Автореферат и диссертация по медицине (14.00.05) на тему:Клинико-лабораторные и санитарно-гигиенические аспекты ....

АВТОРЕФЕРАТ
Клинико-лабораторные и санитарно-гигиенические аспекты .... - тема автореферата по медицине
Аксенов, Игорь Геннадьевич Харьков 1994 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.00.05
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Клинико-лабораторные и санитарно-гигиенические аспекты ....

і а -

ііі ЛЗ.'ГІІШСТЕРСТВО ОХОРОІШ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ . ХЛ FK І ЕСЬКІÎÏÎ 1РОТИТП

УДОСІЮНДЛЕІПИ ЛІКАРІВ .

Fa пртх сукомтсу

АКСЬОЇІОЗ їгср ГОНПДИ'ОП'Ч

ІШШКО-ЛЛШРЛТСГШ ?Л СДТИТЛГІІС-Г1ГІЄШ ■"!Î /.СІІЕКГГІ

ипіл і характеру гсгешгу г.*.стгс?ус:лгдль«а! патології у яглщпгпиз ¡''.і'.,'Пго2удііі::го

ТЛ ЗАХОДІ! її ПРО?!ЛЛНІШ!

14.00. С5 - внутріині ХРороСл

Авторе ¡5 о рат

"наортаци на одсбггтл иауг.зіїого сгу’.іскв і:г.!!*"і'дата пздп’їшк і:гуі:

Хсркіа - 1Q31

Робота виконана в Українському науково-дослідному інституті гастроентерології.

Елуковий керівник Заслужений діяч науки України

доктор медичних наук, професор П. Ф. Кришень

Офіційні опоненти:

Доотор медичних наук, професор Е Н. Хворостинка Доктор шднчних наук, професор Е 1. Дишшк

Провідна організація - Український наново-дослідний

іиституг терапії ПОЗ Україні!, м. Харків '

Захист дисертації відбудеться" І Ь » ^ 1904 р. в

______ па засіданні спеціалізованої Вченої Ради К 074.25,03

Харківського інстіїтуту удосконалення лікарів (310176, м. Харків зул. Корчагінців, 58). '

З дисертацією можна ознайошшіся в бібліотеці Харківського інституту удосконалення лікарів. ■

• /?

Автореферат розіслано ____1________1994 р. .

Вчений секретар

спеціалізованої Ради.

доктор шличіїих наук, •

професбр Л. К. ІЬрхомгнко

- з -

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ .

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ '

Серед вахЕорввань органів травления по розпопскідгеності і втраті працездатності населення одне з поршіх місць поломіть захворюванням верхнього відділу плушсово-киїкоеого трп.ч-ту - виразковій xcopoöi та хронічному гастриту (!ІИ. Деризи-ко, ас. Дернеш», 1990; 3.Н. Галенко і слівазт. ,1900 та

ін.). За останні роки динаміка вищевказаних показників но має тенденції до пшсгзкия.а кавяага, відмічається їх зростання (Р. Я. Хамитова, Ф. Б. Насішова. 1992; Я. С. Циммерман 1332).

Ераховуючи те, гдо максимум захворювань припадає на працездатний вік, виразгаву хворобу та хронічниЯ гастрит могла сгахяи не тільки «здичію», але й загальнодержавного проблемою. Таї:, економічні втрати від цих захворювань на проішоло-вих підприємствах посідають третє місце серед причин тимчасової непрацездатності СПИ Петров і співав?.. 1S89), прицьсму найбільиа питома вага в днях тимчасової непрацездатності припадав ка виразкову хворобу (40 %) та па хронічний гастрит (27Z) (Л.С. Гиткина і. їй. ,1090). £

Серед причин розвитку'виразкової хпсрсбл та хронічного гастриту сказані спадкові фактори, психоемоційні перснапру-гоння, хибний характер хгрчунання, гкідлизі звички, професійні икідлнвості та іи. ( а X. Василенко, А.Л. Гребенев, 1031; Li. ii. Еогер, 1QG6; ЕЛІ Клкьченко,1991 та їй.). Але поряд з загальними яаксиошриостаїзі иазп> місце і відзнаки, які, папеьпе, пов’язслі з різними умсвшсі гсітгя. трудової діяльності та ін. , бо далеко не-у всіх дослідницях враховувався вплив шкідливих прокпслових о'нкторів, ЯКІ по даним гігієнічних досліджень негативно впливать на стаи здоров'л гадини (C.IL Лабель, 100Q; О. Г. Алексеева і співазт. ,1С62; LIL Давидова. ДА. Дятлова.1991 та m.).

Профілактиці виразкової хвороби та хронічного гастриту іриділено багато уваги (Г. И. БурчинскиС, 1981; ¡L II Буг лак і півавт., 1983; A.A. Панов, 1988 та їй.). Гйнз, як правило,

удуеться на ранній діагностиці, усуненні і{акторіа ризику, ропаганді здорового способу життя, покреглкні уиоз лраці.

проведенню протирецидивного медикаментозного лікування та Пі.. проте далеко не завжди з урахуванням комплексу конкретних оошпшіх (екологічних) і внутрішніх (біологічних) параметрів, цо складаюь основу виникнення і перебігу цих захворювань.

Слід підкреслити, со при загостренні виразкової хвороби та хронічного гастриту змінюються показники клітинного та гуморального імунітету (ГІ Ф. Крьшень і співавт., 1090), але лапі неоднорідні, по, напевне, можливо пояснити. високою чут-ліізіств імунної системи, реагуючої і на інші фактори, що негативно впливають на організм. Це стосується також шкідливих угас праці, екологічних факторів, проте роботи на цю тему нечисленні (Е. ВЛ'шцовпчюте-Зрннгєне і співавт. .1937; В. М. Фролов і сгивавт.. 1991). .

Після робіт Marshall та Warren (1983) Helicobacter pylori розгллдаоть у ролі етіологічного фактору хронічного гастриту, ер погіриує течі» виразкової хвороби "(ІІ.С. Клэма-г:еЕ, Л.А. ДорсСйев, 1990; В. R Медведев і спіьавт. , 1991;

В. І’. Пі ре дерій і співавт.. 1991). Показано, що мають місце особливості морфологічної картини слизової оболонки клунку в LanOÄiiCCTl від стуяоню заселення мікроорганізмам;:, давності вохьорісвашш, віку хворого, 'літературні відомості у відцо-с.2Ьі.і видиву пг.ідливих промислових факторів па морфологічні прояви, а там;.1, на імунологічні показники цих- захворювань начисленні і ие вкч^рпувть проблеми.

їаі^ь.і чином, вішчошш факторів рынку виникнення захворювань гастродуодзкальної гоїш, причин їх рецидивів і розробці наукових основ побудові» профілаїяики в умовах конкретного шдьриоыства за&хааться ішлиеіши не ічльки у теоретичное/, схо Г: у ііра!птч:ісї.г/ плані. •

• ■

ЦЕТА ТА ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ '

, Вивчити причини, цо впливають на виникнення та характер перебігу виразкової хвороби та хронічного гастриту у працівників і службовців машинобудівного підприємства, розробити комплекс профілактичних заходів цих захворювань з урахуванням зовнішніх і внутрішніх факторів ризику.

I. Дати санітарпо-гігіснічну оцінку промисловим ^сгзра'! та пробоїііїшм гкідлквостям, як\ изить місц-з в дослідних гру-

ІІсіЧ ПраЦІРНИІЇІЬ.

II. Еивчіяи ші нігс-лабораторні гсобдирсегі г'т<а?;»ЕОі хворост та хроагшого гастриту / сзю у різак:-: прз /злаво -пр оіЇйсь'ш'их групах.

3. ¡1-а основі лдобут;;?: даних розробити прс^ілактії’-ілі заходи для изпкретшіх про:-делодо-прс-;«сійииг груп.

НА ЗАХИСТ ЕлІГСЯТЬґЯ СЛЇДУШІ ПОЛОГХ'ШЛ

1. СсОбДИЗОСТ1 С'ор/і'0а!І!М Груп ріїЗІ»гСУ розвитку гг.зтроду-сденальної патологи п зале:-::осїі діл уксз праці.

2. Взаєьюзз' у-сок г-плшзу прсчнслотгл? кшддтеостей та Функціонально - моз’алап'мнх с:пн у х»ю£:;х па Епразкоьу ::го-робу і :;рсні’т:!н г;.атр;гг.

3. !'0!'п."е;:спа прсфілаїлгкгл г'.:рп:;горої хссрсбк і хронічного гастриту е угарах промпздоьмх пі;;пр:тє:.:оти -

каутхга по^ж-, роботи

Е уі.:оза:< маггліюбудівшго підпригмстда даємся оцінка Зелторів ршкку е:;:с!і!шзиіп і течії пирсзчо^оі хвороґі» '»’а хронічного гастриту* иігар'.тг'гог/і'.Мі п: гігієнічні, так « за-гальнсклліічяі. лабораторно - іпетруї-гсіїтатані ('•••то.т: доолід-^нна. Гдійсногіо койкрегшя &;-:: ліп впливу гоштлих {прс-доїлого-поСутоагаг) і виітрістих (біслогіччих) ссобги-'ісєтєґі з гюдальач'О розробкою ааі.одіп леріпишої і втсріЧ'ниі профілактики вк-додказгдих гахвсргтнь. ГЬісааа.чс. ер рсбсте, яка пов’язана з тризал.чм впливом :гєг2Тке:".*іс пгюїсіслог.ч^ Лчі'.-торів, відсбра^/сччся на отакі інунного статусу та ¡.'ор’-з-логічішх озсблиоооїях слизової оболонки іілуику у хсзгчг виразкову хпорсОу та хронічнпЛ гастрит, поря.-'. з зі;:оі:, т:-гачістю захьоркзаіпія та інгаии «сяетггісі.

ПРАКТИЧНА ЦІННІСТЬ

Пралгична цінність роботи овключається у розробці комплексних профілактичних заходів, спрямованих на зниження захворювань виразково» хворобою та хронічним гастритом в умовах ііашшобудівного виробництва. По матеріалах проведених наукових дослідшіь розроблені методичні рекомендації "Первичная и вторичная профилактика язвенной болезни и хронического гаст-Р'.па" (1932) та інформаційний лист "Комплексная профилактика язвенной болезни и хронического гастрита у рабочих промышленных предприятий" (1993), який упроваджується в практичну охорону здоров'я Украпи.

ПУБЛІКАЦІЇ

По матеріалах роботи опубліковано 9 друкованих робіт, серед ішх методичні рекомендації та інформаційний ¿лет.

■ АПРОБАЦІЙ* РОБОТИ .

Основні полошшя роботи ’викладені у доповідях на II з’їзді гастроентерологів України в 1989 р., ювілейній конференції, присвяченій 25-річчю Дніпропетровського НДІ гастроентерологи в 1090 р.. IV Есесокзноііу з'їзді гастроентерологів в 1030 р.» засіданні Вченої Гади Українського ІЩІ гастроентерології в 1993 р.

ОБСЯГ ТА СТРУКТУРА ДйСЕРТАЦІІ

Диеертаціг. складається 18 введення, 5 розділів, заключения, висновків та списку використаної літератури. Робота викладена на 137 сторінках машинописного тексту, ипост.-ч^ц;:« 20 таблицями 1 4 малюнками. Список, літератури вмішує ЗОЇ джерело. їв них 230 ^біт вітчизняних авторів і 71 - зарубшіих.

'ЗМІСТ РОБОТИ

ііліеріллї і îæïc^.î да^іп.гігр

2ідпспід:їо і îvîtcp 1 гадач?.!« язднгдепкя мзтстодсгічіюй осмопоу г ■>('оті: Сук коуплексш:;. підхід до ?іііз«із:шп причино -і1 "¡-7 ’іі пг:?і и і'іі: ї'^гллпч'ми С’ЧГї'срй!..;! тлтчіч/.- np',i4vm-

::п p-.uwsi п вирл^-иг ;і ліо.уу'аі і sp "іічного і\'.с;«-ї’у /а і;;їііг гогвосгазу у хлср::ч, uv і'..оть meue г.ри г..іх :::.zpri;i,nuo:.

підхід г.ЗунзЕїів яіт.'дзкил гліи- ) - j^icprrrop-н:іч, гпмвці’зи« дослід.-знь, иілсбг'і-"-:я’*.-.: гнутрігнш

(Оіолопчшпі) і oomiicuiiî (скмсгічі;;:Я) й37.лз і рнторп, г.п: с::р::яі.-;і) їх рогіспігі’лз і z~<.:л n^pcOir з‘-.::і;ор'і'"мь. У ЯВ’ЯЗ^У ' !>!';.• •):ЯСГр!К)то:»?!ЯІ'3!СЯ Качачій, КД і її і KO - llisrp/-

"ільні, імунолзгряп, »'ос.-.'олгтічііі, сзпіт:*.?ї;с-г:г і .-iiiWi, г.:;г~-тііі, ї-с-дли-ї - cvciïî^t;:': ;; нз^оди дсслід: ' :ч:г:.

Со’сіггом до^"і,.;гя!!ИЛ оула р:-5ітгики т-ч <?лу:іг-лчіо-Оуліі-г.оіо ¡!і;;пр-’:.>:еї;.а '7л;і!гт,:зггг/' ?:іізро".ч7ронгігг -усього йО-їЗ чоя., з яих uis чзл.- особи, ¡до пйр'і/ЕГіять на дпепицсеріюму аїдіг.у с чрчг.оду ¡;ч:г,'.-ітер,зі ;:гср'Ои ?а хромі»чого гг:о?р>:5у, 1Г-03 - пр-лціьн:*:;а пь\п, і'<т:г-л'і, :\з

протліли я;ї!готуг2:иїл.

З і:зтсз е^.лзхоіївя <?зд¥срів Р''зі::;у ріпвч:"г:і::ії ¡тгс-ргсачь гасіpo.jyo;;?! іалмгоі лої,« і гмділс:::.;! групі !>чо:ч:? .і'чор.'ст^.'чі "їлблли^ по пропюзуі аччю загрози гозьитку м!р*.»ь«зоі хіюро-Сп", і '.'ЗргГіг.аііу ;:і;іпроі>.;тровсм;':!>; 'Гі гготроеи.-рг^лог» і і Кргагаьіїкм інитічутсн (КривмкнЛ Л. /:. і спіразг. .1084).

Пісдї; г.п:*еїупан::и гзсп'зчр/ч'ти бу«-д розділз.ц їм. 4. групи: 1) гру;;-! річчку; С) груп здоро-нх; С>) грука "недог.гатгьо

п:їор?!з:и і для і?іічєсс.чн:і ріеііч;:Г, п;;у пи реаглг.ага, ¡и: громі ягу ім:: групгзлі ризпку і одорзі'их; А) група о річі::-.' і.ота-лооленим Діагнозом (даслздсеркп).

Анкетні фг:ггори ркз/r.y ачс-лізувалл, гьзо.-.одячм ші.-'.сгиро:;-ку санак в групах рязику і здорових з г.сслідуїгши яоріьчч:іі*яи одсрхзних рео'УЛЬ'!' іТіВ, ІІ1К0|.11СЇ(;ВУЬЧИ СТЗГИСТИ'ШУ сСрсбі.у ПО кр:і:зр;и Ст’юд- нта - методика визначення д'лто вірності ріглши дрох частот, гп спостерегаигьсч ( А. Гз. ,1

Г€НЧ!'КОЦ В. Д. , 1574).

Atu»тувашм проводилось у цехах, різних по cloix санітарно - гігієнічних характеристиках та технологічних процес.-','.;. Для ьизаачзішя ролі иродаслових плідливостеГ: ми врх-:о-вуї-али та:а ііакюри, яі; стать, ви:, стал роботи р-їсіюндоитіь длл можливості порівнпш;! ідентичних по цих параметрах груп. Іірл цьому контрольною групам були робітники цехів о умовами ираді, е.0 підпор і дада> гігієнічні».! нормативам і без наявності Ва;іДЛіІвОСТЄИ виробництва.

З !.:с-гою підтсерд;і^і:ііл достовірності даних. отриманих при анкетуванні, 106 чол. з групи ризику і ЬУ чол. з групи "ч -достатньо ін^ормаці і", відібраних по мзюду випадкового Ма'-op:-’, обстелені об'єктизнимн клініко-інструменташіими і:е-тодлмл. При цьому ті особи, як::;.і було встановлено діагноз ви-раокогл хвороба ч;; хроиічнкГі гастрит, доповнили диспансерну Груп у.

І'РІІ обстеле-пн і хворих диспансерної групи застосовували "Парт..' не Сй.'.&ПЗЮі»; причин рецидивів ВПраЗКОВОІ хвороби і хронічпиго rc',rp;t:>", розроблену нами на ооісьі витсвіхллнсі "Гсблнці", ;.--.і'ул: .лтерС-туги (A.C. Логинов і сгпваьт , 1937) і особистого ¡wi пічного досвіду. "Карта" скаодигться з СМ. пунктів, С5 ь яких г-я>0Е!ів:тьс>і па основі опсгувашш, з -ніс;:;: огладу ьворі-ч» і г-ллга G - післл відповідного лабораторне - іклті ’р. 'сатодмгого обсготгнпн.

і причини р лн-ливів виразково; хглрсби і хронічного гастр.ііу а. алізуг л:1 теко.-; :: ляхом вилопіровкп оенак в них ;ц'‘ру::?.:. з нозлі;лл:им иолівпннпнм показників з ана-ло: ¡члими у грущ з^ерових по результатах анкетування. Tuiw ворі;::ш;нл вплвнлг'св гогла:,..!, оскільки частина т-к-ні в "иерті1 і ’'Таблиці" •ДйЬГЛ’ДіІ.

Л„\,і S’нсуі іпн.і морфо - ііуплці опальних особливостей тьі’ії виразкової хвороб:: і хронічного гастриту в умовах виробппцгвз оСстсхе-но о використанням лабораторно - іиструисшталі-!..' • тодів 110 чоловік, стратдаючін-. виразковою хворобог, і 10ö stopiuc хронічній' гастритом. При цьому проводили поріїпілнші результатів цих досліджень у хворих в залзгаїосіі від палс-ності аго відсутності екідлішостсй виробництва, враховуючи вік, ста-; роботи, стан шіслотсутьоркшоі функції ілуьіг/, давність захворювання. Матеріал для доедідхгшш відбиране;: в період загострення. Хворим проводили гастродуодзпсскспііо з

чл/лл.тлч'лл! ( лсІ'-і-ЯуР-'-'-Ш !іо Г^ілсі*г?:"л7) і Гіе’слоіч члг.л лолл.лп,)чілплтіїз тілл і -\;гг;■ н^іо мллілу і:луг'лг, ■“: !.г'.;т'іх лс.члтокс.члі ч - лозікои по і:1л,улу.

І>г’.І лгллус оці;г;о:’г...;і і;о пілчсслсчл та :-.СГг:о>;п-і-і;сі,”/ у У і.гоіч Г- лл.іічлі (Е’-КК), Т~УЛЛ‘!-'рііі ' О/ІІ-К-Д), У-суп-! -сорт ( Г-І5-Г0',), £а:.’вг::оі сусполуллпі і ;лл-Н :У , тН:лі;гл

; .г'.’'.0■ ?■"”), рі:л:р і»уі'сглг.'ули:і,ї Д.Ч.Г у сі*рс:..". ¡ц !7ї’”Лз гс Уллпні, іл'г,:у.'.;:їг!і1ч шуглигх кс ллл1 ■:и; (Ці і) (пл ІУлл,-

I!' ЛЛі ДНІЛІМ тг-іміу С*крСЦі ї їі - ¡ОЛлЛ В .Л.-Л ,ЛЛ ГПЛ Л‘ЛЛЛ ЛІ

Д Л СіСУЛЛЛСТІ СЛрЛЛЧЛ !:°.'УЛЬТЛЛ!Б (.ЛЛЇЛл ллл: '.її: л ,:1

¡'л?рсбл;лі :!'гг ■■-‘■л-рг:', л лспоїогс:: л:л - \ гул.олчлол,'; слрїу лллія і ''гйір::-.! необхіглич д;і ліл'лілу груп.

л-' ллачлихл ппллгу лрлу-.лчхо - глил-лл’чл; нлглглл" ,л Сгктслїг, іул:: т::"'и;л:стгііі> са:і;,гл:м;о - ічгл:;чч’л л:'рілгг.'-гчлплл; цлхіл. ¡чіліл-.лцгі кгі грай* ::: иі: п<о і-лдлхл'': пгглл, грс£'лсі и Крім їлого, ¡лл'срлстоілллл г,< гуіюс-.ч ¡л;-г:.і/;Лгкоі і:лл;лг.!С.;'члл.'ллі і, ілл, лт'сл !.лісл скг<--г

ХІМІЧІЧ'Х г.ГХПКН у ІЮгЧТрі рсбО«;5і ЛСЛЛ, иум, Л^'Г^СІ-ЛІГТОРЛ. Ь счнлоллості :чд сгюцн-'ііпі ділмллп :лч'':'лілчллп.

Ло5уті до;» Оулл рлтлл?лю Уг;-с!.-

сио(і - :лрііЧ Сг'пу'іг.-*).

рі^уугьїаїи лссдіджшїя

Апкстугзшч: .’.рслппикій пролог.'и:о » диаладцггп і’-л-лл: г..-.-голу з ріонл.!':і елолоічлнгл'.'л і ти^соНі-лі:'.!! хор'-істері’.епгЕ:!•:•!. Шслл ООроОКИ М?.ТОр 1 *1^:у Р.ї*!і!^’'.г;ОСЬ, > '3 Г"! і

чол. - 1(3,3”; "ііллостіітсьо і ¡:;*ср::лиі і" - 21' .’ чол. - *3,&ї; група ллсро:л:х і-оі чол. - 53, ЇУ.; .".¡‘СіГічо»--. ’¡''і - лОУ ''ол. -17. ОХ. Сллх.-сугч:' лч, і і) злотолсіл-чл с:к-ш о. л ка .'«;!%?* т*я-рлл.-енл на іліллленнл ллм-:<лльлі:ь ■"¡.’"ллч г.лр/чїл’о ^іллілу гіл>нкою - іліллоіоі'о грлк:у, :ї'ж\'і;:п і;а '-лг.к уллгу ло-лах т-

великий процент респондентів, в і лнесеїшх до груш; здорових.

Встановлено, ко yvoBH виробництва ышшаоть на «юрмуваи-іііі груп ризику. Ц? підтьорд^еться тип фактом, що у цехах з

ід;¡‘Тіічш.м глком та статевім стиюы робітників, але з різними

умовами пред і, групи ризику і здорових таког. вгдг>і8тшгься ОДИН ВІД ОДНОГО відсотковим співвідношенням. У цехах ІІЙ З, 4 (коквеЛерна збірка), 5 (гальванічний) груші рі:.*ику найбільші (JM.7Z; 25.1~; 31,7% відповідно), а здорових - наЯмонші

(•16,0%; 47,6Z; 41,2%). У цеху ¡і Ь на яздщу ЬіШіва; Цілий

і:о>'П£СКС Хімічних рочоіши, перебільшуючи:: ГДК; у цехах NN 3,4 використовується чоивійгряа праця, у повітрі робочої зони

знаходили підб;.і;:.&ні копцекїраці і апіхлорп дрина, абразивного пиху, мас місце цум. У цехах fit! 7 (сбірковий), 17 (ме-

ханічний), де виробничі екідлибссті зведені до мінімуму, групи рчзш::' впявиллоь в 2 - 3 разі: юнга::<и (12,Ь%; 9.8Z).

Разом ь тим, результати еькетуг-іїшя сішсил'юь порівняно сл;;о'іільи;.м:: в игар;іч.:х*: уохах Мгі і і 21. цеху по виробу

!i:.j.ev;.:ac i! 2» нссвахисчи і:а ссідливі умови прані. Полонити це ¡•єойлмьо кал.ЬпіСїю пільг для Оільдасті працівників цих ¡іі;-:ос5д) гліз і лро^сійлом відбір:»« пр;і працевлаштуванні. Анкетну івформацію в даному вшг ¡»«у мо.тливо ро.'гллдатп як один з і.оказіилії) здоров'я респондента, оскільки частина запитань, ііл які ріп Еідиоіід-jc, соіз'гооііі з цим псііГаі’я.і (наявність (і^лісїого ск^іаої'у, ^«спопїишшх скарг, попкадг'гні зубів, па-р^.‘.;е^>.1 к?оь'якого тімку, пудюу та їй.).

Тй-ряд 8 гивчс.шлм уьав праці ми також проаналізували дані анкетної інформації. Після статистичної обробки анкет Суш установлені побутові і .анамнестичні фактори ризику розвинення гастродуодеизлької патології, які мають значенню для даної популяцП респондент і в. ' Достовірними (по крнтерго Ст’юдонта) виявились слідуючі фактори: часті стресові ситуації в сім* І, харчові отруєння в анамнезі, вправкоЕ,- :

у крозмої рідні, порушення ритму харчування, багатозмінна робота, пшидізш темп споживання їжі, псіхоемоційні накругн па роботі, поганий стан зубів, травма черепа в минулому, злов.глі-вання гарячиш стравами та приправами, апендектемія (дані приведені в порядку зменьшешія значущості). В цьому відношеній наші дані узгоджуються з результатами других дссдідлеш, (В. Я. Персидский і співавт. ,1977; ЕЕ Костенко і спі-

- 11 -

паз?., 1С26; II С. Дзвгаііс;ат,1б53; К. 'І Кгльчзнко, 1991).

З і'с-'тою підтЕсрдизігая вірогідності дані'::, отриманих під ч--с ам!г*тувгн::я, 100 чал. з гру;.;; рі-зщг/ і 5? чол. з групи Ліїдсс'"атн'ио ікфоптаціі" оОстежні клітко - ігетру'.гнт&таю. Нг-н цьоі'.у у £0 чол. виявлена рирс&гога хвороба, у 80 -хречг'"”!' гастрит або госгродуо^яіт. у Е7 - ааутюр'огачнл ге-патопс-ккрс-сЛіліорпоі систоми, у б - хгоробл али’с::. Оорзд ічп 1РЗ Г'слсиде.чгів ми но зустріті; гс.г.їіх. лісі ;.:о;«„иь.о Су:;о 0 падчгстч до здороглх осіб иіднсс-ЧО гіахгор'глачь щ/тгссгс - іси-иччисго трачту. Таким чннои, виїхі ’.гсїовув’ліп аь'!:отп »кяг таїсь пр::датігоп для снг’.йпнг - діагиост.ч'.и _>ахп.р'і-срхпього а’-,ді;'у спотсмп оргачш

Гул рсзро^іг! заходів вгсгтдіоі профіт ояик'.ї і^ю •'нз-ти лри'--'!ии саг,/:7рсічі:і лро’импи:: хісрсО. Тему олілуйчиіі етап роботи погіїГ'із у :члг:-чиї т>р;”*:ш р'Чітдіівів р;;рззк.0?0! хвороб:! та ::ро:іі'!лого гастриту і •¡.•ктиріи, :;о р;і.г.лпа:чть ::а їх іе-Р''ііг. З їїїьто мато сбс:огзпо 245 чоло?ік. з пік 121 хмьий ’.іьрлгчдавоп хг-оробсо (« іллму числі 10 - з .тгзліггшісз т;і’р: з-аол-іо д; :-з;п’у у л:/;\\\с;, 111 ; ;г дг';':'аил;чп:"ПА ча^и-) "’а

124 - хрслі'іл:;’! гастритом. Гстчііс-'.".”о, 'цо д.'л рзцчдущділ "логічоаоі хворгбл к?:о?!. зіг.чоїшя 'ч-сті пспхг.а'оціііні пере-нагругч, гат.5 а харчуаачні, • обважніла епадквенпсть, а ;у:я хронічного гасір;ту - р'ллм тя якість хагл-!уагчі:л, я па другому місці - стрссові с!і'^уа’*ії. Тзгсі вк>'.,:ои"л зОіттасп о сц}гл:а>лі хлсргчл.

З ;ято» гглчеїшя стечу го1/¡остачу у дкз'^нсср"«” хссрпх бу«ч ероредоні мор^о-гогічиї та імучоло?іч:ч лсс.чід.тиія. Осаб.члості ?г>р**шогіпк;;С змін аггзяноі оболісга;: ■.•■луул'.у у

осіб, ;:’.о га-ач/агті’ в уаонах г:рс^:сі:':"!х гкід.глгсотЛ {рзрзг-а..-:;о умови "гарячого” ірху, пзр РЛ'І хімічллх р.-чз-ллі,

у тої*:', ;.и .чатолзгіччі ліпчп ллзл.а: б:;'ьп с;*гоггьнЯ харалтор, чп у групі ::;:ор;іх г::раз!:о"ог хі:рзбск>, та;: і у лютих ча хропічішії гр/гірпт, ел-? у останніх зг.!*о:пм!еніст,> Е-іггліл'.сл т!чм<:[ у вл:;гд’'ах г ьсриаль'-'з1: чи^піді-хдоіго.-: ооі:-ііАТО“;:а'о Лул'л’ісп т'’уч!_у- У Дорід;іпі:і!і о і'-слп’л-о.чі-^с^о гр;лло:) у них чаотісо оустрічаЕсл глибога’;'! гастрит з атро;і;с;о (33,3 Т. і . 13,0%, 0,0 % з Плі; У а, б % і 56,‘5 X, 50,0 X Г. пі-орі*-?'іо:.!у .

відділі відповдао), частігз гкї'иачагяся ознкаї а зрпчгого • і'Сі/по:і',нту ,з гіпзрплатісю лі:Соідн:;х'¿олікуліі, цр свід’-кггь

про напрушаеть шсцсеііх імунних механізмів, а в антральному и і д.!, і л і у цих хворих частії:,'; зустрічались склеротичні зміни. Цікавий той факт, ид хелікоподібну флору у хворих ві’.разк.оь'М) хворобо» дванадцятипалої килкп, які псздшгь о шсідлавостяка впробікидева, знаходили рідц-г, ніж у тих, хто працював у задовільних умовах (51,5 % В ТІЛІ, 75,9 У. В Пілорічіюму Відділі і 65.7 % в 4-і лі, 8?,5 - 83,0 X в пілорічном/ відділі

відповідно). Кр:п того, морфологічні зміни у хворих па виразкову хворобу дванадцятипало і і сипкії та хронічний гастрит більш вирахзіи в антральному відділі в порівплшіі з тілом шлунку, побіліяушьея з віком та давністю »ахгорквания.

Езаемозв'язок давності захворювання, шкідливих умов праці мав щодо і з поідониками імунологічної реактивності. У хворих виразово» хворобою дсакодатгаалоі к;и:ш у (л зо-гострэния, при калих строках захьоргваннл відмічалася тенденція до активації імунітету, яка проявлялася вин...епплм по-іазшасіи (Т-іілітшшрго лаіидсга) при давності білігі 3 років. ІІл закономірність змінювалася у хворих, працшчі'.х з про-фссііпвім’л и-цддішзстямг». У них відшчалагя стимуляція Т -клітинної лзнкп, Ір в, невважаяш на давність сахворкваню:. Це мо.т.е свідчити про довгострокову нолрулрніеть шуноі:оі.щс-тентпих .структур під впливом виробничих ііііадливостеи. Дна-логічна тенденція у відкоійлні про{осШшх апдлквостеїі мала Шсце і у хворих на хронічний гастрит, а фактор давності захворювання у цих осіб грав меншу роль. Крім цього, імунний статус хворих па хронічний гастрит змінювався при наявності еушмюї (супроводжуючої) патології, хилікоподібної флори (тенденція до активації псревахію хелнерної та супрессию* субпопуляції Т - КЛІТИН, ЮТ).

Проведені доелідл-ення дозволили запропонувати комплекс заходів по первинній і вторинній профілактиці виразкової хвороби та хронічного гастриту, спрямований на знилілшя захворюваності па заводі. При цьому враховувалися одорили і дані про Сектори ризику, причинах рецидивів, шкідливих виробничих впливах, Фувкшонально-моріологічні г;;ани в організмі хворих. Комплексні профілактичні заходи складаються* з санітарно -ї"хііічнііх, лакувальних та організаційних.

Санітарно - технічні заходи складено для конкретних ' цехів, дільниці, та ііістять у собі заходи искрвздшя повітря-

П-зго ссрст.сс’.тл Сясдернігпциі і лосблависаінл мзхонгшої вои-тиляці і, пикгристолшя иоеих технолог'!;!, зокрема - посих способ in íop6yrt-i'!:;í), забзлп^ченл: норлзлапего освітленій на гоСоч;:х місіях, кггкрпететшя зпсобіп ік,,і'\ч;,'уо::ь:к>Г9 плхі'лту ;í¡;j "іс роботи з вібр.'д!;іс.-.і, тсксгііілнл рсюгїііл-;"', імл:’о;м.~!:ого облзлнгчпіл кінчат спе.ггашічл іШ, Суднлпгцтло сзяс:>;;-':ого лляпру па зллод; та í:i"

Лі'.уг"лч: зз\олч направлен ік; лі усім па запобігання рпіллллпз /а 'avrr'a:;.-;. ■злсс‘;азгг' лрог.е ^лля палсз^лал сг--пл ”, і із, грогело!!’1! прсїщ ■'■цилл,з''ого л і г.уг.з.'>нл, упро"глтлл!:л cotc'j’kukx íK’m’.iTc¡; для к яр;«, «.глсригтоіиіл п сгшиїЛ "а ;';н:і!!і:!'і періс ні <:с"Г;го;ч:і - пр^а лазері я лля гг^р;;:: :<гі

ллл росліч; з ліст:',':;:1 і долі ні та пі.

Органіг.аціПі:і зллолп ї>і«ючг<.тгь лрог^л^лня »чтсСтпої гі!.':іГіс?!!!с;! ллл роОгіяляиа, am тлть тря' •.'.її ої;^:"лп нзллн-Та7ЛГЛ!Л, ІРЛ'ТрОЛ'Л-ІЛІа ЛСООЛП ДіОТН’ЛІОі ЇД'І 'ІІ’ІГ r?r-ü'"3.-T'* ГЧІЇОЛСІÎC01 !!0”’!Ml4l”!I, Чрса'ОЛ-ЛЧЧ.Л ЛрО',ЛС :п \

орісллачи осіб, які «-і’тгсг'‘.'г.лся ка r-cC'vy :п

ДССЛГЇ!, ЗИЛЛО НЛЛ рГЛЛ ';Х' Я і 3 '.:;и"!,с"Ла’Л':’’~

датшслл >uivi лпорс'пзчлнзлчч з 1991 rciv, п лілоЛг.;:-е-

но ;; Т;:5лПч!. Et ЛЛЛ,;0, !Л1 ІК'р.'.ОУУ '■""■"[і ЛЛЛЗ''ЛЧЛЯ ^І’СЛЛ С ; О J С^О р. ) ї'Я’т) ‘¡1 Г ГСГЇ'ГГїЇИ!Г! С.'ЧУ'І’Г'Г’г г'.І’ССГ І і

І!Л‘< Зги\ГСї'.!С ЇГі’ІЬ, И O j . 'ТТлС і : * ’

мсто, на :;ей проі;?е п:.::гп-' Сітг-мз .Ллслоріл, '.n'-”zr’m ліл

' ТаОллля-

Гтллр: -алютъ по 'ормі 16 •• ГП їла і СО лряя'лалл)

І Нозології ! іі.103 ! л.-'З ¡ ЮГЗ ! :"л; , 1^21

! Сяразкога ллороол | : пі. І 0,У1 ! 0,6'' ! 0,СЛ і ¡'Чіл"! ! 0, 7-3!

І ! ллі ¡10,СО ¡13,tO |Í9,Ó0 119,23 [10.оОі

! Гл'ллрл'", ! ! О.СП і о,б? ! С.ЗЗ І 0,7-'. ! 0,01|

І гаотр: г.-олс-лГї ! лчї І 5,03 ! ‘.,7Л | З,ТО і О.СО | 0,001

. - 14 -

Ріілііі добробуту людини і закінчуючи сонячною активністю і, безперечно, запропонований та частково Епровад.т.зннй комплекс профілактичних заходів відіграв тут свою позитивну роль. 11:о цо свідчить такок зниження чисельності рецидивів у 1992 р?ці у порівнянні з 1901 СЕ'іо 1 69 по виразковій хворобі та 30 і ‘.У по хронічному гастриту відповідно), а такол. зменшення їх тривалості., ’ •

епсшвки

1. Анкетний метод придатний дій експрес-діагностіки захворювань гастродуоденалвноі зони; його використання нескладно, не потребує велитх затрат, дозволяє виді лити фактори ризику розвитку гастродуоденальноі патології.

2. Згідно з результатами анкетування у цехах з екцшши*

іні умовам;: прані NN 3,4 (конвейзрпа збірка), 5 (гальЕанічн;;Г‘) групи ризику найбільш (24,7%; 25,12; 31,7% відповідно), а

групи, здорових - найшнзі (46,0?.; 47,6%; 41,2%) в порівнянні

З ’ ЦЗКШ NN 7 (збірковий), 17 (механічний), де виробпичі ькідлнеості введені до мінімуму (групи ризику відповідно -1'2,5£; 9,8%), при однакових показниках середнього віку, тру-

дового ста.'ку, ‘статевого складу праціиочих.

3. Шйбільш важливими анкетними факторами ризику виникнення внразглвої хвороби та хронічного гастриту в умовах даного підприємства с; часті психоемоційні перенапруження у сім’ї, харчові отруєння у анамнезі, виразкова хвороба у близьких родичів, порушення реиіму харчування, багатозмінна робота, швидкий темп спогзіванпя ігл, часті психоемоційні перенапруження на роботі, поганий стан зубів, травма черепу в минулому, злов.'і'лваипя гарячою імю та приправами, апендек-тоаія.

4'. Найчастішою причино» рсшдоіву виразкової хвороби є стресова ситуація, а при хронічному гастриті - вади у режимі та якості харчування, психоемоційне перенапрукешм.

. 5. Робота, яка пов’язана з ихідлішими умовами праці,

впливає на показники імунного статусу та стан ‘слизової обох нки клунку х-зорих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки та хронічний гастрит, поряд з тати ¿акторами, ' як вік, Тривалість захворювання, кислотоутверюича ¿ункці:1, заее-

• - 15 -

ленність Heilccbacter pylori. •

6. Первинна і вторинна профілактика виразкової хвороби та хронічного гастриту повинна бут:» комплексною, спрямованою на усунення або зниження дії негативних факторів зовнішнього середовища та на підвикения резистентності 'організму людини до виникнення хвороби або її рецидиву.

7. БяроЕзд^гння розробленого комплексу профілактичних заходів на підприємстві призвело до зниження захворюваності 8 тимчасовою втратою працездатності, зумовленою захворюванням гастродуоденальної зони.

ПУБЛ1КАДП МАТЕР1АЛ1В ДИСЕРТАЦИ

1. Факторы рисгл и причины рецидивов язвенной болезни и

хронического гастрита у трудящихся мзлмнострсителмых заводов (в соавт.: Кркгень П. О., Хзпатько Т. С.) // Актуальные проблемы гастроэнтерологии: Тезисц. докл; 2-го с"-езда гастроэнтеро-

логов Украины. .- Днепропетровск, 1989. - С. 33.

2. Организе'шя гастроэнтерологической помост больным яз-

венной болезнью и хроническим гастритом на промышленном предприятии и пути ее совершенствования// Там хэ, те яо соавр тори, С. 56 - 57. •

3. Роль экологических факторов производства з возникно-

вении и течении заболеванийгастродуоденальной зоны (э соавт.: Крьшень ЕС1., Халаты» Т. С., Георгиева'Г. Л.) // 4-Я

Всесоюзный съезд гастроэнтерологов: Материалы съезда. - II -Л ,1930. - Т.1.- С. 106 - 107.

4. Клинико - иммунологические показатели у больных язвенной болезнью и хроническим гастритом в условиях промышленного предприятия. // Там ла, те .те соавторы, С. 344 - 345.

5. Диагностическое значение метода анкетирования в екяв-

'леяии факторов риска возникновения заболеваний органов ппир-варения у рабочих машиностроительных заводов (в соавг.: Кры-

пень П. Ф.. Хапатыга Т. С., Георгиева Г. Л.) // Гзстрознтероло-гия: Республикансгай межведомственный сборник.- Вш.23,1991.-С. 11 - 13. * ‘

*3. Некоторые особенности течения ’язвенной болезни и хро-

. - 16 -

ничэскэго гастрита у трудящиеся промышленного предприятия (в соавг.: Крна-знь П. Ф., Хапагько Т. С., Косько Е. В., Трошина

О.Ы., Георгиева Г.Л) // Современные способа диагностики и лечения гастроэнтерологических еаболзваний: Сборни;« научных

трудов Хзрысовокого кед. ин-та. - Харьков. 1991,- С. 54 - 57.

' 7. Первичная и вторичная профиластика язвенной болезни и

хронического гастрита. Ьйтодические рекомендации (в соавт. : Крыигнь IL Ф., Хапатько Т. С. , Георгиева Г. JL , Тродг.ша 0.11, Найден JL II) Днепропетровск, 1392. - 20 с.

8. Комплексный подход к профилактика язвенной болезни и хронического гастрита в условиях проьатоиких предприятий С в соавт.; П.Ф. Кризань, Л. И. Найден) // Гастроэнтерология: Республиканский мзкЕодоыственний ...сборник. - Bra. 24, 1992. -

С. 135 - 139.

0. Комплексная профилактика язвенной болезни и хронического гастрита у рабочих промышленных предприятий. ILniopm-цконное письмо (ь соавт.; Крьсень П.Ф., Хапатько Т.С., Найден JLJL, Питрофанов А.’А.), 1990.