Автореферат и диссертация по медицине (14.00.22) на тему:Накiстковий остеосинтез пристроем з композитним покриттям при вiдкритих переломах довгих кiсток (экспериментально-клиническое исследование)

АВТОРЕФЕРАТ
Накiстковий остеосинтез пристроем з композитним покриттям при вiдкритих переломах довгих кiсток (экспериментально-клиническое исследование) - тема автореферата по медицине
Сулима, Вадим Станиславович Киев 1994 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.00.22
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Накiстковий остеосинтез пристроем з композитним покриттям при вiдкритих переломах довгих кiсток (экспериментально-клиническое исследование)

№

I 9 ДПР 19^?1шстерстпо охорони здоров'я Укра'пш

УкраУнський науково-досл1днин 1нстнтут травматолог!! та ортопед!!

СУЛИМА Вадим Сташславович НАКЮТКОВИЙ ОСТЕОСИНТЕЗ ПРИСТР06М

3 композитним покриттям при вщкритих переломах довгих кгсток

(експериментально-клЫчне дослщження)

На правах рукопису

14.00.22 — травматолопя та ортопед!Я

Автореферат дисертацИ на здобуття вченого Сгупеня кандидата меднчних наук

Кшв — 1994

Днсертацдя е руколис.

Робота вшсонана на кафедр! травматологи, ортопедИ та ВПХ 1вано-Франшвського медичного ^статуту.

Науковий кер1вник — д.м.н., проф. Ю. М. Ясельський.

ОфщНпц опонанти — д.мл., проф. А. Т. Бруско, д.мл., проф. О. I. Волошин.

Иров1Дна оргашзаШя — Харк1вський науково-досл1дний ¡нститут ортопеда та травматологи.

^¿0в1дбудеться СЫ

_ 1994 р.

годин! на засИданШ спец1ал!зозано1 вчено! Ради Д 088.06.01 при

УкраТнському науково-досл!дному шститут! травматологи та ортоледП (КиТв, вул. Воровського, 27).

3 дисертац1ею можна ознайомитись в б1бл1отеф шституту. Автореферат роз!слано ^ ^94

Вчений секретар спец1ал1зовано1 вчено! Ради, доктор медичних наук

В. А. УЛЕЩЕНКО.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИК! РОБОТИ

Актуальность теми» Проблема лГкування вГдкритях та вогнепальних дарелом!в - одна з важливих у сучасн$й травматолог!!' та военно-польов1й х1'рург! \ /А,А.Корж„ 1979 ; К.Г1..Кузьм!нг 1982 ; СХЛкаченког 1982 ; В.Ф.Трубников,, 1983 ; ЛЛЛнкОн, 1985/.

Поряд 1з значними уса!хами„ досягнутими в л!'куванн! вГдкри-тих та вогнепальних перелом!в довгих к!'сток„ залишаеться ряд не-виргаених дитань,, як! насамперед стосуоться вибору оптимального л1кувшшя ц!е! патолог!!„ можливих ускладнень /А.В.Каплан,. 1975; С.С.Тначенко,, 1975 ; Д.А»Суяров„ 1984 ; И. Га*2ак1з, 1983/,

Для ф!ксацП в1дкритих та вогнепальних перелом!в довгих кГс-ток використовуються вс! сучасн! метода. Кожек з них мае своГ показания та протшоказання,- перевали та недол1ки /С.Г»Г!ршин, 1982/, Стришний и1дхГд до використання заглибних ф!ксатор1в у лГкуван-н{ вГдкритих та вогнепальних перелом!в довгих н!сток обумовлений там,, що метал{'чний фГксатор - ие сторонне т1'ло„ яке викликае негативку реакцГю организму,, п!дтр:шуз розвиток !нфекаП' в ран Г, приводить до виникнення "»летало зу"' 1 головне - неможливГсть тривало-го функцГонувашш металево! конструкцП при появГ ускладнень. Б той же час,, стаб1льно-функц1оналънЕй остеосинтез,, створюючи 1'де-альну нерухомГсть в!дламк1в„ зменшуе ризик виникнення та розпов-свдження {нфекцН /Н.£ Л'ахссн„ 1985 ; ДД»Битчук, 1985/, А його застосувашя при вГднрнтих та вогнепальних переломах п!д час пер-вишга I х1рург!'чно! обробки рак е вкрай необхГдним та технГчно. здШсненим /В. В. Ключе в с ыотй, 1984/,

Актуальшш I далеко ке вир1шанЕм е питания захисту Гмшганта-тГв та орпан1зму в!д несприятливого взаеювпливу та 1нф(кувашш.

Враховуючи позитива! властивосг! стаб5льно-функц!ональних конструкц!й при л1нуванн! перелом!в ш вир!иили розробити, експе-

рименталыю обгрунтувати та виготовити композиты! , багатофункцШ-н! ф!ксатори з метою 1х подальшого використаяня при в!дкритих та вогнепалъних переломах довгих к1сток.

Мета робота. Експериментальне обгрунтування та кл1н!чна апро-бац!я пристрою для нак1сткового остеосинтезу з композитним покриттям у л!куванн! в!дкритих та вогнепалъних перелом!в довгих к!сток для зменшешя гЛлькост! и1сляоперац!йних ускладнень, ско-рочення терм!шв лГкування хворих за рахунок 1х ранньоГ моб!льнос-т!, зниження 1нвал(дност{.

ОСНОШ1 ЗАЬМННЯ Д0СЛ1ДШШ

I. Провести пор!вняльне вивчення реакцП тканин орган!зму на 1шлантати з кошозитним покриттям та без нього.

2» Розробити та виготовиги пристр!й дая нак!сткового остеосинтезу з композитнкм покриттям в л!куванн! в'гдкритих та вогнепалъних перелом!в довгих к!сток.

3. Експерименталъно обгрунтувати доц!льн!сть використання пристрою з кошозитним покриттям та створеним в ньому депо л!ку-вальних препарат 1в на моделях в!дкритих та вогнепальних перелом!в у тваркн.

4. Розробити та виготовити комплект !нструментар1ю для проведения стаб 1 льно-^ункц! онального остеосинтезу довгих кГсток пристроен з кошозитним покриттям..

5. Провести кл!н!чну апробац!ю розробленого методу лГкуван-ня вГдкритих перелом!в довгих я!'сток.

6. Удосконалити п!сляояерац!йне ведения хворих,. заходи профилактики та л!кування гнШних ускладнень"при в!дкритих переломах шляхом створення керовано-пролонгованого депо лГкувальних препа-рат!в в композитному покритт! ф!ксатора.

Особисто автором проведено експериментальн! досл!дкення на тварияах по вивченню реакц!! тканин зони 1'мплантацП метал!чних тестових вз!рц!в з покритгям та без нього.. Основну участь в роз-робц! нак!сткових ф!всатор!в з полЫерно-текстильним покриттям, створенн! .в-них депо л!:кувальних середник!'в та шлях!в введения приймав особисто пошукувач.. Автором проведено моделювання в!дкри-тих та вогнепалъних перелом!в довгих кГсток досл!дних тваринг по-сл!дуюче 1х л1кування з допомогою експериментальних зразкГв на-к!:сткових пристроТв з покриттям, Працюючи в травматолог!чних в!д-д!леннях автором особисто впровадаено в нлГнГчну практику /25 хво-рих/ результата екслериментальних досл!даень. Пошукувачем розроб-лений комплект. 1нст£ументар1га для накГсткового остеосинтезу який оптимГзуе умови,, зменшуе травматитаГсть та скорочуе тривалГсть оперативного втручання.

Наукова новизна тоботи. В експеркмент1 вивчена реакц!я ото-чуючих тканин на Гмплантати з композитам покриттям та без нього. Розроблений метод захисту !мшгантат!в в орган! зм! шляхом покриття IX поверхн! полШерно-текстильною композиции. Вперие створено но-вий композитний пристр!й для нан!сткового остеосинтезу в!дкритих та вогнепалъних переломГв довгих к!сток який забезпечус стаб(ль-нГсть ф!ксацН„ неровано-пролонговане депонування антибактер!аль-них препарат!в та моюшвГсть !х поповнення» В эксперимент! та кл!-н!ц! опробований новий метод профилактики та лГкування гн1йних ускладнень в1дкритих та вогнепалъних перелом!в довгих к!'сток ви-користовуючи неровано-пролонговане депо лГкувальних засоб!в в композитному покритт! ф1ксагора.

Практична значения роботи. Розроблений багатофункд!ональний нак!стковий пристр!й з композитним полГмерно-текст'ильним покриттям та керовано-пролонговане депо лГкувалышх засоб!'в утворених

б ньоэду пояовнюють арсенал сгаб!льно~функц!ональних ф!ксатор!в та надаютъ пристрою нову як!сть - тривалого функц!онування в умо-вах в!дкритих та Еогнеп&лъних перелом!в довгих к!сток з можлкв!с-тю профилактики та активного вшшву на м!крофлору зони пошкоджен-ня, Використання пристрою дае можливГсть зменшити к!льк1сть гнГй-них ускладненъ та активно впяиваги на них, скоротити терм!'ни кон-6ол!дацП» Застосування кошлект!в розроблених ф!ксатор!в та 1н-струментар!» полегшать прадю л!'кар!в-травматолог!в та военних xt-рурПв по наданню. сделал! зовано! допомогл, Використання композитного покриття дае жжшвГсть здешевлення конструкций за рахунок виключення процесу по^провки металевол поверхн! ф!ксатора.

На захист виносяться так! основн! твердження дисертадН:

- монливГсть використання композитного пол!мерно-текстильного покриття для захисту металГчних !мплантат!в в орган!зм! ;

- розроблений та виготовлени! аристрШ для нан!сткового остео-синтезу з кошозитним покриттям в якому створешгдепо антибакте-р!альних середш;к1в з його керовано-пролонговашш доловненням ; за-стосування пристрою для стаб!льног ф!'кс&ц!'г в!дкритих та вогне-пальних перелом!в з активким вшивом на контам!нуючу м!крофлору ;

- доц(лыЛсть використання пристрою для накГсткового остео-синтезу з покриттям в комплексному,л!куванн! в!дкритих нерелом!в довгих KÏ сток,.- проф1лактиц! та д!куванн1 гнШних ускладнень.

АпробацГя шботи. Ыатер{али дисертацГГ нов {до шен! та обговорен! на 52 пауков!й стуценевкШ конференц!! /1вано-Франк!вськг 1984/ ; на X з* !зд! травттолог!в~ортошзд!в Укра!ни /Одеса, 1987/ ; на зас г дани i обласного товариства травматолог !в-ортопед!в' /¡вано-Франк ¡вськ,. 1993/; зас!данн! вчено î рада ! в ано-Франк! в с ького ме-дичного !нституту /1вано-#ранк!вськг Г993/ ; зас!данн! проблемно î -KOMlciî Укра!неького науково-досл!дного Институту травматолог 17 та ортопед!ï /Ки1в, 1994/.

Д-ублГкац! 1.. На тему дисертац! I олублГковано 28 друкованих ро-б!тг одержано одне авторське св!доцтво на винах!д,. 28 посв!дчень на рац!онал!заторськ! пропозкц!I.

Сттанстт та об'ем дисертац!!> Дисертац!я складаеться !з всту-пу,, ошшду л!тератури, чотирьох глав власних досл!дженьГ заключения, висновкГв та покаячика лГтературя /159 публ!'кац!й в!тчизняних автор!в та 73 - закордонних/.- Робота викладена на 154 сторйжах /без б!бл!:ограф!!/,. Глюстрована 91 рисунком /5ото!люстрац1ямиг фо-тов!дбитками гГстологГчних зр!з1в/, 13 таблицями. Загалышй об'ем роботи 181 стор!нка.

Матер!ал та методи досл!дження, Експериментальний роздГл роботи виконаний на двох сер!ях тварин. У 36 щур!'в проведен! дина-м!'чн! спостереження за реакц!ею параосальних та кГстковоГ тканин на тестов!' вз!рц! у форм! цил!ндр!в та пластин виготовлених з не-рвавГючоГ сталГ марки 12Х18Н10Т та сплаву титану марки ВТ5-Т баз покриття ! покритих кремн!йорганIчною пл!вковою сполукою "Сипла", пористою креш!йорган!чноп композицию, текстильною тканиною.

На моделях в!дкритих та вогнепальних перелом!в довгих к!'сток у 20 собак вкБчена доц!'льн!сть використання пристрою для навГстко-вого остеосинтезу з композиты™ покриттям в кошлексному л(куванн! в !'дтворених пошкоджень, профГлактиц! та лГкуваян! гн!йних ускладнень

У 25 хворих з в!дкритими переломами довгих кГсток проведено кл!н!чну апробац!'ю методу стаб!льна-функц!'онального накГстковога остеосйнтезу пристроен з композитним покриттям,, проф!лактини та лГ-куваяня сн1йних ускладнень.

В робот!' використан! сл!дуюч! методи досл!дхення! гГстоло!?1ч-н1> кл1н!чн!„ рентгенолоу!чн1, лабораторн!,. експериментальне моде-лювання..

ЗМ1СТ РОБОТИ

Враховуючи негатившй вшив метал!чних нонструкцГй на оточую-ч! ткашш орган!зму - винккнення металозу,. неможлив!сть тривалого функц!онування нак!сткових ф!ксатор!'в в уковах вГдкритих та воше-пальних перело:л!в нами розроблений та виготовлений багатофункц!й-нкй пристр!й для стаб!лъносо накшткового остеосинтезу цих пошкод-жэнь з багатошаровим композитним пол!мерно-текстильним покриттям в якоыу створено депо л!кувальних середник!в..

Пристр!й складаеться з метал !чноТ проф!лъовано! пластики, яка вкрита к!лькома шарами пол!мер!в та текстильною тканиною. При цьо-му визначена ч!тка посл!довн1сть шар!в яокриття. Так,, на нешл1фо-вану метал!чну поверхшо наносили шар кремн!йорган1чно! плГвковоГ сдолуки "Сигма" розроблено! у науково-досл!дноыу ¡нститут! синтетичного каучука /НД1СК/ !м.. академ!ка С,£.Лебедева яка забезпечуе !золяц!ю метал!чного ф!ксатора в!д оточуючих тканин орган!зму, по-переджуе цшдливий вшшв метану на тканини - "металоз"» Для адге-311 першого шару докрлття з текстильною тканиною використовували кремн!йорган!чну пористу кошгазиц!ю такоя розроблену в НД1СК, яка маг властив!сть утримувати в порах л!кувальн! середники, ОстаннГй шар та пориста кошюзиш'я виконують роль адсорбента л!кувальних середаикгв, служать для ша депо, Депонування л!кувальних засоб!в проводили методом ультразвуково! або електрофоретичноI !ш1регнац!Т розроблеиим в Каунаському медачному (нститут!. Для продовження функц!онування депо поповшовалось через м!кро!ригатори розм!щен! по бокових .поверхнях ф!ксатора П1д шаром текстильно!' тканини. Кр!м того, наявн!сть м!кро!ригатор!в давало змогу проводите бакте-р!олог!чний контроль зони шшкодкення, шляхом посГву раневого ек-судату,, зд!йснювати спрямовану антибактер!альну терап!ю, налагоди-ти припливво-гст 1'чне дренування в раз! виникнення гн!йного усклад-

нення. Терм!н функц(онування м!кро!ригатор!в в склад! нак!стково-го пристрою необмежений. Приведен! вище позитивн! якост! розроб-леного ф!ксатора з композитним покриттям в якому створено депо антибактер!альних речовин, умови для пост!йного поповнення !х в зон! пошкодаеная дають змогу використовувати його в умовах в!днри-тих та вогнепальнлх перелом!в довгих к!сток. Р!зн! типорозм!ри пристрою складають комплект ф!ксатор!'в для проведения стаб!льного остеосинтезу»

3 метою удосконалення техн!ки проведения нак!сткового остео-синтезу^в!дкритих та вогнепальних перелом!в за допомогою запропо-нованого пристрою з композитним покриттям та м!кро!ригаторами нами, розроблешй та виготовлений комплект 1нструментар!ю, В5н дозволяв створювати оптимальн! умови для ададтацИ пристрою до к!стко-вих в!дламк!в з досл!дуючою 1х ф!ксац(ев„ зменшити техн!'чн! помил-ки, травматичн!сть оаерац!!,. полеппити прахю травматолог 1в. Комплект !'нструментар!ю складають 9 найменувань: пневмодриль, мГтчик, викрутка, згинач к!'сткових ф!ксатор!в1г пристр!й для моделювання пластин* контрактор з ключей, кГсткоаластинотримач, вим!рювач гли-бини к!сткового отвору, голка-пров}дник. 1нструмент виготовлений з нержав!ючо! стал! в стил! сучасного дизайну. Його стерил!зац!я проводиться в сухожаров!й шаф{.

В умовах экспериментального досл!дження на тваринах /96 щу~ р!в/ ми поставили за мету вияснити адаптац!йн! властивост! мате-р!ал!в з яких виготовлений пристр!й для нак!сгкового остеосинтезу до тканин орган!эму, характер та переб!г реака!! параосальних та к!стково1 тканин на композита! 1мплантати.

У 1„ 3, 5, 7-й п!дсер1ях досл1джень вивчали реакц!ю тканин на !мялантац!в тестових вз!рц!в у форм! цил!ндра 1 пластина, ви-сотовлешы. а нержав 1ючо! стал! марки Г2Х18Н10Т, сплаву титану марки ВТ5-1. При цьоыу встановдди» цо з! зб!лыиенням терм!н!в

доелiад /30 „ 90„ 150 день/ навколо гмплантату без покриття досту-пово утворювалась сполучнотканинна капсула» яка на 150-й день бу-. ла зрГлою ф!брозною тканиною» У капсул!, що оточувала вз!рець з HepsaBiiwoi crajii без покриття були д1лянки д!'шеатац!! - гранули сталЬ як насл!док корозй» Титанов! вз!рц! зм!шовали св!й кол!р В1д светло-коричневого до темно-коричневого» що св!дчить про утво-решш окису титану. Стороншх гранул при м!кроскопП не виявили.

У 2, 4, 6, 8-й д!дсер!ях експеримантальних доелгджень вдрам !мллантуЕалл тестов! вз^рц! у форм! цил!ндра та пластини виготов-лен! з нержав!ючо! стал! марки I2XI8HI0T та сплаву титану марки BT5-I з композитном шилмерно-текстильним покриттям /кремн!йорга-н1чна пл!вкова сполука "Сигма", пориста кошозиц!я» текстильна тканина/. На 30, 90, 150 день спостереження сполучнотканинно! нап-сули не виявлено, Bei п елементи /кл!тинн!г волокнист!/ були роз-м'щен! Mi к волокнами текстильною покриття. Не виявлено також atxs-ментац!! прилегллх тканин, що дае дхдетави стверджувати про повну гзолящю ыетал!чног основи вз!рця в!д тканин орган!зму тварини шарами композитного покриття,

Вивчення мовливост! функд!онування пристрою даш нак!сткового остеосинтезу з комлозятним покриттям проводили п!сля створення моделей вогнепальних та в^дкритих переложив у 20 собак. Шсля проведения цервшшеп xipypri4Hoi обробки дих дошкодасень к!стков! в!д-ламки фшеуваяи при строями для нак1'сткового остеосинтезу з покриттям. Слостереаешя за тваринами продовжували до 90-го дня. 3 пер-шого дня пхеля операц!! bcim д!ддосл!днш тваринам в м!сце пошкод-ження через м!кро!ригатори вводили трипс!нг террил!тин; з 3-во дня - пен!цил!н» генташцин, канам1цин в терапевтичних дозах. В залежност! в!д наявност! та тривалостГ гн!йкого ускладнення введения aHTHÖioTiiKf'b продовжували до 10-15 дня»

Первинае заживления операцШно! рани без ускладнень з поел!-

дуючим видуганням та зрощенням переломГв наступило у II собак. Ран-н1 п!сляоперац1йн1' ускладнення вшшкли у 6 тварин, п{зне'- у одно Т. Причому,, у двох - з вошепалышш переломами - не зв'язан! з нагноениям операц1йно! рани /артерГальна кровотеча* тромбоз маг!'ст-рально! артерИ/* Кровоточа л1'кз1'дована при повторнШ операц!Гг а тромбоз магГстЕально! артор!Г прив!'в до эагибел! тварини. У 6-и собак п!сляоперац1йнГ гн1йн5 ускладнення булл лГкв1дованГ введениям антибактерГальних препарат!в через м}кро!ригатори, У даох тварин, внаслгдок нестаб!льноГ первинноГ $1ксац5!' перелому Г вто-ринного змГщвння к!сткових вГдламк!в на 4-й та 6-й день в(дповГдно п5сля первинноГ х!рург1чно! обробки проведено повторну операцГю по вщновленню стаб}льносг! 1исткових вгдламк!в. КоясолГдацГя вГд-крптих та вогнепальних переломов довгих к¡сток в оптимальн! терм(-ни /90 дн5в/ наступила у 16 п!ддосл!дних тварин,-

Таким чином,, е п5дстави ствердаузати, що проведена первинна х!рург!чна обробка ран у тварин з вщсритими та вогнепалвнивд переломами довгих к 1'сток з послГдуючим стаб!льним остеосинтезом роз-робленим пристроем для нак!сткового остеосинтезу з композитним по-криттям„ дала можяав!сть лхквтдувати гн1йн! ускладнення шляхом створення Гх дифузно-вогнищевого депо в покритт! пристрою та зон! ■ пошкодження,, керовано-пролонгованого доповнення л1кувальних серед-ник!в через м1кро1ригатори ; забезпечило адекватн1 .умови для кон-сол$дад!1 дерелом1в в оптимальн! терм1ни.

В удавах м1жрайонното ортопедо-травматологГчного в!дд1лення ПрилуцькоI м!сько1 л1карн! та в1дд!лвння уснладнено! травми 1вано-Франк!всько1 обласпо! клЫчно? л1ка|>н1' у 25 хворих з в!дкритими переломами довгих кгсток проведено первинну х1рург1чну обробку ран 1з стабШзац1ею кГсткових в1дламк!в пристроем для накГстко-вого остеосинтезу з композитним докриттям. По локал!зацГГ пошкод-женого сегменту пристр!й застосовано на стегн! у 12 хворих, на

гом1лц! - у 8, на плеч! - у 4, на передол1чч! - у 2. При цьому ке-рувались особливостямд анатомГчноГ будови сегмент!в та типами' переложив» Зг!дно класиф!кац11 А.В.Каштана та О.М.Марково! хворГ як1 п!длягали нак1Стковому остеосинтезу пристроем з покриттям ввносились част!ше до II Б типу /12 хворих/, а також спостер1га-лись з типами II А, I Б, III Бг II В /по три патента/, III В, 1У тип / по одному випадку/. Переваяна б!льш1сть хворих госп!та-л!зована в перпи три годани в]д моменту одержання травми» П1сля 5х обстеження, проведения комплексу протишокових заходов здИсне-на рання первинна хГрургЛчна обробка, яка у наших хворих мала своI особливост! на зазершальному етап! II проведения при ф1кса-Ц! I в!дламк1в довгих к1сток розробленим пристроем та при пЛсляопё-рац1Иному ведены! хворих. При иаявност! показань п!сля проведения основних етап¡в первинно! х!рург!чно! обробки в!дкригих перелом!в вгдновливали цШсгь довго! к!стни з допомогою нак1сткового ф!кса-тора з пол1мерно-текстильним покриттям та виведенням нашк!рно м!~ кро!ригатор1в. У п.!"сляолерац{йному пер!од! основну увагу спрямо- . вували ка боротьбу з !нфекц1ев безпосередньо в операц!йн!й ран!» В дерш!' 3-5 дшв це досягалось завдяки створеному депо антиб!оти-1'Лв у композитному пол5мерно-текстильному покритт! пристрою,, шляхом !шрегнац1! його електрофоретичним або ультразвуковим методами. А в посл1дуючому лгкувальнГ середники в покритт1 додовнивали шляхом пролонгованого керованого введения 1х через м!кро!ригатори. Вводили протеол!тачн! фермента /трипсинр террил!тин/ на протязI перших 3-5 дшв, пот)м додавали антиб!отики /пеи!цил!н, геитам!-шн/ в терапевтичних дозах, препарата, що сприяють проникненню антибТотик1в у б!льш глибок! тканини /д!мексид, д!оксидин/,- роз-чини антисептиков, Введения л!кувальних середник!в через м!кро!ри-гатори продовжували до 10-15 дня зг!дно бактер 1 о лог !'чних досл(д-жень раневого ексудату,, що краплею вид!ляеться по ы!кро!ригатору.

Час функцГонування м!кро!ригатор!в не обмежений, При появ! ознак нагиоекня /бактер!олог!чне досл!дження виявило р^ст м!крофлори/ до м!кро!ригатор!'в пГд'еднувались системи для довенного переливания або з допомогою апарату "Л!яеомат" вводились антйбактер!альн! су-мш! на основ} антисептик!в э антиб!отиками та протеол!тичшми ферментами до 2-3 л на добу, тоб-то проводили припливно-ст!чне дренування. Керувались також результатами антиб'ютикограм»

3 25 хворих з в!дкритими переломами довгих к!сток, яким ви-донано 26 оперативных втручань з використанням пристрою з компо-зитним покриттям та створеним керовано-пролонгованим депо л!'ку-вальних середншив гн!йн!" ускладнення винякли у 5, що становить 19,2^ 1 е нижче показншс!в А.В.Каялана /1982/ - 21,4/?; А»В.Лашга-на /1985/ - 25,В. 1.Кулика /1982/ - 44,7%; Н.е.Махсона /1985/ - 75$ - при використаш! заглибяих ф!ксатор!в. Однак, ц! ускладнення бул:: л!кв!дован! шляхом використання депо лГкувальнкх середник!в в покритт! пристрою та його доповнення до усунения ускладнення. Остеом!ел1т у хворих не спостерГгався, Скоротились Г середа^ терм!ни зрощення в!дкритих перелом!в довгих кГсток. Так у хворих з вГдкритими перелома!,ш кГсток гом!'лки середн!' терм!ни зрощення становили 5,5 м!с., а за даними лГтератури 6-10 м!'с. Середн !й терм!н зрощення стегновоГ кГстки - 5,1 мГс,, пор!вняно з 4,5-8 м!с - за даними л!'тератури„ Терм1нк консол!'дац!'г в!дкритих переломов плечово! к!стки - 4Д м!'сг за даними л!'те^атури 3-6 мГс, Зрощення в!дкритих перелом!в к!сток передал!'ччя - в ! доов 1'дно 4 м!'с. та 3-6 м! с. Спостереження за хворями через 3-6-12 м!с п!'сля операцМ дало мояшив1сть стверджувати, що зрощення перелом!в наступило у вс!х наших пад1ент!в» Б!лыи!сть з них /18/ повернулось до свое! профес!г.

Таким чином одержан! результати л!кування хворих з в!дкритими переломами довгих к1сток при застосуванн! пристрою для наж!стково-

го остеосинтезу з композитами покриттям,, створенн!' керовано-про-лонгованого депо л!кувальних середник!в живому, ствердауючи клГ-н!'чну доц!Льн1сть використання цього пристрою не виключають !'шпих метод!в комплексно? профилактики та л!кування' гнШних ускладнень, а лише суттево Гх доповнюють»

В И СНОВКИ

I» Ексяериментально-кл!н1чними дослГдаеннями доведено, що розроблене пол1мерно-текстильне покриття композитного нак!стково-го пристрою покррцуе сп!вв!дношення фГксатора до кГстки за рахунок у творения захисту в!д негативного взаешвшшву м1'ж орган!змом та • ыеталевим !'мплантатом, здовяуе тривал!'сть функцГонування стабильного пристрою в умовах в1дкритого та вогнепального перелом!в ус-кладнених нагноениям, запоб!гае розвитку металозу.

2. Дан! експериментаяьних досл!джень доводить ефективн!'сть пол!мерно-текстильного покриття пристрою завдяки створенню в ньо-му керована-пролонгованого депо антибактер!альних речовин в л!ку-ванн! в!дкритих та вогнепалышх лерелом!'в довгих к!сток. Це в!д-кривае шлях до вироблення рекомендадШ в!дносно раннього метало-остеосинтезу п!сля первшшо I х!рург!'чно1 обробки, при певних пока-заних типах в!дкритих та вогнепальних переломах в кл1н!чн!й прак-тиц!,

3, Результаты кл!н!чних досл!даень ефективност! розробленого пристрою з полхмерно-тенстильшш покриттям, посл!'дуючим створек-ням керовано-пролонгованого депо л{кувальних середник!в стверджу-ють високу ефективнГсть дано! методики при л!куванн! в!дкритих та ускладаених переломГв.

4» Розроблений комплект !нструментар!ю для нак!сткового ме-талоостеосинтезу оптим1'зуе умовн, зменщуе травматичн!сть та ско— рочуе тривалгсть оперативного веручання. Разом з тиы, конструкция

пристрою для нак!сткового остеосинтезу з композитним пскриттям дозволяв його застосуванн£„ користуючись {снуючим 1нструментар1-ем забезпечуючи таким чином ун!версальн!сть методики.

5» Викорястаяня нак!сткового пристрою з композитним покрит-тям з посл(дуичою локальною антибактерГальною терап!ею може бути рекомендоване при в!дкритих переломах довгих к!сток типГв I А, I Б, I В, II А» II Б, III А, а також при закритих та в!дкритих переломах ускладнених. супутн!ми пошкодаеннями судин, нерв1в, де заживления рани первинним натягом в!д1грае принципово ваяливе значения.

ОСНОВНИИ ЗШСТ ДИСЕРТАЦ11" ВИКЛАДМЮ В ДРАКЯХ;

1, Устройство для накостного стабильного и компрессионного остеосинтеза длинных трубчатых костей // Тези долов1дей на X з"Тзд( травматолог 1в-ортопедГв Укра!ни, - Одеса,' 1987,- ч.П,-С,94 /сп!'вавтор Ю.МЛсельсышй/.

2, Моделирование открытых переломов у животных в експерипен-те. Рукопис депонований в ВНДШ1 МЗ СССР №8991-1387 /сп!'вавтор Ю.М,Ясельськйй/,

3, Вдосконалекий тестовий взИрець // Рац1онал!заторськГ прб-позицГГ лабораторМ' ендопротезування. Аннотований каталог.-1вано-Франк(:вськ^ 1991,- С.II /сп1вавтори 1.БЛ?рид1ва> ЮЛЛЛсель-ський, Я .0 .Попович/.

4, 1мпрегнатор // Рац!онал!заторськ1 пропозиц!I. Аннотований каталог,- 1вано-ФранкГвсьЕ, 1991,- С,52 /сп?вавторл Я.О.Попович, Ю»М,Ясельський, В.МЛавлш, ТЛДСовалишн/,

5, ПристрИ для моделювання пластин для оотеосинтезу.// Ра-ц1оналГэаторськ! пропозицМ лабораторI I ендопротезування, Аннотований каталог,- 1вано-ФранкГвськ, 1991,- СД37 /спГвавтори ОЛ. Стершие» Я .0.Попович, Ю.М.Ясельеький/.

6. СпосГб виготовлення пристрою для нак1стнового остеосинтезу з мгкро1ригаторами // Рац1онал1заторськ$ пропозиц!! лаборато-рП ендопротезування. Аннотований каталог,- 1вано-Франк{вськг 1991, С.58 / сп1вавтор Ю»." ..Тсельський /»

7, Пластини для нактсгхового остеосинтезу дерелом1в великого-м!жовоЗ к1стки // Рац1онал1заторськ1 пропозиц!'? лабораторП-ендопротезування.. Аннотований каталог»- 1вано-Франк{вськ, 1991,- С,59 / спГвавтори Ю.М.Ясельський, Б.I,Фриз/,

8» Пластини для стаб1льного иак(сного остеосинтезу переломов трубчатих к!сток собак в експериыент! // Рад1онал1заторськ! про-позпцП лаборатор! I ендопротезування. Аннотований каталог,- 1ва-но-Франк!вськ,. 1991.- С.60 / сп!вавтори В,М.Павлюк, Я.0.Попович, Ш.З.Ясельський/.

9. Згинач накгсткових фГксатор*в // РацГонал1заторськ1 про-позицП лабораторП ендопротезування. Аннотований каталог,- 1вано-Фраик!вськ, 1991,- С.61 / спОвавтор Ю.Ы.Яселъський/.

10. Пластини для накхсткового остеосинтезу д1аф5зарних пере-лом!в к1Сток передпл!'ччя // Рац1онал{заторськ1 пропозицН лабораторП ендопротезування. Аннотований каталог,- 1вано-Франк1вськ, 1991,- С.62 / спГвавтори 10.М.Ясельсышй, В,I,Фриз/,

11, Спос!б виготовлення композитного пристрою для нак{сгково- . го остеосинтезу // Ращонал1заторськ1 пропозицП лабораторП ен-допротезування. Аннотований каталог,- 1ван0-франк1вськ, 1991»-С.63 / сп1вавтор Ы.М.Ясельський /.

12, Пластини для нак1сткового остеосинтезу д1'аф!зарних пережав плечово! к!стки // Рац!оиал!заторськ1 пропозиц!г лаборатор(7 ендопротезування, Аннотований каталог,- Iвано-Франк?вськ, 1991 .-С,64 / сп1вавтор Ю.МЛсельсышй/.

13. ПристрШ для моделзавання вогнепальних переломов довгих трубчатих к!сток в експеримент! на тваринах // РацГонал1затореьк1

пропозиц!I лаборатор!'! ендопротезування, Аннотований каталог,-1вано-Франк!вськ„ 1991,- С.65 / сп1'вавтори Ю.М.Ясельський„ СХ'. Кркницький/,

14. Спос!б проведения нак!сткового остеосинтезу при в!дкри-тих та вогнепальних переломах довгих трубчатих к!сток пристроем з м 1 кро1ригатораки // Рац1онал1заторськГ пропозиц!! лаборатор!? ендояротезування, Аннотований каталог.- 1вано-Фрзнк!вськ, 1991,-С.66 / спГвавтор ЮЛЛсельський/.

15» Пневмодрель // Рац!'онал1заторськ1 пропозиц!Г лаборатор! г ендопротезування.. Аннотований каталог.- 1вано~Франк!'вськ,. 1991,-С.67 /спГвавтор ЮДЯЛсельський/.

16. 1шрегнатор експериментально-кл!'н!чний // РацГоналГзатор-ськ! пропоэицП лаборатор!! ендопротезування. Аннотований каталог.-1вано-Франк!вськ, 1991..- С.68 / спГвавтори Я.О»Попович„ Ю.М,Ясель-ський, Т,М.Ковал1!шин/.

17. Пристр!й для моделювакня вГдкригих перелом!в довгих трубчатих к1'сток в експеримент!' на тваринах // Род! о на л!' з ат о рс ь к! пропозиц! лаборатор! г ендояротезування. Аннотований каталог.-1вано-Франк!'вськ„ 1991,- С .69 / сп{вавтбр Ю.М.Ясельсышй/.

18., Штчяк // Рац1онал!заторськ! пропозиц!'Г лаборатор Г Г ендопротезування, Аннотований каталог,- 1вано-Франк!'вськ„ 1991,-С.70 /спГвавтор ЮЛЛселъсьний/,

19; Дискова-мГкропила дал проведения ман!'пуляц!й на к!стках лабораториях тварин // Рад!онал!'заторськ! пропозиц! ! лаборатор! Г ендояротезування.. Аннотований каталог,- ?вано-Франк!'вськ, 1991,-С.71 /сп!вавтор Ю.МЛсельський/.

20, Контрактор '// Рац1'-онал1'заторськ!; пропозиц! I' лаборатор! ? ендояротезування. Аннотований каталог,- 1вано-Франк!вськ„' 1991,-С,72 / спГвавтори ЮЛ,Ясельський„ ЮДЗ.Ясельський /,

21, Спос!б пост!йного введения лГкувальних препарат!в в зону остеосинтезу // Рац!онал!заторськ! пропозиц!У лаборатор!! ен-

допротезування,. Аннотований каталог,- 1вано-Франк1вськг 1991,-С,73 / спГвавтор Ю.М.Ясельсъкий /.

22«. Викрутка // Рац!'онал1заторсыс! пропазицП- лабораторИ ен-допротезування.. Аннотований каталог,- 1вано-ФрачкГвськ, 1991,-С,74 / сл!вавтор ЮЛ.Яселъський/.

23, Комплект тестових зразк!в // Рац1'онал!заторськ1 пропа-зицП лабораторП ендопротезування, Аннотований каталог..- 1вано-Фрашивсък, 1991,- С.75 / сн!вавтор ЮЛ.Ясельсышй /.

24, Сцос!б вивчення реакцП на }мплантац1ю зразк!в // Рац!о-нал!заторськ! дропозицН лабораторП ендопротезування, Анноцгова-ний каталог,- 1вано-ФранкГвськ, 199Г,- С.77 / сп!вавтор Ю.М.Ясель-ський /.

25, Пластинк для нак1сткового остеосинтезу д!а$1зарних перелом }в стегновоГ к!стки // Рац!онал1'заторськ1' пропозицП лабораторИ ендопротезування.. Аннотований каталог..- 1вано-Франк1всък, 1991..-С.78 / сп1вавтор Ю.М.Ясельський /,

26, Голка провГдник // Ращонал!заторськ1 пропозицП лабора-торГ! ендопротезування., Аннотований каталог,- 1ван0-франк1вськ, 1991.- С.124 / сп!вавтори Ю.М.Ясельськийг Ю.Ю.Ясельський /.

27, СпосГб вивчення реакцП тканин организму тварин на зб1льшення поверхнево! площини Гмплантату // Рац1онал1заторськ! пропозицП лабораторИ ендопротезування, Аннотований каталог.-1вано-Франк!'всък, I99I.-C.IS5 / сп!вавтори Ю.МЛсельський,

В.М.Павлик ■/.

28, Устройство для накостного остеосинтеза. А.С, #1248096 СССР, А 61 В 17/58, 01.04.86 г. / сп1вавтори Ю.М.Ясельський, ЮДЛзкелевський, Я.О.Попович, Н.Ы.Федосеева,, СЛ.Ротенбург/.

29, Вим!рювач глибини отвору в к!'стц1. Рац1онал1заторська пропозиц!я № 3/2101 в!'д 22.02,93 р. / спГвавтор Ю.МЛсельський /»

30, Шсткопласишотримач, РацГоналГзаторська пропозиц!я й 37/2135 В1Д 09.04.93 р. /сп1вавтор ЮЛЛсельський /,

31, Способ испытания тестовых образцов. Рационализаторское предложение № 1237 от 22,10,83 г. / соавтор Ю»М.Ясельский /.