Автореферат и диссертация по фармакологии (15.00.01) на тему:Технологические и биофармацевтические исследования минерала цеолита с целью использования в фармацевтической практике в качестве сорбента
Автореферат диссертации по фармакологии на тему Технологические и биофармацевтические исследования минерала цеолита с целью использования в фармацевтической практике в качестве сорбента
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКА ФАРМАЦЕВТИЧНА АКАДЕМІЯ
на правах рукопису ЛОНШ ОЛЕКСІЙ ЮРІЙОВИЧ
ТЕХНОЛОГІЧНІ ТА БІОФАРМАЦЕВТИЧШ ДОСЛІДЖЕННЯ МІНЕРАЛУ ЦЕОЛІТУ З МЕТОЮ ВИКОРИСТАННЯ В ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ ПРАКТИЦІ ЯК СОРБЕНТ
15.00.01 - Технологія ліків
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук
о
05
«V
Харків - 1996
Робота виконана на кафедрі заводської технологи ліків Української фармацевтичної академії (и. Харків).
Наукові керівники: доктор фармацевтичних наук, професор Чуешов Владислав Іванович; доктор медичних наук, професор Дикий Ігор Леонідович
Офіційні опоненти: доктор фармацевтичних наук, професор Пімінов Олександр Хомич доктор фармацевтичних наук, професор Спиридонов Вадии Миколайович
Провідна установа: Запорізький медичний університет
Захист дисертації відбудеться __ 199^р. о
годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 02.16.02 при Українській фармацевтичній академії за адресою: 310002, м .Харків, вул. Пушкінська, 53.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Української фармацевтичної академії (310168, м.Харків, вул. Блюхера). Автореферат розісланий “-/У“ ___199^року
Вчений секретар Спеціалізованої вченої ради доктор фармацевтичних наук, професор
Дмитрієвський ДІ.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність та ступінь ^оглілжрногті тематики. Проблема,
пов'язана з незначним асортиментом антидотних препаратів, які має на теперішній час практична медицина України, потребує швидкого вирішення і визначається однією з головних задач медицини та фармації.
В ситуації, яка склалась в країні, дуже важливим є не тільки лікування гострих інтоксикацій, а також їх попередження з використанням достатнього асортименту профілактичних антидотних препаратів, безпечних для організму людини. Пошук нових ефективних засобів примушує наукову медицину знову звертатися до рецептів народної медицини, які на протязі багатьох століть довели свою цінність. При цьому поряд з лікарською рослинною сировиною особливе місце займає застосування в медицині природних мінералів, які мають унікальні, а часом і незвичайні властивості. Одними з таких природних мінералів є цеоліти. Інтерес, який зростає до цеолітів в багатьох країнах, пов'язаний з їх каталітичними, іонообмінними і сорбційними властивостями, а також відсутністю токсичності. Україна володіє унікальними родовищами цеолітів і це ставить особливо гостро проблему їх швидкого використання в практичній медицині, враховуючи властивості цеолітів.
В багатьох країнах світу (США, Японія) проводяться дослідження сорбційних та іонообмінних властивостей природних цеолітів для використання їх у промисловості та сільському господарстві.
Мета та завдання дослідження. Метою роботи було вивчення сорбційних властивотей цеоліту природного марки
“А" у відношенні до різних токсичних речовин, розробка нормативно-технічної документації на цеоліт природний марки “А", обгрунтування та розробка складу і технології лікарського препарату на його основі.
Досягнення мети вимагало вирішення слідуючих задач:
• вивчення фізико-хімічних і технологічних властивостей цеоліту природного марки “А";
• порівняльний аналіз сорбційних властивостей природного і синтетичних цеолітів у відношенні до лікарських препаратів, які характеризуються токсичностю;
• вивчення селективності природного та синтетичних цеолітів до радіонуклідів і важких металів;
• розробка технології лікарської форми на основі цеоліту природного марки “А";
• вивчення біологічних характеристик цеоліту природного марки “А";
• розробка нормативно-технічної документації на цеоліт природний марки “А" та запропоновану лікарську форму.
Теоретична цінність та наукова новина ланої роботи. Проведено порівняльний аналіз сорбційних властивостей природного та синтетичних цеолітів у відношенні до токсичних лікарських речовин, важких металів і радіонуклідів (цезій, стронцій). Розроблено склад і технологію гранул цеоліту природного марки “А". Вивчені його біологічні властивості.
Практична значущість роботи та рівень впровадження. Розроблена нормативно-технічна документація на цеоліт природний марки “А”, який харктеризується значними
антидотними властивостями при пероральних отруєннях важкими металами та радіонуклідами. Розроблено склад та технологію гранул цеоліту природного марки "А", які зберігають головні сорбційні властивости порошку. Проекти ТФС на субстанцію і препарат та інші матеріали подані до ФК МОЗ України. Окремі фрагменти роботи впроваджені в учбовий процес ряду ВУЗів країни. ТФС № \Q2Qjs 13.02,97.
Зв'язок задач лослілженття з проблемним планом фармацевтичних наук.
Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідних робіт Української фармацевтичної академії по проблемі “Фармація" (№ держ. реєстрації 01860042145).
Апробація роботи. Основні результати дисертаційної роботи доповідались: на науково-практичній конференції "Сучасні проблеми фармації" (Харків, 1994); на науково-практичній конференції "Наукові досягнення та проблеми виробництва лікарських засобів” (Харків, 1995); на науково-практичній конференції "Досягнення сучасної фармації - в медичну практику (Харків, 1996).
Публікації. За материалами дисертації опубліковано 10 робіт.
Об'єм та структура дисертапії. Дисертація складається з вступу, огляду літератури (глава 1), опису об'єктів дослідження (глава 2), експериментальної частини (глави 3-5), загальних висновків, списку літератури та додатку. Дисертація викладена на 140 сторінках машинописного тексту, ілюстрована 25 таблицями та б рисунками. Список літератури включає 147 літературних джерел, з 5ГКИХ 29 іноземні.
У вступі сформульована актуальність, наукова новизна і практична значущість роботи, візначені мета і задачи дослідження.
В першій главі приводяться дані літератури про існуючі радіопрожектори і сорбенти, розглянуто механізми іонообмінної сорбції, сучасні класифікації цеолітів, а також їх властивості.
Ґ '
В другій главі дана характеристика об'єктів досліджень, а також обгрунтовується вибір токсичних речовин.
В третій главі представлені результати вивчення фізико-хімічних властивостей (сорбційних властивостей) цеоліту природного марки "А" у порівнянні з синтетичними цеолітами. •
В четвертій главі наведені дані про технологічні властивості цеоліту природного марки “А", а також складу і технології виготовлення гранул на його основі.
В п'ятій главі представлені результати дослідження токсичності цеоліту природного марки "А", його
мікробіологічної чистоти, а також дані про дослідження виведення цезію-137 цеолітом природним марки "А" в дослідах in vivo.
Особистий внесок дисертанта в розробку наукових досліджень:
• обгрунтовано склад та технологію гранул цеоліту природного марки “А";
• проведена порівняльна оцінка сорбційних властивостей природного та синтетичних цеолітів відносно токсичних речовин;
вивчені особливості взаємодії природного та синтетичних
. . . . 137 ~ 90ґ.
цеолітів з радіонуклідами Сэ та Ьг;
вивчені біологічні характеристики цеоліту природного марки "А";
розроблено пакет НТД на сировину та лікарську форму.
На захист виносяться результати досліджень по: вивченню фізико-хімічних і технологічних властивостей цеоліту природного марки "А";
порівняльному аналізу властивостей природного і синтетичних цеолітів у відношенні до лікарських препаратів, які характеризуються токсичностю;
вивченню біологічних характеристик цеоліту природного марки “А";
розробці складу, технології виготовлення гранул цеоліту природного марки "А", та необхідної НТД на сировину та лікарську форму.
Методологія, методи та об'єкти дослідження. Для обгрунтування складу та технології одержання гранул цеоліту застосовували фізико-хімічні, стурктурно-механічні та
біологічні дослідження цеоліту природного марки "А”. Достовірність експериментальних даних забеспечуєтьея широким використанням сучасних методів досліджень, таких як: екстракційно-фотометричний, рентгено-радіометричний, седиментаційний, потенціо-метрнчннй, мікробіологічний, а також досліджень передбачених ТУ 21 УРСР 485-90, статистичною обробкою результатів, перевіркою їх на практиці.
ЗМІСТ РОБОТИ
1. Відносна ємкість цеолітів по парах гептану та води.
Природні цеоліти - найбільш важливі представники природних іонообмінників. Вони утворюють групу
алюмосилікатів, які характеризуються правильною просторовою структурою, склад котрої можливо виразити формулою;
Мі/п[(А102)і(5і02)]у^-Н20, де М - п - валентний катіон, здібний до іонного обміну;
\У - число молекул води; х/у-приймають значення від 1 до 5.
В силікатній решітці частина іонів 5і4+ заміщується іонами А13+, недостатній позитивний заряд відшкодовується лужним або лужноземельним іоном.
Для цеолітів характерні два механізми сорбції: хемосорбція (іонний обмін) та адсорбція (поверхнева сорбція). На цеолітах за рахунок структури поверхневих пор, можлива адсорбція газів, що приводить до блокування іоннообмінних центрів та зниження обмінної ємкості.
З метою визначення адсорбційної ємкості цеолітів, нами була визначена відносна ємкість цеолітів по парах гептану та води. Для цього були використані синтетичні цеоліти NaA, іЧ'аХ, та еріоніт, а також цеоліт природний марки ‘‘А".
Визначення відносної ємкості проводилося ваговим методом.
На основі одержаних результатів (табл.1) можна зробити висновок, що найменша сорбція парів гептану та води характерна для цеоліту природного, що значно зменшує затрати па активацію целіту природного (зняття блокування іоннообмінних центрів). Результати відносної ємкості
- у -
синтетичних цеолітів на 10-20% більші, ніж у цеоліту природного марки "А". •
Таблиця 1.
Відносна ємкість цеолітів по парах гептану та води
Тип Відносна ємкість, (V ,о
цеоліту по парах води по парах гептану
1 доба 2 доби Здоби 4 доби 5 год. 1 доба 2 доби 3 доби
Цеоліт природний марки “А” 9,1 9,3 9,3 9,3 3,5 7,1 9,1 10,4
Цеоліт N0/4 23,7 24,0 24,0 24,0 3,3 9Я 16,9 28.2
Цеоліт 29,6 32,3 32,3 32,3 21,9 2Й.З 30,4 33,0
Цеоліт 29,2 30,0 30,1 30,1 20,0 2І8 24,8 29,6
Цеоліт еріоніт 19,4 19,7 19,7 19,7 10,7 18,7 20,2 20,8
2. Порівняльний аналіз сорбційних властивостей природного та синтетичних цеолітів відносно клофеліну.
При проведенні даного аналізу використовували цеоліт природний марки “А”, синтетичні цеоліти: МаА, ИаХ, N»7, еріоніт. Активоване вугілля застосовували як основний стандарт. Цеоліт природний марки "А" попередньо піддавали очищенню, яке необхідне для високодисперсних мінералів, котрі використовуються в медицині.
Кількісне визначення клофеліну проводилося за допомогою зкстракційно-фотометричного метода. Ступінь сорбції препарату в % (А) розраховували за формулою:
де а - початкова, Ь - залишкова концентрації сорбату в розчині, мкг/мл.
Результати проведених досліджень та їх метрологічна оцінка представлені в таблиці 2.
Таблиця 2.
Результати вивчення сорбції клофеліну гідроглоріду різними
типами цеоліту (№5)
Тип сорбенту Додано препарат у мкг/кл Оптична густина Знайдено препарату мкг/мл Ступінь сорбції Метрологічна характеристика
Цеоліт природний марки “А" 100,0 0,203 0,189 0,199 0,193 0,184 29,81 26,50 28,86 27,44 25,32 70,19 73,50 71,14 72,56 74,68 Х=72,41; 8=1,80; 35=0,80; Дх = 2,23; б=±3,07% 1С±Дх=72,4112,23
Цеоліт РіаХ 100,0 0,305 0,289 0,301 0,295 0,286 53,92 50,14 52,98 51,56 49,43 46,08 49,86 47,02 48,44 50,57 Х=48,39; 5=1,88; %=0,84; Дх=2,33; е=±4,81% Х±Дх=48,39±2,33
Цеоліт МаУ 100,0 0,413 0,398 0,408 0,403 0,393 79,46 75,91 78,27 77,09 74,73 20,54 24,09 21,73 22,§1 25,27 Х=22,91; 5=1,87; %=0,83; Дх = 2,32; £=±10,12% Х±Дх=22,9112,32
Цеоліт ИаА 100,0 0,361 0,344 0,357 0,351 0,338 67.16 63,14 66.22 64,80 61,72 32.84 36.84 33,78 35,20 38,28 Х=35,39; 5=2,22,-5г=0,99; Дх=2,75; е=±7,76% Х±Лх=35,39±2,75
Цеоліт еріоніт 100,0 0,418 0,401 0,413 0,407 0,397 80,64 76,62 79.46 78,04 75,67 19,36 23,38 20,54 21,95 24,33 Х=21,91; 5=2,02; 5—0,90; Дх=2,51; в=±11,45% Х±Дх=21,91±2,51
На основі одержаних даних кращі результати по ступеню
сорбції клофеліну гідрохлориду показав природний цеоліт, який сорбує 70-74,7% препарату. Ступінь сорбції клофеліну гідрохлориду активованим вугіллям складає 100%.
Таким чином, аналіз одержаних даних показує, що цеоліт природніш -марки “А" може використовуватися для сорбційних методів лікування інтоксикацій лікарськими препаратами як замісник активованого вугілля. Одержані
дані можуть застосовуватися при виборі ентеросорбентів в медицині.
3. Вивчення радіопротекторних властивостей цеолітів в
Під час вивчення радіопротекторних властивостей використовували: цеоліт природний марки "А" ,який
попередньо піддавали очищенню, синтетичні цеоліти NaA, NaX, NaY та еріоніт, а також активоване вугілля як основний стандарт. .
Для попередньої оцінки ефективності поглинання радіонуклідів ^Sr і l37Cs сорбентами досліди проводили in vitro у статичних умовах з водних розчинів при pH 2,5; 7,0; 8,5 при температурі 36,6°С. Метод in vitro широко застосовується для тестування сорбентів. Радіометричні вимірювання проб проводили на приладі а - р - автомат NRR - 610 "Tesla".
Кількісні характеристики взаємодії сорбентів з
- радіонуклідами визначалися за коефіцієнтом розподілення (Kd) і сорбційним коефіцієнтом (Гс), які у сукупності дозволяють дати повну попередню оцінку сорбційних властивостей досліджуваних речовин у відношенні до радіонуклідів.
Коефіцієнт розподілення розраховували за формулою:
де К(і - коефіцієнт розподілення радіонукліду між твердою та рідинною фазами, мл/г; І^Ір - початкова та рівноважна радіоактивність розчину, імп/сек; V - загальній об'єм
дослідах in vitro.
розтану, мл; т - маса сорбенту, г.
Сорбційний коефіцієнт розраховували за формулою:
г — їо ~гР
' ~ТГ'
де Гс - сорбційний коефіцієнт радіонукліду для сорбенту, %; Ід,Ір - початкова та рівноважна радіоактивність розчину, імп/сек.
Значення Ка в діапазоні 1-Ю2 - Ы04 (мл/г) визначаються з відносною помилкою ±2-5%, значення Кл менше 100 (мл/г) - з відносною помилкою ±10%.
Значення сорбційиого коефіцієнту та коефіцієнту розподілення 137 Се і які наведеш в таблицях 3 і 4, дозволяють провести зіставлення сорбційно-селективних властивостей цеолітів та активованого вугілля у відношенні до цезію і стронцію.
Одержані дані показують, що як природний, так і синтетичні цеоліти мають високу поглинальау спроможність у відношенні до радіонукліду ,37Сз від 90% до 99% і яка практично не залежить від pH. Але одержаних даних недостатньо для порівняльного аналізу сорб цінних
властивостей цеолітів (табл.3) тому, що розбіг даних не перевищує 10%. Ураховуючи це, для визначення цеолітів, найбільш селективних до 137Сб. використовували коефіцієнт розподілення радіонуклідів. Встановлено, що найбільшу селективність до радіонукліду шСя має цеоліт природний марки "А" (Ка — 12801 мл/г) та цеоліт еріоніт (Ка — 4552 мл/г) при pH 7,0.
Таблиця 3.
Значення сорбційного коефіцієнту (/у 157Ся і *8г для цеоліту і активованого вуггілля.
г„%
^ Сорбенти 137Сз “Зг
рН 2,5 рН 7,0 рН 8,5 рН 2,5 рН 7,0 рН 8,5
Активоване вугілля 4 51 40 6 59 95
Цеоліт природний марки "А” 97 99 99 23 89 94
Цеоліт еріоніт 99 99 98 26 91 88
Цеоліт NaA 95 95 96 14 97 92
Цеоліт 97 99 98 12 96 81
Цеоліт КаХ 94 90 90 32 94 85
Таблиця 4.
Значення коефіцієнту розподілення (АУ ІЯСв і "вг для цеоліту і активованого вуггілля.
Сорбенти тси “Бг
рН 2,5 рН 7,0 рН 8,5 рН 2,5 рН 7,0 рН 8,5
Активоване вугілля 1 37 21 3 66 946
Цеоліт природніш марки "А" 1681 12801 9084 11 339 849
Цеоліт еріоніт 3276 4552 2230 18 578 283
Цеоліт 755 865 1000 7 1223 471
Цеомт .МаУ 1719 3249 3192 5 1195 219
Цеиліг Хал 817 292 302 21 842 224
З сорбдііішіх. спроможностях вивчених цеолітів до
радіонукліду (табл. 3,4) знайдена залежність сорбції від рН: при рН 2,5 сорбція знижується, а потім із зростанням рН різко збільшується до Гс =97% при рН 7,0.
¿Розробка складу і технологи виготовлення гранул цеоліту . ‘ * природного марки "А".
Виходячи з аналізу одержаних технологічних характеристик цеоліту, а також необхідності його медичного та фармацевтичного використання, найбільш оптимальною лікарською формою є гранули; до того ж ця лікарська форма поширює спектр застосування цеоліту і в педіатрії.
Допоміжними речовинами при розробці складу гранул цеоліту природного марки “А" були крохмальний клейстер (1%, 2%, 3%, 5%, 10%), розчин N8X1*114 (1%, 2%, 3%), розчин ПВП (1%, 2%, 3%). При використанні 1%, 2%, 3% крохмального клейстеру гранули цеоліту не 'Характеризувалися достатньою міцностю внаслідок недостачі речовини, яка їх склеювала .
Гранули цеоліту природного марки “А" отримані з використанням 5% і 10% крохмального клейстеру, 1%, 2%, 3% розчину МаКМЦ, 1%, 2%, 3% розчину ПВП з метою визначення активності цеоліту природного марки "А" (обмінна ємкість) піддавали стандартизації. Визначення обмінної ємкості проводили за методикою, яка приведена в ТУ 21-УРСР 485-90.. Результати дослідження надані в таблиці 5 і свідчать, що оптимальною допоміжною речовиною для отримання гранул цеоліту природного у ірки “А" (максимальне значення обмінної ємкості) є 5% крохмальний клейстер. При використанні інших допоміжних речовин спостерігалось зниження активності (обмінної ємкості) цео\іту природного марки "А".
• Таблиця 5.
Залежність обмінної ємкості гранул цеоліту природного марки "А" від допоміжних речовин
№ і/п Найменування допоміжних речовин Обмінна ємкість Е, мг.екв/г
1. 5% крохмальний клейстер 1,70
2. 10% крохмальний клейстер 1,20
3. 1% розчин ИаКМЦ 1,50
4. 2% розчин ІМаКМЦ 1,45
5. 3% розчин МаКМЦ 1,39
6. 1% розчин ПВП 1,60
7. 2% розчин ПВП 1,50
8. 3% розчин ПВП 1,48
Ураховуючи проведені досліди було розроблено
оптимальний склад гранул. Склад на одну дозовану упаковку гранул цеоліту природного марки “А” (1,00 г):
Цеоліту природного марки “А" 97,5% 0,975г
Крохмалю картопляного (ДОСТ 7699-78) 2,5% 0,025г
Разом 100% 1,000г
Технологічна схема виробництва гранул представлена на рис.1.
Однією з основних характеристик, яка свідчить про активність цеоліту та використовується для його
стандартизації, є обмінна ємкість.
Досліди по визначенню обмінної ємкісті порошку та гранул цеоліту природного марки “А", а також визначення зміни ємкості гранул проводили протягом тривалого зберігання. Як показують одержані дані обмінна ємкість гранул цеоліту природного марки "А" на 5,5% менше ємкості порошка
ВР 2.2 Виготовлення звологувоча 1 1
ТП Зволоження ТП 3 Виробництво
3.1 КТКХ гранул
ТП Вологке і
12 гранулювання
* Втрати механічні
ТП Сушіння
3.3 гранул
ТП Фражірйне
3.4 просіювання
ГПЯЯгУЛ
Гранули, які використовують для регенерації
і1
УМО А Фасовка
КтКх гранул
ПО 5 Переробка
використаних відходів •
Рис.1 Технологічна схема виробництва гранул цеоліту природного марки 'А'
цеоліту, однак знаходиться в допустимих межах для цеоліту природного марки"А"згідно з розробленою НТД на сировину (обмінна ємкість цеоліту повинна складати 1,5-2,0 мг.екв/г).
Одержані дані (табл.6) також вказують, що в процесі зберігання не спостерігалося змін обмінної ємкісті гранул цеоліту при умовах дотримання правил, зберігання.
Таблиця 6.
Обмінна ємкість (23 цеоліту в процесі зберігання.
Найменування зразку Я, мг.екв/г
1. Порошок цеоліту природного марки “А” 1,74
2. Порошок цеоліту природного марки “А" (Т) 1,80
3. Гранули цеоліту природного марки “А" свіжевяготов. 1,70
4. Гранули цеоліту природного марки “А” - 3 міс. зберіг. 1,70
5. Гранули цеоліту природного марки “А" - 6 міс. зберіг. 1.69
6. Гранули цеоліту природного марки “А" - 9 міс. зберіг. 1,69
7. Гранули цеоліту природного марки “А" - 12 міс. зберіг. 1,70
8. Гранули цеоліту природного марки “А“ - 15 міс. зберіг. 1,69
5. Біологічні дослідження цеоліту природного марки “А".
Токсичність цеоліту вивчали на мишах та щурах при введенні per os та внутрішньочеревно. Проведенні досліди показали, що загальна поведінка мишей після введення препарату (незалежно від шляху введення) у відповідних дозах (2500, 4000 і 5000 мг/кг) не відзначалась від інтактних тварин: миши були активні, добре приймали їжу, шерстистий покров їх був сухкй та охайний, всі киши вижили.
Результати дослідів вказують, що при введенні цеоліту per os і внутрішньочеревно в максимальних об'ємах поведінка дослідних щурів залишалась звичайною і не відрізнялась від загальної поведінки тварин. Шерстистий покров їх був чистий та охайний, вони охоче приймали їжу і всі вижили.
Результати дослідів субхронічної токсичності вказують, що при щоденному введенні щурам цеоліту не спостерігалося •змін у загальному стані тварин.
Визначення мікробної чистоти, необхідної для пероральних препаратів, проводили згідно з вимогами ДФХІ.ч.2, с. 196-200. Було встановлено, що порошок цеоліту природного марки “А" після необхідного очищення, а також одержані з нього гранули відповідають вимогам Державної фармакопеї. Вивчення ефективності виведення цезію-137 цеолітом природним марки "А" проводили на білих щурах-самцях з середньою * вагою 150-200г. Тварини утримувалися на звичайному раціоні. Вплив препарату на процеси виведення цезію-137 вивчали у динаміці в умовах 30-ти добового експерименту.
Цезій-137 був введений 45 щурам (15 контрольних і ЗО дослідних) одноразово перорально у вигляді водного розчину (pH - 7,2 в об'ємі Імл) із розрахунку 40 кБк на 100 г маси тварини. Ця доза, не приводить до змін у загальному стані тварини, дає можливість протягом тривалого часу
спостерігати за ходом виведення радіонукліду з організму. Дослідні тварини були розділені на дві групи (по 15 тварин):
1 ірупа - тварини, які почали одержувати препарат за 4 доби до введення цезію-137;,
2 група - тварини, яким почали давати препарат безпосередньо посередньо після введення цезію-137.
' Щоденно в раціон дослідних тварин додавали препарат в розрахунку біля 9 мг на 1 кг.
Кількість цезію-137 (А, %), що залишилась на даний момент часу в організмі тварин, розраховували за формулою:
А= 100,
Апочат
де Аода- радіоактивність щурів на даний момент часу; А^^
- радіоактивність щурів в момент введення радіонукліду.
Усі групи тварин порівнювали з контрольною групою. Весь цифровий матеріал, який одержали в експерименті, піддавали статистичній обробці. Результати обробки подані у вигляді графіків (рис.2).
Кінетика виведення цезію-137 з організму щурів описується
137 1
двома експонентами: певна доля Се виводиться з
періодом піввнведення Т1/2еф = 2-3 доби; кількість цезію, що залишилась, виводиться більш повільно. Подальше виведення повільнюється тому, що цезій утворює з біосубстрактами організму стабільні комплекси.
Оцінку ефективності захисної дії препарату розраховували за формулою:
де Е, - ефективність захисної дії препарату, %; Ад ,А*-залншкова концентрація радіонуклідів в % від введеної кількості в організм дослідних і контрольних тварин відповідно.
Ефективність захисної дії цеоліту природного марки “А" до введення радіонукліду становить 46%, отже, має помірний захисний ефект.
Одержані в експерименті результати ефективності захисної дії цеоліту природного марки “А" дозволяють викорстовувати його як профілактичний засіб при вступі радіонукліду в організм людини.
10 20 ґ, доба
Рис. 2. Динаміка виведення <37С$ з організмуп щурів цеолітом природним марки „А”:
-------контрольна група;------група, яка отримала
цеоліт після введення -----------------група, яка
отримала цеоліт до введення 137С&.
Прп складанні проектів НТД на енрошшу та гранули цеоліту природного марки "А" проводили дослідження згідно вимогам, які необхідно ураховувати при розробці сорбентіи медичного призначення.
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ.
1. На основі вивчених даних літератури показана актуальність для медичної та фармацевтичної науки і практики розробки нових субстанцій, які мають сорбційні і радіопротекторні властивості, а також доцільність використання природних цеолітів в медицині,
2. Вивчена відносна селективність цеолітів (природного і синтетичних) до парів гептану і водії.
3. Експериментально визначена селективність цеоліту природного марки "А" відносно до клофеліну гідрохлоріду (А = 70,1 -74,7%), а також іонів важких металів.
4. В результаті проведених досліджень встановлені параметри селективності цеолітів (природного і синтетичних) і активованого нугі.лля до радіонуклідів цезію-137 і стронцію-90 в дослідах і її vivo і in vitro.
5. Розроблено склад і технологію одержання гранул цеоліту природного марки "А" з використанням 5% крохмального клейстеру як допоміжної речовини.
6. Вивчена обмінна смкість порошку і гранул цеоліту природного марки "А" при різних строках зберігання. Обмінна смкість гранул цеоліту природного марки "Л" -1,7010,1 мт.екп/г.
7. Вивчена токсичність цеоліту природного марки "Л” при одноразовому введенні та п субхропічішх дослідах, з
використання піддослідних тварин - щурів і мишей і було встановлено, що він не токсичний.
8. Проведена оцінка мікробної забрудненості порошку і гранул цеоліту природного марки "А”, було встановлено, що вони відповідають вимогам ДФ з мікробної чистоти.
9. Розроблені проекти ТФС на субстанцію і гранули цеоліту природного марки "А", які надіслані до Фармакологічного комітету МОЗ України на предмет дозволу клінічних випробувань. Фрагменти дисертаційної роботи впроваджені в учбовий процес ряду ВУЗів країни.
За темою дисертації опубліковані слідуючі роботи:
1. Цеоліти, їх класифікація, фізико-хімічні та медико-біологічні
властивості. Повідомлення №1 /Д.В.Рибачук, О.Ю.Лонін, В.І.Чуєшов, В.Ю.Третінник, Т.В.Критських //Вісник фармації. -1995. -№3-4. -С,80-85. '
2. Сорбція довгоживучих радіонукліді« та 137Ск природними та синтетичними цеолітами /А.П.Краснопьорова, О.Ю.Лонін, В.І.Чуєшов, Д.В.Рибачук, О.В.Чуєшов //Вісник фармації. -1995. -N<>3-4. -С.44-48.
3. Цеоліти, їх класифікація, фізико-хімічні та медико-біологічні властивості. Повідомлення №2. Медико-біологічні властивості цеолітів /Д.В.Рибачук, О.Ю.Лонін, В.І.Чуєшов, В.Ю.Третінник, Т.В.Крутських//Вісник фармації. -1996. -№1-2. -С.82-86.
4. Сорбция радионуклидов цеолитами Укранни /В.И.Чусшоїт, Д.В.Рыбачук, Л.П.Красноперова, А.Ю.Лошпі, О.В.Чуопгоп //Международный сборник материалов по созданию и апробации новых лекарственных средств. - Харьков, 1996. -т.1. -С.317-321.
5. Лонін О.Ю., Рибачук Д.В., Чуєшов В.1. Порівняльна оцінка сорбційних властивостей цеолітів та активованого вугілля //Тези доп. респ. наук.-практ. конф. "Сучасні проблеми фармації". - Харків, 1994. -С.59.
6. Рибачук Д.В., Лонін О.Ю., Чуєшов В.І. Гранули природного цеоліту - заміна активованого вугілля //там же. -С.55.
7. Исследования сорбционных свойств клиноптилолита и синтетических цеолитов по отношению к радионуклидам /А.Ю.Лонин, Д.В.Рыбачук, АП.Красноперова, В.И.Чуешов //Тез. докл. науч.-практ. конф. “Научные достижения и проблемы производства лекарственных средств”. - Харьков, 1995. -С.105-106.
8. Рибачук Д.В., Лонін О.Ю., Чуєшов В.І. Взаємодія цеолітів з
важкими металами //Тези доп. наук.-практ. конф. “Досягнення сучасної фармації - в медичну практику". -Харків, 1996. -С.170. .
9. Чуєшов В.І., Рибачук Д.В., Лонін О.Ю. Вивчення обмінної ємкості цеолітів //там же. -С. 177-178.
Ю.Лонін О.Ю., Чуєшов В.І., Рибачук Д.В. Визначення ефективності виведення цезію-137 з організму природним цеолітом //там же. -С.312-313.
Лонин А.Ю. “Технологические и биофармацевтические исследования минерала цеолита с целью использования в фармацевтической практике в качестве сорбента.'-Диссертация в форме рукописи на соискание ученой степени кандидата фармацевтических наук по специальности 15.00.01
- технология лекарств, Украинская фармацевтическая академия (г. Харьков), 1996г.
В дисссертации дано научное обоснование состава и
технологии получения гранул цеолита природного марки "А". Представлена сравнительная оценка сорбционных свойств природного и синтетических цеолитов относительно токсических веществ. Исследованы особенности
взаимодействия природного и синтетических цеолитов с
137 90
радионуклидами Cs и Sr и биологические характеристики цеолита природного марки "А". Разработан пакет нормативно-технической документации на сырье и лекарственную форму.
Lonin A.Yu. "Technological and biopharmaceutical investigeations of mineral of zeolite in order to utilization in pharmaceutical practice as sorbent”. The thesis in the from of manuscript for obtaining the scientific degree of candidate of pharmacy, by speciality 15.00.01. - technology of medicines, Ukrainian Pharmaceutical Academy (c. Kharkov), 1996.
The scientific ground of composition and obtaining technology of granules of natural zeolite type “A" is given in the thesis. The comparative estimation of sorbing properties of natural and synthetic zeolites relatively toxic substances is produced. The peculiarities of interaction of natural and synthetic ceolites with radionuclides !37Cs and ^Sr are leaned. The biological characters of natural zeolite type "A" are investigated.
It is worked out packet of scientific and technical documentation for raw material and medicine form.
Ключові слова: цеоліт, відносна ємкість, ступінь сорбції, коефіцієнт розподілення, сорбційшш коефіцієнт, гранули, обмінна ємкість, мікробна чистота, ефективність захісної дії.