Автореферат диссертации по медицине на тему Профилактика и лечение респираторных заболеваний у часто болеющих детей на основе многофакторной оценки риска их развития
УКРЛШСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛ1ДПНП 1МСТИТУТ ПЕД1ЛТР11, ЛКУШЕРСТВЛ 1 ПНЕКОЛОП1
На праппх руксжису К ОБЕ Lib ТЕТЯ H Л ВОЛОДИМПР1ВПЛ
ИРОФ1ЛЛКТИКЛ тл /ПКУВЛИНЯ РПСШГЛТОГНПл ЛЛлВОР, «АНЬ У ЧАСТО XBOPlЮЧИХ ЛПЕП ИЛ ОСНОВ! ВЛГЛТОФЛКТОР1Ю1 ОП1ПК11 Р1РПКУ I-Р О 3 В II Т К У
/ М.00.00 - псц1атр1н /
Л п г о i) с (¡1 о р п г д i ! с ° р '] * ч î 1 на лдог'у! ти иоукопого сгуиотпо докторд MOAit'iiiiix наук
К ! 11 В - Р.Г'.З
АктталыЛсть гтпоблсми.Дройдека гострпх рссп1раторц:а зах-ворпвань у д1теЯ луже актуальна зараз у гсьсму св1т1.
Част1 реоп1раторн1. гахворвешнш у д1тей веду.ь до сенсис!-л1эац11, п1лв;шюноГ чутливост! <Зронх1в до 1н^ег'д11\ розвчтку вторичнях 1!луиодоф1ц1ггнкх стан!в, тш самим збЬтаяутш число часто хлор1ших д1тей.
По даням В.Ю.Ал.ьб1цького, 1986 , 80-^5 % Ь ус!х чс.сто хворыми д1тей припадав на хворюс повторными рсси1ратсрнют эахвэ-рпвачшши.
Дана проблема мае також 1 велике соа1алыш значения, таи як <з1лыю 30$ ус1х втрат по т'Мчасов1д неправдздатчост! ыатпр1, зп'язан! э доглддои за хворями д!тьми /А.А.Бараиот.В.С.ЛльйХцг.-кпЛДЗОб/.
Питания про рез!1отентч1сть д1теП ¡га£уло ш сучаспо1' чол1-атрИ' соц!сльного значения, ос!с1лысп воно торкаетьсч прпбпеиц поппродтения дуже поширенлх та часто па'жо прот1ка?лих у д1теЛ захворизань, визначаоть погсазпяки захзоризаност! I лглчч!;! смертнЬст! /Л.Ф.МогдлевськяЙ,1902/.
Серод под1атр1в пошарэна думка про зв'язок незпмчги'ло! частот респ!раторнлх захворсзаиь та усклэдпячого "1х протЬмнчя дер'зктамп 1мун1тету, а також 1з спапковогс схттон1стю.
Одпак. до сьогоцн1анього шш ча-гегтетьск в1пт'рит:!м пппичч про те, що яьллеться вэпучям у гечпз1 повтогчда р.юггггатпричл ЗаХВОр»<Ча!!Ь у д1твЯ_- МЭСПШГЛЯ РУЛИВ ИППрПЯТЛПВПХ {ЛКТСр1:< ;Ч)С-н1шчього спреяоплгд, з посл1ауочяч розвиткоч частях гггпмратор-нпх захворкжачъ, та як .1асл1цок 1х - вторчи:шх ЬлуиодвЦютнлх стпн1в, чи иаят:1сть гочотипж» дотррт'кыаипх Ь'гЦпту
у д1той спрял« частому голпку ! «сп1рэторш1Х г.ахтччг*:»!«..
С',огоп:<1 в1дсутч1 1сп1 1гс1 чч т1*чгл яо.-чо'г.'ля г! чЬтпогп;!-'"л дел счростувитч ".1 1П.К)«оччя, а*!> I псе'.у *ич * "Тр.- г.-'" 14-
Им; ям дестсс/киш таким д1тяа та:: сваасТ 1г.уш10модулисчоГ
горг-пп'.
ИсаосУашьо д:*.сяка сТ.-з:сгиаи1сть заход1в по зиа<*.-ннв 1(1ль-;стст1 ио!Ц'орп;к рсси1ратор!па аахворюваяь у д[той потребус свороты снст^.ш п;ю,£Дла;стичпих та лЬсувалыгах заход1в на ос-И01.1 сучаг.ло! нпухово1 коицопцП, враховуючи роль як окзо- так ■ лядого»'.« .1аь:тор1в, спрнлючих 1х розвитку.
Мета "¡к • розрсбити комялексний п1дх!д до про|1лактшси та л1куна:!ая ног.торних ресгйратор'шх захворкЕаиь у часто хвор!ю-Ч1!х ц1тей, на оонов1 ышвлення зв'язку гДи енпогеииш та екзо-г^¡¡Пи.Гк! факторами рпзшсу 1 форг/уванням захпсяях реакц1й, як! ьизяача»л о гомсостатичн| мо-мивосг1 дитячого оргщйзму.
Прцог.-И 'ладаг:1 доси!чтения.
1. Шшпчтп пДтей пЦшшюного ризлку аахворговапост! з пор!о-яу нованаро дчюн:юст I.
«.Ънзчачлти яв'язок м!ж ен.цо- та окзогвними факгораш риал ..у 1 Кч1.ч1'шшл пол1мор$1змом респ1раторпих захиоршань у часто дЬ'ОД.
З.Н ычнги ^ояот1ш1чн1 особливост1 ц1тей резистентних до ре-'.ч:]1 атг.р.ых за-хвор'оваяь. '
4.1^ллвити та оц1яити порушешт в окромих ланках 1мун1тету ; часто хвор1.очих. респ1раторшми захворюваннями д1/гой.
б.Устан^виои роль генетичних ]^актор1в у формуванн! захис-яйх 1мушшх реакн1й у ц1тей з повторниш респ1раторними захво-рх,г.!ишямч.
6.Розройитп коиторИ' прогнояуваиня можливост1 розвитку яо-птоь.чих респХра.орних захвор.оваяь у цЗтей 1 усклацненого 1х
7.инпоонтч с.:сте.му ппо^дактичних та л1кувалышл заход1в гг.ч.-и часто хпо))1гых п£сп1рагорж1ми захпорманянш з вра-
хупа>гаям'1х {'ег.отт.т1чкик особ.товосте;К
Наукова новизна.В ройот! зд1йснеиий коэтшжся**?. к««Т'да-няЯ nlnxin до влечения повторите pecnipaiорнпх захпо* :.пчг> у «acrf хвор1ючих д1тей, в pÍ3iti bÍkobÍ neplonu, яш:ii шслгчпе оапочас-иа винчения iuiÍiiÍhhitx латах, г.*ор|юлог1чких, антропогютричнпх то 1мунолог1чних показняк1п.
Ilpop.en.Gni цослЦженкя дозволили опродЬтти роль гоч'гптат Í .£актор1в зовп1шно1 сервди в генеэ1 повторит pecní-раторпих эа-хпорювань у д1тей, показана гетерогонн1сть 1ТРЗ, кл1н1чн1 napl-aiiTii яких обумовлен! р1змим поеднанняч ендо- та екэогених ij-ак-topÍb cepera, при тому у 39% д1теА вони граоть pínaoaimiiy рл чь, у 22,4$ - персватаё вилив генетпчних iaKTopiß, э у 38, Г$ - рс~ дуча роль у гсчез1 захворюванъ мдпоплться {акторам сорецог-иыа.
Пепин явтозя доказ ;ого, reo JiGnoTiminii i гелчтч'пй ос1'--л!!пост1 дптчни вилчвають на ступ1нь cxtnb'iocvi до pficiilp'vr"jp;i;i4 эахворговаиь.
Вперше впроблен! факторя ризику як онпо- так i екзегомя! по розвятку р1зиих кл1н1чш!Х |ори повторна роса1ратгг'пк ?'>:■;-зоршань у часто хвор1гочзх ц!теИ.
Проведен! пссл! цчеешш дозволили ппезнрио цоказатп р^', г-;~ нотпчного компоненту в роз вит яу mmn-mdl у 1лД, тез! я:: у ч -х--то xeopiwix ¿ронх!тами ЩтеЯ, рэчь генотичтго ко-ятгч-у, ! ktopÍb серсдоБида однакова, а у я1то.'1 я повт.^-нямп ITiVj ч тчч,i роль -1лктср1в copenotwna в ггчю:Д яахяпглрлчь.
llorom стапося пчявлети rovainitcy {(Мог.ггГ1; pltri-' •"<ч-теП vix xnop iM:; ln{K)r.nlíliTO-aiTOi ri пгн? ra ат^Ь к? í t rfro4xiaivioi" астм1.!.
А'.-ВВЦОЧО , !:;0 HlV'í . Лг.1 ~:¡'"Л'С" !.' Ч"ГУ 1'' 1 П 1 гч >у • .
Мчтм-у '--аг'тчост!. чзНт*. <"•<•■* чл1ч1чн* «г mi • ' : ■■|".'1 : ''агт1, з '"-уг у-; 7<>-г,е?<г> 1 ''Ьг-'ч по - ^ М/'1"-
рлвань.
Пауксша новизна роОот«. заклхиаеться тако* у телу, що впер-uii) ь«явпеио зв'я..,ок ni-* ступЬпш нарушения в спапксвиму апарат1 лчтпиг., bIko.m, ва«1ст2) та особливостямн прот!кання повторних . рйСп1раторннх захво'рю^ань у д1твй.д1ти з низьк.шл ангропометрк-чнчми иоказишеами npi народтонн1 хвор1ють част1ша 1 в б1льш ранньому в1ц!, тоц1 як д1ти з високиш показниками маси т1да при иароадйан1 - в б1льш старшому в1ц1 .Найменьша захворюваьйсть виявлена у д1тей з середн!ми антропометрлчними характеристиками при народденн1.У ц1той з ПРЗ, в nopÍB№«i Í3 здоровш<и, выявлено р1эницю в генетичних системах ABO, резус, UX, Р, типах гаптоглоЛну, типах xoboJ cipwi та дериатогл1ф!ц1.
Впаршс? доведено, що Еа*я1сть расп!раториого захгорюваныя позитивно коррелюе з частотою аберантних-антропоыатричнше, фзно-типичних i генетичних ознак.
Виявлэно зв'язок м!ж деяктши 4>енотип1чншли особливостяыи та станом деяких.ланок !мун1тету у часто хвор!ючих д!тей, хво-рих гостсаошевмон!ею.Це дозволило показати, що патолог!чна не-дозрЬ;1сть i недорозвиток функц1онально1 сис^еми можуть бути обумовлен1 порушеннями у систем1 детерм!нуючих ix ган&£.У першу чергу уражен! ф!логенетично молод! системи.Це викликас нарушения ^ормування-захисних реакц1й орган!зму, перш за все !мун-HOÍ .
0працьован1 прогностичн1 таблиц! розвитку pismix клШчних |o¡m ПРЗ у aiieil i 6poHxia.4bHoi" астми.
Вперша дана ^мунолог!чка характеристика д!тей з р1зними' $енотип!чн:гаи характеристиками.Вивчено вилив р!зних 1мунокорвк-Topia на окрем! ланки !мун!тету у д!тей з'р!зними ^енотип!чни-мч ознакаш, як у пеп!оц! захворюеання так i у nopiofli pür.icli.
WipaHbosani рекомендацП по проведению про ^лактичних та
л1куваиьш*.х заход1в ОД, з врахуванням "1х ^(чюитгйчн'лх осс&г.»-востой.
Практично значения роботл.Результата проводыого доол!д-ження покапали доц1льп1сть вивчешш ¡юно- 1 гечпТкпХчга озпак у часто хвор1ючих респ1раторними захворетаннячи д1те;1, оск!яы'н, виявлен! фдктори рчзлку до?воляють гтрогнозувати розвнток та ус-кладнене прот!кдння ресйраторшк захзорюва;;ь у одних д1тсП I вяра-кену резистентн1сть до респ1раторнлх захвсрювань других.
Анал1з проведеного досл1дтешш дозволив вид!литя фактора ризику (51олог1чи1, сотйалый 1 генетэтн1 по росвлтку р1зи''х кл1-н1лних форм ПРЗ у часто хвор1ючпг. д1теХ, гаодаз 1яожлта1сть опрзцг-патп групп ризику по розвитку ПРУ з моменту народжошш дпттл, з проведениям ц1леспрямовзних про^лактлчних заход1в як них, так 1 спц1алыг.1Х.
Проведена робота створюс як!сно нов1 перолуг.гов:! дгя знгс-▼еичя захворчзвапоот! та смортност!, а тг.ко* нов1 моилипосг1 п.", ди|еронц1Ло1>ачого гг1дхопу до провеппшш л1куватыю-про]Дл;г'"г:'ч-них з-1ход1в.
0працьовач1 прогност'.гш! таблитЦ допъолягть внзаачгтн сту-п1нь ризику розпитку т!Г чи 11пего\* к.п1пЬшо1 ¿юрг.га респ1ратор1;о-го захворялачня у ЧХД та опрегЬгати ойсяг 1 1'Т''" пгпв&г.^шл 11Ро|)1лакт:1чччх та л1кувачышх захоц1в.
Валплеиай зв'язок ^ечотатЛчнях ояпаге 1з с.эио-' окг^мг-х .•г)-иок 1иун1.те:'у у ОД, хворях гогтров п позволять 1».*::«-
в1п /тлыго вклтчатл у комплекс тлрвтовттпгх Х-луном »у-
лчторп, и'«1 вДт на ура^оиу лшгу 1"7н"1 ср тн -.1 ::г» [т-уяп^от^ччтт контролем.
глтпгорЦ эдзпяу с -от. 1\'. гля
пиг-п [II р .;:^-.':Т.Т5"СН7 "'I Т-' Г-' 1 ч -.•••■.:•-; .....
' • Ь. ПЕзначеч! • ; '-п'.'-ч! ". >' :: :> ": .. .
Б
■■ врахувшшям 1х фвнотшичких особлквостей.
0працъоаан1 метоци л1куваиня д1тей з повторнтл респ1ра-•горнша захаорет днями дозволили энизити эахворсванЗ.сть на 57$ у д1той з повторнима бронх!тами 1 на 80;£ у д!тей з повторними ГРВЗ.
ОсновЛ попочвшш. як1 синесено на захист.
1.Проблема генетично1 детерм1нованост1 д1тей до незвичай-н<И частсти респ1раторних захворювань та ускладноного 1х прот!-кання в1добракае сучасн! положения сп!вв!дногаення енвогенних та зкзогенних фдктор!в ризику з обов'язковою провЬшою роллю одного 1з них.
2.Нлсл1док повторних респ!раторних эахворювань у д1тей обумовлетй фенотпп!чмши особливостши дитини та силос впливу фактор!в серецовища.У 39?; д!тей ендо- та.екзогенн1 фактора гра-гаь р1внозначну роль в генез! ПРЗ /вони част1ше хвор!ють брон-х!тами/, у 22,4$ - переважае вилив генетичних фактор!в /респ!-раторн! захворювання у них мають ускладненне прот1кання, з роз-ви'гком пнавмонИ/, 5 38,6$ - ведуча роль у ганез! захаорювань в1двог,иться факторам середовища /ГРВЗ у них прот!каюгь без ус-кладнення/.
3.Характер в1дпов!дно1' захистно! 1мунно1 реакцИ орган!з-му дитини ка вплив ушкодкуючих фактор1в генетично детерм!нова-пий та обумовлений, з одного боку, фунц1ональною недозр1л1стю окрвмих ла..ок 1мул!тету у д!тей раннього в!ку, а з другого боку, порушеннями в систем! детерм1нуючих И ген1в.Це веде за собою порушення форчування захисних !мунних реакц!й орган! ой.у дитини.
4.В роаб1л!тац1йн1 та л1куваиьн1 заходи,часто хвор!ючим а1тям !мунокороктори треба включати з врахуванням 1х фенотипич-ни>: особенностей, для чого мояуть бути використован! прогностич-н! таблиц!.
5.Для экк*.ення захЕорювашюст1 та цктячо1 смертное?! серед д!тей схзльних до розвитку респ!раторних захворювань, не-обх1дно'при проведеннГ проф!лактичних-заход!в враховуъати ге-нетичну охильн1сть до захворювапня та вплив патолог1чних фак-тор!в середовища у когао! конкретно!" дитини.Цо дозволить пед1-атрам орган!зувати л1кувально-проф1лактпчну роботу на нов!й науков1й основ1.
Апробац1я та упровадженкя резудьтат!в роботи.исновн!, положения роботи викладен! на науково-практичн!й кояференцП пед1ат-р1в у м.6впатор1я, /Сяпатор1я, 1990/, на пвд!атричнШ яауков1й конференцИ", присвячен1й 60-р!ччп Кримсько1'о ордена Трудового Червоного Прапору медачного 1нституту, /с1мферополъ,1991/, на науково-практичн!й конференцН "Актуа^ьн! питания медико-гоне-тичного консультуватшя",/с1мферополь,1991/.Матер1али робота були докладен! на 1 з'Гзд! 1мунопог1в 1 алорголог!з Чувапи! "На-
о
уново-практичн1 аспекти сучасно! 1муно.г :>г!Г I атерголог1Х", /Чвбоксари,1991/, Конгрес! молодих вченпх по кл!н!чн!а медицин!., /КиГв,1992/, науково-практичн1й конференцН' пед!атр!в м.Севастополь, 'Севастополь,1992/.
Основн1 положения роботи представлен! на 1 Всесоюзному Конгрес1 по захворюванням орган1в ляхання, /Ки1в,1990/, П-му Ш!таародному симлоз!ум1 "Роаб!л!тац1я 1муноГ системи", /Цхалту-бо, 1990/, 1-му з'1зд1 1мунолоИв Рос11, /Новосиб1рськ,1992/.'
По дачим дисертац1Г видано 1»$ормаи1йний лист "Про порядок виявлення с1мей я бронхшегеневоп па" 1лог!ею, якЬд потр!б-не медико-генетичне консультування",/С1мфер"1поль,1991/, погано п'ять раппропозип1й: "Спос1б ИкуЛння гостро!' пневмонИ" у д1-тей",посв1дчення № 1937,/с1мферополь,1991/,"Спос!б прогнозу-вання розвитку та прот1кання гострлх респираторипх захворювань у д'Ггей", посв1цчоння И 1975, /Симферополь, 1992/,"Спос'Ю профИ
лсала та «1куешшя гострлх росш'.раторш'.х. з&хворьвань у ц1тей на основ! багато.{акторноГ оц!нки ризшсу '1х розвитку", посв1дчен-«я № 1372, /с1и|,з;1поль,1992/,"Спос1б ц1агностики повторите об-етруктивни* бронх1т!в 1 муков1сцидозу у д1тей", посвЦчення X 1996, /Симферополь-, 1992/.
На "Спос1б прогнозування прот1кання гостро1 гшевмонП у ц!той одорчсано Позитивно Вир1шушш от 10.02.92 Державного ком1-тоту СРС'Р по справам вшаход1в 1 в!дкритт1а по заявц! № 48988898/ 14/4501 в1ц 02.01.91.
Теоретичн! положешш робоги використовузачись на практичнее запяттях студсит!в л!кувальнрго та стоматолог1чного факультет! в з П! ,'аиь дитячо! пульмонологИ у Кримському медичному 1н-стктут!.
Результата досл1джень впровададн! у м!ських та районих л1-карпях м.С1м5орог.оля,м.6впатор1'1,м.Ки1ва,м.Микола!за,м.донецька.
По мат9р!алам дисертацИ надруковано 22 роб1ти у журналах УкраЧни, Кра'!ц СНД, зб!рнкках наукових праць, у матвр!алах . з'1*;>п1в 1 конференцШ
Автор висловлюе велику вдячн1сть професору М.В.1ьанов1й уа дану мо!Ш1в!сть у проведенн! досл!д*ень та ц!нн1 по ради у п!дготовц! дисертацИ".
Оржттпа та обсяг писертацН. Робота складасться !з введения, огляду л1тератури, опису метоп1в досл!д*ення, 4 розд!-л1в власних дослЦжень, обговорення результате дослЦчення, висновк!®, нрактичних рекомендац1й, покажчика л!тератури.
Е1бл1огра|>1я : члотас 292 в1тчизняних та 142 заруб1чших дяорел л!тератури.Дксертац!я виклацона на 282 стор!нках, мае . 83 таблиц! та 18 маашн1в.
Нтгй'Дата та погоди поол1дташщ.Досл1джешщ були проведен! ка1н1чних, 1муг1олог1чних ,аитропометричних, |,ено- 1 геноткп1ч-
аитег.ата-.у.п::, ¡п:: 2.-¡т. - П
;:э ачалХзу арх!аи:к '.птерггли?.
Гудд о?ел1ду.'\"!ч1 д1т--, Ц г;'.-:
.здорквашигзя, 1 ;;лл поршмт-т групп хксглх з ^¡.п-
•;оо I хро:й*шою пяог:.:с:;1сгэ, контр:чзча г;.упа у в1.ц1 г1д и до 14 ро::1з /днв-лсь табл.!/..
Пр.ч цьог'у мн иогл 2 метп: то-яорко, порЬгшта .¿рено- 1 г--!;отгл1чн1 характеристики зцорсвзх д!тей, хворкх рос,,?1ратор:г>:!.:;' захвортзопнягл та хрэ1Цчною пяевшмйего, бронтйалыюю астмой; по-зруго, "гочнювата сп1вв1дноаегщя генетичшк фак?ор!в та фак~ ?ор1в сбредовища в генез1 захворяваиь.
Обе,яг та метода досл1джеянл, . У ро-
бот! викорпстан! генетичи! локуси: гаптоглой!п /Пр./, АБ0-ло:;уо, система резус /Д«£/, Ш, Р, типи в^шоГ с!ркп по 1фптэр1ям М'Л ¿няЛда.-Д-тя фенотип1чяо1' характеристики д1тсй булп втат1 пол1-генн! аятропоквтрпи! озиакп, як1 вАдобратагсть ко.чпопц1к> "а тивно1 норма" п отгул ян И /И.Л.Дуб1и1я, 11-81., Ю.П.Алтухсп,1213/. 3 ц1ею метою <5уло вад1лена зона "адаптшш1 норм;!" для нопэнп-ропченпх Кртасько! популяц11, ц1тл характерпэупа-ясь ?:асою т1~ ла при нароц*онч1 от 3250 г по'3700 г 1 доветиога т!ла в 1л, 49 с» но 51 см.ц! п1тя мали дойре 1иТогрованп;! генетта та маня шга-;кен1 гомеос.т&тячн1 мояигавост1 могли протпетояти р!зшн застегиваниям та 1лгтш зм1яам як 1зя.утр1п;неого, так 1. золлЬшгого соре-повпша /О.К.Ботв1ч'ев,1Э£5/.Частоту парамотр1в ачгрояеметриччих оэпчк порХвитаалп з особтовостя.ш кл1«1чни)С р-щЬптор-
ш :)а:<:юр-о",ачь у п1тей.
Для- 1>енотпп1чно1 хлра<гс!:чс?-1гс I н!тгй т чэптер гт'н ¡ч--ч1-ратортяля зихпопьогаччтн 6ул~' р:г"">ч"стп1 тмчлг тп? .о ¡!.">г-.у зо.юсся та очгг., п.:ч:-!, 1ч1 го' -11; ]■•■:., "чз-
чаЧ'Н'1" СГ;'-':-' Г-'>''0- 1 !ТГ''Г'" : [ ГО :)■-'. ; "Т.'Ч гл -
Таблиц* 1
АпалХзуемо групп хпорих та 1х в1котгы стслад
1 Групп Шог)окаг |Р')Д'Т'Н1 !Д1ти старше 1 року! В с ь | 1 ого" ! Сум. .1
хеопих ¡нру.-Ьи! ! дан! 1 1 влап1 ¡епостере-\ т.оннл ! дан! 1власн1! ¡с посте| ;речей- ! нл | арх-1-в-дап1 ! | (
1. 2. Пертгдат.дльна патолог! я 952 ГРВ! 128 184 '.¿и 952 184 952 312
3. Лар1нг1т 50 59 СО 59 ЮЭ
4. Гострий оронх1т СО <62 С) 92 152
5. Решщупуючил Йро!1х1т 93 128 93 128 221
6. Обструкт1*В1гл0 бронхгг 1Ь8 144 188 144 332
7. Гостре запале ння логон1е 288 272 288 272 550
в; Бро!1х1элы!а астма 1н1ек-цХйно-алл'м.-г1чна 78 111 78 111 189
9. Еронх;1альна астму' ато-гичпа 61 04 61 64 125
10. Хрон1ч1'а пне'вмон1я 180 180 180
и. Здоров! зз: 331 531
12. п1ат9р' об-сл1дуват!х д!теЯ 952 303 353 1255
Г, с ь о г о 1еи-1 1580 1234 1580 3138 4717
и1в серев 35 меяпелюочях ?лорфолог1чних та 1мунолог1чпгх о?пяр /А.С.Дв1рськчЯ,1?85/. ■
Впзначчння rpvno-poï кале-ност! кроз1 по ерш ро"птаг»тч спстоиам провопили за лопомогою ряакп!Î аглютгнпии з викоояс-таняям стаялартчих слроваток по загальнояряЯчятчх гк-топшах. Групи nponi сяетими MX i Р визиачали за допомогоп стачпяртнпх сироваток ачти-М, аяти-Jf, аятп-Р.Пря обсл1д"Т'ач|й д1те!1 прт;«!.-нялч також 61ох1м1чн1 метоци обсл!пуваччя еритротгагчрпчх б1лтс1г< шляхом электрофорезу п пол1апр1лпмЬгному гол! з поол1пуючт?'
• . . /А* • „ /
г1стсх1м1чнш1 зафарбуванняч зг1ппо котопта! 'Л A-d'íM г 1976.
Для характеристики сгапт опг*г:т': .-.ачс:с Ь^^тт/ гчиоргс • говуъачя визначепнл осиопяпх клас!о 1нуиоглобул1«Ь у cnm.vvr-. cí Л,m,g по Jlatltáti- О- .ilií?G5,kÍ.i^:cÍct=. Т-.4-.*'счптЬ пс E-РУК лсßnctoil à1972, кЬтекЬть Т-гдт.-кч лИ^югЬ /'Г-а/ по $Smiifvtt'fcn-i, к1лы'Лсть Т-тооИл1ят,'тлгт /Т-т" I Т-тпоф1л1нпозистонт1'пх лЬлфоптг-Ь /Г-т^р/ по -V \ Г?'"-,
Для пЦтвввяг^чн* даипх, отржаччх з яогодаогоч тссту по-зеткоутвореяня Т-л1м^ош1та«лл, у '1ХД з повтор'пг.'п ойструктпвчя-ии <1ронх1тамт, у fliai nia 1 року яо 3 portin, було вяпоггсетяно панель мснокчональних аитят1л для вюначенчя репечторЬ Т- Í Г->~ л1мФоц1т1в.ТЗикогтстсвувачгсь пчтпт1"а тчяу irC0 у р^чгпт! Í ч^ггря-моТ 1муи»^юзр|?п11чии1Т, як1 вйявляргь я'грлгочп СД-1 Т--и.»1-тппч/- ÍK0-90, СД-4 /*Г-хепперп/ - 1К0-Я0, СД-в /Г-стчрлсог:«/ -ÍK0-31, сд-37 /в-кпЬиня/ - 1К0-П6, по hanhntdat. ,ir??.
Про стач иеспетсйчикх íai'.nnít захксту «yrm no ЧСТ-т^сту за яопомогоя) иочи^комлого игетоят М.е.Мгсччт,!???.
Р1В0ЯЬ пяркулт'юч^к 'муииях KO«*!tlOKCÍr /ц!к/ тояом, яяпропангтачто í vonttiKoivriw Г.ЛЛ ртч=в;п i Д.Ч.Лл^-fon**1», 19^1.
При GÓ'enHanui д!той з повторними респ1'раторними захворя-вэнчячп у групп часто хьор1ючях д1тей /ЧХД/ мл кор.:стуватась критерЬтаи А.А.Баранова з сп1вавт.,1986, B.B.Ajibôiu ого з cnie-авт. ,10í3í>: inn 'ülteii y bÍi'1 в1ц О цо 12 mIchiiÍb - 4 i б1льш за-хьорюкааь на р1к; lia 2-3 роц1 - 6 захворшань I б1льш на р!к; па 4 poní - 5 i OUbine; на 5-6 - 4 1 б1лыпе, на 7 poní 1 старее - 3 i 6Í ныне.Пг.я иьоиу ш враховували tel перенесен! на протяз1 року гост pi респ!раторн1 захворювання.
В зв'язку з тим, що кл1н1чний пол1морф1эм pecnlp горних за-хыровань /Г1'В1, госгр!, обструктив.ч1, репяцивуюч! бронх!тч, гос-Tpi занаисннл nerenbi/ внзначаотьсн р1зноман1тн1стю як фактор1в серопоама, так I генетичних фактор!в ризику, вс! д1ти з повторпими решр.раторяр.^и захворюваннями /ПРЗ/ були поц1лон1 на групп з ПРЗ без уоклапнень /1-А/ !з ПРЗ з розвитком усклацнень /1-Б, 2-А, 2-Б, З/.Прлчому, ЧХД груп 1-Б 1 2-Б - мани схилън!сть цо »TOciV, а д!ти i'pyii 1-А 1 2-А - pinKo мали ознаки атопН".
В групу ЧХД 1-А вв1шш1и д1ти з повторними rPBi /312 ц1тей/, у групу .ЧХД - 1-Б вв!о1ли п1ти з повторними лар!нг!тами /109 ц!-тей/, у групу ЧХД - 2-А - з гостри.ш та рецидивуючима бронх!та-ми /373 цитини/, у ЧХД 2-Б - з обегруктивними бронх!таМи /332 питини/,ЧХД-3 - XBopî гострим запаленнш лвген!в - 560 д1тей.
Трупа пор1в:шння мае хворих бронх1альною астмою /БА//314 д!твй/, хро'-!чною пневмон1ею /ХП//18 д1тей/,зцоров1 д1/ги /331/,
У кож.Дй груп! були проанал1зован! кл!н!чн!, фено- та генотипов! , антенатапы!1 та 1мунолог1чн1 особистост1 д1тей.
KuiiitHiii особистост! точо! хвороби, результат« проведения 1муцо1гог1ч1Шх ¿,осл1д«ень були з1г.тавлен1 о генотиповими характеристиками та пол1генями антропометричпими ознаками.
Вчвчена тако* !нцнв1дуач1яовлий реакнДя ЧХД на цеяк1 !му-tic-.i-проктори з урах.ування 1х 1«нотипонкх оообпчвостей.Назначен-
im cnajwoBoi пгчхялъчост1 aÍtb.'í до ПГЗ поелпуэтчи я oui иго* вплпву ссроповшчях JottopÍb па ста;; окгеггах лачок ¡му-нЬету.
Oneprani гозул^татя булч tüwmni »птсчатччч^'у аняпЬу ч вягахуванняч частот J.ouoTanip та ген!в, пкшп" ttocfinleirrln.
Bnpaxynaníií! типик чахрорг^лчнл т hocÍJb пивного антягиия /(^ / по f}.0
Для вчявпеняя зв'язиу м1* окремлмя ^тютяп1тг.«"1 рт'зяггп
та станом пеякчх ланок 1мун1тету вгнптг дчспогс1!!няП anaib з
вягагувяняям силя вшпву вявчвпого фактору Л,В та сугЛснчго ? 2 AB / його помялки ГГП1_ V та прнтерП значения гтлву
вявчаемого фактору / Поляков Л.е. ,1971..
Серел критерПв ят:1счях и1цм1нностеЯ обох вяборок втп:ор:'с-тог.упаля точно отчисления значения ягДснях пЬмЬшостеИ -
tÍb но мзтолу путового пэретвогепчя îb'epa, nparcpiR Мтт'.'Ьч>т-тей "Xi-квапрат".
Ввпячпия порогових сум nía.-яостя ших xooJ>ÍuÍchiÍi« c(5inc-люваля з цопомогчз« noantnonnoro anailny Пял'.та, С.ВЛ'уГ.ле-'я, 1978.•
Результати досл1ятрняя та íx .
Прсврпрне noctiir»e(ra позвочглл выявят? lirias зв'пчок «".реп гоиэостатг.чнчх мэтляпостеЯ, зпагя1ст*> J^rpvya't'in т'тэто»« зах1стнях pçar.nifl, еппогеш.гч та окзог»ш «чя К-.ктогя'-п риз-гу. У кст-'ому "онтфптчо'лт еппагсеу роль сипог^чях та eiwrw.t Тut— ToplB у рояпятку ПР.') nirwa.'M зв'ячог: просл!гяуегьсч з мл*щиту чаполкення яятяня, у ncí nepiorn; оттп.Еняогсяу сягячпя-в1сть п»!тяня по розвлтгу зах-,ор|смччя пчзначагть гсцл-тт'!, чч-тенататьн1 та постчзтальч! фактпрп rrt'i"i-v Та, я-: п'-ялт^т) r.-ic-л1п*ончя, -.»чятрчня геп^твитясст! п!т"Л чр'язякз i r-^rr.^r »э« iywiii!v»nnit4 ninrnix тенях Kww.ri-» гягте'»! г*" "-.ni.'
Чоконаролиен! eÍth, hkÍ не маигь uix порушень, найб1льш ci'ÍííkÍ no ек1ци!вого вллаву ондогснпх та екэогепих ¡¡актор1в, во-можуть Сути иЬ.шосшш до гругш "адаптивно!,' норми" га характеризуешься гасов т1ла в1ц 3250 г до 3700 г та цовтано'" т1ла при нароат.аннi sin 49 см до 51 сиЛЦ д1ти 36epÍraioTb сво1 оптималь-н! ацаптац1йно-компонсаторск1 мочставост1 протягом усього життя. Гозвиток захворовання обумовлений шк1лливими соредовищними впли-вам;1.Смертн1сть у'niel rpyni д1тей нязька.Цей фактор пЦтвергу-еться у багатьох кра!нах св1ту /С.II. Алтухов з сп1вавт.,1979,1981, Ф.К.Гаррос з сп!вавт.,1987/,
Друга частица д!те? по сво!м }')енотип1чним.характеристикам, у окремост1 по масо-зр1стовим показникам при народ?енн1, в1дхи-лнс-ьсн вЦ зоии "адаптивно!. иормя" у ту ч1 1ншу сторону, мае при иьому впаокчй оизик розвигку захворюв&ння, у тому числ1 рес-п1раторпих.Це ноказуе на мало ацаптпвний генотип у nix д!тей. Эахворювання у них розвиваеться п!д впливом не т1.яьки екзогених, а й енлотгах факгор1в ризику.Серед nlx ц1тей е велика к1льк1сть эахворюв?ння та смерт1 /О.К.Ботв1н'ев,1985/.
Ц1 д!ти в1др1зняються i по генетичнич характериятикам.Влечения еритропитарних антиген1в у новонароджених д1тей доказало, то оерец хворих новонароджених з51лынуеться к1льк1сть д1тей з фенотипом В /32,1-7/ 1 зменыпуеться к1дьк1'сть л1тей з групою кро-в1 А. /19,7^//Р *0,05/.Тобто, серед хворих новонароджених част1-ше зустр1чаемо мапо росповсюпжен1 у популчтй1 групи кров1, що св!дчить про зв'язок становища здопов'я новонароджених ц1тей з генотичними фактор шн.У них тако* часто зустр!чаемо пес,увм1сн1 KOMrtlnanil' мати-дэтина по ABO /42,1$/ та резус /35,2$, Р^0,05/.
Дм вивчечня фактор!^, впливаючих на становище здоров'я ночочаполтяиих та на течео neplona риньо1 адаптац1Т, було про-рс-по.ю з1с.тавл(:шш антенатапьчих хар'актепчстик «1тей niel групи.
Високу ступень ризику по розвятку зах^орюппнь у новопароптоких ц1т<?й нас прясутн!сть у матар! у анамнез! трьох та б1льио виклц-nip. таксикояи 2-1 половинй ваг!тчост1, група кров! Ш /17/ slic натор! 6i.i*.m 30 poitin.
Такт чином, ч!тко просл1лчуеться зв'ялоя м!л стппопгщ"^ зпооов'я матер! та здоров*ем новопяроптзио! дятячи, ося1лькя. серс'Д эдерових яовокаропгвчях у серчдньому на опиу латкиу прям лилось 1,4 иесприятляпят момеят1в, а соруд хворпх - 2,5.
ц! л!тя по-р!янаму реагують i нгх в1рус!Го-<Зактгр1атг.ну !н-фектию.
У пьому nocnlirseimi будо псгсаяапо, що д!тя, як! рЬ'гл'.пя-ються по своГм ангропометрячиян характеристикам nln зоял "aim-гичяо1 норшГ, особляво з лиябкем покаэштон маек т1ля га ру-'-л-iw'i показчиком ловжляя т!ла при wjobtphhI, пч т!лъул часто хвор1кггь респ!раторяпмл захр0р«.ра<тпя-/-!, але ! захпоргг- шпя у HiTX протопить тяжко з позвятком усоапясчшт /(Зрочхоо^сгрткг^г"-!ЮГ0 синдрому, гостро! ППВЕМОнП/, Ч:;ст1"!9 rjyCTlil'infTfcnt' п!я
чс-алерИчна брокз^альпя яст^а.
Одйак, серев д1тпй з xponiniioo пч"г»?оч!ря част!';? зтетр!-чаггься д!тя з влсокга покаяятЬм гага та доггяяп т1лп nptt пч-рол*енп1, яч ! соред д!твЗ з ыопачпот) йрон.х!а1ы!ог qctvoj.
Д1тя, з рЬяями кл1п1чипмя Ьормокя Щ"3, р1прЬштлясь п? т1лькя по cboIm аятрояомятрячяая хараг.тгрчглпглм np<s Bapownai. та 1 по.фяпо- та геяотягйчянм, аитвкатсльягм хорогл-ораст:«:?«.
Причому, найб1льш блазьк! булч по сво!м гояег«л1чкгм харл-ктвристлкам ЧХД з ПРЗ без озиак1в птопП' /групп 1-А, 2-Д/, гочя мата, яя не видно з маяшка 1,част!яо ггуяу »реэ1 УЛ /у я1?р1 з повторпшя ГРВ1 дакиК показни» досягав socTonlptr.ri эна^ваяк - 73,5%, Р0,05/, тип гатгоглобгку 1-1, сухчЯ тип i«t.v!»c1 cir» кя, plane - трупу » /Р- :;,05. ¿0,05 п1ипп«*ч«»Л
Прим1тка: : '0-у центр1, 805? по оточенню, Мя тг. 1 Гэнетячна структура чаото хвор1отгх
- стйгИ тип вуховс! с1рки д!тей та з бтуэю&алъяою астмою
Д1ти з ознакамя атопП /групч 1-Б, 2-Г/ паля групл крс.-
у
в! Л /у хлопчяк1в/1 .4-65,73, ?'-Ü,ü5 í-t "C.C.'í, Fv. 0,05, P"-8/,.r', P¿0,01 та 68,4/5, P¿0,05, -x¡;;i лу;го: jï c.tp'u - G3,:u,? - ■
0,05 та 63,1?, Pi0,05.'ДД, xcopi roc гром n:icf,:.:0'ùc:7 по сг,э1м генетитапм структурам п!д ИД Í¡::j:e: груп, з*орзг.::х га хворых ЕЛ; ХП.У них част1геэ зустр^ттсл групп nposi Р~, В у ядкпзк1в, сухи2 тип pyxouoï о1ркп.д1тп л ааЦдяо-алсгi1чно •: та <чтоп1чнсю БА в1др1знялись м!ж собою по • генотипу.!'' д1те.'! з !.ч-•¿окцИно-алоргХчнои ЕЛ част!шо зустр!чатасл група кров! L) /-15,K,Í. Р iO ,05/, з атоп1чнов - tilt /68,8$, p¿0,05/,y сбох трупах част а-m зустр!чався сухпй тип'вухово! с!р1си.11еобх!дпо в!да!т:!тп, по у хлопчглйв, хворпх ЕА част!по зусгрЬи-гться фэнстпп В,, у д!г з Ш.Що говорить про то, шо так! Гчэтор-л як трупа ;;poni В, ",::сок! показншп вагп та довганя tí.tíi при народт-онн! кезуть бу-тп Г!-лц1лен1 у $актори рлзику по рсзвятку ;<pc:ii-:;!oï nuor.vtcuiï 7 л1той. ,
Heoöxiaao такоч э1дм1т!пп, к:о у д!тсл охпльппх но атспП. був б1лыз високпм коеф1ц1еят гсмозягстпсст! по тастк! роцзо^з-них ознак!п, аяе самим вяеокям в1н буа у д1тс& о -атопЗлиЬтэ ЕЛ /у д!вчаток - 0,66-0,02, Р Q,G5, у xioir-mids - 0,074.1,01, Р J.001/.
По фонотип!ч1шм характеристикам. л!тп груп 1-А та 2-А /Пм эзнак1в aTonlï'/, та д!тн групп 2-Б та 1-5 /1з схплыйстю до аго-тй'/ б>ли блпзьк! м1ж собою, в тот час яд ЧХД-З в1лр1з;шл>;сь по [енотипу о1д yclx зр^иювачъних груп. КД боз озяалХв атопП чяе-'i'i'o маги св1тлий тип волосся, темпчй тип гсольору очо;1, !з дор-«атогл1{|1чпих характеристик. у них частЬ.о зустр1чамся скл.'Щ.чйЗ 'аваток та запяток. на паньцлх рук, галет па г1потенор1.У Щ i оттами ;'.топ!Г частое зустр!чзлося св!тло волосся та т<>!.'«1 .4Í у п1пчато!с, як i у y.-op'.'X (n^riUiuo-ал^ггЬь^сп L\, 1з -
м;./пелt.¿ l'î!>4> лирик горл.пик: y 2ло;т>Ди *¡-обдана дуга на иаль-H¡;.x юк, а У «six j«i?«ä - залигок та складиий завиток.У '1>.д хьо-¡■•U OCi-l>CA .1iKf:.V>!IUái HliCPiue З/СТрЬшЛОСЯ СВ1ТЛ8 ВОЛ ",СЯ ТЬ 1V.4-!ji оч1, fi:¡¡íií'b"i¡c ii.i r.'iioTfciiapi, ïpapaiiiyci и .
jb'íii з'нсуьашт пгтгитл про та, ííkí коякрегно иисирияглив! ij-aHTùf.;» оирилча родеигед plamix Eyplaiirle повтори.va pacnipaTopiu.;;'
С'/Л') HpotwueiiO згстивнышн lx частот« y трупах часто .<.>v,.Ímúx ^iroii.jf '1ЬД i'py» 2-Л, 2-D, 3 та хворих EA частою эус-•f!/í•i.i'ixrcu vr.if-pi, iií'H-,! tíy¡o di.ib'ü 35 рок1в, i як i мал.« „бтяаеций 4lr.!lh<;:i./ >!( Ц 'liljí í-|m'1 i;í i часто MMÍ1 OCí-[u:.,Q)í Хр0||1чн01 iПj'ükilü u Ti«£c;iu.>afJ ¿I-i потииг иагГпкг-Л, у багагьох «lTfcä буле об-т iv'iiDiia cii iüi(o::lcTL но i ел opranic щшшая та ааергП.
"акгл чином, с eue очишдшы, up íiauauict ь несприлтлявих auro-:»:■:.. i¡..-..ík >i.»;v. utils у ulïbil, cu|»№0 iiull5Í.r»Lt i>vï.koÏ XbHet pociu-;. i i1« i mix апхьорл.каиь,
3 Kí.fo;; oaliuui м»и нищетой роопововишшя груп иовэнароджен-нч\ ui'reit ял ycix 'ИД повторнимк рисп1раторш]мк захворшанншш, палач лув д7сл1.'ггйНиИ яи'язше wit: а-исворювашип 11РЗ та становвдзм iv^p^u'i: î i о Л у lîoplon. ноионарод«эност1 /иив.табл.2/.Д1ти, у па-i Ьш iiouoiiaponxciHOoti, б,ули pomifloui на 3 група: 1-я трупа - ni-ти, а нб'лшчния »1чхилшпшм у сталови®1 зцоров'я, по cboÍu масо-зр!етоэим иони-.шлки.ч при нароцшш! вони вЦхилнлись в!д зони "апшггово'Г цо:ии" у ту чи 1»шу сторон^, характерязувалися вагою г! ал при ¡iajw¡utíHÍ ЗаН-ЧЬД, доикинза т1ла - 43,6-41,10; 2-я гру-1.1 - nli'.i j'jiSKO xf.opl, f.')ii:i ¡.nun вагу т1ла idy37-14U,0 та доъжииу tÍ.',.í i¡pa ¡iripoiKdüi '7,6*0,71; З-ю rpyriy екпачл ирактнчио здоров! u-v.i.iî! tpaiu-al, tu спои, ал г ре;;«: V ; f рлччи .1 х..ри;гирлс'['.м>ам вели ti f. гЛщ.\ 1.1>гнс:. пЬ; y¿:M "ит.ОТ'лмЛ. лор.,,.-,;" , ta t,;a:ui alia 3i""i!u¿,0 та ца>:'г.;; ¡/ 'ti i : t ;;;>t н.-.рлш'лч! ¿'j,:Á¡, p ;'.::)-
3:'i-i.'! i i! .', у Л-Л I'i.yat - Яр".-I'! la {,0 ib Ь ¿Vh,;i pi.-.:-J. 3-.-.1
rt
In el
H
о Г)
Pi Dt 1
t • Сч I.O
к CO
Ы о
ХА
Й
о г)
rt Ü
Е- Ç'J
С с)
и а с; а
а а
С-1 cd г-J СО o
о го И)
П M til
II) —
ы t> -i
гг СО
о СО м'
о. io 'Т
о
M
»- w tq 'Л
i* i
•T-l oí - ■( ""i ю сч
N, tr< - (
с —-
С- п ■•p
—Í i
Г? i'i m Г,1.
о О H
1«' 4
i
О o.
Í2 o
j- -I
Jw*
о 1 л СП
О о л ! 1
т.
О гз o
1 с Çi — •
■пЧ o
' о.
H С) .-.4
* t ,
'.Tt . и t t
ru ' 1 --I
я ; 3
(>■ о?
г ?-»
01
t-î
'À
M ÔÎ
•Ч
EJ
и
с. ri ri 'Л
Ol 111 Г-'
t~
г: o u í Í.
♦г: П) ti (-. ( '
o О
рП ; 4
о Г: -H 1 i я! t i"
1 t ;
Г1
ü.O
i ц&ло-яать сорол!)ппт,чшл фактора?;y 1-t - вплпв еицого.пх
та екзигенпх а-актор1в р1в!Юзначпий, у 2-й - iiponiium роль нэле-
г.ить - ипдогеш-л .¡.акторам. Як видно з таблпц1 3, б!льш1сть зцо-
ровцх д1тей, в tiepiou новонарогдояня було в1днзсенэ до 3-1 гру-
ii4. и-' ti ию по его 1м 4)енотпп.!.чним характеристикам блпзьк! до
тПчЯ, по ьходять до no пи "адаптивно!' нсрмл'' чорсз те у 03,3^
липашйв ромгдичж pocnlparopiiax захвэрпвань у них обумовлено
со]кн!сг.;эд|тм фактором./ трупах ОД з<51льшуеться к1льк1огь д1-
joi':, як1 входят: •< до- 1-1*та 2-Í групп новопзроцтепнх, де досяг-
::з .г максимуму у jut ей. з повторнпми бронх1тами та хворпх гост-t » рш аапплвнияи яоген1в,0цнак, иров.1щшли в repeal1 эахворвваиь
Ъ2,7% вииадк1в у "-Щ-3 t¡ гзнетичгй фактора, а у хворих РА -:г S'o.uí.
Таким чаном, у лДтоД з 11РУ роль ондогених та екзоге-¡úix факторДв j' roHfiül пахворювань р1впозначна; у 22,4$ д1тей anoulntiy роль rpsu-ть гинотй'.в! факторя, а у 38,- серэдов!щ-,lÍ JSKTOpK.
1з СЕредовищгли фактор!и, виллваячдх на розвпток повгор-цах pecriipaTopiiiu заморишь у д!тей нами Оуло проводено з!с-тавлраря частом киспр^ятлдвих м1кросоц!алышх факгор1в у трупах Ч1Д.У ЧХД част1иа, н!ж у контрольн111 rpyni, эуог:р1чаляся д!ги переведен!, на роблене вигодування до 4 м1сяц!в, особливо у ггуni 2-Ь /03,4^, РАС),05/, мешкання у к*1мпат1 з Дншими д!ть-мп, досягас иаПй1ль;п впсоких пп[р1в у rpynl 1-А /28,Uí?, Р- 0,05/. як п1лп1дуз!1:шя дИнчого, aaiua;;/ до двох рок1в /41,0$, Р'-0,05/, 'ucrlco Зотыся палили цигарки, особливо у трупах 1-Б /80,9$, F¿ 0.05/та 2-Ь /7G.IÍ, Р-« 0,05/.
15а tducrtmi еоцого.-ш. т;« шмогрипх 4«итор1к рлхи:/ но роз-гзг'../ И'-; у |ЧД, <\7ла склпг,«-. .i габлиця прогясстячиах иоефЬЛсн-ríi ,г.а ::":"rr;.rv;í! :•>■:• у ■..j-.Ioji nor-o:uK-.j;-í"¡!im п: о'":.'эуг'З-
2Т
тл не т1ль:с.1 рлзпк розвитку ПРЗ, але & встановити ни 'хх та-чо1 /дна.табл.3/.Як бачимо !з таблщ! 3, у ц1}вй хворих ЬА т . ад, хворых гоетрою пнэшон1ео провГдну роль у гвноз1 залвор;.; в_аяня грають генетичн! факт ори, у ОД^ хворях броих!тймп - гаи--тнчн! та свредовищя1, у ЧХД э повторними ГРВ1 - проз!дна ноль налеяить евредоващтл дракторам.
'Габлэдя 4 дозволяе вид1лити 2 групп д!той: з шлою яевн!а» тю розвлтку ПРЗ, при сум1 сал!в ПК в1д -10,0 до -13,0 -Пев-н!сть 90% та меньше, при сум! бал!ь Ж меньше -13,0 певн!сть в1дсутност! розвитку ПРЗ - 95$; та з великою дзвгЦотв розвитку ПРЗ у д1тей при cyr.il бал!п ПК а!д +10,0 до +13,0 - 90/», б!льш н1к +13,0 - ризик розвятку ПРЗ у ЧХД складок 95£,. пря сум! ба. л1в ПК в1д +6,0 до -'10,0 - рязнк розв1тку 1Ъ?3 я^ДЕяагуетьсл у 4 разя, при цьому перша груда д!то{1 будо матз пячзло''.! гошо-статичн! моюшвост1 до вплцву респ1раторниу 4яЗвкц1й,-0а друга група д1тей не тЬгысн часто хвор!е ресЛраторншля захворкван-нями, але & захворюваши у них проходить тяжко, з. развитом у■ кладнень.
■ Тг-сим чином, при пров1дн!й- рол! генезу ПРЗ - генатичяих
фактор1в, захворюваняя розвиваеться у.даже ра;;1 тер:л1ни, схиль-
не до рецидиваяня з хрон!зач!еш. бронхолегеньового прсрчссу у • • • .« »
"Зйтей.При р1внозначно1 рол1 генеткчшос та середовищто; докто-. р!в у генез! захворкшання, прогчоз б!льи спрчягливкЦ, по наш1ы-'даикм хвороба ПРЗ у даи13 груп! д!тей у 6 рок!я • энэн^'зувтъея у 2,4 рашьПри дроа1дн1й рол! середовищ, лх фактор!» у генез! ПРЗ уд!теЗ,' без атоп!чно1 схилъаост!, у-е рок1в хвороба.змень« шуетьсяу 3,0 рази, а уд^еР'з &с;опЗею -'у 1? раз. '
Тг»:, д!ти з високчгI шзиком розвятку ПРЗ харакТ0р.!зуеться$ групо» кров1 В типом гаптоглоб1яу 1-1,' сухй»л"тяпом:вухово£ с1рки, ьпхором рОЗГ/йЩОНШ Н2,.Т0Л0в1;Зл1ва ПС0Т!1 часово! етп!л-
vi M i.i p, о R Я
г.
PI I ;
• ч Г< t :
р)
г;
t! ai
-H
Г.)
t. о
,4
o,
Ш E< К с) Ol
я
111 of> 01 о
* » CO a) - » о
vH H il <T>
CD rH H r'J
+ + + V t- +
1/5 M o
со ai 13 I'D
M ca со « •
,-t CD •H ■M •Ч1 en
-t- + + ■f + 4- +
lO
vJ M CM a » » Ol о Ю
r-t «l1
u> + ai j- + t со f ■H +
a JO
о CM • lO Ci " ш
» г a гН - г *
Ol Г- m СО M» Q
+ t + + + f +
О 0*1
ii 'i
0 CJ
1 4
LJ OJ i i
Л H о —i
(Я о
о
CJ
CM о CM * о a
- » * о in » -
en en 01 .H Cl и
+ + + + + f
CM CJ .M Ю J) о ю
CTl CD 01 O) CO гЧ тН
+ f V ¥ V + +
CM О о Oi о СО
1
ai C\J со со со с--
,
ci f.
ni (Л
ru l ^t 0>
S3 3
H
о о о
a r.i «
F CD *t-l H
И ai о g P
X К tí-K-4
œ ¡. P. <t>
Q) r^i
Cî tli
ом
« Tl
о Pl
-Í
«4
eh
) tá
i
I
0 f Ö
H
ин о
1 о
сч m
en Гч M-i
o d ■ к m p!
о г1 Ы (Г
or Д
О M Я
4
«
f-t
B) ff
M « ci
о
cd
a
Cl
-3
cd P M
о
ч
Й
•H л M E<
>> M
S ® hi fi!
il
с
ri
+
+
+
l'i •cl ■ о • У) С } ■ i ■ o ■ О
• 1 . ! ■ H тН i- ■ t , 1
f t- + f t- i 1 1
OJ l Í ci i 3 о i ) С ) .o Iii
1 H ! I .H vl r - í
+ t (• + 1 1 1
-Ii Ci 14 :-0 со о о OJ T -о
i J . ^ .-1 Oî vi Cv! rH i
t- f + f 1 1 i
о !" J i J .0 о CJ О il
.O (Ч > i H rH с vi Т-Ч
h ¥ + 1 f 1
■ ГЗ O! Cl w) Г J о О Г-1
о V
bT c-1 со H ^ ei - i - ч
+ -H 1 t 1
о 14 <\i ,o о о Ci f. ) С 1 ■ M
i + + ri + i 10 1 -J* 1 vH + А t
OJ Cl -Л о <o C-) 11 '.1
1Л .H .4 rl c\) V ( ■r < ■1
+ + t- + 1 h ^
ч Ы
N Г)
w tí! •J 1 я
D. t: : Л С-.1
cd il 'H п ir
f-j cj ai 1 ' и й
N в S E-t • H
И ï> - r î ; f! П
M rrt « о ai IM l ! ¡ri v
.1 rj о CJ H и -t t")
f PI ¡4 p M О о rf о i Ml 1
H О p» ■H О о с i-l
И • H n, w И 1 R n |П . л
i.) ni о tiî О r.4 У. al ► -Í il П 1
t: 1 FH о -ц T-, « r: er: er r; a.)
■ H Г l" cJ t-.1 --.1 cj
t; о О Ol й) tu h r ui
l< M t-* о ÎH f, »i R
¡Л ri M -r Е< r- •• P »
E< ci О Í * . ; ffi
о tí iv, о Jl » ! il' 1 ri 1 M
«1 ( 1-1 о . 3 о lîi il V -f l ! N П
СО
чэ
m
го. i
0
1
Г-
со
со
т,
■ч» i
со
V
со оо
i 9í'
0 . О ' О '
1 i *
о : о
о i-
Г" ' tH . +
«н,
v.
<2- % ^
о со . о ю
со «н ' со ■ t-i + :• » +
с ■ сс;; со о ■ о ' о , а ' tn <$". "i i °¡ « i i
O CQ1 ' Г5 , Hi'.
со. о ' m
о"1 а'-' о ' о
о «р со: о> ' + - +•' +. +
со, '
- со ; I
о : , с» о/
оо : о : о' и*.
ся
тЧ + '
о со i- i
о ' о;. о ; о о;
и (л
Sí
• *?•' i. Т■ 'S- '¿•'"f- $ i1?
о
. г-*
g .
й1"
Ia ^
ЙЬ-Яя'-Я Я
Й- . ,.
т.'Я'
II;
■ «ч
О со
Л'1
¿я о о. .
Д й о
л
Е-*
К
•tí &
впсокйчй псказшнсаш довтоши т1ла при пародтонп!, счГглпм ■¡'ппоч волосся пясокою частотою зустр!ч! иалшка на г!пстечар1 7 д!вчаток та трирад!уоу 1 О* у хлоичяк!в.
Сполучэипя у д1тей з ПРЗ данях феногип!чних' оч.чал1в з гру-> пата кров1 М та Р з фактором ризику розвитку ГП, з групоя иро-п1 М та типом Пр 2-1 розвитку БА, з трупами кров! !.!,. Р~, Нр 2-1 довит 2-й пальцем йота - по розвитку обстрзкгдвпого брспх1ту.
Другу трупу екладаоть п1ти з високсю рез1степт1ст:з шишву гюсп1рйторно'Г 1н$едц11, вони характер!зуються: трупов ксон1 ЛИ. 'гппо?л гаптсглоб1ну 2-2, р1дает типом гухово! с.'рки, вйсокой'"-з.с* 1-итою ямочек на токах, та щ1лппп.м1ж р!зця:,ш, ссроднЬля масо-эр!стовшл показнпкамя при народженн!, сувм1сийдч по гругап гр?» вх р1зппх систем у г.атер1.
0ск1лькП( досл!дпа трупа ЧХД, була гетерсгепа по своему складу, нас ц!к-пзив характер в!диов!лноГ захистноТ 1(,'у:ноТ реэ:: • д!Г ц!х д!тей на впяип ушколяених 1[шстор!в, насашсрод в 1п'.' г. 1п та бистер!й.-,
Нами буи выявлений зв'язок н!я кл!н!чноа формою ПРЗ у д1ге:1, пер1одом захворювання та складом окремпх дЪшцок !мун!тету»
гострому пер1од1 ПРЗ /дКв.'лал.З/ п!дбуваетъся шстпгед1я неспециф1чних ¡¿вктор!в эахисту. та окремих ланок !чун!тегу як кл!точного, так ! гуморального.Одчак, з боку Т-л!м1оиит!в п1д~ м1чавться пиления 1х абсолютного чгсла, особпгао у д!т«Л э ГГП1, 'Ю пв'лзоно з ]"унодовресчпног)' д!ег в!русу.У и!х дХтеЛ такотс п!|;м1чалссь зпп-тенпя покаэнйк!в неспечнДч 1и>: 1а':тор!в зах'тстз" га г^ян! 1-у пглобул!н1п. еберныю лропорцЬэнггш'иЙ ступочь ярI-10071 н1х л-т>он.Па8<51ш висловлечз д1я вХрусп па глтн11 у ¿1.-м-»•<»ч«»тт1 т)• п ачт0Г9НСТ11ЧК0!^у в1плек,ч1 ¡ттирч чч:;V /1гУ га 1г Л''.? " 1 иг*! IV в1п !дД з бртг''1га^:1 тп р .....г»и*\д9 пг*>г7-
, ■ • г— ' - •■•.• 1 "УУГ' "г!" ...... ' . 1 '
ногу/a
Играли час?0 ■
РесиХрагоршг,, 3aXR,n
"РОЧГ лерюдх
«i з;
таорзгааикя
cnrn-
82?
" ХЗООХГ
} эл^лму.Цв дозволяв використати НС'г-тест у яност1 дщсрвн-ц!.5 нЛ, днагиОстлкл в1руслах та ¿актер!алышх ИЮ У дЬец.
Аизл{э, оаерушммс г.аиах про стьновпов неснешкДчиих .дато-; I» зачисту, дозволяв иг .1 пустит а, що у пЛтьй з ПК} вкняьше, с>*'>~ го роау "порочно коло".3 опяого беку, екзо- та аздотоксЬш гЛк-ро^ргаи1з?.Цв 1иг1 б!ру.огь бактор1ципн1 снстом.п нейтро£,!л!я, а я 1ншого боку, яннчення ¿ункпДоналыю! активное?! нейтрО£!л!ь спр:*яе пкрс1стея!11Г гЛкроенах агенг!в.У результат! чого створа-сться у;довн для и1вг:;«1Пвього сгваренш! цирку юзйчих 1глуна^х комплекс 1в /ЩКЛ Ус1 иД мали п)цвшцений рЁвапь Ц1К у о;)го;мгк1 кров!, шо стало, ччйусь, результатом высокого антигеного наашгги ження.
Кл!и!чие вицужаинд не у вс1х -Щ супроьоцьуьатось нормал1-зац!бю показпнк1в 1му1йтету тс неспецвд1чних .¡.актер!'- захисту. Це говорить яро те, що нь завдци кл1н1ч-ш влиужая;>ч д.'.нни !цв з новнии мот>{.о?,уякц1она.чьнт.1 в!ановленеь»
1ЫЬ11ль'а вчеловшй г>л1нь -ання вЫйчаллся у Щ з ¿оиу клеточного к^.йгег/.Тшс, серед дчякях Ч'/Д, ос5сл1иуваких у кр-тамнез! /хворях ГРВ1, обструктявним броих1тои та гостроп пнпк.т-н!ею/ в!дм1чалоея посгов!рне аниташя не т1льк_' абсолютного чло-ла Т-л1м4,'Оцяг1в, аче I Т-гег^Шнрезистецтних л1м10циг1а', як! супровонжувались знитеннят* р1в>щ !г А та !? 6, пп.чл наш с у. г/ <5ал1а ЯК в1а +С,0 ! вг.ае.
Д1тя, хьер! <5ронх1аиыюп астмою, р!зяалаеь по сг^им 1 ¡ю-лог!чнш характеристикам у зале*ност1. в!а фопмп.Тая, у хаср'.и атопЬшою ЕА й!д»!чалося на фон! зн/ленчя 1- л1м}0!С1т1в, ?;<-
г
а-.(га'/а^е паи »о ил Т-тЛч 1Ь,.р».гНа т'э Ыпйкоа 1Р1, як1 с^щовлд-
т,;':-_г'.;ь з-гл:--1 > р1ь;и. I- Л -га 1.'- 6 ;и -юч'^ТьЛ.гх |1Г«:аЗ-. I . ]:■ М-
У хворях 1нфокд1?'но-алерг1чною БА вЪгЛчалось зшгкешш /'Ьл{оиит1в та Т-тфч на ^он! виражного пЬдвлзоння Т-тфр, яг! супроводзувались у гостряй nepiou niдвижения рЪня !г G <['j;î! нормальипх иоказншйР ir A i ir M та чормал1зац!сю р1впя ivy;:.' глобул!н!в A,i\!,6 у счроватк! кров!, при в;;цу.танн!.
Нами був тако* выявлений зв'язок групамч кров! вагоз та довжиною т!ла при народ^епн!, в1ком, стати 'ВД, хвор;;:: гос?.-.-х niifiBMoiiicra та стадовипем окромих ланок 1мун!тету. -
Яг. вчдно з ^аГдиц! 4, у 'Щ хворих гострок nneDMOitie^ ьл-явлон зв'язоч абсолютного числа Т-л1м£)цит1в з групо» кров! сио -теми АВО /£ -27%/ та niicc.m /■?/ - 11%/ дитиси.При цюуу, у : ш1й rpyni число Т-л1мфоцлт1в вило nia у стари1;1 /Р* 0,05/, що зв'лзачо з ф1зиолог!чшм л1мфоцитозоы. -
У д1тей з трупов кров! ü в1дм1чаяпсь найб!лм1 иизък1 пока?-нчкя Т-л1мфоцит1в, обох bIkobiix Трупах не тХлькя у гостролу пер1од! захвордзвашш, гло i прп впдужанн! /Р ' 0,05, ^ 0,05/, щэ кл1»1ччо проявплося б!лып тяжкого т.ечеею пневмон!Г, у ц!х д!тей, части?,! розвптком ускладнекь.
Выявлений зв'язок також числа Т-л1мфоциг1в з маеов т!ла /фактор А/, домною т!ла /фактор В/ прп нароцтаин1 у ОДД, хво-рпх гостроч пневмон1ею.Вплив фактора А /20,7% ,Р"0,01/, фактора В /22.2%, Р*0,01/, тод! як сувм1сний вплип ц1х фактор1в неват,-лнвлЛ.Причому найб1лып ¡dsns число Т-х!мфоиит1в у д1тей з пасом т1ла 'тог наг г ¡i™ nui NC'is"! 'jI' ü г /Р-*-О,05/ та потною т!.ча ш. 52 см /Р * 0.001/. Вт ив ;-тг.т1 дит:шн на ччечо Т-л]лц)0цит1и нлми нз еяявлешо. . •
Min пнтропомэтопчнима характеристиками та р1внсм Ir- M такс? ряя7!лси'.;й певчий зв'ячок.Ца.Чби-га низький г-Ь'окь ir !Л буп у д1-тей з vaccw îi.ri пря 't-ipwomti .iteuwa 3100 г та оопадчос т!ча
Та&гиця 4
Витав груп кров! скстеми АЗО, /фактор А/, вЬсу /фактор В/, сувм1ско групп кров1 та в1ку /фактор АВ/ на число Т-лЬлфоцит1в /\ 10°/л/ у часто хвор1счпх д!тей, хворпх гострою пяеилогйею
Доказнак! -Часто хвор1юч1 ц1та, хвор! гострою т;йвмон1ею
! Фактор А_! а а к т о р В__! Фактор АВ
__■! "А '^выч '^в ¡/»г V ' ^выч з^ ЛВ!/%2аз ! ^ Вич
1-лк$о- 0,2769 0,168 6,43^ ' 0,1076 0,147- 5,0Р 0,0615 0,079 1,43
цяти •
г> 5таб=3,37, при Р=0,05 при Р=0,05 .£-таб=3,37, при Р=0,05 м
X - 36 ■ ЗТтаб=5,53, при Р=0,01 •• . & тай=7,72, при Р=0,01 ¿г тай=5,53, пра-Р=0,01
Зртайтка: Р-^-О.Сб - достов1р."о значуьй чгсла; .-гасло ооагйдузаянх д1тс1 / .* /
со
ч1лыа 52 сы, кр1н того у Bcix зр1внюпаних грузах у ЧХД, хвор] 1'П, малк нпзький р1вепь ir .А, що було BKyni у дЬей в тяжкою течас захворювання.
Выявлений такок зв'язок ni* статю дитини та р!вием 1муно-глооул1н1в, причому, у хлопчпк!в р!вень ir був ваще у обох в1-новях rpyilax /Р 0, Ü5, ¿0,05/; mÍs bÍkop д!тей та piencM 1му-ногло0ул!н1л 1У д1тей старшо! п1ковоГ групи р!вень ir А та ir G внше, то зв'язано з б!льш п1зн!м Ечзр1вапням 1м/ноглобул1ну А ta С пинтьзуючяхч;и.тем..
Г Д-Чей з груио», кров! J р1вень ir А та ir M tíyn самий Ийзьр.кИ аохазпяк Т-л1м{,оцлт1в, у обох bÍkobux трупах, не т!ль-т у гостроку nopijflí захворюзаннлí ало i прч видутанн! /Р * У.иа, /- 0,Ob/» що 1?л1н1чно пролвилооя б1льш тмасога течеею ínaiiMOiill у ц1х дХтвй, частив розг-йтком ускчг.иченчя.
а'пкпм чкнс-т!, анаИз 1муколо:4ччйз nopyrç.-r у щ з р1знч-мя фечотисйчяпмк ознакамл, пгзполто чаг пгг.ч.-'гпги, що IIF3 у дхтей рачього в1ку обумовлоии iKiaplnicTc ir А та 1г 6 спятезу-ючих систем та пов1лыюя вЬпюиЦплю реа.':ц1еп з боку Т-л1м1'Оцит т1в у л1той з трупов кров! В, низысямя показнчкаип маси т1ла та високпм* роказя гидапг доеъяня vLia при народ*еян1, шо мочена позн'лчптя тпрм1лом "трачзчгорна г1поерг1я", як наел!док порушень €;1аргсо;'4!юго забсспечеяня йтунких процес1в.Ц9 обумовлюе зрос-таянл гХлък. tfi д1той 8 визначенпм фенотипом сород ЧХД, хво'жу. тятг.сю ф'^ргол пчо1 yoiul та хпорих xfojÍhüob пне&,:он1ею.
iIp!UT7, чойб1льа вара*е:«1 sai ни з боку эахпсняк Ь'уннпх pca?.ulí¡ г!п\йчалпсь у л1геЛ э сумов.бал1в лгопюстгчних кос-iiidemiß б!п. +10,0 та пяте, ко зв'язано з nponiiuto?: ролею у **еиез1 3axEopr.-a'u-, ïx геиотянюх ¿«кторЬс
И '".азч-кй кл'точ.чого, гугорачьчого ЬтучЬч.чу у них но нор-♦•яд1 чог; '--ь ко т1.пм.ч лрн p:rny»am¡l, ат> II ч« доляглп 1:04т-
родьних значень у кага\шез1.
-Л^.у.альн! зм!ни з боку захьсних 1мунних реакц1л в!дм1ча-ллсь j ui/roii з сумоо öajiia LUC в1д +6,3 та меньше. Про в 1 дну роль у reiteai pecnipaîop.-nix за::ворюнань у д!то11 дано! групп, певно, мають середовшцн1 фактора. 11окаэники шйточного, гуморального 1мунитету та неспеци^Дчних £актор1в захнсту корма чХ.човувались у них у neplou видукання.
ilpoMiini положения по cboÏm 1мунолог1чнпм характеристикам за&лали д1тл з су.юс бал la lia в1д + 6,0 до 1-10,0, у гонез! зах-вор^вань яких грали одинакову роль як генетичн!, так I середо-вищн1 фактори.Хоча число Т-л1м1юцит1в у деяких нормгийзува.юсь у катамнез1, оцчак, T-rJip не цосягло контроаьних значень, а з боку иеспеци^чних |дь.тор!в захнсту в1д;л!тилось гнажошш розер-вно1'функц11 нейтро$1л!в.
Чад. з р1зтши |)енотип1чним'.1 ознакаш, hg тХлыси гозпкако-во реагулали на втручання в!рус1в та бактер1й, ало 1 н1дпов!д-н1 1мунолог1чн1 реакцП у ,/лх .-a oiml 1 т1 к 1мулскорег1".>ч1 препарата були р!зн1.
Ъайо'льч виратен! зм1ни у ОД, хеорпх ГП з соку кл1точ.чо! ланки Ълун!тоту, позволили нам уклжчити у комплекс тераневтяч-нчх засоб1в тю."ат1н, Т-акт1в1н, нукле1нат натр!ю /у ?3 г'тей/.
Застосування тимал1ну у ЦЩ /13 д1тей/, хпорпх гострою пневмон1ею сприяло нормал1зац1Г числа Т-д1м]|Пцит1н у д!тоЛ з групш.га кров1 О,А,AB, оцнак, у д1тей з групо.о кров1 ù - чисто Т-л1гл.1Юцнт1п хоч i пЦвжцувачось, аде но досягало конгролышх значень /дип.мад. 3/л1еобх1цно в1дм1тлти, то j ocramiiii rpynl
rj
частЬпе зустрАчаапсь д1ти з сут. .а бал1ь Uli в1ц t-lU.O та рящо; у пан1й rpynl хпорзх пров1д 'а роль у геноз1 эахво'-мчшня нале-уить ге-нзтичнпм факторам.Та-Гк nuLn я иоку Т-л1."1/)1!Пт1а в1д-
Q . ,
Мэ.;.3 Т-лютроцтты • 10"/л у часто xsoDl£4:iy дггеЛ.хворих гострою пневуо;п сю э
грулзмл кров! 0,А,АВ /1/ и В /2/ш'сля л!куваа-:я тГ"ал!ном /А/, T-aicrí пíиом /Е/. нуклептат^ч катгню /В/у вЗд! в1д . 1 року до 6 рок1в
м1чаяася у трупах д1тей, як1 одерким гГ-актла!н /24 дитшш/ та uypj.ieliiaT ns/rpLo /jU д!тей/, ;цо кл1н!чно выявилось розвлтком ПРЗ у д!тей з групоо кров! В pauima н!ж у д!теи з групамл кроя! 0,Л,АВ.Д!тп з ",укою Cjl'iIb IK в1ц +10,0 1 й1льа потребукд'ь просо-Дания повторного курсу 1муяокор/згуючо1 терапИ' /п!д контролем Ълунограмн/, а тако-« поелнування 1мунокэректор1в д1ючих на гу-моральну ланку та кл!точпу ланку 1муя1тету.
Таким чипом, д!ти .з деотаб!л!эуичо» ^уншДею стнковоет! детормХяованях састоп масть п1двин;ену 1мов1ря1сть захворьзанвя, з загрозою 1'х глтты.
■ Оск!лькп, у -ИД з с утло я Оал!в Ж в!д +6,ü га ви.из по спо-CTsplraioob нор:.'ал!зац!1 в!ддале:шх показняк!в кл!точ:юго та гу морального !мун!тету у каташез! /у nepion рз.'ЛсИ/.вони потребуют ь проведения роаб1л1тат^1Лнях заеоб1в /ц1.та£ р!к/ з введениям у комплекс лЬсувальних та про.^лакти-ших зособ.Р, Глунокоро-гуючих препаратов.
Лроф!лактччн! засОчЗя, лк! проводились 2В1 вкл.очатн: освоения еламентарних г1г!ен!чних навичок /оптт.:!зац!ю риотлу, npoiлянок, боротьбу за гудування груддю/; зменшення антигеши наваитатень /санад!ю хрон!чяих осерелк1в 1н{йкп!1 у 0атьк1в та сибс!в, зноншення контакт!в у перш! м!сяц! жяття, о леження ко-ристиванням грамацськж транспортом, в!дмопа в!п в!дв!дуЕання ДЦЗ по цогак1явного в!ку/; оздоровления мХпросерецовища /в1дмова батьк!в в!д яалеяня цигарок, видЬтшш цятин! oKpenoi к!мнатт 1 т.1./; боротьйу з ¿юновши та супугЛмн захворюнапнямн.
Сиец1ачьн1 засойл залежаяя в1д гру.м ОД 1 були направлен! на корекц1ю дефектних nano., захистшх систем.
дЬпм э 1IP3, у период peuicii', з сумо с бпл1в liK bÍh +6,0, до +10,0 i вичо /181 читлна/ ввечн у к~-\П'1бкс роаб!л1тац1й-
iitix nacoc5ÍB 1г,ту;гокоректори чига!н, продиг1озан /д1тя?л без ат. -nil - 66 хворих/, л1зоцим, проди?1озан /39 д1тям з атоп1ею/, тоц1 як ЧХД з сумов ба.йв IK sin +6,0 Í меньше, достатньо впсс-ii! у комплекс реаб1л1тац1йних засоб1в tíioreiii стимулятор;!, порлц з загачыюукр1.гошяею терап1ею та сацац1сю осередок xpoiil4iiol' i HjieKui'l.
Разроблеп1 способи л1куЕаняя д!тей з повторяя?,ш респ1ратор-якми захворюваняями дозволили добитпся порглачХзацИ 1мунолог1ч-них локазняк1в у<;1ХД з сумою бал 1в ПК в!д +6,0 та ввде, знизити за/íэрсваняя на 5'if, у д!тей з повторчкмп броях1тачя та па 8075 у д1тей з иопторнимд ГРВ1.
На цей час проблема ипадк.ово'Г пряхлльпост! до захворман-пя "о не мала налйпого практичного застосувалня у пед1атрИ для пол1шленяя про^1лактичнг;: зас0б1в серед д!тей з ПРЗ та буду ваяня 1нд:1в1.цуал] зовано! Tspani'í 'íx.
Тому створеняя прочла!-гичнпх та лХкувальнях засоб!в на п1дстав! сучасно1 науково! rcoHuentúI, яка враховус роль як е;;зо -так 1 ендогенлх 4лктор1в, як! розвпва.гть ПРЗ у д!тей, дозволят! ре т1лькя прогнозуватя p03iü¡T0K ПРЗ у пепного контингенту EÍveü, вид1ляти 1х у rpji-i: ризяк.у з моменту народивши, аяе К проводчги з икни про{Ллп;стичн1 та л1куватьп1 засобп,; що допомпже орган!-пуват/ роботу neniaTpie на иово1 паучпо1 п1дстав1.
БПСНОВКИ .
1 .Захаор'г.ам1сть ново ;арод«еЧих л1т<;й с^ус.л.шлона 1х го-м }Ос:тат!:чн:т,'я íwntrocTHvt.; до д!'£ п-зпрнятливях ендогених та 'ж-зпгс»ях J.''.KToi'ÍB.;in¡10Íi-.-: стНкими до nil ч:к1ллпв"х ;актор1в ячяя'тьгя ч".soч^рчдгочгй, ш*л рхор.нть кп cnoif.i air'5 o:i г.!сг").яч-mv xa; у :!y:j "чц^:1г"ги01 по гл "ас:,1
т!" • <у tina 'JSr-bl см tipa чарсц-^чч! д1ли,
як1 концентру ^ться по сво1м !ласо-зр1стовш показчикам б!.лл зояи "адаптизно1 иорг.п".ц1 л1ти таиот суьйсн! з "атХр'я по груп1 кров1 систем*! ЛВО 1 рсзус-^актору.Розбитол захвор! л.а.чъ у них сбуслоплениД вяливсм окзогених фактор1н.
2.д1ти з масон та довжячою т!да при пародтет;! п1дхя1яв-нл!я б ту пи 1нгу сторону bi.ii "зояи ашггаппоГ нср:.:-;":.:а-гл-ь г:н-сокий ризик розвитку захворюванчя, у тому члсл! 1 рееп1ратор-яих.Факторами рязпку у новонародяенних яплясться нссун1сн1сть кахор1 та плолу по трупам кров1 систем:! АДО, розус-Хаг.тору, Монотип В, БКЛ*" ,ВИА~ , збХльтсшш числа неснрятлнгих антена-тачыг'х характеристик.
3.Розвиток 11РЗ у ц!тен, як! зходять по ссоЪл зитрсломотрп• н'м характсрт'стчшм у зону "адаптивиоТ нар.я" зр'язаяя! з! твзд -ким висна'кеннгал адгштацЫно-ко'тпРноаторчих мохтипосте;! п1д гласивши вплчвом несприяглнвпх 1актор1п середовнща, а у дГгей, як1 в1дхилясться по споЪл показшкам глася I довлгап т1ла у ту
*ш 1лгау сторону п!ц зснл "адапт:шк>1 чормл" з онпогенов олтль-н1ст» до ПРЗ, яка ^ор?"у5'Гься п!д г,типом спапковнх та антеча-твтонх момент 1в 1 наолЬуеться з у част с неспринтлиптх середовп:иа.
4.Сп1рв!п.яс!Ь'эчяя елдогсалх /голетнчнпх. та антгнатрл-чих/ |актор1в 1 ензсгелпх внзнлчать початок розвитку респ1ратср:;о-го захворсванчя в визнлчснчД пЬ: д-.тшп, Яого кл!ч1ччу ¿ору та особливост1 тсч11.
5.Гепот'лчно обусловлена схшглЛсть, яка грае прор1п у ролч у гозв-тку ПРЗ у 22,4$ 'Ли., проявляться рашйм початком захво-рсвань, 1х бозпчреряяо речидлвусчлм прот1ка!1Чя\! та ттсоко» частоте о Сачтор^.пдчиих гскладчоаь.иэча яов'ггиша. сл1др'ч;?.,л |)олот"1:11ч]г.р:л озчякамч: ВЯЛ.* , ЬйЛ." , чпзьктта гочаллллгл'л •.•рс:' ?1ла пг:'т м.^роп'"~ч.ч! та "•гг.Ол"-:' яс-г.ги:* г1ла иг": ':;",'!;:-
s'îiKil, чотовлчэс статег.ою иаточш1сгю дтгппл i рьал1?уетьс.: TVL'ixc'i nrry¡íi?U:!4 бачансу рзгуляторикх г;: бпэ'ту.-:лц1й л!:.:{о;; 1. 'i'/UKilIît !!0;!тр0ф1лыпи лсйкоцкт1в.
C.üxdpiio itnpaseui гонетачи». схил'.и1стг, дз ¡VJ, и~ : ?<:,:.■.! -vitlll ЯКоГ ЧСОбх1дн'> »hl Я6.СПрПЯТЛГ.ВЯК -ÏOKTOpiB стецов-сс: глрпле рознитку aieï ncrowriï у 39,0.« ЧХД, про чг. петься pací« початком ГРЗ, частим гозвктком ускладчеиь з вка! ,-ар1чг1т1з та обструктазилх брон::1т!в, р1дк:'мл бЗ!:тог1а.-ьл:гл усгладиенисп
эктаюшми эахв i¿v'j.а;шл п1сля G рок1в.Сум1с:;а д!я цих ¿акгорХк гоалЬуеться дллхом зчяздшш* резервных мотл-.ялетел ш*2трэ£1ль-f!.îx лейл{0Ц!1т1в та л1мроцпт1в.
V. OcHOBimlt .прихилышй4 фактор в ттгляд! «iï исикраятлапц;:. умов спредовлща у 3U,6$ д!тей спрчяе б1тыа спготглиг.ому прот1-качню ПРЗ, р1дким бактор!альши усклациекням, зччкошим захво-рюваност1 п1сяя 3-х punis. Миха'йзмом üoro peaniuauii являеться формування Ълушюго дисбалансу з п1двиденпяп числа л1мф>сцит1в, ffld волоц!кть супресорчимп еШтатами.
б.Гсчетично детерл!чорап1 дофэкти ÍMynHol' спстеми у д1тей э 1IP3 максимально Еиратхчй у хлопчик1в у рааньому citii, а у д!вг ччток -• у шя1лъюту.
9Л1аяЕч1с?ь ендогеной схмьност! до, ПРЗ у д!тей гепотпчного ге.чозу '-озно.чяе прогноз,увати розвиток niel" натологГГ у д1тей уче з пер1олу ногоиародчеиност!, a участь екзогених ф?ктор1в в реа-л1заи1Гц1р! cm.ivioctÍ потпебур nocTÍi'¡uol коро;:ч!1 прогноз/ ccotonooTcii гр(>от1г.:л;гщ ÍIP3 у д1"е11.
ДО.Зшнення частота ПГЗ у ■йд niew 6 poidn зв'язаиа, иоч-япго, з аахЛччоччьч Jop-ymt ш зависши систем оргеийзм? i- iia-са»'::<,г-(.л 1чуччо1 .Дс ^о'ж' '¡ш л--сотого naxroi гяашш «1ГУ у ¡-h ой стари O'V.i'J, нл'гтм'ук !(i-p ччя у 1П">' и'чтдк \-;r>i !•: бс.-у '¡г--..1>сЧ'!r-F'-'l , [■-::; <r"L ■■■.> сг'Мс.'.
и.л1кура>:;;я ц1те2 з ¡1РЗ иакс-.т.игю »¿¿кгзыв ирл еуг.Ь-и<;:£' в г,::'в1 на егс^о- I ачцоген! ¿актора, я.с! спри.о.'Ь 1:: роз-нгск/, иовишо провозггагь у ко<спо1 дктшгл а ррхура'.шлч 1х ^■чохмп'.пчях особдлвэсто«.
12.Poa6LiiTanl2.4l засопи, я;с! провоцатьсч мгьчь.-» загатьнооч.юрорч7 тсрапЬ), санац1л хронЬычх осередк!в 1|:[еки13" а для тЦтей з су^п.с прогностпчннх кое^1ц1епт1в б1ш:! 1-10 бал1в 1 ЬлушлолуягАч! препарат:!, дозполч'ть заздегга респ1ратор!су за-*вор«ван1стт» на Ы% у ц1теЯ з повториимч бронхХтакя та на 80% у дЬей з повторяй:.« ГР31.
13.13ир1июичл проблем:! часто хвор1ючнх дХтоц мочуыви т!ль-яи шляхом проведения пагалыгодорчавчнх засоб1в по оздоровлению зови1шього евредотито», {ориупшшя здорового способу жнття, 1н-длз1 дуального п1 входу до пятим при провод.шн! терашгг 'пшх та прорХлактичних засоб1в, а саме пияхом оппочаспо!" д1х на екзо-геи1 та ендоген! факторн.я"I сприяоть ро: тку ПРЗ.
1Ш[1 Ш1 РК0:Г£Щ1Д,Ц1
Для п1двищення е^ектдвност! захад1в по зклуо'.шю числа нов торних респ1раторнпх захворюьанъ серед д1теЛ рэкошлдугтъел за-стосувашш кош1декс1в мецико-орган1зац1йних заходЬ).
Комплекс 1
Проф1лакт:1ка 1ТРЗ у д1той повинна зд1йсн»ват;кя у дйох напрямках.
1.Попередтсояня розьитку респЗг-атопних „¿хапршшь у д1тсй /первична пропактнка/.
П.ЗапобЛ гання рец:1дчв1~ у часто хпо;.1юч::х ре ''п1рчторшт захворгвачпя?"!! /круглоп!ч:к проведения р~-лб1 л1?'лЦйних эахол!»/
1.Ддч виявлшшя ц1тей групп ризику по ПРЗ та установления найб1лъш ь1рог!цного вар!анту 1х прот1ка1шя, можуть бути вико-ристан! прогностлчн1 таблиц1 з посл1дуючою корешйсю фактор1в ризику з ввахуванням н!нливих умов м1кросередовищя.
2.Д1ти, як1 характеризуются'сл1дуючими фенотип1чнимя осо-йшшостяли: фенотипом В И? , несум!сн1стю по резус фактору ма тер! з дитиною, низькпми показникш.га маси 1 високими довжини т1ла при народжоин1; сб1тлиу. типом волосся, типом вихора на голов!, роз;.йщоним зл1на проти годшииково! стр1лки, в..оокою час-1 тотов зустр1ч1 калюнка па г1потенар! у д!вчаток та трнрад1ус1в
^ ( ¿"у хлопчик1в, а та;;ож з обтяженою спадков1стю по вихворльшшям орган1в лихашш та алергИ, матер! яких ма*яъ хргч1чи1 осоредков1 1н4,екц11, машгь ризик розвитку 11РЗ 90-95?» 1 потребует:, вцц1ле!шя 1х у групп ризику з моменту народжешш з проведениям ц1леспрямованчх про^Длактичних заход1в.
3.Первична профилактика вклотае комплекс заход1ь напрлвле-них на иЦв'лщишш ацап'гш^йно-комяенсаторких можливостей орга-ч1зму.Вона включас пь! обов'язков1 умови:
а/ п!дпищошш природноГ реэ'Лстецтиост1 до ц!Г несприятли-вих ^актор!в зовн1ш.чього середовшца;
б/ необх!дн1сть рсгулювати вплтш осташ;1х.
До загальнооздоровчих заход1в вЦносяться систематични загортовувалня организму з викорис-анням' пов1тряних 1 сонячнпх ванн, водних процедур, масажу грудно1 клетки, ЛЖ, правильшш реу.'.сд дня та харчуванпяЛз пац1опу иеобх1дно вшшиити продук-ти з вирокоаэ сенс^б1л1зуше:о активн1стю як у д1тей, так ! у ма-тер!в у пер!од лактацН'.Паралелыю з цчм рекоиендуеться прово-дитн заходи-по проДчактиц! та л!куиаиню рах!ту, анемН, атср-г'.чних станХв.
Иоо<$х1цно запоб1гат!1 пц,огр.1вачия або иореохолодлоаш! ди-
тини, "иас:,и "")го" палешш.Д1тям 1з групп ризику но рекоменцу-еться .вХдДдувати цитяч! ношкЬьн! заклали до 3-х рок1в.Серэд матьр1в повинна щювошгчюя саяХтар^а-просиГтня робота про перевага годування груддю д1тей першого року жмття.
4.Сл1ц забазпечит.1 про^1лактич:г1 огляди д!тей гругш рнзику стоматологом, отоларингологом,но менын нГк оцин раз на рЬс та по показннкач дерматологом, алергологом, пулылотлогом з посл1-дуючою санац1ею хрон1чноГ -1нфекц11.
5.В ос1киьо-зимово-весняний пер1оц рекаиенкуьты.ы проводить У5-опром1нення, купси медикаментозной про^Ллактлкн з метою нопередтсння ГГВ1.
а/пол.1в1там1ни /по 1/4-1/2-1 драки 2 раз л на день у затю;к-ност1 в1д в1ку / - 4 тижн1;
б/б!оген1 стикулятори: ап1лак О.ОЛЬ - 0,01)5 по 1 оуппози-тор11 або 1/2 таблетки 2 рази на день, 10-1о'дц1в;
в/екстракт елеуторококку - 1 капля ла р1к життя /3 рази на день, 3 тижн1/;
г/Лтям з сукою прогностичних кое^1ц1ент1в в!ц бал1в 1" вшце рекомендуеться включати у комплекс медикаментозно! про -ф1лактики 0,005$ розчин продиг1озану 1нтраназально но 0,3 мл -0,5 мл - 0,5 мл - 1 раз на тивдень;
ч1га1н 1нтраназально по 3 капя1 три рази ча день у кожниЛ носовий х1д - 5 шйв;
л1зоцям в 1нгаляп1ях: но 5 рок1в 2 мл 0,5* розчилу старше 5 рок1в - 4 мл на одну 1нгаляц1» - 10 дн!в.
6.Реаб1я1тац1йн1 заходи Щ повшш! п^оводлтися ц1лий р!к на стагЦопарному, пол1кл1ч!чн^му, санаторному етапах.Для проведении реаб1л1тап1Яиих захс ;1в у д!те:1 з 11ГЗ рпкоопдуеться стпорг.чня с!1ец1;111зо!ч1Нг1л груд у азтччхх и^пгсХль'мх установи* та роллчх стаиХоллг.ач при литячпх под1кл1н1:гах.
У комплекс реаб!г!тац1йних заход!в п!теЯ з ПРЗ необх!цно включати л1кувальн1 та проф1лактячя! заходя.Л1кувальн! заходи ГТПВПЧН1 оути направлен! на кореийю виянчених патолог!чнкх в!д-хллень ai сторони основных opranÍB та систем i перш за все са-нип1ю хрон1чних ocepeiíKÍB 1:[ф9кпИ*.д1тям 1з сумою 6anie ПК в1д vG.u ю +10,0 i виде рекомендуешься вкяючати у реаб!л!тац!йя! заходи 1<луно;:оректг>г)Я проц1г1сзан, чига1н, л1зоцич, як1 потр1б-н;. поедятаати з зага *ч1оу:кр1плят;чою терап1ею та {ормуванням здс рового способу життл v с1м 1 у ц1лому.
7. йеляке значения » ппоф1лактип1 мае санаи1я хроя1«них осе-puukíí íhírkiiíi у матер! та vcíx член!в cím'1.
Комплеес П
Для проведения патогенетичкзго л!куваяпя ц!тей з ПРЗ ре-комеяпуегься викйристозувати прогностичч! таблиц!.
1.Часто хвоп1ючта респ1г>аторчими захворюваннями ц!тям !з св!тл'-'\! типом волосся, сухим типом вушоГ с!ркп, низькою масою т1па при наропженн.1, трупами кров! В,М,Р~ /сумою ПК sin +10,0 бап!в i bwW у тая! розвггку ПРЗ назначати антибактер1аят.чу тепап1ю, оск!ль;:и у чих е високяй пизик розвятку госгрого запа-леняя легои!в.
2.При розг^тку гостпого запалення логеч!в у д!тей з поз-яачеяям biít» }мяотипоч /сут-'оп 1К в1п +10,П бал!в 1 ви^е пеко-(/ечпуг.тьсл вкл^атт! у ког/плекс тегапевтячних aoxonin lwynowo-гек.тови, п1*>ч! "а кл!?кову лачку /т1>»л1ч, Т-аптгрДч i 1ч ¡га/ I . гу»«.'»лп*.ч.у /чига!ч, падпяг1ояяц/,пшчо-иу, оптэчн! пп^чЬи^г-^': т * топчакIn у. ra»Hv.04v т»1ц}, а у Ивчаток у "тгД.пьчпчу.
iltTfl ni "гч'Л'Тч "лглз'гг че "ein-1" 1 r"!-v 3
лгл»"9я<?чч?м 'т rí'' п0.1'.';чт.ч!1.'г.
'!..'. ччсп < •»nijmtfc •• -г» «т«ч1г
мендуеться включатг у гострому пер1од1 у комплекс тералевтичних заход1в т1мал!н, д!тям без aronil - Т-акт1в1н.
4.ЧХД хворям гострим запалениям легея1в, з трупов кров! В, особливо хлопчикам у ранньому в1ц1, а д!вчаткам у шк1льному. У зв'язку з високин ступеней ризяку розвитку хрон1зацН бронхоле-генввого процесу, курс л1кугання т1мал1ном необх!дно повторитп через м!сяц п1сля виписки i3 стац1онару /п!д контролем 1муно-гргми/.
Ь.д1ти з повторними обструктиьними бронх1тамя з групою кров! А /сумою ПК в!д +10,0 бал1в i вище/ п!длягають диспансерному спостереженяю не меньш 2-х рок!в.У комплекс реаб!л1тац1йних за-ход!в цих д!тей рекомендуеться включати чига'Гн, продит!озан, ну кле1нат натр1ю.
СПИСОК Р0Б1Т, ПАДРУКОВАНИХ по TEMl ДИСЕРТАЦН
1.Некоторые клинические и дерлатоглифические показатели у
о
здоровых детей Крымской популяции//В К".¡Актуальные вопросы детской хирургии.Тр.КШ.-Симферополь, 1969.-т.22.-С.71-73 /сп1в. О.А.Притуло/.
2.Состояние иммуяний системы у здоровых детей Крыма//Там же. -С. 69-72./сп1в. Н .В .Лагунова, В. Ю. Соколов ,JI. Ф. Притуло, 0. А. При-туло,Л.Я.Вершин1н/.
3.Взаимосвязь физического развития и гомеостатических возможностей новорочщенных//Педиатрия.-1990.-№3.-С.107-108 /сп!в.О .К.Ботв1ньсв, Г.К.Гуляев/.
4.Генетически летерминированная имм»нологическая недостаточность, как .фактор риска развития и тяжести острой пневгрниз у П"тей//1-й Всесоюзный конгресс ет болезням органов дыхания: Т(.з. по к т. -Киев, 1550. -С. 525/сп1в
Ь.Итнянле групп крови и возраста на содержание абсолютного чл"'¡а 'Г-пм) >!1чтов у детей, больных острой штвмониеП//Г»-а
Всесоюзный симпозиум-.Тез.цокл.-Цхалтубо,1990.-0.225.
6.Состояние иммунной системы и неспецифических факторов защиты у детей, больных острой пновмониеЯ-'/Вопр.охр.мат.-1991.
.О.К.Ботв1ньев .Г.К.Гуляев/.
7.Переб1г гостро! пневмонИ у д1твй з р1зними масо-зросто-вими показнакгми при народ*енн1//Пед1ат. ,ачуш. 1 г1некол.-1991. - «4.- С.18 - 19.
8.Значения фено- 1 гонотипових особливостей орган1зму ди-тинп в прогнозувагг;1 роэвитку 1 переб!гу гострих запалышх зах-ворси-!:ь орган!в цихаяпч//Гам само.-1992.-М.-С.24-25.
Э.Вплив маси 1 довжини тЬт при народ«енп1 на стаи 1муно-лог1ччо1 реактивност! д!тей в гострою пневмон1ев//Гам само.-1592.- № 5-6.-С.ЗО-ЗЪ.
10.Про досв1д орган1эацИ' роботл дбнного с.тап1онара для л1кування д1тей з бронхолвгеневою патолог1ею//ПАГ.-19ЭЗ.-К 3-4.-С.23 /сп1в.Г.А.Ул'яяова,1.Ф.Колпакова/.
.11.Содержание Т-лимфоцитов у детей,болнных острой, пневмонией, с различными фенотиническими приэяаками//Деп.в НПО "Со-юзмчдинформ" 19.10.92, №Д-228Ь1.
12.Связь мо«ду определенными фенотипическими признаками я состоянием отдельных звеньев иммунитета у детей, болвных острой пнввмониой//Цитол.и генетика.-1Э93.-И.-С.81-03/сп1в. 1 .В.Еога-дельнХков.О.К.БотпХньсв.вЛ.Рудай/.
13.Исследование не.чотопых показателей иммунологической реактивности у детей, болвных острыми респираторными забоаевакия-ми, для опенки'их апаитапиончо-комиенсаторннх возможностей//1-й съезд иммунологов Лзорбайвгана: Тез.доил.-Баку, 1992.-С.141.-142 /сп1в.1.В.Еогадщьн1ков,:).К.Еотв1ньеп/.
Н.Комппч'.снчя очсняз состояния иммунитета при поражении ороахо7е-.-о-.,!оЯ снетс■».*:•' у •:ртсЙ, ^о :кчых уукспаснипэзом и обе-
тт>гйпт»чьг! " '>н ' .'т'.v 'у1 --,1 с.* кз л ''.\т-.'ун'>"пгэр1 и & 1мг г' э члгор. :.т-