Автореферат диссертации по медицине на тему Профилактика и лечение рецидивов варикозной болезни нижних конечностей
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОРДПЦА ТРУДОВОГО ЧЕРВОНОГО ПРАПОРА МіДНЧНИЯ ІНСТИТУТ
РГв Од
На пр*«*« рукопису
КОЗЛОВ Вячеслав Борисович
ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РЕЦИДИВІВ ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ НИЖНІХ КІНЦІВОК
14.00.17 — Хірургія
4 ВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття иаукоаого ступм» *«**«*« т* мсдмімих ««ух
Дніпропетровськ — 1804
Робота виконана п Запорізькому державному інституті удосконалення лікарів
Науковий керівник: доктор медички V на\-к,
’ професор ТОРОПОИ 10. Д.
Офіційні опоненти: І Доктор медичних іі;і\к.
професор ХАРЧЕНКО В. Г.
2 Доктор чеднчнил наук, професор ГУБКА О.' В.
Привідна організація: Київський науково-дослідний інсіигут клінічної та експериментальної хірургії, ДЮЗ України, м. Київ.
Залнст відбудеті.с Атго^ти Р _1994 р. на засіданні спеціалізовано7 вченої ради Д 03.0? 02 в Дніпропетровському ордена Трудового Червоного Прапора медмч-ному інституті (32004-1, Дніпропетровськ, вул. Дзержинсько-го, 9)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського медичного інституту (320044, Дніпропетровськ, вул. Дзсржмнського. У).
Автореферат розісланий * &&. > .‘ОС^ССМ-іГ.—
Вчешш секретар спеціалізованої вченої ради, —*
кандидат медичних наук, доцент " В. М. ТКАЧЕНКО
-З'
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.
Актуальність теми- Не -дивлячись-на великі успіхи іікуванні варикозної хвороби кінцівок, проблема лікування цидиоїв захворювання ще не вирішена. Кількість реци-зів варикозної хвороби після використання сучасних медів лікування за* статистичними даними 36 вітчизняних та рубіжних авторів досягає 14 %. Ураховуючи велику поцінність та початок захворювання в молодому працездатному ді, а також оелику кількість ускладнень, можна визнати Польщо удосконаленим методів доопераційноі діагностики лікування цих хворих важливим соціальним завданням умпє Є. П, та співавт., 1982; Савельев В. С. та співавт., 83: Шалімоп А. А., Сухарев І, і., 1984: ВедІекзІ Я., 1936: зскеп І3. В., 1976).
В даний час відомі методи діагностики не дають по-іої Інформації про причини рецидивів захворювання (Глад-іх В. Г., 1977: Заа'ялов Є. Д., Бойцов М. І.. 1990). а інва-ієні методи, які широко використовуються, можуть супра-іджуватись різними ускладненнями (Шор РЛ. А., 1972: огдеп й'1988). За даними літератури немає повного доораження питань комплексного використання неінва-івних' методів обстеження хворих з рецидивами захоорю-жня.' Наші клінічні дослідження та аналіз літературних да-іх показали, що серед причин рецидивів захворювання пе-зважають технічні помилки при виконанні . флебектомій єнік С. М, та спіорвт., 1989; Кургузов С. П., Хрунова А. Г., 388; Лукомський Г, І. та співавт., 1986).
Дуже висока кількість рецидивів захворювання у дсотках а системі малої підшкірної вени. Тому вивчення зріантів її структури та розробка оптимальних методів опе-аційного втручання прй варикозі малої підшкірної вени має влике практичне значення. Немае достатньої ясності в пи-знні про оптимальні строки лікування рецидивів варикозної сороби. •
. Метою цього дослідження €: виявлення причин реци-ивів варикозної хвороби, встановлення практичної цінності а свідчень до використання неінвазионих діагностичних ме-одів дослідження, уточнення оптимальних строків лікування их хворих, розробка нового способу венектомії малої ідшкірної вени та рекомендацій профілактики, діагностики а лікування післяопераційних рецидивів.
Основні завдання дослідження.
1. На матеріалах клінічної .бази кафедри хірург
1 Запорізьського інституту удосконалення лікарів за період 1969 по 1990 р. вивчити, подальші результати хірургічног лікування варикозної хвороби та причин рецидивів захзорі вання. ,
2. Встановити діагностичну цінність застосувань неінвазиених методів дослідження у хворих з рецидивами з хворювання (функціональних проб, пальцьового еизначенн дефектів у фасції голінки в місцях входу неспроможних к мунікаг'них вен з використанням схеми найбільш частої 1 локалізації, тетраполярної реовазографії, функціональної те мографії, доплерівського ультразвукового методу). -
3. Вивчити стереорентгенанатомію малої підшкірні зени та дренуючих її комунікантних вен для розробки опт пального засобу її видалення.
4. Оцінити подальші результати хірургічного лікуванл рецидивів з варикозної хвороби за методикою кафедри.
5. Впровадити в клінічну практику методи прос
лактики, діагностики та лікування рецидивів варикозН( хвороби. ,
Наукова новизна. Вперше встановлено діагностиче цінність комплексного використання неінвазианих метод обстеження та доведена можливість їх використання у хв рих з рецидивом варикозної хвороби.
Вперше з використанням тетраполярної реовазограф вивчено центральну і регіональну гемодинаміку на різни рівнях нижніх кінцівок у хворих а рецидивами варикозне хвороби та виявлено інформативні тести, які слід вихорист вувати у цих хворих. "
Вперше вивчили стереорентгенанатомію малої пі; шкірної вени, уточнили локалізацію її комунікантних вен. щ дало змогу розробити та впровадити в прахтику новий засії видалення малої підшкірної вени.
Практична цінність роботи.
Розроблено та впроваджено в хірургічну п£ іктику:
- схема більш частої локалізації неспроможних комун кантних вен. .до по/іегшуе їх знаходження до операції;
- новий засіб Функціональної термографії для аизн чення неспроможних комунікантних вен при варикозній хе робі та її рецидивах;
- метод визначення неспроможних комунікантних ве
зовнішньої поверхні голінки; •
- новий засіб видалення і.;алої підшкірної вени при її рикозі.
Виявили новий симптом варикозного розширення ма-ії підшкірної вени, що дозволяє своєчасно видалити и при :рвинн[й венектоміГ.
Виявили можливість застосування неінвззивних ме~ >дів обстеження,для визначення причин рецидивів варикоз-хвороби та уточнення свідчень до їх застосування.
Розроблено практичні рекомендації профілактики, агностики та лікування рецидивів варикозної хвороби, які істосовуютьсія в хірургічних відділеннях 9-оГ міської та о5-існої клінічних лікарень, в Оріхівській, Веселівській ЦРЛ За-зрізької області, використовуються при проведенні наичаль-эго процесу з лікарями-слухачами в Запорізькому Інституті \оскоиалення лікарів.
Положення, які виносяться на захист.
1. Рецидиви варикозної хвороби після пенектомії час-ше виникають на протязі перших трьох років у хоорих, ЯКІ али операції в стадіях декомпенсації венозного прооообігу.
2. Комплексне застосування неінвазивних методів об-
геження о більшій кількості випадків дає можливість встано-/іти причини рецидиву оарикозної хвороби, що дозволяє за-обігти використанню флебографії. У хворих в стадії д^хом-енсації з трофічним розладом діагностична цінність неінва-лвних методів знижується, тому застосування флебографії є . бов'язковим. ,
3. Гирло малої підшкірної вени не мас постійної ло-алізації в підколінній ямці, найбільша кількість її анасто-озів і комунікантних вен. розміщується у верхній половині злінки, що треба враховувати при її видаленні.
4. Розроблений нами метод видалення малої підшкір-ої вени дозволяє точно встановити локалізацію її гирла, усу-ути більшість неспроможних комунікантних вен на голінці, достатньо радикальним, косметичним та простим у вико-анні.
5. Результати оперативного лікування рецидивів вари-озної хвороби залежать передусім від своєчасного виявлен-я та усунення причин захворювання до розвитку декомлен-аціт венозного провообігу та ускладнень.
Апробація праці та публікації.
Матйріали праці заслуховувались та обговорювалися а щорічник наукових конференціях Запорізького Інституту досканалення лікарів (1985-1993 рр.), на засіданнях За-орізького наукового товариства хірургів (1984, 1989), на 1-ІУ
порізького наукового товариства хірургів (1984, 19Г9), на 1-І Міжінститутських обласних конференціях молодих Ьчених т смеціалістів-медиків м. Запоріжжя (1985, 1987, 1988, 1990 на обь’єднаних конференціях раціоналізаторів та винахідні ків наукових та лікувальних медзакладів м. Запоріжжя (198; 1989), на IV Всесоюзній конференції "Тепловізійна медичн апаратура та практика «і використання ТеМП-88" (м. Лені град, 1988). Зч матеріалами дисертації надруковано 14 нг кових праць. Удержано авторське свідоцтво на 1 винахід, з тверджено 8 раціоналізаторських пропозицій.
Структура та обсяг дисертації.
Дисертацію викладено на 248 сторінках друкарськог
тексту.
Склздаєтся Із вступу, двох розділів огляду літератур» п’яти глав власних спостережень, обговорення І висновків.
Робота Ілюстрована 38 малюнками I 48 таблицямі Список літератури оключас 238 вітчизняних і 104 зарубіжній авторів.
ЗМІСТ ПРАЦІ. Матеріал і методи дослідження.
В основу дослідження покладено аналіз результаті! лікування 2476 хворих на варикозну хворобу. із осіє кількості хворих операцію було зроблено 1932 пацієнтам З віддаленими результатами спостерігали 356 хворих, яки) було зроблено операції зз методикою, розробленою е клініц З рецидивами варикозноГ хвороби було госпіталізоаано 19' хворий. Комплексне обстеження з використанням кєінвззие них методіа було проведено 60 хворим з рецидивами варі козної хвороби, з них повторно було зроблено операції 5. хворим. Контрольну групу складали 20 практично здорови: людей, та ЗО хаорих на варикозну хворобу. Всього з рецид аом хвороби зроблено операції 152 пацієнтам. У .162 хаори ми вивчали причини рецидивів оарикознсї хвороби. Віддал ні результати оперативного лікування рецидивів сзрикозно хвороби ми вивчали у 82 котрих,
ПрИ обстеженні хворих з рецидивом захворювання ; обліком довжини, локалізації та направленості післяоперг цінних рубціа можна встановити характер оперативних втр чань, які були раніше, а по Індурації та гіперпігментації ткі нин запідозрити функціональну неповноцінність глибокії: вен.
Особливу у&агу при огляді хворих з варикозною хворо-
о приділяли дистальному відділу задньої поверхні голінки, з’являється ранній симптом'її ураження у. вигляді стовще-(, завитих варикозних притоків, які йдуть поперечно (рац. ^позиція №1211).
Для виявлення неспроможних ком'<нІкантних вен в кніх кінцівках використали робочу схему більш частої ло-ИзацІЇ (рац. пропозиція № 964). Для діагностики неспро-кних комунікантчих вен також використали жгутову пробу іьманз, а для визначення прохідності глибоких вен - фун* ональну пробу Дельбе-Пертеса.
Зміни центральної та регіональної гемодинаміки у 20 антично здорових людей, ЗО хворих на варикозну хворобу 60 хворих з рецидивами хвороби досліджували за допомо-
0 тетраполярної реовазографН, Перед дослідженням реєс-деали базисний імпеданс. За об'ємною реовазограмою :ліджуваличас максимального систолічного наповнення. 4вал)сть низхідної частини реовазограми та відношення :ї тривалості До довготривалості серцевого циклу, ампліту-
реовазограми, співвідношення! амплітуди систолічної та астолічнаї хвилі, За диференціальною реовазограмою пропили кількісне визначення змін центрального та регіо-льного кровотоку, використовували формули розрахунку .V Лужнікова та сріавт. (1979), Вивчали ударний об'єм сер-чи пульсовий кровотік. об’єм за хвилину. а також питомий 'єм крові. : '
Зміни імпедансу досліджували в грудній клітці в спо-Г, на стегні * в горизонтальному стані та на висоті проби ільсальви при обмеженні протоку та відтоку крові по ^шкірних венах; в голінці - в горизонтальному стані, при усканні голінки вииз і після 20 енергійних рухів в голінко-/пневому суглобі при обмеженні притоку та відтоку крові підшкірних венах.- '
Тепловізійне обстеження хворих з рецидивом варикозні хвороби проводили на тепловізорі "Руо1н-2" за розроблені нами методикою (рац. пропозиція N5 1023). Проводили рію термограм у одного хворого при горизонтальному ані з піднятою кінцівкою; при зігнутій а колінному суглобі іцівці, що виключало викид крові через неспроможний тіальний клапан великої підшкірної вени: при здавленні цколінної вени паррлоновим валиком, завдяки чому веноз* їй кровотік частково йде через неспроможні комунікантні ни як на внутрішній,такі на зовнішній поверхні голінки, мі у вертикальному положенні хворого а спокою та після
1 Підйомів на носках робили термографію зовнішноТ та іутріціньрТ поверхні голінки. Термограми порівнювали між
собою та виявляли ділянки підвищеного інфрачерво ого в ромінювання з області неспроможних комунікантних вен.
Для вияву неспроможних клапанів глибоких вен ви ристали дослідження швидкості венозного кровотоку за до могою ехотахогемофону доплерівського ЕТГФ. Наспромон клапани виявляли за неявнїстю ретроградного кровоток глибоких венах. Досліджували венозний кровотік у стегно; та підколінній венах в горизонтальному стані, після здав вання підшкірних вен манжетою сфігмаманометра (Р = 1"0 кПа). а також на висоті проби Вальсальви. При неслром ності клапанів глибоких вен на ехотахограмі виявляються ятникоподібні зміни швидкості венозного кровотоку. В с нівних випадках для виявленйя причин рецидивів варикозі хвороби, а також для підтвердження здобутих даних лровс ли флебографічні дослідження. В процесі вивчення прич рецидивів варикозної хвороби було встановлено, що ' 57,23% хворих не було видалено малу підшкірну вену зв’язку з цим вивчено її стереорентгенанатомію на 50 і цівках. Дослідження проводили після наповнення вени рієм за допомогою спеціального пристосування (рац. пре зиція № 1305). Величини рентгенівського зображення дослідженої кінцівки співвідносились між собою 1:1, що заолял'о провести вимірювання венозних судин на рент грамах. .:
Дані клінічних та інструментальних досліджень б; статистично оброблені з використанням мікрокалькулятс МК 61 і на персональному комп'ютері РС АТ 256 процесор
Результати дослідження та їх обговорення.
Аналіз результатів лікування 2476 хворих показав, і серед хворих в стадіях компенсації "А" і о (класифіка ' В. С. Савельева та співавт.. 1972) було 54,46 %. в стадії * пексації без трофічних розладів • 2в,27%, а в стадії дєі пенсації з трофічними розладами - 17,27% хворих. Кільхі хворих в стадіях декомпенсації зростає із строком, який г ходить від початку захворювання. З 1932 хворих, за дав тю хвороби 10 років, операції було зроблено 1143 (59,26 ■ пацієнтам. На стадіях декомпенсації операцію було зробл 652 (34,08%) хворим. Вивчення віддалених результатів ее томії у 356 хворих, яким зроблено операції за методикою ніки показало, що у 59,27% хворих були відмінні, у 15.4!
- хороші, у 19,10% - задовільні, а у 6,18% - незадовільні зультати. Незадовільні результати у хзорих в стадії комг сації становили 3,68%, в стадії декомпенсації без трофіч розпадів - 8,00%, а о стадії декомпенсації з трофічними \
ами - 30.43%. Таким чином, незадовільні результати були іноаному у хворих, яким робили операцію в різні строки початку захворювання, Таким чином, для профілактики ре-іивів варикозної хвороби треба робити операцію в ранні оки до розвитку декомпенсації венозного кровообігу та ус-днень.
Серед загальної кількості хворих 131 пацієнт був з ре-іивом варикозної хвороби. У переважної кількості хворих іидив варикозної хвороби виник на протязі трьох років від атку захворювання,
Комплексне обстеження з використанням неінвазив-: Методів було проведено 60 хворим з рецидивом варикоз-хвороби. Дані неінвазивних методів обстеження було >івняно з даними флебографії та операційними знахідка-За даними анамнезу встановили, ицо у 75% хворих рані-зроблено операцію в. стадії компенсації, а при повторних піталізаціях вже 60% з них було в стадії декомпенсації, підтверджує прогресування венозної недостатньості у хво-: з рецидивами хвороби.
В результаті обстеження та хірургічного лікування 964 рих на варикозну хворобу ми запропонували схему більш тішої локалізації неспроможних комунікантних вен. ін-змативність методу пальцьового визначення дефектів щії голінки в місцях виходу неспроможних комунікантних
і з використанням поданої схеми становила 86,49%. .
Таким чином, подана схема полегшує виявлення та зв’язку неспроможних комунікантних вен, тому н слід вико-:товувати а хірургічній практиці.
Аналіз результатів використання проби Тальмана для івлення неспроможних комунікантних вен показав, що да-проба- дозволила точно виявили локалізацію їх у 66,73% іадків. Однак цч проба дає велику кількість помилок при івності вен, які спаяні з оточуючими тканинами при роз-ку ускладнень захворювання.
Розроблений нами та впроваджений в практику метод жціональної термографії дозволив виявити локалізацію не-юможНих комунікантних вен в 93,44% випадках. Таким чи-
4, даний метод достатньо Інформативний і його можна ре-іендувати для широкого клінічного використання. .
Як показали наші дослідження, діагностична цінність с методів зростає при їх комплексному застосуванні. Але в < сумнівних випадках, особливо у хворих в стадії деком-ісації з трофічними розладами ми вважаємо доцільним ! діагностики локалізації неспроможних комунікантних вен тосувати вихідну дистальну та селективну флебографію.
При. вивченні центральної та регіонально? гемоди* ки в нижніх кінцівках встановили, що у хворих з ре ,идив< варикозної хвороби при прогресуванні захворювання і лені достовірні зміни базового імпеданса, часу швидкого вонапоонення, величини пульсового кровонаповнення, ві; шення венозного і артеріального кровотоку, а також Ж щення питомого об'єму крові.
' Проведені дослідження показали, що з Поданих те реовазографіТ для вивчення венозного кровотоку при е козній хвороОІ та її рецидивів більш інформативним є € вий імпеданс, співвідношення венозного та артеріаль* кровотоку та питомий об'єм крові. На стадіях дексгмпенс крім венозного страждає артеріальний кровотік, що гНдтв жується змінами пульсового кровотоку, швидкості крої повнення. ...
Отже, тетраполярна реовазографія є цінним неінв ним методом, який дозволяє якісно та кількісно визна< зміни венозного та артеріального кровотоку, що об’єкту свідчить про стадію варикозної хвороби.
_ Використання функціональної проби Делбе-П' са показало н низьку діагностичну цінність (68.33 %):
Вивчення; швидкості венозного кровотоку у 20 і тично здорових людей, у 30 хворих на варикозну хворої у 60 хворих з рецидивами захворювання показало, що неспроможності клапанів вен венозний кровотік на ву проби Вальсапьви має маятникоподібні зміни, тоді як П| спроможності він практично не визначається, У хворих цидивами захворювання із 17 пацієнтів в стадії декої сації з трофічними розладами 12 мали неспроможність панів стегнової і 8 - підколінної вен. , :
Таким чином, ультразвукове доплеріаське дослі ня дозволяє визначити неспроможність глибоких вен рих з варикозною хворобою та її рецидивами, що дозе запобігти проведенню в них флебографІТ
При вивченні причин рецидивів варікозної хворі 152 хворих, яким повторно зробили операцію, встанов; що 87 (57,23 %} хворих не мали раніше оперативного чання на малій підшкірній вені, а у 119 (78,28 %) - видг тільки частки варикозно розширених притоків ес іикої шкірної вени. Практично всім хворим не було з роб леї рев язки несг.роможних комунікантних вен. Низька пер ка гирла великої підшкірної вени із залишеними боко притоками виявлена у 88 (57,29 %) хворих, залишений < ний стовбур великої підшкірної вени на стегні-' (53,29 %), на голінці - у 98 (64,47 %). наявність додатк стообура великої підшкірної вени - у 15 (9,87 %) хворих
идивами захворювання.
Т^киМ чином, при аналізі повторних оперативних втру-ань встановлено, «до основними причинами рецидивів озри-озноТ хвороби с технічні помилки при виконанні первинної екектомії.
Вивчений віддалений результатів у 82 (87.80 %) хво-іих, яким повторно робили операцію, показало, що гарні ре-ультати одержано у 49 (59,76 %) хворих в стадії компенсації Б” і декомпенсації без трофічних розладів. Задовільні ре-іультати одержані у 28(34,15 %), а незадовільні у 5 (6.09 %) :ворих. Причинами незадовільних результатів були технічні а діагностичні помилки, а також прогресування основного іахворюваммя.
Враховуючи той факт, що однією із провідних причин зецидивів варикозної хвороби є варикозне розширення ма-юї підшкірної вени, провели її стереорентгеноскопічне дослідження на ампутованих та трупних кінцівках.
. На підставі одержанних стереорентгенологічних та
клінічних даних ми розробили та впровадили а клінічну практику новий засіб видалений малої підшкірної вени ;А.с. № 15911963). при якому з невеликого розрізу в середній третині задньої поверхні голінки в фасціальному каналі Пирогова, знаходиться мала підшкірна вена. В дистальний н відрізок вводиться металевий зонд, зігнутий на відстані 10 мм від оліви під кутом 45‘, При проведенні останнього олівою до шкіри на місці впадання мало» підшкірної вени відчувається перешкода, яка зникає при повороті зонда на 180". При цьи-му зонд вільно проходить в підколінну вену. Місце впадання малої підшкірної вени визначається ^пальпацією оліви зонда. що дає можливість перев'язати а із невеликого розрізу. Зонд, який введено в дистальний відділ вени, допомагає виділити її біля зовнішньої кісточки із невеликого розрізу і при цьому запобігти пошкодженню великого шкірного нерва.
Після видалення малої підшкірної вени .а розсічення переднього листка фасції каналу Пирогова робиться суб-фасціальна перев'язка комунікантних вен о систем» малої та великої підшкірних вен. Ускладнень при цьому засобі операції ми не спостерігали. ,
Проведені клінічні та стереорентгенологічні дослідження дозволили встановити, що для профілактики рецидивів варикозної хвороби слід проводити ретельно клінічне обстеження хворих з варикозним розширенням підшкірних вен, яке включає вивчення анамнезу, причин розвитку варикозного розширення підшкірних вен, огляду, пальпаторного визначення дефектів у фасції голінки в місцях найбільш частої локалізації неспроможних комунікантних вен, використання функціональних проб для визначення прохідності глибоких
. вел, .використання функціональних проб для визначенн . пр^дйосТГдЗмбокйхс ;в£н тавйявлення локалізації неспр можних ;. ко'мунікантнйх'1'' вен:-^Встановлений попереднії діагноз повийен бути підтверджений використанням неінв , зивних методів дослідження, а при сумнівах інвазивних.
' стаді! декомпенсації зГ; трофічними розладами флебографічн 'їдрслідження^’йа'нашу думку/повинно бути обов'язковим.
; При повторній ъекектормН необхідно усунути всі вия /тіе.нГпричини рецидиву захворювання. При варикозній хв •рдоі?.1^лоГ:йЦшкірнЬТ'беий-вважаємо найбільш радикальни :га' ‘достатньо косметичним^розроблений нами метод її вид 'лення. ’ :: ,
..... Важливе значення в запобіганні прогресування хвор
РЯ має 1 еластична компоесія в післяопераційному періоді н «.фДтязі їЗ-б місяцІв^в за/іежно від ступеню гемодинам.Ічни о рішень; лікувальна фізична культура, санаторно-курортн с^ікува^ня/ раціональне 'Трудове влаштування та диспансе ^:нй^ нагляді ;1 :: - -
;виснов к и . •
-ОГЧіП і.’ійін;'- ' г ' -
-ДІБ ЇЇ ?:1і РЕЦИДИВИ; гварикозної, хвороби після флебектомі м:ча;стіше л виникають на протязі перших трьох років у хвори>
0 яким , робили операцію в пізні строки захворювання при рс
квитку декомпенсації венозного кровообігу. Тому таким хв *ь«рим і потрібний диспансерний нагляд на протязі трьох рокі кгпістя.фл^бектомії. І
-нос ,і\: 2. Основними; ‘ причинами рецидивів є технічні поми дч!<и при проведенні ііервинної флебектомії, низька перев’язю эс-гирла, великої підшкірної вени .,ІЗ:- збереженням бокових пр
1 токів, залишення основного стовбура великої підшкірної е .гДниі на стегні чи голінці, нелереа'язані комунікантні вени ни* , ніх кінцівок, залишення взрикозно зміненої малої підшкірне
в^ни. З окремих випадках виникнення рецидивів захворюва
і, <ня. зумовлене неспроможністю клапанів глибоких вен.
ійс; З- Розроблений *, неійвазивний метод функціонально термографії дозволяє' виявити локалізації неспроможних пе 'н:..ФРРйнт|в у 93,4 % випадках. Цей метод нешкідливий для хв РЖ.;Достатньо.інформативний і може бути запропонована ...н5^я ^широкого клінічного використання. от: . 4. Тетраполярна реовазографія е цінним неінвази
^ НЙм; діагностичним методом при обстеженні хворих з вар козною хворобою та ЇЇ рецидивам.^. який дозволяє якісно т .. .^кількісно оцінити зміни артеріального т$ венозного кровот к;*. ’ що. сприятиме уточненню стадії захворювання та лікуван п::ню хворих,, Для вивчення венозного кровотоку треба ВИВЧИТІ
ізовий імпеданс, питомий об'єм крові, а також співвідносний венозного І артеріального кровотоку,
5. Вивченая швидкості венозного кровотоку з допомо-
ію ультразвукового доплерівського методу дає можливість іявити у хворих з варикозною хворобою та П рецидивами рохідність глибоких вен і неспроможність клапанного апара-г, що дозволяє відмовитися .у більшої!кількості пацієнтів від лебографічного обстеження. .. .... ■ : , . . -
6. За допомогою стереорентфноЛогіч^
злої підшкірної вени встановлено,’ що гирло малої.підшкір-ої вени не має постійної, локалізації, в підколінній ямці,-зйбільша кількість її анастомозівЛкд%н|ка^тнм)<:вен розта-ювується у верхній половині голінки. 'У.
7. Розроблений намй.;>метрд\вид^ленняТ;Уал6ї;‘ підШ^ір-
ої вени при варикозній хврррбі Та Я;й'^цйАиваКдозволяё:то^ о встановити локалізацію.її гирла, ‘усунути;; нес.проможнГко-іунікантні вени, є дОстатньо’к6смет>ічЬим^Хому.';його слід ши-око використовувати при венектоміц, . : . ! ;
8. Результати оперативного -л111;уванья;'р}ёцй^в1в вйрй-
озної хвороби залежать від своєчасного виявлення та/ус1/-іення причин захворювання .до розвитку декомпенсації ве-юзного кровообігу та ускладнень.:^;,',,.."' .....
практичні РЕкрмЕнДАЙіїі;
1. Для профілактики та_ 7іікуван«яі.рецидив1.в, вар.икоз-юі хвороби важливе значення має:доопераціййз’д1згностйка а усунення при повторній’операції-всіх причин:варикозного іозширення підшкірних вен й 'раннітстроки до виникнення ^компенсації венозного кровообігу ТауСКЛаДНЄНЬ.;>Л':ч
2. При обстеженні хворий л- з рецидивамигБарикозної дороби необхідно вико ристс еу вати 'комлле кснвіне а 2и о н их методів обстеження, який §клШчає,'^ріМ'зоичних’клінІчних обмежень, функціональну термйгрзфік>метрапояярну)реовазог-зафію. ультразвукове дог.лёр5всъке;аид«ачснйя .швидкості) венозного кровотоку, схему бі,льш: ^стоїЙ6каліззцїї неспроможних комунікантних вен.''Рсоблйву '"увагу Зтреоа’ придШйти занньому виявленню вари^о^нЬТіЯрбаШ»рйнна»к9лої підшкірної ВЄНИ а НИЖНІЙ третині'3'ІДНоОГ ^2!ЄРлЙРМЛІНКИІ ЧЧ-Н>‘іН
3. В стадії декомпексйцїї-'1іе'й'ойййьС)'*хро80йБігу з тро: фічними розладами неінаазйЗШЗДй^Щй., о^еЖВИняиигрбхІд-но сполучати з флебограф.)чний;р6^еі«ейнй^? Л"-п£, яві \\
4. Для видалення .\^алоЇ7гЛІ5ш^ж>Т'рШй;л^и‘П58ари-
хсзному розширенні слід енк6рйсг6^а7?і:з^'ію#^йїій2^і^?на-міі операцію, яка є достаг!!£0'радпкгльно:о,---ко^йвп«нокйта простою у виконанні, .
СПИСОК ПРАЦЬ, НАДРУКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ:
1. Причины послеоперационных рецидивов еарикс ной болезни // I Межинсчитутская обл. конф. молодых уч ных и специалистов-медиков, посвященная достойной встрі че XXVII съезда КПСС (26-27 декабря 1985 г,): Тез. докл. Зап рожье, 1985. С. 53.
, 2. Хирургическое лечение рецидивов варикозной £
лезни // II Межинститутская обл. конф. молодых ученых специалистев-медиков по актуальным вопросам теорет ческой и практической медицины: Тез. докл. к предстояще конф. 26-27 февраля 1987 г. Запорожье. 1987. С. 46-47.
3. Роль малой подкожной вены в возникновении реї дивов варикозной болезни //Тез. докл, обьединенно конф. рационализаторов и изобретателей научных и лече ных медучреждении г. Запорожья (26-27 мая 1988 г.), С. 1С 106.
4. Тепловизионная диагностика недостаточных комм никантных вен при варикозной болезни нижних конечносте // III Межинсгитутская обл. конф. молодых ученых и спец» листов-медиков о актуальным вопросам теоретической практической медицины: Тез, докл. к предстоящей коні 26-27 мая 1988 г. Запорожье. 1988. С. 56.
5. Коммуникантные вены в системе малой подкожно вены П III Межинститугская обл. конф. молодых ученых специалистов-медиков по актуальным вопросам теорет ческой и практической медицины: Тез. докл. к предстояще конф. 26-27 мая 1988 г. Запорожье. 1988. С. 55-5о.
6. Функциональная термография в диагностике вар козной болезни нижних конечностей // Тез, докл. на IV Вс союзн. конф. “Тепловизионная аппаратура и практика ее пр менения - Темп-88" (Ленинград, октябрь 1988 г.) Л.: ГОИ.
. 1988. С. 187*188. (Соавт, Ю. Д. Торопов. В Г, Кащенко-Бога
7. Лечение рецидивов варикозного расширения вс нижних конечностей // Кпин, хирургия, 1989. № 7. С. 61-53.
8. К методике выявления несостоятельных коммун кантных вен при варикозной болезни нижчих конечносте // Тез. докл. обл. объединенной и ''учно-практичбской кон< рационализаторов « изобретателей медицинских институте и лечучреждений г. Запорожья (26-27 декабря 1989 г.). Зал рожье. 1989. С. 17. (Соавт. В. Г. Хащенко-Боган).
-15-
9. Применение тепловизиомного исследования для оы-ения недостаточности соединительных вен при взрикоз-болезни нижних конечностей // Клим, хирургия. 1989.
Ї, С7 73-74. (Соаот. В. Г. Кащенко-Боган)
10. Топогрзфоанатоммческое обоснование доступа к ыо малой подкожной вены // IV Межинститутская ом. ф. молодых ученых и специалистов-медиков по ахтуаль-■1 вопросам теоретической и практической медицины: Тез. :л. к предстоящей обл. конф. молодых ученых и специзли-а-медикоо по актуальным вопросам теоретической и прзк-еской медицины: Тез. докл. к предстоящей обл. конф. 28-мая 1990 г, Запорожье. 1990. С. 29-30.
11. Новый операционный доступ к малой подкожной ю // Тез. докл. 51-й итоговой науч. конф. Запорожского іа усовершенствования врачей им. Горького (21-23 ноября Ю г.). Запорожье, 1990. С. 5.
12. Топографоанатомическое обоснование способа тения малой подкожной вены ноги // Клин, хирургия. }1. №.7. С. 57-60. (Соавт. В. Г. Кащенко-Боган. Р. М. Пор-
13. Первичный осмотр в диагностике причин рециди-
з варикозной болезни ног // Тез. 52-й итоговой научи, іф. Запорожского института усовершенствования врачей 1-22 ноября 1991 г.). Запорожье, 1992. С. 5-6.
14. .значение тетраполярной реопазогрзфии в диагноме рецидивов варикозной болезни // Тез. 53-й итоговой учн. конф. Запорожского ин-тз усоиершенствовзния врал (24-26 ноября 1993 г.). Запорожье, 1993. С. 76-77.
' СПИСОК ВИНАХОДІВ ТА РАЦІОНАЛІЗАТОРСЬКИХ ПРОПОЗИЦІЙ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ:
1. А. С. 1\Ь 15919663. МКИ, А61 В17 /00 Способ удало-ія малой .подкожной вены /В. Г. Кащенко-Боган. 8. Б. Коз-із (СССР) - заявлено 11.04.88: Опубл. 15.09.90 // Изобрете-ія стран мира. Вып. 14. 1990. №23. С. 7.
2. Методика определения несостоятельности перфо-1НТНЫХ вен при варикозной болезни. Рзц. предложение
: 964 от 23.05.85 г. по Запорожскому институту /совершен-вования врачей (соавт. В. Г. Кащенко-Боган).
-16-
3. Метод определения недостаточных коммуника ных вен нижних конечностей и места опадения малой ш кожной вены с помощью тепловизора. Рац. предложен № 1023 от 25.03.86 г, по Запорожскому институту усоверше ствования врачей {соавт. В. Г. Кащенко-Боган).
4. Способ нахождения устья малой подкожной вс*-
при венэктомии. Рац. предложение № 1160 от 9.09.87 г. г Запорожскому институту усовершенствования врачей (созц В. Г. Кащенко-Боган). . •
5. Симптом начальной стадии варикозного расши ния малой подкожной вены. Рац. предложение № 1211 (
16.02.88 г. по Запорожскому институту усовершенствован врачей (соавт. В. Г, Каще( ко-Боган).
6. Методика выявления перфорирующих вен на нару ной поверхности голени. Рац. предложение №’ 12101
15.02.88 г. по Запорожскому институту усовершенствован! врачей (соавт. В. Г. Кащенко-Боган).
7. Приспособление для свободного смещения кассет при производстве стереорентгенологических исследована Рац. предложение № 1305 от 12.08.90 г. по Запорожскому I ститугу усовершенствования врачей. ,
. 8. Способ стереорентгенографии вен нижних конеч>
стей. Рац. предложение КЬ 1303 от 11.08.90 г. по Запорожа му институту усовершенствования врачей.