Автореферат диссертации по ветеринарии на тему Одновременная вакцинация птицы против инфекционного ринготрахеита и ньюкаслской болезни
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
ІҐЇСГИТУТ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ ІКЛШІЧНОЇ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ
На правах рукопису
ДІЯНОВ
Валерій Володимирович
ОДНОЧАСНА ВАКЦИНАЦІЯ ПТИЦІ РОТИ ІНФЕКЦІЙНОГО ЛАРИНГОТРАХЕЇТУ ІНЬЮКАСЛСЬКОЇ ХВОРОБИ
16.00.03 — ветеринарна мікробіологія, вірусологія, епізоотологія і імунологія
АВТОРЕФЕРАТ /У
дисертації па здобуття наукового ступеня ‘/ ,
кандидата веі-ергшарпах наук ІЛ с ~
О' *
ХАРКІВ —1995'
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у лабораторії хвороб птиці Інституту експерименті ноТ і клінічної ветеринарної медицини УААН та Кримській дослідній стає ІЕКВМ.
Науковий керівник — доктор ветеринарних наук, професор,
члеи-кореспондент УААН В. В. ГЕРМАН.
Офіційщ оо^зевпс
1. Доктор ветеринарних наук, професор, лауреат Державної пре України 11 ПАН ШАР.
2. Кандидат ветеринарних наук О. В. ВОЛОСЯНКО.
Провідна організація — Кримський сільськогосподарський інстнтуї МСГ і продовольства, м. Сімферополь.
Захист дисертації відбудеться 1995 р. на засідалш сш
алізованої вченої ради Д 02.32.01. при Інституті експериментальної і клініч ветеринарної медицини УААН, 310023, Харків, вул. Пушкінська, 83.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту ексцерим тальної і клінічної ветеринарної медицини — м. Харків-23, вул. П; кінська, 83.
Автореферат розіслано «> ' Р995 1
Вчений секретар спеціалізованої вченої рада, доктор ветеринарних наук
КОНАРЖЕВСЬКИЙ К
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність та ступінь досліджеиості тематики дисертації
Птахівництво є скоростиглою галуззю тваринництва, са дозволяє у найкоротші строки отримати значну кількість ісокоякісиих продуктів харчування для населення. Це ожливо тільки при стаціонарному благополуччі гахівницьких підприємств щодо інфекційних та незаразних юроб.
В умовах інтенсивного птахівництва значно змінюється :ребіг добре відомих нам хвороб птиці, а також виникають зві, до цього часу не реєстоваш в нашій країні захворювання, фаз у промисловому птахівництві практично неможливо іайти господарство, де б не реєстрували те чи інше захворю-шня птиці, або ж їх асоційовану (одночасну) прояву.
зв’язку з такими обставинами, в господарствах нерідко шикає необхідність здійснювати загальні та спеціальні іходн одночасно проти кількох інфекційних хвороб.
У Криму, насиченому багатомільйонним птахопого-в’ям, до гострих інфекційних хвороб, які мають найбільшу :опомічну вагомість, відносять ньюкаслську хворобу (НХ) і інфекційний ларинготрахеїт (Богданов В. Г., 1968; ікачина В. І., 1977; Скутарь І. Г., 1980; Макогон В. Ф., 1991). іходи боротьби з цими хворобами, а також профілактичні ісоби повсякчас удосконалюються. _
На бройлерних птахофабриках з великою концентрацією зголів’я та конвейєрній технології його вирощування, значній мірі підвищується ймовірність спалахів зазначених зорорб (Герман В. В., Ольховик Л. А., Макогон В. Ф., айдевлятов Ю. А., 1993). Слід врахувати і той факт, що при ьому не виключається можливість одночасного перебігу [фекційного ларинготрахеїту (ІЛТ) та ньюкаслської хворо-и, а це потребує багаторазових профілактичних обробок /рчат на протязі 8—9 тижнів їх вирощування.
В зв’язку з цим, для зменшення кількості маніпуляцій птицею і профілактики стресів, пов’язаних з ветеринарними
З
обробками, а також скорочення витрат праці, часто виник практична необхідність вакцинації курчат-бройлерів ода часно проти декількох інфекцій.
Виходячи з цього, актуальним є вивчення можливос асоційованої, чи одночасної вакцинації курчат проти ІЛТ ИХ в умовах великих птахогосподарств. Крім тої доцільним також є з’ясування деяких питань епізоотію цих інфекцій в регіоні з метою розробки раціональних сх( і методів вакцинопрофілактики даних хвороб.
Мета дослідження. Розробити і запропонувати виро ництву більш раціональну схему специфічної профілакти: ІЛТ на НХ бройлерів при одночасному застосуванні вакці груповим методом.
Завдання дослідження. Для досягнення наміченої ме-були визначені такі завдання:
— вивчити поширення інфекційного ларинготрахеїту ньюкаслської хвороби в Криму, а також існуючі захо, боротьби з ними;
— з’ясувати імунологічну ефективність одночасної ва цинаці? курчат-бройлерів проти ІЛТ таНХ в експериментал них і виробничих умовах;
— визначити економічну ефективність асоційоваЕ імунізації бройлерів проти НХ та ІЛТ у великих птахогс подарствах;
— розробити і запропонувати схему специфічЕ профілактики ІЛТ і НХ курчат-бройлерів при одночасної застосуванні вакцин груповим методом.
Теоретична та практична цінність дослідження та йо наукова новизна. Отримані нові дані про причини та факто£ які сприяли широкому поширенню інфекційного ларинготр хеїту та ньюкаслської хвороби в Криму. Вперше розробле аерозольний метод вакцинопрофілактики бройлерів про інфекційного ларинготрахеїту живими вакцинами, а так< одночасної вакцинації проти ІЛТ і НХ, та показана є* номічна ефективність і епізоотологічна доцільність таї вакцинації для великих птахогосподарств.
Розроблена схема специфічної профілактики ІЛТ та £ птиці при одночасному застосуванні біопрепаратів.
Вперше був розроблений і широко апробований в умов великих птахогосподарств регламент асоційованої сі цифічної профілактики інфекційного ларинготрахеїту та ны каслської хвороби бройлерів.
Рівень реалізації та впровадження результатів досліджен-. В результаті виконаних досліджень по розробці схем та тодів асоційованої вакцинації птиці проти ІЛТ та НХ, ахівництво регіону оздоровлено від цих хвороб.
Розроблена настанова по одночасній вакцинації птиці
оти ІЛТ і НХ, яка затверджена методкомісією ІЕКВМ-----------
юдана на розгляд Головного управління ветеринарної дццини з держветінспекцією МСГ і продовольства Ук-іни.
Апробація та публікація результатів досліджень. Основні .теріали дисертаційної роботи доповідались на Всесоюзних уково-практнчних конференціях (Суми, 1989 р., Кишинів,
90 р.), координаційно-методичних комісіях по проблемі вчення хвороб птиці (ІЕКВМ УААН, Харків, 1993—1994 .), Міжнародній конференції (Харків, 1995 р.). По темі сертацІЇ опубліковано 5 наукових робіт. ‘.
Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота скла-ється із вступу, огляду літератури, методичної частини, асних досліджень, висновків, практичних пропозицій, спис-літератури і додатку. Текст викладено на 140 сторінках, острований 18 таблицями, 4 малюнками. Бібліографія лючає 190 літературних джерел, серед них 63 іноземних торів.
Особистий внесок дисертанта у розробку наукових резуль-тів, що виносяться на захист. Особистий внесок дисертанта розробку наукових результатів полягає в повністю са-)стійному виконанні всього обсягу експериментальної роти, статистичній обробці отриманих даних та їх оцінці. На уставі аналізу результатів експериментів та співсггавлення з даними літератури, дисертантом сформульовані слідуючі їложення, що виносяться на захист: .
1. Особливості епізоотології інфекційного ларинготрахеї-і ньюкаслської хвороби птиці в Криму в 1976—1994 рр. та іктори, які обумовлювали їх проявлення.
2. Матеріали по вивченню імунологічної ефективності (почасної вакцинації бройлерів проти НХ та ІЛТ.
3. Матеріали по розробці схем спеціфнчної профілактики рчат-бройлерів проти ІЛТ і НХ при одночасному застосу-яні вакцин.
Методологія, методи дослідження предмету і об’єкту. Ро-іта виконувалась в Кримській дослідній станції, лабора-ірії вивчення хвороб птиці ІЕКВМ УААН та відділі
вірусології Всеросійського науково-дослідного ветеринар го інституту птахівництва. Науково-господарські експе менти по вакцинації курчат проти IJIT та НХ проводили підприємствах виробничого об’єднання «Кримптахопрс та бройлерній птахофабриці агрофірми-колгоспу «Друз народів» (колишня птахофабрика ім. Г. Дімітрова).
Вивчехшя епізоотології ШТ і НХ птиці здійснювали основі аналізу та узагальнення звітних матеріалів, отримаї з управління ветеринарної медицини Республіки Крим, а кож статистичних даних ВО «Кримптахопром», матеріа наукових досліджень Кримської НДВС і власних дан отриманих у спеціальних лабораторних і виробничих слідах. _
В процесі виконання досліджень використовували біоф ричні серії вірусвакцин: ІЛТ — з штаму «ВНИИБП», НХ «Ла-Сота» і «Ві», а такохс польові віруси — штам «24-А» «Г» вірусу ІЛТ, «ГД-80» вірусу НХ, ізольований і вивчеі кандидатами ветнаук В. Ф. Макогоном і В. Г. Богданові Епізоотичні штами вірусу ІЛТ ми одержали з банку лабо торії хвороб птиці ІЕКВМ і підтримували їх в лаборатс епізоотології Кримської НДВС. У роботі використовув; також польові та специфічні сироватки до вірусів НХ, І і реовірусної інфекції.
В лабораторних дослідах було використано 350 кур різного віку, 8 дорослих півнів, 876 курячих ембріонів.
Біологічну активність вакцин ІЛТ та НХ визначали т руванням на курячих ембріонах 9—10-добового віку методикою, затвердженою Головним управлінням вете нарії бувшого Держагропрому СРСР.
Рівень антитіл до вірусу НХ, а також контроль напру ності імунітету у щепленої птиці визначали в РЗГА методикою, розробленою науковцями ІЕКВМ (В. В. Герм В. І. Сікачина, В. Ф. Макогон, В. Г. Богданов) і викладев у «Методичних рекомендаціях по серологічному контро напруженності імунітету при НХ птиці...» (1987).
Серологічні дослідження виконували на базі Красногв дійської районної ветеринарної лабораторії та лабораті птахофабрики агрофірми-колгоспу «Дружба народів».
Реакцію гемаглютинації та затримки гемаглютинації і ШТ викопували за методикою М. Т. Прокоф’євої і В. Бабкіна (1965) на базі Кримської дослідної станції. Як тиген для РЗГА використовували вакцинний штам вір ІЛТ. Антиген готували співробітники Кримської досліді станції ІЕКВМ.
Всього за період викепання дисертаційної роботи у ла раторних умовах і на птахофабриці в РЗГА перевірено 10
б
ароваток з антигеном вірусу НХ і 4320 проб сироватки крові антигеном вірусу ІЛТ.
У дослідах на птахофабриці перед початком експерименту роводили клінічний огляд бройлерів, аналізували причини ігибелі їх, на протязі всього експерименту проводили пато-огоанатомічні дослідження трупів курчат.
Ефективність одночасної імунізації проти ІЛТ та НХ, крім фологічних досліджень, контролювали також зараженням гаці а біопробі. Роботу виконували в ізоляторі Кримської [ДВС за участю кандидатів ветнаук В. Ф. Макогона і В. Г. огданова. Імунологічну ефективність вакцинації визначали
і формулою (П. Н. Бургасов, І. С. Безденежшш, 1969) виражали у відсотках:
ІЕ = К.—в х 100% , де К
ІЕ — імунологічна ефективність (% );
К — процент перехворілих (загиблих) у контролі;
В—процент перехворілих (загиблих) серед вакцинованих.
Для отримання аерозолів вакцин використовували аг-ггати ДАГ-2 і САГ-1, стиснене повітря одержували за эпомогою компресорів ПКС-3,5 і ПКС-5,25.
У дослідах, виконаних у господарствах Криму було одно-існо вакциновано проти ІЛТ і НХ 10 769 930 кур-іт-бройлерів. Результати досліджень обробляли статистично . II. Ашмарін, А. А. Воробйов, 1962; Г. Ф. Лакін, 1990). ірогідність статистичних показників визначали по таблиці -критеріїв Ст’юдента.
Розрахунок економічного ефекту одночасного застосу-шня вакцин ІЛТ та НХ виконували згідно з «Методикою {значення економічної ефективності ветеринарних міро-зиємств», 1982.
РЕЗУЛЬТАТИ ВЛАСНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Епізоотологічні дані про поширешш НХ та ІЛТ у птахогосподарствах Крїіму.
Крим є одним з провідних регіонів промислового гахівництва Україїш. Основне поголів’я птиці зосереджено виробничому об’єднанні «Кримлтахопром» —23 птахогос-здарствах. В регіоні є також 2 племптахозаводи. Крім того, гахоферми мають 45 колгоспів та радгоспів.
Аналіз ветеринарної звітності за 1976—1994 рр. показав, що Хспочатку (1976 р.) була зареєстрована в 6 неблагополучних
пунктах і вже в наступний рік прийняла характер епізосп Захворювання поширилось на 13 районів Криму з охватом господарств, причому 20 з них — птахофабрики. У 1978 епізоотична ситуація щодо ІIX стала менш напруженою—бу. зареєстровано 22 неблагополучия пункти у 9 районах Кри\ В наступному кількість неблагополучних пунктів поступо зменшувалась—з 9 (1979 р.) до 4—5 (1983 р.). За період з 1990; 1993 роки випадків захворювання птиці не було.
Епізоотична ситуація з ІЛТ характеризувалася посліде ним зростанням кількості неблагополучних пунктів—від 2 у 1976 р. до 8—9 у 1984—1985 рр. Слід зазначити, і ларинготрахеїт частіше виникав на великих птахофабрик: ніж колгоспних птахофермах. З 1986 р. ІЛТ реєструва тільки у трьох господарствах, у 1989 р. — був зареєстрован: один неблагополучная пункт. За період з 1990 по 1993 ро випадків ІЛТ в Криму не було.
Таким чином, наведені дані свідчать, що як НХ, так і и за 1976—1993 рр. мали неравномірне поширення. Всьо було зареєстровано 122 неблагополучних пунктів по Е
з охватом всіх 14 районів регіону. Захворювання птс інфекційним ларинготрахеїтом відмічали у 74 пунктах сеі районів Криму. Ці обидві хвороби були більш пошире у районах з великою насиченістю птахопоголів’ям. Т< у Сімферопольському районі, де є три великих птахофабри та 12 ферм з птицею у колгоспах, за цей період було неблагополучних пунктів. У Красногвардійському та Сг ському районах є по 6 великих птахофабрики, тут буі відповідно, 18 і 10 неблагополучних пунктів з НХ.
Аналогічне положення відзначали також і по 1Л В адміністративних районах з великою насиченістю пти навіть без урахування поголів’я в приватній власнос реєстрували найбільшу кількість неблагополучних пункт Так, у Красногвардійському і Сакському районах із загалы кількості неблагополучних пунктів по Криму, було зареє< ровано по 17 в кожному, що становить по 23 %, у Сі феропольському — 15 пунктів (20,8 %).
Ньюкаслська хвороба і інфекційний ларинготрахеїт мали певної сезонності, виникали в будь яку пору рої хворіла птиця як на птахофабриках, так і на невелик фермах та в приватних господарствах.
За нашими даними, стаціонарне неблагополуччя з НХ ІЛТ, широке поширення захворювань визначалось таки факторами:
1. Недостатнім формуванням імунітету і передчасні його зниженням у курчат внаслідок порушень технолс утримання і годівлі, недосконалими методами вакцин?
иці, а також застосуванням вакцин з низькою біологічною тивністю.
2. Постійним пасажуванням збудників на неімунній
о недостатньо імунній птиці внаслідок неефективних кцшіацій.-------------------
3. Недосконалістю регламенту^при аерозольному методі кцинації курчат-бройлерів проти НХ, що виражалося у ле-вантаженні організму курчат антигеном при щепленні упнодисперсними аерозолями (спрей-метод) та частими,
завжди виправданими, ревакцинаціями без регулярного зологічного контролю.
4. Комплектуванням птахоферм добовими курчатами або зезенням інкубаційних яєць із господарств, в яких цнр-лював епізоотичний вірус НХ, про що свідчили результати зоконтролю.
5. Профілактика ІЛТ здійснювалась тільки «хлоачнш,і;> тодом вакцинації без визначення біологічної активності епарату, внаслідок чого'і не отримували ефекту від прове-ння обробок птиці.
6. Відсутністю надійної охорони спеціалізованих птахого-вдарств, і особливо птахоферм радгоспів та колгоспів, від зосу збудників хвороб.
За нашими спостереженнями, причинами повторних спа-хів НХ і ІЛТ у птахогосподарствах були неповнооб’ємні герішарно-саштареі заходи по знищенню збудників хво-
б, а також наявність птиці-вірусоносіїв. Підтриманню злагополуччя по зазначених хворобах сприяли також і ношення правил приймання та переробки сировини птахопе-робними підприємствами, багаторазове використання гос-дарствами м ясо-яєчної тари без її знешкодження.
Розробка регламенту одночасної вакцинації
бройлерів проти ньюкаслської хвороби та інфекційного ларинготрахеїту в експериментальних умовах.
Відпрацювання регламенту одночасної вакцинації кур-г-бройлерів проти НХ та ІЛТ виконали в трьох лаборатор-х дослідах на курчатах 25—35-добового віку.
Перший дослід провели на 4-х групах курчат (по ЗО гол. кожній). Проти ІЛТ птицю щепили вакциною з штаму НИИБП» «клоачно», а проти НХ — вакциною з штаму ’а-Сота» закапуванням в ніс. Дві другі групи курчат щепили іьки проти ІЛТ або НХ, а четверта група була контрольно.
Результати показали, що у курчат дослідної групи, вак-нованих асоційовано проти ІЛТ і НХ, формувався напру-
жений імунітет (сероконверсія 80% і більше) як до вірусу ГО так і до вірусу ІЛТ. Асоційоване застосування вакцин £ впливало негативно на клінічний стан курчат.
У другому досліді, який виконали на 110 курчатах 20-дс бового віку, вивчали можливість їх асоційованої вакцинаи у 4-тижневому віці. Серологічно встановлено, що відповіл на імунізацію курчат вакцинами ІЛТ і НХ як одночасно, те і окремо, була досить активною, а груповий гуморальна імунітет не менш 80% при середньогеометричному ТИТ] антитіл 4,56—5,75 логг-
Результати досліду показали, що вірус ІЛТ в організг курчат при одночасному введенні з вірусом НХ не персщко; жає формуванню гуморального імунітету до ньюкаслські хвороби.
В третьому досліді, виконаному за участю кандидат: ветнаук В. Ф. Макогона і В. Г. Богданова на базі Кримські дослідної станції, на 120 курчатах-бройлерах вивчили мо> ливість асоційованної імунізації проти ІЛТ і НХ з викорі станням аерозолів цих вакцин.
Схема щеплень курчат в цьому досліді була такої-1 група — курчата вакциновані одночасно проти ІЛ
1 НХ у 14-денному віці — в дозі 600 ЕІД50 на голої проти НХ, в 25-денному — р дозі З ЕІД50 проти ІЛ’ а у 36-денному — одночасно проти НХ і ІЛТ (доза 5 ЕІДз(
2 група—курчат вакцинували тільки цроти ІЛТ аерозольн перший раз в 25-денному віці (доза З ЕІД50), а в 36-дєнноа вод — в дозі 5 ЕІД50 на гблову. З група — бройлер імунізували тільки проти НХ: перший раз у 14-денноь (600 ЕІД50), а вдруге — у 36-денному віці (1000 ЕІД5(
4 група — контрольна.
Результати сероконтролю показали, що у курчат відб вається активна імунна відповідь на аерозольне введеш вакцин ІЛТ та НХ як окремо, так і в асоціації. Антитіла піс. ревакцинації тільки проти НХ виявляли в титрі 4,56 лої сероконверсія 92%. Після одночасної вакцинації рівень а титіл не знижувався і становив 5,04 логг при сероконвері 95,6%.
Гуморальний імунітет до вірусу ІЛТ після призначені тільки однієї вакцини в дозі З ЕІД50 був 84%, середнь геометричний титр — 4,12 логг, а після ревакцинад відповідно, 87%, титр — 4,26 лог2. У перший експериме тальній групі курчат, щеплених одночасно проти ІЛТ та ії через три тижні антигемаглютиніни вірусу ІЛТ знаходи. в розведенні 1:16 — 1:128 (превалюючі), середньогеометри ний титр — 4,52 логг, а груповий захист становив 87%.
ю
‘езультати контрольного зараженій сішоопгтнм вірусом ІIX курчат,
вакия:ткаиігх одішчасго прота ПІТ та НХ .
еи. Сур- ІТ Титр антитіл до зараження
до ДО
віру- віру-
су су
НХ ІЛТ
-02 1:64 1:16
-03 1:64 1:32
-04 1:128 1:64
-05 1:32 1:128
-01 1:32 1:8
-Об 1:32 1:32
-09 1:8 1:16
-08 1:16 1:128
-10 1:4 1:32
-13 1:32 1:64
Результати спостереження ао дшгм
10
Титр РЛІТИ-
ТІ-ТШСЛв -
заражел
ДО вірусу НХ до віру- су ШТ
1 :б4 1:8
1:8152 1:3?
1:*4 1:64
\.С.Л
1:1024 х'.іі.
1:2048 1:16
1:4096 1:64
1:512 1:64
1:2048 1:16
1:256 1:8
ВАКЦИНОВАНІ
■ Г—
НЕВАКЦИНОВАНИЙ КОНТРОЛЬ
-01 0 1:2 X л з
-09 0 0 — X х41 3
-07 1:4 0 X X 3
-Об 1:2 0 __ — 3
05 0 1:4 X X 3
-03 1:2 1:2 X X 3
-02 0 0 — — л 2
-04 0 1:2 — __ X* X 3
-03 1:2 0 _ X X* 3
-17 0 0 — X X* X 3
І
Умовні вазиачецнп:
— відсутність кліджи захворювання; х — хворі курчата; з — загиблі курчата;
х* — досліди в РЗГА
і :204!
?(Мо! • ' •.'■■ГіОГ, !
! 1:512 ! 1:128
0
0
1:4
0
~ліду:
Таким чином, оцінюючи результат-1 бити висновок, що одночасне застосування вакцин ШТ та ^ не перешкоджує формуванню гуморального імунітету як вірусу НХ, так і до вірусу ШТ. Рівень группового захисту соційовано щеплених курчат-бройлерів також не знижуся порівняно з поголів’ям, яке було імунізовано моновах-іами.
На завершальному етапі дослідів по одночасній варіації курчат провели контрольне зараження по ІО гол.
бройлерів у 56-денному віці епізоотичними вірусами ІІЛТ.
Результати біовроби (табл. 1,2) показали, що одночас; вакциновані курчата, яких заразили польовим вірусом НХ, хворіли, а показали стійкий захист. Контрольні, не щепле курчата, захворіли на 4—5-у добу з ознаками шлокаслсьи хвороби і всі загинули. У групі вакцинованих і заражена епізоотичним вірусом інфекційного ларинготрахеїту, захв ріло одне курча, а серед невакцинованих—перехворіли всі курчат і 2 голови загинули. .
Таким чином, зараження курчат в біопробі показало, и молодняк, щепленій асоційовано аерозольно проти ІЛТ і К у 36-денному віці, має захист до епізоотичного вірусу II у 90%, а до вірусу НХ — 100%.
Аналіз отриманим* даних свідчить, що імунізація ку чат-бройлерів одночасно проти ІЛТ вакциною з штаг «ВНИИБП» та проти НХ вакциною з штаму «Ла-Сота» перешкоджує формуванню імунітету проти цих захворюваї Захисний рівень антитіл як до вірусу ШТ, так і до вірусу Н а також стійкість до епізоотичних вірусів, виробляєть у 80—100% вакцинованих курчат, незалежно від мето, введення вакцин.
Таблица
Результата контрольного зараження епізоотичним вірусом ІЛТ курчат, вакадшоваїшх одночасно проти ІЛТ та НХ -
Інвент. № курчат Титр антитіл до зараження Результати спостереження по дням
1 2 3 4 5 6 7 8 9
ВАКЦИНОВАНІ
50—07 1:128 .
52—02 1:16 -
52—03 1:8
30—16 1:64
30—18 1:128 -
ЗО—09 1:128 -
52—07 1:16 -
50-11 їй — — X X X X X — -
52—08 1:8 — — — — —і — ,— — -
50-12 1:4 -
—19 0 — X X X X
—10 0 — — X X X — — — — —
—11 0 — — — X X — — — —
—13 -ЛЯ — X X X X
—15 0 X X - 3__ *
—12 0 — — — — X X X - — - _ - —
—14 0 — X X X X
—18 0 — — X X 3
—17 0 — — — X X X — — — —
—16 0 — X X X X
Умовні позначення:
— відсутність клініки захворювання; х — хворі курчата з — загиблі курчата
Вивчення імунологічної ефективності асоційованої вакцинопрофілактіши ІЛТ і ІІХ бройлерів у виробничих умовах.
На першому етапі досліджень по розробці одночасної лунізації курчат-бройлерів проти ЫТ та НХ, враховуючи рийняту в господарстві схему профілактики НХ, ми пе-еслідували мету запобігти додаткових маніпуляцій і, отже, тресів, пов’язаних з щепленням птиці 3 цісю метою імуніза-дю проти ІЛТ виконували однократно, у 35-денному віці, ерозольно, поєднуючи її з вакцинацією проти НХ. Доза акцини ІЛТ при асоційованій імунізації становила 5 ЕІД50, акцини НХ — 1100 ЕІД50 на голову.
Перший дослід виконали на бройлерах двох корпусів 44076 гол.). Для контролю взяли курчат одного пташника — 2560 гол.
Результати досліду показали, що реакція на асоційоване ведення вакцин ІЛТ та НХ клінично не відрізнялась по своїй яжкості та клшинному проявленні від такої ж реакції на ерозольне введення лише однієї вакцини «Ла-Сота».
Проте, слід відзначити, що серед курчат контрольної рупи, не щеплених проти ІЛТ, з 46-го дня вирощування начно підвищилась загибель бройлерів. Клінічно відзначали раження респіраторного тракту у 27 гол. із 50 оглянутих 54%). При патологоанатомічному дослідженні у 70% реєст-ували ознаки ларинготрахеїту, а також зміни, характерні ля колібактеріозу. Всього за 10 діб після клінічного прояву ПТ загинуло 4,1% бройлерів, а у дослідних групах відхід за ей період становив 0,7—1,2%.
Напруженість оісляв акции альиого імунітету у курчат-бройлерів 56-добового віку після одпочаспої та роздільної вакцинації проти ІЛТ і НХ
Дослідні групи Кількість сироваток крові з титрами антитіл у РЗГА Гумораль- ний Середньо-геометричний титр, лог2
0 їй 1:4 1:8 1:16 1:32 1:64 1:128 1:256 1:512 1:1024 "імунітет, %
ДО ВІРУСУ НХ
Перша — — — 2 6 8 5 4 . — — — 92,0 5,1'
Друга — — . — 1 10 7 3 2 1 — — 95,8 4,9
Контроль — — — 1 7 6 5 3 2 1 —■ 95,8 5,48
ДО ВІРУСУ игг
Перша — 2 1 5 5 7 3 2 — — — 88,0 4,24
Друга — — 2 3 8 6 3 2 — — — 91,7 4,45
Контроль 4 1 8 4 1 — 1 2 1 2 1 48,0 3,56
і
Результати сероконтролю (табл. 3) показали, що групо-й захист у курчат після асоційованої вакцинації був висом — до НХ 92 — 96%, до ІЛТ — 88 — 91,7%. Це свідчить,
о одночасне введення вакцин ларинготрахеїту і ньюкасл-кої хвороби не перешкоджує формуванню гуморального унітету і захисту до обох вірусів.
При вивченні імунологічної ефективності одночасної кщшації курчат проти ІЛТ і НХ враховували таког ономічні показники в дослідних і контрольних групах абл. 4). Аналіз показав, що після асоційованої аерозольної .кщшації бройлерів показники збереження курчат, їх се-дньої ваги при забиванні не поступалися контрольним, ік, жива маса бройлерів у бЗ-добовому віці (пташник 1) була на 16—35 г більше, ніж у контрольному, де ’рчат проти ІЛТ пе вакцинували; збереженність бройлері»» дослідних корпусах порівняно з контролем була такох льше на 3,5—4,3%.
Таким чином, результати виробничого досліду свідчать,
0 аерозольна асоційована вакцинація бройлерів у 35-ден->му віці вакцинами з штампів «ВНИИБП» та «Ла-Сота» зазначених дозах не впливає негативно на господарсько-гномічні показники вирощування курчат. Одночасна вак-шація проти ІЛХ і НХ не викликає ускладнень у щеплених фчат-бройлерш і зумовлює формування напруженого гумо-ільного імунітету до вірусів інфекційного ларинготрахеїту
1 ньюкаслської хвороби.
Другий дослід в умовах виробництва виконали на 223100 фчатах-бройлерах бригади № 1 птахофабрики агрофірми-элгоспу «Дружба народів». Використали таку схему аерозолі ої вакщшації: у 15—18 днів — проти НХ в дозі 600 ЕІД50, в 35—36 днів — одночасно проти ІЛТ і НХ. Вакцину ІЛТ істосовували в дозі 5 ЕІД50 (пташники № 1, 2, 3, 4, 5) та ЕІД50 (пташники № 6,7, 8) на голову. Курчата у пташниках з 9 і 10 (45100 гол.) не підлягали вакцинації проти ІЛТ, а були іеплені тільки проти НХ аерозольно в 16 і 36 днів (контроль).
В результаті встановлено, що у курчат, вакцинованих ;оційовано за такою схемою, оптимальною дозою вакцини ІТ є 5 ЕІД50 на голову.
Господарсько-економічні показники вирощування курчат-бройлерів, щеплених одночасно протн ІЛТ та НХ
Показники Пташники
перший другий контроль- ний
Прийнято на вирощувавші (гол.) 22700 21376 .22560
Збереженість (%) Середньодобовий приріст живої 89,8 90,6 86,3
маси (г) 22,5 22,1 22,4
Термін вирощування (дні) 63 63 63
Жива маса одніс! голови ори забої (г) 1396 1415 1380
Витрата кормів (ц к. о.) на 1 ц приросту Валовий вихід продукції (%): 3,29 з,з 3,35
— стандартної 99,2 99,4 98,3
— нестандартної 0,8 0,6 1,7
Клінічні спостереження показали, що у курчат, які о? римували аерозоль вакцини ІЛТ в дозі 6ЕІД50 на голову, в 5—8-й день після асоційованої імунізації спостерігалас підвищена реакція і ознаки легкого перехворювана інфекційним ларинготрахеїтом. В контрольних пташниказ серед невакцинованого проти ІЛТ поголів’я, захворювала тривало до самого кінця вирощування бройлерів. При цьом; загальна загибель становила 11,9—15,2%, в той час як сере, курчат, імунізованих в дозі 5 ЕІД50, вона була 5,8—10,4% а в дозі 6 ЕІД5р на голову — 7,7—11,7%.
Третій дослід провели у цьому ж господарстві на брой лерах 10 корпусів із загальною кількістю 238870 курчат Оскільки ІЛТ на Птахофабриці реєстрували вжі з трьох-чотирьохтижневого віку, то була застосована таю схема щеплень: у 15 днів — проти НХ, у 25 днів — проти ПЛ в дозі 4 ЕІД50 на голову, а у 35 днів — одночасно проти НХ ті ІЛТ (доза 6 ЕІД50 на голову). Всі три вакцинації булі аерозольні.
В результаті досліду встановили, що асоційована ва кцинація не заважає формуванню гуморального імунітет; у бройлерів до вірусів ІЛТ та НХ. За даними сероконтролю груповий захист у курчат 58 — 60-денного віку був високи\
і становив до вірусу ІЛТ в середньому по групі 92,4% (коливання від 76 до 100%) при середцьогеометричномз титрі антитіл 4,7—7,7 логг. До вірусу НХ гуморальнш імунітет був в середньому 99,6%, а середньогеометричниі титр — 5,54 логг. Збереженість курчат по бригаді становила 92,65%.
У комісійному досліді, виконаному за наказом ГУВ Іержагропрому СРСР, разом з науковцями ВНДВШ (В. В. Галушко, М. І. Слободенюк) бройлерів вакцинували аеро-ольно в 35 днів одночасно проти НХ і ІЛТ (доза 5 ЕІД50 на олову). Збереження курчат на кінець відгодівлі при цьому тановило 94,4%. -----
Таким чином, у стаціонарно неблагополучних щодо ІЛТ осподарствах, де є небезпека спалахів захворювання серед урчат до місячного віку, з метою запобігання відходу юлодняка можливо поєднання аерозольних вакцинацій про-и ІЛТ і НХ. Асоційована імунізація не перешкоджає форм-ванню напруженого імунітету до вірусів ІЛТ і НХ та абезпечує несприйнятливість поголів’я до польових вірусів.
Кращі показники збереження бройлерів (92,0—95,6%) середній живій масі (1568—1742 г) були отримані в гос-гадарстві після асоційованих вакцинацій попередньо мунізованих проти ІЛТ курчат в дозі 3 — 4 ЕІД50 на голову.
Економічна ефективність одночасної вакцинопрофілактики ньнжаслської хвороби та інфекційного ларинготрахеїту.
Інфекційний ларинготрахеїт на птахофабриці агрофірми-олгоспу «Дружба народів» діагностували у 1983 р. З 1985 р. а бройлерній птахофабриці почали впроваджувати аерозо-ьну асоційовану імунізацію поголів’я проти ШТ та ІіХ. За 986 рік піддали імунізації цим методом 8 820 000 гол. шиці. астосування на птахофабриці асоційованої імунізації брой-ерів проти ІЛТ і НХ дозволило скоротити витрати праці на иконання щеплень, тому що виключало з технології ветери-арних обробок одну маніпуляцію по вакцинації птиці, а та-ож трудомістку операцію по втиранні вакцини ШТ у слизову болонку клоаки. Крім того, птиця не зазнавала додаткового гресу, пов’язаного з щепленням.
Економічний ефект був отриманий за рахунок зменшення іатеріальннх витрат, економії часу і зниження собівартості родукції. Його показник розраховували за формулою:
Ех = (Сб — Сн) х Ан, де
Сб і Сн — собівартість продукції нового і базового аріантів;
Ан — об’єм впровадження
Базою для порівняння правили ті ж економічні показники
продуктивності курчат-бройлерів, яких вирощували в ан логічних умовах без застосування вакцин проти ІЛТ.
Економічні розрахунки показали, що переваги асоційов ної вакцинації забезпечували ефективність на 20—30% у суі всіх врахованих показників.
ВИСНОВКИ
1. На підставі аналізу причин виникнення ньюкаслськ хвороби та інфекційного ларинготрахеїту в птахогосподарс вах Криму розроблені і запропоновані ефективні засо{ профілактики та боротьби з цими захворюваннями.
2. Установлено, що одночасна вакцинація курчат про" ІЛТ та НХ аерозольним методом не пригнічує формувані імунітету.
3. Широке виробниче випробування асоційован імунізації бройлерів показало її нешкідливість, економічну • імунологічну ефективність на ЗО і більше відсотків. Курчат вакциновані одноразово одночасно проти ІЛТ і ЮС у 35-де йому віці, зберігали напружений імунітет до кінця строї вирощування і протистояли зараженню її епізоотична вірусами.
4. Оптимальною імунізуючою дозою вакцини ІЛТ п] аерозольному її застосуванні є 4—5 ЕІД50 на голову.
5. Встановлено, що найбільш ефективною може бу' асоційована імунізація курчат проти НХ та ІЛТ за схемої у 15 днів — проти ньюкаслської хвороби в дозі 600 ЕІД50 і голову, у 35 — 36-денному віці — асоційовано, проти Н в дозі 1000 — 1100 ЕІД50 і проти ІЛТ—5 ЕІД50 на голову. П] захворюванні курчат інфекційним ларинготрахеїтом в біль ранні строки (до 30-денного віку) ефективною може бу: асоційована вакцинація на фоні попереднього щеплення пр ти ІЛТ у 25-денному віці дозою 2,5—3,0 ЕІД50 на голої
з наступною одночасною імунізацією у 35 днів.
6. Впровадження асоційованої імунізації у птахівницькі господарствах дозволяє зменшувати витрати праці. Одноча на імунізація проти ІЛТ і НХ економічно обгрунтована імунологічно ефективна.
7. Широке впровадження одночасної імунізації ку
чат-бройлерів проти ІЛТ та НХ в птахогосподарствах Криг стабілізувало епізоотичну ситуацію по цим захворюванш
і багатьом господарствам дозволило в наступному відмов тися від проведення специфічних заходів проти інфекційно ларинготрахеїту. ,
ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ
1. Схема вакцинопрофілактшш інфекційного ларинготра-сеїту та ньіохаслської хвороби бройлерів при одночасному іастссуванні вакцин проти обох інфекцій.
2. Настанова по одночасній вакцинації птиці проти нфекційного ларинготрахеїту і ньюкаслської хвороби. Розвинута і затверджена методичною комісією ІЕКВМ УААН, юдана до ГУВМ МСГ і продовольства України.
1. Макогон В. Ф., Улимов Н. И., Поворознюк В. Ф., Дияіюв В. В. СлужС
иммунитета Крымской области ори ньюкаслской болезни стид. // Интеї сификадня сельскохозяйственного производства в условиях радикальне экономической реформы: Тез. докл. Всесоюзн. научно-практич. ковф. — С мы, 1989. —С. 200 — 201. '
2. Макогон В. Ф., Диянов В. В. Ассоциированная иммунизация броі леров против инфекционного ларинготрахеита и ньюкаслской болезни.. Проблемы научного обюеспечения животноводства Молдавии: Тезис докл. конференции 25 мая 1990 г. — Кишинев, 1990. — С. ИЗ — 114.
3. Бабенко А. В., Диянов В. В., Леотаец А. А., Макогон В. Ф. Ассоц ированное применение аэрозолей вакцин для профилактики инфекциониоі ларинготрахеита и ньюкаслской болезни бройлеров. // Информационнь листок Крымского ЦНТИ. — № 0020-91, Симферополь. — 1991. — С. 4.
Макогон В. Ф., Зайцев А. В., Диянов В. В., Бабенко А. В. Щадящие схем вакцинации бройлеров против инфекционного ларинготрахеита в ньюкасл кой болезни. // Информационный листок Крымского ЦНТИ. — № 5-9 Симферополь. — 1994. — С. 4.
5. Диянов В. В. Особенности эпизоотологии инфекционного ларинготр хеита и ньюкаслской болезни в Крыму. // Общая эпизоотология: ш мунологичские, экологические и методологические проблемы: Материал международной научной конференции 20,21,22 сентября 1995 г. —Харько 1995 г. — С. 177 — 179.
Диявов В. В. Одновременная вакциация птицы против инфекционного риыготрахеита и ньюкаслской болезни. Защищается рукопись диссертации соискание ученой степени кандидата ветеринарных наук по специальности 00.03 — ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология и им-нология. Ин-т эксперим. и клин. вет. медицины УААН, Харьков, 1995.
Установлено, что ассоциированная вакцинация бройлеров по разрабо-шому нами регламенту формирует напряженный гуморальный иммуни-г как к вирусу инфекционного ларинготрахеита, так и к вирусу ньюкасл->й болезни. Цыплята-бройлеры, вакцинированные в 35-дневыом возрасте [ювременно, однократно против вышеуказанных болезней, сохраняют оряжешшй иммунитет до конца срока выращивания. Оптимальной им-низирующей дозой вакцины инфекционного ларипготрахеита при аэро-тьном применении является 4—5 ЭИД50 на голову. Доказано, что на-эльший эффект от ассоциированной иммунизации цыплят против нью-:лской болезни и инфекционного ларинготрахеита достигается по :дующей схеме: в 15 дней против ньюкаслской болезни в дозе — 600 Щ50 на голову, в 35—36-дневном возрасте — ассоциированно против ■окаслской болезни в дозе 1000—1100 ЭИД50 на голову и инфекционного эипготрахеита — 5 ЭИД50 на голову.
При проявлении у птицы инфекционного ларинготрахеита в более шем возрасте (до 25 дней) эффективной может быть ассоциированная сци нация на фоне предварительной прививки против инфекционного эинготр ахеита в 25-дневном возрасте в дозе 2,5—3 ЭИД50 на голову.
Широкое внедрение одновременной иммунизации цыплят против пнфек-энвого ларинготрахеита н ньюкаслской болезни в птицехозяйствах Кры-позволило стабилизировать эпизоотическую обстановку по этим заболе-
1ИЯМ.
Dijaaov V. V. Vaccination of chickens against newcastle and infectious yngotracheitis diseases at the same time. Manuscript of thesis for candidate’s ;ree (veterinary) in speciaiizeb field 16.00.03 — veterinarymicrobiology, virologi, zootology and immunology is defenbed. In-t of experim. and clin. vet. medicine UAAS, Kharkov, 1995.
Associated vaccination of broilers assording to the established method forms snsive Humerol immunity to infectious laryngotracheitis (ILT) and Newcastle 2D) disease viruses.
Broilereat the age of35 days once and at the same time were vaccinated against Г anb NCD, after which intensive humeral immunity remained until the end of «ding period.
Optimal immunising dosage of the vaccine of ILT in aerosol method was 3—5 DI50 per chicken.
The best results of associated vaccination against the mentioned diseased was tained ofter using the following scheme: at the age of 15 days against NCD 600 D50per chicken at the age of 35—36 days associated vaccination against NCD Ю—ІІОО EID50 end ILT-5 EID50 per chicken at the same time.
К ILT is apparent at early age associated vaccination can bi carrieb out alter gle vaccination against ILT at the age of 25 days-weith a dose of 2,5—3,0 EID50 ■ chicken aerosolically.
The epizootologie situation of ILT and NCD in the Republic of Crimea was bilised after using associated vaccination.
Ключові слова: інфекційний ларинготрахеїт, ньюкаслська хвороба, зоотологія, асоційована вакцинація, імунітет.