Автореферат и диссертация по медицине (14.02.01) на тему:Научные основы питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе в комплексе лечебно-реабилитационной программы специализированного санатория

АВТОРЕФЕРАТ
Научные основы питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе в комплексе лечебно-реабилитационной программы специализированного санатория - тема автореферата по медицине
Пономаренко, Владислав Иванович Донецк 1996 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.02.01
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Научные основы питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе в комплексе лечебно-реабилитационной программы специализированного санатория

MIHICTEPCTBO ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРА'ГНИ

ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНЫЙ МЕДИЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ IM. М. ГОРЬКОГО

ОД

/} НАР W6 На "Р333* РУК0™^

Пономаренко Владислав 1ванович

НАУКОВ1 ОСНОВЫ ХАРЧУВАННЯ ВАГ1ТНИХ Ж1НОК 3 ПОРУШЕНОЮ РЕПРОДУКТИВНОГО ФУНКЦИЮ В AHAMHE3I В СПЕЦ1АЛ130ВАН0МУ CAHATOPII

14.02.01 - ппена

АВТОРЕФЕРАТ

дисертаци на здобуття паукового ступеня кандидата медичних наук

Донецьк - 1996

Дисертащао е рукопис

Робота виконана в Дншропетровськш державшй медичнш академп

Мшктерства охорони здоров'я Укра'ши

Науков1 кер1вники: доктор медичних наук,

професор Володимир Вш'ямович Ванханен

доктор медичних наук, професор Зшаща Михашпвна Дубосарська

Офщшш опоненти: доктор медичних наук,

професор Михайло Володимирович Кривоносов

доктор медичних наук, професор Володимир Якович Уманський

Провщна оргашзащя: Кшвский державний шститут

вдосконалення лжар1в МОЗ Укра'ши

Захист вщбудеться " ^" 1996 р. о годин! на

заоданш спещатзовтог вченоГ ради Д 06.03.02 у Донецькому державному медичному утверситеп ¿м. М. Горького за адресою:

340003, м. Донецьк, пр. Ьипча, 16.

3 дисертащао можна ознайомитися у б1бшотещ Донецького державного медичного ушверситету ¡м. М. Горького за адресою:

340003, м. Донецьк, пр. 1лл1ча, 16.

Автореферат розгсланий " ¿МеЯ- 1996 р.

Вчений секретар спещал!зовано1 вчено! ради доктор медичних наук,

професор 1.1. Солдак

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальшсть проблеми

Враховуточи медико-демограф1чиу ситуащю, стан, що склався з генофондом Укра'ши (Кундаев ЮЛ., 1992, Уваренко А.Р. та ствавт., 1991), понижения ршня порушень репродуктивно! функци вщноситься до найбтып важливих питань сучасно! науки в галуз! охорони материнства та дитинства. Медико-сощальна значимшть вказано! проблеми визначаеться поширешстю, впливом на показники яароджуваносп, перинатально! та ранньо! дитячо! смертности щоров'я жшок та потомства, патолопчних сташв, що лежать в ii эснов1 (Колгушин Г.А., 1994, Мурашко J1.G., 1992, Слепцова СЛ., 1991). Сучасна стратепя в зменшент безплщдя, перинатально! 1ахворюваност1 та смертност1 опираеться на проведения профшактичних заход1в, що полягають в ранньому вияв1 та максимально повному усуненш керованих та частково керованих эизик-фактор1в !х виникнення (Гршценко В Л., Щербша Н.О., 1990, Рзакул1ева J1.M., 1991). Важливу роль в комплекснш превентивно-эеабЫтащйнш систем! вщц-раготь спещал1зоваш санаторц (Балашов Г.В. й ствавт., 1990).

В останш роки все бтьш активно розроблюеться напрям юсшджень, пов'язаний з первинною та вторинною ал1ментарною трофшактикою акушерсько! патологи (ОлШник СЛ. й ствавт., 1992, £ращеншин П.Ф. 1993, Самборська С.П. й сшвавт., 1989 та ш.). Эсобливо! актуальности вщ набувае при обгрунтуванш програм по идвищенню медично! ефективност! санаторно! допомоги ваптним кшкам, оскшьки в данному pa3i даетотерагая не лише безпосередньо iae самостшну оздоровлюючу даю, але й потенцйое сприятливий шлив на оргашзм специф1чних курортних чинниюв (Матрошшпн V.r., 1984, Gyarfas I., Stanley К., 1989; Watzula U., 1990; Zacharias l., 1993).

Пропоноваш при цьому рекомендацц (Гутман Л.Б. й ствавт., 1991) не враховують специфнсу обмшних процеав, потреб в енерги та харчових речовинах ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез^ суперечать по бшково-енергетичному компоненту офщшшй точщ зору експерттв ФАО/ВОЗ/УООН ("Потребности в энергии и белке ...", 1987), даючим "Нормам физиологических потребностей ..." (1991), а також не м1стять конкретних, опробованих в на-турних умовах, оптимальных величин споживання вах регламентова-них нутр1енпв. Опублшований фактичний мaтepiaл не дозволяе у повному обсяз1 обгрунтувати ф1з1олого-ппешчш вимоги та про-анал1зувати адекватшсгь превентивного санаторного харчування контингенту спостереження. Таю основш передумови дано! роботи.

Мета I завдання роботи. Мета роботи полягае в науково-обгрунтованш розробщ ппешчних вимог до оргашзацц превентивного харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез! при застосуванш комплексних лшувально-реабшь тацшних заходав в спещал!зованих санаторно-курортних закладах.

Для досягнення мети програмою досшджень були визначеш наступи! завдання: 1) вивчити юльюсно-яюсну структуру та дати ппешчну оцшку фактичному (в домашшх умовах) та регааментовано-му (санаторному) харчуванню ос1б контингенту спостереження; 2) вивчити харчовий статус ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез^ яю направляються в спещал1зоваш са-наторно-курортш заклада; 3) визначити витрати енерги особами, що оздоровлюються, при окремих видах ф1зично1 активносп, регламенто-ваних санаторним розпорядком дня та за добу в цшому; 4) визначити рекомендован! р1вш споживання енерги та харчових речовин ваптними жшками з порушеною репродуктивного функщею в анамнез! в умовах санаторно-курортно! реабштаци; 5) розробити адапто-ваний до ф1зюлопчних потреб контингенту спостереження продукто-вий наб1р, а при необхщносп, обгрунтувати кшыасний та яккний склад профшактичного прийняття нутр1ештв; 6) визначити вимоги

щодо режиму харчування та обгрунтувати структуру добового рацюну бюсощально? популяцп населения, яке вивчаеться; 7) ви-вчити найближчу та в1ддалену медико-бшлопчну ефектившсть розроблюваних ппешчних вимог щодо оргашзацп санаторного превентивного харчування ваптних жшок з порушеною репро-дуктивною функщею в анамнезь

Наукова новизна роботи полягае в тому, що вперше:

1) зформульоваш науково-теоретичш передумови оргашзацп харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивною функщею в анамнезу 2) вивчеш енергетичш витрати при окремих видах ф1зично1 активности регламентоваш санаторним розпорядком дня, визначеш валов1 добов1 норми ф!зюлопчних потреб в енерги та харчових речовинах оаб контингенту спостереження; 3) обгрунтоваш енерго-цшшсть та х1м1чний склад середньодобового набору продукт1в, дозокомпонентт показники коректуючого його монограму профшак-тичного премгксу, а також адаптоваш до ваптних обслщувано! групи ризику вимоги щодо режиму харчування та структури меню в умовах спещал1зованих санаторно-курортних закладав; 4) пропонована модифисована формула факториального розрахунку вмкту б1лку в добових продуктових наборах, а також р1вняння регресп для визначення необхщних величин концентрацц шдикаторних показншав тшдного обмшу (загального холестерину та триглщеридав) в крогп ваптних жшок. Визначеш середш р1вш оптимального щотижневого додання маси тша (при 11 нормальному початковому значент) в рекомендоваш для оздоровления в санатори термши ваптносп, що дозволяе дати оцшку як ф1зюлопчносп п течп, так 1 енергетично! адекватносп харчування.

Теоретичне значения роботи полягае в розробщ та обгрунтуванш (встановлент): 1) науково-теоретичних передумов 1 ф!зюлого-ппетчних засад оргашзацп превентивного харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивною функщею в анамнез^

2) показншав тяжкосп ф1зичного навантаження при р1зних видах

д1яльност1 в умовах санаторно-курортно! реабшггацп; 3) законо-м1рностей варцовання потреб в енерги в хода розвитку гестацшного процесу; 4) дозокомпонентного складу профшактичного премгксу, що оптим!зуе харчовий статус оаб на оздоровлены; 5) критерив оцшки адекватносп зм1сту енергонесучих нутр1еш1в в добових продуктових наборах ваптних жшок.

Практичне значения роботи. Отримаш дат про енерговитрати при окремих видах ф1зично1 даяльносп в хода та поза лжувальним процесом можуть використовуватись лпсарями спещал1зованих санаторно-курортних заклада при корекцц калоршносп харчування, а також прнзначенш режим1в рухомо! активное^ в залежное« вщ компенсаторних можливостей оргашзму ваптних жшок. Обгрунтоваш фiзioлoгo-гiгieнiчнi вимоги щоДо харчового ращону, режиму харчування та структури меню е основою для розробки виробничих програм роботи санаторних тдприемств громадського харчування, проведения поточного саштарного надзору (вщомчого чи державного) за яюспо оргашзаци в них превентивно! даетотерапи контингенту, що вивчаеться. Пропоноваш метода визначення стану лтдного обмшу, оптимально! величини вмкту б1лку в добових ращонах, встановлеш середш р1вш ф1зюлопчного додання маси тша в хода розвитку гестацшного процесу дозволяють з бшып високою м1рою репрезентативное« оцшити функщональний стан оргашзму, адекватшсть та бшлопчну ефектившсть отримуваного ваптними жшками харчування.

Впровадження результате дослщжень в практику. За мате-р1алами проведено! роботи розроблеш методичш рекомендацн "Саштарно-ппешчш вимоги та контроль за оргашзащею превентивного харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез! в спещал!зованих санаторно-курортних закладах", затверджет МОЗ Украши та узгоджеш з правлшням АТ "Укрпрофоздоровниця". Викладеш в них результата дослщжень впроваджеш в спещашзованих санатор!ях (санаторних вщдшеннях)

Украши, призначеш для реабгатацц ваптних жшок та здшснення за ними поточного санггарного нагляду заклад1в санепщемслужби (рипення санаторно-курортно! KOMicii при AT "Укрпрофоздоровниця" № 1 вщ 22.09.95 р. та лист ДСЕУ МОЗ Украши №5.02.12/1273 вщ 16.10.95 р.); в ВУЗах медичного профшю Micr Дншропетровська та Донецька при проведенш учбового процесу 3i студентами з ппени харчування санешдемслужби - курсантами цикл1в вдосконалення nucapiB.

Основн1 положения наукових розробок експонувалися на виставщ досягнень народного господарства СРСР (свадоцтво учасника №337 вщ 19.07.90 р.)

Апробащя роботи. Результати досшджень були викладеш на республ1канському ceMiHapi "Актуальш питания санаторного оздоровления ваптних" (Запор1жжя, 1990), обласшй науково-практичшй конференци "Актуальн1 питания ппени Донбасу" (Донецьк, 1990), Украшськш науково-практичн1й конференщ1 "Мета-ппена-94" (Кш'в, 1994), п1дсумков1й науковш cecii' Дншропетровсько! медично! академп (Дшпропетровськ, 1994), другш м1жнароднш конференци "Франщя та УкраГна: науково-практичний досвщ в контекст1 д1алога нашональних культур" (Дшпропетровськ, 1995), обласних пщсумкових нарадах по родопомоч1 (Запор1жжя, 1989-1995 p.p.).

Публжаци. Матер1али дисертаци вщображеш в 10 друкованих працях, в тому чист двох монограф1ях.

Обсяг та структура дисертаци. Робота викладена на 180 друкованих сторшках, з них 126 основного тексту, та складаеться з вступу, метод1в та обсягу дослщжень, методичних принцишв та основних наукових передумов харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщао в aHaMHe3i в спещал1зованих санаторно-курортних закладах (огляд лггератури та власн1 даш), 4-х глав натурних дослщжень, зак1нчення, висновюв, списку використаних джерел л1тератури. Текст шюстрований 28 таблицями

та 5 малюнками. Б1блюграфт включае 376 джерел в1тчизняних та заруб1жних aвтopiв.

Декларащя конкретного особистого вкладу дисертанта в розробку наукових результата, яю винесеш до захисту. Автор особисто пров1в експерементальну частину дослщжень, анал1з отриманих даних, зформулював висновки та основш положения, яю винесеш до захисту, а також шдготував практичш рекомендацп з ал1ментарно1 профшактики порушень репродуктивно! функци жшок в умовах санаторного оздоровления, що витисають з результатов дослщження.

Основш науюш положения, яю винесеш до захисту:

1) енерговитрати при регламентованих санаторним розпорядком дня видах ф1зично1 активности;

2) пропоноваш величини споживання енерги та харчових речовин, добовий продуктовий наб1р, вимоги до режиму харчування та структури ращону, що враховують ф1зюлопчш потреби в нутр1ентах, специфику !х метабол1зму в контингент! спостереження -наукова основа оргашзаци превентивно! ддетотерапп, гадвищення медично! ефективносп санаторно-оздоровчо! програми;

3) дозокомпонентш показники адекватно-профшактичного премиссу, що оппоазуе харчовий статус ваптних жшок дослвджувано! групи ризику;

4) критерп оцшки адекватносп по енергонесучим нyтpieнтaм х1м1чного складу ращошв харчування ваптних жшок: середш р!вш фiзioлoriчнoгo додання нормально! вхщно! маси тша в хода розвитку гестаци, методики факториального визначення оптимального вмкту бшку в добових продуктових наборах та необхщшх величин низки шдикаторних гематолопчних показниив стану метабол1зму лшодв. .

Метода та обсяг дослщженъ. Методолопчною основою обгрун-тування вимог до шкування ваптних жшок е функщонально-гоме-остатична концепщя. Оргатзацшно-методичним базисом проведеного у вщповщносп з нею комплексу сучасних ппешчних, ф1зтлопчних, 6íoxímÍ4hhx, ¡мунолопчних, ф1зико-Х1м1чних i математичних доопджепь став метод системного гадходу, заснований на теорц функщональних систем (Ahoxíh П.К., 1970, 1980).

Дослщження виконувались в санаторп "Великий Луг" (м. Запо-р1жжя), санаторп "Лазурний" (м. Бердянськ), Дншропетровському м1жвузовському центр1 наукових дослщжень держушверситету, Дншропетровськш медичнш академи та Гнституп харчування РАМН (м. Москва).

Обсяг та номенклатура виконаних дослщжень по окремим фрагментам склали: 1) вивчення фактичного харчування анкегно-опи-тувальним та по меню-розкладкам методам (Методичш рекомендацп з питань вивчення фактичного харчування..., 1984) - 896 добових ращошв; 2) лабораторний анал1з дослщних ращошв: визначення бшав, жщмв, вгсашнр^та мшеральних речовин (Бельська Н.К., 1983; Проскуряка Г.В., 1982; Методичш вказ1вки з ппешчного контролю ..., 1986; Методи ощнки забезпеченост1 населения в1тамшами, 1987);

3) вивчення антропометричного статусу (Методичш рекомендацп з питань вивчення фактичного харчування..., 1984) - 8795 визначень;

4) визначення гемоглабшу методом фотоелектрометри, загалыго! кшькост1 еритрощтв та лейкоципв в камер1 Бюркера з cítkoio Горяева (Гарбець Б.У., 1983) - 1122 дослщження; 5) вивчення бшко-вого, л1гадного, вуглеводного, вЬгамшного та мшерального o6míhíb: визначення загального азоту та сечовини в сеч1 вщповщно нашв-мйсрометодом Кельдаля i за кольоровою реакщею з доацетйшоно-оксимом - 748 анал1з1в; загального бшку за б1уретовою реакщею з подалыним вивченням його фракцшного складу методом електро-форетичного розподшу на гапвках з ацетату цешолози, сечовини за кольоровою реакщею з даацетшмонооксимом, креатину методом

Поппера - 1870 анашз1в (сиворотка KpoBi); вшьних 3míhokícjiot методом íohoo6míhho'í хроматографа - 3366 anajiisÍB (сиворотка KpoBi), загального холестерину (ХС), холестерину лшопротеццв високо! ццльносп (ХС ЛПВЩ) та триглщеридав (ТГ) методом тонкошарово! хроматографа - 1552 анал1за (плазма KpoBi); глкжози глкжозо-оксидазним методом, молочнш кислоти ензимним методом - 748 анал1з1в (плазма KpoBi); вггамшу А та каротиновдв мшрометодом Бессея, токоферол1в флуориметричним методом, аскорбшово! кислоти за Фармером та Ейбт, вггамшу В12 та фол1ево! кислоти радю-¿зотопним методом (сиворотка KpoBi), р1бофлавшу титруванням р1бофлавшув'язувальним апоб1лком, шридоксальфосфату методом ВЕРХ (плазма KpoBi), TiaMiHy методом визначення ТДФ-ефекту за актившстю транскетолази (гемол1зат цшьно! KpoBi), N, - МНА шляхом BHMipy його флуорисценцп теля обробки сеч1 ацетоном -3740 анал1з1в; кальщю, магшю, цинку атомно-абсорбцшним спектрофотометричним методом, зал1за та коефщ1енту насичення трансферину за допомогою набору реактив1в ф1рми "Лахема", бшковозв'язаного йоду (БЗЙ) штратно-родашдним методом (сиворотка KpoBi) - 1152 анал1за (Срьомш Ю.Н. й ствавт., 1976; Колб В.Г., КамишнЬсов B.C., 1982; Меньшиков В.В. й ствавт., 1987; Метода ощнки забезпечення населения в1тамшами, 1987; Новицька Г.В., 1972); 6) вивчення енерговитрат методом непрямо! калориметра - 294 дня спостережень, 2244 визначення (Birre Н.К., Петрунь H.H., 1955; 1зраельсон 3.I., Каплун З.С., 1983); 7) вивчення енергетично! адекватносп харчування методом ал1ментарно1 енергометрп - анал1з 4060 людино-прийом1в ш, 812 зважень (Бузник I.M., 1978); 8) вивчення показншав гормонального та ¡мунолопчного статусу: визначення естриолу та прогестерону методом радю1мунного анал1зу KpoBÍ з використанням стандартних набор1в ф1рми "Cea Ire Sonn" (ФРАНЦЫ) - 280 анал1з1в; Т- та В-л1мфощтв методом розетко-утворення (E-РУК та ЕАС-РУК), прол1феративно! активное™ Т-л1мфощтв в реакцй' бласттрансформацц (РБТЛ), функщонального

стану В-л1мфощтв за зм1стом 1муноглобулппв А, М, О за допомогою методики просто! радаально! !мунодифузи - 840 анал1з1в (Меньшиков В.В. й сшвавт., 1987; Пастер Е.У. й сгававт., 1989; Мапс1шп О. е1 а1., 1965); 9) вивчення функщонального стану оргашзму: показниюв електричного опору кояи та швидкост1 переробки шформацп (Уманський В.Я., 1988) - 1496 вим1р1в; дослщження уваги методом пошуку чисел та за допомогою коректурно! проби (Кер1вництво до практичних занять з ппени пращ, 1986) - 2244 визначення.

ОСНОВН1 РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ

Ппешчна характеристика фактичного та регламентованого харчування ваптних жшок дослщжуваноТ групп рнзику. Встановлено, що для фактичних добових продуктових набор1в типовим е низький р1вень екзогенного надходження бшав тваринного походження (76% нормативних значень), рослинних жир1в (80%), харчових волокон (47%), наявносп з надлишком моно- та диса-харид1в (119%) та холестерину (122%). Вп-амшно-мшеральному компоненту властивий дефщит в1там1н1в А, С, В6 -памшу, р1бо-флавшу, шацину та фолату, а також мшеральних речовин - кальщю, зал1за, цинку та йоду, глибина якого складае 13...50%.

Санаторш ращони характеризуються наддишковим (на 22...71%) вм1стом бшав, жир ¿в, в углевода, що обумовлюють на 42...47% переви-щення ф1з1олопчно! норми за калоршшстю. Квота бшкових та жиро-вих калорш дор1внюеться В1Дповщно 16,2% та 36% при надлишку тва-ринних бшав - 67% загально! кшькосп нугр1енту та насичених жир-них юслот - 18%-на частка в валовш калоршносп. Вщзначаеться гли-бокий дефщит фолату (-33...-48%), зал1зу (-37...-44%) та йоду (-70...-74%).

Харчовий статус ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез!. На фот фактичного харчування у ваптних жшок вщзначаеться зменшення до нижньо! меж1 норми р!вня альбу-м1шв (36 ± 1 г/л) та, вщповщно, коеф1щенту альбум1ни/глобул1ни (1,29 ±0,02), зменшення до 5,8 г азоту сечовини в добовш сеч1 при

показнику бшкового харчування (ПБХ) 78 ± 2, що може розглядатися як раннш даагностичний симптом порушення синтезу та пластично! функци битв. Бшьш поглиблена оцшка стану 1х обмшних процеав шдтвердила встановлену зaкoнoмipнicгь. Про це, зокрема, свщчить достов1рне зменшення концентрацш л1зину, треоншу та триптофану вщповщно до 0,244 ±0,011; 0,131 ± 0,008 та 0,065 ±0,003 ммоль/л. В контингенту спостереження рееструеться пом1рна пперхолестеринем1я, а також змгст ХС ЛПВЩ та ТГ вщповщно на р1вш нижньо! та верхньо! меж1 норми. Вивченням ви-амшного статусу встановлено, що тшьки середньогрупова забезпеченшсть в1тамшами Е та В12 з гематолопчними показниками 10,5 ±0,2 мг/л та 314 ±48 мг/л знаходиться в рамках ф1зюлопчних меж коливань. По шшим нутр1енгам необхщно видшити вкрай незадовшьний стан метаболвму в1там1ну С (поширешсть дефщиту - 87%, в т.ч. у 28% випадаав в глибокш м1р0, -памшу (вщповщно 64 та 6%), впгамшу В6 (74 та 19%) та фолату (78 та 31%). Р1вень вп-амшу А, каротиноццв в кров1 та Ы,-МНА в сеч1 нижче на 0,05 мг/л, 0,41 мг/л (Р < 0,05) та 0,03 мкмоль/ч (Р > 0,05) ф1зюлопчних констант. В хода юпшчного огляду виявлеш р1зномаштш прояви гшов1тамшозних сташв у 49,8% обслщуваних. Неращональн1сть харчування в1дпов1дним чином вщображаеться на забезпеченш м1неральними речовинами: при середньому вмкту в кров1 кальцйо, зал1за, цинку та БЗЙ в рамках нижньо'1 меж1 норми, вщповщно у 35%, 28%, 4% та 31% оаб вщзначалась нестача вказаних нутр1енпв. При розробщ даетолопчних програм необхщно ор1ентуватись на "стандартш" б1олопчш показники "середшх" ос1б контингенту спостереження: вис 20-29 рошв, субатлетичний та стенопластичний чи атлетичний та мезопластичний соматичш типи конституцп з ростомасовими показниками 162,1 ± 0,4 см (5 = 7,2 см) та 63,2 ± 0,2 кг (5 = 3,6 кг).

Енергетичш витрати ваптних жшок з порушеною репродуктивного функцкго в анамнезь У санатор1ях ваптш жшки дослщжувано! групи ризику знаходяться на пом1рному режим1 рухомо!

активность Складовим видам його дшльност1 властив1 наступи! показники вщповщно зведеного бюджету часу (хвилини), енерговшрат (ккал/кг/ч) та коефцценту ф!зично! активносп (КФА): сон - 480, 0,98 та 1,0; лшувальний процес: прийняття лшувальних процедур - 55, 1,35, 1,378; теренкур - 65, 3,04, 3,102; лжувальна ф1зкультура - 33, 2,81 та 2,867; даяльшстъ поза лпсування: особиста ппена -35, 1,73 та 1,765; споживання !ж1 - 100, 1,27 та 1,296; р1зномаштш види вщпочинку: лежаче положения - 156, 1,15 та 1,173; спокшне сщцння -280, 1,18 та 1,204; спокшний стан - 40, 1,46 та 1,490; легка актившсть - 196, 2,70 та 2,755.

Натурш експерименти показали, що коли значения BOO за регламентоваш для оздоровления термши гестацшного процесу збшьшуються на 14%, то КФА за цей же першд зменыпуеться на 8%, що чггко вказуе на значний коректуючий вплив на р1вень росту сумарних енерговитрат, що складае в середньому 6% (148 ккал/доб). При цьому середньовиважеш витрати енерги доршнюють 2400 ккал/ доб (5 =120 ккал) за середньодобовим BOO 1600 ккал та КФА 1,5.

Рекомендован! добов1 норми споживання енерги, харчових речовин та продукте для тематичних ваптних жпнок. Основою визначення потреб в енерги та харчових речовинах стали встанов-лена величина добових енерговшрат та разрахована факториальним методом мегакалор1я, яка прошила натурну апробацио i е збалансо-ваною за основними нутр1ентами вщповщно до харчування контрольно! популяци. Отримаш даш мають наступи! значения: б!лки, в т.ч. тваринш, жири, в т.ч. ПНЖК\уЗ, ПHЖKw6, НЖК, вуглеводи, в т.ч. моно-, дисахариди, та харчов! волокна, вщповщно (в г): 90,80, 54, 80,

1.4, 14,6, 26,6, 330,72 та 30; калоршшстъ ращону - 10,04 МДж (2400 ккал); вггамши (мг): А (ретинол екв1валент) - 1, Е (токоферол екв!валент) - 10, Д (по холекальциферолу) - 0,0125, С - 90, TiaMiH -

1.5, р!бофлавш - 1,6, В6 - 2,1, шацин (шацин екв1валент) - 16, В12 -0,004, фолат - 0,4; мшеральш речовини (мг): кальцш - 1100, фосфор -1650, магнш - 450, зал1зо - 38, цинк - 20, йод - 0,18.

Виходячи з енергетичних та нутр1енгних потреб, втрат харчо-вих речовин при тепловш кулшарнш обробщ, усталених законом1р-ностей в регламентованому харчуванш, розроблен наб1р продуктов, максимально збалансований за х1м1чним складом вщповщно до потреб контингенту спостереження. Показана неможливють опти-м1заци виюпочно ал1ментарним шляхом забезпеченосп ваптних жшок фолатом та зал1зом, для корекцп екзогенного надходження яких пропонуеться профшактичний премжс. Його добовий дозовий склад (0,25 мг фолату та 20 мг залпа) розрахований ¿з врахуванням р1знищ м1ж ф1зюлопчною нормою споживання та фактичним вмктом л1мггуючих нутр1е1гпв в продуктивному набор1.

Режим харчування та структура добових санаторних ращошв харчува1шя. Встановлено, що в санатор1ях найбшьш рашональним с п'ятиразове харчування: перший снщанок - о 8-9 год. (30% кало-ршност1 рацюну), другий - о 11-12 год. (15%), общ о 14-15 год. (30%), вечеря - о 18-19 год (20%) та о 21 год. стакан кисло-молочного напою (5%). В хода хронометражних дослвджень за дозованим харчуванням встановлено, що на перший снщанок та общ мусить йти не менше 30 хв., на другий снщанок та вечерю - 10... 15 та 20 хв. при сумарнш ваз1 блюд, що вщпускаються, та гастроном1чних товар1в вщповщно 0,6 - 0,7 кг, 1,0 - 1,15 кг, 0,25 - 0,3 кг та 0,45 - 0,5 кг.

3 врахуванням рекомендованого продуктового набору, а також усталених законом1рностей в санаторному харчуванш ваптних жшок, розроблена модель-схема 1х добового меню. Пропонуеться зразок практично! реал1заци вказаних загальних передумов до складання останнього.

Медико-б1олопчна ефектившсть розроблених дктолопчних рекомендащй. Для б!льш повного анал1зу адекватност1 ф1з1олого-ппен1чних вимог до харчування ваптних пропоноваш: а) модифь кована формула факториального визначення оптимального р1вня споживання бшсу:

Яор1 = [(ик + Рк + Бк) • Кс • 2КВн + Б] • С • Ко • 6,25, де

Ropt - оптимальний ршень споживання бшку; Uk, Fk, Sk - неминуч1 втрати азоту з сечею, калом та шшими шляхами; Кс - коефодент, що враховуе р1зницю анабол1чно1 ефективност1 щеального та стандартного бшку; KBg - коефвдент дисперсп добово'1 потреби oci6 контингенту спостереження; Б - додатков1 потреби в азоп, пов'язаш з ваптшстю; С - поправочний коефвдент на засвоювашсть бшюв; Ко - коефццент оптимальносп; 6,25 - коефицент перерахування азоту в бшок; б) р1вняння perpeciï для розрахунку необхщних величин гематолопчних показниюв загального холестерину та триглщеридав в npoueci розвитку ваптносп:

ХС = (3,11 - 0,0011Р + 0,055В + 0.0078М) • Кхс;

ТГ = (0,28 + 0.0029Р + 0,0179В + 0.0044М) • Ктг, де ХС та ТГ - загальний холестерин та триглщериди, ммоль/л; Р -зр1ст, см; В - bïk, кшыасть повних роюв; M - маса Tina, кг; Кхс та Ктг - поправочш коефоденти, що дор1внюють в 1-19 тиж., 20-25 тиж., 26-29 тиж., 30-31 тиж, 32-33 тиж., 32-33 тиж., 34-35 тиж., 36-37 тиж. ваптносп вщповщно по 1,0, 1,03 та 1,02, 1,11 та 1,09, по 1,21, 1,58 та 1,21, 1,60 та 1,21, 1,56 та 1,27, 1,47 та 1,18; в) ощнка енергетично'1 адекватност1 харчування, що базуеться на динамщ1 додання маси тша, середня норма щотижневого приросту яко!" у oci6 3i "стандартним" ашропометричним статусом в рекомендован! для санаторного оздоровления термши ваптносп: 12-14, 15-17, 18-20, 2123, 24-26, 27-29, 30-32 та 33-34 тижшв вщповщно складае (в г): 170, 220, 245, 295, 310, 300, 285 при КВ = 5%.

В ход1 вивчення найближчо1 (по закшченню оздоровления) медично'1 ефективносп скореговано'1 даетотерага'1 встановлено, що на ïï фо!п щотижневе збшыпення маси Tina не виходить за меж1 ф1з1о-лопчного пол1гону вар1абельност1; спостер1гаеться оптим1зац1я показник1в забезпеченосп лМтованими нутр1ентами (за виюпоченням р1вня ХС, що мае достов1рну тенденцто до нормал1зацн"), значне (з 49,8% до 18,5%) зменшення числа ваптних жшок з клш1чними симптомами в1тамшно1 нестач1, стимулящя еритропоезу (зростання

концентрацц формових елеметтв склало 0,41 -1012/л) та зростання piß-ня гемоглабшу в KpoBi до значень нормальних бюх1м1чних констант (2,03 ± 0,04 ммоль/л). Ращонал1защя даетолопчно! программ обумовила зростання властивих ваптносп перебудовчих процеав функщонально! активносп залоз внутршшьо! секреци в 1,8 раза, забезпечила додат-кову трансформацпо елемент1в 1мунного статусу (достов1рне збшыпення Е-РУК на 3,7%, 6,6%, 4,0% в I, II, III триместрах та ЕАС-РУК на 0,7% в III триместр^ оптим1защя функщонально! активносп Т- та В-л1мфовдтв, що досягають ф1зюлопчних значень по РБТЛ та Ig М (I, II, III триместри - вщповщно 48,12 ±1,36%, 51,27 ±1,49%, 59,48 ±1,52 та 16,46 ±0,16, 1,17 ±0,11 г/л), Ig G (III триместр - 9,03 ± 0,44 г/л) при збереженш нормального р1вня Ig А, що склав на момент виписки в po3pi3i окремих триместр1в (3,59 ± 0,08 г/л, 3,72 ±0,21 г/л, 3,66 ±0,13 г/л), а також позитивш зрушення в функщональному сташ нервово! системи (кшьисть ociö з нестачею адапцшних механ1зм1в зменьшилась з 9% до 5% при додатковому шдвшценш показник1в розумово! працездатност1 за показниками стшкосп та обсягу уваги вщповщно на 5,9% та 6,4%).

Вивчення вщдалено! медично! ефективност1 розроблених рекомендацш показало, що i'x впровадження забезпечило зменшення р1вня передчасних род1в, перинатально! патолога, мимов1льних aGopiiß, штенсившсть яких склала 9,8%, 13,2% та 6,3%.

висновки

1. а) Фактичне харчування дослщжуваного контингенту характеризуеться недостатшм споживанням 6inKiB тваринного походження (76% норми), рослинних жир1в (80%), харчових волокон (47%), вггам1шв А, С, В6, т1амшу, р1бофлавшу, шацину, фолату (54...87%), мшеральних речовин: кальцш), зал1за, цинку та йоду (50...75%) при надлишку моно-, дисахаридав (119%) та холестерину (122%);

б) регламентованим санаторним ращонам властиве перевшцення

ф1зюлопчних потреб вмюту енергонесучих нутр1снттв - бшюв, жирщ, вуглеводав (на 22...71%), в т.ч. тваринних бшюв (на 79...81%), НЖК (на 154...167%), ПНЖКшб (на 103...131%), що поеднуеться з дизбалансом вггамшв та мшеральних речовин (за виключенням •памшу, кальщю, магшю та цинку), найбшып негативним проявом якого е значний дефщит фолату (-33...-48%), зал1за (-19...-44%) та йоду (-48...-74%).

2. Усталеш законом1рност1 в фактичному харчуванш здшснюють негативний вплив на стан процеав метабол1зму нутр1ет1в в оргашзм1 ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез!: вщзначаються рант симптоми порушення синтезу та пластично! функцц бшав при субоптимальному поповнент потреб оргашзму (зменшення до мшшальних ф!зголопчних значень р1вня альбумЫв (36 ± 1 г/л) та коефиценту альбумши/глобулши (1,29 ±0,02) на фот зменшення вмкту в кров1 л1зину (88,4% оптимально! концешрацй), треошну (90,8%) та триптофану (89,2%), а також азоту сечовини в добовш сеч1 та показника бшкового харчування вщповщно до 5,8 г та 78 ± 2), "напружений" стан штенсифисованого в хода розвитку гестацшного процесу лтщного обмшу (пом1рна пперхолестеринем1я, наявшсть в кров! ХС ЛПВЩ в межах полигону вар!абельносп нижньо! та тригтцеридав - верхньо! меж! норми), що поеднуеться ц значною поширешстю бюх!м1чних (до 87%) та клиичних (49,8%) прояв!в в!тамшно! недостатности гематолопчного деф!циту ряду м1неральних речовин: кальщю (-35% норми), зал1за (-28%) та йоду (за СБЙ - 31%).

3. При обгрунтуванш вимог до санаторного харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивного функщею в анамнез! слщ ор!ентуватися на середш показники !х антропометричного статусу: субатлетичний та стенопластичний чи атлетичний та мезопластичний соматичш типи конституци з ростомасовими по-казниками 162,1 ±0,4 см (5 = 7,2 см) та 63,2 ± 0,2 кг (5 = 3,6 кг).

4. а) Коефвденти ф!зично! активносп (КФА) регламентов аних

санаторним режимом дня видав д1яльносп вагггних жшок з порушеною репродуктивною функщею в анамнез! не залежать вщ термшу BariTHocTi та складають: сон - 1,0; лпсувальний процес: прийняття лисувальних процедур - 1,378; теренкур - 3,102; лшувальна ф1зкультура - 2,867; даяльшсть поза лпсування: особиста ппена -1,765; харчування - 1,296; р1зномаштн1 вида вщпочинку; лежачий стан - 1,173; спокшне сидання - 1,204; спокшне стояния - 1,490; легка актившсть - 2,755;

б) сумарш добов1 енерговитрати oci6, визначено! 6ioco-щально! популяци, що оздоровлюються в санаторп, складають 2400 ккал (5 = 120 ккал. коефидент Bapiaijii 5%) 3i середньозваженим КФА 1,5.

5. Пропоноваш добов1 piBHi споживання енергонесучих харчових речовин ваптними жижами з порушеною репродуктивною функщею в анамнез! в умовах комплексного впливу санаторно-курортних чинншав складають по бшкам, в т.ч. тваринним, жирам, в т.ч. ПHЖKwЗ, IIH5KKw6, НЖК, вуглеводам , в т.ч. монодисахаридам, вщповдао (в г); 90, 54, 80, 1,4, 14,6, 26,6, 330 та 72. Ф1зтлопчна потреба контингенту спостереження у вггамшах, мшеральних речовинах та харчових волокнах вщповщае загальноприйнятим нормам (в мг/доб): вггамш А (ретинол екв1валент) - 1, в1тамш Е (токоферол екв1валент) - 10 вггамш Д (по холекальциферолу) -12,5x10; BÍTaMÍH С - 90,0, TiaMÍH - 1,5, р1бофлавш - 1,6, в1тамш Вв - 2,1, (шацин екв1валент) - 16,0, BÍTaMÍH Bu - 4х 10J, фолат - 0,4, кальцш - 1100, фосфор - 1650, магшй - 450, зал1зо - 38, цинк - 20, йод - 0,18 та харчов1 волокна - 30 х 103.

6. Продуктова норма (г/доб) для спещал1зованих санаторнв, максимально збалансована за нутр1ентним складом вдаовщно до ф1зюлопчних потреб ваптних ж1нок з порушеною репродуктивною функщею в анамнез^ складаеться з (в г): хшба житнього - 100, хтба пшеничного - 100, борошна пшеничного - 50, крупи та макаронних вироб1в - 70, картогап - 250, овоч1в та зелеш - 500, фрукта, ягщ,

сокш - 400, цукру - 40, м'яса та м'ясопродукпв, птищ - 100, риби, рибних та шших продукта моря - 70, молока та кисломолочних напо1в - 400, сиру нежирного - 70, сметани - 25, сиру твердого - 10, яець - 1 шт., масла тваринного - 15, оли - 25.

7. Встановлена неможлив1сть оттапзацн виключно ал1мен-тарним шляхом забезпеченосп ваптних фолатом та зашзом. Пропо-нуеться профшактичний премжс з добовим дозовим складом вказаних нутр1ент1в вщповщно 0,25 мг та 20 мг.

8. В спещал1зованих санаторно-курортних закладах найбшьш ращональним е п'ятиразове харчування ваптних: перший сшданок, що включае закуску, друге блюдо, нагой, буфетш продукта, о 8...9 год. (30% калоршност1 ращону, сумарна вага блюд, що в1д-пускаються, 0,6...0,7 кг, тривалють споживання 1ж1 - не менше 30 хв), другий - напш чи десерт, випечений кушнарний вир1б чи буфетш продукп - 11...12 год. (15%, 0,25...0,3 кг та не менше 10...15 хв), общ - закуска, перше блюдо, друге блюдо, десерт, буфетш продукта - о 14...15 год. (30%, 1,0...1,15 кг та не менше 30 хв), вечеря - друге блюдо, напш, буфетш продукта - о 18...19 год. (20%, 0.45...0,5 кг та не менше 20 хв) та о 21 год стакан кисломолочного напою (5%).

9. Пропонуються критерп оцшки адекватност1 санаторно-даетолопчних програм, що реал1зуються: а) модифисована формула факториального визначення оптимального р1вня споживання бшку, яка враховуе специфпсу його метабол1зму до ос1б контингенту спостереження; б) р1вняння регреси для розрахунку необх1дних величин холестерину та триглщерщцв в кров1 в процес1 розвитку вапт-ност1 з врахуванням ростомасових та вшових показник1в досл1д-жуваних; в) середня норма щотажневого додання маси тша до ос1б 31 "стандартним" антропометричним статусом, що свщчить про енерге-тичну оптимальшсть харчування: 170 г на 12...14тиж., 220 г на 15...17 тиж., 245 г на 18...20 тиж., 295 г на 21...23 тиж., 310 г на 24...26 тиж., 300 г на 27...29 тиж., 285 г на 30...32 тиж., 280 г на 33...34 тижш.

10. Дотримання рекомендованого харчування, включаючи прнйняття профшактнчного премпссу, позитивно изобразилось на стан1 гомеостазу оргатзму ваптних жшок дослщжувано! групи ризику: щотижневе зростання маси тша не перевищувало подвшного коефцценту Bapiauii' нормативних значень; зникли 6ioxiMi4Hi прояви дизбалансу HyipiemiB (за виключенням загального холестерину, piBeHb якого мав стшку тенденщю до оптим1зацп), з 49,8% до 18,5% зменшилось число ociö з юпшчними симптомами вламшно! недо-статносп, в KpoBi 3pic BMicT гемоглабшу (з 1,91 до 2,03 ммоль/л) та еритроципв (з 3,81 х 1012/л до 4,22 х 1012/л).

11. Корекщя санаторно! даетотерапц забезпечила додатковий npnpicr концентраци в KpoBi прогестерону та естриолу, що склав у I, II, III триместрах вщповщно (в нг/мл): 2,2 та 0,5; 3,7 та 3,8; 6,7 та 5,5, а також покращення ¡мунного статусу збтьшення Е-РУК на 3,7%, 6,6% та 4,0% у I, II, III триместрах та ЕАС-РУК на 0,7% в III триместр! (Р < 0,05) нормал1заццо функщонально! активноеп Т- та В-л!мфощтв, що досягла ф1зюлопчних значень по РБТЛ та IgM (I, II, III триместри - вщповщно 48,12 ±1,36%, 51,27 ±1,49%, 59,48 ± 1,52% та 1,46 ±0,01 г/л, 1,31 ±0,16 г/л, 1,17 ±0,11 г/л), IgG (III триместр - 9,03 ± 0,44 г/л) на фот збереження оптимального р1вня IgA. Разом з цим достов1рно покращились функщональш показники - з 9% до 5% зменшилась юлыасть oci6 з недостатшстю адаптацшних механ1зм1в при паралельному 5,9...6,4% пщвищеш розумово! працездатносп.

12. Оптим1защя санаторного харчування ваптних жшок з порушеною репродуктивною функщею в анамнез! забезпечуе зниження в них ршня передчасних родав, перинатально! патологй та мимовшьних аборттв на 9,8%, 13,2% та 6,3%.

СПИСОК РОБГГ, ЩО ОПУБЛ1КОВЛН1 ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦЙ

1. Оздоровление беременных женщин в санатории им. XVIII партсъезда (в соавт.). - Запорожье, 1989. - 11 с.

2. Использование алиментарных факторов в общем комплексе оздоровительных мероприятий в санатории для беременных// Актуальные вопросы гигиены Донбасса: Тез. докл.обл.научн.-практлсонф. - Донецк, 1990. - С. 107-108.

3. Потребность в энергии беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе, оздоравливающихся в специализированных санаторно-курортных учреждениях//"Метагигие-на-94": Тез.докл. Украинской научн.-практлсонф. - Киев, 1994. - С.86.

4. Факториальный метод определения потребностей в белке беременных женщин (в соавт.) // Там же. - С. 106.

5. Организация оздоровления беременных женщин в санаторно-курортных учреждениях (в соавт.) //Актуальные проблемы социальной медицины, организации здравоохранения и пути их дальнейшего развития в Украине: Сб.научн.статей. - Днепропетровск, 1994. -С.156-158.

6. Alimentation dans les conditions ecolodiquement defavorables (в соавт.) // France et Ukraine: experience scienifique et pratique dans le contexte du dialogue des cultures nationales: 2-е Conference Internationale.- Dniepropetrovsk, 1994. - P.72.

7. Функции пищи (в соавт.) // Научные основы алиментарной адаптации промышленных рабочих к эрготермической нагрузке. -Днепропетровск: Радуга, 1995. - С.48-52.

8. Санитарно-гигиенические требования и контроль за организацией превентивного питания беременных женщин с нарушено?! репродуктивной функцией в анамнезе в специализированных санаторно-курортных учреждениях: Методические рекомендации.- Утв. МЗ Украины, 1995. (в соавт.). - Днепропетровск - Бердянск, 1995. - 23 с.

9. Организация превентивного питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе в специализированных санаторно-курортных учреждениях (в соавт.) - Бердянск, 1995. - 86 с.

10. Функционально-гомеостатическая теория питания: научная

основа алиментарной профилактики нарушений репродуктивной функции женщин в неблагоприятных условиях биосферы (в соавт.) // Актуальные вопросы женского труда, профессиональной патологии и медицинского обеспечения трудящихся промышленных предприятий на современном этапе развития хозяйственного комплекса Донбасса: Тез. докл. Всеукр. научн.-практ. конф. - Донецк, 1995. - С.234.

it Je 1е

Ponomarenko V.I. The scientific basis of nutrition for the pregnant women with the breaked reproductive function in the complex of treatment and rehabilitation program under the conditions of the specialized medical health-resort. The Dissertation on scientific olegre "Master of Medical Arts" on the speciality 14.02.01 - "A hygience". The Ukraine's Scientific Research Institute of the medical rehabilitation and health resort, Donetsk, 1996.

10 degree research works are under consideration. The basis of nutrition for pregnant women with the breaded reproductive function is the main plot of these works. The need of energetic and fpod-sub stances is poined out. The average daily food set and prophylactic premix, are suggeested. The demands for nutrition regeme and the structure of ration have been formulated and proved. The information about the medical effect of the worked out recommendations is given.

Пономаренко В.И. Научные основы питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе в комплексе лечебно-реабилитационной программы специализированного санатория. Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.02.01 - гигиена, Донецкий государственный медицинский университет им. М.Горького, Донецк, 1996.

Защищается 10 научных работ, в которых изложены основы санаторного питания беременных женщин с нарушенной репродуктивной функцией в анамнезе. Определена их потребность в

енергии и пищевых веществах, предложены среднесуточный продуктовый набор и профилактический премикс, корректирующий обеспеченность лимитирующими нутриентами, обоснованы требования к режиму питания и структуре рациона. Приводятся данные о медицинской эффективности разработанных рекомендаций.

Ключов1 слова: харчування, вагтгш жшки, санаторп.