Автореферат и диссертация по медицине (14.00.11) на тему:Антимикотическое, трихомонацидное и контрацептивное действие профилактического противовенерического препарата цидипол как предпосылки расширения сферы его клинического применения (клинико-экспериментальное исследование)

АВТОРЕФЕРАТ
Антимикотическое, трихомонацидное и контрацептивное действие профилактического противовенерического препарата цидипол как предпосылки расширения сферы его клинического применения (клинико-экспериментальное исследование) - тема автореферата по медицине
Кравченко, Андрей Владимирович Киев 1996 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.00.11
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Антимикотическое, трихомонацидное и контрацептивное действие профилактического противовенерического препарата цидипол как предпосылки расширения сферы его клинического применения (клинико-экспериментальное исследование)

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ -. імені академіка О.О. Богомольце

Іїв пранах рукопису

/ ----------------------

КРАВЧЕНКО Андрій Ьолвдимировя**

АНТИМІКОТИЧНА, ТРИХОМОНАЦИДНА ТА КОНТРАЦЕПТИВНА ДІЯ ПРОФІЛАКТИЧНОГО ПРОТИВЕНЕРИЧНОРО ПРЕПАРАТУ ЦИДІПОЛ ЯК ПЕРЕДУМОВИ РОЗШИРЕННЯ СФЕРИ ЙОГО КЛІНІЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ (кліижо-екотеримїнталнгі дослідження)

14,0 і Л 5 - птарві та венеричні хвороби

АВТОРЕФЕРАТ диссртатУ на здобуття наукового ступеяя кандидата медпчнкх наук

Робота виконана б Українській медячній стоматологічній академії на кафедрі шкірних та венеричних хвороб.

Наукові керівники: доктор медичних наук,

професор 1.1. Мавров доктор медичних паук, професор ЕкГ. Кравченко

Науковий консультант: доктор хімічних наук.

. професор ОЛ. Грюоду»

Офіційні опоненти: доктор медичних наук,

професор І.Н. Ляшгнко кандидат медичних наук, доцент ЮЛ. Бойко

Провідна установа. - Дніпропетровська державна ^еднчяа академія: 320005,'^Дніпропетровськ, аул.Да»£яйшсы<ого X/,

Захист дисертації відбудеться

_годнні на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д.01-21.06 Національного медичного універснгг-іу ім.О.О.Богомодьця: м.Хшв, бульвар Шевченка, 13.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного медичного університету ім. академіка О.О. Богомольця (Киїа-57, просо. Пс-'їмоги, 34).

Автореферат розісланий

Вчений спсрета]і Спеціалізовано? вчмюї Ради кандидат шедачшіх ііаух,

доцент М.П. Шмигла.

АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ Серед лікарських препаратів, дозволених МОЗ України для використання в якості засоби особистої профілактики хвороб, що передаються статевим шляхом (ХПСШ) добре відомі 0,05% розчин хлоргсксидину біппоконату, 0,01% розчини мірамістину і етонію та цидіпол. Перші три препарата за хімічно-** структурою є поверхневоактнвними речовинами (ПАР) і являють собою антисептики широкого спектру антимікробної дії. Препарати виявилися ефективними також по відношенню до деяких збудників ХПСШ, шо стало підгрунтям для їх застосування в якості індивідуальних профілактичних засобів (Овчинпжов Н.М., Скуратович А А.. 1978; Скуратойич А.А..І980; Милявський ЮА., 1986; Милявський А.И., та спів., 1992). Клінічний досвід

використання ПАР свідчить про їх достатню профілактичну ефективність, проте в спеціальній літературі частішають повідомлення про деякі побічні ефекти, пов’язані з використанням цих препаратів, їх небездоганну надійність (Шатилов АЗ., 1991, Окапо М. та спів., 1989).

Серед вищезгаданих, нашу особливу увагу привйрнув

профілактичний противенеричннй препарат Цидіпол, який також с антисептичним препаратом широкого спектру дії, активним по

відношенню до збудників ХПСЩ (сифілісу, гонори, трихомоніазу), але суттєво відрізняється від згаданих препаратів із групи ПАР (В.Г.Кравченхо, 1985). Справа в тім, шо иидіпоя, як відомо, є комплексним препаратом, що створювався з самого почату як засіб індивідуальної профілактики ХПСШ з урахуванням* механізму розвитку інфекційного процесу при цих захворюваннях. Виключною властивістю цидіполу, завдяки присутності в ньому днмекенда. с його здатність проникати крізь неушкоджену шкіру або слизові оболонки і, в такий спосіб, “наздоганяти4 збудників хвороб в товщі тканин. Саме з цією властивістю препарату пов’язаний його більш глибокий та надійний профілактичний ефект. Передбачаючи розширення спектру клінічного застосування цидіполу ми вважали за актуальне вивчення протигрибкових, про тизаплідних властивостей препарату, його терапевтичного ефекту при лікуванні урогенпальн ото трихомоніазу. Виявлення таких властивостей далоб змоіу, на нашу думку, значно розширити фармакологічний та клінічний спектр цидіполу - препарату, який зарекомендував себе як надійний профілактичний противенернчний засіб. ,

Нам також здавалося актуальним підібрати більш раціональне дозування цидіполу в новій полімерній упаковці, оскільки існуюча скляна мас певні недоліки. Зокрема, вона с призначеною виключно для чоловіків, хоча властивості препарату цілком дозволяють

використовувати кого жінками. Упаковка також містить надто мало препарату, аби використовувати його з лікувальною метою.

Ось чому актуальним завданням був також пошук нової упаковки для цидіполу, яка не Мала б недоліків існуючої і дозволяла використовувати можливості препарату якнайповніше.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ Ми поставили собі за мету розширити показання для клінічного застосування цидіполу і провести його випробування в якості лікувального

протитрихомонадного засобу, а також визначиш раціональне

дозування препарату в новій упаковці з врахуванням передбачувана'; умов його використання.

ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ Для досягнення поггпвлг.чої мети, ми вирішували такі завдання:

1. вивчити дію цидіполу на дерматофгш та дрікажсподібні гриби;

2. дослідити вплив цидіполу на сперму тварин та людини в дослідах in

vitro, та вивчити контрацептивні властивості препарату в

експериментах з лабораторними тваринами ;

3. провести клінічні випробування цидіполу в якості локального засобу лікування трихомоніазу у жінок;

4. маючи на меті розширеній показань для застосування

цидіполу .визначити оптимальне дозування , та підшукати для

розміщення препарату відповідні упаковки егред ms,

. виробництво яких налагоджено в нашій країні;

5. довести, хцо в умовах зберігання цидіполу в пропонованих упаковках його фармакологічні властивості не змінюються, а фізико-хімічні параметри відповідають вимогам Тимчасової Фармакопейної статті (ТФС) ,42-1782-88 “Цидіпол”;

6. вивчити місцсвоподразшовальний ефект цщгіполу, що зберігався в пропонованій упаковці.

НАУКОВА НОВИЗНА Вперше доведено високу протигрибкову активність цидіполу по відношенню до грибів роду Mxanis, Т-гиЬпд» та C-albicans. Розроблено оригінальний спосіб місцевого лікування цидіполом урогенпального трихомоніазу у жінок, (приоритетна довідка N95052207 від 4.05.95 на заявку на винахід: “Спосіб лікування урогенпального трихомоніазу у жінок). Вперше виявлено сперматоцидну дію цидіполу та його контрацептивні властивості, що поряд з профілактичним противенеричним ефектом робить користування цидіполом більш зручним, надійним, привабливим для пацієнтів. Обгрунтовано раціональне дозування та розміщення цидіполу а нові полімерні упаковки. Доведено, що протягом

рекомендованого терміну придатності препарат зберігає стабільність, не втрачає своєї фармакологічної активності і не набуває місцевоподразнювальних властивостей.

ТЕОРЕТИЧНА І ПРАКТИЧНА ЦІННІСТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ Доведено наявність протигрпбхової дії цндіполу, а також ного контрацептивних властивостей, що дає підстави для проведення подальших клінічних випробувань цндіполу в якості фунгіцидного та контрацептивного засобу.

Успішні клінічні випробування цндіполу в якості терапевтичного засобу для лікування уроге.чітального трихомоніазу у жінок дали можливість рекомендувати розроблений нами оригінальний спосіб лікування в медичну практику, а також представити- матеріали в Фармакологічний комітет МОЗ Ухрашн про розширення показань для використання цндіполу.

В результаті проведених досліджень для розміщення цндіполу запропонована полімерна упаковка двох типів: однодозова (2мл) та багатодобова (ІООмя), іцо дало підстави порушити питання перед Фармакопейним Комітетом МОЗ України про перегляд Тимчасової Фармакопейної статті 42-1782-88 “Цидіпол" в розділі “Упакування”.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ, ЯКІ ВИНОСЯТЬСЯ НА ЗАХИСТ:

1.Цидіпол володіє протигрибковою діао по відношенню до грибів роду T.rubrum, M.canis та С.albicans.

2. Значний трихомонацидний ефект та відсутність місцевоподразшовальноі дії дозволяє рекомендувати цидіпол для лікувзння урогенгтальпсго трихомоніазу у жінок за розробленою нами методикою.

3. Цидіпол миттєво припиняє рухливість сперматозоонів з дослідах in vitro, а також ефективно запобігає вагітності піддослідних тварин, що передбачає застосування в майбутньому цндіполу в якості контрацептивного засобу.

4. Розміщення цидіполу в упаковки з поліетилену високого тиску: багатодозову (місткістю ЮОмл) та однодозову (місткістю 2 мл) с можливим і доцільним.

АПРОБАЦІЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ НАУКОВИХ РОЗРОБОК-Матеріали дисертації обговорені на науково - практичній конференції лікарів - дерматовенерологів Запорізької області (1988), науково - практичній конференції “Актуальні питання дерматології та венерології” (Запоріжжя, 1989), науково - практичній конференції в Дніпропетровську (1992), на Шостому з’їзді- дерматовенерологів України (Харків, 1992), на

з

науковій конференції, присвяченій 75-річчю проф. Дудченка Мл5 (Полтава 1594), на V конгресі Світової федерації Украінсьхи ліхарсьхих товариств {Дніпропетровськ, 1994), також доповідадис на засіданні обласного наухового товариства дерматовенерологі Полтавської області в 1994р., на засіданні розширеної медичної рад дсрматовенероаогічної служби Полтавської області в 1995р.

За матеріалам}! дисертації отримана Приоритетна довідк N95052207 від 4.05.95р. на заявку на винахід: “Спосіб ліхуванн урогенітального трихомоніазу у жінок”. Підготовані матеріали дл подання а Фармакопейний комітет України з метою перегляд Тимчасової фармакопейної статті 42-1782-88 "Цидіпол” в роздії . “Упакування*, а також матеріали для Фармакологічного комітет України з метою толочення в інструкцію про використання цидіпол методики лікування урогенітального трихомоніазу у жінок. Методик лікування цидіпоіюм урогенітального трихомоніазу у жіно впроваджено а Полтавському обласному шкірно-венерологічном диспансері (гой. лікар Каменев ВД.) та жіночій консультації 4-міської папіклшікн м. Полтави (завідувач Саричева Т.І.).

ПУБЛІКАЦІЇ

Фрагменти дисертаційної роботи подані в 1 б публікаціях.

СТРУКТУРА І ОБСЯГ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Дисертація викладена на 158 сторінках машинопису і кістить встуг аналітичний огояд літератури, матеріали і мггоди досліджень, і розділів гласних досліджень, підсумки, висновки, перелік використане літератури* Ілюстративний матеріал складається з 25 таблиць, < малюнків та 4 фотографій. Вказівник літератури містить 2Г літературних акерея: 1}4віічюняннхта 103зарубіжних.

ЗМІСТ РОБОТИ .* Маглрїхіш і метода дослідхешш:

" При дослідженні впливу цидіполу на гриби за основу була прийняв методики вивчення протигрибкових препаратів, запролокован відділом мікології Центрального шхірно - венерологичного інститут (м.Москва) ;.в якості стандартних. Дослідження проводилися : культурами М.сапі$, Т ліЬгитп та СлІЬісат.

На першому етапі, для орієнтовної оцінки протигрибково активності препарату використовувалася методика посіву завис

культури гриба в фізіологічному розчині на чашки Пеірі з твердим середовищем Сабуро. Після засіву чашки Петр і на поверхні поживного середовища стерильною скляною трубочкою робили лунки діаметром 6mv 'всього 4) і вносили _в них по 1 краплі цидіпола (крім однієї лунки - контрольної куди вносилася крапля фізіологічного розчину). Після цього чашки Петрі залишали в термостаті протягом 7

- ! 4 днів. Облік результатів вели за розміром зон пригнічення росту культури гриба.

Б подальшому, для визначення мінімальної фунгістатнчної концентрації цидіполу в поживному середовищі використовували широко відому методику серійних розведень. І,нарешті, для ьнз начення мінімальної фушщітиої концентрації, ми користувалися методикою пересіву вмісту пробірок з серійними розведеннями, в котрих візуально Сули аідсуттп оятагн росту триба, на пробірки зі скоше<ят агаром Сабуро. Відсутність ропу культурі» досліджуваних ■ грибів на поверхні середовища свідчила про фунгіцидну дйо препарату від повідної концентрації.

Контрацептивні властивості цидіполу вивчали в дослідах in vitro і на лабораторних тваринах. В експериментах in vitro свіжу сім’яну рідину змішували з рівним об'ємом цидіполу І розглядали в світловому мікроскопі (“Віолам”, об’єктив 40 х, окуляр 7 х). Варіантом методики було створення “містка” між двома краплями (сперми та цидіполу) на предметному склі безпосередньо на столику мікроскопа для спостереження за посту повістю контакту препарату з сім’яною рідиною (метод Шерешевського). Враховували повноту імобілізації сперматозоонів та час,протягом якого вона відбувалася.

Методика дослідів з лабораторними тваринами полягала б наступному: лабораторних тварин (білі миши, білі щури, морські свинки та кролики) під час тічки парували шляхом підсадки самиць до самців. Перед підсадкою піддослідним самицям внутрішньсвагінально вводили цидіпол в рідкій формі за допомогою туберкулінового шприця з спеціальною насадкою, або у вигляді супозиторіїв, що містили 50% препараіу. Самиці підважувалися до самців щоденно або через день на 2, 4, та 9 годин щоразу.

Позитивними вважалися результати при відсутності вагітності у самиць, що були в злучці. .

Для лікування трихомоніазу у жінок нами була запропонована власна методика: хворій спочатку проводиться спринцювання 2% водним розчином харчової соди з наступним висушуванням слизової піхви ватяно-марлевим тампоном. Після спринцювання вульва і піхва за допомогою іншого тампону ретельно змащується цидіполом. Кожна Процедура закінчується введенням в уретру за допомогою крапельниці 1 мл препарату.

' Курс лікування тривав 5-8 днів. Терапевтичні процедури проводилися щоденно одноразово або двічі на день.

Результати лікування контролювали за загальноприйнятими бакігріоскопічними (нативні та фарбовані препарати) та бактеріологічною (посіви матеріалу від хворих на рідке середовище СКДС) методиками.

Аналіз виділень проводили під час лікування щоденно перед кожною черговою процедурою. Про позитивні результати лікування свідчила лише відсутність Trichomonas vaginalis в мазках і посівах як відразу по закінченні терапевтичного курсу, так і в аналізах виділень через 10 та 30-45 днів після лікування. •

Хворим контрольної групи проводилося лікування згідно з методикою, застосовуваною в гінекологічній практиці в умовах жіночої консультації (завідувач Саричева Т.І.) 4-ї міської лікарні мЛоягави: трихопол по 1 таблетці двічі на день в поєднанні з щоденними спринцюваннями 10% розчином кухонної солі. Лікування проводилося трьома десятиденними курсами з перервами в 10 днів після кожного курсу.

Замість трихополу призначали також тінідазол по 4 таблетки в с*(ин прийом одноразово на початку кожного з трьох курсів лікування. Кшніко-етіологічним видужанням вважалася відсутність

трихомонад у мазках і посівах матеріалу від хворих, взятих по закінченні терапевтичного курсу. .

З метою вивчення хіміко - аналітичних властивостей цидіполу, розміщеного в запропонованих нами полімерних упаковках протягом затвердженого фармстаттею терміну зберігання ми, для скорочення тривалості дослідів, зберігали препарат в зазначених упаковках методом “прискореного старіння” при температурі 20-22 С (Инструкция И-42-2-82, Москва, 1983). .

Для когаролю параметрів ТФС 42-1782-88 “Цидіпол” використовували відповідні хіміко-аналггичні методики, затверджені відділом стандартизації колишнього Всесоюзного НДІ хімії і технології лікарських засобів.

Важливо було з’ясувати, чи не відбувається під час зберігання цидіполу в полімерній упаковці екстрагування ним з полімеру деяких речовин (залишків мономеру, стабілізаторів, пластифікаторів тощо), які могли б впливати на якість препарату. Для індикації цих речовин використовувався метод високоефективної рідинної хроматографії, який мас велику інформативність, чутливість, ха с найбільш об’єктивним з існуючих методів аналізу. Застосовували рідинний хроматограф “Милихром - 4” (виробництво ВО “Научприбор”о м. Орел). Оскільки деякі речовини, в силу своєї слабкої хроматографічної

*

рухливості або недостатньої чутливості детектора до них, можуть не

з'являтися на хроматоірамах, паралельно до хроматографічних досліджень проводили також спектрофотометричні дослідження

стабільностіпріпарату — під—- час- зберігання._______Для цього на

спектрофотометрі “Зрессгсі М - 40” знімали спектри поглинання розчинів препарату, що були приготовані для кількісного визначення. Для порівняння готували також плацебо ( суміш димексиду і ПЕО- 400 в співвідношенні 4.7:95), спектри поглинання котрого також знімали.

При вивченні місце^оподразнювальної дії цидіполу, розміщеного з полімерні упаковки, протягом терміну його зберігання ми використовували загальноприйняту методику (Хаджай Я.І. та співавт., 1933: Кравченко В.Г., 1985). Вивчалася дія цидіполу на шкіру та слизові оболонки декількох видів тварин, а також здорових добровольців віком від і 3 до 24 років. Дія на шкіру досліджувалася шляхом втирання в неї препарату. Вплив цидіполу на слизові оболонки очей, статевих органів та прямої кишки , тварин вивчали, вводячи препарат в кон’юнктнвалыиш прост,р або в порожнини згаданих органів. Спостереження за поведінкою тзарин та їх загальним станом проводили протягом 15 днів, після чого частину тварин забивали методом декапітації для гнстологічного дослідження тканин. .

Людям з числа'добровольців цидіпол закапували з очі, в

зовнішній огеір уретр?! у чоловіків і жінок, а також вводили тампони, змащені ііидіполсм, у піхву. Процедури проводили і-2 рази на день протягом І0 днів. Місцевоподразнювальний ефект оцінювали по суб’єктивним відчуттям добровольців та об’єктивним ознакам ^ступінь гіперемії, її тривалість, наявність набряку, зміни з мазках).

Результати досліджень.

Результати дослідження протигрибкових властивостей цидіполу.

Під час досліджень в різні строки було виділено від хворих 10 культур М.сапіз, 9 культур Т.гиЬгаш та 7 культур С.а1Ьісапі&. Експерименти ставили через 4, 7 та 12 місяців від початку зберігання цидіполу в різних видах упаковки (двох зразках полімерної упаковки: “Флакон” - ЮОмл та “Тюбик” - 2мл і традиційній скляній місткістю 5мл), Щоразу проводили по 3 серії дослідів: посів культур на тверде середовище, пересів на рідке середовище в серійних розведеннях

і, нарешті, знову пересів на тверде середовище Сабуро. В першій серії дослідів вимірювали розміри зон пригнічення росту грибкових культур і за допомогою запропонованої нами формули вираховували середні їх діаметри з метою подальшого порівняльного аналізу. Потім культури грибів висівали на рідке середовище з серійними

т

розведеннями щідіполу певної тривалості зберігання для того, щоб визначити мінімальну фунгіегатичну концентрацію препарату в середовищі. Далі, з пробірок, яе візуально були відсутні ознаки росту культур триба, робили пересів на пробірки з косим агаром для визначення. мінімальної фунгіцидної концентрації (таблиця І).

Таблиця І. Мінімальні концентрації цидіполу в серійних розведеннях при зберіганні його в різних типах упаковки протягом 1 року.

Вид Фунгістатична Фунгіцидна концентрація,

гриба концентрація, ' _ мкг/мд

мхг/мл

“Флакон” “Тюбик" “Скло” “Флакон’’“Тюбик” “Скло” M.canis 1.6 1.0 1.0 2.Е 2.8 2.8

Т jubmm 1.0 0.6 0.4 1.6 .1.0 0.6

С .albicans 12.9 12.9 12.9 21.5 21.5 21.5

Проведені дослідження впливу цидіполу на різні види збудників найбільш поширених мікозів продемонстрували відчутну протигрибкову активність цидіполу в дослідах in vitro. Найбільш ефехтітніш антимікотиком цвдіпол виявився по відношенню до грибів T.rubtum та M.canis, менш активним він був до C.albicans. Зберігання препарату в різних типах упаковки помітно не впливало на результати дослідів, так само, як і термін зберігання.

Проведені експерименти, на нашу думку, можуть слугувати підгрунтям для подальших клінічних випробувань цидіполу в якості протигрибкового засобу. .

Результате дослідження контрацептивної дії цидіполу.

Контрацептивні властивості цидіполу вивчалися в два етапи: in vitro та in vivo. Протягом дослідження було вивчено 130 нативннх мікропрепаратів зі свіжої сперми племінних биків та баранів, Та 120 нативннх мікропрепаратів сперми 12 практично здорових добровольців віком 22 - 37 років. При контакті сім’яної рідини з цидіполом . спостерігалася миттєва іммобілізація сперматозоонів. Додавання до суміші “сперма - препарат” однієї краплини лимонно -кислого натрію, який в звичайних умовах пожвавлює рухливість сперматозоонів, на результати дослідів не впливало. В контролі (сперма + фізіологічний розчин) завжди виявляли до 60 - 80% активнорух ливих сперматозоонів.

В дослідах in vivo було задіяно 115 білих мишей, 46 білих щурів, 13 морських свинок та 22 кролі. .

Використовували здорових статевозрілих тварин обох статей з нормальною для кожного з видів вагою, віхом 1 - 3 роки. Досліди проводилися в природні для кожного з видів періоди тічки. Підсадка

самииь до самців щоразу здійснювалася безпосередньо після введення препарату.

Результаті» виявилися такими. При злучці, що відбувалася через день протягом 2-х годин розвитку вагітності не спостерігалося, при чотиригодинній злучці завагітніли 2 миши і 1 шур; при контакті самиць з самцями упродовж 9 годин вагітними виявилися 12 мишей і всі піддослідні щури. При щоденній злучці під час двогодинної експозиції завагітніли лише 2 миши з 14 піддослідних, протягом 4 годинної злучки вагітність настала у 4 мишей, 1 щура і 1 кролиці. При контакті самиць з самцями протягом 9-ти годин результати перевершили очікування: навіть після такої тривалої злучки вагітність не розвинулася у деяких дослідних тварин (І щур і І кролиця) серед тих, кому застосовували супозиторії. Ми пояснюємо це явище пролонгованою дією препарату за рахунок поступового розчинення гідрофільної основи супозигорія(таблиця 2).

Таблиця 2. Результати .експериментального вивчення протизаплідних

властивостей цидіполу.

Вид Тривалість Піддослідні тварини Контрольні .

тварин злучки (серед них вагітні) тварини-

після ( серед них вагітні)

застосуван- цидіпол супозиторії

ня 3 цидіпшюм

цидіполу,

годин

Білі 2 14(2) - 2(2)

миши 4 14(2) - 2(2)

9 10(10) - 2(2)

Білі 2 3(0) 3(0) 1(1)

щури 4' 3(1) 3(0) 1(1)

9 2(2) 2(!) 1(1) .

Морські 2 1(0) 1(0) ‘(0

свинки 4 1(0) К0) Ю) .

9 1(1) КО «0

Кролиці 2 2(0) 2(0) 40

4 3(1) 3(0) 1(1)

9 2(2) 2(1) 1(1)

Контрольні самиці в усіх серіях дослідів всі виявились вагітними. Ми також проводили спостереження за перебігом вагітності як у контрольних ,так і у піддослідних самиць, а, згодом - за новонародженим потомством.

Пологи у самиць всіх видів тварин, у котрих вагітність не була попереджена застосуванням цидіполу, відбулися» як » У контрольних тварин, в звичайні строхи. Будь-яких видимих аномалій розвитку у новонароджених тварин не знайдено. Спостереження показало, що ріст та розвиток іварин , народжених від дослідних самиць, не відрізнявся від розвитку приплоду контрольних тварин.

Отже, проведені експерименти довели, що щципол забезпечує повний протизаплідний ефект при тривалості контакту самиць з самцями до двох годин. Більш надійним засобом запобігання вагітності виявилися супозиторії, що містили 50% цидіполу.

Результати лікування хворих на урогенітальний трихомоніаз

Відомий потужний вплив цидіполу на Trichomonas vaginalis навів нас на думку випробувати препарат в якості лікувального засобу. Об’єктом клінічних випробувань цидіполу стали 32 жінки - хворі на урогенітальний трихомоніаз. Для порівняння аналогічну за чисельністю (3! жінка) контрольну групу хворих на трихомоніаз лікували за традиційною методикою з використанням імідазольних препаратів.

Лікування дослідної групи хворих проводилося за власною методикою місцевої терапії цидіполом. Всі жінки, котрих ми лікували за власною методикою, були розподоіені на три групи в залежності від конічної картини та тривалості захворювання.

Першу гргупу складали (2 хворих (37,5%) з невеликою (від 10 до ЗО днів ) тривалістю захворювання та незначними запальними явищами. Цих хворих лікували протягом 5-6 днів. Під час лікування спостерігалася швидка динаміка зникнення збудників в виділеннях.

Друга трупа складалася з 16 жінок з різною . тривалістю . захворювання, у яких патологічний процес супроводжувався значним запаленням. В зв’язку з цим курс терапії довелося подовжній до 7-8 днів. Деяким хворим цієї групи лікувальні процедури проводилися двічі надень.

Нарешті, у 4 хворих третьої групи, незалежно від тривалості захворювання та клінічної картини, під час лікування негативні результати лабораторного дослідження на трихомонади чергувалися з

ю

позитивними, в зв’язку з чим кожній жінці було проведено десятиденний курс місцевого лікування цияігтолам.

В процесі лікування хворих на трихомоніаз виявлено певну закономірність, яка полягала в тому, що у переважної більшості з них (93,7%) після першої лікувальної процедури спостерігалося деяке посилення гіперемії слизової оболонки піхзи, а також збільшення виділень. Хворі також скаржилися на відчуття незначного печіння та тепла, особливо при введенні цИдіполу в уретру, проте ці відчуття протягом декількох хвилин згасали. На 3-4 день від початку лікування кількість виділень, як правило (у 84,4% жінок) істотно зменшувалася і на 5-7 день слизова оболонка піхви набувала свого природнього рожевого кольору. Результати лікування контролювалися щоденно шляхом бактеріоскопічного та бактеріологічного вивчення мазків, що їх брали у хворих жінок.

Лабораторні дослідження показали, що у 68,8% етіологічне вилікування наступало вже після першої лікувальної процедури. Лише у деяких хворих (13,2%) трихомонад» раптово з’являлися в мазках після четвертої або п’ятої процедури. Ці обставини змушували нас продовжувати курс лікування до появи не менш ніж трьох негативних результатів обстеження на трихомонади.

У частини хворих (31,2%), незважаючи на етіологічне видужання, довго не згасали запальні реакції, супроводжуючись значною кількістю лейкоцитів та злущеного епітелію в мазках.

В контрольних обстеженнях через 10 днів по закінченні лікування трихомонади були виявлені у однієї хворої (3,1%), через ЗО днів - у двох (6,2%).

Під час спостереження у жінок як дослідної, так і контрольної груп проводилися біохімічні дослідження крові, взятої на початку лікування та на наступний день, після його закінчення. Метою біохімічних досліджень було виявлення можливого токсичного впливу лікувальних препаратів на органам.

За нашими даними у хворих як дослідної групи (яких лікували за власною методикою), так і хворих, що лікувалися за описаною комбінованою схемою, біохімічні показники коливалися переважно в межах норми. В декількох випадках у деяких хворих в обох ірупах окремі показники досягали верхньої або нижньої межі норми, або навіть трохи перевищували їх (в основному це відбувалося у вагітних.), але тзкі зміни були недостовірними в рамках варіаційного ряду (р>0.05) і не змінювали загальної картини. Екстремальні значення окремих показників частіше реєструвалися у хворих, яхих лікували за комбінованою методикою (рівень АлАТ. альбумінів та ^-глобулінів, непрямого білірубіну). Середні величини біохімічних показників

крові хворих як перец, так і після лікування коливалися в межах корми при обох методиках лікування.

В результаті випробувань в дослідній групі стійкого етіологічного вилікування вдалося досягти в 90,6% випадків, в контрольній групі аналогічних показних становив 80,65%.

При використанні власної методики середня тривалість лікування урогенітального трихомоніазу у жінок становила 6,8 дня, при цьому лікування, тільки за рахунок вартості ліків, було в 2,9 разів дешевшим, ніж при застосуванні імідазольних препаратів. Таким чином, ми сподіваємося, шо впровадження нової методики лікування урогенітального трихомоніазу у жінок розширить арсенал можливостей боротьби з цим захворюванням і в чисельних випадкам стане засобом вибору раціональної терапи.

Хіміко-аналігичні дослідження цидіполу та його взаємодії з полімерною упаковкою протягом терміну зберігання.

На першому етапі контролювали відповідність свіжовиготовленого цидіполу п’яти промислових серій NN 10992, 31292, 10293,

(Дослідний завод ДНЦЛЗ) та 180892, 20294 (Об’єднання

“Лубнихімфарм”) на відповідність вимогам ТФС 42-1782-88 “Цидіпол” по таких розділах: “Опис”, “Справжність",

“Кольоровість”, “Кількісне визначення”. Було з’ясовано, що в момент виготовлення зразки препарату кожної з промислових серій повністю відповідали вимогам всіх контрольованих розділів. Далі, цидіпол було розлито в два типи полімерної упаковки (“Флакон” та ‘Тюбик”), традиційну скляну упаковку (“Скло") дай порівняння та закладено на зберігання в -умовах “прискореного старіння” при температурі 20 - 22 С (Інсірукція'И-42-4-82, Москва, 1983).

Властивості цидіполу те його взаємодію з упаковкою досліджували протягом терміну зберігання через 2, 4, 7 та 12 місяців. Щоразу-контролювали згадані розділи ТФС, а також присутність в препараті продуктів взаємодії з упаковкою або екстрагування . складових полімера. До кінця терміну зберігання (12 місяців) результати виявилися такими: .

“Опис”. Протягом вказаного терміну зберігання цидіпол не втрачав прозорості, в розчині були відсутні жодні домішки, пластівці або осад. Колір препарату поступово ставав інтенсивнішим, від ледь жовтого до жовто-коричньового, що вкладається в вимога ТФС. Специфічний -слабкий запах не змінювався.

“Справжнісь”. Препарат постійно давав якісні реакції № циміналь -(з 2, 4 - дінітрофеншгідразином), димексид (з порошком

и

цинковим ЦП-2 та розведеною хлористоводневою кислотою) та поліетиленоксид 400 (з розчином фероцианіду калію).

“Кольоровість” цидіполу, розведеного 96% етиловим спиртом /1:5/, не перевищувала еталону кольоровості 36 (ГФ XI* т.і, стор.194), нелиаікаїсчп на поступ озе посилення інтснсизності забарзяення' ітрвпараіу. Цпдіпол, то зберігався в. упаковці тнлу “Флакон”, на кінець терміну спостереження мав більш ііггснснзне забарвлення, пі:-:: препарат, розлитий з однодозову упаковку’ “Тюбик”.

“Кількісне визначення”. Вміст циміналю, визначений методом спектрофотометрії поступово змінювався, причому протягом перших чотирьох місяців зберігання ітадіння вміст;/ ^бйіьаг/^алсся, а потім відбувалося уповільнення цього процесу і стабілізація, тобто вміст циміналю на кінець спостереження практично не відрізнявся від такого в четвертому місяці. Падіння вмісту циміналю помітно швидше відбувалося в упаковках типу “Флакон"’ (можливо, за рахунок більш суттєвого впливу повітряного кисню, що залишався в упаковках). В упаковці “Тюбик” вміст циміналю падав з такою ж швидкістю, як і в упаковці “Скло”. Падіння вмісту димехсиду відбувалася з однаковою швидкістю в усіх типах упаковки.

При застосуванні методу високоефективної рідинної хроматографії детектування на трьох довжинах хвиль дозволяло надійно виявляти домішки, додаткові з порівнянні з штучною сумішшю та плацебо, проте на всіх, хроматограмах виявлявся лшде циміналь (об’єм утримання близько ?"0 мкл) та технологічні домішки з ньому (об’єм утримання близько 1200мкл), що не контролюються ФС 42-! 229-32 “Циміналь”. Для контролю можливої екстракції полімера препаратом паралельно знімали також спектри поглинання препарату і плацебо а процесі зберігання. В порівнянні з спектрами, знятими на початку зберігання, на спектрах, що знімалися в кінці терміну спостереження не відзначалася поява нових полос поглинання або збільшення відносної їх інтенсивності, що свідчить про відсутність будьяхої помітної екстракції полімера препаратом. Розведення препарату (зразку) водою-не вихлихаяо помутніння розчину, яке відбувалося б при наявності екстракції (низькомолекулярні продукти полімерізації не розчиняються в воді). Отже. хімічні, спектрофотометрічні, газохроматс графічні дослідження та

високоефективна рідинна хроматографія свідчили на користь відсутності екстракції полімера або взаємодії його з препаратом. Параметри нидіпопу в обох типах полімерної упаковки по закінченні терміну зберігання цілком вкладалися в вимоги ТФС 421782-88 “Цидіпоя”.

із

Вивчення місцевопояразнювапьної да цидіпола.

Проводили три серії дослідів, перші дві з лабораторними тваринами, останню - з молодими практично здоровими . добровольцями. Використовували цшяпол, що зберігався 7 місяців та 1 рік в трьох видах упаковки.

В перших двох серіях дослідів було використано 16 кролів, 22 морські свинки та 20 поросят. При нанесенні цидіполу на шкіру будь-яких змін в поведінці тварин не відмічалося. Колір та тургор шкіри лишався нормальним протягом всього спостереження, тріщини та лущення були відсутні. Закапування препарату в очі всіх видів тварин супроводжувалося короткочасною (2-3 хв.) сльозотечею та незначним почервонінням кон’юнктиви повік, склери та мигальної перетинки. Гіперемія повністю проходила за 20 - 40 хвилин. Посилення гіперемії кон’юнктиви упродовж всього 15-денного досліду в жодній групі дослідних або контрольних тварин не відмічалось. Будь - яких особливостей в поведінці контрольних тварин або реакцій з боку їх очей помічено не було. При введенні цидіполу в пряму кишку або піхву тварини проявляли занепокоєння, проте швидко вгамовувалися і далі поводилися звичайно. Гіперемії чи набряку вульви або зовнішнього сфінктеру прямої кишки не відзначалося, не було також гнійних або слизових виділень з статевих органів, або прямої кишки упродовж всього експеримету.

В кінці досліду ми провели гістологічне дослідження таких тканин, котрі безпосередньо контакіували з цидіполом (повіки, кон’юнктива .очного ' яблука); для порівняння досліджували також тканини контрольних тварин. Гістологічне дослідження не виявило жодних деструктивних змін в досліджуваних тканинах; спостерігалися деякі функціональні зміни в слизовій оболонці очей тварин (незначна гіперемія термінальних судин, невелике скупчення лімфоїдних клітин та гісгіоцитів). .

В третій серії дослідів брали участь 22 практично здорових добровольці (10 чоловіків та 12 жінок) віком від 18 до 24років. Після закапування цидіполу в очі всі пацієнти відзначали сильне або помірне печіння, у деяких з'явилася сльозотеча,проте вказані явища проходили за 2-5 хвилин. Гіперемія кон'юнктиви та ін’єкція судин склери повністю зникала за 40-125 секунд. Введення цидіполу в уретру та піхву супроводжувалосяв ід чуттям . поколювання, тепла "присутності інородного тіла”, удеяких пацієнтів - печінням. Ми не спостерігали гіперемії інабряку губок уретри у чоловіків, та отвору уретри, або вульви у жінок. В мазках з уретри у чоловіків ми знаходили епітеліальні клітини та поодинокі лейкоцити, у 4 чоловік на 10 день ми відмічали появу невеликої кількості ниток слизу. У жінок в мазках з

ретри ми спостерігали картину, аналогічну такій у чоловіків. В іазках з піхви знаходили помірну кількість нормальної коко-іаиипярної флорн. поодинокі лейкоцити, злущені епітеліальні клітини а слизисті тяжі. Таким чином, ми ще раз підтвердили попередні дані Кравченко В.Г., 1986) про практичну відсутність

йсиевоподразнювальної дії цидіполу. Методами, що застосовувалися, ги не виявили жодної різниці між реакціїю на вплив цидіполу з тіа чи чшої упаковка, а також препарату, що зберігався як 7 місяців, так і 1 ік. . ,

ВИСНОВКИ

1. Цидіпол володіє фунгіцидною дією на збудників розповсюджених

мікозів: дерматофіти Мхапй та Т.гиЬшт ха дріжджеподібні

гриби С-аІЬісаге. -

2. Клінічними дослідженнями встановлено високу терапевтичну ефективність цидіполу при урогенітальному трихомоніазі у жінок. При середній тривалості лікування 6,8 дня терапевтична ефективність досягає 90,6%.

3. При застосуванні цидіполу дня лікування трихомоніазу за розробленою нами методикою не відбувається достовірно значимих змін в показниках гомеостазу організму хворих. .

4. Цидіпол миттєво припиняє рухливість сперматбз'оонів тварин та людини і ефективно запобігає вагітності піддослідних тварин (білі миши, білі щури, морські свинки та кролики) при тривалості злучки до 2-х годин. Зручніше та надійніше з метою контрацепції використовувати вапшальні супозиторії, що містять 50% цидіполу.

5. Враховуючи перспективи розширення сфери клінічного

застосування цидіполу доцільно розташовувати ■ його в однодозрову (2мл) та багатодозову (І ООмя) упаковки з поліетилену високого тиску. Упродовж зберігання цидіполу в пропонованих упаковках його фармакологічні властивості не Змінюються, а фізико-хікічні параметри відповідають вимогам ТФС 42-1782-88 “Цвдіпол”. .

6. Протягом рекомендованого терміну зберігання цидіпол,

розташований в полімерні упаковки, не набуває місцевоподразнювальних властивостей.

ПЕРЕЛІК

наукових робіт, опублікованих за матеріалами дисертації

1. Определение местнораздражающего действия, антисептического комплекса веществ, предлагаемого для личной профилактики вензаболеваний 1/В кн. “Дерматология и венерология” вып. 21 К. 1984, с. 136-139 (в співавт).

2. Экспериментальное изучение влияния цндипола ка подвижность спермиев// В сб. “Материалы итоговой научной студенческой конференции’' Полтава 1987,-с.!! (в співавт.).

3. Противогрибковая активность цядипола// Аннотированная программа обласної! научно - практической конференции врачей дерматовенерологов Запорожской облает.:, “Актуальные вопросы дерматологии и венерологии”, Запорожье, 1988 с. 50 (в співавт.)

4. Сравнительное изучение противогрибковой активности некоторых

антимикробных препаратов // Аннотированная программа научнопрактической конференции "Актуальные вопросы дерматологии и венерологии” Запорожье, 1989 с.50 (в співавт.). '

5. Клиническое использование цидипола в качестве фунгицидного препарата // В кн. “Научно - технический прохресс, здоровье сельского населения, прикладные и фундаментальные проблемы медицины и биологии. Полтава, 1989, с. 151 (в співавт.).

6. Экспериментально обоснованное применение цидипола іфи микробных конъюнктивитах// Аннотированная программа научно -практической конференции “Актуальные вопросы медицины и биологии “.Днепропетровск, 1992 с.75 (в співавт.).

7. Профілактика офтаяьмитів //В кн. Тези доповідей VI з’їзду

■ дерматовенеролога України. Харків, 1992, с.96. .

8. Застосування цидіполу як засобу зовнішнього лікування мікроспорії// В сб. “Актуальные вопросы медицины и биологии”, выпуск IV, Днепропетровск, 1993, стр. 146 (в співавт.).

9. Цидіпол в полімерній упаковці: хіміко - аналітичне дослідження протягом термійу зберігання// В кн. “Актуальні питання клінічної медицини”, Наукова конференція, присвячена 75-річчю професора. Дудченка МА. і 20-річчю кафедри факультетської терапії. (Тези доповідей) Полтава, 1994 (в співавт.).

10Пошуки альтернативної упаковки дня препарату “Цндіпол”//там же с. 122*123 (в співавт.).

П .Препарат цидіиол ('Україна/ як надійний засіб для лікування урогеиітадьного трнхомоніазу// Матеріали V конгресу Світової

----федерації українських лікарських тс.варясга Дніпропетровськ, 1994

стр. і і2 (в співавт.).• _____

12.Новий локальний контрацептив*/ "А-':уйлы-^'^ вопросы медицины п биологии “ (Сб. статен) Выпуск о. Днепропетровск, с. і03 (в співавт.).

ІЗ Дослідження впливу цилі-іолу на рухливість сперміїв щошпш та іварин- гам же с. і 05 - І Об (з шіавт.).

14.Цидіпол як альтернативний засіб шхуаашы тряхомоніазу у жінок. Клінічна дослідження// там же с.і 35 - ’ 36 (а співавт.).

13.СпосіЗ лікузання урогешталььосо тркхомоїйазу у жінок /.'Інформаційний лист. Затверджено Зчсною радою УНДІДВ, протокол'’ 3 від 22.03.9бр.

і 6Лікування урогенітадьнсго тонхомоніазу у ланок. //Актуальные вопросы дермато-венерололіи. Научно - практический сборник. Днепропетровск - Хмельницкийлып VII , с. 249

КРАВЧЕНКО АНДРЕЙ ВЛАДИМИРОВИЧ.

Ангш микотическое, трихомонацидное н контрацептивное действие профилактического противовенерического препарата инднпол как предпосылки расширения сферы сто клинического применения. Кшшкко-зкшериментапьное исследование.

Диссертация на. соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.19 - кожные и венерические болезни. Национальный медицинский университет им. акад. А А.Богомольца, Киев, 1996. -

Целью работы являлось расширение показаний доя клинического применения средства индивидуальной профилактики венбодезней цидипола в дерматовенерологии, а также определение рационального дозирования и подбор новой упаковки дна препарата.

В результате проведенных исследований установлено отчепштое фунгицидное действие цидипола на некоторые дерматофтъ: и дрожжеподобные грибы, в опытах на животных продемонстрированы контрацептивные свойства препарата. Разработана и клинически апробирована методика местного лечения цидиполом урогенитального трихомониаза у женщин, позволяющая существенно сократить срохи лечения больных, а также использовать препарат как средство выбора при наличии противопоказаний к традиционным методам терапии (в частности, у беременных). С учетом предполагаемого расширения сферы использования предложено рациональное дозирование препарата в двух видах новей полимерной упаковки разной емкости. Проделаны детальные химико - аналитические исследования сохраняемости цидипола и его взаимодействия с новой упаковкой. В опытах на животных и людях - добровольцах определены ыесгаораздражазмцие свойства цидипола, размещенного в предлагаемую упакоаху.

Ключевые слова: цидипоя, грибы, контрацепция; трихомониаз, полимерная упаковха.

Andrew V. Kra v chenko. ■

— ANTIM7COT1C, TRICHOMONACID and CONTRACEPTIVE ACTIVITY of the—PROPHYLACTIC _ ANT2VENEREAL PREPARATION CIDIPOL as a CONDITION for'BROADINC-its-CLlMlCAi, USE .

for a Candidate of Medical Science degree in speciality 14.0l.iS -ikii: an!' neren! diseases.. National Medical University natnsd zftcr 3C?detnidat? A.Ropomolets. Kiev,

T\r<. ; T *'uc Vrorl, was to broad indications for clinical use of the

preparation Cidipoi in »lsnnaio\ tncjolcgy and determination of the irrnedy optima! dosage in new packings.

A? s rewrii.ii wa> e.uab'ished cfear sm.ifur.gil effect on some dermatophites and ytasi, the contraceptivfc 1.;opcr!,>r- of (fit prcpiiztfcr? demonstrated in experiment v«ith animals. There were devised and clinically tesied new methods for treatment of urogenital trichomoniasis in wram shat allows considerably reduce terms of treatment and us? Ciaipoi as an alternative to traditional methods or therapy (for example, in pregnancy). .

We proposed rational dosage of the preparation in two samples of new different capacity polyethylene containers. There were fulfilled minute ri'iirr’trtr- -?na analytical research for stability of Cidipol and it interaction -vitb package n’ateriaJ. In experiment* •with animals and

volunteer?. v.'iif determined the local irritative effect cf Cidipol in new plastic paclrng

Key vords: CiJipo!, fungi, contraception, ttichottsoniaisk, plastic packing.