемічних порушень мозкового кровообігу з урахуванням особливостей гемореологічних порушень при них. Модифіковані лабораторні методики будуть корисні в удосконаленні діагностики цих порушень.
Основні положення, які виносяться на захист.
1. Ішемічні порушення мозкового кровообігу характеризуються різними змінами гемореології, які не залежать від статі, віку, стану магістральних судин, що кровопостачають мозок, 1 корелюють з важкістю захворювання.
2. Протікання Ішемічного Інсульту характеризується фааністю змін реологічних властивостей крові,їх стан в значній мірі визначає прогноз в найгострішій фазі захворювання.
3. В гемореологічному аспекті немає суттєвої різниці між ППНКМ'та ранніми формами дисциркуляторної енцефалопатії, то диктує необхідність раннього призначення препаратів для корекції порушень реологічних властивостей крові при церєбровас-куляриїй патології.
4. Препарати різних фармакологічних груп, які застосовуються в ангіоневрології мають різну гемореологічну дію 1 повинні призначатися з урахуванням цього.
впровадження в практику. Отримані результати дослідження впровадженні в клінічну практику неврологічних відділень Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні, неврологічних відділень Волинської та Хмельницької обласних лікарень, судинного неврологічного відділення 4-ї міськлікарні м. Суми, неврологічних відділень центральних районних лікарень Тернопільської області. Використовуються в навчальному процесі Тернопільського медичного інституту по темі "Порушення мозкового кровообігу".
Апробація дисертації. Дисертація апробована на спільному засіданні кафедр неврології з курсом психіатрії, факультетської терапії лікувального факультету.
кардіології факультету вдосконалення лікарів Тернопільського медінституту та лікарів-невропатологів Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні від 20 січня 1094 року. Основні матеріали дисертації повідомлені та обговорені на обласній науковій конференції "Нові методи діагностики, лікування і профілактики" (Тернопіль,1989), обласній науково-практичній конференції молодих науковців, передовиків виробництва, винахідників та раціоналізаторів (Тернопіль, 1990), засіданнях обласних товариств невропатологів (Суми, 1988; Тернопіль, 1990, 1993), науковій конференції присвяченній
140-рІччю а дня народження академіка І.Я.Горбачевського (Тернопіль, 1994). Матеріали дисертації розглядалися в тезах, представлених на VIII в'їзді невропатологів, психіатрів та наркологів УРСР (Київ, 1991).
Публікації. По темі дисертації опубліковано 8 друкованих робіт, зареєстровано раціоналізаторську пропозицію.
Об'єм роботи. 'Зміст дисертації викладений на 123 сторінках машинопису 1 складається а вступу, огляду літератури (1 розділ), 4 розділів власних досліджень, закінчення, висновків, практичних рекомендацій, покажчика літератури. Текст Ілюстрований 24 таблицями та 9 малюнками. Покажчик літератури містить 218 джерел. Робота є частиною комплексної теми: "Лікування розладів мозкового кровообігу при стенозах 1 оклюаіях магістральних артерій голови шляхом корекції центральної та церебральної гемодинаміки". яка виконується колективом кафедри неврології Тернопільського ■ медичного Інституту в рамках пріоритетних досліджень, що пройшли конкурсний відбір в МОЗ України на 1992-1995 роки, шифр ОК.91.52.
ВЛАСНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Матеріал та методи дослідження.
Під нашим спостереженням перебувало 204 хворих в Івемічними порушеннями мозкового кровообігу. У 47 а них діагностований Ішемічний Інсульт, у 27 - його залишкові явища, у 115 - дисшіркуляторна енцефалопатія 1 у 15 - ППНКМ. Основними етіологічними факторам» ішемічного ураження мозку буди атеросклероз (01) 1 його поєднання з артеріальною гіпертензією (88), рідае зустрічалися гіпертонічна хвороба С18), ниркова
, - 7 - '
артеріальна гіпертензія (4) та вегетативно-судинна дистоній (3). .
Агрегаційні властивості еритроцитів вивчали запропонованим нам# методом (О.С.Островська, 1988), їх здатність до деформації досліджували Фільтаційним методом Teitel в модифікації Г.Л.Левіна, Ю.А.Шереметьева (1981). В’язкість крові вивчали методом А.Ф.Пірогової та В.Д.Дкорджикія (1963) на фільтувальному папері. Агрегаційні властивості тромбоцитів оцінювали за їх спонтанною агрегацією (Wu, Hoak в модифікації В.А.ЛапотнІкова та-1н., 1082). Агрегаційну активність тромбоцитів визначали також аа вмістом в них МЦА (M.J.Stuart, 1079). Вміст фібриногену в плазмі вивчали методом Ф.А.Рутберг (1959). Як допоміжні використовували методику визначення ОДА в еритроцитах (Ю.А.Владимиров, А.І.Арчаков, 1972) тй ультразвукову доплерографію [апарат Д-800 (Медата, Швеція)).
Результати досліджень піддали варіаційно-статистичній обробці за І.В.Поляковим та Н.С.Соколовоп (1075).
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА IX ОБГОВОРЕННЯ
1. Реологічні властивості крові у хворих а початковими проявами недостатності кровопостачання мозку, дисциркудятрною еяцефалопатією та валигчовими явищами Ішемічного Інсульту
Наші дослідження показати значне погіршення реологічних властивостей крові у хворих з дисциркуляторною енцефалопатією. Вже при першій стадії захворювання всі гемореологічні показни- . ки, які вивчалися нами, статистично вначуще відрізнялися від контрольних. Так, вміст фібриногену в плазмі збільшився в (2,69+0,11) г/л до (4,52+0,27) г/Л /Р<0,001/, в’язкість крові
- з (2,366+0,030) ум од до (2,654+0,039) Ум од /Р<0,001/, кількість неагрегованих еритроцитів зменшилася з (24,1+1,8) 1
до (12,2+1,0) X /Р<0,001/, ступінь їх агрегації вріс й
(І.Б+0,1) ум од до (2,8+0,1) ум од /Р<0,001/, час фільтрації збільшився з (190+6) с до (229+6) с /Р<0,001/, спонтанна агрегація тромбоцитів збільшилася з (7,3+0,7) X до-(24,6+3,1) Z /Р<0,001/, вміст В ВИХ МДА - в (i,54+p,ll)*10~® нмоль/кл до (3,13+р,27)*10-.9 ююль/кл /Р<0,001/, гематокрит - З (47+1) Z
до (51И) X /Р<0,05/. Вподальшому з прогресуванням дисцирку-ляторних розладів помічено погіршення показників еритроцитар-иих та трсмбоцитарних факторів гемореології. При другій стадії вахворювання ступінь агрегації еритроцитів був статистично вищим, ніж при першій /відповідно (3,3+0,2) ум од 1 (2,8+0,1) ум од, Р<0,05/. Решта показників також мали тенденцію до погіршення (Р>0,05). У хворих а третьою стадією дисциркулятор-цої єнцефалопатії далі відбувалося погіршення гемореології. При цьому статистично аначуще порівняно з показниками першої стадії захворювання збільшувалася в'язкість крові /а (2,654+0,039) ум од до (2,884+0,051) ум од, Р<0,01/, Зменшувалася кількість неагрегованих еритроцитів / з (12,2+1,0) І до (0,1+0,7) %, Р<0,05/, зростали ступінь їх агрегації /а
(2,8+0,1) ум од до (3,440,1) ум од, Р<0,01/ та вміст в тромбоцитах ВДА /а (3,13+0,27)*10‘9 нмоль/кл ДО (4,41+0,48)*10-9 нмоль/кл, Р<0,05/. Відзначалося також погіршення всіх геморео-догічішх показників, що вивчалися нами, за винятком гематокриту, порівняно а другою стадіє*), проте воно було статистично недостовірним (Р>0,05). Таким чином, вираженість геморео-логічних порушень знаходиться у прямому зв'язку з важкістю ішемічного ураження мозку, що свідчить про їх важливість в еволюції ішемічних порушень мозкового кровообігу.
Нами не виявлено тенденції до погіршення реологічних властивостей крові у хворих старечого віку, які .страждають дисциркуляторнсю енцефалопатією, порівняно з іншими віковими групами. Не встановлено також суттєвих відмінностей основних ГЄмореологічних показників у хворих різної статі. За нашими даними. ла реологію крові не впливаїи стенозуючі ураження
магістральних артерій голови, а також рівень артеріального тиску. -
В геиореологічному аспекті не виявлено суттєвих Відмінностей між дисцнркуляторною енцефалонатієи, ШНКМ і залишковими явищами ішемічного Інсульту. Якщо у хворих з ППНКМ геиореаш'ічні показники в основному відповідають таким при першій стадії днсциркуляторній енцефалопатії, то при наслідках Ішемічного інсульту - треіій її стадії. Це визначає необхідність корекції геиореологічних порушень на всіх етапах
івіеиічноі-о ураження мозку, починаючи з початкових проявів не-
достатності іфоьопастачанкл мозку.
- 9 -
2. Реологічні властивості крові у хворих
а ішемічним інсультом
При ішемічному Інсульті виявлений циклічний характер змін . реологічних властивостей крові в залежності від періодів 1 фаа захворювання. Вже в першу добу розвитку інфаркту мозку всі показники, що вивчалися нами, за виключенням гематокриту, різко погіршувалися порівняно а контрольною групою.Вміст фібриногену в плазмі збільшувався з (2,69+0,11) г/л до (4,72+0,20) г/л /Р<0,001/, в'язкість крові - в (2,366+0,030) ум од до (2,087+0,038) ум од /Р<0,001/, кількість неагрегованих еритроцитів зменшилася з (24,1+1,8) X до (9,1+0,6) X /Р<0,001/, ступінь їх агрегації зріс з (1,5+0,1) ум од до (3,4+0,1) ум од /Р<0,001/, час фільтрації збільшився з (190+6) о до (242+5) с /Р<0,001/, спонтанна агрегація тромбоцитів зросла з (7,3+0,7) X до (30,6+2,6) X /Р<0,001/, вміст МДА в них збільшився а (1,64+0,11)*10~9 нмоль/кл до (3,80+0,19)*10~9 нмоль/кл
/Р<0,001/. Простежувалася відверта тенденція до ще більшого погіршення гемореологічних показників на третю добу захворювання з поступовим їх поліпшенням на 10 та 20 доби. Найбільш показова динаміка вмін кількості неагрегованих еритроцитів і ступеня їх агрегації. Так в першу добу захворювання кількість неагрегованих еритроцитів зменшилася порівняно з контрольною групою /(9,8+0,3) X і (24,1+1,9) X, Р<0,001/. На третій день Цей показник статистично &начуще погіршився порівняно 8 початком захворюванні /(6,6+0,4) X 1 (9,9+0,8) X, Р<0,01/. На 10 добу помічено його покращення порівняно в попереднім /(12,4+1,0) X і (6,6+0,4) X, Р<0,001/,яке тривало 1 на третьому тилсн і захворювання /(12,4+1,0) X 1 (16,6+1,6) X, Р<0,06/. Схоже змінювалися 1 решта досліджуваних нами показників. При несприятливому перебігу Ішемічного інсульту практично всі ге-мореологічні показники виявилися гіршими, ніж у хворих із сприятливим прогнозом як в перший, так і в третій день вахворювання. Прогноз хвороби суттєво залежав від стану реології крові. Логічно зробити висновок, що саме порушення гемореологічних показників в найгострішій фазі ішемічного Інсульту приводить до поглиблення неврологі«нЬ1 симптоматики 1
погіршення стану хворого. . В той же час різке погіршення цих показників є важливим факторок розвитку набряку иоаку, що в кінцевому підсумку веде до летального кінця. Стають очевидними важливість медикаментозної корекції гемореологічних порушень в Перші дні розвитку гострої ішемії мозку, а також необхідність виключення препаратів, здатних поглибити ці порушення.
У хворих в кінці гострого та у відновному періоді ішемічного інсульту реологічні показники статистично не відрізнялися між собою. Це означає, що в цьому випадку порушення гемореологП вже не обумовлені Інсультом, а відповідають ступеню важкості дисциркуляторних порушень.
3. Вплив препаратів, які широко застосовуються ' в анніоневрології, на реологічні властивості крові у хворих а Ішемічними порушенням мозкового кровообігу
У хворих з дисциркуляторною енцефалопатією всі препарати, що вивчалися нами, аа винятком церебролізину, в тій чи іншій Мірі поліпшують гемореологічні показники. Позитивна дія кавінтону обмежується помірним його впливем на еритроцитарну ланку гемореології, що виражається в статистично достовірному зниженні ступеня агрегації еритроцитів /з (2,9+0,1) ум од до (2,4+0,2) ум од, Р<0,05/, а також в тенденції до збільшення кількості неаграгованих еритроцитів та зменшення часу їх фільтрації (Р>0,05). Найефективнішими виявилися трентал та піридітол. Під їх впливом кількість неагрегованих еритроцитів ебільшувалася відповідно а (9,2+0,6) % до (17,ОП,0) 2
/Р<0,001/ та з (9,6+0,8) X до (20,8+0,9) X /Р<0,001/, ступінь агрегації знижувався відповідно з (3,3+0,1) ум од до (2,0+0,2) ум од /Р<0,001/ та в (3,4+0,1) ум од до (1,7+0,1) ум од /Р<0,001/, час фільтрації зменшувався відповідно з (235+5)
0 до (207+4) с /Р<0,001/ та 3 (235+5) с до (213+4) С
/Р<0,00Г/, спонтанна агрегація тромбоцитів зменшилася Відповідно з (30,0+2,9) X до (14,4+1,6) X /Р<0,001/ та з (36,5+2,8) X до (20,4+1,9) X /Р<0,001/. Подібні властивості характерні 1 для фіноптину, дія якого на зазначені показники Сула децо мена вираженою, але статистично достовірною (Р<0,05). Сериісш, значно здеишуючи ь'авкість крові (РсО.Оі) і
покращуючи показники еритроцитарної ланки реології (Р<0,001), Практично не впливав на агрегацію тромбоцитів. Корінфар збільшував кількість неагрегованих еритроцитів (Р<0,01), знижував ступінь їх агрегації (Р<0,01), значно зменшував спонтанну агрегацію тромбоцитів (Р<0,001), суттєво не змінюючи при цьому в’язкість крові та час фільтрації еритроцитів. Аналогічні властивості виявляв 1 ноотропіл: кількість неагрегованих еритроцитів збільшилася з (10.6+0,0) X до (20,4+1,1) 2 /Р<0,001/, ступінь їх агрегації знизився з (3,1+0,2) ум од До (1,8+0,1) ум од /Р<0,001/, спонтанна агрегація тромбоцитів зменшилася з ^33,7+2,6) X до (23,9+2,3) X /Р<0,05/. В’язкість крові та час фільтрації еритроцитів при цьому статистично достовірно не змінювалися (Р>0,05). Вираженість позитивного гемороологічного ефекту препаратів, які вивчалися нами, ілюстрована таблицею 1.
Як видно з таблиці, найбільш універсальними препаратами, які статистично достовірно покращували всі показники, що вивчалися нами, виявилися трентал, фіноптин 1 піридітол. При цьому гемореологічна дія останнього ні в чому не поступається такій у тренталу, який в клінічній практиці найбільш широко застосовується для корекції реологічних властивостей крові. Звертає на себе увагу добрий антиагрегаційний ефект корінфару
1 ноотропілу. Якдо перший більш активно впливає на тромбоци-тарну, то останній на еритроцитарну ланку гемореології, яку ефективно покращує також серміон. Значно слабшу дію в геморео-логічному відношенні має кавінтон.
Церебролізин погіршував реологічні властивості крові у хворих з ішемічними порушеннями мозкового кровообігу. Під вцпивои препарату статистично значуще змінилися такі показники, як кількість неагрегованих еритроцитів /з (15,7+1,2) 2 до (9,9+0,7) 2, Р<0,001/, ступінь їх агрегації /з (2,4+0,2) ум од до (3,2+0,1) ум од, Р<0,001/, спонтанна агрегація тромбоцитів /З (24,5+1,8) 2 до (32,8Н,9) 2, Р<0,01/. Помітна тенденція до збільшення в'язкості крові, збільшення часу фільтрації еритроцитів (Р>0,05). Вміст МДА в тромбоцитах статистично достовірно зріс /а (3,12+0,25)*10_в нмоль/кл до (4,22+0,21)*10'э нмодь/кі, Р<0,01/, да свідчить про Інтенсифікацію арахідонового обміну в кров'яних пластинках 1 підтьерджуе проаірегаційний ефект препарату.
Таким чином, результати проведеного нами дослідження по
. Таблиця 1.
Порівняльна оцінка гемореолог1чного ефекту препаратів за зигнвв вихідного показника у І та критерієм достовірності ї-Стьюдента
Гемз реологічні параметри Препарати, щр вивчалися
кавінтон трентал серміои корінфар фіиоптин ноотропіл піридітол
г Т г Т X Т г Т І Т £ Т г Т
В’ язкість крові -3,1 -8,9 4,38 -9,5 -3,13 -2.8 -5,5 2,39 -4.8 -10,8 4,02
Кількість неагрегованих еритроцитів +25,0 +95,7 6,48 +54.0 3,73 +44,1 2,94 +52,2 2,79 +92,5 6,86 +116,6 9,36
Ступінь агрегації еритроцитів -17,2 2,21 -39,4 6,70 ,-36.0 3,74 -21.8 3.15 -21,2 2.93 -41.9 5,55 -50,0 10,02
Час фільтрації еритроцитів -3,5 _ -11,9 4,44 -«г.і 3,53 -4,8 • •_ -9.4 2,66 -3.9 _ -9,4 3.34
Спонтанна агрегація тромбоцитів -2,2 - -52,0 4,73 0 - -53,0 4,77 -35,1 3,89 -29,1 2,83 -44,1 4.75
Примітка: В разі відсутності статистичної достовірності в зміні вихідного показника у відповідному стовпчику критерію Т ставилася риска.
казали,що для поліпшення реологічних властивостей крові у хворих а ішемічними порушеннями мозкового кровообігу найбільи доцільно використовувати препарати пентоксифШну, піридітолу Та верапамілу. Застосування церебролізину при цереброваску-дярній патології вимагає обережності а урахуванням вихідних гемореологічних показників І одночасного призначення препаратів для їх корекції.
ВИСНОВКИ
1. В патогенезі дисциркуляторної енцефалопатії провідне значення мають порушення реологічних властивостей крові, .які не залежать від статі, віку, артеріального тиску хворих, стану магістральних судин, щр кровопостачають мозок, 1 корелюють а важкістю захворювання.
2. В гемореологічному аспекті немае чітких відмінностей міх ППНКМ та ранніми формами дисциркуляторної енцефалопатії.
3. Прогресування неврологічних порушень в найгострішій фазі ішемічного Інсульту 1 прогноз захворювали тісно пов'язані в станом реологічних властивостей крові.
4. Кавінтон слабо впливає на реологічні властивості крові
при ішемічних порушеннях мозкового кровообігу, позитивна його дія обмежується помірніш поліпшенням еритроцитарної ланки ге-мореології. •
5. Пентоксифілін, верапаміл 1 піридітол ефективно вплива-
ють як на еритроцитарну, та; 1 на тромбоцитарну ланки гецорєо-логії у хворих цереброваскулярнсю патологією. .
6. У хворих а Ішемічними порушенями мозкового кровообігу ніцерголін 1 пірацетам поліпшують реологічні властивості крові Иіяхом переважного впливу на еритроцитарну ланку гемсреслог і 1, ніфед’.шіц - на тромбоцитарну.
7. Церебролізин погіршує реологічні властивості крові у хворих з цереб[лваскулярною патологією.
ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
1. Для поліпшення ре<иог1чіінх властивостей крові у хвсрлх а дисщіркуляторноп енцефалопатієп, ГХШШ та ішемічним інсуль-тсц поряд з пектокси^іліноі! доцільне віікоряотазуаати піридітол
або верапаміл, які діють на еритроцитарну та тромбоцитарну ланки,гемореології. Зазначені препарати використовуються в яаблетованій формі: піридітол по 200 мг в два прийоми, верапаміл по 80 мг в три прийоми.
2. Ефективна корекція гемореологічних показників може бути також досягнута поєднаним призначенням ніфедипіну перорально по 10 мг три рази на добу з піраце'тамом перорально по 800 мг три рази на добу або ніцерголіном внутрішньомускульно по 4 мг на лобу, або перорально по 10 мг два рази на добу.
3. Застосування церебролізину у хворих 8 ішемічними порушеннями мозкового кровообігу повинно поєднуватися а викорис-. танням препаратів, які поліпшують реологію крові.
4. В гострому періоді ішемічного Інсульту перевагу перед церебролівином в якості ноотропного препарату слід віддавати пірацетаму, враховуючи гемореологічний ефект зазначених препаратів. Пірацетам може вводитися в вену у великих дозах (до 10 г на добу).
ПРАЦІ, ЯКІ ОПУБЛІКОВАНІ
' ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Влияние процессов перекисного окисления липидов на аг-регационные свойства тромбоцитов и эритроцитов при ишемических нарушениях мозгового кровообращения. - Тернополь, 1987. - 8 с.: Рукопись деп. во ВНИИМИ М3 СССР N 15520 (соавт. А.В.Лобас).
- 2. Модифицированный метод определения агрегации эритроци-
тов //ЛаС. дело. - 1988. - N 8. - С. 74-75.
. 3. Вплив 'антагоністів кальцію на агрегаційні властивості тромбоцитів та еритроцитів у хворих з дисциркуляторною енцефа-лопатією // Нові методи діагностики, лікування та профілактики: Тези доповідей. - Тернопіль, 1989. - С. 74-75 (співавт. О.В.Лобас). .
4. Влияние .вазоактивных средств и ноотропов на реологические свойства крови у больных дисциркуляторной энцефалопатией // Ред. ‘‘Журн. невропатол. и псиатр." - М., 1989: Деп. в НПО "Союзинформ" - 1.08.89. - N 18164.
5. Влияние комплексного медикаментозного лечения на реологические свойства крови у больных дисциркуляторной эвцефало-
патией // Врач. дело. - 1990, - N 3. - С. 68-60 ( соавт. М.М.Ищенко).
6. Изменение реологических свойств крови у больных с ишемическими нарушениями мозгового кровообращения при хронической алкогольной интоксикации // Неврология и психиатрия. - Киев. 1990. - В. 19. - С. 118-120 ( соавт. М.М.Ищенко).
7. Застосування вазоактивних препаратів для лікування
ранніх форм цереброваскулярної недостатності у хворих з ураженнями магістральних артерій голови // VIII з'їзд невропатологів, психіатрів та наркологів УРСР: Тези доповідей. - Київ,
1091. - Ч. 1. - С. 122-123. (співавт. М.М.Іщенко, С.І.Шкробот).
8. Вплив препаратів ноотропної дії на реологічні властивості крові у хворих з Ішемічними порушеннями мозкового кровообігу // Актуальні питання клінічної 1 експериментальної медицини:. Тези доповідей. - Тернопіль, 1991. - С. 83-84.
АННОТАЦИЯ
Островская О.С. Реологические свойства крови и их медикаментозная коррекция у больных с ишемическими нарушениями мозгового кровообращения (И11МК).
Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.00.13 - нервные болезни.
Киевский государственный институт усовершенствования врачей. Киев, 1995.
У 204 больных с различными формами ИНМК исследованы основные показатели реологии крови (РК) и влияние на них винпо-цетина, пентоксифиллина, ницерголина. верапамила, нифедипина, пирацетама, церебролиаина и пиридитола. Степень нарушения РК при дисциркуляторной энцефалопатии зависит от тяжести ишемического поражения мозга. В гемореологическом аспекте не выявлено существенных отличий между начальными проявлениями недостаточности кровоснабжения мозга и ранними формами дисциркуляторной энцефалопатии.У больных с ишемическим инсультом нарушения РК были наиболее выражены на 3-й день и постепенно ослабевали после 10-ти суток болезни. Прогрессирование неврологической симптоматики в острейыей фазе ивемического инсульта и его прогнов тесно связаны с состоянием РК. Для коррекции наущений РК ниболев эффективными, наряду с пентокскфилишм были вдра-
памил и пириднтол. Церебролизин ухудшал РК у Сольных с ИНМК. Даны практические рекомендации по использованию изучаемых препаратов в клинике. По результатам исследования опубликовано 8 работ.
Ostrovska O.S. Blood Theological properties and their medical correction in the patients with ischemic cerebral disorders. •
The thesis is for a degree of candidate of medical science specialising in nervous diseases, 14.00.13.
Kyiv State Institute of Doctor's Advancement. Kyiv, 1096.
The main blood rheology data and the Influence of vinpocetine, pentoxyphllllne, nlcergollne, verapamlle, nifedipine, oyracetame, cerebrolyslne, pyrlditole on them were Investigated in 204 patients with different forms of Ischemic cerebal disorders. The level of . blood rheology violations under Ischemic cerebral disorders depends on the level of the Ischemic defeat of the brain. In hemorrheological aspect the essential differences between ischemic cerebral disorders and the early forms of cerebrovascular diseases were not noticed. The blood rheology violations were greatly expressed at the 3-d day and gradually grew weak after the 10-th day of deaese In the patients with the ischemic stroke. The progress of neurological symptouatics in the strongest phase of the Ischemic stroke and Its prognoses are closely connected with the blood rheology state.
The most effective for the correction of the blood rheology violations were verapamlle and pyrlditole as well as pentoxyphllllne. Cerebrolyslne made blood rheology worse m the patients with the Ischemic cerebral disorders. Practical reconmendatlons for application of the studied preparations in clinics are given. On the results of.investigation there were published 8 works.
Ключові слова: ішемічні порушення мозкового кровообігу, реологічні властивості крові, агрегація еритроцитів, агрегація тромбоцитів