Автореферат диссертации по медицине на тему Прогнозирование и профилактика воспалительных заболеваний черепно-мозговой области
ЧШСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЭДОРОВ-Я УКРА1НИ УКРА1НСШ1Й ДЕРЖАВШ® МЕДИЧНИЙ УН1В£НЖЕГ 1м.акад.О.О.БОГОМОЛЬЦЯ
На правах рукопису ПЕРМ1НОВ Олександр Борисович
\
ПР0Ш03УВАШЙ ТА ПРОФ1МКГИКА ЗАГШЫШХ ЗШОРЮВАНЬ ЩЕЖ1Н0-ЛИЦЬ0В01 Д1ЛЯ1Ш1
14.00.21 - СтоматолоНл
АВТОРЕФЕРАТ ДИСЕРТЛЦИ НА ЗДОБУТТЯ ПАУКОВОГО СГУПЕ-1Я КАНДИДАТА ЭДИШМ НАУК
КН ! - 1993
Робота Еиконана на кафедр! х1рург1чноТ стоматолог!! 1вшо-Франк!вського медичного шституту. .
Науиовий кер!вник: доктор медичних наук, професор Г.П.РУ31Н
Оф!ц!йн! опоненти: доктор медичних наук, професор Л.В.ХАРЬКОВ доктор медичних наук, професор Ю.Ф.ГРИГОРЧУК
Ведуча установа - УкраТнський Ыститут удосконалення л!кар!в.
Зах!ст вхдбудеться " " 1993 року о " " годин!
на эас!данн! спец1ал!зованно1 Ради Д.088.13.04 УкраТнського державного медичного ун!верситету !м.акад.О.О.Богомольцл за адресов: 252057 м.КиТв, вул.Эоолог!чна, I.
3 дисертац1ею можна оэнайомитись в б!бл10тец! ун1верситету.
Автореферат роэ!слано " ' " 1993 р.
Вчений секретар спец!ал!эсвпно! Ради, доитор медичних наук, професор
л.о.хомто
Актуальн!сть яосл1лження. Проблема л!кування эапальних захвораешь щелепно-лицьовоI д{лянки в одн!ею з голоених задач х!рург!чно1 стомгтологН. Незважаючи на значн! досягнення в л1-куванн! ц1оТ групи хворих, зниження к!лькост1 хяорих не в!дзна-чаеться, нав1ть можна говорити про р!ст запальних захворювань та б1лып важкого 1х переб!гу /А.Г.Шаррородський, 1990; В.Ф.Кожа-карь в «ягёвавт., 1989/.
0дн1ею з суттзЕИХ проблем, з метою покращення результа. 1е л!кування гострих эапальних процес!в щелепно-лицьовоI д!лянки, е Тх рання д!агностика, можлиеостх прогнозування та корекц!я -тереби прочее!е /I.Г.Запада, 1984; В.П.Зувв, 1961; С.б.Торчинова 1з сп1вавт., 1984; Т.Г.Робустова 1з спгвавт., 1965 та 1н./.
В останн! роки з"явилися дан! про щнн1сть 1мунолог1чних до-сл!дкень при л!куванн1 запальних процесгв щолепно-лицьово! лока-л1зац!Г /Я.Ы.Биберман 1з с^вавт., 1965; 0.И.Солнцев, О.О.Тимо-февв-, 1989; М.Б.Сулахбов, 1965; и.С.Захаров 1э сп!вавт., 1984; Т.Г.Робустова, 1.Д.Костшии, 1985 та Пор яд з циы в ряд! праць показан! можлиеост1 використання ма!-матичних показник!в що характеризуюсь т1 чи хнш процеси в орган!зм!, з иетою прогнозування переб1гу запельного процесу /Н.Ф.Адащик, 1984; С.(КБу-рова, 1982; Г.П.Дворничеико, 1986; Ю.В.Казакова, 1991 та Ы.Л Цей напрямок набуваз найвалимв^ого значения на сучасному етап!, в зр'яэку з тин, що багятьма авторами вгдзначаеться зм!на характеру переб1гу процесу, зростання к1лькост* антиб1отикорези-стентних м!кробних асоц!ац!й /С.М.Соломенний, 1989; АЛ.Марченко 1з сп!вавт., 1989 та Ы./.
Кр1м того, багатьма авторами, в1дзнапаеться порушення за-хисно-пристосувальних.в тому числ1 1мунних реакц!й, пр обумовле-но як вищенанеденими положениями, так 1 несприятливими зм!нами в еколсг1ч!ГОму стан! багатьох рег1он!в краТни, в тому числ! 1 на
Прикарпет! /О.Г.Бабенко, 1992; М.Д.Василюк, 1992/.
Вказан1 обставини вимагаоть розширекня досл!джень в непрям4 можливост! отрицания об"ективно! 1нформац1т для своечасного про-гнозування та корекцИ л!хування найпотирен!ших захворювань щелепно-лицьово! д!лянки.
Незважаючи на наявн! в л1тератур! дан! про методи та засоби прогнозування ! проф!лактики запвльних процес!в щелепно-лицьоеоТ д!лянки, цю проблему н!як не можна виэнати остаточно вир!шеною ! пошук в цьому напрям1 продовжуе залишатися актуальним, що стало основою для виконання дано! роботи.
Мета гоботи. 3 метою ранньоТ Д1агностики та корекцИ л!куван ня, розробити прогностичн! та д!агносткчн1 тести переб!гу !корек ц!Т л!кування гострого одонтогенного запального процесу щелепно-лицьово? д!лянки, на основ! кл!н!ко-!мунолог!чних досл!джень.
Основн{ завдання доолтдкекня. I. Вигчити характер гмуноло-г!чних зм!н при р!зноман!тних одонтогенних запальних процесах щелепно -лицьово! дхлянки вдинамц!.
2. Вдосконалити методи !мунолог!чного обстеження хворкх з гострими одонтогенними запальними провесами.
3. Виявити нвй1нформативн1ш1 зм!ни в !мунолог!чних показни-хах при р!зних запальних захворвваннях.
4. На основ! отрмманих даних розробити д!агностичн! та прогностичн! тести, а вихорметанням "фунхцИ баханост1", як! харах-теркяувть пвреб!г запального процесу.
5. Впровадити в кл!н!чцу практику та оц!нити ефективн!сть запропонованих тест!в.
Наукова новизна. Вперве на Прикарпатт! проведено пор!вняль-не вивчення окремих !мунолог!чних показник!в, характеризуючих переб!г хрон!чнОго, гострого та загостреного пер!одонтитхв, пе-р!оститу ! одрнтогенноТ флегмони. Э иегов вдосконалення методов
iмуно логичного досл1даення нами запропононано пристр4й для nijvro-товки ptAicot тханини для ivyHOло г i чних до сл íдкенъ /АС 9 1597220/ та метод л!офШ:.ацН гепарину в проб!рках для 1мунолог1чних доайддень /р/п JP 51/1762/. Биявлено наШльш та найменш 1нфорыа tkehí i«nymnorÍ4HÍ показ ники, як i характеризуя™ píshí одонтоген-hí залальн! процеси. На основ! "функцН бажаност!" запропонован! 1ндекси "1ШР, П1Г, nlHl, CiiíP" „ля прогнозування та корекцН л£кування одонтогенних запальних захрорювань щелепно-лицьо».о1 д!лянки. На ochobí розробленкх 1ндекс1в запропонована прогнос-тична таблиця з диференц!юванням показник!в для кожного захворю-вання.
Теоретична та псантична ц!кн!сть соботи. Проведена досл!д-жёння дозволило встановити, що !ыунолог1пн! зм!ни, що в1дм!ча-ються при р1зноман!тних одонтогенних запальних процесах щелепно-лицьовоТ дЫшки, не с специф1чними, a Тх smíhh не завжди в!д-пов!дають кл1нхчнс1<у nepetfiry захворювання. При сп!вставленн! 3MÍH окремих 1«унолог1чних показник!в при pí3hombhíthhx одонтогенних запальних процесах виявлеко найбхльш та найменп 1нформа-тивн: гмхни в ÍMyHorpaMi. Пхдтвердкена ноше припуцення, що абсо-jzbthí показники 1мунограыи не мо^гуть служити як само ст i Ahí 1вдекси або прогностичн! тести. Розроблений ряд прогностичних тест!в, як! осноран1 на використанн! "функц!! бажаност1" i дозволяють отри-мати су купи i абстракта! цифри, якх об"ективно характеризуют стад i г nepetffry запального процесу, Використання Гх в tmíHñti дозволило своечасно прогнозувати змхни характеру nepe6iry процесу, своечасно вносити необх!дн! корективи г л!куванн1, виявити ХЕорих з можливим розповсюдженням процесу /група риэику/. Запро-понованиЯ ряд пристроТв та метод1в, mti дозволяють в умовах ста-ц1онару та аыбулаторН спростити окрен! етапи 1ыунолог1чних до-ел1дкень, скоротити чао 1х.проведения !, за рахунок цього, эбх-
- б -
льшкти обсяг.отрицувано! 1нфсрышдН.
Полотення. шо винесенх на захист. I. Необх1дн1сть розробки незалежних 1ндекс1В для овднки nepe6iry ta прогнозування одонто-генних залальних процг={в.
2. Вдссконалення методик 1мунолог1чних досл1джвнь за рахунок эапропонованих пристроТв та метод1в.
3. Доц{льн1сть використання в клШчн!й практиц! ряду. 1вдек-ciE.AKi характер изують nepe6ir одонтогенного запального процесу,
4. Можливоот! використання отриманих даних для програыування при 1мунолог1чному обстеженн! декретоеяних труп населения для виявлення труп ризику.
Впгорщтання сезультат!я досл{я^ень. Рбзультати дослгджень по покращенню методхв iuyHOJiorivHoro сбстехення впроввджен! в BiwiifleHHi телесно-лицьовоï xipypriT обласноТ кл1н1чноТ л!карн{ , м.1вано-'1рвнк1вська, в хгрург1чних в1да1леннях обласноТстомато-логгсно! пол£клЬики, м1ськоТ стоматологÎ4HOÏ пол1кл1н1кимДва-но-Франкхвська та стоматолог1чно1 пол1клЫ1хи 1нано-Франк1вського державного медичного институту. Роэроблеш прогностичн! 1едвкси впроЕаджен! s кл1н!чну практику на базах ция же в1дд1лень.
Anto6aaifl соботи. OchoehJ положения дисертацИ до к ладен! та обговорен!:
- на засхданн! товарисТЕа стоыатоломв 1вано-Франк1всько1 облаетi /1987/;
- на науково-практичнЮ конференцН присвячен1й десятир|ччп створення стоматолог1чного факультету 1вано-Франк1ЕСького медич-ного институту /196Ь/;
- на першому з"тзд1 стоматологов МолдаяськоТ PCP /19ЬЬ/;
- на ХХ1У облаоий науков!й конференцП молодих вчених 1вано-Фрвнкхвського медичного институту /1909/;
- на IX республ1квнськ1Й наукортй конференщ! молодих Ечених
медик!в "Актуальн! питания стоматолог!!" /Полтава, 1966/;
- на республ!канськ!й науково-практичн!й конференц!! дитя-чих стоматолог!в 'Профилактика та л!кування стоматолог!чних за-хворювань в д!твй" /Уфа, 1992/î
- на м!жкафедральному эас!данн! проф!льних кафедр стомато-лог!чного факультету /березень, 1993/.
Публ!кац!1. По тем! дисврта^дТ опубл1ков8но ô праць, отрима-но авторсьве св!доцгво, видано !нфориац!йний лист, отримано I галузена рацпропозицхя, I рацпропозиц!я.
Обсяг nraui. Дисертац!я викладена на 127 стор!нках машинописного тексту ! складаеться з вступу, 4 глав, заключения, вис. новк!в, покаяцика л!тератури, що м!стить 212 джерел. Праця !лп-стрована 52 малюнками та 9 таблицями.
Мятег!ал ! методи дОсл!ятення. Шд нашим наглядом на протяз! I969-I99I p.p. знаходилосяЮ4 хворих з гострими ! хрон!чними за-пальними процесами щелепно-лицьоео! д!лянки. Вони були направлен! на л!кування в кл!н!ку кафедри x!pyçri4Hoï стоматолог!! 1вано-Франк!всьного медичного !нституту ! х!рург!чне в!дц!лення стома-толог!чноТ пол!кл!н!ки !нституту.
У 26 хворих було встановлено д!агноз одонтогенн! флегмони р!эноТ локал!зйц!Т, в 26 хворих гострйй пер!остит щелеп, в 25 хворих хронгчний пер!одонтит, в 25 хворих гострйй ! загострений хрон{чний пер!одонтит.
Серед хворих !з запальними захворюваннями щелепно-лицьовоI д!лянки чолов!к1в було 59 /56$Ай!щ в!д 22 до 42 рок!в ! kîhok 45/44%/ в!д 20 до 45 poKis.
Контрольну групу складали 52 пррктично здорових людей /донора/. 3 них чолов!к!н - 24 /4й%/ в bîu! в!д 20 до 26 poKis, жхнок - 2Б /54%/ в в!ц! в!д 20 до 27 рок!в.
Комплексно обетеження хворих, як! поступили в кл!н!ку з зала-
льними пр£цесами щвлепно-лицьово! д!лянки, складалося з kjiíhíuho-го обстеження, рентгенолог1чного i 1мунолог!чноЮ досл!дкень.
Bcím хворим, як! поступили в кл1н!ку, при детальному ключному сбстеженн! ф1ксувалася увага на даних Опитування: неявностi скарг та Тх характер!, перенесенкх i супутн1хзахворюваннях, ct-мейному анамнеэ1,шк1дливихэЕичках, умовах життя та прац! хворого. Нас ц1кавив розвиток хвороби /ранн! виярлення та тривал!-сть л!кування/. Намагаяися уточнити причину або фактори, як! вик-ликали захворюнання, Л1кування, що эастосувалося paHime, i (toro реэультати.
Об"ективнв обстеження хворих складалося Í3 загального та uicueaoro обстежень. Загальне обстеження проводилося по загаль-но прийнят1й методицх, устадавлювався стан bcíx органхв i систем. MicqeEe обстеження включало в себе досл!ддення органов i тканин щелепно-лицъовоТ д|лянки з допоиогою огляду та пальпування.
Для дослхдження стану зубiв i навколОзубних тканин нами зас-тосовувалися рентгенолог1чН1 досл1дження, як: були проведён! bcím хворим. Даний метод використовували для виявлення одонтогенних вогнищ хнфехцИ та уражень kíctkoeoT тканини целеп. Рентгенхвське досл!дкення про водило ся в прям!й i 6okobíB простоях.
Для виявлення smíh в !мунолог1чному creryci хвор;.х в динамi-qi комплексного ыкування, а також для д1агностики запальних за-хворювань, прогнозування важкост! nepe6iry захворювань i ефекту ' л1кувальних ы1ррприемстЕ, що проводилися, ми використовували комплекс екслрес-м1крометод1в оцхнки загального !муниету, який проводився по методиц1 К.А.Лебедева ta cnÍHasT. /1967/.
1мунолог!чн! досл1ддення включали в себе вивчення сл!дувчих noxaamxis: bmíct лейкоцитíb ,тис/мкл; лимфоцитíb, тис/мкл; Т- i В-л1мфоцит1в, тис/мкл i Í; Е-РУН56, цульових кл!тин, D-фаг.; 1Н
та !муноглобул!н!в сироватки кровх классе А, М, о •
Кгльк!сне визначення !муноглобул1н!в в сироватц! кров! 1 слин! проводили з./ально прийнятим методом рад!альноТ 1мунодифу-э11 по Манч!нн!. Метод засноЕаний на властивостг внптл г ан-тиген!в утЕорювати в зон1 еквхвалентних к!льк!сних сп!вв1дношень иерозчинний !мукний комплекс в надлишку антигемв.
К!льк1сне визначення !м}н0гл^ул!н1в сироватки кров! /А, X, °/ проведено в 104 хворих з неспециф!чними запальними призами ! в 52 эдороЕИх донор!в. Всього проведено 353 досл1дженн;<. К!льк!сть !муноглобул!н!в виражали в г/л.
Результати !мунолог!чних досл!джень хворих пор1внювали з результатами обстеження 50 здорових донор!в, яке було проведено в лаборатор^ клпично! !мунолог!1 кафедри х!рург!чноТ стомато-лог!Т 1вано-Франк!вського державного медичного гнституту. Кров на досл!дження брали в донор!в, як! були здоровими пхд час обстеження ! на протяз! 2 тижя!в до нього. У вс!х донор!в не було киявлено хрон!чних эахкорювань. В останн! 3 роки вони хвор!-ли ГРЗ не частхше 1-2 рази на р!к. Ротона порожкина санована ! мала добрий г!г!ен!чний гндекс.
3 метою скорочення терм!н1В обстеження та зб!льшення к!ль-кост! одномоментно обстежуваних хворих, нами запропоновано пристр!Й для п!дготовки р!дко! тканини для !мунолог!чних досл!джень /АС № 1597220/.
/ Також нами використовувався розроблений зяс!б л!офШзвц!1 гепарину в миропробхрках для !мунолог!чних досл!джень /рац. пропозиц!я № 51/1762 1$,Ч1/.
Отримпн! дан! в хпорих з запальними захворюввннями (пелепно-лицьовоТ д!лянки ! практично здорових донорIв анал1зували по се-редньому ярифметичному покаэнику а використанням середнього квадратичного в!дхилення. Статистична обробка отриманих дяних прово-
дилася э по ногою теста Стьюдента. Статистично в1рог1днин ра-хувалося значения t » котрому в таблиц! в!дпов!дало значения " р " менше 0,05, тобто ймов!рн!сть » 95% i бхлше. 3 метою ство-рення прогностичних тесЛв i таблиць вир!тили скористуватися fax званою "функцхею бажаност!" /В.Н.Максимов, 1977; В.Д.Федоров, 1962 та in./. Е||Ьтоматолог!Т в поодинок! роботи присвячен! вивче-нню "фунтН бажаностх" /Г.П.Руз!н, 1991; М.Б,Швирков, 1988 та inj.
Використання'методу функцгТ бажаностх полягае в Еиконанн! посл1дорност: дхй з двох етапхв: I. Обчислетп величин баканостх для кожноТ характеристики системи. 2. Зведення величин а . в вдиний для системи показник бажаност! " D". Ну-льове значения " В" може бути тальки при нульоЕому значенн! одно! з d, ' в" « I мояе бути тмьки при повн!й благополучност! d • I по вс1х параметрах. Суть методу функцН бажаност! полягае в ви- . находг функцхТ, яка в!дображае реальн! значения характеристик системи в параметрах 0ч&41, що хнтерпритуються як бажан!сть, придатн1сть, оптимальн!сть.
Величина бажаност! для кожноТ характеристики визначаеться
по формулх d « JL°5i_=-JL-!iIüi._, в тих випадках, коли частка Имакс. - NmIh.
в!дц!лення pi3Hnqi покаэникхЕ зростае !з зростанням п .тологхчних
эм!н на в!дм!цу в!д хнших показник!в, що вивчавться, формула виг-
лядае слхдугчим чином: d - I - J-SSt-rJL-ülüv—. Узагальнена
Вмакс. - ям in. п^-
ж функц!я бажаност! визначаеться по формул! D « \J d^* d2 • da
He основ! отриманих даних можлива побудова р!зних граф!к!в !
таблиць для пор!вняння характеристик, цо вивчаються.
Нами вмЕчен! сл!дуюч1 покаэники хрог!: вм!ст лейкоцит!в при
м!н!мум! 3,6 тис/мкл, максимум! - 27,5, вм!ст л!мфоц1гт!в при м!-
н!мум! - 1,4, максимум! - 7,6, вм!ст Т-л!мфоцит!в /Е-РУЛ/ при м!-
нхмум! - 0,26 тис/мкл, максимум! - 5,46тис/мкл, BMicT В-л1мфо-
цит!в в!д 0,02 тие/мкл до 3,90 тисЛлсл bmíct роаеткоутворюсчих нейтрофШв з щптинами баран*в /E-РУН/ в!д I0Í до ?(#, bmíct нульових кл!тин 1д 1% до 58?, показник 1ндексу ннпруяеност! в!д '0,5 до 3,0, bmíct фагоцитуючих нейтрофШв в 1д 25% до 75$, bmíct 1|цуноглобул1на А в!д 0,3 г/л до 5,1 т/я, bmíct 1муноглобу-л!на М в!д 0,3 г/л до 4,2 г/л« bmíct 1мутоглобул1на о в!д 0,6 г/я до 24 г/л, bmíct Т-тЫфг titíb bía 36% до 90Í, bmíct В-л1мфоцкт:в sifl 2% до 50Í.
вун*ц1я бажаност! для показанию лейкоцитарно^мфоцитарноТ peaicitfl /ПЛЛР/ буде вичислятися по формул!: D j ■ \/<*7^2,d5,d7' для показника 1цдексу напруженоctí iMyHÍTety /П1н1/ - по формул!: . - V«6»de«d9»-dl0»' для П°кааник!в вм1сту !мукоглобул1н*в /П1Г/; D3 -Л/^^^ На основ!ци показник1в нами запропоновано сукупний показних !мунноТ реакцИ орган1зму /СГШУ:d 4 » V^'ife'Dy Користуючись запропонованими критер!ями вим!рювання нами проведена пор!вняльна оц!нка Кл1н!ко-!мунолоР!чних показник!в при pía-hqmbhíthhx одонтогеннюс запальних процесах. Запропонован! тести в!др!эняоться вхд 1снуючих сьогодн! коеф!ц1ент1Е тим, що останн! масть вкину шкалу втнрюванъ розмхрност1 /тис/мкл, г/л, умов.од. i т.д./, тод! як перех!д до безрозм1рних величин дозЕоляе об"ед-нати в один коеф!ц1ент безкЫечну множину показник!в, якх характеризуют pÍ3HÍ сторони прот1кання запального процесу, i б!льш повно в!добразити б!олог!чн! зв"язки, що !снулть míx ними.
Результати эласни лослтджвнь. Пор1вняння ступен! вираженост! !мунолог1чних реагайй i характеристики функцИ бажаност!, при pi3-homohíthiix захворюЕаннях зуб!в i щелеп, показало зростаюч! к!ль-kíchí зм!ни багатьох псказтшв, як1 са1дчать про hkíchí зрушення в хмуннхй реакцЛ орган!зму, в залежност! в!д ступеня вираженост! эапалення. Незважаючи на наяЕНгегь загальних заяоном1рностей в 3UÍHÍ показник! в, з наростанням залалення виявляються найбгльш i
найменш r-imu в д!агностичному i прогностичному в!дно1иенн! кри-Tepiî. 1нтервал коливань окремих показник!в в норм! достатньо великий, тому одна, двохраэове ЕИкирюгання 1х не можуть дати об"ективно! картини h, ;олог!чноТ peaxniï на запалы« процеси щелепно-лицьово I д!лянки. Саме тому б!лып !нформативними е ïh-TerpOEOHi узагальнен! показники, сукупн!сть яких, цо отримана при Еикористаши функцЛ бажакост!, дозволяв навить при збережен-н! абсолютних показник!в в межах ф!з!олог!чноТ норми, виявити позитивн! чи негативн! тенденцН в характер! 1мунно1 реакцИ.
ВислоЕлане положения наЙЙ1льш наглядно !люструеться при ставленн1 окремих показник!в при р!зноман1Тних запальних проце-сах i в динам!ц1 л!куванкя.
Так при локальних запальних процесах, як! проявляються хроьпчним пер!одонтитом або загостренням хрон!чного пер!одонти-ту, вс! показники знаходяться в мажах ф!з!олог!чноТ норми, а в деяких спостереженнях pi пень BMicTy Т, В-л!мфоцит1в, !муногло-бул1н!в знаходяться на Bepxnix межах норми.
В той же час при з!ставленн! сукупних показник!в в норми то при гострому i хрон!чному периодонтит! видно, що в 24% хворих при гострому периодонтит! ! в при хрон!чному периодонтит! в!д-м!чаються реактивн! зм!ни, лк! ми розглядавмо, як свИчення про негативну тенденц1ю в розвитку запального процесу i виявлення в хворого показника в !нтерЕал! 0,54 - 0,56 повинно розглядатисл як несприятлива прогностична ознака, в той же час дан! показники П1Н1 ! ШГ тримаяться в межах нормальних показник!в. Тому вико-ристання в flxocri д!агностичноТ ! прогностично! оц!ики як ебсо~ лютнях показник!в !ндексу напруженост! !цун!тету ! р!вня вм!сту !муноглобул!ну при л!куванн! хрон!чного ! гострого периодонтиту недоц!льно, а виявлен! в ряд! спостережень значн! коливання цих данях, цо не виходять за меж! ф!з!олог!чно! норми, можуть бути обумовлен! або наявн!стп яких-небудь супутн!х хрон!чких запаль-
них процес1в, або е !ндив1дуальною нормою в хгорого, що обстежув-ться. Змши в р1вн1 СП1Р, обумовлен1 змЫами за рахунок ПЛЛР. В!дсутн1сть виражено! хмунно! реакцх! при цих запяльних хворобах п1дтверджуетъся г при 31ставленнЬ показник!в до лхкуван-
ня, що ввдно з наведених (габлиць/табл. I, 2/.
Таблиря I
Р1е6нь коливань 1мунологхчних показник!в у хворих з пер1одонтитом до л!кування в пор^нянн! з нормою
1мунолог1чнИ 1нтерввли найб!льи вхрог1дного попадания по видам показники | захворювань
. Норма Хр.перходонтит ГОс.перходонтит
»1 4,49-4,98 5,94-6,12 4,68-5,02
р2 1,60-2,14 2,96-3,02 2,76-2,9Ь
ь 1,41-1,76 1,96-2,33 1,90-2,05
0,13-0,24 0,52-0,55 0,46-0,56
78,60-63,40 76,30-77,20 66,90-70,00
ч 37,00-40,20 40,80-42,20 37,30-36,20
р7 7,70-11,40 Г?60 -16,30 17,00-19,00
н 9,28-13,12 9,50-10,40 13,00-14,40
ъ 1,10-2,59 1,60-1,90 1,60-1,62
*10 ' 48,00-51,50 41,00-42,00 51,40-52,10
»и 0,66-1,00 1,15-1,15 1,11-1,12
»12 0,60-0,83 1,20-1,21 1,19-1,19
Р1Э 9,33-11,47 10,09-10,13 10,75-11,00
1наа картина сйэствр1гавться при анал1э! змЫ, цо виникапть при гостроку пер1остит! целеп. При оц!нц1 абсолют них показних!в наЖМлья яскравх зм!ни виявлен! в д1ифо1дно-лейкоцитарн!й реах-ц1! 1 р!вн! напружеиост! 1мун1тету. Иеньа пом1тн! зм1ни в!дм!че-
Таблиця 2
Р1вень холивакь показник!в "функцН бажаност!" у хворих 8 перидотитами до л{куьання
Функц!я (^нтервали найб1льш в1рог{дного попадания по видам бежало ст* I эахворювань
Норма Хр.перЬдонтит . ГОс.перЬ^онтит
<11 0,94-0,97 0,82-0,84 0,90-0,92
<12 0,89-0,94 0,75-0,76 0,76-0,79
« ■ 0,81-0,69 0,75-0,77 0,61-0,63
&К 0,61-0_,88 0,66-0,68 0,65-0,69
<15 0,79-0,67 0,75-0,77 0,61-0,63
«16 0,58-0,64 0,54-0,57 0,64-0,66
<17 0,81-0,88 0,66-0,68 • 0,65-0,69
(18 0,79-0,86 0,87-0,88 0,79-0,81
<19 0,24-0,84 0,52-0,56 0,52-0,53 '
аю 0,68-0,75 0,70-0,72 0,46-0,47
¿11 0,85-0,88 0,82-0,82' 0,82-0,82
<312 0,80-0,86 0,77-0,77 0,77-0,77
<113 0,?я-0,37 0,40-0,40 0,43-0,44
В1. 0,85-0,91 0,74-0,75 0,75-0,78
В2 0,52-0,77 0,64-0,65 0,66-0,67
0,57-0,65 0,63-0,63 0,67-0,68
0,63-0,77 0,67-0,68 0,69-0,69
н! э! сторони р!вня вм1сту 1муноглобул1ч1в. В той же час заведения отриманиг даних 8 аналог1чнныи покаэникамк контрольно! гру-пи дозволяв вробити висновох про в1дносн1сть 1нформативност1 деяких а них. Але 8м!ни, що виявляються, носяггь б!льш г л ибо кий, н!ж при хрон!чному 1 гострому перкдажтит!, характер. Б1льш наг-
л яд но це виявляеться при э!ставленщ даних функц!! бажаност! в контрольно! групи ! в' хвор их з пер!оститами.
При оц!нц! ПЛЛР в контрольн!й груп! 1 в хворих э пергости-тами, видно, що в 64% хворих цей покаэник розм!цуеться в хитер-вал! 0,3-0,44, в той же час в норм! в цьому !нтервал! дан! зм!-ни знайден! т!льки в 1,95? спостережень. Отже при гострому пер!-остит! ПЛЛР е достатньо в!рог!дним д!агностичним ! прогностичним покаэкиком, що характеризуй л!мфо!дно-лейко цигарку реакцЬ» орга-н!зму на запальний Процес в нав ко лощелепо в их тканинах, 1 при отриманн! даних при обстеженн! хворого по ПЛЛР в интервал! 0,30,4 можно гоЕорити про можливу генерал{зац!ю процесу, про наро-стаючу тяж!сть переб!гу процесу ! про необх!дк!сть в!дпов!дно1 корекц!! л!кування.
При анал1з! покаэник!в, щр характеризуют П1Н1 ! ШГ виявле-н! аналог!чн! зм!ни.
Так П1Н1 в хворих з пер!оститами в 40% випадкхв розтадгаваний в 1нтервал! 0,45-0,49, тод! коли в норм1 в 53,6% хворих в!н м!ститься в !нтервал! 0,59-0,67. Сл!д вказати, що в 20% хеорих цей покаэник знаходиться ще на б!льш низьхому р1вн1, що в сухуп-ност! а вище наведеними по ПЛЛР св!дчить про неблагополучний прогноз переб!гу захворювання. При пер!остит! в значн1й М1р! понижаться П1Г.
Так якщо в норм! в !нтервал! 0,35-0,55 П1Г в!дм!чений т1льки в 5,7% хворих, то при порастит! в 96% хворих вм ровтяшований в !нтервал! 0,29-0,49. Ни рахуемо за необх!дне в!дм!тити, що в 12% хворих ц! показники знаходяться на б1льш низькому р!вн!, що св!дчить, на наш погляд, про загрозу розповсюдження: процесу ! в ц!й груп! хворих потр!бна корекц!я як х!рург!чного так 1 медикаментозного л!кування. При анал!з! СП1Р виявлен! аналогхчн! законо-м!рност!.
- 16 -
Найбгльы неблагополучна s лрогностичному е i дно ¡пеня i показ-ники розтвдгаван! в хнтерЕал1 0,05-0,39 в 24% хворих, Таким чином на основi аналхзу запропонованих показникхг можна зробити висно-вок, що к хворих з перхоститами в середньому в 20% спостережень в1дм1чаються Еирачеш порушення загальноТ {мунноТ реакцИ i цю трупу необххдно розглядати як групу ризику, нами ниявлено, що на фонх нормалхзацх! показник!в е подаЕЛягачо! б1льшост! хворих збер 1гаються на низькому piEHi ПЛЛР е 8% ХЕОрюс /хктергал 0,560,61/, П1Н1 в 4% хворих /0,44-0,58/, П1Г в 12% хворих /0,230,32/ та СП1р в 12% хворих /0,46-0,55/. Таким чином це пхдтвэрд-жуе наяЕнхсть групи ризику, що нияЕляеться при первинному обсте-женнх.
Природньо, що найбхльш вираже Hi зм{ни у Bcix ланках iMymral реакцгТ в1дмхчаються при флегмонах щелепно-лицьовоТ д1лянки pi3H0l ет1олог!Т i локалхзац1Т. "Враховуючи, що в сучасн!й лхте-paTypi е достатньо дослхдаень, що присвяченх вивченню рхзноманхт-них показник1в 1мун!тету при флегмонах щелепно-лицьово! д!лянки, ми в сеоТх досл1даеннях виходили з кеобх1дност! визначити тести, AKi дозеоляють об"ектиЕно оц1нювати i прогнозувати характер пе-petfiry процесу.
Так, при пор1вняннх ПЛЛР в хворих з пер!оститами та флегмонами видно, що при nepiocTHTax в 1нтервая1 0,30-0,32, в!днесено-го да неблагополучного в прогностичноцу в!дношенн1 знаходдться 12% хворкх, тод! як при флегмонах цей ¡отервал в1дм!чений в 3,7%, а в рештм хворих цей imepaa* ще нижчий.
При aHaniai П2Н1 вияснюеться, що при nepiocrxrax i флегмонах t;i эмхни б1льш nopiBHAHi. Так нижньою межею iwrepBany при nepio-ститах е 0,32, а при флегмонах - 0,29,
AH&nis ClltP показуе, що при пер 1остигах в {нтервал! 0,340,49 uicTHTbCfi показники Е1дм{чен1 в 84% хворих, а при флегмонах
-17 -
в !нтервал! 0,29-0,34 розташован1 показнюси Biffii^eiii в 59,2$ хвор юс. В penrri ж спостереженнях в хворих з периоститами та флегмонами цей похазних нижче вказаних меж.
;П!сля л!кування найбхлып виражен! зм!ни в1дм!чен! в ПЛЛР, що се!дчить про поргвнянно швидкх реакц!! лхмфоцитхв та лейкоцит! в кров!. Тхльки в 11,1$ хворих цей показник знаходиться в межах 0,56-0,60. В той же час nîHl нормалгзуеться бгльяг трива-лий час i в 22,2$ хворих зберхгаеться на низьхому piEHÎ в хнтбр-вал! 0,44-0,52.'
Змгки П1Г, що зберггаються, Ехдмхчен! в 7,4$ хворих. В 14,8$ хворих СП1Р не досягае оптимальних показникхв i знаходиться в !нтервалх 0,54-0,61.
Таким чином порхвняльний аналхз хнформативност! окремих хмунолоИчних показникхв i даних фунюи! бажаностх, дозволле зро-бити висновок, що б!льш цгнними та гнформативними е хнтегрован! данх функцх! бажаност! на основ! яких можлива оцхнка характеру nepe6iry процесу та його прогнозування. При хрон1чному та гостро-му пер!одонтитах единим Е1дносно шформативним s ПЛЛР, що воображав найбхлын чутлив! pëarajiï нейтрофхльно-лейкоцитарного компоненту 1мун!тету. 3 наростанням запальних процесхв зростають smïhh рхз них ланок !мун1тету в pÎ3Hifl мхр!, що знаходить свое об"ективне воображения в запропоно?аних показниках функц!Г баяаностх. Вста-новлено, що в середньому 20$ хворих, як при пергосгитах так i при флегмонах, можуть бути взнесен! в трупу ризику, на основ! визна-чення покаэник!в функцхТ бачаностг. При гострому та хронхчному nepi одонтит! под!бн! xsopi спостер!гались в одиничних випедках. Для зручност! оцхнки i прогнозування перебхгу процесу в нижче приведен^ таблиц! дан1 !нтервали вказаних сукупних показникхв, на основ! яких лiкар може оцхнювати характер nepe6iry процесу та пла-нувати необххдний обсяг л!кування.
Таблиця 3
Су купи! покаэники функцИ бажаност!
|Абсолютно не!В!дносно не! Група |Задов!льний !н-{сприятливий |сприятливий{ ризику |тервал Интервал Интервал ! I
1ШР 0,09-0,15 0,1б-0г30 0,31-0,40 0,41-0,61
ПШ 0,29-0,45 0,46-0,55 0,56-0,66 0,67-0,74
П1Г 0,32-0,39 0,40-0,49 0,50-0,69 0,70-0,75
СП1Р 0,21-0,31 0,32-0,49 0,50-0,65 0,66-0,74
1нтервали, що_вказан! вище, як! характеризуют р!вень вира-жвност! !мунно! реакц!!, повинн! розглядатися в сукупност!з оц!н кою кл!н!чних прояв!в.захворювання, нозолоНчного д!агнозу ! су-путньогс захворювання. В зв"язку з тим.що 1мунолог!чн! покаэники, як! дрслвдкуються, не носять сугубо специфичного характеру, а в!дображають реакц!ю цШсного орган!зму на эапальний процес любо! лскал!эащ!, на наш югляд, дан1, як! отриман!, що вианачен! на основ! функц!! бажаност!, можуть бути вйкористан! в кл!н1чн!й практиц! не т!льки при л!куванн! хворих з запальними процестми щелепно-дицьовоТ д*чянки, але й при будь-яких гн!йних процесах.
Завдяки використанн» вказаних !ндекс!в нами виявлено, що при локальних эапальних процесах, як! проявляються хрон!чним обо гост рим пер1одонтои, виявляються деяк! зм!ни, як! св!дчать про наяв-н!сть певноТ !мунно! реакц!!, яка роловним чином проявляеться за ряхунок эм!н Ш1ЛР, в той же час !ндекси П1н1 та П1Г не терояять внаюкх эм!н.
При показнику СП1Р нкжче 0,50 неаважаотн на в!дсутн!сть кл!н!чних симптом!в эагострення процесу при локальн!й форм! за-хюрювання, хворий повинен бути в 1 дне се ним да групи ризику, э мож-лыйос Р#м*$:вд!зац1сс пюцесу.
- 19 -
При пер Оститах та флегмонах спо стер !гаються значн!ш! зм!-ни в кожноиу э запроионованих 1ндекс!в, як! знаходять свое «!доб-раження в р!вн1 СП1Р. Найб!лып виражен! ц! зм!ни при флегмонах, якх эахошпооть дек!лька анатом!чних простор1в, коли покаэнюс СП1Р досягае 0,21, яр св!дчить' про важкий переб!г процесу, необх!дну !нтенсивн!сть тералИ.
0ц!нка даних покаэник!в в динаы!ц! л!кування показала, що в абссшотн!й б1йыи6ст! випадкгн, при адекратному х!рург!чночу втру-чанн! та рац!ональн!й терап!!, Е!дбуваеться нормйл!зац!я б!льпю-ст! показник!в до кхнця термину лхкування. Проте на основ! вико-ристання 1НДвкс!в *функц!Т бажаност!", в ряд! випадк!в, виникла можлив!сть своечасно роэп!знати ! зкорактувати л!кування при ускладненому переб!гу флегмони, виявити хворих з неедекватним амбулаториям л!куванням, обгрунтувати в ряд! випадк!в необх!д-н!сть видалення вил1кованих зубхв э хрон!чним пер!одонтитом при вхдсутноет! яких-иебудь кл!шчних проя^в.
• Проведен! досл!дтення дозволили сп!ЕСтавити ц!нн!сть кл1-нхко-лабораторних та ¿мунолог!«ших показтга!в при рхзноман!тнтс формах одойтогеннихэйпальнихгроцес!в, запропонувати ряд !вдекс!в характеризуючих пёребхр запального процесу, як! усп!шно можуть бути використан! в практична охорон! здоров"я для прогностично-го та дгягностйчного використяння. На ц1й основ! розроблена таб-лиця ¿нтергамв сукупних покязникгр, якг дозеоляють лхкарп плану рпт и иеобх|дний обеяг. обётеяень та лгкувань.
На основ1 отримяних дяних ми прийшли до сл!дупчих висновк!в.
. -20-ВИ СНОВКИ
I. При хрон1чних загострених та гострих пер!одонтитах р!-Еень коливань кивчених показникхв загального 1мун:тету не тер-пить скхльки-небудь пом1тних змхн, як1 мокна було би трактувати як прогностичнх чи дхагностичнх.
2. При гострому перхо.ститх та флегмон! найб!льш !и$орма-тивниы е рЬень вмгсту !муноглобулхн1в, Т- та В^л!мфоцит!в, ро-зеткоутворюючих нейтрофШв I 1ндекс напружено ст1.
3. Стноренг на основ1 "функщТ бажаноот!" показники - ПЛЛР. - показник лейкоцитарно-лхмфоцитарно! реакцг!, П1Н1 - показник хндексу напруженост! хмуштету, П1Г - показник вмхсту хмуногло-булгнхв, СП1Р - сукупний показник хмунно! реакцх! органхзму, доз-еоляють аналхзувати сукупнхсть рхзномаштних показншав в тих випадках, коли зм1ни рхвня кожного з'них не еиходять за межх фг-31олог!чно1 норми.
4. Використання 1ндексх.Е ПЛЛР, П1Н1, СП1Р, П1Г дае можли-вс1ть прогнозувати характер перебегу запального процесу, свое-часно розпхзнаЕати можлиЕ1 ускладення х коректувати лхкування,
пр проводиться на основ! запропонованоТ таблиц1 1нтерЕалхЕ сукуп-них показнгаав.
5. Запропонован1 незалежн! 1ндекси, ЯК1 характеризуют показники загального 1мун1тету, можуть бути використанх як прогностичнх та дхагностичнх 1 при запальних захворюваннях хншо! докалхзащ!.
ПРАКГИЧН1 РЕК0МЩЦАЦ11 I. При оботеженн! хворих э одонтогенними аапальними захво-рюьаннлыи для пдануаелш) л1куйьння, що проводиться та прогнозу-вання пережгу прцееу ол!д провести ел!,пуяч1 1мунолог1чн1 досл!д
ч
ження: визначити р!вень вм{сту 1муноглобул1н1н класу А, в
сироватц1 кровх, Т- та В-лхмфоцит!в, розеткоутворюючих нейтроф:-Л1Е, фагоцитуючих нейтрофШв, нульових кл!тин та хндексу напружено ст1.
• 2. При проведен^ 1му'нолог1чних досл1джень.використовувати пристр!й для гйдготовки ргдкоТ тканини для 1мунолог1чних досл1д-жень та спосхб л1офШзац11 гепарину в пробгрках для 1мунолог1ч-них дослгджень.
3. Для прогнозування 1 корекцЛ лхкування перходонтитхв при покаэнику СП1Р нюсче 0,50 слхд видаляти зуби.
4. При л1куванн! пер1остит!в щелеп при показкику СП1Р нижче 0,40 хЕорих сл!д в!дправляти на стацхонарне лхкування, припускаю-чи можливе розповсюдкення процесу.
5. При л{куванн! одонтогенних флегмон при показниковг СП1Р нижче 0,32 необххдно прОЕОдити корекцхю лгкувакня запального процесу, з можлиеим включениям 1нтенсивноТ терапгТ, з метою обмекек-ня запального процесу г нормалгэацМ загального стану.
ПЕРЕЛ1К ОПУБЛИЮВАНИХ ПРАЦЬ, ;хК1 В1Д0БРАНШЪ ам!СТ ДИСЕРТАЦЦ
1. Пути оптимизации лечения больных с воспалительными процессами и травматическими повреждениями челюстно-лицевой области. Тез.докл. 1-го съезда стоматологов Молдавской ССР, Кишинев, 1909, с.89-90 /в соавт. с Г.П.1Узином, А.Г.Денисенхом и др.У.
2. Совершенствование методов иммунологического обследования больного. Тез.докл. IX научн.конференции молодых ученых медиков. Полтава, 1986, с.7 /в соавт. с И.Д.КЬстияиным/.
3. Состояние общего иммунитета работников меховой промшлен-ности, страдающих хроническим периодонтитом. Тез.докл. ХХ1У областной научной конференции молодых ученых Ивано-Франковекого ме-
. - 22 -
дицинского института, Ивано-Франковск, 1989 г., с.73.
4. Профилактика травматического остеомиелита в комплексном лечении переломов нижней челюсти, Стоматология, вып.25. Здоровья, 1990 г., с.59-62 /в соавт. Г.П.Т^зин, А.Г.Денисенко и др.Л
5. Лечение острых воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области у детей с учетом иммунограммы и с применением новых средств и методов. Тез.докл. Ресцубликанской научно-практической конференции детских стоматологов, Уфа, 1992 г., с.58-60 h соавт. с Г.П.Рузиным, А.Г.Денисенко и др./.
6. Устройство для подготовки жидкой ткани к иммунологическим исследованиям. A.C. В> 1597220 от 8.06.1990 г. /в соавт. с И.Д.Ко стишиным, К.А.ЛеО'едеТзым и др./.
7. Универсальный планшето-пробиркодержатель для иммунологических исследований. Информационное письмо. Выпуск 2 по проблеме "Иммунология и аллергология". Киев, 1989 г. /в соавт. с И.Д.КЬсти-шиннм, А.К.Лебедевым и др./.
Зам.1 тир. 100
П1аписано по дружу 14.04.93р. ,об'ем - 1,0 д«арк.