Автореферат диссертации по медицине на тему КВЧ-терапия в комплексном лечении при хронической церебро-васкулярной патологии (обоснование использования и эффективности)
Харківський інститут удосконалення лікарів
На правах рукопису
Ковтунов Олег Віталійович
НВЧ - терапія в комплексному лікуванні при хронічній цереброваскулярній патології (обгрунтування застосування та ефективності).
14.01.15 - нервові хвороби.
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук.
Харків -1996
. Дисертація с рукопис. . . -
Робота виконана в Харківському інституті удосконалення лікарів.
Науковий керівник - к.м.н., доцент В.О. Яворська.
Офіційні опоненти:
доктор медичних наук, професор В.Д. Деменко,
доктор медичних наук М.П. Орехова.
Провідна установа - Інститут Геронтології АМН України.
Захист дисертації відбудеться ^ ^ Л/Л 996 р
в а: на засіданні спеціалізованої ради Д 02.05.01. Харківського інституту удосконалення лікарів (310176 м.Харків, вул.Корчагінців, 58).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці інституту.
Автореферат розіслано ^' г________1996 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат медичних наук, доцент
І.А.Григорова.
Загальна характеристика роботи.
Актуальність теми.
Проблема судинних захворювань головного мозку, обумовлених церебральним атеросклерозом, є однією з актуальних проблем сучасної ангіоневрології (М.В.Верещагін, 1982, 1988; П.В.Волошин, 1989,1984; Є.Г.Дубенко, 1989; М.Б.Маньковський, 1987,1989; Ю.И. Головченко, 1993).
В якості перспективних підходів до проблеми церебро-васкулярної патології більшість авторів (М.В.Верещагін, 1990; О-Ю.Руденко, 1983; П.В.Волошин, 1991; В.ДДемеденко, 1995; М.Г.Орєхова) вказують з одного боку на подальшу розробку питань патогенезу, клініки та діагностику хронічних церебральних ішемій атеросклеротичного генеза, а з іншого — на розробку принципів максимально індивідуалізованого лікування дисгенічних порушень з урахуванням основних механізмів патогенеза і пошуку нетрадиційних методів їх корекції.
Академіком Н.ДДев'ятковим було висловлено припущення про неможливість специфічного впливу на біологічні структури та організми електромагнітного випромінювання надто високої частоти (НВЧ) в міліметровому діапазоні довжини хвиль.
Встановлено два аспекти лікувального впливу при використанні міліметрового випромінювання і зменшення порушень в діяльності організму та усунення впливів при лікуванні іншими лікувальними факторами. Крім того міліметрове випромінювання не знижує ефективності лікування за допомогою інших засобів (Н.Д.Дев'ятков, О.В.Бетський, 1987).
При лікуванні судинних захворювань головного мозку, існують лише деякі дослідження, які відобразили досить високу ефективність даного методу(О.Г. Глауров, 1994; В.А.Карлов, 1993; В.ОЛворська, 1993,1995).
З
Мета роботи.
Вивчити клінікопатофізіологічну ефективність НВЧ-терапії у хворих з церебральними дисгеміями атеросклеротичного генеза і розробити методики та режими даної терапії.
Завдання дослідження.
1. Визначити клінічну оцінку ефективності даного впливу у хворих з хронічною цереброваскулярною патологією, обумовленою церебральним атеросклерозом (дисциркулярною енцефалопатією 1-2 стадії) та початковими виявленнями недостатності кровопостачання мозку.
2. Вивчити вплив електромагнітного випромінювання міліметрового діапазону на біоелектрогенезі головного мозку у хворих ППНКМ та АДЕ 1-2 стадії.
' 3. Вивчити вплив електромагнітного випромінювання
міліметрового діапазону на біоелектрогенез головного мозку у хворих ППНКМ та АДЕ 1-2 стадії.
4. Дослідити вплив електромагнітного випромінювання на структурно-функціональні властивості еритроцитів (агрегацію, деформацію, зміну поверхової цитоархітектоніки) при даній патології.
5. Виявити характер впливу електромагнітного випромінювання на деякі показники системи згортання і протизгортання крові.
6. Вивчити вплив НВЧ-терапії на транспорт К+, Ка+, Са2+ в еритроцити у хворих ППНКМ і АДЕ 1 -2 стадій.
7. Створити практичні рекомендації з використання даного методу лікування хворих ППНКМ і АДЕ 1 -2 стадій.
Наукова новизна.
Вперше комплексно, з позиції системно-функціонального підходу обгрунтована доцільність використання НВЧ-терапії міліметрового діапазону у хворих з хронічною
цереброваскулярною патологією, обумовленою церебральним атеросклерозом.
Вперше вивчено вплив даного діапазону на структурні якості еритроцитів, систему згортання крові та їх взаємозв'язок з центральною і церебральною гемодинамікою, біоелектрогенезом головного мозку.
Практичне значення роботи.
З позиції системного аналізу клінікофізіологічно обгрунтована доцільність НВЧ - терапії міліметрового діапазону при судинних захворюваннях головного мозку. Розроблені показання, протипоказання, режим і діапазон використаних хвиль, відпрацьовані методики НВЧ - терапії хворих з церебро -васкулярною патологією.
Основні положення що виносяться на захист.
1. НВЧ - терапія є ефективним немедикаментозним методом лікування і профілактики хворих з ПГ1НКМ і АДЕ 1-2 стадії.
2. Використання електрофізіологічних і біофізичних
показників для контроля НВЧ - терапії і сполучного лікування у хворих дисгемічними порушеннями головного мозку при атеросклерозі. .
3. НВЧ - терапія позитивно впливає на структурно -функціональні якості еритроцитів і має антикоагулянтну дію.
Апробація роботи.
Результати дослідження доповідались і обговорювались в публікаціях на конференціях невропатологів м. Харкова 1995р., на конференціях молодих вчених ХІУЛ.
Декларація конкретного особистого внеску дисертанта.
Вперше комплексно обгрунтована доцільність використання НВЧ-терапії міліметрового діапазону у хворих з хронічною
цереброваскулярною патологією та вивчено вплив даного діапазону на структурні якості еритроцитів.
Публікації та інші методи впровадження.
За матеріалами дисертації опубліковано шість робіт. Створено раціоналізаторську пропозицію.
Результати проведених досліджень використовуються в педагогічному процесі на кафедрі загальної та дитячої неврологи; кафедрі неврології ХГУЛ; кафедрі хвороб ХМУ; в лікувальному процесі в МСУ №1 ВОАТ в 1 і 2 судинних відділеннях; Двурічанській ЦРЛ.
Обсяг та будова дисертації.
Дисертація виконана на 160 друкованих аркушах машинописного тексту, складається із вступу, 6 глав, заключения, висновків; має. 18 малюнків і 27 таблиць, перелік літератури включає/сі^ робіт вітчизняних та зарубіжних авторів.
Зміст дисертації. Контингент досліджуваних. Методики.
Основою дисертаційної роботи є матеріали з комплексного вивчення НВЧ - терапії у 138 хворих хронічними церебральними ішеміями атеросклеротичного генеза.
Хворі були розподілені на дві групи. В першу групу включені хворі з ППНКМ та АДЕ 1- стадії, в другу групу були включені хворі з АДЄ 2 - стадії. При постановці діагноза користувались критеріями Е.Б.Шмідіа, 1985 р. За статтю хворі розподілялись таким чином: чоловіків 48,5%, жінок 51,5%. Вік хворих коливався у межах від 35 до 69 років.
У всіх хворих вивчався клініко-неврологічний статус. Про стан церебрального і системного кровообігу судили за даними реографії, використовуючи реограф РГ4-02. В блоці з реєстратором Н-338. Методом тетраполярної грудної реографії
(ТГРГ) за методикою W.Kubicek (1966) в модифікації Ю.Г.Пушкаря зі співавторами (1977) визначили основні параметри центральної гемодинаміки. Методом тетраполярної реоенцефалоірафії (ТРЕГ), запропонованим Н.Р.Палієвим зі співавторами (1980) і високо корелюючим (М=0,8) з
радіоізотопними дослідженнями, визначали об’ємну швидкість мозкового кровообігу (КМ) і мозкову фракцію хвилинного обсягу серця (Ім/О). Для оцінки центральної гемодинаміки користувались методом п’єзопульсографії (11111'). Біполярну реоенцефалографію проводили за загально прийнятою методикою (Х.Х. Ярулін, 1983) у фоні і при функціональних навантаженнях з реєстрацією РЕГ в стандартних відведеннях і оцінкою за методикою
двокомпонентного аналізу. Реєстрація електроенцефалограм (ЕЕГ) здійснювалась звичайним способом на восьмиканальному електроенцефалографі фірми “Месіісог” з використанням моно- і біполярного відведень потенціалів за системою 10-20.
Для оцінки згортаючої і протизгортаючої систем крові в динаміці НВЧ - терапії використовували методику тромбоеластографії.
Вивчались мікрореологічні якості крові, а саме агрегація і деформованість, поверхова цитоархітектоніка еритроцитів
методами фазовоконтрастної та електронно - растрової мікроскопії. На моделі еритроцитів радіоізотопними методиками вивчався загальний і активний вхід 86ЯЬ+ (лабораторний аналог К+) і Са2+ в ці клітини.
Для НВЧ - терапії ми використовували НВЧ - генератор ГЧ -142 (рекомендований Міністерством Охорони здоров’я України наказом № 136 від 22.06 89) для реалізації метода НВЧ - терапії.
Електромагнітне випромінювання міліметрового діапазону довжини хвиль підводиться по гнучкому діелектричному хвильоводу і встановлюється на задньошийну область, що має важливе нейролефректорне значення у зв’язку з близкіспо до симпатичних утворень, які грають важливу роль у забезпеченні мозкового кровообігу, чи на синокаротидну область у залежності від переважаючого типу гемодинамічних порушень.
Твердотільний генератор (ЄМВ) для НВЧ - терапії працює в основному на частоті 61 Ггц з можливістю електронної чи механічної перебудови в інтервалі 2,1 - 3,0 Ггц від центральної частоти.
Курс лікування складав 7 - 12 сеансів, тривалістю в середньому 20 хвилин щоденно.
Розподіл хворих в залежності від варіантів використання НВЧ - терапії і медикаментозного лікування у хворих хронічними церебральними ішеміями обумовленими церебральним атеросклерозом представлено в таблиці №1.
Таблиця №1.
Розподіл хворих в залежності від варіантів використання НВЧ -терапії і медикаментозного лікування у хворих хронічними церебральними ішеміями обумовленими церебральним атеросклерозом.
Вад терапії Клінічні групи
Амбулаторні хворі з ДЕ 1ст., обумовленої атеросклерозом Стаціонарні хворі з ДЕ 2ст., обумовленої атеросклерозом
НВЧ-терапія 38 (56%) 40 (59%)
Сполучна терапія (НВЧ і медикаменти) 20 (29%) 18 (26%)
Контроль 10 (15%) 10 (15%)
В кожній з клінічних груп були виділені контроль - пацієнти, які одержували тільки медикаментозне лікування.
Амбулаторним хворим першої клінічної групи з ППНКМ і АДЕ 1 стадії НВЧ - терапія здійснювалась у вигляді самостійного лікування без залучення інших засобів у 56% хворих і 59% хворих 2 групи (АДЕ 2 ст.) поза періодом екзацербації.
Стаціонарним досліджуваним другої клінічної групи з АДЕ 2 стадії НВЧ - терапія застосовувалась у комплексі з медикаментами (ноотропил, транквілізатори, оптимізатори мозкового кровообігу) у 26%.
Клінічно у всіх хворих виявились ознаки ураження центральної нервової системи.
В першій групі вони проявлялись неврозоподібними і вегетативно - дистонічними порушеннями, які, в основному, зводились до неврастенічного симптомокомплексу і мінімального неврологічного дефіциту.
У хворих другої групи на фоні вегетативних розладів виявилась різна органічна церебральна осередкова симптоматика.
Оцінка РЕГ змін у досліджуваних хворих дозволила визначити ряд відмінностей їх проявів при атеросклерозі в залежності від стадії хронічної церебральної ішемії. У хворих в першій групі у більшості випадків зміни РЕГ були незначними. До них відносились: легке закруглення і сплощення вершини РЕГ, зменшення її амплітуди, деяка торпідність відповіді РЕГ на вазоділятатори; крім того, скрита недостатність у вертебрально -базилярній системі реєструвалась РЕГ при функціональних пробах.
Досить демонстративними були зміни загальної гемодинаміки за даними ТГРГ і ППГ. Так за даними ... тип гемодинаміки характеризувався на різних стадіях, в основному, гіперкінетичним, а у хворих АДЕ 2 стадії гіпокінетичним.
За даними ППГ, які визначали збільшення швидкості розповсюдження пульсової хвилі на хребетних і стегнових артеріях, що свідчило про зниження еластичності і підвищення судинного тонусу магістральних артерій не тільки у хворих з вираженою АДЕ, але і у пацієнтів з ППНКМ.
У хворих з ППМКМ і АДЕ 1 стадії зміни біоелектрогенеза носили функціональний характер. Це підтверджувалось неузгодженістю ритма і амплітудного рівня альфа активності, деякою його редукцією і деформацією.
При АДЕ 1 стадії біоелектрична активність, у більшості випадків, характеризувалась явищами десинхронізації альфа -ритму, зростом питомої ваги плоских бездомінантних кривих, звуженням діапазону нав’язаних потенціалів.
Порушення згортання крові в патогенезі атеросклерозу є одним з провідних в механізмі виникнення церебральних дисциркуляторних порушень (Л.А. Дзяк, 1993, В.А. Карлов, 1993).
Проведені у хворих дослідження функціонального стану гемокоагуляційної системи методом тромбоеластографії (ТЕГ), виявили гіперкоагуляційну спрямованість, яка була більш виражена у пацієнтів з АДЕ 2 стадії.
В першій групі зміни функціонального стану системи згортання крові виникали в скритій і явній фазах. Довгота цих періодів дозволила диференційно оцінювати коагуляційну здатність крові у досліджуваних з ранніми формами церебральних порушень.
Нас цікавила структурно - функціональна компетентність еритроцитів, самих численних клітин крові, які багато в чому визначають її реологію і забезпечують тканинне дихання та приймають участь в процесах згортання крові (за даними їх агрегації, деформованосіі, поверхневої цитоархітектоніки, а також транспорта біокатіонів К+, Ка+, Са2+) оскільки їм притаманні спільні якості мембрани.
У хворих ППНКМ і АДЕ 1 стадії було виявлено підвищення агрегації еритроцитів, зниження їх деформованосіі, зміни форми клітин. Це багато в чому пояснюється виявленими нами змінами транспорту біокатіонів: накопиченням К+, 1Ча+, Са2+ в клітині, що пов’язано з порушенням роботи специфічних АТФаз. В міру прогресування атеросклеротичного процесу і міри вираженості гемодинамічних порушень; ці явища посилюються. Так зростає зміст Са2+ в клітинах, що відображується на стані всього клітинно - мембранного гомеостаза і є ранньою ознакою ішеми (С.Н. Орлов, Ю.М. Постнов, 1987; А.М. Белоус, 1988).
В міру прогредієнтності ступеня вираженості церебральної ішемії виникає зниження деформованості еритроцитів, посилення агрегації останніх, погіршується поверхнева цитоархітектоніка у вигляді збільшення процента патологічних форм еритроцитів (стоматоцитів, ехінацитів, сфероцитів) до появи кренованих форм А. ■ '
Вищеописані зміни, а також підвищення агрегації еритроцитів, безумовно приводить до погіршення реологічних якостей крові у даного контингента хворих.
Клінічна картина ППНКМ і АДЕ 1 стадії в процесі НВЧ терапії і сполучного лікування характеризувалось поступовим покращенням суб’єктивного стану, неврологічного статусу і гемодинаміки, а також структурно - функціональних якостей еритроцитів.
Це покращення виникало до 7 сеансу і досягало максимуму до 10 сеансу.
В динаміці НВЧ - терапії у хворих другої групи поряд зі зменшенням суб’єктивних скарг: цефалгій, запаморочення,
загальної слабкості спостерігався регрес неврологічної симптоматики: зменшення міри вираженості вестибуло -
атактичного і мозочково - атеїстичного синдромів.
Відмічена позитивна динаміка в результаті НВЧ - терапії не тільки ряду клінічних симптомів і параклінічних даних, але і всіх електрофізіологічних і біохімічних показників.
Аналіз змін церебральної гемодинаміки вертебрально -базилярного і кар стидного басейнів після НВЧ - терапії в якості елемента комплексної терапії і без залучення інших засобів виявлено значиме збільшення кровонаповнення, скорочення висхідної частини кривої РЕГ, вірогідне зниження показників дикротичного індекса (ДСІ), які свідчать про нормалізацію венозного відлива, послаблення судинного тонуса, і в цілому -покращення церебральної гемодинаміки, вираженої у хворих першої групи після НВЧ - терапії, а у хворих другої групи після сполучного лікування.
За допомогою ППГ констатована стабілізація швидкості розповсюдження пульсової хвилі на хребетних і стегнових артеріях.
Під впливом НВЧ - терапії значно подовжувалась величина запізнення цих хвиль в обох клінічних групах, що могло говорити про покращення системної гемодинаміки.
У хворих 1 групи в динаміці НВЧ - терапії відбувалась оптимізація взаємовідношень церебральної і центральної гемодинаміки. Переважав еукінетичний тип кровотоку в 72% випадків (до лікування в 39% випадків).
Аналіз впливу НВЧ * терапії на центральну гемодинаміку показав, що мала місце нормалізація систолічної фази діяльності серця і церебральної гемодинаміки.
У хворих другої групи в-динаміці НВЧ - терапії значно зросли показники гемодинаміки (пульсовий кровоток, об’ємна швидкість мозкового кровотоку, індекс церебрального кровотоку). Відбувалась нормалізація серцевої діяльності, збільшився ударний
і хвилинний об’єм крові, серцевий індекс, дещо знизився загальний периферійний опір, витрата енергії, була тенденція до росту потужності лівого шлуночка.
Так свідчення підвищення компенсаторно - пристосувальних механізмів, у зв’язку з покращенням загальної і центральної гемодинаміки з’явилась оптимізуюча спрямованість біоелектричної активності мозку у вигляді зникнення дизритмічних і пароксизмадьних проявів.
Нами відмічений виражений гіпокоагуляційний ефект після курса сполучного лікування у хворих першої групи. .
Виявлено нормалізуючу дію НВЧ - терапії на структурно -функціональні якості еритроцитів у вигляді зменшення агрегації еритроцитів посилення деформованості; покращення поверхневої цитоархітектоніки еритроцитів у вигляді зменшення кількості патологічних форм (стоматоцитів, сфероцитів, ехіноцитів) і кренованих форм.
Результати оцінки методом дисперсійного аналізу змін електрографічних і патобіофізичних показників у результаті НВЧ-терапії хворих з ППНКМ і АДЕ 1 стадії і 2 стадії представлені в таблицях №2 і №3.
Таблиця №2.
Результати оцінки методом дисперсійного аналізу змін електрографічних і патобіофізичних показників у результаті НВЧ-терапії хворих з ППНКМ і АДЕ 1 стадії.
Показники Ф Р Ґ К Аналіз впливів
Амплітуда РЕГ в ЕМ 1 0.932 4.111 0.087 незначимо
відведеннях 2 11.998 2.646 0.901 значимо
3 0.801 2.485 0.046 незначимо
Амплітуда РЕГ в ОМ 1 2.950 4.111 0.089 незначимо
відведеннях 2 22.741 2.646 0.901 значимо
3 2.140 2.485 0.046 незначимо
Довгота анакротичної 1 1.862 4.111 0.37 незначимо
фази РЕГ в БМ 2 8.846 2.646 0.899 значимо
відведеннях 3 1.021 2.485 0.008 незначимо
Довгота анакротичної 1 0.364 4.111 0.008 незначимо
фази РЕГ в ОМ 2 14.999 2.646 0.916 значимо
відведеннях 3 0.428 2.485 0.029 незначимо
а - індекс ЕЕГ в 1 0.308 4.090 0.008 незначимо
тім"то- потиличних 2 14.999 2.610 0.916 значимо
відведеннях 3 0.648 2.610 0.024 незначимо
Величина запізнення 1 0.308 4.090 0.008 незначимо
"3" 11111" на хребетних 2 14.999 2.610 0.916 значимо
артеріях 3 0.648 2.610 0.024 незначимо
Величина запізнення 1 1.024 4.090 0.244 незначимо
"3" ППГ на стегнових 2 1.772 2.610 0.279 незначимо
артеріях 3 0.893 2.610 0.232 незначимо
Індекс мозкового кровотоку 1 2 3 6,281 38.476 1.412 4.090 2.610 2.610 0.412 2.26 0.221 значимо значимо незначимо
Час реакції "Я" за 1 3.892 4.090 0.434 значимо
даними ТЕГ 2 7.088 2.610 0.309 значимо
3 0.618 2.610 0.037 незначимо
Тромбо- 1 6.948 4.090 0.96 значимо
еластографічна 2 5.762 2.610 0.899 значимо
константа "К" за даними ТЕГ 3 1.312 2.610 0.18 незначимо
Швидкість входу 45 1 4.795 4.090 0.90 значимо
Са2+ в еритроцити 2 43.010 2.610 0.610 значимо
3 0.899 2.610 0.056 незначимо
Даформованість 1 7.812 4.090 0.73 значимо
еритроцитів 2 6.319 2.610 0.812 значимо
3 1.117 2.610 0.029 незначимо
Показник морфології 1 8.010 4.090 0.266 значимо
еритроцитів 2 5.426 2.610 0.740 значимо
3 1.009 2.610 0.050 незначимо
Систолічний 1 0.673 4.090 0.031 незначимо
артеріальний тиск 2 18.996 2.610 0.923 значимо
3 0.129 2.610 0.008 незначимо
Діастолічний 1 0.053 4.090 0.006 незначимо
артеріальний тиск 2 9,844 2.610 0.893 значимо
3 0.601 2.610 0.046 незначимо
Ф - фактор часу Р - статистика Фішера Я - критичні значення К - коефіцієнт впливу
1 - кількість сеансів НВЧ - терапії
2 - кількість сеансів НВЧ - терапії
Зт- взаємозв'язок НВЧ - терапії і кількість сеансів НВЧ -терапії
Таблиця №3.
Результати оцінки методом дисперсійного аналізу змін електрографічних і патобіофізичних показників у результаті НВЧ-терапії хворих дисциркуляторної енцефалопатії 2стадії, обумовленої атеросклерозом.
Показники Ф Р Г К Аналіз впливів
Амплітуда РЕГ в БМ 1 10.080 4.031 0.356 значимо
відведеїшях 2 15.836 2.610 0.660 значимо
3 1.186 2.610 0.071 незначимо
Амплітуда РЕГ в ОМ 1 7.621 4.111 0.322 значимо
відведеннях 2 21.001 2.610 0.701 значимо
3 4.745 2.610 0.174 значимо
Довгота анакротичної 1 1.238 4.111 0.103 незначимо
фази РЕГ в РМ 2 17.012 2.610 0.912 значимо
відведеннях 3 0.430 2.610 0.021 незначимо
Довгота анакротичної 1 1.432 4.111 0.075 незначимо
фази РЕГ в ОМ 2 18.003 2.610 0.911 значимо
відведеннях 3 0.322 2:610 0.013 незначимо
а- індекс ЕЕГ в 1 0.361 4.111 0.011 незначимо
тім'яно- потиличних 2 16.721 2.610 0.819 значимо
відведеннях 3 0.573 2.610 0.024 незначимо
Величина запізнення 1 2.226 4.111 0.118 незначимо
"3" ППГ на хребстшіх 2 16.356 2.610 0.842 значимо
артеріях 3 0.974 2.610 0.056 незначимо
Величина запізнення 1 2.725 4.111 0.176 незначимо
"3" ППГ на стегнових 2 13.416 2.610 0.839 значимо
артеріях 3 0.634 2.610 0.046 незначимо
Індекс мозкового кровотоку 1 2 3 6.534 26.356 1.119 4.111 2.610 2,610 0.372 1.310 0.100 значимо значимо незначимо
Час реакції "Я" за 1 8.311 4.111 0.541 значимо
даними ТШ 2 6.918 2.610 0.506 значимо
3 1.978 2.610 0.081 незначимо
Тромбо - 1 7.846 4.111 0.511 значимо
еластографічна 2 7.001 2.610 0.456 значимо
константа "К" за даними ТЕГ 3 1.386 2.610 0.081 незначимо
Швидкість входу 45 1 0.301 4.111 0.008 незначимо
Са2+ в еритроцити 2 65.010 2.610 0.831 значимо
3 21.156 2.610 0.294 значимо
Деформованість 1 8.714 4.111 0.861 значимо
еритроцитів 2 6.931 2.610 0.910 значимо
3 1.121 2.610 0.056 незначимо
Показник морфології 1 8.864 4.111 0.293 значимо
.еритроцитів 2 6.326 2.610 0.840 значимо
3 1.329 2.610 0.075 незначимо
Систолічний 1 0.786 4.111 0.017 незначимо
артеріальний тиск 2 19.426 2.610 0.976 значимо
3 0.256 2.610 0.019 незначимо
Діастолічшш 1 0.091 4.111 0.009 незначимо
артеріальний тиск 2 10.042 2.610 0.912 значимо
3 0.708 2.610 0.057 незначимо
Ф - фактор часу Р - статистика Фішера Р - критичні значення К - коефіцієнт впливу
1 - кількість сеансів НВЧ - терапії
2 - кількість сеансів НВЧ - терапії
3 - взаємозв'язок НВЧ - терапії і кількість сеансів НВЧ -терапії
Як видно з таблиць, НВЧ-терапія приводить до значних змін всіх показників церебральної і центральної гемодинаміки, структурно-функціональних якостей еритроцитів і системи згортання крові у хворих ППНКМ і АДЕ 1-2 стадії.
За допомогою статистичного метода Фішера і коефіцієнта впливу виявлено, що найбільшим змінам підлягають показники систолічного артеріального тиску, часу висхідної РЕГ в политично-мастоідальних відведеннях, час запізнення “З” ППГ хребетних артерій, деформованості і поверхової цитоархітектоніки еритроцитів.
Дисперсійний аналіз показників периферійної, церебральної і центральної гемодинаміки, функціонального стану мозку, структурно-функціональних якостей мембран еритроцитів і систем згортання крові виявив вірогідний вплив фактора НВЧ-терапії.
Це, з одного боку, засвідчить факт позитивної динаміки електрофізіологічних і біохімічних показників, з іншої, - вказує на можливість швидкої корекції при змінах цих показників у хворих цієї групи.
Таким чином, фактор кількості сеансів вірогідно впливає на такі показники: загальний і активний транспорт 86 ЛЬ+ в еритроцити, тромбоеластографічну константу тромбіна “К”
Як видно з таблиці N3, НВЧ-терапія у хворих 2-групи значно змінює показники периферійного, центрального і системного кровообігу, функціонального стану мозку, структурно-функціональних якостей еритроцитів і, в меншій мірі, гемокоагуляційного гемостаза. У хворих 2-групи статистика Фішера і коефіцієнт впливу фактора НВЧ-терапії на всі показники дещо вище, ніж у хворих першої групи.
Таким чином, метод дисперсійного аналізу, повного двофакгорного експеримента, дозволяє виявити оптимізуючий вплив НВЧ-терапії на центральну і церебральну гемодинаміку, систему згортання крові, гіпокоагуляційний і фібринолітичний ефекти.
Виявлена тенденція до нормалізації транспорте біокатіонів в еритроцити, а також їх структурно-функціональну компетентність більш значимо у хворих з початковими формами хронічної церебральної ішемії, що дозволяє рекомендувати даний метод в якості монотерапії у хворих з початковими формами церебро-васкупярної патології і рекомендувати включення НВЧ-терапії в комплекс лікування на більш пізніх стадіях.
ВИСНОВКИ.
1. Диференційоване використання НВЧ - терапії в залежності від стадії хронічної церебральної ішемії, обумовленої церебральним атеросклерозом, здійснює значний лікувальний ефект. При ППНКМ і АДЕ 1-2 стадій більш дієве комплексне лікування, яке включає медикаментозну корекцію і НВЧ-терапію.
2. Комплексне лікування з використанням метода НВЧ-терапії хворих АДЕ 1-2ст. володіє найбільш адекватним фізіологічним впливом, будучи методом вибору при початкових формах судинних захворювань головного мозку, сприяючи відновленню порушених функцій організму, які проявляються зменшенням суб’єктивних клінічних ознак хронічної церебральної ішемії, а також значним покращенням лабораторних показників, що супроводжуються вираженим гіпотензивним, симпатолітичним і гіпокоагуляційним ефектами.
3. Показано використання НВЧ-терапії з метою профілактики і реабілітації хворих з ППНКМ і АДЕ 1-2 стадії в комплексі з медикаментозними засобами.
4. Вплив НВЧ-терапії у хворих з ППНКМ і АДЕ 1-2 стадії-викликає гіпокоагуляційний ефект і може використовуватись для профілактики порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом
5. Виявлена тенденція до нормалізації транспорта біокатіонів (К+, №+, Са2+) в еритроцити, а також структурно-функціональної компетентності еритроцитів (агрегація, деформованість, поверхова
цнтоархітектоніка) під впливом НВЧ-терапії і комплексного лікування у даного контингента хворих.
6. За даними дисперсійного аналізу, вивчених електрофізіологічних і біохімічних показників виявлено найбільш значимий вірогідний вплив фактора НВЧ-терапії на такі показники, як амплітуда кровонаповнення і час висхідної кривої РЕГ в потилично-мастоідальному відведенні загальний і активний транспорт 86Rb+ в еритроцити, величина запізнення “3” пульсової хвилі ППГ хребетних артерій , систолічний і діастолічний артеріальний тиск, час реакції і тромбоеластографічний коефіцієнт тромбіна, що передбачає їх використовувати в якості критеріїв ефективності НВЧ-терапії.
Практичні рекомендації. •
НВЧ -терапія показана в якості монотерапії у хворих з ППНКМ і АДЕ 1 стадії. НВЧ-терапія мас гіпотензивну дію, сприяючи симпатолітичному і антиноцицептивному ефекту, який зменшує міру вираженості цефалгій.
НВЧ-терапію у хворих з АДЕ 2 стадії доцільно поєднувати з медикаментозним лікуванням, яке включає оптимізатори мозкового кровотоку, ноотропи, антагоністи кальція.
В залежності від переважаючого типу гемодинамічних порушень і переважаючого залучення каротидного чи вертебрально-базилярного басейна гнучкі хвильоводи мають бути встановлені відповідно на синокаротидну чи задньошийну області.
Для НВЧ-терапії використовується НВЧ-генератор Г4-142. Твердотільний генератор (ЕМІ) для НВЧ-терапії працює в основному на частоті 61 Ггц з можливістю електронної чи механічної перебудови в інтервалі 2,1-3,0 Ггц від центральної частоти. Курс лікування складає 7-8 сеансів, довготою в середньому 20 хвилин щоденно.
Список робіт, надрукованих по темі дисертації.
1 .Адаптационный эффект КВЧ - терапии при церебро -васкулярной патологии. (Медико - технический журнал, Киев. 1995, вып. 6 ст. 33-35). С соавт.
2.Використання НВЧ - терапії в комплексному лікуванні хворих з днециркуляторною енцефалопатісю. (Медико -
технический журнал, Киев. 1995, вып. 8 ст. 51-53). С соавт.
3.0 целесообразности использования КВЧ - терапии в комплексном лечении церебральных вазопатий. (Сборник молодых ученых ХИУВ. - г. Харьков, 1995. стр .25). С соавт.
4.КВЧ - терапия хронических церебральных ишемий
обусловленных церебральным атеросклерозом (Украинский
вестник психоневрологии. - Харьков, 1996. - Вып. 3. - С. 42 - 45).
5.Клинико-патогенетическое обоснование зндонозальной
широкодиапазонной КВЧ - терапии при хронических
церебральных ишемиях (Материалы VI Республиканской научно -практической конференции “Применение лазеров в медицине и биологии”. 8-13.09.96. Харьков, 1996. - С. 176 - 185).С соавт.
6.Microwave therapy use in stroke rehabilitation. (1st World Congress in Neurological Rehabilitation. - Newcastle. June 1996.)
Аннотация.
Ковтунов О.В.
КВЧ-терапия в комплексном лечении при хронической церебро-васкулярной патологии (обоснование использования и эффективности).Рукопись.
Диссертация на присвоение ученого звания кандидата медицинских наук по специальности 14.01.15 - нервные болезни, Харьковский институт усовершенствования врачей, Харьков, 1996.
В диссертации представлены. результаты клинико-инструментальних и некоторых лабораторных исследований (агрегация, деформация, поверхностная цитоархитекгоника эритроцитов, состояние свертывающей и противосЕертывающей систем крови, транспорт биокатионов К , Са2+ в эритроциты) у больных хроническими церебральными ишемиями атеросклеротического генеза в динамике КВЧ-терапии. Методом дисперсного анализа полного двухфакторного эксперимента выявлено положительное влияние на центральную и церебральную гемодинамику, состояние биоэлектрогенеза головного мозга, гипокоагуляционные эффекты. .
В динамике КВЧ^герапии до нормализации структурнофункциональных качеств эритроцитов.
Выявлены гипотензивний, симпатолитический и антиноцицептивный эффекты КВЧ-терапии в комплексном лечении данного контингента больных.
Annotation.
Kovtunov O.V.
Short wave (S.W.) therapy in complex treatment of chronic cerebro - vascular pathology (application and efficiency ground).
Dissertation on academic degree of bachelor of medical science at neural diseases specialization 14.01.15 /Kharkov’s Advanced Training institute for doctors/Kharkov, 1996.
The results of clinico - instrumental and some laboratorial investigations (aggregation, deformation, superficial cytoarchitectonic of erythrocytes, coagulation and anticoagulation blood system), transport of biokations K+, Ca2+ in erythrocytes in chronical cerebral ishemia of atherosclerotic genesis patients in S.W. - therapy dynamics are represents in the dissertation.
Positive influence on central and cerebral hemodynamic; bioelectrogenesis of brain condition, hypocoagulational effects were revealed by the method of dispersional analysis of full double factors experiment. Tendency to normalization of structure - functional erythrocytes properties was revealed in S.W. therapy dynamic. Hypotenzial, sympatholitical and antipain effects of S.W. - therapy were revealed.
Expedientation of the S.W. - therapy method in complex treathem of present group patients was shown.
Ключові слова: церебральний атеросклероз,
атеросклеротична дисциркуляторна енцефалопатія, хронічні церебральні ішемії, НВЧ-терапія, магнітно-резонансна терапія.