Автореферат и диссертация по медицине (14.01.11) на тему:Влияние комплексного лечения с применением внутривенной гелий-неоновой лазерной терапии на функциональное состояние миокарда у больных ишемической болезнью сердца
Автореферат диссертации по медицине на тему Влияние комплексного лечения с применением внутривенной гелий-неоновой лазерной терапии на функциональное состояние миокарда у больных ишемической болезнью сердца
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ ЗАПОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
0,1
На правах рукопису
ТОРБІН Едуард Сеиенович
ВПЛИВ КОМПЛЕКСНОГО ЛІКУВАННЯ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ВНУТРІШНЬОВЕННОЇ ГЕЛІЙ—НЕОНОВОЇ ЛАЗЕРНОЇ ТЕРАПІЇ НА ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ СТАН МІОКАРДУ У ХВОРИХ НА ІНЕМІЧНУ ХВОРОБУ СЕРЦЯ
(14.01.11. - кардіологія)
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
Запоріжжя - 1996
Робота виконана на кафедрі кардіології Запорізького державного інституту удосконалення лікарів.
НАНКОВІ КЕРІВНИКИ:
1. Заслужений діяч науки та техніки України,
доктор медичних наук, професор СЕЛІВОНЕНКО ВАСИЛЬ ГУРИНОВИ
2. Доктор медичних наук, доцент ВАЛЬМІН ОЛЕКСАНДР САМУІЛОБИЧ.
ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ:
1. Доктор медичних наук, професор ФУІТЕЯ ІВАН МИХАЙЛОВИЧ;
2. Доктор медичних наук, професор БЄЛІНСЬКИИ ВІКТОР ПЕТРОВИЧ.
і
ПРОВІДНА УСТАНОВА - Український нйуково-дослідний інститут кардіології імені академіка М.Д.Стражеска МОЗ України. м.Київ.
на засіданні спеціалізованої ради Д 08.01.0І. при Запорізькому державному медичному університеті (330035, м.Запоріжжя. просп. Маяковського, 26).
З дисергацієи можна ознайомитись у бібліотеці Запорізького державного медичного університета (330035, м.Запоріжжя, просп.Маяковського. 26).
Захист дисертації відбудеться
Автореферат розісланий . _ 1996 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради д.м.н., професор
ВОЛОВИН М.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ . АКТУАЛЬНІСТЬ ТА СТУПІНЬ ДОСДІДЇЕНОСТІ ТЕМАТИКИ ДИСЕРТАЦІЇ Ішемічна хвороба серця (ІХС) є одним з найбільш розповсюджених захворювань і у більшості економічно розвинених країн світу займає ведуче місце серед усіх причин захворшвашсті, смертності, тимчасової та стійкої втрати працездатності. В останні п’ять років в Україні серед міського та сільського дорослого населення захворюваність ІХС усіх форм зросла з 654 до 815 випадків, а гострим інфзрктом міокарду - з ПО до і 17 на 100000 населення. Показники смертності від ІХС підеищ-лись з 342 до 452, від інфаркту міокарду - з 22,1 до 22,2 на 100000 населення [Бобров В.О. і співавт., 19941. Найбільш розповсвдяеною формою ІХС є стенокардія напруги. Досягнуті успіхи фармакології та фармакотерапії у розробці та втіленні в клінічну практику нових медикаментозних засобів лікування ІХС і, зокрема, стенокардії [Мазур М.О., 1988; Метелиця В.І. і співавт.. 1989; Лопатін Ю.Н. і співавт., І993: Hazier М.£. et аі.. 1987; Cohn З.Н., 19881 не викликають, великого оптимізму, тому що їх застосування часто пов’язано з розвитком толерантності. "синдрому відміни" [Фуштей І.М. і співавт., 1988; Hiller R.R. et al.. 1975], ряду побічних ефектів та наявністп протипоказань. Ефективність стандартної медикаментозної терапії у хворих на стенокардів досягається в основному у хворих без постінфарктних рубцевих змін [Сіренко ІО.М. і співавт., 19921. Приєднання ознак серцевої недостатності у хворих на стабільну стенокардію ще більше утруднює вибір оптимальних медикаментозних засобів лікування.
Інвазивна лазерна терапія СІЛТ) і, зокрема, внутрішньовенна ге-лій-неонова лазерна терапія СВГН/ГГ) є одним із сучасних немедикамен-тозних засобів лікування ішемічної хвороби серця. Висока ефективність методу ІЛТ в лікуванні хворих на стенокардія та інфаркт міокарду підтверджена цілим рядом робіт СГватуа Н.А. і співавт.. 1988; Кігаїидзе М.Н. і співавт., 1990, 1991; Корочкін І.М. і співавт., 1990; Сіренко Ю.М.. 19921.
Але багато питань впливу ВГНЯГ. особливо при її застосуванні у складі комплексної терапії, на функціональний стан серцево-судинної системи і. зокрема, міокарду, у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ШФК. а такой при її сполученні з постінфарктним кардіосклерозом (ПІК) та початковою (прихованою) стадією серцевої недостатності (ПССН) залишаються мало вивченими. У літературі відсутні дані про вплив ВГШГГ на показники, що характеризрть перед- та постнавантааен-' ня, а такон швидкісні показники функціонального стану міокарду лівого шлуночку. Відсутні відомості про валив ВГШіТ на внутрідаьоміокардіаль-ну напругу, а також на показники, що характеризують кровоток в загальній сонній артерії у хворих на стабільну стенокардія. Недостатньо вивчений такої вплив ВГШГГ на ряд важливих показників центральної, внут-ріюьосерцевої та периферійної гемодинаміки, разову структуру серцевого циклу, процеси перекисного окислення ліпідів (ПОД) та активність антиоксидантної системи ((ЮС) у даної категорії хворих. Все викладене вище і визначило мету та задачі дослідження.
МЕТА 1 ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Мета дослідаення - вивчення ефективності та впливу комплексного лікування із застосуванням ВГШІТ на функціональний стан міокарду, центральну, внутрішньосерцеву і периферійну гемодинаміку, активність процесів ПОЛ та АОС у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК, а таког при її сполученні із постінфарктним кардіосклерозом та початковою стадією серцевої недостатності.
Для досягнення цієї мети були поставлені слідуючі завдання:
1. Вивчити динаміку клінічних симптомів та ознак захворювання у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК під впливом комплексного лікування із застосуванням ВГНДТ.
2. Провести дослідження впливу комплексного лікування із застосуванням ВГНЛТ на функціональний стан міокарду, центральну, внутрішньо-серцеву та периферійну гемодинаміку. на швидкісні параметри кровотоку
- з -
У загальній СОННІЙ дрТЙрїї У ХЕОрИХ Нд стабільну СТбНОКдрДІЇЇ НЗПр'^ГИ 11-І ІІФК у залежності від наявності в них постінфарктного кардіосклерозу та початкової стадії серцевої недостатності.
3. Визначити вплив комплексної терапії з включенням ВГНЯГ на процеси П0і1 та активність АОС організму у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК.
4. Вивчити ефективність та визначити необхідність застосування ВГН/ІЇ у складі комплексної терапії хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК у залежності від наявності в них постінфарктного кардіосклерозу та початкової стадії серцевої недостатності.
ТЕОРЕТИЧНА ЦІННІСТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ Теоретичне значення проведених досліджень полягає в тому, що їх результати вперше дають уяву про характер змін центральної, внутрішнь-осерцевої та периферійної гемодинаміки. а також показників ПОЛ та ЙОС при проведенні комплексного лікування із застосуванням ВПііїї у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК у залежності від наявності в них ПІН та ПССН. Ці результати науково обгрунтовують доцільність застосування ВГНЛТ при лікуванні хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК та постінфарктний кардіосклероз, які мають ознаки початкової стадії серцевої недостатності.
ПРАКТИЧНА ЦІННІСТЬ РОБОТИ На підставі одержаних даних розроблено та впровадоно в клінічну практику застосування ВГНЯГ у складі комплексної терапії хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК, яке дозволяє отримати більш виразний антиангінальний ефект, досягнути регресії головних клінічних симптомів та ознак стенокардії, поліпшити стан центральної, внутрішнь-осерцевої та периферійної гемодинаміки. знизити активність процесів ПОЛ та підвищити активність АОС. Включення ВГНЯГ до складу комплексної терапії найбільш показано при наявності ПІК та ПССН. коли знижена
ефективність медикаментозної антиангінальної терапії. Застосування ВГНЛТ у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК не викликає побічних явищ, практично не нас протипоказань, технічно нескладне і може широко використовуватись у лікувально-профілактичних закладах. '
НАНКОВА НОВИЗНА ДОСЛІДЖЕННЯ Встановлено, що при сполученні стабільної стенокардії напруги ІІ-ІІІФК із постінфарктним кардіосклерозом та початковою стадією серцевої недостатності мають місце порушення як систолічної, так і діас-толічної функції міокарду, а також зниження помпової функції серця. Встановлено, що у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК
підвищена активність процесів ПОД. що характеризується збільшенням
і
вмісту .у плазмі крові та еритроцитах ж проміжних, так і кінцевих продуктів ПОД, а також пригнічена активність АОС організму.
Вперше показана, що комплексне лікування хворих на стабільну стенокардія напруги ІІ-ІІІФК і постінфарктний кардіосклероз із застосуванням ВГНЛТ суттєво зменшує клінічні прояви хронічної коронарної недостатності, а також поліпшує помпову функцію серця, у тому числі і при наявності у цих хворих ознак початкової стадії серцевої недостатності . ’
Вперше доведено, що включення до складу комплексного лікування хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-Ш ФК і постінфарктний кардіосклероз ВГНЛТ покращує показники систолічної та діастолічної функції міокарду, перед- та постнавантаження, а також кровотоку у загальній сонній артерії.
Вперше показано, що використання ВГНЛТ у комплексному лікуванні справляє гальмуючий вплив на процеси ПОД і стимулюючу дію на АОС організму у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК та постінфарктний кардіосклероз.
- з -
’ РЕАЛІЗАЦІЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ НАНКОВИХ РОЗРОБОК
Результати дослідження впроваджені в практичну діяльність кардіологічного. ревматологічного та терапевтичного відділень 9-ої міської клінічної лікарні «.Запоріжжя, Запорізького обласного кардіологічного диспансеру, кардіологічного відділення санаторій "Великий Луг", Дніпропетровської обласної клінічної лікарні іи. І.Мєчнікова, дорожної клінічної лікарні на станції "Дніпропетровськ".
Матеріали дисертації використовувться в педагогічному процесі на кафедрі кардіології Запорізького державного інституту удосконалення лікарів та кафедрі факультетської терапії Запорізького державного медичного університету.
За матеріалами дисертації оформлено 2 раціоналізаторські пропозиції: "Застосування внутрішньовенної лазерної терапії при прихованій серцевій недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця" (N143? від 16.11.92р.) та "Модифікована голка для внутрішньовенної лазерної терапії" (N1438 від 16.il.92р., у співавт. із Б.А .Шльонським.'.
АПРОБАЦІЯ РОБОТИ ТА ПУБЛІКАЦІЇ РЕЗНЛЬТАТІВ ДОСЛІДИШ Головні положення та тези дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на науково-практичній конференції раціоналізаторів та винахідників Запорізького державного інституту удосконалення лікарів (Запоріжжя. 1992), 53-й - 55-й підсумкових наукових конференціях Запорізького державного інституту удосконалення лікарів (1992-1994), и Ні-жінститутській конференції молодих вчених та 'спеціалістів-медиків по найважливішим питанням наукової та практичної медицини (Запоріжжя, 1993), науково-практичній конференції лікарів м.Запоріжжя, присвяченій пам’яті видатних медиків-раціоналізаторів В.В.Ярошенко та Я.Р.Гасуля (Запоріжжя, 1993). засіданні Запорізького обласного товариства кардіологів (1993). II Національному Конгресі геронтологів та геріатрів України (Київ, 1995). Міжнародній конференції "Застосування лазерів у біології та медицині (Лазермед-95)" (Київ. 1995).Дисертація .апробована
- б -
на спільному засіданні кафедр кардіології, терапії-і та терапії-2 Запорізького дераавного інституту удосконалення лікарів.
ПУБЛІКАЦІЇ
За матеріалами дисертації опубліковано 10 робіт, отримано 2 посвідчення на раціоналізаторські пропозиції.
СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ ДИСЕРТАЦІЇ
Дисертація викладена на 234 сторінках машинописного тексту і складається з вступу, огляду літератури, клінічної характеристики обстежених хворих і методів дослідження, результатів власних досліджень (ІІІ.іи.и.Ш глави), заключення. висновків та практичних рекомендацій, які займають 148 сторінок. Решта сторінок - список літератури, який вміщує 244 вітчизняних і 63 іноземних літературних джерел, та іластраці ї. які вміщують 32 таблиці та 9 малюнків.
Проведення дисертаційного дослідження вимагало участі другого наукового керівника - доктора медичних наук и.С.ІІІальміна. який є провідним фахівцем у галузі застосування в медицині низькоенергетичних ге-лій-неонових лазерів.
ОСНОВНІ ПОШЕННЯ. ВД ВИНОСЯТЬСЯ НА ЗАХИСТ
1. ВГНЛТ справляє позитивний вплив на центральну, внутрішньосер-цеву та периферійну гемодинаміку у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК незалежно від наявності або відсутності в них постінфарктного кардіосклерозу та (.або) початкової стадії серцевої недостатності, усуває лівошлуночкову дисфункцію, поліпшує систолічну, діас-толічну функцію міокарда та помпову функцію серця у цієї категорії хворих.
2. ВГНЛТ зменшує у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК вміст продуктів ПОЛ і підвищує активність як ферментної, так і неферментної ланки АОС у плазмі крові та еритроцитах. Ці позитивні зміни зберігаються і при наявності постінфарктного кардіосклерозу, а
- - ? -також початкової стадії серцевої недостатності.
. .3. До складу комплексної терапії хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК доцільно включення ВГНЛТ. особливо при наявності в них постінфарктного кардіосклерозу та (або) початкової стадії серцевої недостатності.
ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ОБСЯГ РОБОТИ ДИСЕРТАНТА Автором особисто сформульовані мета та завдання даного дослідження, проведено аналіз наукової літератури з цієї проблеми, виконано інформаційний пошук. Автор самостійно проводив обстеження та лікування усіх хворих. Збір та розрахунок даних гемодинаміки проводився за допомогою особисто складеної автором програми РАСІЕИТ. Статистична обробка результатів дослідження (за допомогою програм ШНОИй та РОХНУВ). написання огляду літератури, розділів власних досліджень, висновків та практичних рекомендацій також виконано та сформульовано автором самостійно.
ЗМІСТ РОБОТИ
МЕТОДОЛОГІЯ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРЕДМЕТА І ОБ’ЄКТА З урахуванням поставленої мети та задач обстежено 133 хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК без клінічних ознак серцевої недостатності, у віці 32-75 років. Діагноз стабільної стенокардії напруги та її функціональний клас (ФК) початково встановлввався на підставі клінічної картини і верифіковувався за допомогою інструментальних методів, що включали велоергометрів) на підставі критеріїв В003 із розрахунком подвійного добутку при пороговому навантажуванні та ЕКГ спокій. У частини хворих діагноз був підтверджений даними коронароангіог-рафії. У залежності від початкової фракції викиду (ФВ) та наявності у хворих верифікованого постінфарктного кардіосклерозу (ПІК) хворі були розділені на 4 групи. До першої групи увійшли 24 хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК із початково збереженою ФВ <>57Х). Друга
група - 28 хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК із зниженою ФВ (<57%). Третя група - Зі хворий на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК та ПІК із збереженою ФВ (>57%). До четвертої групи увійшли 50 хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІ ФК, наявністю ПІК, у яких відмічалось початкове зниження ФВ (<57/0. Коша група хворих була розділена на 2 підгрупи. Підгрупи А склали 79 хворих на ІХС, яким на фоні антиангінальної терапії (ЙЙТ) застосовували ВГНЛТ. У підгрупах Б (54 хворих) проводилась тільки ftfiT (пролонговані нітрати -нітрогранулонг (15,6-31,2 мг/доб) або сустоніт-форте (добова доза 19.5-32,5 мг); бета-адреноблокатори - пропранолол (анапрілін, обзідан) у дозі 80-160 мг/доб; блокатори повільних кальцієвих каналів - ніфеді-пін (корівіер. кардафен. фенігідін) у добовій дозі 30-60 мг).
Таким чином, у підгрупу ift увійшли ІЗ хворих, у підгрупу 2ft - 15 хворих, у підгрупу ЗА - 15 хворих та у підгрупу 4А - 36 хворих. Підгрупу 1Б склали 11 хворих, підгрупу 2Б - 13 хворих, підгрупу ЗБ - 16 хворих і підгрупу 4Б - 14 хворих на ІХС. Групи та підгрупи обстежених суттєво не розрізнялись за віком і статтю. Контрольну групу склали 16 здорових осіб у віці 31-58 років.
ВГНЛТ проводили із застосуванням вітчизняних гелій-неонових лазерів АФЛ-1, ЛГ-79-1 та А/Ш-2, які мають довжину хвилі 632,8 нм, кожного дня або через день, 7-8 процедур на курс лікування, потужність випромінювання на кінці світловода 1.0-1,5 мВт. тривалість процедури 30-45 хв., згідно рекомендацій М.Н.Кігшдзе (1987); І.М.Корочкіна і співавт. (1988, 1990); К.В.Попова (1990) та Ю.М.Сіренко (1993).
До та після курсу лікування проводили комплексне інструментальне вивчення стану внутрішньосерцевої. центральної та периферійної гемодинаміки методами; ехокардіографії на ехокардіографах "Sonos-100" фірми "Hewlett Packard" (СЮ) та "Sim 5000 plus" фірми "Esaote Biomedica" (Італія) по методиці В.В.Зарецького і співавт. (1979) та іО.М.Бєлєнкова (1987); тетраполярної грудної реографії у модифікації Ю.Т.Пушкаря (на вітчизняному реошієтізмографі РПГ2-02); допплеркінетокардіографії
(ехотахокардіограф ЗТН-02) за методикою 0.1.Шатіхіна (1980) та допппе-рангіографії лівої загальної сонної артерії (на вітчизняному ехотахо-гемофоні ЗТГФ) за методикою Ю.М.Нікітіна (198?).
Стан процесів ПО/І оцінювали на підставі вивчення рівня кінцєеих та проміжних продуктів ПОЛ - гідроперекисів ліпідів у 1 ил плазмі та у розрахунку на 1 мг загальних ліпідів плазми (ГШІ/мл та ГІЇЛ/кг), діє нових кетонів (ДК) У плазмі крові СГаврілов В.Б. і співавт., 19831. малонового діальдегіду у плазмі та еритроцитах (НДй/пл. таМДА/ер.) [Стальная І.Д.. 19??], а також вмісту загальних ліпідів (3/1) плазми крові (за допомогою стандартних наборів реактивів фірми "ІасЬеиа").
Стан антиоксидантної системи вивчали по рівня вітамінів йі Е у плазмі за методом І.Н.ЇЇшргоп (1973) в модифікації Р.Г.Черняускене (1982) та еритроцитах Шлажеевич Н.В.. 1987; Конь І.Я. і співавт.. 198?], вмісту вітаміну С у плазмі за методом Тілльманса, активності каталази [Королюк М.А. і співавт., 1988], пероксидази (Попов Т.. Ней-ковська Л., 1971]. вмісту сульфгідрильних груп у плазмі та крові (СГГ/пл. та СГГ/кр.) [Фаломеєв В.Ф., 19811 та церулоплазміну за методом Ревіка у модифікації С.В.Бєстужева та В.Г.Колба.
В усіх хворих вивчалась динаміка слідуючих клінічних симптомів та ознак захворювання; кількості ангінозних приступів на добу; інтенсивності ангінозної болі (у балах за п’ятибальною шкалою); тривалості ангінозного приступу (в хв.); задухи (у балах за п’ятибальною шкалою); кількості таблеток нітрогліцерину, які купірують ангінозний приступ та часу прояву ефекту від його вживання (у хв.); "режиму руху на добу (в метрах). .
Отримані дані інструментальних і біохімічних досліджень, а також результати самоанкетування хворих були оброблені методами варіаційної статистики із використанням критерію Ст’юдента [Мінцер О.П. і співавт.. 1982; Лаврова І.Г.. 1984; Шіган О.Н.. 19871 на персональній ЕОМ типу ІБН РС (її 486.
РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ При проведенні лікування в усіх групах хворих, ж і знаходились під нашим наглядом, якихось побічних ефектів та ятрогенних ускладнень не спостерігалось. Призначена терапія переносилась добре, в усіх групах хворих відзначався позитивний клінічний ефект, що проявлявся в зменшенні загальної кількості ангінозних приступів на добу, їх інтенсивності, тривалості, а також кількості таблеток нітрогліцерину, вжитих під час приступу та часу прояву ефекту від його вживання і був більше вирааений у підгрупах А - там, де поряд із медикаментозною терапією був застосований метод ВГНіїї. Так. у підгрупі ІА загальна кількість ангінозних приступів на добу зменшилась з 2.67+0,45 до 0.41+0,25 СрсО.ООі). у підгрупі 2А - з 2.80+0,33 до 0.63+.0.18 (р<0,00і), у підгрупі ЗА - з 3,08+0,38 до 0,69+0,13 (.р<0,001ґ та у підгрупі 4А - з З,28+0,Зі до 0,93±0,14 (р<0,00і). У той же час у підгрупах Б кількість ангінозних приступів на добу зменшилась не так виразно: у підгрупі іБ
- з 2,67+0,45 до 1.44+0,38 (р<0,05), у підгрупі 2Б - з 2,80+0,33 до 1,72+0,41 (р<0.05), у підгрупі ЗБ - з 3.08±0,38 до 1.61+0.37 (р<0.05) та у підгрупі 4Б - з 3,28+0,31 до. 2.41±0,28 (р<0.05). Інтенсивність ангінозних приступів у підгрупах А в цілому знизилась з 2.9І+0.20 до
0,97+0,19 балів, у підгрупах Б - до 2,43+0,23 балів. Тривалість приступів також сильніше зменшилась у підгрупах А: в цілому з 8,41+0,94 до 2.55±0.74 хв.. а у підгрупах Б - з 6.41+0,94 до 5,31+0.66 хв. Споживання ні трогл і цер і ну під час приступу також суттєво змінювалось: у підгрупах А - з 1,11+0,18 до 0.32+0,14 таб. одночасно із зменшенням часу прояву ефекту від його вживання на 55,IX, а у підгрупах Б - тільки до 0,93±0.18 таб. без достовірного зменшення часу прояву ефекту від його вживання.
Вивчення впливу проведеної терапії на кардіогемодинамічні параметри хворих у підгрупах А та Б усіх чотирьох груп виявило низку суттєвих відмінностей та деяких закономірностей.
Аналізуючи головні показники центральної та периферійної гемоди-
- іі -
наміки в обстежених групах хворих, звертають на себе увагу односпрямо-вані.зміни деяких показників у 2-й, 3-й і 4-й групах: початкове збільшення Су порівнянні із здоровими особами) кінцевого діастолічного (КДР, КДІ) і кінцевого систолічного (КСР. . КСІ) розмірів та індексів, зниження ФВ Свідповідна: р2<0,001; рЗ<0,001; 'р4<0,0013. Я 2-й (р<0,001) і 4-й (р<0,001) групах спостерігалось змениення ступеня скорочення передньо-заднього розміру лівого шлуночку (Ж). На най погляд, ці зміни при ІХС характеризують розвиток компенсаторної гіпертрофії міокарду лівого шлуночку при наявності дифузного або постінфарктного кардіосклерозу, а зниження ФВ та Ж є ранньою ознакою серцевої недостатності. Підтверджує виявлені закономірності динаміка цих показників під впливом лікування. Медикаментозна терапія майже не впливала на вивчаємї показники (підгрупи Б), у той час, як у підгрупах й під впливом комплексного лікування із застосуванням ВГНіТГ суттєво підвищились ФВ і ЯК. а також зменшились КСР та КСІ у 2-й (рсО.ООІ). 3-й (рсО.ООІ) і 4-й (р<0,001) групах. У 2-й та 4-й групах, де мала місце ПССН, у підгрупах А підвищились ударний (ЗІ) і серцевий (СІ) індекси (р2<0.05 і р4<0,01), хвилинний об’єм кровообігу (Х0К) (р2<0.05: р4<:0,05) . а також знизився загальний периферійний судинній опір (ЗПС0) (відповідно: р2<0.01; р4<0,001). Іншими словами, у підгрупах А мав місце виразний вплив ВГНіТГ на помпову функцій серця.
При порівнянні показників внутрішньосерцевої гемодинаміки до лікування по групам з'ясувалось, що зміни цих показників були однаковими: в усіх групах обстежених хворих виявлено підвищення, у порівнянні з групою здорових осіб, індексу внутріаньоміокардіальної напруги (Н). вкладу систоли лівого передсердя у діастолічне наповнення лівого шлуночку (ШІП). підвищення кінцевого діастолічного тиску (КДТ), коефіцієнту "об’єм-тиск" (К0Т). тиску заклинювання легеневих капілярів (ТЗЛК) та зниження коефіцієнту "викид-напруга" (Квн.) і вкладу фази швидкого' наповнення в діастолічне наповнення лівого шлуночку (ХІІІН). Тільки один показник - вклад фази повільного наповнення С/Ш) не був початково
- 12 - . змінений у 1-й групі хворих, але був підвищений у 2-й (р<0,01). 3-й (р<0,01) та 4-й (р<0,01) групах. Під впливом традиційної медикаментозної ААТ у хворих підгруп Б зміни були незначними та різноспрямованими. У той ае час під впливом комплексної терапії із включенням ВГНЛТ у хворих підгруп А спостерігались визначена закономірність: в усіх чотирьох групах знижувались Н, ЯЖ. КДТ, КОТ та ТЗПК і збільшувався Ивн. ТЗЖ зменшувався в 2-й СрсО.ОІ). 3-й (р<0,01) і 4-й СрсО.ООІ) групах. Відмічені зрушення показників внутрішньосерцевої гемодинаміки свідчать про позитивний вплив ВГНЛТ на перезавантаження, діастолічну та систолічну функції міокарду. Підтвердженням цього є те, що у хворих в підгрупах А після проведеного лікування нормалізувалась більша кількість показників, ніж у хворих в підгрупах Б.
/
Нами вивчався також вплив ВГНЛТ на поетнав'антажувальні характеристики (ПНХ) лівого шлуночку, ио відображують залежність між тиском у лівому шлуночку СЛШ) і кровотоком у аорті. Для оцінки ПНХ застосовували систолічний внутрішньошлуночковий тиск (Рз), максимальну швидкість вигнання крові у аорту ((Із), максимальну величину внутрішньошлуночко-вого тиску при нульовому кровотоку на виході (Рш) і максимальну величину кровотоку при нульовому тиску на виході із шлуночку (Овп [Поно-марьов Ш.А. і співавт.. 1987: Легконогов А.В. і співавт., 19881. Для зменшення залежності показників ПНХ від переднавантааення та ЧСС проводилось нормування показників шляхом ділення їх значень на добуток (КДІ*ЧСС) і нормовані таким чином показники позначалися як Рзп. (кп. Рип і От [Легконогов А.В. і співавт.. 19923. Величини Рз і Оз визначали положення "робочої" крапки (і?о/іїі). що є показником навантажування на міокард. Це означає, що механічна потужність, яку може розвинути /1 при зовнішньому навантажуванні (артеріальній системі) максимальна для даної скорочувальної відстані, т.є. робота ЛШ і зовнішнє навантажування узгоджені. При порівнянні показників постнавантаження і швидкісних показників кровотоку у загальній сонній артерії в обстежених хворих до лікування з’ясовується, що зміни їх цілковито ідентичні у
- ІЗ - .
1-й та 3-й групах, а також в 2-й і 4-й групах. Характерним є те. що Рип: а такоа кінцева діастолічна швидкість кровотоку в загальній сонній артерії (КИЮ були початково зниженими, у порівнянні із здоровими особами, тільки у 2-й (р<0,001 і р<0.05) і'4-й (р<0.001 і р<0.05) групах. У той же час такі показники постнавантанування, як Озп і Ошп були початково підвищеними у і-й (відповідно: р<0,01 і рсО.ООі) і 3-й групах (р<0.05 і рсО.ОІ). а у 2-й (р<0,001 і р<0,01) і 4-й групах (р<0,001 і р<0,05) хворих - зниженими. Ргп і максимальна систолічна швидкість кровотоку у загальній сонній артерії (НСШ) не були початково змінені, у порівнянні із здоровими особами, в усіх групах хворих, у той час. як Ро/ІМ, індекси циркуляторного опору та перфузіоного тиску у загальній сонній артерії (ЩО та ІПТ) були початково збільшені, а показник Ртп/Рзп і максимальна діастолічна швидкість кровотоку у загальній сонній артерії (МДШ) - початково знижені в усіх групах обстежених хворих. Можна припустити, що серед показників постнаЕантаження зменшення Рип, (кп і 85п вказує на зниження помпової функції серця, тому що у 2-й і 4-й групах мала місце ПССН. Серед швидкісних показників кровотоку у загальній сонній артерії для оцінки скорочувальної функції міокарду може бути застосований лише один - КДШ. який зменшується при наявності ПССН. '
Вплив проведеної терапії та динаміку показників постнавантаження та швидкісних показників кровотоку у загальній сонній артерії у підгрупах й і Б був неоднозначним: у підгрупах Б під впливом проведеної медикаментозної терапії ці показники або не змінювались (2-а. 3-я групи), або знижувалися: С^п - в і-й групі (рсО.ОІ) та (Зшп - в 1-й і 4-й групах (відповідно: ркО.ООі; р4<0,05). У той же час в підгрупах й під впливом комплексної терапії, яка вкличаяа ВГНЛТ, ці показники або не змінювались (1-а і 2-а групи), або підвищувались: Огп та (Зшп - у 3-й групі (відповідно: р<0.05 і р<0,01). КДЩ - у 3-й та 4-й групах (рЗ<0.05: р4<0.05). Крім того, при порівнянні показників постнавантаження та швидкісних параметрів кровотоку у загальній сонній артерії
після лікування із аналогічними показниками у здорових осіб виявилось, що у підгрупах А усіх чотирьох груп нормалізувалася більша кількість показників, ніж у підгрупах Б. що також підтверджує сприятливий вплив ВГНЛТ на постнавантааення лівого шлуночку та кровоток у загальній сонній артерії у хворих на ІХС.
Швидкісні показники функціонального стану міокарду до лікування такоа були початково змінені в усіх групах хворих: відмічалось знижен-• ня швидкості руху міокарду у діастолу (ІіщД), швидкості наповнення лівого шлуночку у фазу швидкого наповнення (ІІІНі) та коефіцієнту швидкості наповнення (Кин.): у 2-й та 4-й групах відмічалось зниження швидкості циркулярного скорочення волокон міокарду (игіп) (відповідно: р2<0,00і: р4<0.001): у 3-й і 4-й групах спостерігалось зниження швидкості руху міокарду лівого шлуночку у систалу (УшС) (рЗїО.Оі:
( і р4<0.05). а у 4-й групі - і швидкості руху міокарду лівого шлуночку у
фазу систоли лівого передсердя (М!) (р<0.05). Вважаємо, що у хворих на стабільну стенокардію напруги 11-І 11 ФК характерною ознакою ПССН є зниження таких швидкісних показників функціонального стану міокарду, як Усїп. ПНІ та. відповідно. Ким., а при наявності у хворих на стенокардію постінфарктного кардіосклерозу - додатковою ознакою є зниження ишС. Такою я ознакою зниження помпової функції міокарду у хворих на стабільну стенокардію напруги 11-І 11 ФК та ПІК можна визнавати зниження №вП. Під впливом лікування швидкісні показники по-різному змінювались у підгрупах й та Б. З підгрупах й виявлені більш виражені зрушення: збільшення ІМ - у 3-й та 4-й групах (рЗ<:0.05: р4<0,00і), ІЛаД - у і-й та 4-й групах (рі<0.05; р4<0,00і), підвищення 'Мп,- У 2-й. 3-й та 4-й групах (р2<0.05: рЗ<0,05: р4-.:0,05). підвищення швидкості наповнення лівого шлуночку у фазу повільного наповнення (Ш2) за рахунок зменшення його наповнення у фазу систоли лівого передсердя - у і-й та 3-й групах (рісО.ООІ: рЗ<0.05). Значно менші зрушення спостерігались під впливом медикаментозної ААТ у хворих у підгрупах 5. та і те в основному у 1-й групі, а у 3-й та 4-й групах швидкісні показники Функціональ-
кого стану міокарду зовсім не змінювались. Отже, включення БГНіії до складу комплексної терапії хворих на стабільну стенокардію поліпшує швидкісні показники функціонального стану міокарду, у тому числі і нормалізує більшість з них. '
Під впливом лікування змінювалась активність процесів ПО/І. До лікування в усіх группах відмічено достовірне збільшення, в порівнянні із здоровими особами, вмісту ГШ1. ДК та МДй у плазмі та еритроцитах. Крім того, у 3-й та 4-й групах хворих спостерігалось і початкове підвищення рівню 3/1 (рЗ<0,05: р4<0,05) плазми крові. Виявлена закономірність у динаміці показників ПОЛ під впливом терапії. Так, у підгрупах Я спостерігалось зниження вмісту ГШІ/мл і ГП/І/мг. ДК та МДАпл. в усіх чотирьох групах, а також зниження рівня МДР.ер. у хворих 2-ої. 3-ої та 4-ої групи (р2<0.01: рЗсО.ОІ: р4с0.05). Однак показники ПОЛ, в більшості. не змінювались у підгрупах 5 (у порівнянні з початковими). Більш того, у 15 підгрупі навіть спостерігалось підвищення вмісту ГП/І/мл та рівня МДАпл (відповідно: рсО.ОІ і рс0.05). Вміст же ЗЛ у плазмі крові у підгрупах А та Б усіх чотирьох груш під впливом лікування не змінювався.
У обстежених хворих відмічена і початкова ідентичність показників АОС в усіх чотирьох групах: був збільшений, у порівнянні із здоровими особами, вміст віт.Спл. (р<0,05) і знижений вміст СГГпл. (рі<0.05; р2<:0.05: рЗ<0.05: р4с0.00і)та СГГкр (р1с0.05: р2<0.05: рЗ<0,05: р4<0.01). Крім того, у 1-й групі був знижений вміст віт.Еер. (рсО.ОІ) и підвищений вміст віт.Аер. у хворих 4-ої групи (рс0,05). Після курсу лікування більш виражені зміни показників АОС виявлені у підгрупах А. Так. підвищення активності каталази у плазмі (КЗ). вмісту віт.Апл. та віт.Аер. мали місце в усіх чотирьох групах, збільшення рівню перокси-дази крові (ПК) - у 2-й. 3-й і 4-й групах (р2<0.05: рЗсО.ООІ: р4с0.00і). віт.Епл. - у хворих 4-ої групи (рсО.ОІ). віт.Еер. - у хворих 1-ої та 3-ої групи (р1<0.05: рЗ<0,05), СГГпл. і СГГкр. - у хворих підгрупи ЗА (рс0.05). Менш виражені зміни виявлені після лікуЕання у
- їв -
хворих підгруп Б: збільшення вмісту вітЕер. Еідмічалось у і-й та 3-й групах (рк0.05 і рЗ<0.05ї, а віт.Епл. - у хворих 4-ої групи (р<:0.05). У той же час у підгрупах Б після лікування спостерігалось також і зменшення деяких показників АОС: зниження вмісту віт.Еер. - в 2-й та 4-й групах (р2<0,05: р4<0,05). СГГкр. - в 1-й групі Ср<0.01) і СГГпл.
- у хворих 4Б підгрупи (р<0»05). Інші показники АОС у процесі лікування не змінювались. На підставі приведених вище результатів дослідження показників АОС у процесі лікування хворих на ІХС можна зробити висновок. що ВГНЛТ сприяє підвищений активності каталази у плазмі, перокси-дази у крові і збільшенню рівня вітаміну А у плазмі та еритроцитах.
Отримані результати про вплив ВГНЛТ на процеси ПОЛ та АОС у хворих на ІХС у більшості співпадають з даними інших авторів [Корочкін І.Н. і -співавт.. 1988, 1991: Бабушкіна Г.8. і спдвавт., 1989: Катель-ницька Л.І. і співавт.. 1990: Вахляєв В.Д. і спіЕавт., 1992: Єгевизз Р.. 19843. Отже, під впливом комплексної терапії із застосуванням ВГНЛТ у хворих на стабільну стенокардію напруги 11-І ІІФК спостерігається зниження вмісту кінцевих та проміжних продуктів ПОЛ до величин норми одночасно із підвищенням активності як ферментної, так і нефер-ментної ланки АОС незалежно від наявності постінфарктного кардіосклерозу та початкової стадії серцевої недостатності.
ВИСНОВКИ
1. Комплексне лікування хворих на стабільну стенокардію напруги 11-І ІІФК та постінфарктний кардіосклероз із застосуванням ВГНЛТ сприяє суттєвому зниженню кількості ангінозних приступів на добу (на 67.8Я). зменшенню на 56.б£ інтенсивності та на 35.0% тривалості больового синдрому, у 4.3 рази підвищує ефективність дії нітрогліцерину та збільшує толерантність до фізичного навантажування і таким чином сприяє зменшенню клінічних проявів хронічної коронарної недостатності.
2. Головні показники центральної, знутрішньоеерцевої та периферійної гемодинаміки у хворих на стабільну стенокардію напруги 11-ІІІФК
- і? -
та постінфарктний кардіосклероз під впливом медикаментозної антиангі-нальної терапії змінюються недостовірно, особлшо при наявності в них ознак початкової стадії серцевої недостатності,
3. ВГНЛТ у хворих на стабільну стенокардію напруги І1-ІІІФК та постінфарктний кардіосклероз сприяє поліплений помпової функції серця: збільшенню ФВ. ЗІ і СІ, Ж та підвищенню ХОК, а такоа зменшенню КСР і КСІ та ЗПСО, у тому числі і при наявності у даної категорії хворій початкової стадії серцевої недостатності.
4. Включення до складу комплексного лікування хворих на стабільну стенокардію напруги 11-І11 ФК та ПІК внутрішньовенної гелій-неонової лазерної терапії покращує показники постнавантаяення міокарду та швидкісні параметри Функціонального стану лівого шлуночка і кровотоку у загальній сонній артерії.
5. З хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-Ш ФК застосу-
вання у складі комплексного лікування ВГНЛТ справляє позитивний вплив на об’ємні та швидкісні параметри гемодинамічного профілю наповнення лівого шлуночка у діастолу, а такоя показники переднавантаження і покращує діастолічну функцію міокарду як при наявності у цих хворих постінфарктного кардіосклерозу, так і початкової стадії серцевої недостатності. '
6. Під впливом ВГНЛТ у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-Ш ФК і постінфарктний кардіосклероз знижується вміст у плазмі крові ГПЛ (у середньому на 29,6%) та ДК (на 47,4%), МДА у плазмі - на 21.2% і еритроцитах - на 59.8% , а такої підвищується на 64.5% активність каталази у плазмі, на 21,5% - рівень пероксидази у крові, вміст вітаміну А у плазмі - та 38.9% і еритроцитах - на 54.9%.
ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
і. Ознаками початкової стадії серцевої недостатності у хворих на стабільну стенокардію напруги ІІ-Ш ФК та постінфарктний кардіосклероз є: серед показників постнавантаяення - зниження Рлп. От. йзп: се-
ред швидкісних показників кровотоку у загальній сонній артерії - зниження КД1: серед швидкісних показників функціонального стану міокарду
- зниження І/сіп, УшС і игаП.
2. Хворим на стабільну стенокардію напруги ІІ-ІІІФК у складі
комплексної терапії показано застосування ВГНЛТ. яка сприяє ліквідуванню або регресії головних клінічних симптомів стенокардії, підвищує ефективність дії нітрогліцерину, поліпшує головні показники центральної, внутрішньосерцевої та периферійної гемодинаміки, справляє гальмуючий вплив на процеси ПО/1 та стимулюючу дію на ферментну і неферментну ланки АОС. Використання ВГНЛТ у складі комплексної терапії хворих на стабільну стенокардію напруги Н-ІІІ ФК особливо показано при наявності в них постінфарктного кардіосклерозу і (або) початкової стадії серцевої недостатності та виражених змін систолічної,' діастолічної Функції міокарду, а також помпової функції серця. '
3. Методика ВГНЛТ у хворих на стабільну стенокардію напруги
11-І 11 ФК, а також при наявності в них постінфарктного кардіосклерозу і (або) початкової стадії серцевої недостатності включає 7-8 процедур, які проводяться кожен день або через день, тривалістю 30-40 хв. і потужністю на кінці світловоду 1.0-І.5 мВт. Дана методика може широко використовуватись у лікувально-профілактичних закладах, практично не має протипоказань і не викликає побічних явищ."
СПИСОК РОБІТ. ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
• і. Применение внутривенной гелий-неоновой лазерной терапии при стенокардии с начальной стадией сердечной недостаточности у больных пожилого и старческого возраста // Тези доповідей II Національного Конгресу геронтологів і геріатрів України. Київ, 4-6 жовтня І994. -.Київ. 1994. - Ч.ІІ. - С.617. (співавт. Селівоненко В.Г.).
2. Влияние внутривенной лазерной терапии ка показатели постнагрузки и скоростные параметры кровотока в общей сонной артерии у больных ИБС // Тезисы докладов международной конференции "Применение лазе-
ров е биологии и медицине" С’Дазермед-95"). Киев, 1Ы4 октября 1995.
- Киев. 1995. - С.138-139 (сгйвавт. Сел1воненко В.Г.).
"3. Влияние комплексного лечения с использованием внутривенной ге-лий-неоновой лазерной терапии СВГНЛТ) на перекисное окисление липидов у больных ИБС // Тезисы докладов меядународной конференции "Применение лазеров в биологии и медицине" С"Лазермед-95"). Киев. 11-14 октября 1995. - Киев. 1995. - С.153-154 (айвавт. 1альм1н О.С.).
4. Примененеие внутривенной гелий-неоновой лазерной терапии у больных ишемической болезнью сердца с начальной стадией сердечной недостаточности г НССН).// йктуальные вопросы медицины и биологии: Сборник статей. - Днепропетровск. 1996. - Вып.?. - Часть II. - С.141 Гсп1-вавт. Юалъмш О.С.).
5. Использование показателей постнагрузки в диагностике начальной стадт сердечной недостаточности у больных хронической иаемической болезнью сердца // Актуальные вопросы медицины и биологии: Сборник статей. - Днепропетровск. 1996. - Вып.?. - Часть II. - С.142.
6. Динамика основных клинических симптомов у больных стенокардией
при внутривенной лазерной терапии // Тезисы 53-й итоговой научной конференции Запорожского института усовершенствования врачей. 24-26 ноября 1992. - Запорожье. 1993. - С.12-13. '
?. Применение внутривенной лазерной терапии у больных стабильной стенокардией напряжения П-Ш ФК // Тезисы докладов научно-практической конференции врачей г.Запорожья, посвященной памяти выдающихся ме-диков-рационализаторов В.В.Ярошенко и Я.Р.Гасуля. 23-24 ноября 1993. -Запорояье. 1994. - С.113-115. (сп1вавт. Ковальова О.В.). '
8. Лечение начальной стадии сердечной недостаточности с применением внутривенной лазерной терапии у больных ишемической болезнью сердца // Актуальные вопросы фтизиатрии и пульмонологии: Материалы научно-практической конференции ? июня 1995. - Запорояье. 1995. - Вып.1.
- С. 4?-48. (сп1вавт. Сел1воненко 8.Г.. Йальм1н О.С.).
9. Применение внутривенной лазерной терапии при скрытой сердечной
' - 20 -недостаточности а больных ЙБС // Тезисы докладов научно-практической конференции рационализаторов и изобретателей Запорожского института усовершенствования врачей. 24-25 декабря 1992. - Запорожье. 1993. -С.55.
10. Влияние внутривенной лазерной терапии на динамику некоторых показателей перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы у больных ИБС // Тезисы докладов 54-й итоговой научной конференции Запорожского института усовершенствования врачей 23-25 ноября 1993. - За-пороаье, 1994. - С.9. (апвавт. Боев С.С.. Иик M.S.).
АННОТАЦИЯ
Торбин Э.С. Влияние комплексного лечения с применением внутривенной гелий-неоновой лазерной терапии на функциональное состояние миокарда у больных ишемической болезнью сердца.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.11 - кардиология. - Запорожский государственный медицинский университет. - Запорожье. 1996.
Изучена эффективность комплексного лечения, включающего внутривенную гелий-неоновую лазерную терапию и его влияние на функциональное состояние миокарда, центральную и периферическую гемодинамику. пред- и постнагрузку левого желудочка, скоростные параметры кровотока в общей сонной артерии, активность процессов перекисного окисления липидов и состояние антиоксидантной системы у больных стабильной стенокардией напряжения, а также при её сочетании с постинфарктным кардиосклерозом и начальной стадией сердечной недостаточности.
SUMMARY
Torbin E.S. Influence of complex treatment on the tiyacardiua functional state of patients with coronary heart disease with of lou-pouer intravenous helium-neon laser therapy.
Dissertation theses, presented for competition tor a candidate's degree in • medical scienses speciality 14.0I.tl. - Cardiology.
Zaporozhye State Medical University. Zaporozhye, 1996.
Efficiency of complex treatment with usage lou-pouer intravenous helium-neon laser therapy and its influence on myocardium functional state, central and peripheral haenodinanic.-pre- and afterload of left ventricle's velocity indices of bleeding in common carotid artery, as well as activity processes of peroxide oxidation lipides and state of antioxydant systems uere studied. The object of investigation were patients with stable stenocardia and its combination with postinfarction cardiosclerosis and initial study of heart failure.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: Ішемічна хвороба серця, внутрішньовенна гелій-нео-нова лазерна терапія, функціональний стан міокарду, гемодгашіка.