Автореферат и диссертация по медицине (14.00.02) на тему:Особенности роста и формирования костей скелета и их реадаптация в условиях гипокинезии и адаптированного организма к гиперкинезии (анатомо-экспериментальное исследование)
Автореферат диссертации по медицине на тему Особенности роста и формирования костей скелета и их реадаптация в условиях гипокинезии и адаптированного организма к гиперкинезии (анатомо-экспериментальное исследование)
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ ДЕГЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
На правах рукопису
ОСОБЛИВОСТІ РОСТУ І ФОРМОУТВОРЕННЯ КІСТОК СКЕЛЕТУ І ЇХ РЕАДАПТАЦІЯ В УМОВАХ ГІПОКІНЕЗІЇ У АДАПТОВАНОГО ОРГАНІЗМУ ДО ГІПЕРКІНЕЗІ)
(анатомічно ■ експериментальне дослідження) 14.00.02 - анатомія лго;шгаі
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук
Харків — 199:>
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Тернопільському медичному державному інституті ім. акадриіка І.Я. Гор^ачевського.
Наукові керівники: доктор медичних наук, професор Федс’пок Ярослаг Іванович; доктор біологічних иаук, професор Ільшщький Володимир Іванович . Офіційні опоненти: док/ор біологічних наук, професор Самойлов Микола Григорович; доктор медичних наук, професор Талько Володимир Іполітович
Провідна організація: Вінницький державша! медичний університет.
Захист дисертації відбудеться 1995 р.
о -// годині на_ засіданні спеціалізованої вченої ради Д.088.23.03 у Харківському медичному унів^ситеті /310022, м. Харків, просп. Правда 12/.
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Харківського медичного університету /310022, м. Харків, вул. Леніна. 4/.
Автореферат розісланий
іі .1995 р
Вченші секрета и спеціалізованої рчсиої ради, доктор медичних и пук, професор
СОРОКІНА І.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОї'И
Артуащ.цість темн. В теперішній час астапопл^на тісна залежність формм і будови кісток скелету від умов функціонали ого навантаження /Иикігпок Б~п., ИоО 1°90; Когаи Б.И., 1982;
Бруско А.Т., 1983; Ковтун М.Ф., 1984; Привес МГ,, 1984; Коиеш-іпошв В.Г., 1985 Дедух Н.В., 1988; Родионова Н.Р., 1989; Федо-іпок Я.И., 1992/,
Сучасний етап розвитку спортивної морфології характеризується вивченням структурних особливостей тканин, органів та їх систем в якості морфологічної основи річних функцій організму / Ннкитюк БА., '985,1990/. б цьому зв’язку особливу важливість набувають дослідження морфологічних змін, що проходяіь в кістках с^елетту при дії па НИХ Занять спортом, КОСМ ЧІШХ польотів та трудної діяльності. Ця обставина визначається тим, що кісткова снст 'ма не тільки виконує функцію остова і опори тіла, але й приймає участь в збмішігх процесах організму, тому вш'чення закономірносте!/ впливу різних режимів спорішгю.о удосконалення на кісткову систему с необхідним ;ня вияснення в цих умовах структурН'їх основ підтримування гомеостазу, що є однією із актуальних зав,. інь сучасної теоретч'нюї, споришігаї та клінічної медаціпш.
Питання, що стосуються адаптації кісткової склепи до фізичних ц«аантажеііь і гіпокінезії зи-шиши. відображення у працях Ковецшгао'ва В.Г., 1976 - 1?''5; Б.И. Когана, 197С - 19Ь7; Фе, эщока Я.И., 1976 - 1994; Судзиловсхого Ф.В. 1981, 1986; Газелко
О.Г. і співавт., 1986 та інші. По окремих питаннях впливу режимів рухової активності на ріст кісток дані літератури неоднозначні, що пояснюється різними методичними підходами, що не забезпечує, и певній мірі, розкриття особливостей морфогенезу
кісскової системи під гпливсч фізичних навг^ігажсііь та гіпо-
КІІІЄ"ІЇ. . '
При сучаснлх іенденціях розвитку споргу та фізкультурного руху, а ті.кож в процесі п'дготовкп космонавтів, гіри важкій фізлчні'і ірудовій діяльності, .цо вимагач застосуваїг'Я «еликих /ічїснсіюшгх/ фізитаих наЕіІпажеиь, необхідно чітко уетвлялі закономірності виникнення Небажаних наслідків гіпокінезії після цих н.івантажеиь. Адже, як відомо, космонавти, та в г.гякпх випадках, сгіортсмсли /хволоЗи, травми/ иісля ііітєіі ивних фізичних навантажень знаходяться певниіі час /інколи дуже довго/ в умовах обмеженої рухової активності. Однак, в достаній нам літературі відсутні йитачш про вплив гіпокінезії на адаптований організм до фізичних навантажень, які б описували харагтер, ступінь та зворотність наступаючих змін.
Суттєве значення для практики споріу та медицини є з’ясування закономірностей морфогенезу при реадяптаційчнх процесах, що проходять в організмі після ви. ліву фгччшіх навантажень чи г:попінезії або їх Погашання /Копан^в В.И. та співавт., 1973; Купрпянов В.Ц. та сгьлавт., 1981; Данилов Ю.Е. та співавт., 1 >77; Воложин О.ІІ та співаВт., 1981; Фсдошок ЯЛ., 1981 - 1994; Тальк> В.И., 1986; Ауліп' Й.В., 1990; ПотаНоВ П.П. та співавт., 1991; Тезой А.А. та співавт., І992/.Однак, іеадаптаціііпі перетворення ь кістак скелету після гіперкінези у Подальших умова.'-гіпокінез не дослідженні ‘
Отже, питання теоретичного 1а практичного аналізу змін, що проходять у кістках скелету в умовах гіпокінезії у адаптованих до фізичних навантажень розроблені недостатньо, а реадаптація тіісЯя цих станів не вивчена. Диктується необхідність комплексного вивчення впливу на кісткову тканину різних піїдів М’яз спої діяльності в умовах гіпокінезії.
Вивчити закономірності морфоіс'еіу кісток окмсі}' п умовах р. зішх режимів рухані' актишіоеіі та в період рсадаш ації.
Осіїа !ШІ_ЛПІ!' іііі'і і я. іг ■■ > елі з.жеппя.
1. Вивчити осоопшості стуктурчої перебудови доні пх ц уС-Чнсшх. кидок при гіпокінезі' та 'тперісіне іії.
2. З’ясуваті: динаміку остеогепелу до в і лх зрубчастнх юстої за умов гіпокінезії у тварин адаптованих до і іперкінезії.
3. Дос.лдіг и направленість змін в Пудові довгих трубчтстнх кісток в період реадаптації після гіл'мсічезії у тиарші, адаптованих до гіперкінез».
4. Встановиш закономірності макпо - і мікроструктури та хімічного складу довгих трубчастих кісток в постнатальному періоді.
• Наукова иовичиа. Впери;.; експериментально ипвчені ос«,о;нг-восгі росту та формоутворення довгих трубчастих кісток в умовах гіпокінезії у тшірли, адаптоваьлх до фішчнпх навантажень. Вста-ногчело, що ступінь дії гіпокінезії залежшь від поп.редньої нтен-шіиюг'іі та ни/гу фізичного навантаження.
Вперш-; встановлені, закономірність реад.іптадііншк перетворень у довшх трубчастих кістках після припинення вптну на організм гіпокінезії V тварин адаптованих до фізичних наштга-жень. Встановлено, що швидкість розвитку і ступінь вираяснг'ЛЇ структурних змін в динаміці реадаптацішшх перетворень довгих трубчастих кісток тварин після гіпокінезії у адаптованих до гіперкшезії знаходяться і прямій залежності від виду, інтенсивності, а також тривалості відновдювазіьного періоду.
встановлено, що ефект дії різних режимів рухової активності на процеси росту та формоутворення довгих трубчастих кісток залежить від виду, тривалості та поедпаїшя фізичних навантажень
з ііпокііісзіпо, які діюп ііа організм тварин. Показана кореляційна залежність між однорідними показниками при різних режимах активності.
Теоретн-та та практична значимість дослідження. Теорепічне значені;! роботи иолягас в тому, іцо на основі результатів експериментальних досліджень довгих трубчастих кісток встановлений механізм зміни структурної організації кісток під впливом різни?; режимів рухової активності, від гіпокінезії до гіперкінези та їх поєднань і, а також у відновшовальнші період. Це дозволило пс новому підійти до розуміння морфологічної суті проявів адаптаційно - компенсаторних змін. .
Практична значимість проведених досліджень складається з того, що отримані результати відкривають н, вий напрямок досліджень, яки і і показує, хцо розробка методик управління адаптаційною та компенсаторною перебудовою кісюк, а також попе 1>еджеііі(я функціональних перевантажень, повніші грувтуватію перш за все на ііілгтірямованому змінеііиі режиму, виду і величніш м’язевого К'.-мПоПеиіу фуіпстпоігального навантаження. ,
Виявлені закономірності морфофункціоигльних перетворені при дії на організм режимів рухової акттлюсті дак,.ь можливості обгрунтувати комплекс міроп^лсмст.і ію корегуванню компенсаторних та рєиаративішх процесів у кісп:о.,ііі системі в шодеіі котрі прнпішнли активні заняття спортом або фізичною працею. Основні положения лкедугації, що віпірс~гься на захист:
1. В нормі форма і будова довгих трубчастих кісток в улова’ збереження встановленого функціонального стерео липу відпопідаї діючому ня лих навантаженню, що слід розцінювати, як стаі аиатог.офункціоиальної відпорідносзі. Ріст довгих трубчастії; кісток у довжину Залежить Від переважання морфофуїчсціаИаяьНо активності прокгичалшоге чи дистального епіфіз арі іпх храїців.
2. Ріст і формоутворення довгих трубчастих кістої тварин за-іежіггь від ііііеііспшіо'гіі лі виду рухоьої акті'ішоср- а/ найбільш шраж ний іюстоприпр чуючи'"' ефег1 дас гітокінезія- б І ін.аісшші |ізичпі шшантажс іня .дікиисі>»оть нераціональну ([юрму адаптації, котра прішо. дть де порушення будови ха розвитку ;ю. гнх трубчастих кісток; в/ не начне треїшг'енпя оптшалмшх режлмів фізичних навантажень супроиод-,..усп. ;я раціональною адагш.цій-ною перебудовою структдлі довгих трубчастих КІСТОК, СІЦПІ'ШН. :с лірияглшшн ьпчів на процеси фор..шугворентя та морфо. с;езу вивчаючих кісток.
3. Обмеження рухово» активності у тварин, яких погерідньо "рену^алн іптсчсшшиї и фізичними нав"нтал<еннямн пришодл ь до виснаження адаптаційних можливостей кісткової тканини і супроводжується розвитком дестр_дспшшх " л:н, викликаючи нераціональну адаптаційну п-реб/до^у кісткових структур. Ці зміни менш виражені- при гіпокінезії попередньо нетрен<іван”х" тварни [гізич-шши нав нта: еішями.
4. У тварин, п,о знаходились в умовах ппі.лмепї пі:ля їх адап.ації до номірннх фізичних навантажень ріст' .а форміїутво-
•г ‘
реиня довгих трубчастих к'сток залежить від гн.ду тренування і супроводжует1 ся рацісча. ьиою формою адаптації, котрії викликає покрашення структурної організації кіоітлі, але менш виражено, ніж при “чистих” помірних навантаженнях та інтактних тварин.
5. М < - р ф офу нкцюна ль 11 і перетгзреиня у довгих трубчастих кістках в період реадапгацл' після гіпокінезії у адаптованих тварин до фізичішх навантажень залежить під виду, інтенсивності попереднього фізичного гранування та тривалості відновлюючого періоду.
6, Найбільш сітрши шву дію на процесії реадаптації 'кісток скелету після гіпотсіпеш у тварин. адаптованих, чо фізичних на-вантажеш» дагото помірні динамічні та аапічні навянгаженнг.
Апробація роботи. Дисертація рнконагія відповідно до плану наукові.х досліджень Тсрчопільського медичного інституту. Odiomri положення дпсер.ц.ції доповідались і обговорювались на наукових, науково - практичних конференціях /Тернопіль, 1993, 1994; Чернівці, 1994; Донецьк, і99V, з’їздах /Кнїь, 1994/, міжнародних наукових конференціях /Саратов, 1993; Смоленськ, 1994; Тернопіль, 1994; Москва, >994/, міжнародних конгресах /Poland, Olsztyn — 1993; Portugal, Lisbon — 1994; Москва, 1994; I.-
Франківськ, 10 94/.
Публікації. По темі дисертації опубліковано 17 наукових праць, із них - 5 в наукових журналах і 6 в матеріалах конференцій та збірниках статей, 13 — опубліковано самостійно. За матеріалами дисертаційної роботи одержано 4 г.чх идчпня на раціоналізаторські пропозиції.
Впровадження результатів дослідження. Отримані результати досліджень широка впроваджені у навчальний пронес і науково -дослідну роботу кафедр анатомії людини, топографічної анатомії і опсрашшіої хіруріії, гістоннії, травматології і ортопедії, фішіхо-н;и».я, .'лприіпііої Морфолопї, іеоретичиїп ОСНОВ фізичного 1ШХО-ііаьтія, науково - дослідних лабораторіях І. - Фінікійського, Одесько!'.', Поіггаисмсої у, Лдіиііського, Луганського, Кримського, іііпішш.кого, Донецького, Тернопільського, Дніпропетровської о, і’;і'!"'н:ькпі о, Семипалатинського, Качянського, Чернівецького, 'і.!! гіі:'ч,кого медичних іпсппутіп. академій та університетів; Біло-H'.:p;'.." » м го і а Кримської о сіді,сі.ісогосипда{>ськнх іпсппутутів, г] -'(.ь'.-'Н"! і УжЬ'родсі.кого упічсрспістні. Київською інстигугу у Ч'.'Ч-ип.ЧЛЄГПИ! Т'ікяр;?), Хї-ІЖІИСЬКОГО інституту фі Н»Ч1Г(*У Ю' П.турІІ;
Меліт ^нільського і Тернопільського педіпстшугів, Українського н.пкош* - дослідного и .стіпугу травматології і ортопедії, Харківського науково - дослідної о шсшгуту ортопеда, ші то-
лоці іа протезування.
Струкг.ра____!Ж обсяг дисертації. Цнсертщія написана за і рг.-
дицінноіо схемою і сктадас іт.ся і і вступу, огляду літератур'!, тису маїсріалу га і,плодів дослідження, шести розділів нл.іші.х досліджень, заключения, висновків, списку використаної літер іту~ рп. Робок ні'кладена на 158 сторінках машинописного глету, включаючи 26 таблипь і 69 малюнків. Вказівник літератури .містить 322 джерела, іч цих 199 опублікованих и Україні і колишньому СРСР.
Особистії внесок дисертанта у розробку наукових результатів. що виносяться на чахнет.
Автором самостійно постав:.єно експеременг по моде.лов.ншш різних, режимів рухової активності; приведено світлооіпнчне, елек-троиномікроскіші ше, морфоме.ричі'е, хі.лчігс дослідження та статистичну обробку матеріалу. Самостійно узагд.тиь л результати дослідження і Рішачені їх закономірності.
Матеріал і методи досліджень. Для вирішення гшстаї лет їх завдань були проведені експериментально - морфологічні дослідження на 284 білих щурах - самцях дд тумісячною віку. Ці тварини мають порівняно невеликий ,.лптев”й цикл з безг.сре-ів-інім ростог кісток скелету /Западнкж II.П. га співавт., 1974/ і ОДИН ДеИЬ ЖИТТЯ ІцурІВ ВІЛПОВІДІЇС МІСЯЦЮ ЖИТТЯ .КОлДІШ
/Махинько В.И. і спіпавт 1977/, іцо дозволяє на протязі короткого проміжку часу прослідкувати закономірності сгруктурної перебудови в кістках скелеїу при різних режимах рухової активності. При моделюванні фізичних тышажеш. ми провели їх стандартизацію для даних тварин в за лея.носі і від ішештшшмлі
га виду ішватг шпіп. Модсчшлл.лг фізичні "авантажешія дл ші.мі'. лото . а схаїччпого віщу, помірного та інтенсивного хараї; теру. Динамічні ті знтажшня моделювали в третбані /свідоцтв на чина хід ;а № 818573/ з нрчкио моддфікацієїо /иоспідчелня іі рац пропозицію за № 25 І. Статичні ф.л. ті навантажли’" моді лі' шлись на вертилальинх кердинах /свідоцтво па шша*ід за І 13^3395/ з нашою модифікацією /посвідчення на рацпропозицію з № 24 І. Гіпокінезія моделювалась в спеціальних клітках - касет: Тварини 5уші ^озьодиеш на сшд>ючі сері" і моделі. Іісрша сер тарнії утримувалась в умовах і.ііокінсзії па прот"Зі одного міс ця, тварини другої серії — і; ут іках кс хііиде.шшх динамічних н вантажень помірного ''Аі іа иадг'мірНого (Б) характеру на ьр тяіі двох місяців в кожній ірупі. Третя група тва| пі зпахо^ллаї « умовах кожноденшіх статичних, навантажень Помірного та па помірного характеру на протязі двох місяців в кожній групі. Гв ринн, які о’-ріімувалн фізичні навантаження (групі А г Б) ] протязі двох місяці'’ (четверга сері; — діііі .Мічні ; п’ята серія статичні ц.'ваї-гажсшія), ліахпд.лнсь в умовах гіпокінезі» по о і гом одного місти". Гварпнк шос: >ї і сьомої серій вііг злились експерименту через ОД'Ш МІСЯЦЬ іісля гіпс .анезії, тв .рші попере ньо их штованих, бідпокідчо , .о динамічних і статлчніїх наваїп ;.,ец іруи "а” і “Б”. Тпаршш восьмої і деп' тої серій внподзш:
З експерименту через ЛІСП. МІСЯЦІВ ПІСЛЯ 1 іПОКІЧеи,, тварин поі редньо адаптовані,підгквідно до дішау;чнгх і статичних паві гажень іруп “А” і “Б”. Тварини десятої і одинадцятої серзі і водились з '’кспс^пменту через дванадцять місяців г*ісля ііпокіне тварин попередіио адаспивашіх, відповідно до дішам'чпих і с тичних навантажень груш “А” і ”Б”. Тварини дванадцятої се знаходились у звичайних умовах ьіваріїо і служили контролем і всіх дослідних серій.
Ьивчались довгі трубчасті ьісткц рик^ристовуї чи : ос гео метрію по методу W. ^)иегйі //926/, фаррунапші гістологічних зрізів "сматоксіишн - е<пии і :;о Вг>ч Гігіог, морфометрію діафіза т. спіфічіп кісток цо Автанділову /1980/. По запропо-
нованому намц >,.ет ~'ду іііпна .али і.ло.щу структур тр хількішин рахунок їх елемент:; з допомогою прос іціПного присгтшо /иосиідчелия ии рдц. пропозиції : л № 2 та З/. При характеристиці епіфізарного хряща ии^ористовува:ш класифікацію зон по Ко-...лшшкоііу В. 1.' /1980/. Ультраструктурні дос.^щелі/я проьоі^іт па електронному иіжрьгког.' ЄМВ - Ю^ЛН- Зміст кальцію, калію, ригріїо, магнії^, иаугатя^, сіящщо ха алюмінію в кі:тках
Л’ізяа ..цці та чтомно:..у абсорбційному :пегтрофоточетрі С -115, з фосфору на ФЕГ - М поБріїгсу. ч>ьнко - механічні ьлгфобуііічня довгих тпуб^асгях кісток проводились , метою '.изначення загальної мищостності на шимллня н*і універсальній розривній маищиі 1* - 0,5. Отримані шфрові пжазішкг стіоистпчно шіра-о-вунадись і.а комп’ютері з вирахувашіям середнього значені’і, по-адтіди середнього арифметичного, середньою! адраттшого вцшшен-Ш, коефіцієнтів кореляції "а внз’ачзли вірогі^ці' різниці по С мо-денту.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЇХ АНАЛІЗ
При обмеженій рухової активності твашш було ві, ^мічено зцижеїчія ростоадї активності трубчастих кісток. В першу чергу перебудові підлягає кристалічна пешітка гідрсоксиапатиту. З її поверхні виводяться іони кальцію та фосфору, на місце яких із кроні абсорбуються конкурентні елементи -калій, натрій і магній. Знижується загальна мінералізація кісгко&ої тканщш на 5,16 -18,54 %. Збідніння кісток основними макроелементами /кальцію і
фосфору/, при підчищенії' ЇХ ВОЛОГОСТІ і вмісту гідрофільних- речовії», являється безпосередньою причиною зменшення МІЦПОСТНИХ властивостей досліджуваних дгвіііх трубчастих кісток (на 1,186,23 %). Дефіцит неорганічного матргассу викликає порушення процесів с ліфікації кістки, тренується ьіруктурна рганізація спіф’заршіх хряшів. Втрачається їх зональна будова, знижується пр'Чііфсрагії.іііа активність хондроцитів. Дані морфометрії вказу-_оі з на зменшення ширини иііфізарчого хряща у зв’язку із звуженням зі.н проліферації і дефінітивного хк.яша. Елєктронномікро-скопічнс дослідження хондроцитів свідчить про наростання в них деструктивних процесів. Глибок. морфофункпіональні зміни виявляються і в компакти'й речовині. При цьому сновізп.нюється заміщення грубоволокнистої кісткової тканини в пластинчасту, звужується остеошній шар, ро-ширюється шар зовнішніх і внутрішніх оточуючих пластичок, характерні бататочисельш лінії склеювання, мозаїчні діля кіГ з різною отупінню- обезвапнуваї.ля, рі Твитком остеопорозу кістково" тканини. Таким чином, пересування тварин в умовах обмеження рухової активності викликає різке порушення тісто структури кіс .ок і процесів мінералізації і, як наслідок — затримку в рості кісто.; скелету га зниження їх міцлостшіх властивостей.
Морфологічне дослідження довгих трубчастих кісток при помірних динамічних і а статичних навантажеі нях виявило іншу, ніж при плокіпезії, картину їх макро- і іиікроскопічшіх змін. Так, н кістка” підвищується вміст кальцію та 21,40—24,39 %, фосфору
— на 13,40- 18,25% при досить значному пониженні вологості — на 18,21—21,19%. Одночасно покращується і мікр о елементний склад. Внаслідок посиленої мінералізації підвищуються і міцності властивості кісток на 6,36 %. Існує пряма кооеляційна залежність (0,9) між змістом кальцію га міцністю кістки. Епіфіз арнич хрящ
розширюється на 2,80 — 11,57 %. Найбільш ініснсі ішо збільшується ширина зони проліферації, а зона дефінітивного хряща розширюється зчачію іенше. Помірьі шіваїг і жсиня ве.гуть До підвищення функціональної лкппшості хоидроітшів, іцо морфологічно іірояилясіьс. вираженим розвитком гранулііршї цитоплазматичної гітки. В діафізах помітне із.ітончеїшь шарів зиипішн'х і внутрішніх оточуючих пластинок, збільшення площі юмпапної речовини, розширення остеонного шару. Вторинні генерації осіе-оиів пепеважаюъ, над перевшшгми. Результаті; остсометрії вказують Н-: прискорення пиідіш,лгього росту довгих "рубчастих КІСТ01С під дісю помірного фізичного нанангажешш. Таким чином помірні длнамічні єа статичні наваи.аження сп^ішсгь росту і формоутік-решго довгих ір;. 3час :их кісток скелету.
При феиугаїгіі ііітє'ісішшши динамічними та «.татиччими навантаженнями у довгих трубчатих кіпках спостеріг-їси,ся ; осигь знавшій- остшороз за рахунок ішиеденгч з тканин кгілм то (16,80 — 22,57 Ус) і фосфору (15,?7 — 37,14%). Пакопнчеіня в кістках калію, натрію • магнію, враховуючи їх значно мені іу абсолютну кілі,кість не мо>лЄ поповнити дефі’чи основного мінерального компоненту, ВМІСТ ЯІС01ЗМЄІП"ІШСк В ПО))ІН1ИІШІ і контролем на 4,-.2 — 6,43%. Все це нри’возить до іпраг,, міцно. іі иістки і.а 2,56 — 3,4/%. Зі сюроші мікроелемеиьн 1 о складу спостерігається знижень., вмісту лі;:', марганцю, сшгчію і алюмінію. Б плечовій і великогомілкових кістках ширпп епіфізарного хряща в умовах даного експерименту різко звужена, іюю зональна будова порушена. При цьому зога проліферативноїо хряща, внаслідок дмеишенпя КІЛЬКОСТІ . І розмірів К.іШіННЙХ елементів в “монетних” стоьпчиках значно звужується. Менше змішається зона дефінітивного хряща. Кілі,кіст, мітозів знижена, визначаються д> генератиьні зміни хондроцпіїв. Площа поперечного церезину діа-
фізу. кол(шк'гіюї речоіііііґ* fл "іаиїеі.ру остсонів менша контрольных покгііп/Ш'. . З’яЖйо ґься молода незрілі остсонн. СгіовільшоСті.ся їч перебудова г:( шор ніші. Поперечні розміри всіх досл'хжуїішн: кісток м'спші тш'шііїшх в залежності «ід ш.ду на-вант же:*іи (під (/,70 % До Я,62 "о). Дс..>ілиа плечової і велшсо-го:.ч:'тс<(г.ої кісток вЦсїйс в рості ііа 2,57% і 12.50 %. Тпюы чином, їнтейсі.ліі ДііШмічНІ 1а статечні навантаження, які впклика-.оіі, стай фізичної іїеревтч лій, пригнічують і эперечшш та поздовжііНі ріст кісіок, Норуш/їоіЬ структуру кісткової тканини, її мінеральний метаболізм.
Сприятливіш вговій деякі їх. видів фізіїччік навантажень на оріанті обу^вИЛо л;;(сі(ДеЙе йй.г;орлстаішя їх. для корекції ла-лйілкін гіпокінезії. ШіМуйіейе доМ'отрнвале перебування хворих, на постіЛьйому ре/йімі. а такО тс у вйпащсах, колії треновані, фізнчно розпинуїі люди вели малорухті тії спосіб житія , привернуло увагу досліди Тсій. Ковешншспв 8. І-., “1980; Федоіаох Я. І*', 1989; Когаіі Б,И., 1991; ІІ таїїов П. Л. і епінавт., 1991; Киселев В. И., 1992 Йсіттіо-Или корегуючий гтіііів навантажень на ріст і розвиток кісткової спсіеміі. Йам»і проведений експеримент, в якому тварин, адантойайнх до різйіїх видів фізичного лаїшпгажеігш уміщувані в іаніки-касеІЦ з обмокшим об’ємом. При до^ліджешл довгих •трубчастих кісіоіс т:Шіх Ійгірнп виявлено, що гіпокінезія на фоні шршшніВйх Змін, р'анИіс досліііуіпх в р зульїаті помірних фізичних і іваІгіа>£аль, йс нріііводить до виражених порушень росту і деструктіїйних з ділі у йселеті. Так, йоздовжні розміри кісток піддослідних Іварші зберігають гіідвіїідеіи велзпщшї у порівнянні з іитактйймн на 1,42 -4,21%, й Поперечні — на 0,33 — 3,45 Уо. Отже, від’ємний вйліій гіпокінезії частково нівелюється активністю темпів і формоуттюрейня доВгіїх рубчастих кісток при адаптації до помірних статіМиШ. і и більшій Мірі Дйййміччих йй
вашажень. Обмеження руховивУ активності че плліус Ловпісіїо активізації. приліферапнших процесів ’! епіфіз арному хрящі, раніше обумовлену дісю пеміщшх фізичних г.аьаігтажпіь. Х(іяЩ залишається ьъшачпо розширеним, а зона проліфепатчпного хряща збільшеною зг. рахунок наростання кількості хоидроциТіп у стоппчиках і зменшення вмісту проміжної речовини МІЖ НИМИ. Пр1( субмікросколічному дослідженні структурна організація хслДро-цитів та проміж, юї речовикл мало- відрізняється від виявлених у тварин інтактної групи. Структура ксмпаїс-ііої речовині! діалізу не зазнає суттєвих змін. Лише за до(/омого(о Морфомс/рії виявляються ЛІДВШДЄІШЯ кістково гворних Процесів ьад резорбтішнимИ. Діафізи тр}вчасних і істоїс тварин, які знаходились в умовах гіпокінезії після гамірних статії'чшх навантажень, по своїх параметрах знг.чно ближче до контролю, ніж після динамічних навантажень. Хімічний склад та міцності властивості кісток у парнії даної групи вказуїогь на те' що адаптовані до ~ позитивної дії помірних фізичних трєнуврнь кістки скелету менше підтягають несприятливому впливу гіпокінезії, ніж у чепідготовленчх тварин. Отже, у кістковій системі комПеїісатирн: механізми, що обумовлюють ЙрЙСКореШШ рі звитку скелету ПІД ВПЛИВОМ помірних ДЬ-памічіШк Та статичних навантажень лріі Ііьокіпезії затримують ишіпкЦеїіня деструктивних змін.
ІііігІ£І к.іпґііна спостерігається прИ дії обмежені-;! рухОЙОЇ активності На скелет тварин адаптованих до інтеНсивіїих фізіічпіх -ла-';Шта>кеі(і.. РостоПригЦічуюча дія цих завантажень, лоєДНуіочисЬ з іІесНрЩгММйм ёфек^Ш гіпокінезії, віпсйікае значні зміни сТрук-їуріі І хімічного складу кісток. Так, границі зсШ епіфіз ар цих хрящій ЗітігІджуіатЬсй. Пеііта кількість проміжної речовині! йияв-іїяШіСй розміщеііоіо між колонками хондроцйгій. Проліфератйані НриЦШІ й клітинах, епіфізаршіх хрятціу піддослідних. Щурів майже
повністю затухають, особливо у тварин гіри до ііпокінезії після інтенсивних, динамічних навантажень. Зони проліферації та дефінітивного хряща звужуються із середньому па 15—20% і 8--17%. Цитоплазма хондри ціпів мас невеликий об’.:м, в кліта-нах ліпходагьси ядра, я:сі мають великі гллбки гетерохроматнну з деструктивно зміненими органстами. У діафізах кісгок тварин даної серії дослідів відлічаєть-я значне витончення остеэнного шару на 14,18% після інтенсивних статичних і 16,69 % — після ішеїіспьішл діігтмічних навантажень, зиеншеннч ідоїці поперечного перегину діафізу та компактної речовини на 10,32—12,16% і 10,04 — 12,11 % .Сповільшпється заміщення грубоволокнистої тканини пластинчастою. Більш різко змінюється хімічний склад кісток, -змеїш-ует^ся кількість кадьцло (в середньому на 26 %), фосфору — на 37 %, а також остеогрошшх мікроелементів. При цьому підьшц-на кількість поташ, калію і машію. Отже, • обмеженні ручоїкії активності після ііітенсїилшх фізичних навантажені, збільшує пршнічення росту та формоутворення кісткової системи.
Суггаїе значення в спортивній практиці та космічній медицині має. прогнозування реадапганішшх процесів в кістковій системі після гіпокінезії у адаптованих тварин до фізичних навантажень. В літературі практично відсутні дані, що розкрнваг ть дина..ііку ре ідаптаціншіх перетворень в скелеті після прішичеши дії ппокінс :ї у тьар'чі адаптованих до під, лнденого ао^ пошіже ного фізичного нанаьі',жен,'я до самих віддалених періодів життя. Прагнучи зчпрвнчтн що прога шіу, ми вивчили особливості рості і формоутворення в довгих трубчастих кістках, б періоди 1,6 і 12 місяців після утримування тварин в умовах гіпокінезії пісня фізичних навантажень різного виду і інтенсивносі. Через місяць після закінчення гіпокінезії у тварин тренованих помірними фізичними навантаженнями після гіпокінезії зберігаються різниці в розмірах
кісток, обумовлених тренуванням. П]'И порівнянні і шді.оліднпм контролем лоздоижпі ' поперечні розміри кісток п'рсвах:аіоть, їх епіфізарлі хрящі розширені, спостерігається нелг.ка кільк’сп. мітотично поділеч.и хондроїіитЬ. В кістках зберігається збільшений вміст кат,цію і фосфору при змсшіенні гідрофільних елементів і магнію. Кількість мікроелемент більше звичайного. Аналогічна тенденція спостерігається '.разу ж пістя закінчення тренувань. Однак річниця в цих показниках складає 3% — 7%. При реадаптації в цей строк експерименту після с.а'шч’тих гаїиінтажеиг спостерігаються ме”ші різниці від відповідних, показників V інтактних
ТВ.фІШ.
Рездапт-'ція строком іиістг. місяців після гіпокінезії у іізлрші адаптованих ;г> помірних стати тих і динамічних навантажень характеризується ще летким прнчалточш.ням як осіеомстричних, тяк і морфоме кричних показників. Це горорить про зберігання темпів росту кісток, особливо після статичного навантаження па підміну гід різних періодів відновлення. Залишається підвищеним вміст макро- і мікроелементів, чому відповідають більш високі міцності власттссті кісток піддослідних тварин. Різниця цифрових даних, отриманих в цей період дослідгсішя і після закінченн і тренувань помірнлмі статичними навян.ажег.нлми знижується иа 28% — 41 %. Через 12 місяців після гіпокінезії у твгрші адаптованих до помірштг навантажень а остеомстричіпіх показниках суттєвих різниць в порівнянгі з контролем виявити не вдалось, а ииг.влені цифрові підміпюсті в більшості недостовірні. Аналогічні результати отримані і при пшиені гістоструктури ечіфізарного хряща і компактної речошнш діафізу. Подібна закономірність характері'-і для хімічного складу трубчастих кісток та їх міцност-штх пдаспхвостей. Таким чином, гіпокінезія після ясм'рішх иаваті-тажень, в даній серії експерименту до 12 - ти місячного строку
спостереження всі рищщі в порівнянні з контролем нівелюються, хоча заі альна гартма рппуе ца деяке запізнення ролитку остеопорозчих процесів і) іірткгх ексьерішентальннх ідзаріш.
Не меігш важліиш.* да„ практики фімічної культури і спорту явдягтьст вивчишя оеадаїгг^иШї’(X зрушень в кістковій системі після гіпокінезії у твг.рнн, яких тре|іуаали іитенсі.іпиіми навантаженнями динамічного і статичного характеру. Місячи? реа^апта-ція після гіпокінезії у іварнч адаптоиаинх до іігшшлзш'к навчи-таженк _:арактсршусться згладжуванням різниць в їздові скелету піддо-лідних та і‘оіітродишх тварин. Однак, відставання більшості .тінішшх розмірів кісток достатньо великі /р <0,05/. Це корелює з данн..ш морфометрії ешфізарнсго хряща Одночасно в компактііД речовині діалізів зііерігаютьс" раніш виявлені регресивні процесу. Дані вивчення хімічного склад:' та міцності трубчастих к'сток свідчать про мешгу ступінь >,шер:.;іі'!ації, погіршення механічних властивостей. хоча і у відношенні цих ознак відмічається тенденція до деякою згладжування різниць. Отже, термін а один місяць являється лише почасовим на шляху до рідновлення ззігчашшх характеристик труб^четах кісток в процесі іх реадаптації. З більші:! мірі це щ.ражлш. у тварин, які піддягали впливу штен-ешчшх статичних наваьхажшь. .
.Після 6-ти місячної, а. ще и більшій стулені теля 1? - ти місячної реадаптації тварин, які знахооділись в умовах гіпокінезії, адаптованих до інтенсивних статичних навантажень, показники росту і формоутворення довгих трубчастих кісток відрізняються від контролю незначно /р^0,5/. Ростова активність кісток більш виражена и порівнянні з контрольними тваринами. Слід відмітити, що в кістковій тканині піддослідних Щуріь зберігаються виражені регресивні зміни. Залишається зменшеним вміст основних макроелементів /кальцію і фосфору/, а кількісний склад мікроелементів
отнг.штке 'uunni::ii. пшомлгн.ч іхзоші.илігн i<wmubuiw UJOM'itqvi ошірллші. ‘.uodonooxao дмішіині ‘сШ-л.Щхэ хижі я хорі miiodoi. -Ліі ОЛІІОГШіЛи ‘ЛОХЭ1.1 Ліиоеіі^Яйі. ВДІІІО)/ Аі..ХНІ О Ю11‘ППи.ЭП(Ьц -ОЛЭ 1,1. CUiiIKTlJU(|iUI3 ШШЗПЧИШсШЭ ОЇГ 'Ша.ЧЦиКІП KlEOillMOUIJ 'І
•«xliiiidx р/ьъ^ - ОУ/ олон<цгвк
-іі.іносііі — тиоліді'' 'uomiilou і /%ді - о і/ о.ійинїл:ізійГ •— соиоишэ 7!чОВ ‘ Ш олаїги-влиі/ — іоионзкоїЦі ‘/и/іЛ’8 - og/ олончгиглтоап
юши і.іії; 7° u6L ' і LI 0.J0b‘b;i}NH3>i0tIr .<ou.Cxi;d nt оижкаоСэц і.з<«..)оирі;ііЛ ллижяо'Г л ukJAkt шшд ияьзі.ч «оаоьоїш .ur<j •{
имаоизма
•niidufu мчшлио «а u эьоюци i чизжьинсиин ііх. ітЯТлоц і и-юія'ииЛі. ‘А.^лі і'иі «шпетне ^£ЗішофЛс:< morodu ви noon ■япі-лі; ппюхО'_ u;ra«:nd i’Huud ні _а.>із(|г от ‘оипсчашіиц -(хэоп -шихв luHOV'.vd иг;и.ч:э<1 хшш<( хваогЛ и кэмхагшицюа ош ‘гш(і;.л моїзи \ luiiiitj.ufi. ■лЫо'.п.лаш хии'и.итншш.Ц.офЛо». іхзс'кі^'іон -олиі. пшьэшш ошшоиіоіґ іі;ігиЬш\ ''ічоичігвхшкіиЬіюж» /її он і ніоіц/о акошили іш ‘кншяиЛооіГ •’ПГоігч .v ип.і;и>іг>ь с л;,ллш;\им І ОЛОШіИ'іЧиЗК О-ІОНІОК» ШШіПіЛЗі.ХЗІЛ. ‘КОШШ ІШ-ОД
•АхнлчшЬш :э кі лы.нь.ве тгэш :nd csihh і пилі jiii.'ioiiiloM Мишин юччивтли эн т ‘lmiwr: іят.и шчілд л о. і!)шї;мпи wiima: шгиси fiibus^hav іпш'зікшг чхршю лхшиїкі 1 iijoi! зтГижиЛиг хпьошыпш .лон ож’іип' і;>шо;ліош/іц oit ‘іліГошіЛіі ..'.aiiL'iuiii 1 хит m а лк..іа;хш;«(ш хіліьіі..і?хз iar,nu
ілііьмх'vaar'isdio шоіГ ‘гчоппи шші*. чцтшг. ‘іішо'і' шожіліім иишмк ai ‘‘ішжішшшл хішьш.і*и хшшізіізхіі: ьтоііі i)i,j;inauii.ruod v. iiuiLiiuidou н Kihiidu ‘зиил'хэии ой .іх'ш/лз ОаОньїКіл v:x иифілї/ чгіі(|-шл иЛлолй: эохэи ulh.ni/r’vdoji юла,>[> -шиїї.ч їз<>ілш t
ПШіиз iEU ІШИЗЧГШ ХШЦЭОШНИ і. jliililUJ І.'УІЛ.ЗОШаїЧІШі b.viii;».
L\
йдскоси иеорпшічннч та органічних речовин, зниженню міцності кістки.
.3. Статичні та динамічні фізичці навантаження, що відрізіїя-юіі.ея по інтенсивності, неоднаково наливають на ріст та формоутворення довгих трубчастих кісток. Помірні дншміи'і навантаження тіктакають раціональну форму адаптації, ідо проььлясться сшмуляніпо проліфсрашзної активності клітинних елементів ешфіларннх хрящів, збільшенням площі поперечного перлину компактною шару діафізу; покраіценням шцпоешнх властивостей кісток, підвищенням рівня їх мінералізації. При помірних, статичних навантаженнях зміни вивчаючих показників трубчастих кісток прокидають гу ж тенденцію, алі* явлчкгген миші вираженими.
. 4. інтенсивні фізичні навантаження накликаючи нераціональну
форму адаптації, ростогірш нічуюче. діють па трубчасті кістки та обумовлюють реіреспшіі зміни кісгксноі тканини. Поперечний ріст довгих трубчастих кісток знижує-)ьслГ порушується їх будова. В еиіфізарннх хрлщах значна пошкоджується ультраструктура хон-дроцьтів. В компактній речовині звужується остеоншш шар, шовільшоеться утворення шгастшічас? ої кістконої тканішн, знижується міцність кісток. Інтенсивне статичне навліш'жсшія супро-ві.дтупься якісно подібним!1, але мецш вираженими змінами.
5. У ти а рим іі умовах гіпокінез’ї, адаптованих до помірні їх наиаиіажеиь переважають поздовжні та поперечні розміри довгих трубчас.' тх кісток, збшлиуегься ширина зони проліферативного хр'тца, пі;иіііінустхс,т кількість кальцію, фосфору та зменшуються вміст калію і натрію. Обмежеїшя рухової активності у тварин, греноцашшн інтенсивними навантаженнями приводить до ьисиа-женші адаптаційних можливостей кісткової тканини та супроводжується розвитком деструктивних змін, сповільнює поздовжній та поперечний ріс^т кісток, особливо в активних зонах.
6. Швидкість рошггку І СТУПІНЬ Тіирчжсчосіі Сіруїауроцх !МІП У ДІШЛМІПІ рсЯДі’.НГіШІІІТПї.Ч псрсгвсрепг. ДОВГИХ Тр\(>ЧЗСТПХ КІСІОК •ГВЧріІІІ, ЯКІ ЗНаХОДПЛІІСЬ В умоппх РП0ХНІС1ІЇ, ПІСЛ-І фІЗИ'ШОГО ЦЯ
ваігтажешм ісаходатасі в прямііі залсдкосгі під ішду та ішенпт пості тренувальних ціпслів, а також від дотмотрпвапості відновлю • вального періоду.
7. 'У всі вивчаючі періо ти реадаптації після гіпокінезії у іва-рин, адаптованих до помірних дішамічнпх навантажень більш шептію протікає спіфічарнпй та субчеріоетальїпш ріс. к'сток. зростає вміст мінерального компоненту, збільшуються міцності пластин ості кісток. Позлтітчнн вплив па їх структуру помірній статичних -тренувань проявляється напіті в періоч глибоких змін похилого піку, але ч '.іеїшгт мірі, ніж при помірних динамічних навантаженнях.
8. При реаді.птадії через Шість і дванадцять місяців після діі гіпокінезії у тварин, адантов.Тнпх до інтенсивних фізичних навантажень, відновлюючі пронеси характеризуються підвищеним ростом довгих трубчастих кісток та більш активною перебудовою іх структури, ш.правлегої на нормалізацію компактної речошнш, епіфізарпого хряща та хімічного складу кісто);. Сдлак, навіть довготрисаді /на протязі дванадцяти місяців/ реадаптація після гіпокінезії у тварин, тренованих жшамічішмп паваїіпгхешіямп, ге приводить то повного відновлення структури та мінеральної насиченості кісток і лшге пилив сташчнн.і навантажень забезпечує наближення багатьох показників росі у та ф^рмоуі.юреппя диптих
і ру^часіич гісгок до тих, які притаманні контрольнії;! тваринам.
(1. Мот-поіїзпчя річіїїх режимів рухової акгштоеті. тч
- їі: и'.:;'! 11, |І" і >а фо}пІ(іИТ>оріДШЯ ДОППІ': іруб'І.ІСІНХ кісток у Р'агчі,, не і'К'іі.!"'па ■ ю'жп зору до^япн ч.го ефекп тр1: >ть-
нернменгі сп^шчигь вылюшна закономірностей псоеутиорс ,їш ІСІСІКОІіО! 1 кипиш В )МОВі.Х різної м’язе’ ої аісшииості І Л.О/'уіЬ буш іпік іріїсіт ні для раідона.іьного планування 'лтенсіншосгі та цн'шілосг фішчннх навантажень сгоеогчо до органішу діодіцді, а 'к.ко.к л;.. організації. лік>і>ал^до - профіїаі "шчішх міропрншств, исііір.і&деїшя на попередження леш'ишлпни вгьдівш иерухомост орі анізі*.у. ,
СПИСОК НАУКОВИХ ПРАЦЬ, ОПУБЛІКОВАНИХ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Закономірності росі у та формоутворення кісток скелету шс^х фничішх навант: жень з наступного гіпокінезією /,Ортопедія,
О
траим.ііолш ля :і протезирование. - 1 '>94 - КЬ і. - С. 108.
2. Реідаптаційш пе;:гтиоргшд и ?'тпк трубч. стих. к;стка:. після і^енуїіаіімя сіатпчі’ими фізичні: ш параита>.чешіям'і //Ор шік,ин> чраішатодоггч н протезирование. - 1994. № ч. - С. 103 /сіпішоюри: Л.і. Федон.ок, В.В, Боркивеькші/.
3. Лд;іїї іанішнно - реадаптащгчшые треобразования в костях, скелета при различных, режиме дшгатешліог. актшпости //В^оікік наук тих досліджень .'Міжнародний науковий журнал. - 1994. - Хэ 3. -31 с. /Соавторы: Я.Ь. Федошок. ЯЛ. Велещук, Л.Н. Баран, В.В. Бор\ч»ісі>кпй, Л.Я. Фцдошок/. .
4. Влияние (физических нагрузок, гипокинезии и реадаптации
на росг ц формообразование длинных трубчалых костей //Вісник наукових досліджень /Міжнародний науковий журнал. - і995. - № ?.
- 32 с. .
3. З .кономерност роста н формообразования длинных трубчатих костей в условиях гипокинезии после адаптации животных к фшиеоаш нагрузкам //Вісник наукових. досліджень /Міжнародний науковий журнал. - 1995 - № 3. -33 с.
6. Ріст, формоутворення та будона кісток скелеіу в умовах поєднання дії гіпокінезії і помірних статичних навантажень //Вплнй субеїссгремальних. (факторів на організм лгодпітп і іва-рии/Збірннк статей. - Тернопіль. - 199 !. - № 1. - С. 40 - -14.
7. Морфофункциспалъные преобразования в коешой системе при умеренных дішамн теских наї^гаках //Влияние антропогенных факторов на стр'клурные преобразования органон, ікаисіі, клеток человека и животных /Сборник научных трудов. - Саратов. - 1993.
- Ч. 2. - С. 49 - 50. /Статоры: Я.И. Федошок. Я.Т. Велещук, В.В. Борковский/.
8. Динамика изменений макро - и микроелементои в костной ткани т'рн- физических. нагрузках, гипокинезии и их сочетании //Актуа:0.н!.іе вопросы фундаментлльной и прикладной медишш-cKOJi морфологии /Сборник и;'умных трудов. - Смоленск. - 1994. - С. 47 - 48. /Соапторь*: Я.т1. Федошок, Я.Т. Велешук, Л.Я. Федошок/.
9. Моделюсанн" piniii.v" режимі» рухової ак ппшосіі на дрібних лабораторних ширинах //Актуальні шьаїшя морфоісне-зу/Збірннк наукових праць. - Чернівці. - 1994. - С. 29 - ЗО. /Спііктгорії: ЯЛ’. Бслі-чіук/.
10. Биологические іаіСОІЮліерНОСіН изменений в костях при Пілокппепи у жпкотпых, адаптированных к физическим паї руз-сам //Актулльні проби-ми фізично, о виховання у иу.г/Матсріалг конференції. - Донецьк. - 1995. - С. 59 - 60.
11. Коррекция стт^ктурных тменеіьш влияті" птокшіезнп fra рост !і 'формообразование постен скелета //Актуальні проблеми <Juloro ппхоналня у пузі/Маторіали конференції. - Донецьк -19!)5і - С. 93 - 94. /Ссинмрьі: Я.И. Фсдонкк, В.И. Нлышцкин, Я.Т. ВсЯсіцук, Л.Н. .Барабан, В.В. БоркоИскіш, Л.Я. Фсдслпок/.
12. Пристрій до третбана для мод'лнпп.пня індивідуалі.но/о
І.'.ІШШтажепім //Раціоналізаторська пропозиція. - 19?4. - З і.
13. Пристрій для модещоаашія статичних фізичних ішванта-лх*ііі, на дрібних, лабораторних: тваринах //Раціоналізаторська щктоищіі'. - 1994.-3 с.
14. Спосіб гістомегрії мікрооб'єкта) //Раціоналізаторська про-п<>ліція. - 1995. - 2 с.
15. Спосіб морфометрії гістологічних об’єктів за допомогою слектропроектора //Раціоналізаторська пропозиція..- 1995. - 2 с.
16. Skeletal Adaptation to Іле .Simultaneous EfTect of Hypokinesia Load //XVI Congress of the Polish Anatomical Abstracts//- Poland, Olsztyn/ - 1993. - S. 29. /Співавтори: Y.FeJonyuk, Y.Veleshchuk, V.Barkov. sky,’.
!7. і.1о[>фофупкіион!ілі,1іі ПерСТВОреШІЯ Скелету ПріІ ДІШіїМІЧНІП наи.ипажешп<\ и деякі періди онтогенезу //ХГ/ гЛзд українського філологічного товариства Ш- І.П. Паьлопа /Тези доповідей. - Київ.
1994.-С. Ш - 337. /Стішг:втори: В.І.Ілмшцькші, ЯЛ. Федощск/.
18. Structural'changes in the epiphyseal cartilage in hypokinetic animals //Space Biology and Aerospi.ce Medicine JAbslrac Xth Conference. —Moscow. — 1994. —S. 36 — 37.
/Співакгорн: Y. Fedunyul:, V. Borkovsky', L. FeJonyuk/
19. Впіілв гіпокінезії на кістки скелету тварин, адаптованих до динамічних фізичних навантажень //Актуальні питанії* клінічної та експериментальної медицини /Тези конференції. — Тергзпшь.— '994. —С. 25d — 256.
20. Зміни мінерального складу кісткової ткамшн при фЬичнт найантаженнях, гіпокінезії та їх. поєднанні //Актуальні питанмя клінічної і експериментальної медицини Л’ези конференції. — Тер нопіль. - 1994. --С. 301 —304. /Співавтори: Я І. Федошок, ЯЛ. Велещук, В. В. Борковсьгий/
21. The clfect of Hypokinesia on the Growth Formation ol Skeletal Bones of Animals Adapted to Physical Loands J/XI\
edeiative International Congress of Anatomy /Abstrrcts Bcok. — ortugal, Lisbo.i. — ’994. — 3. 565. /Сшчавгори: Y. Fedonyuk, iaran L., V. Borkovsky, L F^dcnyuki
АННОТАЦИЯ
Довгань E. М. Особенности роста и формообразования : о сгсп скелета и их реадаптации в условиях пшокннезнч у адап-ироваиното оргачизма к гигеркинозни. Рукопись. Днсс -ртаиия на оискание ученой стег.енп кандидата би ^логических лаук. 14.00.02
— анатомич человека. Харьковский медицинский универеггет, спе-щг.лизироваш'ый совет Д 083.23.03. Харьков, 1995.
Защищён тся работа в которой, иа основании комплекса мети-юв исследования вс!.рт пы ::лкоИсмсрности морфофункцпональных пмепепчч структуры длинны;, трубчатых костей животных, ра!-швавшихся в условиях различных режимов двигательной активности и’ их сочет.нлюсти, .Г Также выявлены морфологические вменение реадагг ациоиимх. преобразований в костях скелета посте прекращения воздействия шпокинезил у адаптированных ж» зошых к фшнче-кчм нагрузкам. В результате исследования установлено, что эффект действия оазлмчных режимов двигательной активности на процессы морфогенеза загисит т вида, продолжительности к сочстапнпсш фи-щчесыи Нагрузок и ПЧ1(КЫ1еши in организм животных. Скорость развития И степень выраженности прукчурныг изменений в тниамике реадаЛтаЦИо(Н..лх преобразо-гатй длинных трубчатых костей животных после гипокинезии у йДаПтироваШ.Ых животных к физическим нагрузкам находите:' в ПрйМой зависимости ot вида и лптенспяг/ости тренировочных Циклон, Я также от продолжительности восстановительного периода. Осуществлено внедрение результатов исследования в практику.
ANNOTATION
О. M. Dovgar.. Peculiarities of growth and formation of skeletal bones as v/ell as their re-adaptatlon in hyperkinesia adapted organism. Manuscript Candidate of Biological Sciences. 14.00.02 — Human Anatomy. Kharkiv Medical University, Specialized Council D UK8.23.03, Kharkiv, 1995.
Regularities of morphologic and functional changes cf the structure of longtubular bones of animals which had been gijwn in different regimens of motor activity, were foung ' on the basis of investigation complex. In addition, morphologic changes of readaptation transformations in skeletal bones following the cessation of hypokinesia in animals alapted to physical loadhave Been revraled. It has Гоїнні out that the effect of different locomotor regimens on morphogenesis depenots on the type, duration as well as on the combination of physical load and hypokinesh. The rate of development and "degree of structural changes in the dynamics of readaptation changes of long tubular bones following hypokinesia in animals adapted to physicfl load, are directly related to both type and intensity of traiviug cycles> as well as to the duration of rehabilitation period.
Кшочоиі слова: гіпокінезія, фізичні навантаження: динамічні, стагнчні, помірні, інтенсивні;- адаптація, реадаптація, ріст, формоутворення, кістки скелету, осіеомеггрія, морфометрія, мінералізація.