Автореферат диссертации по фармакологии на тему Разработка состава и технологии таблеток с фенольным гидрофильным препаратом прополиса
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКА ФАРМАЦЕВТИЧНА АКАДЕМІЯ
ГБ ОЛ
На правах рукопису
: V І і •/ і І
ЯКОВЕНКО ЛІЛІЯ ІВАНІВНА
РОЗРОБКА СКЛАДУ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ТАБЛЕТОК З ФЕНОЛЬНИМ ГІДРОФІЛЬНИМ ПРЕПАРАТОМ
ПРОПОЛІСУ
Спеціальність 15.00.01 — технологія ліків
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук
Харків — 1996
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі аптечної технології ліків Української фармацевтичної академії (м. Харків)
Наукові керівники:
— заслужений діяч науки і техніки України, доктор фармацевтичних наук, академік АНТКУ ТИХОНОВ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ;
— доктор медичних наук ПАНЧЕНКО ЛЮДМИЛА ОЛЕКСАНДРІВНА.
Офіційні опоненти:
— доктор фармацевтичних наук, академік АНТКУ ЧУЄШОВ ВЛАДИСЛАВ ІВАНОВИЧ;
— доктор фармацевтичних наук член-кор. ІАУ КАЗАРИ-НОВ МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ.
Провідна організація — Запорізький медичний університет.
Захист відбудеться . 1^{ “ т е; 1996 року
0 « (З'6,0 “ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради
(Д.02.16.02) при Українській фармацевтичній академії за адресою: 310002, м. Харків, вул. Пушкінська, 53.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Української фармацевтичної академії (310163, м. Харків, вул. Блюхера, 4)
Автореферат розіслано „ О “ __ 1996 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
д-р фарм. наук, професор
, І.
ЗАГАЛЬНД ХАРАКТЕРИСТИКА ЮБОТИ
Актуальність та ступінь послідженості тематики. В наш час у всьому світі, в тому числі і в Україні, вірусні інфекції с однією з найважливіших проблем медичної науки та охорони здоров’я внаслідок широкої розповсюдженості, високої захворюваності, частим розвитком затяжних і хронічних форм у хворих різних вікових груп. Це зумовлено появою великої кількості збудників хвороби, резистентних до більшості препаратів, що використовувалися раніше для лікування хвороб. Серед багатьох факторів, які викликають ріст кількості захворювань, основними с і соціальні, пов'язані з наслідками економічної та господарської діяльності людини.
Серед різноманітних груп вірусів, вражаючих людину, особлива роль належить коронавірусам. Результати сероепІдеміологічнііх досліджень показують, що коронавіруси с причиною 15 % інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів та кишкової патології людини. Однак, огляд даних літератури, що стосуються терапії захворювань Шлунково-кишкового тракту, виявив практичну відсутність препаратів даної групи.
Відомо, що багато хімічних сполук синтетичної природи з противірусною активністю характеризуються побічною дією у вигляді високої токсичності, тератогенності та імунодепресивних властивостей. В зв'язку з цим, важливим напрямком наукових досліджень с виявлення антивірусної дії у препаратів з природної лікарської сировини.
Враховуючи сучасні методи медикаментозної терапії, продукт бджільництва, а саме прополіс, біологічно активні субстанції котрого мають широкий спектр терапевтичної дії, представляє певну цікавість як перспективна сировина для створення на його основі препаратів, перевагою яких є відсутність їх токсичності та нешкідливість для організму.
Мста роботи. Розробка науково обгрунтованого складу та технології таблеток з фенольним гідрофільним препаратом прополісу (ФГПП), покритих кишковорозчинною оболонкою, під умовною назвою “Прополгин" для лікування вірусних кишкових інфекцій. Завдання .дослідження;
— вивчити противірусну активність та фізнко-хімічні і технологічні властивості фенольного гідрофільного препарату прополісу;
—■ розробити оптимальний склад і технологію таблеток з фенольним гідрофільним препаратом прополісу, покритих кишковорозчинною оболонкою;
— дослідити фізико-механічні властивості таблеток-ядер з метою покриття їх оболонкою;
— розробити лабораторний регламент виробництва таблеток з ФГПП та випробувати його в умовах заводу;
— встановити основні показники якості таблеток під умовною назвою "Прополти", обгрунтувати терміни та умови їх зберігання;
— провести біологічні дослідження запропонованої лікарської форми;
— розробити та представити до Фармакологічного комітету МОЗ України нормативно-технічну документацію на таблетки під умовною назвою “Прополгин" для лікування кишкових інфекцій з метою отримання дозволу для проведення клінічних випробувань.
Теоретичне значення та наукова новизна дослідження.
Вперше доведена противірусна активність фенольного гідрофільного препарату прополісу у відношенні до коронавірусу. Визначені шляхи регулювання технологічних властивостей ФГПП і способу отримання таблеток на його основі з оптимальними фізико-механічними властивостями.
Теоретично і експериментально обгрунтовані склад та технологія
таблєтованого препарату з кишковорозчинним покриттям на основі фенольного гідрофільного препарату прополісу для застосування в терапії коронавірусних кишкових інфекцій. '
Практична значимість і впровадження результатів дослідження. Розроблений і випробуваний в умовах ДЗ ДНЦЛЗ лабораторний регламент виробництва таблеток з ФГПП, покритих кишковорозчин-ною оболонкою.
У Фармакологічний комітет МОЗ України подана нормативно-технічна документація і отримано дозвіл для проведення клінічних досліджень ( протокол № 2 від 23.02.1995 р.).
Фрагменти роботи впроваджені в учбовий процес ряду вузів СНД (акти впровадження: від 21.10.1992 р. — Туркменський державний медичний інститут; від 22.10.1993 р. — Казанський медичний інститут; від 15.09.1995 р. — Українська фармацевтична академія}..
Апробація роботи. Основні положення дисертаційної, роботи докладені та обговорені на: науково-практичній конференції ХДФІ (Харків, 1992); республіканській науково-практичній конференції . “Современные проблемы фармации”, (Харків, 1993); науковій конференції УкрФА (Харків, 1994); І конхресі Світової федерації українських фармацевтичних товариств (Львів, 1994).
Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 9 робіт, у тому числі 2 статті.
Взаємозв'язок завдань дослідження з проблемним планом фармацевтичних наук. Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідницьких робіт Української фармацевтичної академії (номер державної реєстрації 01.9.10.002383).
Об'єм та структура дисертації. Дисертаційна робота вміщує вступ, п'ять глав, висновки, список літератури та додатки. Викладена на ____ стор., містить___ таблиць,____рисунків,_____додатків. Бібліо-
граіфія складає 147 джерел літератури, в тому числі 45 зарубіжний авторів.
ОсобитснЙ внесок у розробку наукових результатів, шо вино, сяться на захист:
— вивчення фізнко-хімічних і технологічних властивостей фенольного гідрофільного препарату прополісу;
— розробка оптимального складу та технології таблеток під умовною назвою “Прополгин” з кншковорозчинним покриттям;
— дослідження термінів зберігання отриманого препарату;
— розробка НТД на запропоновану лікарську форму.
ЗМІСТ ЮБОТИ
Об'єктами наших досліджень явились фенольний гідрофільний препарат прополісу (наказ МОЗ України Мо 270 від 07.10.94, реєстраційний номер .94/270/1, ТФС 42-2024-90) та таблетки з фенольним гідрофільним препаратом прополісу під умовною назвою “Прополгин".
Для розробки складу та технології таблеток застосовували допоміжні речовини, відповідаючі вимогам ДФ XI видання.
Якісний і кількісний аналіз діючих речовин у фенольному гідрофільному препараті прополісу і таблетках проводили методом хроматографії на папері за методиками, закладеними у ТФС 42-202490 “Фенольний гідрофільний препарат прополісу".
При проведенні експериментальних досліджень користувалися як стандартними, так і описаними в літературі апаратами, приладами і методами, а також новими методиками досліджень.
Якість таблеток з ФГПП, покритих оболонкою, оцінювали за методихами ДФ XI видання, випуск 2, стор. 154.
Результати експериментальних даних піддані статистичній об-
робці згідно вимогам ДФ XI видання.
ГОЗЮБКА СКЛАДУ, ТЕХНОЛОПЇ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ТАБЛЕТОК З ФЕНОЛЬНИМ ГІДРОФІЛЬНИМ ПРЕПАРАТОМ
ПРОПОЛІСУ
В результаті проведення фармакологічних та мікробіологічних досліджень було встановлено, ідо фенольний гідрофільний препарат прополісу має активність у відношенні до хоронавірусу. Вивчення противірусних властивостей ФГПП проводили на базі НДІ мікробіології і імунології ім. 1.1 .Мечникова під керівництвом д-ра мед. наук Л.О. Панченко.
Оскільки місцем локалізації коронавірусних інфекцій с кишки, метою нашої роботи стало створення таблетованої лікарської форми, як найбільш раціональної, а також регулюючої' місце визволення діючих речовин. .
З метою теоретичного обгрунтування складу та технології таблеток з ФГПП нами досліджені фізико-хімічні та технологічні1 властивості субстанції, які представлені в таблиці І.
Аналіз даних таблиці І показав, що препарат мас високу воло-госорбуючу властивість, добру сипкість та пресусмість, котрі' пояснюються його гідрофільною природою.
Зниження гігроскопічності було досягнуто за допомогою допоміжних речовин. Для цього вивчали здатність сумішей, приготованих із ФГПП з цукровим піском, кальцію стеаратом, магнію карбонатом основним, натрію хлоридом, аероснлом, крохмальом- картопляним поглинати вологу з повітря.
Виходячи з вологосорбуючих властивостей, нами доведена можливість використання всіх вищеперелічепнх досліджуваних речовин в технології таблеток з фенольним гідрофільним препаратом прополісу.
Таблиця І
Фізико-хімічні і технологічні властивості фенольного гідрофільного препарату прополісу
№№ серій ФГПП Об’ємна густина, г/см3 Сипкість : Пресуемість, Н Вологопоглинання при 100% відн, вол., %
швидкість висипання, г/сек кут звичайного відкосу, ірад.
50393 1,75±0,03 7,00+0,04 33,50+0,2 40.0+0,7 8,00+0,12
80393 1,75±0,03 7,0010,06 33,5010,4 40,710,7 9,0010,14
і 10393 1,75+0,02 6,65+0,04 33,00+0,2 40,3+0,9 9,00+0,12
150393 1,74±0,03 7,0310,03 33,5010,4 40,010,8 8,0010,12
210393 1,75+0,04 6,90+0,06 33,00+0,3 40,5+0,7 9,00+0,14
Примітка: приведені середньоарифметичні дані 5 визначень.
З метою отримання оптимального складу таблеток-ядер нами були досліджені сипкість, пресуємісгь, сила виштовхування, насипна маса та вологопоглинання таблеткових сумішей, приготованих з переліченими виїде речовинами. Результати досліджень наведені в таблиці 2.
Як видно з даних таблиці 2, найбільшими значеннями пре-сусмосгі, сипкості, насипної маси і найменшими показниками сили виштовхування та вологопоглинання володіє тільки одна з приготованих таблеткових сумішей ( № 4 ), що говорить про її технологічність, а дане співвідношення ініреді ситів можна вважати найбільш раціональним.
Таблиця 2.
Технологічні характеристики таблеткових мас з ФГПП
№ п/п Склад таблеткових мас, г Сип- кість, г/сек Пре- сус- мість, КГС Сила виштов хуван- ня.КГС На- сипна маса, г/см Воло- гопо- гли- нан- ня,%
1 ФГПП 0,050 Цукор-пісок 0,025 Крохмаль картопляний 0,024 Кальцію стеарат 0,001 5,85± 0,03 4,70± 0,50 13,83± 0,02 0,5І± 0,01 5,8± 0,1
2 ФГПП 0,050 Цукор-пісок 0,020 Аеросил 0,005 Крохмаль картопляний 0,024 Кальцію стеарат 0,001 6,00± 0,03 5,20+ 035 І5,25± 0,01 0,58+ 0,01 5,5± 0,2
3 ФГПП 0,050 Натрію хлорид 0,025 Крохмаль картопляний 0,024 Кальцію стеарат 0,001 5,95± 0,01 4,95± 0,44 І3,02± 0,03 0,59± 0,01 5,8± 0 Л
4 ФГПП 0,050 Цукор-пісок 0,010 Крохмаль картопляний 0,024 Магнію карбонат основний 0,015 Кальцію стеарат 0,001 5,36+ 0,02 5,І5± 0,65 1 і ,50± 0,02 0,60+ 0,01 5,4± 0,2
5 ФГПП 0,050 Цукор-пісок 0,013 Крохмаль картопляний 0,024 Кальцію стсарат 0,001 Натрію хлорид 0,012 535± 0,02 5,!5± 0,65 11,50± 0,02 0,60± 0,01 5,5± 0.2
Примітка: приведені середньоарифметичні дані 5 визначень.
Добра пресусмість субстанції визначила можливість застосування методу прямого пресування. Отримані таблетки-ядра 5 складів відповідали всім вимогам ДФ XI видання (окрім плямистості) (табп. 3), але у відібраній раніше таблетковій суміші (№ 4) спостерігалось найменше відхилення в масі окремих таблеток, а міцність на стиранність та розлом були вищі, ніж у інших складів.
Таблиця З
Результати дослідження технологічних характеристик таблеток-ядер з
' ФГПП
№ таблеткових сумішей Відхилення в масі окремих таблеток, % Міцність на: Вологопогаи- нання, %
розлом,КГС старанність,%
1 1,8040,02 3,0 - 3,5 2,3 - 2,5 5,5 ±0,2
2 !,76+0,01 , 3,2 - 3,4 2,6 - 2,7 5,810,2
3 1,91+0,03 3,0 - 3,3 2,8 - 3,0 6,0103
4 1,70±0,02 3,3 - 3,5 2,8 - 3,1 5,410,2
5 1,8210,02 2,8 - 3,0 2,4 - 2,7 5,510,3
Примітка: приведені середньоарифметичні дані 5 визначень.
Приймаючи до уваги те, що основним критерієм якості служить рівномірне розподілення діючої речовини, ми провели визначення звільнення суми фенольних сполук з таблеток-ядер 5 складів (рис. 1).
Як видно з отриманих порівнювальних результатів, швидкість звільнення фенольного гідрофільного препарату прополісу значно опіка у таблеток-ядер під № 4. Вже за перші 10 хвилин звільняється більше 60 % субстанції.
Рис. І. Кінетика звільнення суми фенольних сполук таблеток-ядер:
І — № І; 2— №2; З — МЬЗ; 4 — №4; 5 — №5. ‘
Це дослідження підтвердило правильність підбору інгредієнтів, що входять до складу даних таблеток-ядер.
Оскільки до складу таблеток-ядер входить ФГПП, який складає 45,45 % від загальної маси таблеток, а із джерелг літератури і власних досліджень відомо, що він с термо- та вологолабільною речовиною, виникла необхідність проведення досліджень з метою підвищення стабільності. В зв'язку з цим було вивчено фізико-механічні властивості таблеток-ядер, котрі приведені в таблиці 4.
З даних показників таблиці 4 видно, що таблетки-ядра не стабільні в процесі зберігання за рахунок значного вопогопоглинан-ня.
Враховуючи характер органолептичних властивостей, не зовсім товарний зовнішній внгляд таблеток-ядер з ФГПП, а також область застосування препарату, виникла необхідність в покритті їх оболон-
Таблиця 4.
Фізик о-механічні властивості таблеток-ядер у процесі зберігання ‘ в звичайних умовах
№ п/п Назва показника Терміни зберігання таблеток-ядер, тижні
1 2 3
1. Зовнішній вигляд ( Поверхня таблеток без змін На поверхні таблеток появились темні плями Вся поверхня таблеток набула темного забарвлення
2. Міцність, Н 32,5±2,0 29,0± 1,5 12,8±0,8
3. Розпадання ,с 340±10,0 300±І1,0 275±І0,0
4. Вологопогпи- нання,% 5,4±0,2 8,0±0,4 11,2±0,б
Примітка: дані таблиці є середніми значеннями 5 визначень.
кою. З ціао метою ми використали плівкоутворюючу систему з аце-типфгалшце. юяозою, розроблену с.н.с. ДНЦЛЗ Борисєнко Ю.Б., яка отримала найбільше розповсюдження серед шлунково-резистентних покрить в теперішній час. Однак, проведення процесу покриття приводило до отримання таблеток з коричневим відліком. Це пояснюється проникненням розчинних екстрактивних речовин, що містяться в табле~ках-ядрах, в поверхневі шари оболонки під дією вологи і підвищеної температури.
Екстрактивні речовини, в своїй більшості, мають темне забарвлення і, проникаючи через оболонку, забруднюють її. З метою попередження цього явища ми покривали таблетки-ядра титану дво-оксіїдом, визначаючи кількість його експериментальним шляхом.
Результати досліджень представлені в таблиці 5.
Таблиця 5.
Вплив кількісного вмісту титану двооксиду на характер по-• верхні покритих таблеток “Прополтин"
№п/п Вміст титану двооксиду, % Характер поверхні покритих таблеток'
1. 0,50 • плямиста
2. 0,90 плямиста .
3. 1,25 мало плямиста
4. 1,46 однорідна без плям
5. і,80 однорідна без плям
Як відображено в таблиці З, оптимальною кількісно титану двооксиду, забезпечуючою достатню укриванісгь таблеток-ядер є концентрація 1,46 %. .
Для визначення оптимальної концентрації АФЦ 3,4,3 та 6-ти % розчини наносили на таблеткн-ядра і досліджували їх розпадасмість в лужному середовищі після годинноі експозиції в 0,1 н розчині кислота хлористоводневої (табл.6). ‘ •
Таблиця б.
Вплив концентрації розчину АФЦ на час розпаду таблетог з ФГПП
№п/п Концентрація розчину АФЦ, % Маса покриття, % Чао розпаду, с
1. 3 5 150+0,4
10 246±0,5
2. 4 5 270±0,4
10 360±0,4
3. 5 . 5 420±0,І
10 ' 600*0,1
4. 6 5 690±0,4
10 900±0,4
Як видно з даних таблиці 6, 3 % та 4 % розчини АФЦ не забезпечують достатньої стабільності таблеток-ядер, котрі в лужному середовищі розпадаються менше, ніж за 5 хвилин. Покриття на основі 5% розчину АФЦ забезпечус розпадання в межах 7-10 хвилин, в залежності від маси плівки, що утворюється. Подальше збільшення концентрації плівкоугворювача не є доцільним, так ях призводить до погіршення процесу розпадання.
Отже, оптимальна концентрація АФЦ в складі покриття становить 5%. *
Таким чином, на основі комплексу проведених досліджень нами розроблені склад та технологія таблеток з фенольним гідрофільним препаратом прополісу під умовною назвою “Прополтин", покритих кишховорозчинною оболонкою дня лікування кишкових інфекцій ко-ронавірусної природи, склад яких наведено в таблиці 7.
Таблиця 7.
Склад таблеток з ФГПП, покритих кишковорозчннною оболонкою
Інгредієнти Вміст
г %
ФГПП 0,0500 45,45
Крохмаль картопляний 0,0240 21,82
Цукор-пісок . 0,0100 9,09
Кальцію стеарат 0,0010 0,91
Магнію карбонат основний 0,0150 13,64
А цетилфталілцелюлша 0,0083 7,54
Титану двооксид 0,0016 1,46
Кислотний червоний 2С „ 0,000! 0,09
0,1100 100.00
Оіриманий препарат представляє собою таблетки, покриті киш-коворозчинною оболонкою, двояковнпуклої форми з діаметром 6,0±0,02 мм, червоного кольору.
Розроблений, затверджений та випробуваний в умовах ДЗ
ДНЦЛЭ лабораторний регламент на виробництво таблеток з ФГПП, технологічна схема яхого представлена на рис. 2.
При вивченні параметрів якості розробленого препарату на-
явність фенольних сполук підтверджували якісними реакціями з заліза окисного хлоридом, ацетатом свинцю, спиртовим розчином алюмінію хлориду, цианідиновою пробою за Бріантом.
Враховуючи схладний хімічний вміст фенольного гідрофільного препарату прополісу, для якісного підтвердження нами застосовувалися також методи одновимірної та двовимірної хроматографії.
При розробці кількісного визначення фенольних сполук в таблетках за основу нами був узятий спектрофотометричний метод їх аналізу в ФГПП (ТФС 42-2024-90).
Експериментальними дослідженнями встановлено, ще) допоміжні речовини не мають піка спектрів вбирання в інтервалі 220 - 320 нм,
а, значить, не вплітають на хід проведення досліду.
Аналіз спектрів вбирання фенольного гідрофільного препарату прополісу та таблеток з ним, покритих кишковорозчинною оболонкою показує, що характер кривих ідентичний, максимум вбирання знаходиться при довжині хвилі 290 нм, тобто, запропонована методика може бути використана для кількісного визначення суми фенольних сполук в розробленому препараті (рис. 3).
Стабільність розробленого препарату вивчали при температурі І8±2°С в двох видах упаковки: банках оранжового скла, укупорених кришками з пласмаси та в контурній безосередковій упаковці із папе-
ВР-І Санітарна обробка виробництва _
А
ВР.2.І, Просів сировини ВР-2 Кт Підготовка сировини Втрати механічні
ТЛ.З.І.Змішування . інгредієнтів
Тії-З
Кт,К*
І
Отримання маси,, для таблетування
ТП.4.І.Таблетування
ТЛ.4.2.Обезпилюван ня та відра-■ кування
Тії—4 Кт.Кх
Втрати
механічні
Таблетування та . обезпилювання'
Тії. б ,1. Приготування 5% розчину
‘“•«•«•Нанесення . титану дво---------охсизу
Тії. 5.3. Нанес ення плівкового
- покриття
Втрати
механічні
Таблетки, що йдуть на регенерацію
ТЛ-5
Кт.Кх
Покриття таблеток-яцер оболонкою
Втрати
механічні
N1
УМ0.6.І.Фасування таблеток в ----------пенали ...
УМО.6.2.Обандерс ловакня __________пенал і в
УМО.6.3.Лаку вання пеналів в
;_________КОРсбіШ
Втрати летких речовин
УМО-о ФасуБакня, Втрати
пакування та механічні
маркірування
0 1 >3 Переробка вико-
ристовуваних
відходів-
На склад
Рис.:2. Технологічна схема виробництва таблеток з ФГіШ
210 250 290 330 К ни
Рис. 3. УФ-спектри вбирання: I — таблеток з ФГТІП;
2 — допоміжних речовин. . ру з поліетиленовим покриттям для пакування медичних препаратів по 50 таблеток. Під час зберігання таблетки не піддаються деструкції, мають задовільні зовнішній вигляд та розпадання. Незначні коливання кількісного вмісту ФГПП укладаються в процент помилки методу аналізу.
Таким чином, спираючись на отримані дані, можна зробити висновок про стабільність розробленого препарату під умовною назвою “Прополтин“ протягом 2 років і 3 місяців (табл. 8, 9).
ВИВЧЕННЯ ПРОТИВІРУСНОЇ АКТИВНОСТІ ФЕНОЛЬНОГО ГІДРОФІЛЬНОГО ПРЕПАРАТУ ПРОПОЛІСУ ТА ТАБЛЕТОК
“ПРОПОЛТИН"
Для дослідження інахтивуючої дії ФГПП та таблеток “Прополтин", покритих кишковорозчинною оболонкою, на гемагшотипуючу активність коронавірусу брали рівні об’єми вірусу в робочій дозі та препаратів, змішували і після інкубації протягом ЗО хвилин при кімнатній температурі визначали ступінь гальмування гемагаютішуго-чої активності.
Результати дослідження представлені в таблиці. 10.
Таблиця 8.
Дослідження стабільності таблеток “Прополтнн“. покритих кишховорозчннною оболонкою при температурі 18±2°С в банках оранжового скла
№ Показники Свіжоприготовані Терміни зберігання, місяці
п/п 6 12 18 24 27
1. Зовнішній вигляд Таблетки червоного кольору, поверхня однорідна Те ж Те ж Те ж Те ж Тс ж
2. Міцність, Н 54,5±2,3 54,0±3,1 54,3±2,1 55,1±2,4 56,2±3,3 56,8±2,9
3. Розпадання, с 600±18 605±20 608±18 610±18 610±20 609І20
4. Вологопоглинання, 2,8±0,2 2,9±0,2 2,9±0,2 3,1±0,2 3,1±0,2 3,3±0,2
5# Наявність діючих речовин (згідно ТФС — позитивні якісні реікпії на всі БАР) Позитивні якісні реакції для всіх термінів зберігання спостерігаються
6. . ^ Кількісний вміст суми фенольних сполук, г 0,0161± 0,0002 0,0161± 0,0004 0,0160± 0,0005 0,0152± 0,0004 0,0149± 0,0006 0,0145±0, 0005
Таблиця 9.
Дослідження стабільності таблеток “Прополтин", покритих кишковорозчинною оболонкою при температурі 18±2°С в контурній безосередковін упаковці із паперу з поліетиленовим покриттям
№ п/п Показники Свіжоприготоваяі Терміни зберігання, місяці
6 12 18 24 27
1. Зовнішній вигляд Таблетки червоного кольору, поверхня однорідна Те ж Те ж Те х Те ж Те ж
2. Міцність, Н 54,1±2,2 54,3±2,б 54,8±3,0 55,1±2,3 5б,3±3,3 56,7±2,9
3. Розпадання, с 600±15 600±18 608±12 605±15 606±20 610±20
4. Вологопоглинання, % 2,7±0,2 2,Ш,2 2,9±0,2 3,0±0,2 3,1±0,2 3,3±0,2
5. Наявність діючих речовин (згідно ТФС — позитивні якісні реікпії на всі БАР) Позитивні якісні реакції для всіх термінів зберігання спостерігаються
6. Кількісний вміст суми фенольних сполук, г 0,0161± * 0,0002 0,0160± 0,0004 0,0160± 0,0005 0,0151± 0,0004 0,0150± 0,0006 0,0144± 0,0005
Таблиця 10.
Дія ФГПП та таблеток “Прополтин" на гемаглютиніни коронавірусу
Назва препа- Титр гемаглютинінів до і після впливу препаратів на
ратів коронавірус
ДО після
ФГПП 1 : 128 1 : 32 - 1 16
Таблетки “ Прополтин “ ! : 128 1 : 32 - 1 16
Контроль коронавірусу 1 : 128
Контроль ери- 0
троцитів
Примітка: 0 — відсутність гемаглютинації.
Як видно з представлених в таблиці Ю даних, ФГПП та таблетки “Прополтин" знижують титр коронавірусу в 4-8 разів. Отже, допоміжні речовини, які входять до складу таблеток, не впливають на противірусну активність субстанції, що свідчить про перспективність використання вказаних інгредієнтів для лікування інфекцій, викликаних коронавірусом.
Мікробіологічні дослідження по виявленню антимікробної активності та мікробної забрудненості фенольного гідрофільного препарату прополісу і таблеток “ Прополтин ", покритих кншковорозчнн-ною оболонкою, проводились на кафедрі мікробіології УкрФА під керівництвом канд.фарм.наук Силасвої Л.Ф.
Фармакологічні дослідження ФІТ1П та таблеток “ Прополтин ", покрита^ кишковорозчннною оболонкою проводились в ЦНДЛ УкрФА під керівництвом д-рз мед. наук Яковлевої Л.В.
ВИСНОВКИ
1. Вперше експериментально досліджена і доведена противірусна активність фенольного гідрофільного препарату прополісу у відношенні до коронавірусу,
2. В результаті фізико-хімічних, технологічних та біологічних досліджень розроблений склад таблеток-ядер (цукор-пісок 0,050; магнію карбонат основний 0,015; крохмаль картопляний 0,024; кальцію стеарат 0,001).
3. На основі проведеного комплексу теоретичних та експериментальних досліджень встановлений оптимальний технологічний режим отримання таблеток методом прямого пресування.
4. З метою надання стабільності таблеткам-ядрам та локалізації фенольного гідрофільного препарату прополісу в кишках вибраний склад плівкового кишковорозчинного покриття на основі ацетил-фталілцелюлози, титану двооксиду і кислотного червоного 2С (0,0083 : 0,0016 : 0,0001).
5. Розроблений та випробуваний в умовах ДЗ ГНЦіЛЗ лабораторний регламент виробництва таблеток з ФГПП.
6. Вивчена стабільність отриманого препарату в. двох видах упаковки: банках оранжового скла та контурній безосередковій упаковці із паперу з поліетиленовим покриттям для пакування медичних препаратів. Встановлено, що таблетки під умовною назвою "Пропол-гин", покриті кишковорозчинного оболонкою, залишаються стабільними при температурі 18±2°С протягом 2 років і 3 місяців.
7. Розроблена та представлена до Фармакологічного комітету МОЗ України нормативно-технічна документація на таблетки “Прополтин", покриті кишковорозчинною оболонкою (лист ФК № 285-е від 14.02.95 р.).
Отримано дозвіл на проведення клінічних досліджень (протокол
№ 2 від 23.02.95 р.).
8. Фрагменти роботи впроваджені в учбовий процес Туркменського державного медичного інституту (акт від 21.10.92 р.), Казанського медичного інституту (акт від 22.10.93 р.). Української фармацевтичної академії (акт від 15.09.95 р.).
Тема дисертації відображена в публікаціях:
1. Вивчення фізико-хімічних і технологічних властивостей фе нольного гідрофільного препарату прополісу / О.І.Тихонов, Т.Г.Яр них, Л.І.Вишневська // Фармац. журнал.— 1992. — № 5-6. — С. 53-56.
2. Вплив допоміжних речовин на звільнення фенольного гідро фільиого препарату прополісу з твердих лікарських форм / О.І.Тихо нов, Т.ГЛрних, Л.І.Вишневська та ін. // Фармац. журнал.— 1995.— №5, — С. 72-74.
3. Вивчення антимікробної та фунгіцидної дії фенольного гідро фільного препарату прополісу І А.Маковецька, В.Осятинська, Л А.Хри стенко, Л.І.Вишневська II Тез. доп. студ. наукової конф. — Харків 1994. ~ С. 183.
. 4. Исследование физико-химических и технологических СВОЙСТ!
ФГПП / А.И.Тихонов, Т.ГЛрных, Л.И.Вишневская и др. II Тез. док; научно-практич. конф. — Харьков, 1992. — С. 48.
5. Перспективы использования фенольного гидрофильного пре парата прополиса в создании новых лекарственных средств /А.И.Ти хонов, СА.Скрипник, Т.ГЯрных, Л.И .Вишневская II Проблемы фар мации подготовки и использования провизорских кадров. Матер республ. научи, конф. по фармации и фармакол., Пятигорск. — 199'.
— С. 123-124.
6. Создание новых лекарственных препаратов с прополисе», обладающих противовирусным действием / Л.11.Вишневская //Тез. док
респубп. научно-практич. конф. — Харьков, 1993. — С. 121.
7. Створення нових лікарських препаратів на основі субстанції для фарміндустрії України / ОЛ.Тихонов, Т.ГЛрних, Л.І.Вишневська, С.О.Скрипник II Сучасні проблеми фармації : Тез. доп. республ. нау-ково-практ. конф. — Харків, 1994. — С. 5.
8. Створення нових лікарських препаратів на основі прополісу, володіючих противірусною дісю /О.М.Сороколіт, О.І.Тихонов, Л.І.Ви-шневська II Тез. доп. студ. наукової конф. — Харків. — 1994. — С. 212.
9. Створення нових лікарських препаратів на основі субстанцій природного походження І О.Тихонов, Т-Ярних, Л.Вишневська, С.Скрип-ник /І Тез. доп. І конгресу Світової федерації укр. фармац. товариств України. — Львів. — Травень 1994. — С. 77.
Яковенко Л.И. “Разработка состава и технологии таблеток с фенольным гидрофильным препаратом прополиса"
Диссертация на соискание ученой степени кандидата фармацевтических наук по специальности —' 15.00.01 — технология лекарств; Украинская фармацевтическая академия 1996, Харьков. Защищается рукопись.
Впервые на основе фенольного гидрофильного препарата прополиса разработаны таблетки “Прополтин", покрытые кншечнора-своримой оболочкой для лечения патологий желудочно-кишечного тракта, вызванных коронавирусом. Изучены физико-химические и технологические свойства таблетированного препарата, доказана стабильность таблеток в процессе хранения.
Yakovenko L.I. “ The preparation of the ingredients and technology of tablets with phenolic and hydrophilic drugs of propolis ".
The thesis for a master of pharmaceutical sciences degree on the speciality — 15.00.01 — technology. Ukrainian Pharmaceutical Academy,
Charcov, \996. The manuscript is defended.
For the first time the drugs covered with the intestinal solu shell for the treatement of the gastrointestinal tract descases caused the coronavirus were prepared on the base of phenolic hydrophj preparation of propolis. The functions of physica-chemical properties the substance and tablet form of the preparation were studied and I stability of the tablet! in storag was proved.
Ключові слова: фенольний гідрофільний препарат прополії таблетки, коронавірус, кишкові інфекції.