Автореферат и диссертация по медицине (14.01.01) на тему:Использование эндолимфатического и лимфо-тропного методов введения лекарственных веществ для лечения больных с воспалительными заболеваниями женских половых органов
Автореферат диссертации по медицине на тему Использование эндолимфатического и лимфо-тропного методов введения лекарственных веществ для лечения больных с воспалительными заболеваниями женских половых органов
ПГР .МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ гі о УКІЩ;гіСЬКИП ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ім. акад. О. О. БОГОМОЛЬЦЯ
і - -----------
і о ; і • ■ і
На правах рукопису
ВЛАСЕНКО НАТАЛІЯ ФИЛИМОШВНА
ЗАСТОСУВАННЯ ЕНДОЛІМФАТИЧНОГО ТА ЛШФОТРОПНОГО МЕТОДІВ ВВЕДЕННЯ ЛІКАРСЬКИХ РЕЧОВИН ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ ІЗ ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
(клініко-експериментальне дослідження)
14.01.01 — гінекологія, акушерство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ім. акад. О. О. БОГОМОЛЬЦЯ
На правах рукопису
ВЛАСЕНКО НАТАЛІ5І ФИЛИМОНІВНА ’
ЗАСТОСУВАННЯ ЕНДОЛІМФАТИЧНОГО ТА ЛІМФОТРОПНОГО МЕТОДІВ ВВЕДЕННЯ ЛІКАРСЬКИХ РЕЧОВИН ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ ІЗ ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ЖІНОЧИХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
(клініко-експериментальне дослідження)
14.01.01 — гінекологія, акушерство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук
Київ 1995
Дисертацій с- рукопис
Робота виконана її а кафедрі акушерства та гінекології Лі> 1 УДМУ ім. акад. О. О. Богомольця, та ценіру лімфології УПД1КПХ
Наукові керівники: доктор медичних наук, професор
" Б. М. Вепцьковськнй '
доктор медичних наук, професор А. 10. Дубицькпй
Офіційні опоненти: доктор медичних наук, професор
10. II. Вдовіченко
доктор медичних наук, професор
10. В. Мельник
Провідна установа: Український інститут педіатрії, акушер-
ства та гінекології
Захист відбудеться « » -• 1 1995 р. на засіданні
гпепіалізованої Вченої ради Д. 01.21.01. при Українському Державному медичному університеті ім. акад. О. О. Богомольця за адресою: 252004 м. Кнїв-4, бульвар Шевченка, 17.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Українського Державного медичного університету за адресою: 252057, м. Київ-57, пул. Зоологічна, 1.
Автореферат розісланий Г7‘ / 1995 р.
Вчений секретар
спеціалізованої Вченої ради,
кандидат медичних наук Б. Г. Безрйдниіі
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Провідне місце у структурі гінекологічних захворювань жіночих статевих органів займають запальні процеси додатків матки та маткн (Бодяжпна И. Н., 1978, Краснопольский В. И., Буянов С. П., 1990; Мпхайленко Е. Т., Бублик-Дворняк Г. М., 1986; Тимошенко Л. В., Николайчук М. П., Волобуев В. В., 1987), що призводить до порушень менструальної та генеративної функції, до уражень нервової, судинної, ендокринної систем, що знижує працездатність та обумовлює їх меднко-соціальне значення (Вихляева Е. ЛІ., Егорова Е. В., Ліппскер О. Б., 1973; Мпхайленко Е. Т., Бублпк-Дворняк Г. М., 1986; Сольский Я- П., Иванюта Л. И., 1975).
За останнє десятиріччя в лікуванні запальних процесів було досягнуто значних успіхів у зв’язку з прнміненням комплексної антибактеріальної терапії, яка полягає у застосуванні різних груп антибіотиків з врахуванням флори, яка висівається, та використанні імупостимуляторів.
Штами мікроорганізмів, які висіваються, дедалі стають нечутливими до антибактеріальних речовин, що зменшує ефективність лікування, спричиняє часті рецидиви захворювання. Такий стан проблеми висуває перед гінекологами ряд задач, які потребують негайного вирішення та пошуку нових методів лікування.
Вивчення лімфатичної системи дозволяє застосувати ендолім-фатпчне та лімфотроппе введення лікарських речовин безпосередньо в регіон запалення (органи малого тазу — тіло матки та її додатки).
Актуальність проблеми. Лімфатична система — це одна з основних ланок в системі гомеостазу та гуморального транспорту, що залучається в усі патологічні процеси. Порушення функції лімфатичної системи впливає на розвиток та розповсюдження захворювання, корекція виникаючих порушень та оптпмізація функцій лімфатичної системи є необхідною умовою загальної терапії. Ен-долімфатичний та лімфотропний методи введення лікарських речовин створюють можливість для впливу па функції лімфатичної системи.
При запаленні паралізується бар’єрна та імунна функції лімфатичної системи. Стимуляція лімфатичного дренування тканин призводить до очищення тканинного сектору та лімфатичної системи на рівні мікросудин.
До прннцннів ендолімфатичної терапії належать: регуляція гуморального транспорту у системі кров — тканинна рідина — лімфа — кров. Стимуляція лімфатичного дренажу тканин впливає на метаболізм, оносереджено на транспортні процеси у тканинах, регуляцію міграційних процесів в лімфатичній системі, на транспорт лікарських речовин шляхом прямого (лімфосудинного) та
з
непрямого (епдолімфатпчпого) введення лікарських препарати сндолімфаіпчшііі вплив на імунні функції організму, регуляції бар’ерпоі функції лімфатичної системи, регуляцію агрегатного ст;і ну та згортуваності лімфи, антитоксичної та антибактеріальне функції (Левин Ю. М., 1980). • 1
Це ішлииуло па пошук нових нетрадиційних методів лікуван ня запальних захворювань жіночих статевих органів, підвищенії активності лікування хворих, скорочення терміну лікування, . також зниження кількості ускладнень та рецидивів.
Л\етою роботи е підвищення ефективності лікування гнійно запальних захворювань жіночих статевих органів, використовуючі лімфотроинтї та ендолімфатпчшпі методи введення лікарських ре
ЧОВІІН.
Для реалізації мети у роботі поставлені наступні задачі:
1. Вивчити клінічні та лабораторні зміни, які відбуваються і організмі при різноманітних локалізаціях і ніїшо-занальних за
норюиань органів малого тазу, прн застосуванні традиційнії,' ліетодів лікування.
2. Вивчити стан імунного статусу жінок прн запальному про цесі на фоні лікування із застосуванням традиційних методів, ; також прн виконанні лімфотронної та епдолімфатнчної терапії
і‘>. Використовуючи оригінальний пристрій, розробити методик} лімфотропного введення лікарських речовин у комплексному лікуванні запальних процесів жіночих статевих органів.
4. Вивчити фармакодинаміку антибіотиків при різних методал введения у хворих з гніппо-запальнимп процесами жіночих статевих органів.
5. Провести порівняльний аналіз ефективності лікування даної патології з використанням традиційних метолів лікування та регіонарного лімфотропного.
Наукова новизна полягає в тому, що вперше:
1. Запропоновано репопарнпп шлях лімфотропного введення антибіотиків.
2. Розроблено оригінальний пристрій для парацервікального введення лікарських речовин. Винахід № 1777844, який застосовується при лікуванні запальних захворювань жіночих статевих органів.
3. Розроблено режим введення антибіотиків, при якому досягається лімфотроппиії ефект, а також проипсн дозування лікарських речовин, що забезпечує позитивний лікувальний ефект.
4. Вперше при лімфотрошіому введенні показано особливості поширення лікарських речовин.
5. Вперше показано концентрацію антибіотиків, що вводяться,
тканинах після застосування лімфотропного регіонарного метолі введення.
6. Вперше при використанні регіонарного лімфотропного мето-іу введения антибіотиків показано зміни клітинного імунітету.
Положення, що винесено на захист.
1. Лімфотрошшіі метод введення лікарських речовин є ефек-пвнішип при лікуванні запальних захворювань жіночих статевих зрганів, бо традиційні методи введення дозволяють досягти тера-іевтичної концентрації антибіотика у перілу чергу у крові, у топ іас, як ендолімфатичнніі та лімфотропнпн методи забезпечують іосягнення високих концентрацій у лімфатичній системі та тка-іинах.
2. Використання пристрою для лімфотропного нарацервікаль-¡ого введення лікарських речовин дозволяє забезпечити максимальне наповнення лімфатичної системи органів малого тазу і таніні, уражених запаленням органів.
3. Доведено, що прн лімфотропному введенні антибіотиків за запропонованою методикою максимальна концентрація у тканинах забезпечує терапевтичний ефект впродовж 3-—5 діб після останнього введення саме за рахунок насичення лімфатичної системи.
4. Запропоновані метод і пристрій дають змогу провести більш ефектніше лікування запальних захворювань жіночих статевих органів, скоротити термін лікування па 52%, використовувати на 08% менше лікарських речовин та у 80% випадків запобігти рецидиви захворювання.
Практична цінність роботи.
1. Розроблено пристрій для лімфотропного введення лікарських речовин у парацервікальні клітковинні простори.
2. Розроблено методику лікування запальних захворювань жіночих статевих органів із застосуванням лімфотропного введення лікарських речовин (запропонований швидкісний режим введення, визначений дозуванням препарату, що вводиться, нрн якому досягається лімфотропнпн ефект, визначена тривалість введення препарату та тривалість лікування).
о. Використання оригінального пристрою та методики регіо-нарпого лімфотропного введення лікарських речовин дозволило підвищити ефективність лікування запальних захворювань жіночих статевих органів за рахунок досягнутого лімЛотрошюго ефекту.
Реалізація отриманих результатів. Методичні рекомендації (Гінекологічне відділення РМО Жовтневого p-ну м. Києва, Український І ІД І онкології та радіології, гінекологічне: відділення, Проти-
туберкульозний диспансер № 3, гінекологія, Баришевська ЦРЛ, гінекологія, Васильківська ЦРЛ, гінекологія) обговорені на міських семінарах та лікарняних конференціях міських товариств акушерів-гінекологів. .
Апробація роботи. Головні результати дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на засіданнях співробітників кафедри Акушерства і гінекології № 1 та міжкафедральній раді за спеціальністю «Акушерство і гінекологія» Українського державного медичного університету. '
Матеріали дисертації доповідались на підсумкових наукових конференціях молодих вчених Українського державного медичного університету (1992—1903) та на засіданнях Київського міського науково-медичного товариства акушерів-гінекологів (1993). ‘
Публікації. Результати дослідження відображено у 2 наукових роботах, 1 методичній рекомендації, отримано авторське свідоцтво на винахід: № 94770859 від 1.04.93 Державне патентне відомство України.
Структура дисертації. Дисертацію викладено на 137 сторінках машинописного тексту, складається з вступу, огляду літератури, розділу, присвяченого методикам дослідження, розділу власних досліджень, закінчення, висновків, практичних рекомендацій, літературного показника, який вміщує 164 літературних джерел, з них 113 вітчизняних та країн СНД і 51 іноземних. Робота ілюстрована 25 малюнками, 31 таблицями.
Матеріали та методи дослідження. Дослідження проводилося па 111 хворих жінках, які мали запальні процеси матки та її додатків, та 31 хворій контрольної групи.
В основі методів дослідження полягають показники, які дозволяють оцінити стан хворої, а також дозволяють порівняти існуючі традиційні методи лікування хворих на запалення матки та її додатків з даними прн ендолімфатичному лікуванні хворих.
Крім загальних методів в дослідженні крові, сечі, секрету ва-гінальних залоз, пунктату черевної порожнини, проводилось дослідження лімфатичних вузлів та їх здатності накопичувати та зберігати у собі антибіотики, мічені радіоізотопом, а також накопичування тканинами матки та додатків з визначенням концентрації антибіотиків у тканинах.
За допомогою хемолюмінесцентного методу визначали активність нейтрофілів.
Ультразвукове сканування допомагало наочно оцінити в порівнянні зміни, що відбувалися під час лікування із застосуванням різних методів.
Клінічна характеристика жінок, які страждали на запальні процесії матки та ЇЇ додатків. Основу клінічних спостережень складали жінки, яким проводилося лікування традиційними методами га :і використанням ендолімфатичного та лімфотроппого методів введення (111 жінок основної груші та 31 — контрольної групи).
Розподіл жінок и залежності від локалізації запального процесу
Вид .¡ападешія Контрольна труна абс. чпс. % Основна труна абс. чпс. % Всього абс. чпс. %
Гострий аднекспт Загострення хронічного 5 16,1 37 33,3 42 29,5
адпекеїпу Запалення придатнії! матки 9 29,0 32 28,8 41 28,8
л ис.'іьвюіісріпопіюм 4 12,9 15 13,5 19 13,4
Л'іетроепдометрит 12 38.7 17 15,3 29 20,4
Параметрит 1 .3,2 6 5.4 7 4,9
Всьої о 31 100 111 100 142 100
В основній групі хворих переважна кількість жінок мають вік під 26 до ЗО років (27.5% ).
Застосування антеградної ендолімфатичиої терапії антибіотиками у комплексному лікуванні запальних процесів жіночих статевих органів здійснювалося через виділення лімфатичної судшш па ділянці стегна, її катетеризацію та наступне введення за допомогою механічного дозатору антибіотиків у добовії! дозі. Лікування проводилося впродовж 3—5 діб в залежності від ступеня тяжкості хворої.
На основі проведених досліджень було встановлено, що запропонована швидкість введення антибіотику 4 мм/год дозволяє вже на першу добу отримати позитивні результати.
Цеп метод став би ідеальним для застосування, якби пе деякі анатомічні особливості лімфатичної системи жінок (діаметр лімфатичної судини у 85% жінок менший за 0,2 мм), що викликає труднощі при катетеризації т.а тривалому утриманні інфузії. Крім того, косметичний ефект обмежує частоту застосування цього метод}'.
Вивчивши принципи лімфотропної терапії, ми розробили ре-гіопаршнї метод введення лікарських речовин жінкам, які страждають на запальні процеси статевих органів.
Метод базується па репоиарпому лімфотроішому принципі введення лікарських речовин, іпо забезпечується завдяки застосуванню оригінального пристрою (винахід № 4853241/081041 від !(). 04.91).
Лікарські речовини за допомогою пристрою вводяться в нара-цервікальну клітковину матки, а звідти по лімфатичним судинам
потрапляють у лімфатичні вузли та лімфатичну грудну протоку.
Пристрій являє собою напівкільцс з чотирма голками попарно розміщеними з двох боків кільця під кутом 60 до площини кільця на відстані 1,5 см один від одного. Довжина голок 1,0 см.
Лімфотропна сцінтіграфія дозволяє прослідкувати шляхи накопичення речовини, що вводиться, у лімфатичній системі.
В результаті дослідження встановлено, що антибіотики мічені ізотопом через 6 годин рівномірно розподілялися у місці введення та у тканинах і лімфовузлах органів малого тазу і лише через 24 години ізотоп кумулюється у паравертебральнпх лімфовузлах та у паренхімі печінки та легеней.
Пристрій фіксується на шийці матки і з’єднується з механічним дозатором «Лінеомат».
Лікування проводили антибіотиками, враховуючи найчастіше внсіваєму флору й спектр її чуттєвості до антибіотиків, ми використовували гентаміцин у дозі 1,5 мг/кг маси, оксациліна натрієвої солі 2,0 мг/кг маси тіла. Антибіотики розводили новокаїном 0,5% і вводили із швидкістю 4 мл/год 4—6 годин, впродовж 3—5 діб. Запропонована нами концентрація достатня, бо лімфотропний ефект дозволяє створити терапевтичну концентрацію антибіотиків у тканинах, що о свою чергу забезпечує ефект від лікування.
Визначення концентрації антибіотиків в крові та тканинах.
Для визначення концентрації антибіотиків використовувався метод дифузії в агаризоване поживне середовище (Дмітрієва В. С., Семенів С. І., Єгоров І. С.: 1986). Для розрахунків активності антибіотика в біологічних субстратах використовувалася стандартна крива (Кошкін П. І. та співавт. 1970).
Загально-клінічні методи дослідження. Для оцінки ефективності лікування хворих були використані:
1. Загальпо-прнйняті клінічні методи дослідження хворого.
2. Вивчення медичної документації.
3. Оцінка результатів лікування у динаміці через 6 годин, 24 години па 3, 5, 10 добу.
Додаткову інформацію про ступінь інтоксикації отримували розраховуючи лейкоцитарний індекс інтоксикації, швидкість зсідання еритроцитів та активність нейтрофілів.
Концентрацію сивороткових і.муноглобулінів визначали методом радіальної імунодифузії в гелі.
Бактеріологічне дослідження проводилося на базі лабораторії РТМО Жовтневого району м. Києва. Оцінювали склад мікрофлори піхви, цервікального каналу та пунктату черевної порожнини, а також чутливість виділених культур до антибіотиків.
Статистичний аналіз результатів дослідження. Статистичне дослідження цифрових даних проводилося на мікрокалькуляторі. Обчислювали середнє арифметичне виборкн та його середньо-квадратичну похибку. Достовірність відмін між виборками оцінювали за критерієм Стьюдепга для показників, які підпорядковані нормальному закону розподілу.
Результати дослідження. Порівнювали чотири груші хворих, яким було виконано лікування геитаміцином у дозі 1,0 мг/кг маси на добу.
У першій групі 12 хворим викопували внутрішньом’язове введення антибіотику, у другііі — (і хворим одноразове введення антибіотику у склепіння піхви, третя група — 0 жінок отримала сидолімфатпчие насичення, четвертій групі — 14 жінкам було виконане лімфотронпе иарацервікальне введення із застосуванням пристрою.
При проведенні аналізу динаміки концентрації антибіотиків через 1 добу, З, 3, 4, 5 діб після застосування ендолімфатичпо-го та лімфотропного введення було встановлено, що терапевтична концентрація антибіотику зберігається у тканинах додатків матки те и на Г> добу, що наведено у Таблиці 2.
Концентрація антибіотику у вогнищі запалення (у тканинах) забезпечує ефект від лікування. Зниження рівня гентаміцнну у крові та тканинах відбувається повільно. За 24 години втрачається у крові 1/3 початкової концентрації, а у тканинах лише 20% від виявленого раніше, це наведено у Табл. З (стор. 10).
Динаміка концентрації антибіотиків (мкг/мл) на фоні відміни еидолімфатичного та лімфотропного пкеденнн (Л1±іп)
Середовище Початковий 1 доба 2 доба 3 доба •1 доба 5 доба
Кров (11=111) Р Рі 5,8±0,3 2,7±0,2 <0,02 1,1 ±0,1 <0,02 <0,05 0,1 ±0,01 <0,01 <0,05 0 0
Маткова труба (п=Н) Р Р. 8,8±0,3 7,9 ±0,2 <0,02 7,5 ±0,2 <0,02 <0,05 7,1 ±0,2 <0,02 <0,05 0.5 ±0.2 <0,01 <0,05 5,9 ±0,2 <0,01 0,03
Р — достовірність відмін з початковим етапом. Р] — достовірність відмін з попереднім етапом.
Концентрація гентаміцину у сироватці крові після одноразового введення (мкг/мл) при різних методах введення
Метод введення На початок введення Час
1 год. 3 год. 6 год. 12 год. 24 год.
внутрішньо- Л\ ценно пі 11=12 Р Рі 1,4 ±0,2 1,0 ±0,1 <0,001 0,8 ±0.1 <0,001 <0,001 0,6 ±0,1 <0,001 <0,05 0,5 ±0,1 <0,001 >0,05 0,3 ±0,1 <0,001 <0,05
спдо.’іімфа- М ТІІЧІІО 111 11 = 6 0 0 0 0 0 0,3 ±0,1
.ті.мфотропно ЛІ парацерви- пі калыю Р п= 14 0 0 0 0 0,3 0,6 ±0,1 <0,05
одноразово ЛІ V своди 111 іі = 6 Р 0 0,1 ±0,01 0,6 ±0,1 <0,001 0 0 0
Р — достовірність відмін з початковим етапом.
Рі — достовірність відмін :і попереднім етапом.
При традиційних методах концентрація антибіотику забезпечується за рахунок накопичення у крові. При використанні нового методу терапевтичний ефект та позитивні результати під лікування забезпечуються за рахунок накопичення антибіотику у лімфатичній системі.
ВИСНОВКИ
1. Використання пристрою для парацервікальиого введення лікарських речовин забезпечує лімфотроппе введення та накопичення антибіотиків у тканинах органів малого тазу та рстіонар-пнх лімфатичних вузлах.
2. Введення гентаміцину у дозі 1,6 мг/кг маси тіла із швидкістю •! мм/’год забезпечує терапевтичну дозу антибіотику у тканинах матки (ендометрії) з лідазою 10,6±:0,32 мкг/г та ’>,¡±0,32 мкг/г в тканинах маткової труби з лідазою — 8.8±0,01 мкг/г та без лідазп 161+0,02 мкг/г вже через 24 години, пю нижче у 8—10 разів ніж при традипійпих методах [¡ведення л: к а р с ь к и х р е чо в и н.
3. Введення лікарських речовин за даною методикою із застосуванням пристрою достатньо виконувати впродовж 3 діб (прп ендометритах та адпекснтах) та впродовж 5 діб при перитонітах та параметритах, бо регіонарне ретроградне лімфотроппе введення гентаміцину забезпечує тривале накопичення антибіотику у тканинах в терапевтичній концентрації після останнього введення препарату (впродовж 5 діб), а це в свою чергу попереджає рецидиви захворювання.
і. Найбільший ефект при лікунанні спостерігається при ендометритах та адпекснтах, бо при дослідженні насиченості тканий гентаміцином з попереднім введенням лідазп помічено що: у еп-дометрії — 10,0+0,32 мкг/г, у маткових трубах — 8.8+0,01 мкг/г, у нериметрії — 1,1+0,01 мкг/г, у крові — -"1.0+0,01 мкг/г, у
міометрії — 2,6+0,01 мкг/г, а це н пояснює ефект при лікуванні саме хворих на ендометрит та адпексит. Лімфогропппй метод введення антибіотиків забезпечує швидше поновлення гуморального імунітету.
5. Застосування лімфотронного методу введення на 70% зменшує необхідну кількість препарату при лікуванні, у 80% дозволяє уникнути ускладнень (алергій, кандидомікозів), у 65% дозволяє уникнути хірургічне втручання па органах малого тазу при обтяжливих запаленнях (перитонітах, запальних пухлинах додатків матки) у порівнянні з лікуванням за традиційними методами.
ПРАКТИЧНІ Р Е К ОЛ\ Е Н Д А Ц її ТА ФОРМА ЇХ ВПРОВАДЖЕННЯ
1. Запропонований пристрій для лімфотронного введення лікарських речовин запатентовано у Державному комітеті по винаходам і відкриттям прп Державному комітеті СРСР по науці і техніці 23.07.1990 р. ЛІ1 4853241, на що існує авторське свідоцтво Л'!> 1777844 (співавтори Власенко 11. Ф., Сиіжепко ІО. П., Дубнць-киіі А. ІО., Чорних В. Л.), а також в Державному патентному відомстім' України: заявка № 94770859 від і.04.93 р... може бути використаний у гінекологічній практиці для введення лікарських речовин у парацервікальну клітковину матки.
2. Одночасно і?, запропонованим прпеїроєм запатентовано в Державному комітеті по винаходам і відкриттям при Державному комітеті СРСР по науці і техніці 23.07.1990 р. ЛІ* 4853241. па то існує авторське свідоцтво № 1777844 (співавтори Власенко 11. Ф.. Спіжепко 10. II., Дубпцький А. Є., Черпих В. Л.), а також в Державному патентному відомстві України Лі1 94770859 під 1.04.93 — методику лікування гострих запальних процесів магкп та її додатків з використанням для лімфотронного введення лікарських речовий.
З- Згідно до медичних рекомендацій пристрій фіксується на
шинці матки таким чином, що голки занурюються у паранервікаль-ну клітковину матки на глибину 0,7 см, що власне забезпечуй лімфогроіший ефект. Лікування виконується впродовж 3—5 діб, ліки (антибіотики) вводяться 4—G годин за допомогою механічного дозатора із швидкістю 4 мл/год у дозі I,(j мг/кг маси тіла. Застосування пристрою для лікування запальних процесів проводилося за даною методикою у гінекологічному відділенні РТМО Жовтневого р-иу м. Києва (Акт апробації за І992 p.), у гінекологічному відділенні НДІ онкології та радіології (Акт апробації за 1993 p.), у гінекологічному відділенні тубдиспансеру Московського р-пу м. Києва (Акт апробації за 1993 p.), у гінекологічному відділенні ЦРЛ Василькова (Акт апробації за 1993 p.), ІДРЛ Ьарпшівкп (Акт апробації за 1993 p.).
4. Отримані результати при проведенні апробації пристрою та методу лікування запальних процесів жіночих статевих органів підтверджують ефективність методу та переваги його у порівнянні з традиційними методами лікування, що п лягло у основу Інформаційного листа для практичних лікарів та було висвітлено у ряді статей в журналах «Акушерство та гінекологія».
5. Детальні доповіді були проведені в РТМО Жовтневого р-ну м. Києва 1991 —1992 pp., на науковій конференції НДІ онкології та радіології, тубдиспансері Московського p-иу м. Києва та базових лікарнях Василькова та Баришівкн. Використання пристрою та методики лікування запальних процесів матки та додатків з використанням лімфотрошюго ефекту, як основного методу лікування, дозволяє досягти позитивних змін та впздоровлешія на З—5 добу від початку лікування, скороти пі кількість ускладнень та збільшити період ремісій, зменшиш термін лікування, зменшує кількість необхідних медикаментів та засобів лікування, що у свою чергу знижує алергізацію організму, а лімфотроппе введення дозволяє підвищити імунний захист організму. Цс забезпечує методу більшу ефективність, робить його більш раціональним.
ПЕРЕЛІК РОБІТ, НАДРУКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Оригінальний метод лікування запальних захворювань жіночих статевих органів із застосуванням лімфотронної терапії //' Педіатрія, акушерство і гінекологія.— 1992. — № 4. — С. 50—51 (співавтори Спіженко Ю. П., Дубнцькип А. 10., Чсрних В. Л.).
2. Ендолімфатпчна і лімфотропна терапія нрп лікуванні гос-
трих запальних захворювань матки і додатків // Педіатрія, аку-’інерство і гінекологія.— 1992. — № 4. — С. 52—53 (співавтори Веиц-коиський Б. М., Дубнцькші А. Ю., Чернпх В. Л., Горшевіко-ваЕ. В.). '
СПИСОК ВИНАХОДІВ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. І і рис грі їі для лімфоіропиого ІНІСДШПІЯ лікарських речовин. ¿Методика парацервікальпого введення лікарських речовин з використанням пристрою для лімфотрошюго лікування хпорпх із запальними процесами жіночих статевих органів // Авторське свідоцтво № 94770859 від 1.04.93 у Державному патентному відомстві України (сніваит. Спіженко 10. П.. Дубнцький А. Ю., Чер-них В. Л.).
АННОТАЦИЯ
Власенко Н. Ф. «Использование эндолнмфатического и лпмфо-тропного методов введения лекарственных веществ для лечения больных с воспалительными заболеваниями женских половых органов». Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских паук по специальности 14.01.01 — гинекология, акушерство. Украинский государственный медицинский университет, 19‘>о. ' '
Защищается 2 научных работы, 2 авторских свидетельства, которые содержат результаты клинико-экспериментальных исследовании и клинических наблюдении за лечением и исходами воспалительных заболеваний женских половых органов над 142 больными.
Установлено, что упдолимфатнческин метод введения лекарственных веществ с использованием устройства для парацерви-кального введения препаратов более эффективен, чем традиционные методы лечения, что обусловлено регионарным антеградным лнмфотроппым эффектом. При этом использование лимфотропного метода введения па 70% уменьшает необходимое количество лекарственных веществ, в 80% уменьшает возникновение осложнении н рецидивов заболевания, в 60% разрешает избежать хирургических вмешательств по сравнению с больными, леченными традиционными методами.
ABSTRACT
Vlasenko N. Ph. “Using of Endolymphatic and Lymphotropic Methods of the Medicine injection for the Treatment of Patients with the Inflammatory Diseases of Female sexual organs”. Thesis for a candidate medical scienccs degree by speciality 14.00.01 — gynaecology, obstetrics. The Ukrainian State Medical University, 1995. '
Two scientific works and two autor’s certificates are defended which include the clinical experimental results and clinical observations treatment and outcome of inflammatory diseases of female sexual organs in 142 patients. It is established that endolymphatic method of medicine injection using theolevice for the paracervical injection is more effective than the traditional methods of treatment which is cansed by region anthergradis effect. Besides lymphotropic method permits to decrease the required number of medicines seventy per cent, to decrease the origin of complications and relapses of diseases in 80 % cases, to avoid surgical operation in 60 % cases in comparison with patients which were treated by the traditional methods.
Ключові слова: запальні захворювання жіночих статевих органів, ендолімфатичнии, лімфотропний метод введення, традиційні методи лікування, пристрій для парацервікальпого введення лікарських речовин. .