Автореферат диссертации по медицине на тему Повышение биологической индифферентности съемных зубных протезов (экспериментально-клиническое исследование)
ИШ1СТЕРСТВ0 СХОРСНИ ЗДОРСВ'Я УКРАШИ ПОЛТАВСКОЙ МРШШШ ШДКЧНИЙ СТ0ШШ0Г1ЧНИЙ ЕСТЖУТ
На правах рукопису
ДАМПОВ Павяо 1вановш
ПХЛВЩЕКНЯ БЮЛОПЧНО! ШДРЭЕРЕНТКОСП ЗН1ШИХ ЗУЕНИХ ПРСГГЕ31В
(експериментально-KJii Hi чне доел! даення) Спецтэльн:сть 14.00.21 - стоматолог! я
Автореферат дисертац! ï на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
Полтава - 1Э9В
Робота виконана в Харивському 1нститут1 удосконалення Л1 -кapiв, ректор - доктор медичних каук, професор 1л.1.Хвискж
НауковиЯ керхвник - доктор медичних наук, професор
М.А.Кападов
0ф1П1йн1 опоненти: доктор медичних наук, професор Л.П.Григор»ева
доктор медичних наук, професор О.В.Павленко
Пров1дна установа: Укра1нський дернавний медичний ун1вер-сттет шен! акад. О.О.Богомольця,
Захист в1дбудеться 1993 року о ^ А?
год. на зас1даннт спец1аЛ1Э0Еан01 ради Д 068.27.01 при Полтавсь-кому деряавному медичному стоматологхчному шститут1 за адресою: 314024, м.Полтава, вул.Шевченка, 23
3 дисертацгею можка ознайомитися у б1бл1отец1 Полтавсысого деркавного медичного стшатолог1чного хнституту.
Автореферат розтсланий " /¡/-^ 1992 рСКу
Зчений секретар , Ъ/
спехпалтзовано! ради, доцент Н.Б.ГОЛОВКО
Г\л,н|1П!/,'.1 I г, .'ГЗЛ г
БИБЛ^^^ ХАРАКТЕРИСТИКА РСБОШ
Актуальтсть роботи. У наш час акрилов! пластмаси ашрокс розповсидкен! у кл!к!ц! ортопедично! стоматолог!I як у наш!й кра1н!, так ! за кордоном. Одкак, не дивлячись на ряд переваг (проста технолог! я виготоалення, добра ¡м! тахй я кольору ясен ! зуб1в), 20% хворих, що користуються зшмними зубними протезами, шготовленики з акрилових пластмас, стряждають р;зного роду протезними стоматитами. Акрилов! зубн! цротези п1 ЛЛан! цроник-ненню м!крооргая!зм!в, на них створгагаться сприятлив! умова для роэагеку м!кроб!з ! др! вдосепод! бких гриб! в, внасл!док чого пэру-шуетьея бактер!альний баланс пороанини рота у 61 к пагогвнних форм, а да, у своп чергу, призюдить до виникнення запальных захворввань слизовоХ оболоики порокнини рота 1 м!кробно1 алер-Г{1.
Нос!ння зн!мних зубшвс протез1в з акрилових пластмас пря-зводить до пог!роення !мунолог!чних властивостей ели ни, у тому числ! до знтсення л! зоцимно! актиачостг слини. Цри користуванн! зн!мними пластинковими протез:.до активность л!зоциму р!зко зни-куеться у перш! к дн! юс!ння протеза I н!коли не в!дновлюеться до перБ1 сних значень. Оск!льки л!зоцим вкконув антиб! отичну д1ю по в!дношенню до багатьох вид! в стаф!локок!в, ,
а талон до гриб1 в роду СаноСМа., зникення р! вня л! зог?1му у слин! хворого з ослабленою резистектн! стю орган! зыу мохе спричи-нити запальн! захворювання слизово"! обояонки порокнини рот&. -цротезн! стоматити.
Кр1м м!кроорган!зм!в I др1вдкепод!бних гриб! в, негативна д!ю на тканини протезного ложа чинить безпосередньо сан знН'КИ?. пластинковий протез. Слизова оболонка шд базисом протеза зкахо-
диться у еташ хрэк!чного запалення, одшею з головних причин якогс е Б1льш:и мономер, р:дде - складов! I нгред1 енти пластма-ск. Мономер, що вимиваеться з пластмас, спричиняючи прший ток-скко-запальний тлив на ткинини протезного лоаа, призводить до аникення реактивном! слизово! оболонки порожнини рота.
Таким таном. плаетмаси акрилового ряду ке можуть розглядати-ся га: ш лком досконалий матер! ал для протезування порокнини рота. 1 проблема розв!дування хпяххв п!двщення б!олог!чно1 !ндкферент-н.сст! матер1ал1в для виготошення знлмних зуйних протез! в у наа ■■гас е одшею з.найактуальн!ших.
Багато як1 автори пропоцуютъ шляхи виршення ще! проблеми: зам! на гластмасових базис: в на кеталев!, метал!зац1я пластмасо-зи: базис! в, р! зни ревими пол1меризащ1 I допол! меризащ I базис-них пластмас, найр! зномвн! тшш! вида дез! к£екц! I протез! в, вико-ристання р!зних л1кувальних та. I золящ1 йних пл1вок, а такок введения антисептика всередину пластмаси, проведения курс!в л!ку-вання протизапально! { деоенсиб!л! зуючо* терап11. Ццнак з р! з-них причин воден з дах метод! в не знайтов застосування в кл! н! гц ортопедично! стоматолог!'1, що ! змусило нас задропонувати сво'1 метода л!кування протезних стоматит! в.
Щль роботи полягала у розв! Дуванн! способ! в п1двищення 61 о-лог!чно! ¡ндиферентност! зн!мних зубних протез! в для запоб!гання ! л!кування цротезних стоматитов алерПчного I запального характеру.
для досягнення поставлено! щл! передбачалося вир!шити так! завдання:
I. Бивчити вшшв зн!мних зубних протез! в з акрилових пластмао на виникнення протезних стоматит!в алерг! чного 1 запального характеру.
о
2. Розробити метод дифереящатьно1 д1 агностики протезних стоматитI в.
3. Розв1дати спос1б обробки готових протез! в для зменшення алерг1зуючо! Д1 х пластмас, з яких еиготовлен! протези.
4. Розробити спос1б виготовлення зШмних зубних протез} в з акрилових пластмас, як1 шдвищують 1хна б1олог!чну ¡ндиферент-Н1СТЬ.
5. аивчити вплив зн1мних зубних протезов на ¡кунобгояопч-а"1астивост1 слини, якцо до базису протеза вводиться лпсарськ:
речовики.
6. Провести юл шко-лабораторш досшдаення ефективност; розроблених методик.
7. Впровадити в кл1шчну практику запрспоноваш метода шдвицення б5олопчно1 Iндиферектност1 зшмних зубних протез:в.
Наукова новизна проведение дослхджвнь полягае у тому, що:
- вперше для даференщ альнох д! агностики протезних стомати-т1в запропонований високочутливий алл1кац1йний метод у вигляд! язиково! проби;
- вперше для п1двицення б{олог{чнох 1ндиферентност1 зн!мннх зубних протез!в запропонований спос!б уведения до базису готового протеза л1карсышх речовин, що г.1 двищувтъ м! с цевий 1мун1тет.
Практична ц!ншсть роботи. Розроблений апл1кац{йний метод диференц}ально1 диагностики у вигляд! язикоео! проби дозволяв явидко I ефективно в умовах стоматолог1чно1 пол{кл1ники будь-якого р{вня д1 агностувати алерг1чний протезшгй стоматит. Запропо-нован! способи обробки готових протез!в у Н-бут1ловому еф!р! оп-товох кислоти I в I ?о-ному водному розчиш кристал!чного л1зопи-му е ефективними методиками шдвищення б! одоп чнох I ндиферентно-ст! зшмних зубних протез! в з акрилових пластмас.
Впровадження. Зацропонсваш метода п!двищення 61олог1чно1 1ндиферентност! зн!мних зубних протез! в з акрилавих пластмас впровадкен! в практику ортопедичного в: ДД1 лення обласно! стоматолог! чноЕ пол!кл!н!ки м.Харкова ! 11-1 госпрозрахунковох стоматолог! чнох пол!кл!н!ки, результаты роботи шкористовуються в лек-гз йному матер! ал! на кафедр! ортопедичнох стоматолог! I Х1УЛ.
Осковн! положения, що виносяться на захист:
1. &5ектиш!сть застосування апл! кагц йного метода язиково! про<5и для диференц!ально1 диагностики протезних стоматит!в.
2. Эменаекня алерг! зуячо'х д!х зн!мних зуйних цротез1в з ак-рклових пластмас п!сля обробки готових протез!в у Н-бут!ловому ей!р! эцгово! кислота.
3. Лщльн!сть у ведения л!зоциму у базис протеза для п! движения б!олог!чко? !ндиферентност! зн!мних зубних протез!в з ак-рилових пластмас.
Апробац!я роботи проводилася на зас!даннях кафедри ортопе-дично1 стоматолог!I Харк!вського Институту удосконалення л!кар!в (Х1Ж) (1966-1990 рр.), на Республ!канськ!й науково-практичшй м!с!нститутськ!й конференщI ыояодих вчених-медши в (м.Харк!в, 1986 р.) , на 26-й науко во-црактичшй кон£еренщI л!кар!в-стоматолопв ! зубних техн!к!в Харк!вськох облает! (1966 р.), на УП Всесоюзному з'хзд! л!кар!в-стоматолог!в (м.Волгоград, 1987р.) на зас!дднн! Харкв!ського науково-медичного товариства (1983 р.).
Публ!кал! I. За темою дисертац!! опубл!ковано 4 друкованих яраШ , одержано I посв!дчення на ращ онал1 заторську пропозиц1ю, сдержано авторське ейдоцгво на винапд.
Обсяг ( структура дисертац!"!. йсертащя складаеться 13 зступу, чотирьох глав, заключения, висновк1в ! списка л! тератури, який мготить. 205 дкерел (151 В1тчизняних I 54 заруб!жних авторов).
Дисертац!я мае 2 малюнка, 23 таблиц^, /3Ц малшнопксних стор!-нок тексту, э них основного - /О? стор!нок.
ЗМ7СТ РШОТИ
У вступ! обгрунтовуеться автуальн! сть проблеми, формулпють-ся ц! ль дисертац! йно! роботи 1 осшвн! положения, що виносятьсй на захист.
У перш!й глав! - огляд! л!тератури - проведений анал} з м!нрофлори пороянини рота при користуванн! зн!мними зубними цро-тезами з акрилових пластмас. Кр!м эб!льшення к1лькост1 умовно патогенних { пат о ген них м!кроорган1зм1в, у ротоЫЯ порокнин! з"являвться м!кро орган! зми, що проникавтъ всередину пластмаси, ! протез стае дкерелом !нфекц!1. Пост!йно п!дшщений ем1 ст м!к-роорган! зм! в у порокнин! рота- 1 протез! створюс передумовн для шншшзння 1 розвитку алерг!чних стан! в I запальних захворювань слизово! оболонки порокнини рота.
Значна увага прид1ляеться досл1дкення впливу зн!мних зубних протез! в на ткани ни, що п! длягають протезноцу ло«ог. Пластмаси, як! використовуються для виготовлення протез! в, шклинають х!м!ко-токсичн!, алерг! чн1, запальн! та !нш! ускладаення, що приводять до протезних стоматит!в.
3 анал! за л! гературних даних вит1кае, що нос!ння зн!мких зубних протез!в з акрилових пластмас призводить до тшг1ршс;шА !муноб!олог!чних властивостей слини, послабления резистентное?! органл зма, моке викликати запальн! захворовання слягово! обслок-ки порокнини рота - протезн! стоматити.
Дскладно описан! методики п!двщення 61 огог! чне! 1ндиферент-ност! зн!мких зубних протез! в, як! пропонуються багатьма авторами, але Еодна з них не знайдла широкого застосування в кл!шц!
ортсшедицно! стоматолог} I, що ев! дчить щю актуальн! сть цього завдання.
Друга глава в.пщуе опис матер! ал! в 1 методик досл!даень. Опи-суються властивост! I способи пал! меризац! I акрилових пластмас на основ! метилметакрилата "Етакрил", "Фторакс", "Цротакрмл-М", що випускашться ХарК1вським виробничим об"еднанням "Стома".
№ зико-механ! чн! випробування 1 визначення змхсту заяилшо-вого мономера у доел!днуваних пластмасах методом полярограф! I проводили на кафедр! технолог!I пластичнкх мая ХарК1вського пол!-техн!чного !нституту за методиками, описаними в ц!й глав!.
Наводяться методики !муноб!олог!чшх доел! дкень.
Токсичн! сть пластмас перев!ряди на курячих ембр!онах за методикой, розробленов на кафедр! м!кроб!ологП С. Е. Сав1 вою 1 сп{ Еавт., 1 за здатш стю л1зувати еритроцити кров! ладини.
В основу досл1даень активност! л1зо1цма ! секреторыог<з ¡му-ноглобул1 на А у един! покладений метод Макчиш. '
Кл! ш ко-дабораторн! досл1даення хворих 1з зн1мними протезами проводили за загальноприйнятою схемою.
Статистичну обробку одерканих результат!в проводили методом дисперс!йного анал!зу.
Третя глава присвячуеться опису задропонованого нами метода дкференц! ально! д! агностики алерг! чних протезних стоматит! в 1 т-дико-б! слог!чним доел!дкенням базисних акрилових пластмас, як! оброблялися в 11-бут! ловому еф!р! оцгово! кислоти.
Для виявлення алерПчних реакщй на матер! ал, що признача»-ся для протезування хворих, нами розроблений апд!гагцйний метод у шглкд! язи ко во! проби (Рац. пропозищя № 1974). Суть метода полягае в тому, що при кл!н!чному обстеженн! хворому шд язик на 30 хвилин вм!щують зразок з шпробуванох пластмаси, що дризначаг-
еться для.виготовлення протеза- Площина зразка I см^, тонцина -1-2 мм. При появ1 реакц!х на матер! ал (жару, аатерплост!, г!г.е-реш! або набряклостг) результат ввазають позитивним, при Б1дсут-ност1 яяих-небудь алерггчних реакций - негативним. Перевагами запропонованого нами метода е етсока чутлив1сть, простота 1 швид-мсть вкконання, оскгльки результат виявляеться без додяткоеих нитрат у момент обстегення хворого в М1сц! локал!зац!1 майбутнье-го протеза. Огже, ашнкащйнкй методу еигляи! язикозо! алергхч-[101 дроби мояе кироко заетосовуватися у стоматолог! чкг й цргктиц!.
Для шдигденяя б1олог1чно1 хндиферентност! зн!мних зубних протез!в з акрилових пластмас ж пропонуемо використовувати метод сбробки протез!в у Н-бут!ловому еф!р! оцгово! кислотк, пкии рашше застосовувався для зм!цнюзання пластмас. Ода! ею з при'с:н ниникнення алерг!х до пластмасошх зубних протез!в е залияковий мономер. Дрсл!д?.ення впливу обробки зубних протез!в у Н-бут! ловому еф1р! оцгово! кислота ка вимивання залишкового мономера у по-рожнину рота б)£яи проведет на кафедр! м! кроб1 олог! х Харх1 всько-го ! нституту удосконалення л! кар! в.
Обробка зшмних зубних пластмасошх протез! в з акрилових пластмас Н-бут!лоеим еф1ром оцгоеох кислоти при температур! (80+2) °С протягом 3 хвилин вде!ч! зменауе вимивання эаяаанового мономера з протеза в пороинину рота, що цризводить до знияення алерг!чних реаяц!й на пластмасовий протез. У зв"язку з цим ми
припустили, що цей метод моке бути використаний при протезуванн! хвор:тх алерг!чними протезними стоматитами.
На кафедр! м!кроб!олог!1 Х1УЛ проводилися досл!днення ток-сичност1 оброблених у Н-бутгловому еф!р: оцговох кислоти пластмас на еритроцитах кров! людини ! на курячих ембр!онах. Анагл зую-чи одержан! результата, мояна ствердлсувати, що протези, обробле-
н! за задропонованов методикою, не токсичн!, тому що не ашшка-ють гемол!зу еритроцит! в лсдини ! да впли ваять на киттездатн! сть курящих ембр1он!в.
Кл! н1чн1 досд!дження вшшву обробки готових протез! в у II-бут!лэвому еф!р! оцгово! кислоти на як! сть л!кування алерг!чних протезних стоматит!в проводили на баз! ортопедичного в!дд!лення обласно! стоматолог!пол1кл!н!ки м.Харг.ова. Анал!з !стор!й хвороби дозволяв рекомендувати цвй метод для л!кування контактно: -Фотэзнох алерг! I. В результат! застосування запропонованох сбробки протез! в хвор! перестають в!дчувати жар ! болючг сть сли-зово^С оболонки порокнини рота, зншсае сух! сть у рот! та !шц по-б!чн! явища. Слизова оболонка цротезного лога нормал!зуеться у кольор!, зншсае II набракл!сть, що дае змогу користуватися зуйш-ми протезами з пластмаси протягом дня.
Четверта глава црисвячена швченню впливу зн!мних зубних протез! в з уведандам в них л!зоцимом на !муноб! олоН чн! властиво-ст! слина. . ,
До числа найважлив1ших функц!онадьних. характеристик орган! з-ма налажить несдациф! чна резистентн! сть до р! зних вплив! в. 1! зо-цим в одним 1з фактор! в неспециф! чного захисту, що забезпечуе ре-зистентн!сть. Поряд з антибактериальною та мукол!титлою активш-стп л!зощм сдромоаний стиыулювати ы!сцевий !мун!тет. У зв"язку з цим ми доел! дкували так! функщональн! показники: р!вень л!зо-шму I секреторного !муноглобул! ну А в слин!, оск!льки встано вле-но, що м!сцевий !мун!тет, опосередкований л!зоцимом ! !муногло-эул!ном А, зизначае м1кроб!оценоз поровнини рота.
Для п1дагцення резистентностГ орган!зма до зимних зубних '.^от-ез'в з сдр^югих глас ты ас ми зацропонували вводити лхзоцим у ¿азис арстеза, обробляшчи готов! протези у водному розчин! кри-
стал!чного л1зоиюлу. Дня пол!ппення дифузП л1зоотма з водного розчину до протезу пол!меризащю акрилових пластмас проводили г пол!в1н1 ловим спиртом, який п!двицуе 1хгаз г! дро4!льн!с"?ь.
Передус!м визначили, що оптимальна концэнтрагй я водного розчину кристал1 чного л!зоииму 0,01 мг/мл, I через 10-15 хви.тик обробки у цьому розчин! в1дбуваеться повке касичення протеза л1-зоцимсм для вс!х доел! джуваних пластмас ("Етакрила", "Фторакса" I "Протакрила^Ш").
Антибактер1альна активность л!зоцима збер1гаетъся у ароте-з1 протягом 136'д! б. Цри повторному насиченш протеза Л13оцимом характер дифуэИ Л13оцимау слину не зм!нювався.
Оптимальну концентрацию пол!в1'Н1лового спирта (ПВО/ визна-чали на основ1 ф! зико-механ! чних доел! дзень зразк!в з акрилових пластмас, залолхмеризованих з ИБС.
Ф! зико-механ! чн! дося1дяення, проведен! на кафедр} технологи пластичних мае Харк1вського пол!техн!чного институту, св:д-чать про те, що пол!меризащя з ПВС I подальша обробка зразк!з у I %-ному водному розчинг Л1зоцима практично не впливае на тривк!сн! характеристики пластмас, 'але зб!лъауе водопоглинзн-ня, яке сприяе насиченню акрилових пластмас л^зоцимом. Кращ! по-казники одержан! при пол!меризащ! зразк! в з 5-6 % пол!в!шловс-го спирту ! обробц! в I Й-ному водному розчин! л! зоцяма протягом 10-15 хвилин.
Зпясуваши оптимальн! умови обробки зн!мних акрилових зуб-иих протез! а у I $-ному водному розчин! кристального л!зоциму, ми вивчили вплив оброблених протез! в на !муноб1олог!чш Еластизо-ст! слини у хворих протезними стоматитами.
Вивчення лизощмнох активности слини проводилося у двох труп хворих (4.6 чолов!к). Хворим I групи (без ознак заявления;
проводилося традифйне протезування (25 чолов1к). Друг!й груш, до якоХ ув!йшли хвор! цротезниш стоматитами з негативною алер-г!чною пробою (21 чо л о в! к), проводилося протезу вання зшмними пластыасовими протезами, як! оброблялися в I %-ному водному роз-чин! :ристад! чкого л!зоциму. Ш!ст л!зоцима у слин! у вс1х хворих виз-ачали до протезу вання ! через I тик день, I ! 4 м!ся1Ц п!сля протезування. Анал!зи слини проводили на кафедр! мгкробго-логГ: Харк!вського институту вдосконале ння л!кар1в.
Методом дисперс!йного анал!зу щгаводидася статистична об-робка одерханих даних л!зоцимно1 активност!.
Результата статистичнох обробки, як! наводяться у табл.1, сз1 дчать, що традащйне цротезування зн!мними зубнж.и протеза\ш з акриловых пластмас достов1рно знижуе л!зоцимну активн!сть слини, тобго впливала на реактивн! сть орган! зма, зникуючи м!сцевл^1 ¡ыун!тет. 3 той Ее час попередня обробка зн!мних акрилових зуб-них протез! в у I $-нсму водному розчин! кристаллчного л!зо1?1му сприяа зб!льшанш ш!сту л!зощма у слин! пор!вняно з традиц!й-шм протезування«.
ВааишЕИм фактором, що визначаа резистентн! сть слизових обо-лонок до зовн!шн!х вплив1в, е ем!ст секреторного !муноглобул!на А ( А) у слин!. Ураховуючи значения цього показника в оцш-ц! м!сцевого 1мунолог!чного статуса, одночасно з вивченням л!зо-щмно'Х активност! слини проводили визначення вм!сту секреторного Ыун о глобул! на. А у слин! тих ке хворих. Результати статистично* обробки одерканих даних (наведен! в табл.2) при традицШному про тезу ванн! св!дчать, що вхдбуваеться достов!рне з ниже ння р: в-ня секреторного С^ А. Б той час як-у хворих, виготовлен! для яких протези шдяягали обробщ в I $-ному водному розчиш крис-тал!чного л!зопиму, спостер!га£ться достов!рне зб!лыяення Емсту
секреторного- А у слин!, що поб1чно св!дчить цро п!двящення Р1вня м!сцевогс 1мун!тету.
Таблиця I
Л1зощ1мна актившсть слини у ос!б при р!зних способах цротезування
Група Середньоквадратичке значения, мкг/'мл
обстекених До щ,отеэу_ Щсля протезування
хворих
вання
I тикдень I м1сяоь 4 м1сящ
I група (тради-щйне протезування) 19,2+5 8,1 9,6+3,2
2 група (обробка протез!в у л!зоци- М1 ) 17,4+4,9 1,87 14,5+5,2 12,6+4,9 . 11,2+3,1 1,02 0,93
Таким чином, мокна ствердкувати, що обробка готових зн!мних зубних цротез!в з аярилових пластмас в I %-ному водному розчин! кристал! чного л!зо1?аду п!двшцуе 1хню б!олог1чну !ндиферентн!сть, сприяе зростанню м!сцевого 1мун!тету, що моке використовуватися при л{куванн! протезних стоматит! в. .
Нл!н!чн! домидкення впливу обробки ^зн!мних акрилопюг протез! в л!зоцимом доводять ефективд!сть цього методу при л!ку-ванн! протезних стоматит! в, обумовлених зниженням 1муноб1 олог! них властивостей слини. Цри обстекенн! у хворих брали слипу нь анал!з 1 в процес! л!куваяня контролювали показники л!зоыимно2 активност! слини ! вм!ст секреторного !муноглобул1на А, як! були показниками м!сцевого !мун!тету. На основ! анал1зу 1стор1й хвороб
мс&на зрсбити бксновок про покращення !муноб! олог! чних показни-1:1 в слкни 1 стану елизово! оболонки порошнини рота хворих при протззуванн! задропонованими нами методами. Повторна обробка зымнкх акрилових протез! в у а /о-ному водному розчин! л! зошва Екгвляла той ке ефект, продовкуючи тим самим курс л!кування.
Таблида 2
¿и:кЕм1ка вм!сту ^ А у слин1 до 1 п!сля протезування порокнини рота
хрупа ;'бптекених хворих '
Середнъокв&дратичне значения, мкг/мл
¿с протеэу-
вакня
Шсля протезу вання
1 тикдень
I м!сяць
4 м! сяц!
1 група Страдиц!й-не цротезу-вання)
0,33+0,12
0,21+0,11
2 група (обробка протез!в у ТА зоцим!)
0,36+0,31 0,41+0,24 0,5+0,25 0,5
3,26
0,63+0,27
Б К С Н 0 В К И
I. Ьиьчався вплив зшмних зуб них протез! в з акрилових гластмас на виникнення цротезних стоматит! в алерпчного ! запального характеру.
Z. Рсароблений метод язиковох проби для виявлення алер^ч-кох реакщ! на стоматолог! чш матерзали шляхом у ведения досл!д-нуванох пластмаси у п!д"язичну область. Цэй метод дозволяв про-
' ) 15
вести диференц*альну диагностику алерпчнэго протезного стоматиту в1д 1кшх форм непереносност! до пластмасових протез! в.
3. Запропонований спос1б обробки акриловкх зимних зубних протез!в у Н-бут!ловому еф'р1 оцгово1 кислоти, який зменлуа алер-ггзуючу д!ю пластмаси, з яко! виготовлений протез.
4. Розроблений спос1б шготовлення зимних зубних протез! б з акрилових плаетмас з уведенням у базис протеза I %-иого воднс-го розчину кристал!чного л1зо1?та з метоп шдвищення 61 слог!чно: ¡ндиферентност! протеза.
5. Вивчався вплив зимних пластинкових протез! в з уведеким до 1хн!х базис1в л!зо1?шом на ¡муноб!олог!чн! властивост! слини. ¿¿ифуз!я л!зоциыа з протеза пол!пшуе показники неспециф!чно! ре-зистентност!. Бивчення динам! ки цих показнша в мохе використову-ватися як досить прост! та хнформативн! тести при ощшд б!олс-г!чно1 ! ндиферентност! нових матер!ал1в I задропонованих метод! в протезування.
6. Кл! н! ко-лабораторн! доел! дяення св1Дчать, що гн!мнл пластинкоЕ! зубш протези з уведеним у базис л!з015олом, який здатний стимулювати м!сцевий !мун!тет, кр1м добре виражено! ан-ткщ пробно! та мукол! тично'х' активност!, е гарним л!куЕатьним ! проф! лактичним фактором при протезуванн! хворих !з запальними захворюваннями слизовох оболокки порокнини рота.
7. Спос!б уведення Л1зоциму до базис! в протез! в з метою п!двищення 1хньох б!олог!,чнох ! ндиферентност! впровадаений у практику ортопедичного е! ды лення обласнох стоматолог! чнох пол!-кл!н!ки м.Каркова, IX—1 госпрозрахунковох стоматолог!чно! пол!-кл!н!ки м.Харкова,
ПРАКЕИЧН1 РЕНОЫаКдЩ!
1. Запропонований нами апл!кац!йний метод язиковоХ дроби дозволяв ефективно I швидко дх агностувати алерПчний протезний стоматит в умовах стоматолог!чног П0л1кл1н1ки будь-якого р!вня.
2. Розроблений нами метод обробки готових акрилових проте-31 в у м-бу т I л о вому еф1р1 опгобох кислоти .чмекпуе к!льк!сть за-л^шкового мономеру, ¡цо шмиваеться у слину з протеза, тим самим знижуе алерНзуючу д!» пластмаси, з яко'х виготовлений протез, ! нлохе ефективно застосовуватиея для л! кування алерг! чногс протезного стоматиту.
5. Розроблений нами метод уведення л!зоциму до базису протеза рекомендуемо використовувати при л!куванш протезних стоматит! в запального характеру, яш обумовлеш знихенням 1муноб!о-лопчних власти вестей орган! зму. Можлив1сть баг ат о крат но! обробки зн!много протеза в I %-ноцу водному розчин! кристал! чного л!-зоцима п!двицуе строк слуххння протеза ! продовкуе курс л!куван-ня. ...
Список праць, опубл!кованих з теми дисертацИ
1. Данилов П.И. Защита съемных зубных протезов от микробиологической загрязненности // Актуальные вопросы теоретической и практической медицины: Респ. науч.-практ. мекинститутская конф. молодых ученых-медиков. - Харьков, 1986. - С.38.
2. Нападов М.А., Данилов П.И. Обсемененность микроорганизмами съемных зубных протезов и повышение их биологической ин-з:ффзрентности // Профилактика и лечение стоматологических заболеваний: Тез. науч.-практ. конф. врачей-стоматологов, зубных грачей и зубных техников Харьк. обл. - ларьков, 1986. -С.51.
3. Савинова E.H., Данилов П.И., Еарвянский П.Ю. Микробная загрязненность съемных зубных протезов из пластмасс и способы их защиты // УП Бсесоюз. съезд врачей-стоматологов, Волгоград, 30 сент. -2 окт.1937 г. - Москва,I9B7. -T.I. -С.236-237.
4. Данилов П.И. Микробиологическая загрязненность съемнс зубных протезов // доклад на заседании Аарьковекого каучко-медь-цинского общества, Харьков, 1988 г.
о. диагностическая языковая аллергическая проба на стоматологические материалы: Удостоверение № 1974 от 7.12.90 г., изданное УДОЕ. ,
6. A.c. I7C8325 СССР, ЖИ5 А 61 С 13/00, 13/02. Способ изготовления зубных протезов из акриловых пластмасс/ М.А.Нападов, П.И.Данилов, Е.М.Савинова и др. - Опубл. 30.01.92. -Бвл.№ 4.
//
//