Автореферат и диссертация по медицине (14.01.10) на тему:Состояние системы иммунитета у детей с отягощеннымсемейным анамнезом по ишемической болезни сердца

АВТОРЕФЕРАТ
Состояние системы иммунитета у детей с отягощеннымсемейным анамнезом по ишемической болезни сердца - тема автореферата по медицине
Саратов, Виктор Николаевич Харьков 1995 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.01.10
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Состояние системы иммунитета у детей с отягощеннымсемейным анамнезом по ишемической болезни сердца

ХАРШВСЫШ ДЕРЖАВШИ МЕДИЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ

С: :•'.

о ^ •'

на правах рукопису

САРАТОВ В1кт ор Миколайович

СТАН СИСТЕМИ 1МУН1ТЕТУ У Д1ТЕЙ 3 ОБТЯЖЕНИМ С1МЕЙНИМ АНАМНЕЗОМ ПО 1ШЕМ1ЧН1Й ХВОРОБI СЕРЦЯ

14.01.10 - Пед1атр1я

Автореферат на здобуття наукового ступени кандидата медичних наук

Харк1в - 1995

Дисертащею е рукопис.

Робота виконана у Харклвському Державному медичному ушвереитеи.

Науковий кер1вник: доктор медичних наук,професор Юр1й Ваеильович Одинець

Офтдйнх опоненти: доктор медичних наук, професор Шна Аф1ноген1вна Дмитрова доктор медичних наук,професор Анатол1й 1ванович Когюэм'яка

11ров1дна оргашзащя: Украшеький наукозо-дое-идний шсти-

тут охорони здоров'я д1тей та П1ДЛ1тк1в(м. Харк1В). Захист в^будегься СсП^Л 1996 року о -/3 0 годши на зае1данш епеЩалпвоважП вчено1 ради Д. 02.38.02 при Харк1Еському Державному медичному ушвереитеп ( 310022, м. Харк1в, пр. ЛеШна,4).

3 дисертащею можна ознайомитися в б1бл!отец1 Харк1в-ського Державного медичного утверситету.

Автореферат роз юданий^-"^"1995 Р-

Вчений оекретар спещализовано^ вченог ради,кандидат медичних наук

Л I. ОЕЧаренко

- 1 -

Актуалыпсть проблеми.

Шемхчна хвороба серця ( IXC) е одшсю з найбишш вазкли-вих-проблем сучасно! медицини, що пов'язано з великою частотою 1X0 та високою смертшстю В1д неч (Е А. Б1локонь, М.В. Ку-бергер, 1987; Р. Г. Оганов, 1990). Аналхз даних Л1тератури св1дчить, що "джерела" формуванчя атеросклерозу, rinep-TOHi4HOi хвороби, як! е основними "поставниками" IXC та шфаркту мюкарду уходять в дитячий eîk i вони, можливо, ге-нетично детем1нован1 (О. Ф. Давидеккова та сшвавт. , 1979; Б. В, 1йнсъкий, С. К. Клюева, 1985). Зростае частота IXC серед ocid молодого BiKy, що виюшкае думки про необх!дшсть профилактики 1ХС в дитячому вгцх. За останн: дееятир1ччя досягнут! значн! усппхи в питаниях вивчення обмшу лтшв, згортання та реологхчних якоотей кров i, м!кроциркуляцп, особливоотей функцп еерцево-судшно! системи у д!тей та П1дл1тк1в з обтяжною сяадковостю по 1шем1чн1й хвороб! серця СА. I. iUxopiH, 1969-1981; JL I. Яруш, 1984, 1987; К. А. В!локонь, 0. ЕВаболотна , М. О. Андреенко , 1987; 1988; В. М.Нов!кова , 1984; Г. Е Костюрша, M. М. Коренев, S. Е бвсеева, 1988; 0. В. Akî-мова,1992).

Поряд s ним ряд питань по вивченню ранн1х ( докл!н!чних) проявив атеросклерозу та IXC иотребують свого виршення. Так, недостатньо вивчена роль !мунолопчшх процесхв та ïx значения в розвитку атеросклерозу га IXC, особливо у з!ковому аспект! i на раншх етапах 'ix формування . Не виключено , що оссбливост! лыунолопчного статусу у ос 16 з атеросклерозом, IXC , 1нфарктом мюкарду генетично детерм^яоваш i вдаилен-ня з систем! 1мунитету формуютъея: вле в дитячому в!щ. Але Ш припущення не вийпши ще sa рамки гипотез та експеримен-

тальник дося1джеяь, не шдтверджет клшко-ешдемюло^чни-ми, генетичними i !мунолончними досл1дзкеннями у в!ковому аспект! i в популятях з обтяжною спадковостю по IXC та без не!. Цим аргументуеться необх1дШеть i дощлыпсть проведения цього доел! дзкення.

Мета робота.

Удосконалення метод1в ранньо! д!агностики пров!сник!в атеросклерозу на основ! поглибленого вивчення рол! системи !мун»тету в механ!зм! атерогенезу.

Завдання доел^жэння.

1. Quiнити функцшнальний етан оерцево-судинно'1 системи у Д1тей i лДО1тк!в з обтяженою по IXC та сприятливою спадковостю в урахуванням стат!, вшу та стану здоров'я.

2. Вивчити BMicT у сироватц! кров! лшшв (затального холестерину, триглщерщцв, холестерину високо!, дуже ниаь-ко"! та низьког щ!льност!).

3.ДОСЛ!ДИТИ ОСОбЛИВОСТ! Kiliтинного, гуморального tмун*-тету та фагоцитозу за ЮТ-тестом.

4. Встановити взаемозв'язок SMiH наунолопчно! реактив-hocti, обм!ну л!П1Д!в та функщовального стану серцево-су-динно1 системи з ризиком розвитку атерогенних д!сл!попро-те"1дем1й у дней та п!дл1?к1в з обтяжною спадковостю по IXC.

Наукова новизна.

Вперие проведене комплексне доеадження ¡штинног, гумо-рально! ланок !мунитету та деяких неспециф^чних факторов за-хисту у д1тей та вдл!гк!в з обтяженою спадковостю по IXC. Виявлен! ЗМ1НИ ¡мунолопчио! реактивност1 у Д1тей та nissiTKiB з обтязкеною спадковостю по IXG у порхвнянн! з

Д1тьми з сприятливою спадковостю.

Встаковлений зв'язок показник1в кеспециф1чних та спе-циф!чних фактор!в эахисту в атерогенною спрнмованостю зру-шень лшдного обману у д!тей та шдл1тк!в з обтяженою спадковостю по 1X0, шр дозволяй думати про гекетичну де-терм1нац1ю зм1н вивчаемих систем та yyacTi ¿муколопчних ме-xaHiSMiB в iHiД13.Ц1 'i атеросклерозу та IXC вке на раннах этапах IX розвитку.

Показаний зз' язок особливостей функцюнального стану серцево-судинно! сисгеми та рееструемих змш 1мунореактив-HocTi та лшдного обмшу. Згдмшений р!знеспрямований характер зм1н кл1тинно1, гуморальное ланок и^уноету i фагоцитозу у Д1тей з обтяженою спадковостю по IXC в залежнсст! в!д В1ку i стану здоров'я, як! св1дчагь про роль середовищних фактор!в в реал1защ! спадковог схильност1 до атерогенних д i слiпопротегдем i й.

Виявлен! особливост! 1муяного статусу з урахувакням спостер1гаемих змш лшдного обкину та серцево-судинно! сиетеми дозволяють трактувати механ1зми формування пров!сник1в атеросклерозу в дитячому в1щ з позищй ауто-iMyHHoi Teopil патогенезу атеросклерозу.

Практичне значения.

Показаний тюний взаемозв'язок зшн шуяолопчнох реак-•тивностi, лшдного обмшу та функцюнального стану серцево-судинно! системи у дней та П1дя1тк1в s обтяженою спадковостю по IXC, який визначае необх1дн1сть IX диепансерк-зацИ а ракнього вшу. Обгрунгована дощльшать визначення показник!в неспециф2чних та специф1чних факторtв захисту ! лшдного odMiHy, як метод1в, що дозволяють виявити атеро-

генну спрямованхсть зрушень на раншх, доклш!чних стад1ях розвитку захворювання. Апробован! та запропоноваш прак-тичнхй oxopoHi здоров'я критерп вхдбору в диспансернх групи Д1тей з загрозою розвитку IXC. Розробленх схеми диспансерного нагляду для цього контингенту д!тей.

Основн! поломення, шр виносяться на вахист.

1. У Д1тей та шдлю-кхв з обтяжеяою спадковоетю по IXC встановлен! достов1ряо значущд зм1ни хмунор&активноетх, лшдного обмшу та функщопального стану еерцево-еудинно! сиетеми у пор1внянш з Д1тьми s сприятливою спадковоетю, як! св!дчать про генетичну детермхновая1сть ветановлених зру-шень.

2. Частота i особливос-Ti зм!н хмунореактивностх, лшхдного odMiHy та серцево-судинно* системи в р!зному вщх i в В1дхиленнями в стан! здоров'я у д!тей та п!дл1тк1в з об-тяженою спадковостю по 1X0 можуть вказувати на роль ендоген-них та еередовкщних факторхв в lx розвитку.

3. Характер корелятивнкх зв'язкхв показникхЕ неспе-циф!чних та епецифхчних фактор¿в вахисту, лшхдного обмшу та серцево-еудинно! сиетеми дозволяють вважати патогенетич-ною значущеть змш 1мунореактивкост1 в формуванн! дошншчних проявiв атеросклерозу у дхтей 8 обтяженою спад-ковостю по IXC.

Реал1зац1я роботи.

Основнi положения дисертаци широко застосовуютьея в ро-

бОТХ П0Л1КЛХШЧНИХ В1ДДхЛеНЬ MiCbKOl ДИТЯЧО! КЛ1Н1ЧН01

Л1карн1 N 16 та шшклшчного вхддхлення мюькох дитячоч лтарн! N 24 м. ХаркоЕа, Шських дитячих пол11ШШК NN 1, 7, 13 м. Харкова.

- о -

Матер!али дисертацп використовуються при проведенш практичних занять is студентами на кафедр! дитячих хвороб N2 ХаркЛЕСького Державного медичкого ун!верситету.

Особиста участь автора в отриманих результатах.

Особисто проведено клшчне обетеження д!тей з обтяженим ciMeilHHM анамнезом по IXC, доб!рка та обстеження Д1тей групи пор!вняння, !нструментальне досл!джвння та роврахунки пара-метр1в ЕКГ та ПКГ, заго^зка материалу та лабораторн! дос.л!дзкення к1лькост! Т- та В-л!мфодит!в, концентрац!! iMy-ноглобулшв G, А та М, Ц1К, р!вня НСТ-тесту, титру комплементу, показник!в PIMJI, piBHiE загального холестерину, триглщерид1в, холестерину високо!, низько! та дулсе низъко! щ!льност! в сироватц! кров!. Автором особисто проводились виб!рка, статис-тичне опрацшання та анализ отриманих результат! в.

Апробащя роботи та публ!кац!!.

Апробащя роботи проведена на м!жафедральному зас!данн1 кафедр дитячих хвороб N 1 та К 2, пропедевтики дитячих хвороб, дитячих !нфекц!йних хвороб та кафедри дитячих хвороб л!кувального та меднко-проф!лактичного факультет!в XapKiBCb-кого Державного медичного ушверситету.

Основн! половзння диеертацп викладен! на обласн!й нау-ковхй конференци молодих вчених та спещалют^в-медишв "Актуальные проблемы медицины и научно-технический прогресс" (Харкхв, 1988), 3-й та 4-й мшьких конференц!ях Л!кар!в-пед!атр!в (Харк!в, 1992, 1995), зас!данн! обласного наукового товариства дитячих л!кар1в (Харкав, 1993).

3 теми дисертац!i опубликовано 4 роботи.

- 6 -

Обеяг та структура дисергацп.

Матер 1али дисертацп викладеш на '/60 сторхнках машино-пису. Робота складэеться 1з ветупу, огляду лхтератури, 5 роздшв, закшчення, висноек1В та практичних рекомендащй. Е1блюграф1чний вказ1вник мае 197 джэрел, 99 - в1тчизняних та 98 1ноземних роб1т. Роботу 1люстровано 40 таблицями та 16 малинками, 5 витягами ¿в юторхй хвороби.

Змют роботи.

Для виконання поставлених завдань обстежеко 134 дитини. Осковну групу склали 51 Д1тей та шдл1тк1в у в!Ц1 в!д б до 17 рок!в, батьки яких перенесли гострий хнфаркт миокарду у виц до 44 роклв. Д1агноз захворювання у батьк!в вер!фхко-вано на основ 1 клшчних сиштом1в, результат!в хнструмен-тальних досл!джень (ЕКГ) у гострому перюдь даних проведено! коронарографп (стеноз коронарних судин 2-3 ступеня) а5о за матер1алами аутопсп. 83 дитини з сприятливою спадковоетю склали трупу пор!вняння.

За в1ком д!ти основное групи розшшленк 6-9 рок!в - 9, 10-12 рокхв - 16» 13-15 р0к1в - 13, 16-17 рок1в - 13. Хлопчик 1 в було - 32, дхвчаток - 19. Д1ТИ групи пор!вняння за висом були розщгцлен! таким чином: 6-9 рок1в - 13, 10-12 рок¡в - 19, 13-15 рок!в - 31, 16-1? рокхв - 20, 3 них хлопчик Х в - 61, д!вчаток - 22.

У вс1х обстежуваних збирали анамнестичн! данх з вико-ристанням карти оаитування ВОЗ (1984). Реестрували електро-кард!ограму у споко! та июля фхзичного навантазкення, пол! кард юграму (ПКР) за допомогою шестиканального електро-кардхографа 6-МЕК 4. Р1вень загального холестерину (заг.ХС), триглщерид!в (ТГ), альфа-холестерину (ХС ЛПВШ) визначали

— -

ферментним методом, застосовуючи набора фхрми "Boenhringer Mounheim" (Шмеччина). К1льклсть загальних Т-л1мфоцит1В (Т-заг.) визначали за методом В. М. jondal et al. (1972), Т-ак-тивних лшфощшв (Та)- H.Fudenberg et al.(1975), В-л1мфо-цит1в- за методом С. Bianco et al. (1970). Концентрате 1му-ноглобулшв G, A i М (Ig: G, А, М) у сироватщ кровг доанджували методом рад1ально! 1мунодифузп за Q. Mancini et al.(1965). Р1вень циркулшчих iмунних комплегамв (Ц1К) визначали за методом V. Haskova et al. (1978) в модиф1каЩ1 Ю. 0. Грикевича та 0. М. Аяфьорова (1978), а р!вень титру комплементу - за 50-в1дсотковим гемол1зом еритроциив барану (Л. 0. Резшкова, 1967). Загоцитарну активыють нейтроф1лíb вивчали за допомогою тесту спонтанного поглинання штробла-китного тетразолш (НСТ-тест) sa J.Stuart et al. (1975) в модифхкацп В. С. Еагоева (1983). Зункцюнальну активнють лейкоцитов досл1джували за допомогою реакцП iHriöiuii Mirpam'i лейкоцитов з застосуванням тканинних та бактерхаль-них антигенíb, а таколс рхвня л1мфоцитотоксичних антит1л за М. П Григор'евою та ЕМ.Зверевою (1974).

Статистична обробка отриманих результат1в проведена на ОЕОМ IBM XT з застосуванням програм dBase 1II+, Fox Pro, Super Calo. Накреслення граф1к1з та таблвдь зроблено на ОЕОМ з використанкям программ Statgraf.

Результати досл1дження та ix обговорення. У д1тей з об-тяженою спадковостю по IXC виявили суттеву частоту фактор1в ризику: недостатн1й р1вень ф1зично'1 активности - у 37 д!тей, надмАрну вагу tíда- у 13, надм!рне споживання з чжею вугле-водхв та 3KHpiB - у 10, неслиятлив1 психолопчнх фактори - у 6, кур i ння - у 3 дхтей. У б1льшост1 (27) д!тей спостерхгали

пседнання к!лькох фактор!в ризику* що перевицувадо к1льк!стъ таких у груш иор!вняння (7). .За даними анамнезу 26 Д1тей перенесли повторнх захворювання орган!в дихання (гострий бронх1т, гостру пневмошю, гоетр! ресшраторн! захворювання, анпну), 7 - гостр! 1нфекщйн1 захворювання (гоетр! кивков 1 1нфекцп, к!р, ветряну в1спу, меншгококкову 1нфекщю), 3-алерг1ЧН1 захворювання. У б д!тей виявили хрон!чний тон-зил 1 т. У Д1тей групи поргвнякня захворязванють була ншяою: у 10 - гостр1 захворювання орган!в дихання, у 5 - гостр! 1нфэкц1йн1 захворювання.

Оц!нка стану серцево-судинно! системи виявила р!зн! зм!ни. При електрокард1ограф!чному досл!дженш у д1твй з об-тяженою спадковостю по 1X0 частше (76,4%), Н1Ж у д!тей з сприятливою спадковостю (43,3%), виявляли порушення ритму, пров!дност!, синуеову тах1кард1ю, порушення процее!в реполя-ризацП. Треба вгдзначити, що у вс1х д!тей з озкиршгам мали мюце порушення бюелектрично! актквност! серця. При анализ! ПКГ-даних в них достов!рно част пае в пор!внянн! з Д1тьми без в!дхилень у стан! здоров'я реестрували скорочення про-тод1астол!чного 1нтервалу. д!аетоли, подовження тризалост! серцевого циклу (Р<0,05), що дозволяло думати про негативний вшив порушень жирового обмшу на функщю серця. Про в!ропдн1Сть такого аргументу може св!дчити виявлена достов1рна- зворотня корелящйна залежнють внутр!шньо-систол1чного показника та !ндексу атерогенноет! (г=-0,41), а також достов1рний прямий кореляцгйний зв'язок маеи т!ла та р!вн!в систол1чного (г~0,73) ! д!аотол!чного (г=0,76) тиску. Щкаво, що р1зн! зм!ни ПКГ-показник!в виявлен! у вс!х д!тей з ожиршням. Можна думати, що така частота функщональних

порушень порушень д1яльност1 серця у хворих на ожиршня навряд чи е випадковою. Скор те всього, при генетичн!й схиль-HOCTi до IXC, розвиток озкир!кня формуе умови, як! приводить до порушень функцп серця. Це положения може бути в!днесено до д1тей з гшертон1чним вар1антом НЦД, оск!льки у 4 is них спостер!газся сполучний переб!г НЦД i ожир!ння. На функцш серця окр!м порушень жирового обмту, на нашу думку, можуть чинити вплив в пубертатному пер!одi зрушекня активност! сим-патико-адреналово! системи. Це пютвердзауеться зниженням у д1тей ппертонхчним вар1антом ЩД р!вня ВФП 1- шдвищенням ВСП у nopiBHHHHi з аналог1чнимй показниками у д!тей з rino-тонiчним sapiaHTOM НЦД, а такок достов1рною позитивною коре-ляцхйною залелшстю Mis вмютом натрш в еритроцитах кров! та довжиною фази !зометричного скорочення (г=0,44). Швидше всього, вони, як i порушення л!П!дного обм!ну, генетично де-терм!нован1. Под!бн! зшни пол1кард!ограф!чних показнитв спостер1гали у д!тей, як! народилися у батьк!в з IXC та ипертошчною хворобою, при яких порушення функц!й симпати-ко-адреналово! системи вшграе вамливу роль.

Характеризуют особливост! л!п!дного обм!ну у д!тей з обтяменою спадковостю по 1X0, необх!дно в!дм!тити атерогенну його спрямованхсть, до шдтзерд.>сувалоея знижзнням у них Р1еня ХС ЛПВЩ, шдвищенням р!вня ХС ЛПВД, 1ндексу атероген-HocTi, наростаючу з в!ком у пор!внянн! з такими ж показниками Д1тей з сприятливою спадковостю. У них частипе (41,1а), Hi« у популяци (10,8%) спостер1галися порушення лш!дного обмшу, причому вони рееструвалися у 17 (33,3%) Д!тей з вхдхиленняш у станг здоров'я. Зокрема, у 6 з 11 д!тей з ппертон1чним вар1антом НПД та у 4 з 7 д!тей з ожир!нням

В1дм1чен1 спадков! поручения яиидного обмшу, Аналог1чн1 реаульгати отримаш в дослхдженнях I.E. Григор'ево'1 (1984), Л I. Яруш (1984), Н А. Eiлоконъ (1987), 3. М, СвсззвоТ (1991) та 1Н. 0ТЖ5, серед д!тей з обтяженою спадковостю по IXC в план! позачерговостi превентивних заходхв особливо! уваги потребу-ють д!ти та П1дл1тки з ппертон1чним вар!антом НЦД та

OiHipiHHflM.

Враховуючи, то лтопротехди атерогенних клао1в, маючи атерогеннх влаетивост;!, мозкуть викликати pisHi 1мунолопчн1 sрушения вжэ в дитячому вш, нами вивчен! особливост! стану сиетеми ¡мунлтету у дхтей з обтяхеним сшейним анамнезом по 1шем.1чн1й хвороб 1 серця.

Анал1з EiKOBKX особливостей стану клхтинно! ланки хмуни-тету показав, шо змшк к1лькоет1 Т-лхмфоцитхЕ у периферичн!й кров1 носили р1знеспрямований характер. Так, у д1тей з обтяженою спадковостю по IXC у Bim 6-9 та 13-15 рокхв в!дм!чено достоЕ1рне знилвння T-sar.-л!мфоциРхв, а у дз.тей в 10-12-р!чному вхц1 - пхдвшдення ix р1вня в пор!внянн! в ана-лог!чкою вiковою групою д!тей з сприятливою спадковостю (табл. 1). Аналог¡чна тенденщя зареестрована i у в!дношенн! Так. - лимфоцит iB у вш дхтей 6-9 рокхв основно'1 групи у nopiBHHHHi з контролем.

Щкавх реэультати оцхнки кл1тинно! ланки 1мунитету в за-лежяоет! В1д стану здоров'я. Так, у bcix дхтей з в!дхилення-ми у стан! здоров'я встаковлено доетовхрне эниження Т-актив-них л>мфоцит1в в nopiBHHHHi з нормою. У д1тей з ожиршням та ппертонхчним вар!антом ЕЦД р!векь Т-л1мфоцит1в достовхрно ките, тж у д*тей без В1дхиленъ у стан! здоров'я. Що етосуеться гуморальной ланки iMj/нитету, то у д!тей з обтяже-

- и -

ною спадковостю по 1X0 у в1ц1 6-9 pokib спостерчгаеться достовхрне зниження млькоет! В-л1мфоцит1В в периферичнхй кров! в пор1внянн! з Д1тьми з сприятливою спадковостю.

Таблиця 1. К1льк1сть Т- та В-лдмфощшв в периферичн1й кров! у Д1Т9Й з обтяженою спадковостю по IXC та групи пор1вняння (М ± т).

1 i | Групи | ¡обстежених ! В1к, | роки! 1 i n L ....... .... , Т- та В-л1мфоцити f0. i

П г ! i Т-акт. [ ! Т-заг. 1 t в 1 1

|3 обтяженою| 6-9 | 1 9! 20,60+2,10 1 ¡39,30+1,70* ! 18,60+0,60!

¡спадковостю! 10-121 1б| 24,60+2,50 147,30+3,40* 18,80+1,001

|по IXC ! 13-151 13| 17,70+1,90 (38,80+1,90* 15,30+4,40!

16-17! 131 1 27,10+3,00 149,50+3,30 1 16,00+1,10| 1

¡Без обтяде-| 6-9 | 1 13! 18,20+1,80 1 149,00+2,00 1 22,50+2,301

!hoi спадко-j 10-12! 19! 20,00+1,50 ¡37,30+3,00 16,60+0,70!

|bocti по ! 13-15! 311 21,30+1,70 (46,60+1,30 18,60+1,401

1 IXC | 1б-17| 20! 25,00+1,00 ¡47,00+1,80 15,10+0,501

1 . „1 1 1 i ................. |

IIpHMiTKa: Знаком * вгдзначена статистично достов1рна р1зниця mi ж показниками основно! групи та групп пор^вняння.

У цих Д1тей також мало мюце зб!льшення з в!ком концентрацп Ig Q та Ig А. Концентращя у сироватщ kdobi Ig- G та Ig А у Д1тей з обтяженою спадковостю по IXG у виц 6-15 роклв вшов!дала показникам грули порi вняння та значно перевишу-

вала показники контролю у дхтей в Biut 16-17 poKiB. При ош-р1нн1, навпаки, р1вень Ig 6 в сироватщ KpoBi достов1рно нижче в nopiBHHHHi з Д1тъми без вз.дхидень у еташ здоров'я. У дхтей з г1потон1чним вариантом НЕЩ та кард1опат!ями спостер!гали достов!рно знижене в nopiBHHHHi з нормою i Д1тьми без В1дхилень у стан! ьдоров'я шдькоет! 3-д1мфоцит1В.

У Boix В1К0ВИХ трупах дггей з обтяженою спадковостю по IXC виявлено доетовгрне шдвищення в пор1внянн1 з групою пор!вняння р!вня Ц1К (табл. 2).

Таблица 2. Р1вень ЩК у дхтей в обтяженою спадковостю по IXD та групи пор1вняння (М + ш).

S обтяженою епадковоста i 6-9 | S |

по ШО ¡10-12 ! 16 |

¡13-1-5 ! 13 !

(16-17 j 13 |

Без обтяжежп епадково- | 6-9 ¡13 |

cTi по IXC 110-12 j 19 |

¡13-15 31 j

¡16-17 i 20 i

87,00 ± 9,76* 101,50 + 10,42а 97,62 ± 12,16* 75,14 + 11,79 43,80 + 9,20 41,33 + 12,42 50,31 ±9,03 56,73 t 8,08

Показники фагоцитарно! активнее?i нейтрофшв sa даними НСТ-теету у д!тей з обтяженою епадковостю по IXC В1др1зня-лиея в!д таких у дней з сприятливою епадковостю, зшни 'ix шли р!знеспрямований характер в залежноен в1д в!ку. У

д!тей з гшогошчним вар1антом НЦД В1дм1чен1 доетов1рно П1двищен1, а у д1тей з кардюпапею - достов!рно знижеш по-казникя НСТ-тесту в порхвнянш з групоо Д1тей без в1дхилень у с-тан1 здоров'я.

Таким чином, можна ствердзиуБати, щр серед Д1тей з обтяжною спадковостю по IXC найбхлып вирамэш змши з боку iMyHHoro статусу спостер1гаигься у д1тей з В1дхиленнями у стан1 здоров'я, зокрема,при ппертотчному BapiaHTi НЦД та

OJifflpiEHi.

В1ДОМО, ЩО 3 BiKOM ПОРУВШНЯ ЛШ1ДНОГО ОбМ1НУ посилю-шься, i. як В1дзначали А. Е Шимов (1986), Е1.Тат1швШ (1985), лшопроте'гди атерогенних KJiaciB можутьсенсибшзува-ти лхмфоцити та призводити до розвитку аукнмунного процесу. Нами дослужена реакщя ¡.нпбЩП Mirpayiï лейкоцитiв (PIMJI), яка характеризуй ступ1нь сенсибшзацп лейкоцитîb, у 12 д1тей з обтязвэною спадковостю по IXC та 10 д!тей з сприятливою спадковостю. У д!тей з обтяженою спадковостю по IXC в1дм1чено знииення м1граЩйно! активност1 лейкоцит1В в nopiBHHHHi з контрольною групою, ступ1нь яко1 зростае в присутност! антигешв аорти та мюкарду i практично зали-шаеться незмтною в присутяостм; антигену селез!нки. Отримаш результати, очевидно, св1дчатъ про формування сенсиб1л18аци до тканинних структур судин i серця у д1тей з обтяасекою спадковостю по IXC. 1х, по во!й мозиивостх, можна трактува-ти, як певну тендекщю змш pi3iw.x популящй л1мфо!дних КЛ1ТИН у Д1тей з обтяженою спадковостю по IXC, оск1льки достовхрно! pisHHni значень Plffil в пор1вняшп з контролем не виявлено. I всех, являеться можливим думати про розвиток

специфичной сеноибшзацп до антигешв л!попрэте1д1в, судин та серця у дано! пспуляцп з дитячого в!ку, Аргументами на користь цього положения, на наш пегляд, можуть служити вияв-лен! нами у д!тей з обтяжною спадковостю достов!рн! коре-лящйн! взаемозв'язки р!вк!в загадьного холестерину i Р1МЛ в присутносп аортального (г=-0,б3) антиген у, ЛПНШ, : Р1Ш1 в прис-утност1 мюкард1ального (г— 0,54) антигену, !ндексу ате-рогенност! i PIМЛ в присутност! аортального (г-- -0,57) та

мюкардиального С г--0,56) антигенов. »

Отже, отриман! данх ав1дчагь про причетшсть системи 1мунитету до формувакня атерогенно? спрямованостi врушень у оаб а п!двищеяим ризиком по 1IC вме в дитячому Bim. Моина думати, цр л1попроте!ди атерогенних клас!в, вистуяаючи як антиген, стимулшгь синтез антит!л (1муноглобул1н1в). Остаян!, з'еднуотись з ЛП, утворюють в присутност! комплементу iuyma комплекси. Шдзшценх piBHi Ig G та Ц1К у д1тей з обтяненою спадковостю по IXC в пор1внянн1 s контролем та побйтивний достов1рний корелящйний взаемозв'ягок кыькост! В-лШфоцит!в та ргвня Ц1К (г-0,64), Ц1К та ХС ЛПНЩ (г=*0,40), •птру комплементу i кснцентрацн триглщеридхв (г=0,41),1 ХС ЛПдНЩ (г-0,41) у сироЕатц1 кров! документукггь, як ми га-даеыо, правомочнють такого ярипушэння.

1мунн! кошлекси (Ig-ЛП-С) ел1м!нуються в судинного русла фагощташ, чим, ¡¿абутъ, слхд пояснити виявлений досговгр-ний позитивний корелящйний зе'язок р!вня Ц1К та вначень НСТ-тесту (г=0,54). Правда, достов!рно висок! значения Ц1К в пор!внянн1 з контролем у дхтей з обтяжекою спадковостю по 1X0 припускаюсь ймомрнхсть не тыьки !х !нтенсиЕного утворення, але й мозклиысть знюкення !х

ел1м1нацп в зв'язку з порушеннями процесу кшнгу (травления) в реакщях фагоцитозу, що однак потребуй подальшого на-кояичувакня факт!в та гндтвердженкя. Спостер1гасм1 змши шд впливом середовищних фактор!в ризику IXC несприятливо д!ють на станку судини, п1двишуточи 'i'i проникнють, створюючи умови для з1дкладення в н!й IK, зв1дки вони ваяко метаболхзуються. Розвиваеться дезоргашзащя тканин судшно! стчнки, i, таким чином, етворюються умови для в1дкладання у Н1й лшопро-теЪд1в, чоыу спрже i спостер!гаеммй у Д1тей в-обтяженою спадковостю по 1ХС знюкений ревень ЛПВЩ. Складаються переду-мови для змшу агрегатного стану кров1, порушення м1кроцир-куляцп. Певне, цим модаа пояснили виявлений нами достов!рно негативний коеф1щент кореляцп piBHiB ХС ЛПВЩ та ф!бр1Ноге-ну кровi (г—0,42).

Зказан1 процеси в П1дсумку призводять до ураження коро-нарних судин, порушення кровопостачання мюкарду та його функцп. На iMOBipHicTb таких мехашзкив вказуть численн! корелящйш зв'язки pi3Hoi с или, каприклад, piBHiB Ц1К та внутр1шньоскстол1чного яоказника Сг-0,40), 1ндекса м!граци лейкоцитiB в присутност! аортального антигену i довжиною фа-зи асинхронного екорочення (r-0,89), перюду напруження (г=0,55), довзщною протодиастол!чкого ютерЕалу (г=0,61).

Порушення кровопоетачання мюкарду внаслхдок змш атеро-геноч спрямованостi в коронаршх артер1ях призводить в к!нцевому шдсумку до юиьччно! машфестацп шем1чно! хвороба серця.

Такою унвляетьаа нам iMOBipaiCTb патофхзюлопчних про-Ц9С1Е з участю механ1зм1в ¡мунолопчио! реактивное^ в фор-муванн! paHHix, доклшчних стад!й атеросклерозу та IXC у

Д1тей i nifiJUTKis 8 визоким ступеней ризику по IXC. Пенна р1ч, шр под1бна патогенетична концепщ я недосконала, зд&бшюго схематична i не прегендуе на заверсеннють. Безсушпвно одне-атерогенна енрямован!сть зрушень лшдного обм!ну та участь у них 1муколопчних MexaHiBMiB гекетично детерм!новаяi, реад!8ащя ix в б!дыпоыу обумовлюеться впли-воы неснриягливих факторiв говяншього середовища, а джарела формуванкя ш« зм1н започатковуються в дитячому в!Щ.

Вксновки.

1. У д!тей та п1дл1тк1в з обтягкеною спадковостю по IXC встановлен! зм!ни кл!?инно'!, гуморалънэ! ланок 1мунитету i фагоцитозу, виражешсть яких суттево вища в nopiBHHHHi з дмьми з сприятливою спадковостю.

2. SapeecTpoBaHi шдвщэння р!вня циркулюючкх ¿мунних комплекс!в, показишв гуморального 1мунигету, змти загаль-но1 комплементарно! активное?i св!дчать про хмунопатолопчну епрлмован1Сть порушень 1мукор&актиЕН0ст1.

3. Зншйння за даними Р1МЛ спонтанно"! та в присуткост! аортального, мюкард1ального антиген!в м!гращйно! актив-ност! лейкоцкпв вказують на можлив!сть формування специфично! сенсибиизацп до тканиннкх структур судин та серця у д!тей i тдлпткгв з обтяжекою спадковостю по IXC.

4. Р!зн1 серцево-судинк! розладк, за даниш анализу клшко-електро-полгкардюграфгчних покавник1в,у дз.тей з обтяжною спадковостю по IXC рееетруюютьея ч&ст1ше, к!зк у д!тей групи ПОр1ВНЯННЯ.

5. В значно! частини Д1тей т& шдл1тк!в з обтяжекою спадковостю по IXC в!дшчена атерогенна епршозанють лшдного обману, яка проявляемся шдвищенням холестерину,

Л1попроте1д1в кизькоЧ. та дугке нкзькох ¡¡ильное?!, коефЩ1енту атерогенност! i знкхенням холестерину Л1попрот91д1в виеоко!

щ1льност1.

6. Частота та ттенсившсть !мунолопчних зругсень, Л1сл1попроте1дем1й та серцеЕО-судинних роз лад is зб-;льшусться з висом завдяки впливам факторов бовн1шнього середсвища та ix поеднань, в1дхилень у станх здоров'я.

7. Характер достов1рних корелятивних зв'язиив показникхв несяециф1чних та епецкфшнкх факторiB захиету, лтдаого обм!ну та серцезо-судшно'1 екетеми дозеоляс думати про пато-генетичну значущстъ зм1н 1мунореактивнсет! е формуванн! доклшчних прояв1Е атеросклерозу та 1X0 у д!тей i п1дл1тк1в s обтякеною спадковостю по IXC.

Практичн! рекомендацп.

1. Встановлен: осоОливостх 1мунолог1чно1 реактивное?i та лшдного обм1ну у Д1тей з обтяяоеною спадковостю по IXC обг-рунтовуе кеобх1дн1сть 'ix диспансерного нагляду. Накопичений в процес! виконання роботи доев!д дозволяв рекомендувати для ix активного виявлекня впровадження сигнального талону, який надсилаеться шфарктними В1дд!ленкями дитячим шшкл1Н1кам за мюцем проживания Д1гей, батьки яких перенесли шфаркт шокарду або страждають IXC, вер! ф!кованих зпдно- встаковле-них критерий та стандартов.

2. Диспансерному нагляду п!длягають yci д!ти та шдл1тки з ciM'i хворого на 1ХС.

3. Первинне обетежэння взятия на диспанеерний облш д1тей Д1тей та шдл1тк!в зклзсчае в себе повне кл i н i ко- i нструмвнтально (ЕКГ, ПКГ, ФКГ, УЗД)-лабораторне доелдаення з вивченням стану б! любого, жирового, зуглезод-

кого та електродиногс обмшв для сщнки стану здоров'я ди-тини, еередовшцних фактор!б ризику, зетакевлекня диспансер-нот групп.

4. Представляетьея доцигьним ВЕвдеяня трьох диспансерннх груп ддтей: а) стандартного ризику - д!тк з обтяг-кеною спад-ковостю по IXC бев в;дхилень в стак! здоров' я г вгдсутностю або наявыоств не бхльта 1-2 факторов ризику* б) шдвиценэго ризику - д!ти з обтяженою спадковоетю по IXC з Е1дхиленнямЕ в с-тан! здоров'я та наявнюта бдльве 3 факторхв ризику- в) високаго ризику - д.mi з обтяжною сяадковостю по Ж з вдаиленнями з стан! здоров'я. обумовленнш ожщинням, ней-родиркуляторною д!стошбю або is поеднаыням.

5. Кратнюгь сботегшЕня, планування програми оздсровдю-ваякя визначасгься для козкноч дитини в залегносш в!д групи ризику: а) дхти групи стандартного ризику обстежуьзються sa поеною програшю один раз на 3 роки шсля взяття на диспансерний обл!к; 5) дни груп тдвитаного i високого ризику п!д.яягають диспансерному кагляду, ллкувангао i оздоровлению, кратнють, програми та повнота яких визначазться фа-торами ризику та патолог1ею, обушвивших влдхилекня у стат здоров'я. Шсля сакаш! хрошчних вогнищ хкфекцп, оздоровления та л1кв1даци в1дхкл8нь у стан! здороз'я дитина може бути переведена в групу стандартного ризику.

5. Превентивш заходи серед д!тей диспаксерних груп та 1х сшей по в йен i включаги: а) саштаркс-оозиню роботу, епрямэвану на зккор1Еекня пш длив их звичок; 5) оптишзатю режиму (боротъба в nnoKiHesie») та харчування (ппоголесте-ринем!чну д!ету); в) сангц!» хрон!чних вогнид !кфекц!;; г) застоеування антшкзвданзчз, мембраностаб i л i затор i в у

осшньо-зимовий га зимово-весняний перюди 1 шсля 1нтерку-рентного або 1нфекц1йного захворювання.

Список роб!т, опублакованих за темою дисертацп.

1. Состояние жирового обмена и системы иммунитета у детей с отягощенным семейным анамнезом по ишемической болезни сердца //Новые аспекты диагностики заболеваний в детском возрасте: Сб. науч. тр. -Харьков.-1992. -с. 60-63. (в соавторстве с ¡0. Б.Одинцом, Т.Т. Масляник).

2. Особенности состояния системы иммунитета у детей с отягощенным семейным анамнезом по ишемической болезни сердца //Современные проблемы клинической педиатрии: Сб. науч. тр.-Харьков,- 1994.- с. 59-63.

3. Особенности иммунореактивности у детей с отягощенной наследственностью по ИБС// Вестник проблем современной медицины. - Харьков. - 1995.- N7.- 0.125-128.

4. Состояние клеточного иммунитета у детей с угрозой риска ИБС//Актуальные проблемы медицины и научно-технический прогресс: Тез. докл. областной конференции молодых ученых-медиков.- Харьков.- 1988.- с. 88 (в соавт. с И. В. Мищенко).

АННОТАЦИЯ.

Саратов В. Е Состояние системы иммунитета у детей с отягощенным семейным анамнезом по ишемической болезни сердца.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.10 - педиатрия, Харьковский Государственный медицинский университет, Харьков, 1995.

В работе представлены клинико-лабораторно-инструменталь-ные исследования состояния клеточного, гуморального звеньев иммунитета, неспецифических факторов зашиты, лштадного обме-

на. сердечно-сосудистой системы у детей с отягощенным семейным анамнезом во ишемической болезни сердца. Установлено, что у детей с отягощенным семейным анамнезом по ИБС выраженность изменений клеточного, гуморального звеньев иммунитета и фагоцитоза существенно выше, чем у детей с благоприятной наследственностью. Показана роль изменений иммунореактив-ноеги в формировании доклинических проявлений атеросклероза и ИБС у детей и подростков с отягощенной наследственоетью по ИБО. На основании этого осуществлено внедрение в практику здравоохранения критериев отбора и мероприятий по диспансерному наблюдению и оздоровлению детей и подростков с отягощенной наследственностью по ишемической болезни сердца.

Summary.

Saratov V.N. The State of Immunity System of Pediatric Population with Positive Family History for Coronary Heart Disease.

The thesis stand for the academic degree of the candidate of nodical sciences in speciality 14.01.10 - the pediatrics, Kharkov State Medical University, Kharkov, 1995.

The work reflects clinical-laboratory-instrumental investigation of cellular and humoral state of immunity, nonspecific factors of protection, lipid exchange in pediatric population with positive family history for Coronary Heart Disease. It was established that the changes of cellular and humoral state of immunity are strongly marked in children with positive family history for coronary heart disease than -in children with favourable heredity. It was shown the role of changes of immunoreactJon in the development of pre-

diseas manifestations of atherosclerosis and CHD in pediatric population with positive family history for CHD. On this base the introduction of criteria of selection and arrangement for dispensary treatment and sanitation of pediatric population with positive family history for CHD are put into practice by public, health.

Кяшов1 слова: 1мун*1тет, обтяжена спадков^ть, ипеьачна хвороба сердя.

ГПдл. до друку 23.11.95г. Ооршг 60*84 1/16 1,0. ум.-друк. арк. 1,0 ф!з.-дру;с ар:<. Тираж ¡00 зам. 312

Ы.ХаркИ ООО аВДГ~П$2аг» (0572) 458-101