Автореферат диссертации по медицине на тему Нарушения сексуального здоровья при хроническом простатите (биоритмология, механизмы развития, клиника, коррекция)
~ г
1 .3
ХАРКШСЬКИЙ ИНСТИТУТ УДОСКОНАЛЕННЯ Л1КАР1В
'г.
СОННИК Евгенш Григорович
УДК616.65-002+616.69
ПОРУШЕННЯ СЕКСУАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я ПРИ ХРОН1ЧНОМУ ПРОСТАТИТ1
Бюритмолопя, мехашзми розвитку, юишка, корекц'т
Спещальшсть 14.01.16 - Псих'|атрт
Автореферат дисертацм на здобуття наукового ступени кандидата медичних наук
Харкш - 1997
Дисертац1ею е рукопис.
Роботу виконано в Харювському ¡нституи'
удосконалення тнкарш МОЗ УкраТни.
Науковий кершник: доктор медичних наук, професор Кришталь
Валентин Валентинович, Харювський ¡нститут
удосконалення л!карш, зав. кафедрою медичноУ сексологи та медичноТ психологи
Науковий консультант: доктор медичних наук, професор Михайлов Борис Володимирович, Харювський ¡нститут удосконалення лтарт, професор кафедри псих1атри
Офщшш опоненти: доктор медичних наук Марута Натал1я Олександртна, УкраУнський науково-дослщний ¡нститут клМчноТ та експериментальноУ неврологи та психютри; зав. вщдшом невроз1в та пограничних стант;
доктор медичних наук, професор Гавенко Володимир Леождович, Харювський Державний медичний ужверситет, зав. кафедрою псих1атрм, наркологи та медичноУ психологи
Пров1дна оргашзацш — Нацюнальний медичний ушверситет ¡м.
О.О.Богомольця МОЗ УкраУни, кафедра психттрп, м.КиУв
Захист дисертаци вщбудеться "_"_1997 року о
_ год. на заа'дант спец!ал13ованоУ Ради Д 02.05.01 при
Харювському ¡нститут! удосконалення Л1кар!в за адресою: 310176, м. Хармв, вул. Корчапнцт, 58
3 дисертащсю можна ознайомитися у б!блютец! ¡нституту.
Автореферат розюлано "_"_1997 року
Вчений секретар спецтлЬованоУ вченоТ ради кандидат медичних наук, доцент
Григорова 1.А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Хрожчний простатит - одне з найпоширежших захворювань сечостатевих ргажв у чоловшв, що часто спонукае хворих звертатись до уролопв, ексопатолопв, Л1кар|в жших спещальностей. За даними л1тератури, хрожчним ростатитом нин! хвор!ють 30-40% чоловтов (М.1.Каплун, 1984; С.Б.Маршбах, 987; В.А.Ь'рзку, 1989; Н.2е1с1!ег е! а1.( 1989, та ¡н.).
Та обставина, що хрожчний простатит зустрмаеться переважно у чоловтов епродуктивного, молодого I середнього В|'ку, посилюе медичне та соцшльне начення проблеми, оскшьки це захворювання знижуе сексуальну функщю у оловМв, а в деяких випадках спричиняе порушення фертильност|'. Тому аксуальна дисгарможя подружньоТ пари, що пиникае при цьому, мае великий плив на хворих й тдривае мщжсть шлюбу.
Актуальжсть теми. Порушення сексуально-! функци у чоловтв при рожчному простатит! в1дзначають у своТх працях багато автор!в ХК.Напр1енко, 1984;1.Ф.Юнда, 1987; В.В.Михайличенко, Г.Н.Скрябж, 1990; .Л.Гавенко, 1994; М.Кутько, 1997; Б.В.Михайлов, 1997; Р.Дж.Пепперелл ¡з 1(вавт., 1996, та ¡н.). Проте в ¡снуючих дослщженнях, як правило, эзглядаються лише сексуальж розлади у самого хворого не враховуеться арний характер сексуально! функци, тобто той факт, що порушення гксуального здоров'я завжди е "хворобою двох". Не менш суттевою эогалиною у розробц! дослщжувано! проблеми е й те, що автори практично не гертають уваги на сезоншсть ¡нщшцм клж!чних прояв1В простатиту та ^ркад^анж ритми у чолов1ка I дружини, хоча, виходячи з даних деяких эслщжень, сексуальна дисгарможя нерщко пов'язана з бюритмолоп'чною гзадаптацхго подружжя.
У працях останжх рок|'в наголошено про роль порушення бюлопчних ритм1в >лизькор!чних, близькодобових та жших) у виникненж й переб1гу рЬних 1ХВорювань. Встановлено, що багато патолопчних процеав в оргажзм1 'проводжуеться десинхронозом I в той же час розузгоджежсть ритм!в с ;жею з причин розвитку виражених патолопчних змж (Ф.1.Комаров ¡з ствавт., )89; В.С.Новтов, Н.Р.Деряпа, 1992; Р.А.\Меуег,1986). Найбтьше це стосуеться юрих ¡з невротичними розладами (П.В.Волошин, Т.М.Воробйова, Н.О.Марута, )95), що розвиваються у переважноЧ бшьшост! - 93,5% хворих ¡з ¡ксуальними порушеннями I 70-85% хворих хрожчним простатитом 1.Горпинченко, 1996).
Але праць, присвячених вивченню бюлопчнйх ритм1в у хворих ¡з ¡вротичними розладами, дуже мало, а стан бюритм1в у подружжя при !ксуальнш дисгармони подружньоТ пари, в яюй чоловж хворий простатитом, та нш вплив на и виникнення й переб1г взагал1 не привертав уваги досл!дниюв,
незважаючи на безперечну актуальность даноТ проблеми. Не розроблеж зв'язку з цим д!агностичн! критери порушення сексуального здоров'я урахуванням цирканнуальних та циркад!анних ритм!в, а, отже, й ефектив»^ методи його корекци та реабтггаци подружжя.
Усе вище викладене визначае актуальжсть й необх!дн!сть проведения цьоп дослщження.
Зв'язок теми з науковими програмами, планами, темами. Робот виконано в!дпов1дно до плану наукових досл!джень Харктського ¡нститут удосконалення л!кар!в за темою: «Соц!альж, психологии!, бюлопчж фактори етгалоги та патогенез!, корекцм та проф!лактиц! порушень сексуальног здоров'я».
Мета дослшження. На основ! системного п!дходу до вивчення порушенн сексуального здоров'я при хрожчному простатит! з урахування бюритмолопчних, соматичних, соцшльних, психолопчних та соцюгенни) психогенних 1 негативних сощально-психолопчних чинниюв розробити систем корекцм сексуально? дисгармони та реаб!л!тацп подружньо! пари за дат патологи у чоловжа.
Для досягнення визначеноТ мети у робот! були поставлен! таю завдання.
1.Вивчити залежжсть ¡н!ц!альних прояв|'в та загострень хрожчног простатиту в!д цирканнуальних та циркад1анних ритм!в.
2.Досл!дити бюритмолопчний статус кожного з подружжя та ступшь йог невщповщност! в подружжх парах !з сексуальною дисгармон!ею.
3.Виявити в1Дм!нност! особистост! кожного з подружжя та Тхньог реагування на сексуальну дисгармон!ю.
4.Установити причини, розкрити мехажзми, визначити клМчн! вар!ант сексуально! дисгармони подружньоТ пари за дослщжувано! патологи у чолов!к та Тхн! диференц!йно-д!агностичж критери.
5-Розробити систему корекци сексуально! дисгармони подружньоТ пари, як!й чолов!к хвор1е на хрон!чний простатит, з урахуванням соматогенни бюритмолопчних, соц!огенних, психогенних та негативних сощальнс психолопчних чинниюв.
Наукова новизна одержаних результат!в. Уперше проведено кл!жю еп!дем!олог!чне обстеження хворих на простатит в одному з репожв Укражи : одинадцятир!чний сонячний цикл. Вивчено особливост! циркад!анних ритм!в, и. спричиняе сезонн!сть клМчних прояв!в захворювання у хворих та циркад!ан ритми в !хн!х дружин.
Визначено роль десинхрожзацп б!оритм!в, що спричиняють коливаж сексуально! функц!! у подружжя в генез! сексуально! дисгармони подружнь
ари, та, в1ропдно, велику частоту виникнення порушень сексуального здоров'я подружжя з рЬними бюритмолопчними типами.
Виявлено зв'язок ¡ндивщуальних вщмшностей зокрема, типу реагування на воробу та сексуальну дисгармошю з бюритмолопчним статусом пащенл'в.
Визначено законом1рност|' розвитку сексуально!' дисгармонн подружньоТ ари при простатит! у чоловка, специф1ку переб1гу дисгармонн, в залежносп !д сезонносп прояву або загострення цього захворювання, та стану бюритмт обох з подружжя.
Встановлене значения бюритмолопчних, соматогенних, соцюгенних, :ихогенних та негативних сощально-психолопчних чиннию'в у генез1 эрушення сексуального здоров'я при хрожчному простатит! у чоловМв дкривае можлив1СТЬ розробки системи його комплексно'! та диференцжованоТ сихотерапевтичноТ корекци.
Практичне значения одержамих результат^. В дисертацп з сучасних эзицж на конкретному матер1ал1 бюритмолопчно обгрунтована ! набула эдальшого розвитку чотирифакторна концепц1я забезпечення сексуального цоров'я. Показано ¡нтегративний характер сексуально! гармони та складний >нез и порушень, в якому певне значения мае розузгодженють юритмолопчного статусу подружжя. Отримат результати клш1ко-■ндемюлопчного дослщження мають важливе значения для планування ¡кувально-профтактичних та реабЫтацжних заходов у хворих на простатит I озробки р1зних форм сексолоп'чноТ допомоги. Даж щодо бгаритмолопчного гатусу подружжя \ впливу гелюгеофЬичних чинниюв на Ш1ц1ац1ю клМчних □ояз1в простатиту та сексуальних розлад1в, а також на виникнення та переб1г жсуальноТ дисгармонн подружньоТ пари визначають новий реальний медико-ооф1лактичний тдхщ до Тх д1агностики та корекци. Запропонована комплексна •1стема патогенетичноТ корекци порушення сексуального здоров'я подружжя з эахуванням циркадних ритм1в сприяс вищ1й якосп л!кування основного ахворювання чоловка ! вТдновленню сексуально'! гармони подружньоТ пари.
Диспансерним хворим л^увально-профтактичж заходи слщ проводити в ютому-березн1 та в жовтж-листопад1 з урахуванням особливостей провщного лндрому та бюритмолопчного статусу.
Бюритмолопчний статус подружжя сл1д визначати лише за об'ективними ритер1ями, не покладаючись на Тхню суб'ективну оцшку, враховувати, що айбтьша розб!жж'сть у визначенш свого бюритмолопчного статусу юстер|гаеться в ос|'б веч|'рнього типу працездатносп.
Особистий внесок здобувача. Планування ! ва досл1дження виконаж втором. За перюд 1994 - 1996 рр. особисто автором проведено комплексне лжмне, клжжо- та експериментально-психолопчне, соцгалопчне обстеження
109 подружжх пар ¡з сексуальною дисгарможею, а також у межах клшжс ет'демюлопчного дослщження проаналЬоваж кггори хвороби 1092 хворих н хрожчний простатит. Патентам, що перебували шд наглядом, особисто авторо! надано як д1агностичну, так I медичну допомогу I проведено психотерапевтичн корекщю сексуально"! дисгармонп подружжя.
Статистичну обробку I наукову ¡нтерпретац^ю уах здобутих у дослщження даних виконано особисто автором.
Апробац!я результатов дисертаци. Матер1али дисертаци доповщалися н засщанж секци сексопатолопв Харювського науково-медичного товариств (1996, 1997 рр.); на науково-практичжй конференцм сексопатолопв УкраТн (Харюв, 1997 р.); на науково-практичжй коиференцн з м^жнародною участк присвячежй 10-ршчю кафедри медичноТ сексологи та медичноТ психолог Хартського ¡нституту удосконалення л1кар;в { Харкш, 1997р.); на засщання Полтавського обласного товариства уролопв (Полтава, 1997 р.) т Полтавського науково-практичного товариства псих!атр1в, нарколопв (Полтаве 1996, 1997рр.).
Пу6л1каци.3а матер'1алами дисертаци опублжовано 5 друкованих праць: стагп в наукових журналах та 1 - в тезах конференци. Видано навчально методичний поабник та методичш рекомендаци для практичних лжар1в.
Результати дослщжень впроваджено в лжувальну практику Полтавськоп психоневролопчного диспансеру; в!ддшення невроз1в та пограничних стаж ПолтавськоТ юнжчноТ псих|'атричноТ лжарж; уролоп'чного вщдГленн ПолтавськоТ обласноТ юижчноТ лжарж, а також у навчальний процес н кафедрах псих1атри та урологи УкраТнськоТ медичноТ стоматолопчноУ академм кафедр1 медичноТ сексологи та медичноТ психологи Харювського ¡нститут удосконалення лжарт.
Структура та обе я г дисертацшноТ роботи. Дисертаци викладена на 229 сторжках машинописного тексту ( 163 сторжки - основний матерюл та 6' сторшок - ¡люстрацн, таблиц!, список використаних джерел). Робот складаеться ¡з вступу, оглядовоТ глави, шести глав власних дослщжень заключноТ частини, висновюв та списку використаних джерел. Списо лггератури вмщуе 444 джерел, у тому числ! 112 ¡з далекого заруб|'жжя Дисертацт шюстрована 28 таблицями та 5 малюнками.
ЗМ1СТ РОБОТИ. ОТРИМАН1 РЕЗУЛЬТАТИ
Проведено спостереження 109 подружжх пар, в яких чоловжи хворти н хрожчний простатит 1 мала мюце сексуальна дисгарможя. Як контрольну труп обстежено 25 подружжх пар, в яких, незважаючи на наявнють хрожчноп простатиту у чоловжт, сексуально'! дисгармонп не спостер!галося.
Бшышсть обстежених була вжом в1д 25 до 30 роюв. При цьому чолов^и, ! ружини в кожнш подружит пар!, як правило, входили до оджеТ зшовоТ групи.
Давжсть основного захзорювання чоловтв - хрожчного простатиту -айчаслше складала в1д 3 до 5 роюв. Сексуальна дисгарможя у обстежених одружжх пар здебГльшого вщзначалась протягом в!д 1 до 5 роюв.
Були лроанал|'зоваж також арх!вж" матер|али уролопчного вщдтення ЬлтавськоТ обласноТ клж1чноТ лкарж за 1986 - 1996 рр., що мютять ¡сторм вороб 1092 чоловМв з явищами гострого та хрожчного простатиту. 3 них перше госшталпованих було 373 (34,1%) чоловжи, повторно - 719 (65,9%).
Серед спостережуваних нами подружжх пар було видшено три групи. До ершоТ увжшло 60 (55,1%) подружжх пар, в яких сексуальна дисгарможя була умовлена сексуальною дисфункцию у чоловта, що виникла внасл!док рожчного простатиту. До другоТ групи увжшли 33 (30,3%) подружж пари, де исгарможя розвилася через недостатню об1знажсть одного чи обох ¡з одружжя у питаниях психоппени статевого життя. Третю трупу становили 16 14,7%) подружжх пар, в яких дисгарможя зумовлювалася психолопчною та ощ'ально-психолопчною дезадаптащею подружжя.
Ус1М хворим та Тхжм дружинам проведено всеб[чне комплексне обстеження: шжчне, психолопчне, соцюлопчне та бюритмолопчне.
Проведено оцжку системноТ оргажзацм симптом1в простатиту у гострий ерюд захворювання як реакци у вщпов!дь на гелюгеофЬичж чинники.
Клжлчне обстеження передбачало вивчення анамнезу життя й оснозного ахворювання чоловжа, особливостей ф1зичного та псих|'чного, эматосексуального та психосексуального розвитку хворих та Тхж'х дружин, эматичного статусу, включаючи невролопчне, уролопчне та гшеколоп'чне бстеження, псих1чного та бюритмолопчного статусу. Проводився системно-груктурний анал1з сексуального здоров'я хворих та Тхжх дружин.
3 метою вивчення циркад1анних ритм!в визначалися показники систол1чного и Д1астол1чного артер1ального тиску, частота пульсу, дихання I температура тта ляхом реестраци протягом 6 д!б через кожж 3 години (кр1м 0 I 3 години ноч1).
В результат! обстеження визначено три типи бюритм1в, що в1дпов!дають зьом основним типам працездатност1, максимуми яких припадають на ранков! жайворонки"), денж ("аритмки") та веч|'рж ("сови") години. Окр1м об'ективних эказниюв циркадшнних ритм1в, ми використовували у своТ'х досл|'дженнях одифковану для середньоТ смуги СНД анкету Естберга (С.1.Степанова, 1986). нкета мютить 23 запитання, в1дпов1даючи на яю, людина суб'ективно визначае зою належжсть до того чи ¡ншого типу добового ритму.
Вивчення механЬм1в розвитку сексуально!' дисгармони подружжх пар проводили
врахуванням багатом|'рного забезпечення сексуально? функци та и парного
характеру за методом системно-структурного анал!зу, розробленого В.В.Криштале! (1985). Тип статевоТ конституци чолов!к!в визначали за векторною шкало* Г.С.Васильченка (1977), тип статевоТ конституци ж!нок - за шкалою 1.Л.Ботневс (1983). Стан сексуальноТ функцп хворих та Тхжх дружин вивчали за допомого! питальниюв "Сексуальна функщя чолов!юв" (СФЧ) та "Сексуальна функфя жжок (СФЖ).
Експериментально-психолоп'чн! дослщження проводили за допомогою 16 факторного питальника Кеттела (1973) та питальника Т.Л¡р[ (1975). За методико» С.С.Л1б!ха вивчали психосексуальн! типи чоловМв ! жжок та ступень Тх в!дпов!дност! подружжя. Типи сексуальноТ мотивацп доойджували за Г.С.Васильченком (1983).
Соцюлопчне дослщження включало вивчення демограф|чних, с!мейнс побутових, професжних та виробничих характеристик пац!ентт. Було вивчено ста амейного життя, мщжсть а'мейних вщносин, р1вень осв1Ти подружжя, юльюсть д!те! амейне оточення, трудову д!яльн|сть, софальн! зв'язки подружжя, Тх1 взаемовщносини з колективом, а також взаемозв'язок цих характеристик I переб1гом основного захворювання чолов;к!в ! сексуальноТ дисгармони подружнь< пари.
Арх!вн! матер^али уролопчного вщдмення ПолтавськоТ обласноТ клМчноТ л!кар| були проаналЬован! в межах клж!ко-етдемюлопчного методу досл!дження, що да змогу вивчити сезонн! прояви цирканнуальних ритм!в при простатитах, т. адекватного для вивчення частоти ! переб|гу простатиту, патогенезу, ймов1рног прогнозу та соц!ально-трудовоТ реаб!л!тацй хворих.
Отриман! в дослщженнях дан! оброблялися методом вар|ац'|йноТ статистики визначенням середньоТ арифметичноТ (М) та в1ропдносп вщмжностей з контролем I Середне квадратичне вщхилення (ст) обчислювапося за формулою о=Хтах-Хт[п/ (Р.Н.Б!рюкова, 1962).
Анал!зом динам!ки первинноТ та повторноТ госп!тал!заци хворих на простат» (мал. 1) виявлено значне зростання показниюв частоти захворювання з дослщжуваний перюд - так, у 1986 р. госп!тал1зац!я вперше захвормих простатито становила 1.0, а в 1996 р. - 3.6, тобто позначилося зростання у 3.7 раза; повторь госЫтажзащя склала в!дпов!дно 3.1 та 5.8, тобто зросла у 1.8 раза. При цьому : останн! 5 рою'в на простатит захворай бтьш молод! чолов!ки: уперше захворши в!ц! в!д 15 до 20 рок!в 61 (5.6%), а у в!ц! з 21 до 30 рок!в - 318 (29.1%), що в су| склало 379 (34.7%) чолов!к, тобто понад 1/3 з уах захворших, тод| як у поперед роки захворших у такому в!ц! було 12.8%.
Вивчення первинноТ та повторноТ госп!тал!заци хворих по м!сяцях (мал. 2) дат змогу виявити ч!тку залежн!сть початку захворювання на простатит в!д пори рок тобто вщ цирканнуального ритму. При цьому з'ясувалося, що найбшьша к'тьюс
первинних проявт простатиту припадае на лютий-березень (29.8%). Друга, менша за величиною, хвиля надходжень (21.7%) припадае на вересень-жовтень.
- — Пэвторкэ пхталпяфя -Перлиню госпгтапЬацв»
1386 1087 13К5 1£В0 1Ж0 1991 1232 1ШЗ 1£Э4 1305 1935
Рот
Мал. 1. Динамка показниюз первинноТ та повторноТ гост'тал!зацГ| хворих на простатит (на 100 ООО населения)
4Х)' 350 300
га о
Л 200
Б
50
ГЬзторнг каюсдагшя - ГЬрете кзда¥?*а*«!
10
и 12
Мот*
Мал. 2. Розлодт первинних та повторних госттал!зацж хворих у стацюнар ю М1сяцях (очень прийнято за 100%)
Загострення запального процесу I залежжеть надходжень у стацюнар В1Д юри року в!дзначено й у повторних хворих, проте цей зв'язок слабший, ржи (авесн! I восени менш виражеж. Зазначеж особливосл дещо згладжують сартину сезонности на що необхщно зважати при кореляцжному анал1з1. 51вном1рне надходження повторних хворих по вах сезонах року, очевидно, *ожна пояснити зниженням компенсаторних можливостей оргажзму щодо тливу зовжшжх чинниюв середовища, з одного боку, та зниженням порога
сприйнятливост! до р1зних вар|'ацж зовжшжх подразниюв - з другого, або шдвищення здатност! ортажзму долати шк!длив1 дм середовища.
Обстеження подружжх пар ¡з сексуальною дисгарможею показало, щс загальний ф|зичний I психтний розвиток хворих та '¡хжх дружин здеб!льшогс був нормальний. Нормальним був у б!льшост! обстежених (59.6%) I соматосексуальний розвиток, хоча у дружин дещо част!ше зустр|чався прискорений тип статевого дозр!вання. У б|'льшост|' обстежених виявлено ретардафю психосексуального розвитку, що у 80 (73.4%) чолов!к|'в I у 57 (52.3%) жжок спричинило асинхронП сексуального розвитку, в основному сукупн!. Дев1ацм психосексуального розвитку, яю проявляються у вигляд1 трансформацн статеворольовоУ поведшки або пперролъовоТ поведшки, найчаст!ше вщзначалися у перш!й груп1 (43.3% чоловж!в 26.7% ж!нок). У 8.2% хворих 7.3% Тхн!х дружин спостер!галися перверзн! тенденцм.
У соматичному статуа подружжя не було виявлено якоТ'сь патологП, здатно'1 послабити сексуальну функцию, за винятком простатиту у чолов!к!в.
Кл1н1чн1 прояви хрожчного простатиту у вс1х спостережуваних хворих характеризувалися насамперед змжою форми, величини та консистенцм передм!хурово7 залози. При досл!дженнях в них виявлялась болюч1сть р!зно! вираженост!, стерт!сть борозенок, зниження консистенцн та асиметричне збшьшення часток передмЫуровоТ залози. Суб'ективж прояви хрожчного простатиту проявлялися у 72 (66.1%) хворих больовими в!дчуттями у промЬкнш дшянф, крижах, задньому проход!, надлобков!й дтянц!, прямж кишц|, уретр|; у 51 (46.8%) обстежених спостер!галися р|эн! дизуричн! прояви.
3 боку нервовоТ системи якихось оргаж'чних змж н! в кого з обстежених не виявлено. У деяких випадках визначалися розаяна м!кросимптоматика та в!сцеро-вегетативн! прояви (лабЫьжсть пульсу, коливання артер!ального тиску тощо).
У психнному статус! у б!льшост! подружн!х пар позначалася та чи ¡нша психопатолопчна симптоматика. У 14.7% чоловшв ! 5.5% жжок мав м1сце астено-!похондричний синдром; вщповщно у 22.9% : 13.8% обстежених -неврастежчний; у 21.1% ! 9.7% - тривожно-фоб!чний; у 12.8% | 52.9% -¡стеричний ! у 11.0% та 6.4% - астено-депресивний синдром. У чолов^в, Таким чином, переважали неврастежчний та тривожно-фоб1чний синдроми, у жжок -¡стеричний синдром.
Результати вивчення преморб|Дних особливостей подружжя як одного э чинниюв, що сприяють порушенню комунжацм, показали, що в ус1х трупах у чоловшв найчаст!ше були астежчж та тривожно-помислов! риси, а в 1хн!х дружин часто зустриався ¡стеро!дний характер, особливо в друпй та трет!й трупах. Тим часом у контрольной труп! у бтьшост! чоловМв та ж!нок буЕ
р1вноважений, споюйний характер, що сприяло психолопчжй адаптацГ! одружжя. Вивчення бюритмолопчного статусу подружжя показало, що серед олов!к!в було 60 (55.0%) оаб райкового типу працездатност! ("жайворонюв"), еред ж!нок - 30 (27.5%); ос!б веч!рнього типу працездатност! ("сов") було ¡дповщно 16 (14.7%) I 59 (54.1%), I змшаного типу ("аритм!к!в") - 33 (30.3%) ! 0 (18.3%) чоловж. Отже серед чолов!ю'в переважали "жайворонки", серед <!нок - "сови".
АналЬ циркад|'анних ритм1в дав змогу визначити, що у подружжя основних руп мала м!сце десинхрон!зац!я фЫолопчних функцт, яка виявлялась озб!жн|'стю акрофаз (моменту найб!лыиого шднесення) ! батифаз (моменту айб!льшого спаду) окремих показник!в, а також появою !нверс!Т ритму величиною зрушення на 180°, коли акрофаза одного процесу зб1гаеться з атифазою другого). Виявилося, що при простатит! у чолов!к!а ееч!рнього типу тенденц!я до бтьшоТ вираженост! десинхронозу, н!ж у пац1ент!в ранкового ипу. При цьому у "сов" частше зустр1чаються так! компоненти десинхрожзаци, к зрушення акрофази (у 14 чолов!к, 87.5%) у пор!внянн! з "жгйворонками" (у 3 чолоб!к, 71.7%). Зрушення батифази (в!дпов!дно у 15 ! 47 обстежених, 3.7% та 78.3%), ¡нверая ритму (у 8 ! 17, 50.0% та 28.3%) та сполучення ¡зних порушень (у 15 ! 47, 93.7% ! 78.3%). "Аритм!ки" за цими показниками ос!дають пром!жне М1сце, наближаючись до ос!б ранкового типу.
У дружин хворих десинхроноз зустр!часться набагато р!дше. Так, зрушення крофази в!дзначаеться у 18.3%, !з них проти 74.3% у Тхн!х чолов!к!в; рушення батифази - у 44,9% проти 78.9%; ¡нверая - у 15.6% проти 32.1% I укупн! порушення - у 23.8% проти 78.9%. Проте прмвертае увагу те, що у ружин-"жайворонк!в" част!ше, у пор!внянн! з ¡ншими типами працездатност! 50.0%), спостер!гаеться зрушення акрофази, у "сов" - зрушення батифази 34.2%), а у дружин-"аритм1юв" часпше зустр1чаеться !нверс!я (20.0%) та укупн! порушення бюритм|'в (40.0%).
Зютавлення з контрольною групою дало змогу установити, що зрушення крофази у хворих на простатит та 7хн!х дружин в основних трупах /стр!чаеться в 74.3% та 18.3% випадках, а в контрольна труп! - у 12.0% эловЫв ! тако'! ж самоТ к!лькост! дружин (Р<0.01); зрушення батифази !дпов!дно - у 78.9% та 44.9%, а в контрольна груп! у 20% чолов!к!в та Тхн!х ружин (Р<0.05); ¡нверс!я ритму визначалася у 32.1% чолов1к!в ! 15.9% ж!нок, >д! як у контрол! |'нверс!Т ритму не спостер|'галося (Р<0.01). Сполучення р!зних эрушень в!дзначалося у 78.9% хворих та 23.8% Тхн!х дружин в основних эупах проти 8.0% ! 4.0% чоловЫв та дружин контрольно"! групи (Р<0.01).
Сексуальна дисфункц1я у чолов^в кл!н!чно проявлялася передчасним м'явипорскуванням ! в деяких випадках його поеднанням з г!поерекц!ею та
зниженням л!бщо. Виникнення цих порушень июля захворювання на простатит динамжа 7х переб!гу дають тдстави вважати, що в першш грут сексуальь розлади стали наслщком запального процесу в передм1хуровж залоз1. У дво: ¡нших трупах под|бж порушення виникали незалежно вщ розвитку та переб1г простатиту.
Сексуальш розлади у дружин хворих проявлялися сексуально* ппоестезкю, гтооргазм!ею, зниженням вщсотка оргастичнооп 1 нав1т аноргазм1ею, причому ц1 порушення Мали вщносний характер.
Особлив1стю сексуально] дисфункцн у чоловМв другоТ групи було виникнення з самого початку подружнього життя, а в чоловМв третьоТ групи вщносний характер сексуальних порушень. Кр1м того, чолов1ки вах основни труп та Тхж дружини постжно вщчували психосексуальну невдоволежсть.
Оид пщкреслити, що в перимй грут подружжя виявлявся ч1тки взаемозв'язок м1ж сексуальною дисфункцию у чоловжт та переб1го1 хрожчного простатиту, осюльки часто спостережувана в цш груш" дизритм1 статевого життя попршувала переб|'г цього захворювання.
Системно-структурний аналЬ сексуально! гармони, результати яког узагальнеж в таблиц! 1, показав, що у вах подружжх пар основних клЫ|чни груп мало мкце сукупне ураження и компонент^ та складових. При цьому подружжх пар першоТ групи безпосередньою причиною виникнення сексуальнс дисгармонп було стрижневе (3-го ступеня) ураження еякуляторноТ складовс анатомо-фЫолопчного компонента сексуального здоров'я внаслщо хрожчного простатиту у чоловшв. Сприяло розвитков1 дисгармонп посилювало и переб|'г порушення 1-2-го ступеня сощального, психолопчного т софально-психолопчного компонент, а також психКжо! складовоТ бюлопчног компонента.
Таблиця
Порушення компонента та складових сексуально! гармони обстежених _подружжх пар_
Компонент* Групи подружжх пар Всього
сексуально! перша, п»=бО друга, п=»33 третя, п=16 П' -109
гармони абс.ч. % абс.ч. % абс.ч. % абс.ч. %
Соц'гальний,складов!
соцю-культурна 3 5.0 2 6.1 1 6.2 6 5.5
1нфомац1Йно- 20 33.3 33 100.0 12 75.0 £5 59.6
оц]нна 23 38,3 33 100,0 11 68,7 67 61,5
ПсИХОЛОПЧНИЙ 9 15.0 11 33.3 16 100.0 41 37.6
Таблиця 1. (продовження)
Соц1ально-психолопчний 17 28.3 8 24.2 16 100.0 36 33.0
Анатомо-
ф{ЗЮЛОПЧНИЙ
нвйрогуморальна 29 448.4 9 27.8 6 37.5 44 40.4
складова 17 28,3 5 15,1 5 31,2 27 24,8
Примггки: 1. У чисельнику вкаэано ктьюсть чоловЫв, у знаменнику - ктьюсть ж1нок.
Цт! числа - даш в парк
2. Псих'мну складову бюлопчного компонента було уражено у вах чоловк!в та Ж1нок, еякуЛяторну - у вах половив, ерекфйну складову цього компонента -у чолов1к!в та гежтосегментарну - у Ж!нок було збережено.
Проте мехажзм розвитку сексуально! дисгармонм був би неповним без урахування стану бюритмолопчного статусу подружжя та сезонности прояв|'в хрожчного простатиту, що впливають на сексуальну поведжку подружжя. Вище ми зазначали, що максимуми захворювання на простатит або загострення його хрожчного переб1гу спостер1гаються у весняний та осжнш сезони. Ц1 даж свщчать про залежжсть виникнення захворювання вщ гелюгеоф1зичних чинниюв, що зумовлюють патогенетичж мехажзми, яю синхрожзують процеси оргажзму, в тому числ1 сексуальну функщю, ¡з зовжшжм середовищем. Це пщтверджуеться т|'ею обставиною, що в перипй труп! подружжх пар бюритмолопчний статус зб^гався лише у 21.7%, у решти (78.3%) в1дзначалася його розб1жжсть. При цьому в 53.3% випадюв типи статуав були прямо протилежж: "жайворонок" - "сова", що само по соб|' спричиняе порушення сексуально? гармонм.
У друпй груп! подружжх пар причиною дисгармонм стало стрижневе ураження ¡нформацтно-оцжноТ складовоТ сощального компонента у зв'язку з недостатньою обЬнажстю подружжя в питаниях психоппени статевого життя. Порушення ¡нших компоненте та складових, зокрема, психмноТ складовоТ анатомо-фЫолопчного компонента внаслщок невротичних реакцш подружжя на сексуальну дисгарможю, було шдсилюючим дисгарможю чинником.
Даж щодо циркадних ритмт при цьому вар1ант1 сексуальноТ дисгармонм свщчать про те, що Тхжй зб1г у подружжя позначався лише в 6.2% випадюв, а розходження - у 93.'8%; диаметрально протилежними були бюритми у 62.5% подружжя.
У третж груш безпосередньою причиною сексуальноТ дисгармонм стало стрижневе ураження психологичного або софально-психолопчного компонента, зумовлёне' наявжстю у подружжя внутршньоособиспсного та м1жособиспсного конфл1ктт. Чинником, що посилюе переб!г дисгармонм, е в цьому випадку послабления псих!чноТ та еякуляторноТ складових бюлопчного компонента
сексуально! гармони та ¡нформацжно-оцжно"! складовоТ софального 7! компонента.
Бюлоп'чж" ритми при даному вар|'ант|" сексуально? дисгармонп також сп!впали лише у 9.1% подружжя ! не ствпали у 90.9%. Д!аметрально протилежних бюритм!в не було виявлено, але в ус!х випадках вони не сш'впадали за одним параметром: чоловж - "сова", дружина - "аритмж", або дружина - "жайворонок" - чоловж - "аритмж" тощо.
Проведен! нами юпж'ко- та експериментально-психолог!чн1 дослщження показали розб!жн!сть у б!льшост! подружжх пар основних труп (72.5%) таких психолопчних характеристик, як спрямоважсть особистосп подружжя, !хн1х цжжсних оркнтацт, самооцжки та взасмооцжки, р1вня домагань, а також дезадаптивних форм поведжки. Також в!д!гравали роль несприятливе сполучення в пар! психосексуальних тишв чоловка ! ж!нки (у 32.1%) та невщповадж'сть сексуально? мотивацп подружжя (у 44.0%). Отже, отримаж" даж" говорять про те, що негативн! психолоп'чн! та соц!ально-психолог!чн! чинники, незалежно в!д основного захворювання чолов1ка, можуть спричинити сексуальну дисгармон!ю подружньо!" пари або сприяти и розвитков!.
Результати соц!олог!чного обстеження подружжя показали вельми значну роль у виникненн! сексуально"! дисгармонп м!кросоц!альних чинник!в, а саме: умов виховання - б!льш!сть обстежених основних труп, особливо другоТ \ третьоТ, виховувалися в неповних або конфлттних с!м'ях.
У свою чергу сексуальна дисгарможя негативно впливае на мщшсть с!мейних вщносин у власжй с!м'Т, про що переконливо свщчить той факт, що 89.9% подружжя основних груп думало про розлучення чи робило, спробу розлучитися.
Взагал! проведен! досл!дження дають змогу джти висновку, що при хрон!чному простатит! у чоловжа можлив! три вар!анти сексуально"! дисгармонп подружньо"! пари.
1. Дисгарможя, зумовлена сексуальною дисфункцию у чоловжа, що виникае внаслщок хрожчного простатиту.
2. Дисгарможя, пов'язана з недостатньою пожформоважстю подружжя у питаниях психоппени статевого життя.
3. Дисгарможя як насж'док психолоп'чноТ та соц|'ально-психолоп'чноТ адаптацп подружжя.
Кожний !з цих вар!ант!в мае своТ (зазначен! нами вище) причини виникнення, мехажзми розвитку, специф!чн! особливост! прояву та переб1гу. Так, виникнення, переб!г ! прояви першого вар!анту сексуально"! дисгармонп ч!тко пов'язан! 'з захворюванням чолов!ка на хрожчний простатит та його загостреннями. Другий ! третж вар!анти, на в!дмжу в!д першого, починаються
незалежно в!д захворювання чолов!ка !хн! прояви не пов'язан! з переб!гом цього захворювання.
Тим часом на складжсть генезу кожного з варшнлв дисгармонм мають вплив таю' негативж чинники, як несприятливе сполучення в подружжй пар! психосексуальних титв чолов!ка ! ж!нки, розб!жн!сть сексуально'! мотивацм чолов!ка ! ж!нки, а також нев!дпов1дн!сть тип!в статево! конституцй подружжя. Зокрема, при першому вар|'ант! дисгармонм у переважно! б!льшост! чолов!ю'в була слабка або послаблена середня статева конституц!я, в Тхн!х дружин -середня та сильна. Сл!д зазначити також, що в уЫх випадках виникненню сексуально! дисфункцм у подружжя та сексуально! дисгармонм сприяе слабкий та послаблений середжй тип статево! конституцй'.
Загальним для вс!х вар!ант|'в дисгармонм с !хн!й зв'язок !з сезонними зм!нами гел!огеоф!зичних чинниюв, станом б!оритмолог!чного статусу подружжя та сп!вв!дношенням тип!в працездатност! в подружжй пар!.
Як ми вже зазначали, в ус!х основних трупах подружжх пар у б!льшост! з них мала м!сце розузгоджен!сть бюлопчних ритм!в, тод! як у контрольн!й груп! бюритмолопчна нев!дпов|'дн!сть зустр!чалася лише в поодиноких випадках. При цьому не у вс!х обстежених хворих та !хн!х дружин об'ективн! дан! совпадали з суб'ективним в!дчуттям свое! належност! до того чи ¡ншого бюритмолопчного типу, що сл!д ураховувати, д!агностуючи порушення сексуального здоров'я.
Визначен! причини, умови розвитку, переб!г ! прояв кожного з вар!ант!в сексуально! дисгармонм дали можлив!сть сформулювати !хн! диференцжно-д!агностичн! критерм I розробити систему психотерапевтично! корекцм порушення сексуального здоров'я подружжя при хрожчному простатит! у чолов!к!в. Анал!з результат1в використання запропоновано! системи в кл!н!чн!й практиц! переконуе в тому, що корекщя подружньо! дисгармонм мае бути спрямована, з одного боку, на л!кування й проф!лактику загострень основного захворювання чолов!к!в (хрожчного простатиту), з другого - на нормал!зац!ю сексуального здоров'я подружжя. Л!кування простатиту, потенц!йоване методами психотерапм, мусить поеднуватися з психотерапевтичною корекц!ею сексуально! дисгармонм подружньо! пари.
Розроблена нами система психотерапевтично! корекцм, що грунтуеться на принципах комплексност! та диференцтованост!, посл!довност! та спадкоемност|', враховуе, таким чином, причину розвитку дисгармонм, чинники, що сприяють виникненню та посилюють м, стан кожного з компоненте сексуально! гармонм, ступшь адаптацм подружжя на вс!х р|'внях Тхньо! взаемодм з обов'язковим урахуванням гелюгеофЬично! обстановки та б!оритмолог!чних характеристик подружжя.
При першому вар[анл дисгармонп психотерашя спрямована на роз'яснення хворим та Тхжм дружинам причин порушення в них сексуального здоров'я, зняття емоцшних порушень, спричинених хворобою чоловжа та сексуальною дйсгармож'ею, та на формування оптимально'!' сексуально'! поведжки подружжя з'урахуванням Тхж'х бюлоп'чних ритм1в I рол1 сезонносл в переб|'гу простатиту.
При дезжформацжному варшнл подружньоТ дисгармонм головне завдання корекци - тдвищити ртень знань подружжя в питаниях психоппени та бюритмологи статевого життя.
Нарешл, при третьому варшнл - психолопчноТ та соц1ально-психолопчноТ дезадаптаци подружжя - психотератя мае на мел перш за все корекфю характеролопчних особливостей чолов^а та дружини, Тхжх м!жособислсних вщносин, нормал!зац1ю процесу персоналЬаци подружжя з урахуванням бюритмолопчного статусу кожного з них.
Проводячи курс психотерапевтичноТ корекци, необхщно використовува^и весь арсенал сучасних метод1В психотерапп за умови адекватного шдбору 7х у кожному конкретному випадку з урахуванням бюритмолоп'чних характеристик та ступеня Тхнього зб1гу у подружжя. Вщповщно до цих вимог спщ заСтосовувати ¡ндив!дуальну та парну (подружню) рацюнальну психотератю, групову психотератю, ппносугеслю, рольовий психосексуальний та сексуально-еротичний тренжги, реконструктивно-особислсну персоналютичну
психотератю та ¡нам методи.
Катамнестичж спостереження, проведен! нами через 1 ! 2 роки т'сля заюнчення курсу психотерапевтичноТ корекци сексуально'! дисгармонп, показали, що ефективжсть корекци залежить як в1д устшного л^ування та профмактики загострень хрожчного простатиту з врахуванням його сезонности так I вщ досягнення максимальноТ адаптацп' подружжя на вах р|'внях взаемодп з врахуванням ТхнЫ титв працездатносл,
Найб|'льшого устху вдалося досягнути у першж та другш грут подружив пар. Менш ефективною була корекци в третж грут, де мала мкце психолопчна та софально-психологнна дезадаптафя подружжя. Повна корекфя сексуальноТ дисгармонп наставала у 48 (44.0%) подружжх пар, значне полтшення - у 50 (45.9%) пар. Устху не було досягнуто у 11 (10.1%) подружжх пар, здебтьшого - в раз1 психолопчноТ та сощально-психолопчноТ дезадаптаци чоловша I дружини.
Рецедиви сексуальноТ дисгармонп через 1-2 роки виникли у 17 (15.6%) подружжх пар, в основному у першт (18.3%) \ третТй (31.2%) трупах: у першому випадку внасл1док загострення хрожчного простатиту у чоловжа, в другому - в результат! попршення взаемовщносин подружжх пар, в яких не вдалося досягти високого р1вня адаптацп.
Отже, в ф'лому досить высокого й стжкого терапевтичного ефекту було досягнуто у переважноТ бшьшост! подружжх пар ¡3 сексуальною дисгарможею -
74.3%.
висновки
1. Розвиток сексуальноТ дисгармож? подружньо? пари при хрожчному простатип' у чоловжа залежить вщ комплексу соматогенних, соцюгенних, психогенних, негативних сощально-психолопчних та бюритмолопчних чинниюв. Гелюгеоф1зичним чинникам належить суттева роль у генез1 простатиту.
2. Виникнення й загострення хрожчного простатиту пов'язано з сезонними чинниками ! вщбивае вплив цирканнуальних, або близькор1чних, ритмш, що зумовлюють Ч1ТК1 пжи надходження хворих у стацюнар. При цьому загострення захворювання в меншш М1р< залежить вщ пори року, що утруднюе кореляцжний анал1з. Перил ознаки захворювання, пов'язаж з дезштеграцкгю систем оргажзму, припадають на лютий-березень (28,9%) та вересень-жовтень (21,7%).
3. У вс!х пащентш ! у бмьшост! Тхжх дружин (78.9%) мала мкце десинхрожзацт ц,иркад|'анних ритм1в у вигляд| зрушення акрофази, батифази та ¡нверсп ритму. Суб'ективна оцшка обстежуваними свого бгаритмолопчного статусу не завжди зб1гаеться з об'ективними даними, одержаними при досл|'дженж циркад1анних ритм!В оргажзму. Найбтьша розбЬкжсть у визначенж б|"олоп'чних ритм1в В|'дзначаеться в ос|'б вечфнього типу працездатносп, найменша - в ос!б ранкового типу. Недиференцжований тип поадае пром!жне мюце, наближаючись за своТми показниками до ранкового типу.
4. Сексуальна дисфункцЫ у хворих на хрожчний простатит розвиваеться при слабкому тип!- статевоТ конституци, наявносл невротичних прояв|'в I- при порушенж м1жособистюних вщносин подружжя. Вона може бути також результатом недостатньоТ пошформованосл щодо психоп'пени статевого життя, бюритмолопчних особливостей оргажзму та пов'язаноТ з цим неправильно? оцшки подружжям своТх сексуальних прояв!в, що спричиняе Тхню сексуально-еротичну дезадаптац1ю та психосексуальну невдоволежсть.
5. При хрожчному простатит! у чоловжа можливе виникнення трьох вар!анлв сексуально? дисгармони. Причиною першого з них е сексуальна дисфункфя внасл!Док хрожчного простатиту, причиною другого вар!анту дисгармож? стае дезинформац|'я в питаниях психоппени статевого життя, причиною третього - психолопчна та софально-психолопчна дезадаптацт подружжя.
Перший вар1ант сексуально? дисгармони розвиваеться незабаром теля захворювання чоловжт на хрожчний простатит, ! переб!г його залежить вщ характеру переб!гу цього ж захворювання. Другий вар!ант розвиваеться з
самого початку подружнього життя, виникнення третього вар1анту, як правило, пов'язано у чаа з порушенням мЫособиспсних вщносин подружжя; у переб1гу того й ¡ншого вар1ант1в немае прямо! залежносп в!д виникнення й перебку хрож'чного простатиту у чолов|'ка.
6. Психолопчжй I сощ'ально-психолопчнт дезадаптацм чоловка та дружини сприяють розходження в них спрямованосп' особистосп' цшжсних орк;нтацж, несприятливе сполучення в подружит пар! психосексуальних титв чолов^а I жЫки, невщповщжсть сексуально! мотивацм, дезадаптивж форми поведжки, яю незалежно в1д хроныного простатиту у подружжя, можуть стати причиною сексуально! дисгармонм.
7. Комплексна корекщя сексуально! дисгармонм подружньо! пари, в якт чоловк хворк на хрожчний простатит, являе собою систему заходт, спрямованих, з одного боку, на л1кування й попередження загострень основного захворювання чоловМв з урахуванням сезонних чинниюв та стажв циркадганних ритмов, з другого - на психотерапевтичну корекц^ю сексуально! дисгармонм, идо проводиться з врахуванням стану вах компонента та складових сексуального здоров'я, що дае високий, стойкий терапевтичний ефект у переважно! б|'льшост1 ( 74,3%) подружжх пар з ц1ею патолопею.
СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛ1КОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦ1
1. Система психотерапевтической коррекции сексуальной дисгармонии супружеской пары при хроническом простатите у мужчин с учетом биоритмологического статуса супругов // Журн.Укр. В1сник психоневрологи. -Харкш, 1997. - Т.5, вип.2(13). - С.196-199.
2. Особенности биоритмологической индивидуальности супружеской пары с сексуальной дисгармонией и простатитом у мужа // Журн.психиатрии и медицинской психологии. Донецк, 1997.-№1(3).-С.47-50.
3. Сезонные изменения некоторых циркадианных ритмов у мужчин страдающих простатитом //Журн."В!сник проблем бюлогм та медицини."-Полтава-Харюв,1997,- Випуск 22.- С.89-98.
4. Психотерапевтическая коррекция дезинформационно-оценочного варианта сексуальной дисгармонии супругов при хроническом простатите у мужчин // Нарушение сексуального здоровья. Диагностика, коррекция, профилактика: Матер.науч.-прак. конф. с международным участием - Харьков. Академия сексологических исследований, 1997. - С. 157-158 ( Соавт. А.Г.Луценко ).
5. Биоритмологические особенности сексуальной дисгармонии супружеской пары //Акт.питання теоритично! та клжмно! медицини на сучасному р1вж: Матер.доп. наук.конф.- Полтава, 1996.- С.387.
АН0ТАЦ1Я
Сонник Е.Г. Порушення сексуального здоров'я при хрожчному простатит!'. Бюритмолопя, мехажзми розвитку, клМка, корекщя,- Рукопис.
Дисертащя на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спец1альжстю 14.01.16 - Псих!атр|'я. Харювський жститут удосконалення лжарш. Харюв, 1997.
На основ! комплексного вивчення методом структурно-функцюнального анал!зу проведено багатоаспектне досл1дження з урахуванням сезонност! та бюритмологн сексуального здоров'я подружньоТ пари, в якш чоловж xeopie хрожчним простатитом. Встановлеж р1зн! клж!чн! вар!анти -сексуальноТ дисгармонм, причини, мехажзми Тх розвитку, значения гелюгеофзичних фактор1в та б!оритмолоп'чного статусу подружжя в порушенж сексуального здоров'я, розроблена система його корекцм.
Ключов1 слова: хрон!чний простатит, сексуальна дисгарможя подружньоТ пари, системно-структурний анал1з, бюлопчж ритми, акрофаза, батифаза, ¡нверс1я, психотерапевтична корекфя.
АННОТАЦИЯ
Сонник Е. Г. Нарушение сексуального здоровья при хроническом простатите. Биоритмология, механизмы развития, клиника, коррекция,-Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.16 - Психиатрия. Харьковский институт усовершенствования врачей. Харьков, 1997.
На основании комплексного изучения методом системно-структурного анализа проведено многоаспектное исследование с учетом сезонности и биоритмологии сексуального здоровья супружеской пары, в которой муж страдает хроническим простатитом. Выявлены различные клинические варианты сексуальной дисгармонии, причины, механизмы их развития, роль гелиогеофизических факторов и биоритмологического статуса супругов в нарушении сексуального здоровья, разработана система его коррекции.
Ключевые слова: хронический простатит, сексуальная дисгармония супружеской пары, системно-структурный анализ, биологические ритмы, акрофаза, батифаза, инверсия, психотерапевтическая коррекция.
ABSTRACT
Sonnik E.G.The disturbances of sexual health in case of crkonical prostatitis. Biorhythmology, mechanisms of genesis, clinics, correction.- Manuscrpt.
Dissertation of a Candidate of medical sciences on the speciality 14.01.16 -Psychiatry, Kharkov institute of doctors improvement, Kharkov, 1997.
On the basis of complex study by means of the method of systemicstructural analysis there was conducted many - aspect investigation with the account of season and biorhythmology of sexual health of matrimanial couple in which the husband suffers from chkonical prostatitis.
There were revealed different clinical variants of sexual disharmony, reasons, mechanisms of their genesis, role geliogeophysical factors and bio rhythmological status of the matrimonial couple in disturbances of sexual health of the matrimonial couple, there was werked out the system of its correction.
Key words: chronical prostatitis, sexual disharmony of the matrimonial couple, systemic-structural analysis, biological rthythms, acrophase, batyphase, inversion, psychotherpeutical correction.