Автореферат и диссертация по медицине (14.01.02) на тему:Оценка состояния здоровья населения, особенности лечения болезней внутренних органов и усовершенствование оказания медицинской помощи в связи с аварией на ЧАЭС
Автореферат диссертации по медицине на тему Оценка состояния здоровья населения, особенности лечения болезней внутренних органов и усовершенствование оказания медицинской помощи в связи с аварией на ЧАЭС
М1Н1СТЕРСГВ0 ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАКНИ ХАРЫВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МВДИЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
ргк од
1 1 Щр 1У28 На правах рукопису
МАЛЬЦЕВ ВОЛОДИМИР1ВАНОВИЧ
ОЦ1НКА СТАНУ ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕНИЯ, ОСОБЛИВОСТ1
ПЕРЕБ1ГУ ХВОРОБ ВНУТР1ШН1Х ОРГАН1В ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ НАДАННЯ МЕДИЧНО! ДОПОМОГИ В ЗВ'ЯЗКУ 3 АВАР16Ю НА ЧАЕС
14.01.02 -внутрпит хвороби
АВТОРЕФ ЕРАТ
ДИСЕРТАЦ11 НА ЗДОБУТГЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ ДОКТОРА МЕДИЧНИХ НАУК
Харкав - 1996
Дисертащею е рукопис.
Робота виконана в Кшвському державному шституп удосконалення лжарт. Hayicosi консультанта:
• акадсм1к HAH та АМН УкраТни, доктор медичних наук, професор Любов TpoxMMieKa Мала
• доктор медичних наук, професор Володкиир Миколаношт Коваленко Офщиш опоненти:
• акаде\ик HAH, АМН Укршни, доктор медичних наук, професЪр 'Вйир Анатолш Дмитрович
• доктор медичних наук, професор Костюк 1нна Федоровна
• доктор медичних наук, професор Короп Андрш Федосшович
Пров'|диа установа - УкраТнський державний медичний уншерситет, м. Кшв Захист дисертаци вщбудеться "
" 1996 р. о . ГОД.
на засщанш спец1ал13овано1 ВченоГ ради Д 02.38.02 у Хармвському державному медичному ушверситеп (310022, м.Харив, проспект Л ешна,4). 3 дисертащею можна ознайомитись в öi&nioreui Харивського державного медичного уншерситету (310022, м. Харюв, проспект Ленина,4).
Автореферат рсшсланий
.. » лшм<?_1996 р.
Вчений секретар спешалкювано'! ВченоГ ради, кандидат медичних наук
ЛЛ.Овчаренко
ЗАГЛЛЬНЛ ХАРАКТЕРИСТИКА POIJOTJl
Актуа.п.нНчь iei>m
Одтею з пажлпвих проблем e органшшя издания мсдичмш лопомош в perionax, то посграждали в1д авара на Чорнобпльськш ЛЕС (А.Ю.Романенко, О.А.П'шак, 1990; Н.1.Бри.чсва з сгпмаит., 1992; Л.А. Низовцева з сшвавт.,1992). ВЫышстъ ponir, ириспячених niii проблем^ посять обмежений характер i не стосуються нових opraimauiiimix форм, шо мшоть свою cnewi'pixy дли pa/ioniß, «ki контролююгьси за pin/icM ра/напн (1.Н.Д,)озд, Г.Н.Коваль, 1990; М.А.Чилшська з сшиавт., 1990; D.H. Кррзун, 1990; КЛ.Савииька з ствавт., . 1992; О.Я.Вабик. l.e.Kyumip, 1994; Г.В.Яновськии з cninauT., 1995).
Рання „диагностика захворювань. внугршпих opranin, то' тдллгають виявленшо при масопих оглядах населения и perionax. радищшною забруднення, повинна, в першу чергу, забезпечувртпсь шляхом opraiibauuino-методимних заходш, засиованнх на стандаргизацп, ушфжаци та застосуванш методт, що широко впровяджеш в К-гяшчпу практику (Ю.Л.Волянсыаш ст'вавт., 1993; J.П.Смирнова,. IW.1; Б.Я.Барт з сгпнавг., 1993; О.П.Волосовсць з сп)ваиг, 1995). Нсчисленш науко1н розробки, (цо стосуються opraiibaui'i ддатостики захворювань BiiyrpiLunix оргашв, . аналЬують тшькп окрем1 ,'
фрагмент» uici багатограипоТ проблем» (ЮЛ.Кушцев з ствавт.," 1990;
j
Л. I". Воронков,' 1991; Ю.С.1 аркушп-Сожко 1 cnimuir., 1991; ЮЛ.Фешемко, 1992; (.М.ГорОась, 1993; Н.АЛНтряева з слтавт., 1995).
Незважаючи на ипровалжсшш lionux , метод») (Н.Ф.Деинско, 1991; О. П. Коркутко, МЛ.Фсц'рко, 199?; ЬМЛЬпопскка з оптант, 1995),
диагностика злхворювань внутрншш органов на ршж первиицо1 ланки охорони здоров'я потребуе подальшого вдосконалення в районах, щр ?азнагш ураженнл вщ авари на ЧАЕО. Про це переконливо свщчать велик1 коливання гшказшшв захворюваност1 та розповсюдженост! хвороб вмутршшх оргашв «¡ж окремими областями Украши, в тому чцыи 1 о репонах з пщвищеним равней радшцп. Алалопчна ситуацш ¡снуе стосовно тимчасово) непрацездашосп та ¡нвалщност) (ЕЛ.Зборовський з сшвавт., 1991; Ю.И.Крикливець з сшвавт., ¡991; В.Г.Лах^оиов, В.М.Семененко, 1993).
Недостатньо уваги прид1пено вивченню оргашзацн терапевтично! службм в умовах ядерних катастроф та шзшченню Г) оптимальных режшпв. Цьому напримку присвячеш тшьки поодиноы роботи.
I
Медико-сощальш ааслщки захворювань внутршшх оргашв на piвнi державн практично не дослщжеш (М.К.Фуркало з сшваш., 1992; В.С.Полушн, 1991; 1.М.Солоненко з сшвавт., 1992; А.М.Нагорна з сшвавт., 1994; Л.¡.Симонова з сшвавт., 1995).
У зв'язку з викладеним потребуют*, бшьш поглибленого анализу питания управлшнн та координаци роботи терапевтично! служби( включаючи вс1 " дцщнки, починаючи з дшышчиого л ¡каря та закшчуючи головпим слещагштом. Крш того, до цього часу оцшка роботи оргашв охорони здоров'я базуеться на кшьккних показниках (кшыасть лисарЫ, Л1жок та ¡а), а ¡снуюча державна статистична Звпшсть спрямована на анал13 цих показникш, що не вцюбражають якост! здоров'я населении.
Робота передбачае розробку та впро&адження ново! методалопчно! коццепцп, ор1еКговано1 на показиики, що характеризують стан здоров'я населения та яккть медично! допомоги з урахуванням впливу аварм на Чорнобмльсыий АЕС.
Метя роботн
Вивчшп особливостт клппчпого ncpe6iry хвороб BHyrpiiunix оргаш'в i на ochobî ана/пзу робота ncix ланок тсрапеятичноТ служби, лннам|'ки меднко-сощалышх. показникш здороп'н населения в межах окремих областей та Украши в ци1ому розробити та впроваднти стандартнзоваш щишчш та оргашзапшно-методичш программ диагностики хвороб внутршкпх opranie та управлншя терапевтичною службою, що opieirroBani на Kimieni результат оцшки якосп надання медично'1 допомоги, включаючи медико-сошалын аспекта авари на ЧАЕС. •
Для досягнешш мети дослщження поставлен! настутнн завдашш.
Завлаиия Досл!джеипя
1.Провести анагнз стану здоров'я ta розробити систему медичного забезпечения населения у/ зв'язку з nnapieio на ЧАЕС н: приклал1 Жнтомирсько'1 облает! УкраТни. '
г* #
2.Вивчити особливост! nepe6iry хвороб, л^куваншг та 'диспансерного сиостережешш за хвориии в контрольонлних за piniieM pa/liauiî perionax стосовно яахворюпань niiyrpiiunix ррган/в.
3. Розробити та ппроваднтИ hobï критери анализу захворюваносп та, розповсюдженост» захворювань tmyrpiuntix optaiiin в Укранп,- включаючи perionH, що зазнали ураження вш авари на ЧАЕС.
4.Розробити та впровэдити в УкраМ . программ по зниженню ,
захворюваносп з тимчасовою втратою працездатносп у зв'язку з хворобами
'i
BHyTpimnix opraniB.
5.Розробити та впровадити в Украйп програмн, спрямоваш на знижешш перитtiioï ¡нвалшноетт,. обумовленоТ захворюванням nnyrpiiimix opraiiie. ■
" б.Обгруитуваги та розробнти цетоди'шу црограму оргашзацп та упрашшпш роботою терапеитичноТ служба МОЗ Украшк, яка передблчатиме наошдки шшшу на стаи здоров'л населения аварц на ЧАЕС.
Иаукана новизна ррботи
Новизну роботи скдадае запропонована система медйчного забезпечешш населении в умовах ндернцх катастроф, впвчешш стану здоров'и та розробка . метод1в лкуванпя окреынх захпорювань енутршшх оргашв в районах,що коптролюються за ршием родюцн.
Стпореш программ та нош' форми оргшизацЛ' терапевтично/ служб« МОЗ Украиш, то забезпечують д1агцостику захворювань внутрштх оргашв, включаючи 1 масош огляди Населении.
Вперше висунуга та обгрунтована методолопчна концегшш одшки робоги терапевтичио! служби та икосп надашш медично! допомогй за кпщевими результатами ,пключа1рчи 1 показникиддо регламентують дшльшсть лкаря, уста но и охорони здоров'и, почпнаючи з активного вшвлешш хпороби та закшчугачи анагшом експертизи працездагност!.
Пропозицц по формуваншо ново! державно! статистичноУ зв1тност1 дали можлпв1сть отримати нов! дан1 з дннамши захворюваносп ( розповсюдженосп хвороб внутренних оргашв,тнмчасово! та стШко! втрати працездатнослт при захворюваннях, >на мають значили медико-сощальш наслщки.
Розроблена модель оценки якосгп роботи терапевтично! служби та рекомендаци щодо П використашм, яю забезпечують упра&шшн роботою терапевтично! служби 1 сприяють ефективному наданню медично? допомогй населению. ••
Практична цмшпь роботи Запропоноваж способно практично! дншьносл /пкар(в-терапевт!в та Л|'кар!в-спещ'ал1ст1в программ д1игностики в репоиах . рвдпшйного забруднення спршпоть раиньому виявлеиню захворювань та формують тактику л!каря на наступних етапах меднчного забезпечення.
Розроблен1 та впройаджеж в практику терапевтично! служби МОЗ Украши контрольш показник» пошире! юсп' основннх хвороб пнутрндшх орган ¡в забезПечують 1х актнвне вияачення. •
Показано, що формування комплексних бригад л1кпрш-спец1ал1ст!в, залежно вщ завдань тераПевтично) служби, не титьки сприяе ранжй дшгностищ, полтшешпо л якосп', а й е одНим з меташв удосконалешш роботи медичноТ служби на т'сцях та сприяе зииженшо тимчасопоУ Непрацездатносп та лервинноТ ¡нвал^носп.
Впровадження в практику терапептично1 служби спеша/изованих ЛКК е способом забезпечення ефективиосп д1агностпки, розрлбки програм лжування та реабЫтаци.
Обгрунтовайо використання ¡муномпдулюючо! терапн в комплексному л!куванш запальних захворювань легетв у мешканшв репошв, як] комтролюються за р1внем радЬци, що прискорюе клпдчну ремйсш та. поновлення. ¡мунп-ету.
Основа! положения робот», що вннослться на захист: 1. Недостатке виявлення захворювань при млсових огллдах населепня в
'I .
умовах репонш, що контролюгатьсн за ржнсм рвдшци, потребуе' активного впровадження в практику уИ'Ф'кованнх прогрям диагностики.
2. Створеннн комнлексннх ипгших бригад снсцкшспв ь сфективною формою як активно! ;иап1осп1М1, так I оргашзашшш-метоанчно! допамоги и удосконалешн медмчно) доиомош на мкцях.
3. Велик! колниання и иокалшках мхиорюваиосп та розновсюдженосп хвороб внутр]ш»пх органш" серел области Укра'нш с результатом недосташього впроиадження скшдаргизованих лщход1в до /пагностикн захворювань впугршлпх органш.
4. При загылышх захвормваннях летенш у мешкакшв ранонш, що контролюються за рпшем радтцп, показам!; засюсупання ¡мупомодулягор1в в комнлекепш теранп.
5. Полшшення якосп надаипя медично) доиомоги населению за кнщевими результатами ( знижения тпмчасово! непраиездатносп та первпнно! ¡нвалшност! ) можс буги досяшуте шляхом оргашзани снецкишованих лшарсько-контрольных комкш.
6. Активному вияцленшо захворюаань . внугршшх оргашв сприяк впровадженпи в практику тераиевтично1 служба контрольных показникш захворюваносп та розновсюдженосп.
7. Запропоновати змшн структур» иеришшо} швалщносп у зв'язку з хворобами внугрйшпх орглпь складають основу оргашзаиншо-методпчних заход1в тераревтично! служб и щодо знижешш первпнно! нпшшиюсп.
8. Модель оцшкп нкосп надання медично! допомоги та управлпшя терапевтнчишо службою забезиечуе попшшеннл ктцеьих показнпмв.
Реа.шжия результат дослижеимя За матер1аламн дисертацн опублиеовано 54 приш. 3 них 4 моногрифи, 25 праць » наукових журн;ш\, 3 метояичж рекомендаци.
Результат посптжет, часгшопуюп.ся » наукивЖ та практичжй Л1"яьнос1| Укрл'тського Hill rcpniní АМН Укрл'ши, Укратського НД1 кзрдюлтн, УкраИнською НД| пульмоножм ¡i ra фиитрй', Укрл'тського НД| смлокрмноло! i'i та обм'шу рскшин, Укр.имс1,ко| о Hill медичноТ реабыгпжй та курортологit, » пракпттн робот i л1кпрн< и XapKÍKci.Kiii, Днтропетроиськш, Житомирськш областяу MÍCTI KlICHÍ.
Лнрмбашя робот
Anpo6aiii)i лпссрглнн шлоулась 16 <лчнл 1996 року на сшлг.ному заплати кафелр Tep.niií ia ремчатодом!', кар/пологи Ки'шського державного ¡нституту плоском,uciiiiü .Л1кл|ни, iii.'Lai-iciiiiJi клмпчно! ревматолог ii Укра|пс1>к010 Hill карлю.юп! ¡м. .М.Д.Стражескл.
Ociiouni положения лиссрташ? /юпоишхтнся га обговорюлачись ил
республжанськнх иаралах головни.ч терапевт та карлшлопв (Хг жш, 1988,
1989. 1990 pp.), респ>б.'пклнсьнй ilapaji голопннх терлпевпв та карлшлопп
(KnVn, 1991 p.), pecnyCviiKaiicijKin iiapari юловнмх терапевлв та
гастроешсрологш (Дшпропефовськ, ¡992), рсспублжанськШ нарадГ головних
терапев'пв та шл'нткових ;пкп|)|'в (XapKio, 1993), ипжобласному ceMinapi-
нара/rí "Horte и лшносгшн та .нкувлши захпорювань opianiD травления"
(Шшиигч, 1990), наукоио-гтракт liiiii конференип, прнсмячсшй анал!зу стану
злоров'я мешканшн peiionin, uto контролюються за ршнем panianii
(Kdi'ö.'l9cS9),' III Koifipcci Cíiítoboí Федсрани Украшських ¡пкаро.кпх товариств ,
(Jlbiiiii. 1990), III i'n/ii TcpanciiTín Укра'нш ' (Терпопшь, 1992), IV-Viani
'!
карлюломв Укранш (Kniri, 1993), I Украшському Kompeci ревматологов (Тернпшль, 1993), Пленум! рсвматоло^в'Украшн'(Дитропетропськ,' 1995).
Декларант особистого внеску днсертанта у розробку наукових результатов досл!дженая Представлен! в робот; пауков! матер1али та фактичш дан! е самостшним внеском автора в розроблену проблему. Автор проводив вЫпр тематичних хворих та браа участь у IX обстеженьп I лцсуванш в репонах раШашйного забруднешш ЖнтомнрськО! облаеп (1986 - 1990 рр). Обробка клш|ыних, клЬйко-шструментальнИх та лабораторних дослщжень проведена за особистою участю автора. Запропоноваш та впроваджеш в практику терапевтично! служби МОЗ Украши контрольш показники поширенносп хвороб внутр1шн1х органов, доповнення до державно! статистично') звпносп та структур« первннно! ¡нваладносп е безпосередшми розробками аетфа на
* I
годстав! деентнлпнього мошторинту за станом здоров'и населения ^¡зних реГ10И1В Укршни. Теоретичне узагальнения клййчИих та медико-статистичних даних, розробка на ¡х основ1 модел1 оЦшкй якост! роботи терапевтичноТ служби за кшЦевими результатами, а такбж висновки, практичш рекомендаца та влровадження к у практику Проведено автором особисто.
Обсяг та структура дисертацП
Дисертадш викладена в одному том«, с'вдадаеться з вступу, 9 роздшв, заключения, ВИСН0ВК1В та додатка!. •
Текст дисертаци поданий на 365 стоянках Машинопису. Додаток 1 М1стить 94 таблиц! та 56 малкшмв.
ПокажчиК лператури складаеться з 635 джерел внчизняних та заруб1жних авторщ.
ЗМ1СТ 1'ОБОТИ
Матер1ал та методи досл1дженни
Доошдження склядаеться з клннчних, клжжо-шструментальних, юшнко-лабораторних, оргашзашнно-методичнкх та меднко-сошалышх' дослшжень, метою яких е удосконалення медичного обслуговування населения при захворюваннях впутрншнх оргажв. ГПдсумком роботн е створення програм д!агностикн Захворювань внутрнших оргашв, можторингу за станом здоров'), та модел! управлЫня терапевтичною службою з урахуванням наслимв аварп на ЧАЕС.
КлЫчна частица дослижеиь полягалз в клнпко-шетрументальному та клиико-лабораторному обстежеши оаб, ща належали до категорп дорослого населения.
Детально структура та обсяг метод ¡в дослиженнн представлен! в таблиш 1.
Обстеження та лшувания хворях вгчонувалось на баз! Жнтомирсько! обласно/ л|'карн1, Овруцько1, Народицько!' та РужннськоУ районлих лжарень, Першотравнево! дшьнично! Л1Кар1п Жнтомирсько! облает! Частина хворнх . обстежена та про.'пкована на баз! кафедрч терапн та ревматологи КиУвського державного Ыститугу вдосконалення .тарт. Обстеження хворих викопувалн також шляхом органЬацн вишив в рапони комплекеннх" бригад, що ррашопалн за стандартнзованими програмаии Д1агностики захворювань впутр1штх оргатп. '
Таблиця 1.
Характеристика та обсяг клшмною дослщжешы
№ Класи захворювань та окрем1 Кальюсть Методики дослщжеиня
№ хвороби обстежеиих
1. ПопуляцШш дос.'пджешш По клШчнШ д1агностиц1 захворювань внутршшх оргашв 4794 Стандартиэоване вим1рю-вання АТ.эапитальник ЩООЗ, ЕКГ, рН-мегр1я, сшро-графш, ¡ридод1агностика
2. Хвороби оргашв кровооб1гу:
• ппертошчна хвороба 272 ЕКГ, велоергометрш
• ¡шемКна хвороба серця 262 ехокардюграф1я
3. Хвороби оргашв травлеНня:
• виразкова хвороба 262 рН-метр1я, гастродуодено-
• холециститн 47 . скопш, ультразвуков! ме-
• панкреатити 20 тоди, активность та дебгг уроамШази
4. Хвороби оргашв дихання:
• пневмони 783 Рентгенограф1я, флюоро-
• хротчт бронхпи 257. Траф1я, стрографк,
• бро1шш]ьна астма 37 брОНХОСКОПШ
5. Ревматичш хвороби
• ревматизм 100 ЕКГ, ехокардюграфш,
• ревматоццшй артрит 30 б10Х£М1ЧШ, ¡мунолопч!«
• дифузш хвороби сполучно! 30 мегодн
тканинн
Оргашзашйно-методичш досладження полагали в детальному анал)з1 робота всис ланок терапевтично'! служб» безпосередньо на мкнях, де проводилась ошнка робот» дшьничного лкаря, полешки, ЛКК, Л'ГЕК (МСБК), роботи терапевтичних та спещалпованих науково-дослшних
шститупв терапеэтичного профит. Враховувались також пропозмцн . населения щодо удосконалення медичного обслуговування та пиявлення недолшв.
Медико-сощалыи доелщження проведен! шляхом паукового анал1зу з викорнстанням матемагично! обробки результатов та встановлення зв'язку Mix окремими показниками маданни медичноТ допомоги. В основу були-покладен! матер!али державно! статисгично! зв1'тносп Kl 03 Укра!ни: "Показникн здоровья населения та днтынсть уетанов охорони здоров'я; 1986, 1989, 1990 рр.", "Показннки pecypcie охорони здоров'я населении -та .ix використання На > кргннь Меднчш кадри; 1990-1991 рр.", "ПоказникИ здоров'я населения та внкористання pecypcie охорони здоров'я На УкраТгн за 199Л »*\4S рр.", а також матер1али статистично! звптюсп стану здоров'я населения Жигомирсько! облает! за 1986-1995 рр.
Первинна 1Нвал1дН|сть вивчалася за матер!алами MiHicTepcTBa сощального забезпечення УкраТни до 1991 р. i за матер1аламц Головного управления медико-сошально! експертизи МОЗ УкраТни (1991-1995 рр.), а також за вшповцними первшшпми мате, ¡актами Жигомирсько? облаетт в перюд 1986-1995 рр.
Диагностика захворювань системи кровообку здМснювалась на пщетав! стандартизопаних програм та рекомендащй ВООЗ.
Д1агиостику ¡шеМ1Чно? хвороби серця (1ХС) проводили з урахуванням
фактор1в ризику, клппчнмх нроя«¡в (стандартизований запитаЛьник ВООЗ),
НКГ з включениям вшюпшшх критерав Мпшссотського колу,
ч
велоергометричного доелщженил. 1 . ..
ЕКГ реестрували у споко? в 12-тн грудних вщпедениях, викорнстовували'стандарте кал1брування.
Дослщження з дозопаним фпнчним навантаженням виконували в кабшетах або вшдиеннях функшоналыю! Д1агностики пол!клипк та лкарень па велоергометр1 шд контролем електрокардюграми та артер1ального тиску.
Внугршшьошлункоау рН-метр1ю проводили на влчизняних рН-зондах та рН-метрами, що серп1но вапускаюАся (ацидогастрометр АГМ-10-01, ¡оыомстр ЕВ-74).
, Гастродуоденоскоппо стацюнарним хворим проводили дв1ч1, при госгтчшзацп та випиод. У. ¡мшШ робот! використана загальноприйнята методика гастродуоденоскогачного обстеження.
Функц!ональнин стан жовчного мкура та пшшлунково! залози вивчали шляхом визначення активност1 та дебггу уроам1ази.
}мунний статус хворих виэначали шляхом оцшкп юштйнно! та гуморалыт ланок ¡муштету (1&А, ^М, Т- та В-;пмфощпи, Т-супр<хори та Т-хслпери, антитша до мюкарда та циркулююч! ¡мунн! комплекси (1Д|К>).
Артролопчний статус.ревматичних хворих оцшгавався та аналЬувався шляхом розрахунку 1ндекс1в Р1ч1, Л¡, сугдобового ¡ндексу, в1зуально'| шкали больового синдрому. Кр1М того, застосовували рентгенографда уражених суглоб1в.
Результаги доапджеиь га ?х обговорення Удосконалення д1агностйки та лкування хвороб внутршшх орган/в значною м!рою залежлть вш оргтпзацП л1кувально- д1агностичного процесу. Крщ того, аварш на Чорнобильськш АЕС поставила нов1 проблеми перед службою охорони здоров'я Укра'ши, як! на сьогодш не вирпиеш в свптшШ практиш стосовно окремо! держави в цшому.
Перша частица роботи лолятала у вивченш розповсюдженосп, . особливостей иерсбйу,- дЬпюстпкн та спеииф1ки лжування хвороб внутрнтш оргашр в регюнах з ш'двпщеннм рш!ем радкпцн.
Розробка системи надання медйчноТ допомоги населению в умопах пшвищеного вплнву рад^ацм почалася з перших дшв аварн на ЧАЕС . Вже у 1986 рош и було розроблено , а в наступному - систему комплексних огллд!'в' населения, що дало можлишсть у подальшому проводите науковий анализ стану здоров'я в зв'язку ¡з захворюваннями. внугр1Ш1Пх оргажв у мсшканшв райошв радшцшного забруднення. Одночасно ошнювалась 1 демограф1чна ситуащн в указаних р 1Йонах.
За пертд з 1986 по 19У5 р1к спостерналася тенденция до попршення медико-демограф1чш!х показшнав: демограф1чне зрушеиня в бж "постаршня" населения тп збьтыпення смертносп осШ в працездатному вин. О категорп дорослого населения рееструвалось зростання захворюваностз та пошпреносп захворговань орпнпо кровообну, ендокринно! системи, оргашв днхапня, онколопчно! патологи. ° " .
У зв'язку з викладении, з метою пол|'пшення якост1 д1агностики 1 оцшкн стану здоров'я при захворгованнях внутршшх оргаш'в були розроблеш стандартизован! програми дтгностнки та оргашзашйно-методичш заходи для^ внршешш вказаннх проблем Ш програми стосувалНсь пперт'ожчноТ хвороби, ¡шсм1чпо! хвороби серия, виразково1 хвороби, хрошчного бронхпу та ¡11. Вони складен! на оснот рекоменлаци! ВООЗ та наукових розробок головних НД1 МОЗ та АМН Украши терапевтнчного профшю. Практична реашзащл програм здпЧснена за допомогою 'виТзних камплексцих бригад спещалктш, як1 володши Д1агностичними методами 1 булл забезпе4еш Ылпов;д1ЮЮ апаратурою.
16 •
Для первинного поглибленого дослдасення було обрано Першотравневу лкарську дшышцю Овруцького району Житомирсько! облает!, що входить у II зону. Кшыасть населения 1700 осШ, шком вщ 15 до 75 роив, серед них 45% чоловкш та 55% ж1нок. За першд з 1986 по 1989 рк вшзними комплексными бригадами населения дшьнищ було обстежено 8 раз1в. В результат ше! роботн значно шдвишилось виявдемня !ХС, яке склало 13% в популяца всього дорослого населения, артер1ально! плертензй (16,8%). Вказащ величини близьк! до даних ВООЗ, що отри май! в результат! елщемюлопчних дослщжець для категорн дорослого населения. 1ДI показники значно леревищують эширешсть 1ХС та артер1ально! ппертензп в середньому по Украии на перюд 1989 року (6,57% та 8,1% вщповщно), що свщчить про вщповщний методичний р1вень розроблених та впроваджених програм.
Аналогична ситуацгя склалася 1 по вщношеншо до хронмних захворювань оргашв дихання. Поширешсть }х стаповпла близько 9,7% (по Укршш в 1989 рощ - 2,1%).
Виявлення виразково! хвороби шлунка та дванадцятипало! кишки скла^ала 2,2% (по Укра!ш в 1989 р. - 1,68%).
Результата цих дослщжень були у подальшому накладен! в основу розробки контрольних показниюв поширеносп хвороб внутрцпшх оргашв та впровадження !х в практику роботи терапевтично! служби МОЗ Украши <1991-1994 рр ).
Стосовно масових профшактичннх о пицц с населения в контрольоваяих по ршшо радшци райошв Житомирсько!' облает! було винчено можливкть шисористання внутрниньошлунково! рН-метрн, як скршинг-методу для еиявшнш виразково! хлоробн шлунка та 12-пало! Кишки. Серед 2492 обспежених хнорнх пщвшцена кислотшсть шлункового соку була вииалена у
33,8% oci6. Наступив поглиблене обстеження цих oci6 ¡з застосуванням гастродуоденоскопп виявило в 24% випадюв иаппжсть виразково!' хвороби, ерознвного бульбггу, рубиеиих деформаши. Результат« иих дослгджень показали, що експрес-методмка внутршньошлупково'! рН-мстрн при масових профшактнчиих оглядах населения дозооляе у поеднашп з клпичними методиками шдвлщити вияпленил виразково! хвороби маиже у 2 рази.
Xnopi, у якнх було виявлено виразкову хворобу, госштал1зувалися для
подапьшого лкування. Одночлсно проводилась ошнка ефективност1
лкування вирлзковоТ хвороби залежно гид адекнатносн терагш та р|вня
ендоскогнчного контролю. Цн частика роботи виконана при динамгшому
спостережеигп протягом 2-х рок io 726 хворих на виразкову хворобу. Хворих
було подщено па три групп:, перша - гастродуоденоскопш проведена тшьки
' перед госнтталпашею у стацюнар, друга' - дослшжения проводили перед
госштагмзащега та перед випискою, третя - гастроскопио проводили трич! та
бшьще раз1в, залежно'вд клнично! необхшносп, включаючн i амбулаторно-
пол1клничнии етап лкування. OuifiKy адекватност! Та ефектнвност1 терапи
проводили з урахуванням клькост! загострень протягай одного року та
ускладнень (перфорацн, пенетрац», виразков! кровоте1и, рубцево-виразков1
стенози та ■ in.). Залежно ш'д результат в ендоскотчного дослщження^
визначали програми та методп терапи'; а тривалють, вюпочаючи
противира;' .ове та протирецидивне лжувания на амбулаторно-пол|клипчному
eTani. ОцЫку сфективност1 ендоскотчного контролю лкування хворих на
виразкову хворобу проведено за кшцевимн результатами. Вщпопщно до
' 1
наших даппх тнмчасова непрацездатшеть у хйорих третьр'1 групп знизилась поршняно з другою групою на 9,0%, a nopiBimHo з першою - на 15,0%,
В perioiiax, шо контролюютьел за piuneM paniaiui, рентгенолопчж методи мають гидомi обмеження. Тому нами апроборупалнсь iiimi . .етоди для
а ,18
д1агностики. хвороб оргашв травления, наприклад, визначення активное™ та
дебпу уроамшази дли оцшки стану функци жовчного м!хура та шдшлуиково!
залози, доведена доцшьнють IX влровадження.
Розробка специфки лГкування хвороб оргашв в районах радюактивного
забруднення проведена стосовно найбшьш розповсюджених захворювань та
захворювань, в основ! мехашзм1в розвитку яких лежать ¡мунш змши. Частина
пащентш спостер^галася в динамищ: в до- та тсляаварнший перюд. Пщ
нашим споетереженням було 1664 хворнх, яы Мали тшертон1чну хворобу,
¡шем1чну хворобу серия, гостр! та хрошчш хвороби леГешв та бронх1в,
виразкову хворобу, ревмающний артрит, днфузш хвороби сполучно! тканини
(Таблиця 1).
Лкування 1ХС та гшертощчно! хвороби здшснювалось' щляхом. комплексного проходу, що виключав або обмежував фактори ризику, оформлнлисн карти прогнозу гострих порушень мозкового кровооб1гу у хворих на ппертошчну хворобу, список оЫб з факторами несприятливого прогнозу доводився до лкуючих лкарш, при необхщност! проводилось погЛйблене обстеження в стащонарь 1нформацш вводилася в ЕОМ АСУ. , лвбр! на ппертошчну хворобу, залежно вщ стадн хвороби, отримували терапий Ь застосуванням як схвдчастих, так 1 ¡ндавщуашзованих програм лкув4$й& '(бета-блокатори,' аНтагошсти калыдю, лерифершш вазодилятатори,
Ф
сечопййг, (нпбпори анпотензИнконвертуючого ферменту та ш.). Впконання розробЛ'еЙйх Нами лкувально-д1агностичних програм в перюд з 19^6 по 1990 рр. дозЬ'оАЙло знизити тимчасову непрацездатшсть в добах на 100 працюючих В 1987-19'8& рр. на 13,7%, а в 1989 рощ - на 8,9%.
ЙрЫ-рййа лкування 1ХС також включала боротьбу з факторами ризику, ¡ндивцуаЛшйаШ пшходи до лкування з урахуванням клшко-шетрумеНпШЙЙх даних та дозованих навантажень, що дозволяють
об'екишзувати функшоналышй клас стенокарди. В пщсумку за перюд з 1985 по 1989 pik' вдалося зннзиги тимчасову непрацездатш'сть на 11%, г псроинну. ¡нвапщшсть на 5% у зв'язку з iXC.
Результат ¡мунолопчного Moiiiropniiry в умомх довготривалого впливу малих доз радкщц (Овруцькнй paiioH ЖнтомирськоТ областО показали, що через 3-4 роки cnocrcpiracrbCH пригшченил ¡мунноТ снстеми. В кпщевому' тдсумку це вдабражаеться на ne"c6iry ряду хвороб, в патогенез! яких мають мгсце порушешш ¡мунпету. В наиий- робол проведено вличення ¡муиомодулюючоТ Tepanii у хворих на гострГ та хротчж хвороби лсгайв, ревматичш хвороби з аупммунними та ¡мунокомплексними мехашзмами розвитку.
включения в комплекс ну Tepnniio лжування хрошчних неспекиф^чнкх захворювань легешв (XH3JI) ¡муностимулюючоТ Tepanii (левам1зол, препарата тимуса) дозволило значно знизитн частоту, загострень ХНЗЛ з 15,3 до 4,2f, досягти стнжого полшшсиня з 8,3 до 6,1% хворих nopiBiiniio з контрольною групою. KpiM того, piaeiib захвор'ованост! з тимчасовою птратою працездатносп знизився з 22,6 до 14,3 (в добах на 100 гграШогочих),'а вихщ па nepBUHHy.iHBxiwHicTb - з 2,5 до 0,9.
Анашзували також особлииосл захворюва! icti та nepe6iry гостро'^
пневмонп в 3oni жорсткого контролю (Овруцькнй район ЖнтомирськоТ
облаете). Контрольну групу склали пащенти, що хворши на пневмонио в
19S4-I9S5 роках (в доаварШний псртд). При тому остановлено, шо '
протягом 4 potciB пюпи авари на ЧАНС збшьшилася питома вага хворих на
■• ' 1
гостру пневмонио (на 10%), в тому чнш i з важким перебпом! Рееструвалось зростання питомо'Т ваги cynyrnix захворювань, прнгшчення кштинного та гуморального ¡муштету. Застосуваммя в лкувлпш таких' хворих ¡муиомодулюючоТ Tepanii (левамЬол, Т-активш, спл&пш) дозволило зменшити
тривалктц хвороби в середньому на (2,6+0,4) доби, температурного перюду на (3,2+0,3) доби. У хворих з затяжшш перебном пнеимони тр вал1сть хвороби зменшувалась на (6,3+1,1) доби, температурного пер ¡оду на (2,4+0,6) доби. Вивчалася також залежшсть м1ж. клшко-лабораторними показниками та навантаженням ¡ошзуючого опромшення 1 довготривал1стю перебування в забрулнешй рздшнуындами зот. Встдновлено, що ¡мунннй статус переважно залежить не вщ дозового навантаження ¡ошзуючого опром^нення на органом, а вш довготривалост1 перебування в зош пщвшцено'! радюактивность
Отримаш нами результата свщчать про необхщшсть проведения бшьш довготривалого юишчног та ¡мунолопчного мошторингу у ше! кате гори
хворнх, детального вивчення порушень ¡мунного статусу та удосконалення
>
метода в ¡иунокорегуючо! терапп не тшьки на госштальному, а й на наступних етапах реабшггацн, корекцн вторинного ¡мунодефщиту у ос!б, яю мешкають в районах, що пщлягають контролю за ршнем рад1ацц.
При лкуванш хворих ¡з захворюваннями ауто1мунного та ¡мунокомплексного патогенезу розвитку (ревмагощний артрит, дифузш хвороби сполучно! тканини) використаш методи, що модифкують переб)г хвороби (пульс-терапш, еферентш уггоди). Оцшка ефективносп тако! терапи проведена при лкуванш 60 хворих на ревмагощний артрит та дифузш хвороби сполучно! тканини. Вщпов!дно до загальноприйнятих критернв
вгдбору хворих-, будо проведено пудьс-терапш метилиредшзолоном у *
поеднанш з плазмоферезом при лкуванш дйфузних захворювань сполучно! тканини (30 хворих). Отримаш результата свщчать, що у близько 80% випадюв оказана тератя дозволяе забезпечити довготривалу рем!аю ревматичних захворювань з аутошунними та ¡мунокомплексними механпмами розвитку. Гемос^бцпо проведено у 30 хворих з ревматощним артритом у склад1 комплексного дкування. Внкористання такого подходу
дозволило 'здвищнти • толерантжсть до терапп, що проводилась, нестерощними протизапопышми та базискпмп лжарськими засобамн, а в подальшому знизити обсяг гвдгрпмуючо! ¡мунодепрсеишюТ терапп.
Досвщ роботи модо удоскоиалення /папюстики та лжування захворювапь внутршлих орпипв, в тому числ|' в умопах вплнпу ш'двищеипх доз рад!ацп, на баз1 лкувально-профьтактнчних устапов Жптомирськог област1 (1986-1990 рр.) був викорнстаний мри розробгд оргашзацшно-методнчнцх програм дюгностики та управлшнн ма ршн! терапевтично! служби МОЗ Укра'ши.
Ц1 дослщженн.. були проведет у таких напрямках:
• удоскоиалення л!агностпки захпорювпнь внутрншп'х оргашв;
• розробка та впровадження крптерпв ошнки якосп падапня медичио! допомоги за кпшевимп результатами;
• розробка та впровадження заход ¡в щодо зннження тмчасово! непрацездатност1 та первинно! ¡нвалщиосп; .■
• розробка методолопчноТ програмн робот|| та упраатшня Терапевтичною службою. '
Вивчення захворюваносп та пошпреносн' хвороб внутршжх орган]и в областях Укра'ши показало велим (в 2-3 та на бшьше порялмв) коливаиняч що обумоплено вщеутшетю сгандартизаци та ушфкацн в . д1агностиш захворювапь внутршппх оргашв, в першу черту, на р1вш дшликово! та цехово! :лужб. Тому були розроблеш та впровадже!Й контрольш показники, ¡ахворювань внутрйишх оргашв (таблиця 2), як1 було доведено до вах-ланок
I
терапевтично! служби. Це дозволило збшьшити як виявлення захворювапь шугрившх оргашв, так 1 зменшити розб1жност1 в показниках захворюваност!
та псширеносп кйж окремими областями Украши, що свщчить про формувания ушфкованих гвдход1в до дагностикн та полшшення и якоеп.
Ошнюючи по' Укра'нн ситуашю, пов'язану з захворювашстю та поширешстю хвороб внутршмх органов, можна д№ти висновку, що в результат! впровадження в • терапевтичну службу МОЗ Укра'нш стандартизованих лрограм диагностики та контрольных показниыи пощнрепост1 захворювань внугр1ш!Их оргашв мае мкце актлвне вияачення хвороб, як! щцлягають выявлению при масових оглядах населения (таблиця 2).
Таблиця 2.
I
Ршенъ гюширеносп в середньому но Украип деяких захворювань внугршшх оргашв (на 100 тнс.дорослого населения)
Назва захворювання 1985 рж 1990 р!к" 1994 рис Контр ОЛЫШЙ гюказннк:
Гшсртошчна хвороба 3621 8807 12052 12000
1шсм1чна хвороба серия (вс1 формн) 4531 7164 9557 8000 .......2506-2800........
Бронхи хрошчний 1309 2284 . 2676
Бронх1альна астма 232. 314 • 405 350-500
Виразкова хвороба щлунка та 12-пало1 кишки 1428 1737 1918 2000-2500
Жовчиокам'яна хвороба та холецистит 991 1516 2018 3000-3500
Суттевим, з нашем точки зору, для оцшкн медико-сошально! значимой та наступно! розробкп програм профилактики, /иашостик» та лжування е запропоноваш нами та впроваджеш в практику змши до державно! статистично! звтюсп по хворобах внупйшшх оргашв, а також вид|лення в1ково? градацп. (працездатний та непрацездатпий вис). Останне спостернаеться стосовно найбшьш социально значимих хвороб: шеулмтв та ¡нфарктт. Згщно з отримашши даними, в Укра'нн в 1993'захворювашсть на шеульти становить п працездатному шш 26% вщ загально! кшькосп шеулмчв, а шфаркти, вцтовщно, - 43%. В наступи! роки (1994 - 1995) така тенденцш збер!гаеться.
Розробка нових пщход1в до аналпу роботи терапевтнчно! служби полягала в оцшщ кшцевих результатов вщповщно до принцишв, рекомендованих ВООЗ. В практику охорони здоров'я Укршни нами впроваджеш наступи! показники: захворювашетъ, поширешеть, тимчасова непрацездатшеть, первинна ¡нвалщшеть, ' ускладнення захворювань в працездатному вин, смертность (летальшеть) в працездатно \у в1ш, довготриватсть життя.
Яккть надашш медично! допомоги, вадповщно до розроблено; нами
модель ощнюеться тшьки а сукупшетю цих показшдав, а не за селективним
о
анаЛ130м одного чи кшькох з них (мал. 1) .
Принципово новими критершми, що вводяться в систему ошнки якосп надання медично'/ допомоги, е ускладнення та с мери петь в працездатному вщь Ш критерп, з нашо! точки зору, маюгь в1(?сористовуватись не тшьки в практиш терапевтично!' службн, а й носить ушверсалышй характер. Перераховаш крнтерн рочроблеш на шдстав! пивчення терапевтично! сдужби в риних регионах Укранш (Дшпронефовс1.».\1, Житомиром«, К1ро1шгр;ис|.ка,
Льшвська та ш.) та анатзу матер1алт державно! статистичнрТ звггност! МОЗ ' Укра'иш за 1986-1995 роки. При цьому нами встаноалено, що ор!ентацш в ошнщ якосп надання медично! доп.омоги за такими показниками, як кшьюсть л1жок, л1жко-день, млыость Л1кар1в тощо, не впливае иа кпщев! результати в д1яльност1 терапевтично! служби.
Завершениям цього роздЬу роботи с розробка модел1 якосп надання медично! допомоги (мал. I).
Малюнок I.
Модель сшшки якосп медичного обслуговування населенна
Частина-параметр1В в моде" , (захворюва1Йсть, поширешеть, тнмчасова непрацездлтжегь) мають два значения: позитивне та негативне. Збшьшення перерахованих показникш (позигнвш значення) може спостер1гатися у випадках активного вшшления, профшактнки та лжуванни захворювань внутршинх оргашв, що т'/ишгаюгь виивленню при масових оглядах
. населения, за умови наступного зниження первинно! швалшност!, кшькосп ускладнень, смертпост! та збшьшення довготривалосп життя.
Нами було проведено дослшження зв'язку М1Ж окремими показниками HKOdi медично! допомоги ыдповцшо з обгрунтованою вище моделлю медичного обслуговування населения.
Для цього нами разом з сшвробггниками 1нстнтуту юбернетики НАН Укра!ни (зав. лаборатор1ею к.м.н. А.А.Тарасов) був розроблений алгоритм та складена програма комп'ютерно! обробки. Вивчеш наступи! взаемовщносини:
1. Зв'язок поширекосп основних захворювань внугр1шшх оргашв та тимчасово! непрацездатност1 в областях Укра'ши.
2. Залежшсть поширеносп основних захворювань BHyrpiuiHix opraniB та первинно! ¡нвалщносп всього дорослого населения за даними державно! статистично! звтюст! Украши.
Вивчення кореляш! м1ж поширешстю гщертошчно! хвороби та
показниками тимчасово! непрацездатноста 'в днях на 100 робггниюв не
»
, виявило М1ж ними статистично значимого зв'язку. Те ж саме стосуеться до цереброваскулярних хвороб. Вщсутня позитивна кореляшяа показник1в непрацездатност! та nouinpenocri Bcix форм iXC.
Пояснюеться це активным виявленням 1ХС в осташи роки i тим, що 6inbujicTb таких oci6 були на диспансерному облку без видач! листка.) непрацездатность
Виявлена позитивна корелицш м!ж поширешстю ревматизму (bci
о
форми) та тимчасовою непрацездаивстю, пов'язаною з ревматизмом.
Даш, одержан! по ряду хвороб внутршийх оргашв, як! входять до реестру державно!' звпност!, свшчать про необхшшсть обережно! трактовки показника тимчасово! негфанездагносн. Так, коли у вшношенш ¡нсулмтв
вщмргаеться прямий зв'язок ïx nouinpenocri та тимчасово! непрацездатносп, то поширешсть bcîx форм rineproni4Hoï хворобн такого зв'язку rie мае. Це пояснгоеться високим рпзнеи шшвлення гшертошчно! хвороби гид час масових профшактичних огл.Щ1в населения. Навпаки, при ревматизм! (Bçi форми) М1Ж цигли показниками е достов!рш1й зв'язок, присутшсть я „ого поясшоеться значно вддпрацьованою за багато рок!в системою диспансеризаци та pca6LriiTauiï.
Друга частина даного роздшу роботи полягала у вивченш кореляцп м1ж поширешстго хвороб Bnyrpiiunix opraniu та первинною ¡нвалщшстю.
Вщзначеио також слабыми позитивний корсляцшний зв'язок м!ж первинною ншалщш'стю дорослого населения Украши,. обумовленою хворобами оргашв кровооб1гу, • з одного боку, i розповсюджешстю rinepToni4Hoï та цереброваскулярно! хвороб - з другого.
В Knaci хвороб opranie травления дослшженпп корсляцшний зв'язок м!ж uoLuiipeiiicTio виразково! хвороби шпунката 12-пало'1 кишки, холециститу та холанпту i первинною швалииистю дорослого населения, обумовленою класом хвороб ср. jhîb травленння. СтатистиЧно достов!рних зв'язюв м1ж вс!ма перерахованими вище показниками також не знандено.
Те саме стосуг^ься i результат!'ri вивчення кореляш'йннх зв'язив м|'ж розповсюджсгпсгю хвороб opraniB дихання та первинною ¡нвалщшстю- як в цшому, так i днференцшовано по окремих bîkobux групах.
' j
Ui лат' ■ сащчать про низьку ;шсть диспансерного нагляду, коли частина хворих отрнмус трупу ¡нвх'йдносп, починаючи з госгптальиого /йкуиання, . без 'попереднього вщпошдного етаиу амбулаторного лжунанни хворого.
Заходи, слрямоиаш на зниження тимчасово! непрацездатносп,. об'еднаш нами в розроблену оргаииашйно-методичну програму. Осно.шу суть программ складаготы *
• установочш (нормоваш) покамшки тимчасово! непрацездаи юеп, засноваш на вивченш медико-сощальних умов, адаптованих да конкретних медико-сощальних сигуацш;
• оцшка динам1ки тимчасово! непрацездатносп на основ1 комп'ютерно! технжи в межах райошв обласп;
• експертна оцшка амбулаторних карт;
• контроль!« огляди хворих завщуючими вщдшеннями та головними спеташстами;
• формування ЛКК ¡з найбиьш досввдчених спещал1спв;
• удосконалення роботи дов!рених лшар1в;
• орган1зашя бригад спешалюпв ддя надання медично! та оргашзащйно-методично! допомоги в районах;
• активне виявлення хрошчних хворих та !х вчасне оздоровления;
• ращональне працевлаштування хрошчних хворих.
Апробацш розроблено! системи на приклад1 Житомирсьйо! области за перюд з 1986 по 1990 рк дозволила знизити ршень захворюваносп з тимчасовою втратою працездатносп 1Й 24%.
Програма шодо зниження первинно! швалщносп включае наступи!'1 роздиш:
• оргашзащя ранньо! д1агностики, адекватного Л1кування та реаб1'йгаци хворих з високим р1внеи швалщносп;
■ .• 28
• розробка нормованих (контрольних) локазниюв виходу на первинну пшалщшсть стосовно окремих хвороб, яю е найбшьш частою причиною виходу на ¡нвагпдшсть;
• пщвищення якосп лкарсько-трудовог експертизи;
• ретроспектнвннй аналгз причин виходу на швалщш'сть та розробка за ЭД1В щодо 1х усунсння, вшшдешш дефекпв в сргашзацл проф'шактики, лпсуваннн та рсабшпацп;
• включения до програм вшзних спешалЬованих бригад заход!в, спрямованих на зниження первшшо! швалщностг,
• консультацн осЮ, паправлбйнх на МСЕК, обласнимн спецкипстамн або доевщчешши лжарями та виявлення ос\Ь, лсобгрунтовано напраалених на МСЕК;
• оргашзацш спещал1зованих лкарсько-контролышх ком1сп1 (ЛКК); .
• забезпечення динам1чного контролю первинного виходу на швалщшеть та жформацшне забезпечення вс1х зашкавлених служб з проблеми пероимноТ ншалшюсть
Оцшку ефективносп розроблено1 программ проведено у Жлтомирськш обласп .в 1986-1990 роках. Зпдно з отриманими результатами загальне зниження первинно)' ¡нвалшносп за основнимн формами хвороб серед кисъкого населения складало 12,6%, а серед сшьського - 8,3%.
В нпшш робот1 первинна швашдшеть визначалася як однн з найбшьш
* е
важливих показникш роботи'терапевтично'г служби за кищевими результатами. Оценка експертизи лрацездатностт проводилася з позици забезпечення единого методолопчного функцюнування системн лжарсько-сошалыюГ експертизи (МСЕК) та медичних установ. Для забезпечення сфектшшосп . тако'1 системн було ирндьчено увагу удосконаленшо й
функцюнування на пах р1внях: район (кпсто), область, держава. Враховуючи недосконашсть структури ¡снуючо! звпносп з первинно! швалщносп, коли вона в ряд] випадив представлена за кпасами хвороб, а не за окрамимп нозолопчними формами, як1, мають найбшьш значимий внесок, були запропоноваш доповнення до структури первинно! швалщносп. Вони торкаються як розшифрування окремих клаав, так 1 включения в1ково! градаци. Ртганне зводнться до вид1лення первинно! ¡нвалщносп в груш ос1б до 40 рокйз, 40-55 (60) роыв та бшьше, а також подш населения на працездатний та непрапездатннй вж. 3 урахуванням внесених в статистичну звтпсть доповнень отримаш нош дат, що забезпечують обгрунтоване наукове прогнозування первинно! швалщносп у зв'язку ¡з захворюваннямй внугршнпх оргашп та ставлять конкретш завдання перед установамн охорони здоров'я по удосконаленню якоеп лкування та медично! реабиптацй хворих, що мають високнй вщсоток швалишогп в пранездатному виц.
Роздшьний анатз первинно! ¡нвалшносп вщносно сшьського та мюького населения показав суггев! коливання по окремих класах та хворобах.
Оргашзоваш нами перил (Житомирсъка область) в Укра'йп специлйзоваш лжарсько-контрольга комюп (1986-1990 рр.) по ' основних роздшах
о
терапевтично! служб» та сумЬкних з нею спещальностей (кардкшопя,
пульмонолопя, гастроентеролопя) показали перспектившсть цього напрямку
о
в зниженш первинно! швалщносп. Пщсумки д1Ш1ьност1 иих ком1с1й по областях Укршни були проанагйзоваш в 1992 рош та показана лоцьзыпсть !х подалыио! роботн.
ВИСНОВКИ
1. Оцшка стану здоров'я дорослого населения в репонах Житомирсько!
обласп, що зазнали ураження вщ авар!! на Чорнобильськш АЕС, дае
пщстави теердити'про дсмограф1чж змши в б1к "постаршня населения",
збшьшення смертност! ос!'б в працездатному ввд та поширення хвороб
внутрйшнх орган в / кровообну, дихання, травления, ревматичш,
онколопчш та ендокрннолопчш хвороби /, ям пов'язаш як з активним
впропадженням медичних оглидт населения, так I з можливим впливом
поспйно д1ючих мал их' доз рад1ащйного опромшювання, що потребуе
о
додатковоТо поглнбленого вивчеиия.
2. Анагё тснденшй нереб1гу ряду хвороб внутрштх оргашв дозволяе вважати, що пролонгованнн вплив малих доз ¡о1Йзуючо1 рад1ацп виклнкас вже через 3-4 роки розвнток хрожзаип ряду патолопчних процесш, що проявляеться в форм! приппчення гострофазових реакшй, явишами ¡мунолопчного дисбалансу та подовженням загального термшу захворювання. При довготривалому вплив! малих доз ¡ошзуючоТ рад1аш1 нопршення юшнчного переб1гу гострих запальннх захворювань оргашв дихання в бшышй м1р1 залежигь вщ тривалосп неребування в зот рад1ацшного забруднення, шж вщ величпни дози опромшення, отримано! в перил дш аварп на ЧАЕС.
3. У оаб, що страждають на ХНЗД , показаие поглиблене вивчення шунного статусу з наступним проведениям, ¡муномодуляшйно'Г терапи. Найбшьш ефсктивмими в цьому випадку е препарат тимуса, включения яких дозволяе знизити частоту загострень з 15,3% до 4,2%, зменшнти ршень захворюваносп з тимчлеоиою пгригою ирацездатносп з 22,6 до 14,3 (в днях на 100 працюючих).
4. Впроваджешм в практику профилактичиих огляд1в населения внугршньошлуиково! рН-метри дозволяе внявнти в 33,8% внпадюв шдвишену клслотшсть шлункового соку. Наступив поглиблене обстеження цнх оаб ¿з застосуванням гастродуоденоскопп виявило в 24% випадйв наявшсть внразкових уражень шлуика та дванадиятипало! кишки.
5. Розробка та впроваджеиия кошрольиих показниив поширеиосп хвороб внугршшх оргашв в Украин забезпечило за останш 5 рокш збшьшення виявлення: гтертошчно! хвороби на 36,8%, Ш1ем1чн о!, хвороби серия на 33,4%, виразково! хвороби шлунка та 12-ти пало! кишки на 10,4%, хрошчного бронхпу на 17,2%.
6. Використання розроблено! нами систем» активного впливу на первинн'у швалщшсть 1 тимчасову непрацездатшсть в ЖитомирськШ обласп за перюд з 1986 по 1990 рр. дало можшшсть знизити первинну швалщшсть серед М1ського населения на 12,6%, сшьського 8,3%, а тимчасову непрацездатшсть в шлому на 24%.
7. Доповнешш .до структури державно! статистично! звтшсп дозволили
I
отримати нов1 даш щодо поширеиосп ¡нсультсв 1 ¡нфаркт!В у працездатному в1ш, яи склали 26% 1 43% вщповщно в середньому в
а
Украин.
8. Включения в структуру .(ервннно! ¡нвал!дност1 в'шово! градацн та видшення
о
працездатного вку дае змогу виключити демограф!чт впливи на первннну швалщшсть, виявити динамку швалшиоеп в працездатному пин та оцшити втрати працездатност1 в зв'язку з окремими нозолопчними формами, що складае основу для розробки0 медико-сошальннх профам профшактики, реабиитацп та поноштешш пранезлатности
9. Упрашнння дЫлыисгю терапевтично! служби та апаш и робоги за кнщевими результатами можуп. буги 'абс точен! на оснош моде н ям>сп
оцшки робота терапевтично! служби, яка передбачае методолопчну едшсть зв'язку М1Ж р!внем д1агностики, якзстю лкування, диспансеризацн та кнщевими результатами Д!яльносп, до числа яких першочергово належать тимчасова непрацездатшсть та первиина швалщшсть.
ПРАКТИЧН1 РЕКОМЬНДАЦП
1. В репонах, що контролюються за р!внем рад!ацн, необхщне впровадження систем мед»1чно! допомоги, спроможних здШснити довтотривалий медичний мошторитг станр здоров 'я населения, який включае Дат про захворюватсть, поширешсть, особливосп перебиу хвороб, оцшку ефективносп лисування.
2. Пщ час масових профьлактичних огляшв населения в репонах рад1ацШного забруднення дощльне створення комплексних бригад спещатспв, що здшснюють свою д!яльшсть на пщстав! стандартних програм д1агностики захворювань внутр)штх оргашв. В основу стандарта зацп мають бути покладеш реком"ндацн ВООЗ та головних управлшь Мяпсгерстна охорони здоров'я Укра'йш.
.4. Хворим ¡з затяжними формами гострих пневмошй поКазане включения до комплексно? терапн ¡муномодулягорш, що знижуе тяжюсть шишчмого перебпу хворобн та сприяе бшьш швидкому поновленню ¡мунггету.
4. Застосуванни ендоскопй у в'.<юр1 тактики та контролю ефективносп лжупання виразково! хвороби шлунка та дванадцятинало! кишки /1а сгацюнариому 1 амбулаторному етапах забезпечуе зниження тимчасово!' нспранездатност! до 15%, змсншуе водночас частоту и загострень та ускладнень до 9%'.
5.. При прогресуючому перебпу та при наявносп високого ступеня активносп
ревматичинх захворювань, яю характеризуются наяв1Йстю аукймунни.. та
*
¡мунокомплекснич механтнв розвитку (ревмато'щний артрит, дифузш хвороби сполучнсн тканин!4, по казане застосування методш еферентно! терапи у поеднанш з пульс-терапию. ' Правильне та своечасне використання цих метошв дозволяе забезпечити довготривалу ремюш хвороб!..
РОБОТИ, ЩО ОГ1УБЛ1КОВАН1 ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЩ*
1.В.М.Васильев, Ю.Л.Волянский, В.А.Адо, Т.И.Коляда, В.И.Мальцев. Аллергия и экология //Харьков: Основа, 1994.- 256 с.
2.В.Н. Коваленко, Л.Л. Коваленко, В.И. Мальцев, А.И. Терзов, В.Т.Чувыкина, Н.И.Швед, Н.М.Шуба. Избранные вопросы ревматологии в клинике внутренних болезней // Киев, 1994.- 451 с.
3.Т.И.Коляда, ЮЛ.Волянский, Н.В.Васильев, В.И.Мальцев. Адаптационный синдром и иммунитет // Харьков: Основа, 1995.- 368 с.
4.П.А.Ангелуца, А.П.Викторов, В.Н.Коваленко, В.И.Мальцев, Е.Б.Монахова, С.М.Морозов, Т.В.Чувыкина, Н.И.Швед, Е.А.Шербак. . Клиническая фармакология и фармакотерапия в ревматологии //Киев, 1995,500 с.
5.В.И.Мальцев. Иммунологический контроль применения продигиозана
при лечении острых пневмоний //Врач, дело,- 1980,- № 10.- С. 91-9^.
о
6.П.Я.Григорьев, В.И.Мальцев. Некоторые показатели иммунитета при использовании продигиозана в лечении острых пневмоний //Советская медицина,- 1980.- N4 11,- С. 111-113.
7.В.И.Мальцев, П.Я.Григорьев, А.С.Колесник, В.П. Компанцева, И.Н.Данилюк, Я.М.Щиглик. Опыт диспансеризации больных острой пневмонией //Врач, дело.- 1981,- № 1.- С. 39-41.
8.П.Я.Григорьев, А.В.Караулов, А.В.Шульгнн, Н.А.Булычева, В.И.Мальцев, Б.А.Шлевков. К вопросу о дифференцированном применении иммуностимуляторов у больных хронической пневмонией// Терапевт, архив,-1983,- № 3.- С.90-94.
9.В.М.Пономаренко, А.В.Якобчук, В.И.Мальцев. Анализ предложений , заявлений и жалоб граждан, как изучение социальной эффективности здравоохранения//Врач, дело.-1989.-№ 7,-С. 115-117 .
Ю.В.ПЛ'евковский, М.Ю. Колпаков, В.И.Мальцев, В.С.Дидык. Использование эндоскопического контроля для выбора метода лечения больных язвенной болезнью //Врач, дело.- 1989.- № 10.- С. 30-32.
И.В.И.Мальцев, В.З.Свиридюк, И.В.Шамрай, О.П.Шамрай, З.М.Парамонов, В.С.Дидык. Применение антибиотиков в амбулаторной практике // Врач, дело,- 1989.- С. 120-121.
12.С.С.Возный, В.И. Хренов, В.И.Мальцев, А.М.Скуртов, Д.А.Бабич, В.С.Дидык. Реабилитация больных, перенесших инфаркт миокарда в амбулаторных условиях // Вопросы "курортологии, физиотерапии и лечебной физкультуры.- 1990.- №2!- С. 53-54.
П.В.М.Иономаренко, В.И.Мальцев, Н.Н.Е' тх, С.И.Шевченко, В.П.Евтушенко, З.М.Парамонов, П.В.Прнор, А.В.Якобчук. Организация работы областной гастрохирургичесой врачебно- контрольной комиссии //Клиническая хирургия.- 1990.- № 6.- С. 42-43.
14.10.И.Крикливей, В.И.Мальцев, В.С.Дидык, З.И.Павленко, Л.С.Крикливеи. Эффективность каллипсола в интенсивной терапии астматического состоянии// Врач, дело,- 1990.- №7,- С. 50-57.
15.Л.С.Крикливец, С.М.Гинзбург, В.И.Мальцев, A.B.Медведь, В.С.Дидык, Ю.И.Крикливец. Опыт применения гемосорбции в лечении больных ревматоидным артритом //Врач, дело.- 1990,- N° П.- С. 50-51.
16.10.И. Крикливей, B.I Шономаренко, В.И.Мальцев, Г.К.Бартощ, С.И.Шевченко, В.С.Дидык. Опыт работы областной , врачебно-консультативной комиссии по заболеваниям органов дыхания// Врач.дело,-
1990.С.107-109.
17.В.М.Пономаренко, С.И.Шевченко, В.И.Мальцев. 'Опыт работы по снижению первичного выхода на инвалидность // Советское здравоохранение.- 1991.- № 6,- С. 13-19.
18.В.И.Мальцев, М.Ю.Колпаков, В.И.Шатало, В.А.Головко, В.С.Дидык,
A.В.Якобчук. Распространенность некоторых заболеваний внутренних органов среди сельского населения Житомирской области //Врач, дело,-
1991.-JNÓ6.- С.106-111.
19.В.М.Пономаренко, А.В.Шевченко, В.И.Мальцев, А.В.Якобчук. Медицинские аспекты системного подхода'к снижению заболеваемости с временной утратой.трудоспособности //Врач. дело.-1991,- Na9.- С. 110-113.
20. В. М. Пономаренко, В.И.Шатило, В.И.Мальцев, В.М.Половка,
B.С.Дидык, А.В.Якобчук, В.А.Головко. Иридодиагностика в системе контроля . за состоянием здоровья населения, проживающего на территории, загрязненной радиоактивными веществами //Врач, дело.- 1992.- № 1,-С.46-49.
21.В.И.Мальцев, М.Ю.Колпаков, В.П.Евтушенко, А.В.Якобчук,
В.З.Свиридкж. Активность и дебит уроамилазы как пиказателя
о
функционального состояния поджелудочной железы и желчного пузыря //Врач, дело - 1992,- № 5.- С. 59-60.
22.МЛО.Колпаков, В.И.Мальцев, А.В.Якобчук, В.И.Шатило, Н.И.Колпакова. Особенности течения острых пневмоний у больных,
подвергшихся длительному воздействию малых доз ионизирующего излучения в результате аварии на ЧЛЭС //Врач, дело.- 1992.- №7.- С. 11-15.
23.В.И.Мальцев, М.Ю. Колпаков, Л.В.Якобчук, В.А.Головко. Диспансерное наблюдение за больными хроническими иеспецифическими заболеваниями легких, работающих на пылевом производстве с попмшемпмм содержанием радионуклидов вследствие аварии на Чернобыльской АЭС //Врач, дело,- 1992.- N° 8,- С. 102-106.
24.В.I.Мальцев. В.М.Коваленко. Стан та шляхи удосконаления ревмаголопчно! служби в Укра'пп //Лкарська спрппа,- 199.!.- № 5-6,- С. 1-7.
25.В.I.Мальцев. Захолн \Jiinciepcn»a_ »хорони здоров'я Украмш шодо забезпечеппя населения лшпрськимп засобпми// Фармацевт, журнал,- 1993 -№5,- С.3-7.
26.В.И.Мальцев, Н.Н.Колнакова, М.Ю.Колпаков. В.П.Евгушенко, В.З.Свнрндкж. Особенносш течения заболевании органон пищеварения у больных, длительно проживающих на загрязненной радионуклидами территории //Жкарська справа,- 1993,- № 8,- С. 3-6.
27.В.I.Мальцев, В. N1.Коваленко. Uciioniii напрямки рошитку терапешично! служби п Укра'пп //Лжарська справа.- 1994,- №1-2.- С. 3-9.
28..В.Г.Лиютуб. ОАП'ягак. В.I.Мальцев. O.A. Макарова. Иове в лжувашй жппсво небешечних порушень ритму серия у хворих з почагкивим коррмпрпим атеросклерозом //Украшеькии Kap.'iio.iiMi4iiiiii журнал.- 1994.-№4,- С, 81. .
29.П. Í,Мальцев. Орташзшия .проведения кшнмишх випроОувань лжареькпх часоГнв// Лжи- 1995.- №5,- С.7-9.
30.П.Я.1 ришрьев, В.И.Мальиси. Причины поviiicii днашосгики острой пневмонии на поликлиническом чганс //Адаптации реснираюрнои сиекмы к
низким температурам и производственным факюрам.- Благовещенск, 19Ш,-С. 53-55.
31.11.Я. Григорьев, A.B. Шульгин, H.A. Булычева, В.Г. Фомина, Г.В. Давыдова, В.И.Мальцев. Пролмгиозан н левамизол в лечении больных затянувшейся хронической пневмонией // Там же.- С.174-176.
32.В.М.Пономаренко, В.И.Мальцев. Организация медицинской помощи, комплексного обследования и контроля за состоянием здоровья населения, проживающего на контролируемых по уровню радиации территориях // Фонд ВНЦРМ,- 1989.- С.186-188.
33.В.1.Мальцев. Меднчне обслуговування сшьського населения //Вщроджешш украшського села.-Матер, науково-практнчшя, коиф. 12-14 листопада 1991 р., Полтава,- Академм наук Украйш,- 1992,- С. 99-104.
34.Д.0.Баб1ч, В.М.Пономаренко, Н.Д.Дулко, В.¡.Мальцев, А.В.Якобчук. Досвщ профшактнки церебро-васкулярннх порушень у хворих на rinepTouinny хворобу в Жнтомирськш обласп //Тези догювшей 8 з'нду невранаголопв, iicuxiaTpiß та нарколопв УРСР. - Харкй), 1990,- Ч.1.- С.9. ,
35.В.М.Пономаренко, Н.Н.Евзух, В.И.Мальцев, С.Ю. Долганов, В.П.Евтушенко, В.В.Олейннк, В.Н.Мельецовский. Внутри желудочковая рН-
а
метрия при массовых профилактических осмотрах населения и ее значение в
выявлении язвенной боле ти // Новое в диапюстике и лечении заболеваний
•s
органов пищеварения. Межобластной семинар-совещание.- Винница, 15 мая 1990,- С. 59-60.
36.В.М.Пономаренко, В.М.Щатнло, В.И.Мальцев, И.Н.Киричу> Аналт результатов комплексных осмотров летскогв и взрослого населения контролируемых районов и меры но \креп.1епию иоровья населения //Состояние здоровья населения Паро.тичско! о, ,i щк.кг ipuin
контролируемых По радиационному фактору районов УССР. Материалы научно-практ. конф. 24-25 октября 1989.- Киев, 1990.- С. 72-79.
37.В.М.ПоноМаренко, В.1,Шат1ло, В.I.Мальцев. Медичш аспекта довгострокового проживания населения на радюактивно забруднених територшх //Тези допов!дей 3 Конгресу Св1Тово1 Федерацц Украшських лкарських товариств.- Ки!в, Льв1в, 3-10 Серпия 1990.- С. 106-107.
38.В.М.Пономаренко, А.В.Якобчук, В.И.Мальцев, В.А.Борецкий. Об использовании показателя "удовлетворенность населения медицинским обеспечением" в оценке эффективности амбулаторно-поликлинической и стационарной помощи //Материалы 2 съезда соцгигиеИистов и организаторов здравоохранения Украины ,- Киев, 3-5 октября 1990.- Ч. 2.- С. 85-87.
39.А.В.Якобчук, В.М.Пономаренко, В.И.Мальцев. Изучение социальной эффективности здравоохранения в зонах жесткого радиационного контроля по отраженному эффекту с применением методики автоматизированного контент-анализа //Итоги оценки медицинских последствий аварий на ЧАЭС: Тезисы докл.- Киев, 1991.-С. 263-264.
40.3.М.Г1арамонов, В.Й.Шатило, В.И.Мальцев, В.С.Дидык. Состояние здоровья населения, пострадавшего вследствие Чернобыльской катастрофы, и меры по совершенствованию специализированной медицинской помощи // Актуальные проблемы ликвидации медицинских последствий После аварии на ЧАЭС,- Киев, 1992.-С. 258-259.
41.В.1.Мальцев. Дерматолопя гз свт сучасно! клинки внугршшх хвороб
г
/Д'ези допорщей б з'гзду дерматовенероЛопв Укра1ни,- Харюв, 1992,- С. 3. •
42.В.1.Мальцев, В.М.Коваленко. Основш напрями розвитку терапевтично! служби Укра'нш // Тези доиовщсй 13 з'пду терапевт1в Украши,- Ки!в, 7-9 жовтня 1992.-Ч. 1.-С. 59-60.
13.Ю.Л.Волянський, В.I.Мальцев, МЛ.Яблучанськнн. Knini'ma картина внугрпших захворювань в CBiri ¡мунологи /[Хеш лопоншен 13 з"гзду терапевтш Укранш.- Kju'b, 1992.- Ч. 2, С. 52-53.
44.В.t.Мальцев. Оргашзашя та аналЬ ефектнвноеп робот спец1ал13оваИих кардюлопчних ЛКК '/Тези доповщей IV з'йду кардшлопв Укра'нщ,-Дшпропетровськ, 15.17 вересня 1993.- С. 125.
45.В.1.Мальцев. Оцшка я кос и робот» лша|лв-реиматолопв за кшцевими результатами //Тези доповщей 1 конгресу ревматолопв Украши.-Тернопшь, 28-30 вересня 1993,- С. 78.
46.В.t.Мальцев, В.М. Коваленко. Hosi форми оргашзапа та розвитку ревмаголопчно? служби Украши //Там же,- С. 78-79.
47.N.M. Schuba, V.N.Kovalenko, V.I.Maltsev, А.К. Galitskaya. Eftecr of immuno orrective therapy in paiients with bronchial asthma //Internetional Symposium of Speleotherapy.- Solotvino /Ukraine/.- September 22-25, 1993 -Abstracts - P.U.
48.В.1.Мальцев, А.П.Каршш, В.Д.Юрченко, В.М.Мельник, Г.Ф.Мацидонська. Медицина катастроф i П Micue в систем! комплексного захисту населения Украши// Тези доповщей иаукрво-пракпгчно! конф. "Актуальш проблема екстремально.!' медицнни".- Кию, 26 листопада 1993.- С.
л
3-4.
49.Н.М.Шуба, В.И.Мальцев, В.Н.Коваленко. Клинико-патогенетические особенности течения острых пневмоний у больных с факторами риски* //"Гезисы докладов "Новое в профилактике, диагностике и лечении основных заболеваний внутренних органов".- Харьков, 1994.- С. 306.
50.В.Н.Коваленко, Ю.Ж.Головков, А.И.Терзов, В.В.Иванов, В.И.Мальцев, И.В.Головацкий. Применение системной энзимотерапни в комплексе лечения ревматоидного артрита// Тези доповщей Пленуму асоцмнн та
товариства ревматолопв УкраГни.- Укр. кардюл. журнал,- Додаток.- Кшв, . 1995,-С.99.
51.10.Я. Галинский, С.А. Крамарев, Е.Н. Чабан, В.И. Мальцев. Иммунологическая реактивность организма в зависимости от полученной дозы радиоактивного облучения/ По материалам Житомирской областч /у Тезисы докладов Международной научи, конф. "Идеи П.Г.Мечникова и развитие современного естествознания".- Харьков, 29-30 ноября 1995.- С.70-71.
52.В.Н.Пономаренко, А.В.Якобчук, В.И.Мальцев. Изучение социальной эффективности здравоохраиещм по письмам населения' с примеиениек ЭВМ// Методические рекомендации МЗ УССР.- Житомир, 1989.- 25 с.
53. В.М.Коваленко; Н.М.Шуба, Г.Ф.Клубова, ВЛ.Мальцев, АЛ.Дсйкун ГПкування ревматощного артригу//Методичш рекомендаци - Кшв, 1994.-16 с.
54.Н.1.Шарикша, ВЛ.Мальцев, В.М.Коваленко, О.П.Висторов, ГВ.ЖжеПювська, Т.К.Сф1мцева, Л.1.Попова, В.М.Аляб'ева. Методичт рекомендаци з юин!чних випробувань лкарських засоб1в // КнГв, 1995,- 16 с.
Аннотация
Мальцев В.И. Оценка состояния здоровья населения, особенности ■ечення болезней внутренних органов и усовершенствование оказания медицинской помощи в связи с аварией на ЧАЭС.
Диссертация на соискание ученой степени доктора медицинских наук ю специальности 14.01.02 - внутренние болезни, Харьковский осударственный медицинский университет, Харьков, 1996..
Защищается 54 научные работы, из них 4 монографии, 3 методические эекомендации, которые содержат результаты разработки научно збосновшшой системы медицинского обеспечения населения в условиях вдерных катастроф, изучение состояния здоровья и разработку специальных методов лечения отдельных болезней внутренних органов в регионах, которые ■сонтролнруются по уровню радиации. Разработаны программы и новые }гармы организации терапевтической службы МЗ Украины, которые эбеспечиваюг диагностику болезней внутренних органов, включая и массовые эсмотры населения. Внедрена в практику модель оценки качеств.! работы терапевтической службы и рекомендации по ее использованию, которая
и
обеспечивает управление работой терапевтической службы по конечным результатам работы и способствует эффективному оказанию медицинской помощи. Предложенные применительно к практической деятельности врачей-терапевтов программы диагностики и комплексного лечения в регионах радиационного загрязнения предусматривают применение методов иммуномодуляции и тактику врача на последующих этапах медицинского обеспечения.
Ключевые слова: болезни внутренних органов, диагностика, лечение, радиационное облучение.
Annotation
V.I Maltsev Assessment of the state of population's heals. Peculiarities of clinical course of internal diseases and improvement of health care delivery ii the context of Cliernobil accident.
Sabmission of the thesis for a doctor degree in speciality 14.01.02 - internal diseases, Klnakov State Medical University. Kharkov, 1996.
54 scientific works, 4 monograph, 3 inetodical recommendations are being defended. ' '
They reflect results of elaboration of scientifically proved system of health care delivery under conditions of nuclear accidents; investigation of peopte's health and elaboration of special methods of treatment for separate internal diseases in regions, being supervised according to the level of radiation.
Elaborated programmes as well as new forms of organisation of therapeutic care management in the Ministry of Heals of Ukraine provide diagnostics of inte/nal diseases, mass examinations of population included.
The model of estimation of the therapeutic care delivery was introduced into practice. The recommendations on the ways of ¡utilisation of this model were also submitted. Such model provides therapeutical care management accoidi..g to the filial results and contributes to effective final results and contributes to effective heals oare delivery.
The programmes for diagnostics and complex treatment of population in radiation-dainaf-d regions proposed to be used in therapeutical practice. These programmes make piovisions for application of methods of imiiuinomodiilatiou ai well as the tactics of physician o'i the posterior stages medical tirnliuent. Key words: internal discuses, diagnostics, ticatment, radioactive inadiatioti.