Автореферат и диссертация по медицине (14.01.01) на тему:Прогнозирование, диагностика и превентивное лечение угрозы невынашивания беременности

АВТОРЕФЕРАТ
Прогнозирование, диагностика и превентивное лечение угрозы невынашивания беременности - тема автореферата по медицине
Зимина, Ирина Леонидовна Киев 1996 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.01.01
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Прогнозирование, диагностика и превентивное лечение угрозы невынашивания беременности

ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА ТА ГІНЕКОЛОГІЇ АМН УКРАЇНИ

На правах рукопису ЗИА1ІНА Ірина Леонідівна

Р 'і

і і {.) и гі

„ і г г;V-. :

* Гїііі

ПРОГНОЗУВАННЯ, ДІАГНОСТИКА І ПРЕВЕНТИВНЕ ЛІКУВАННЯ ЗАГРОЗИ НЕВИНОШУВАННЯ ВАГІТНОСТІ

14.01.01 — акушерство і гінекологія

АВТОРЕФЕРАТ ‘

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук

Київ — 1996

'Дисертація с рукописом

Робота виконана и Дніпропетровськійдеряавгеій медичній академії

Науковий керівник доктор гіедичних наук

Василенко Яеоігід Васильович ОфіЦіГаїі опоненти : доктор медичних наук, професор'

Шсарова Світлана Петрівна

члои-кореепондеія АМН Україні*, Росії,

НАИ України, академія УАННП, професор Тикосзико Леонід Васидьовц-ч Провідна установа *. Національний медичний угсіварситат і».’ 0.0. Богомолвця

Захист відбудеться " " ________ 1996 р.

на засіданні спеціалізованої вченої Рад» по. захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук за спеціальностями "Педіатрія", "Акусзрство і гінекологія" в Інституті педіатрії , ахусЗрстза та гінекології АМН Україна /22050, и.ІСиїв, вул.. Манільського,

З дисертацісп иолна ознайомитись в бібліотеці Інституту педіатрії, акуперства та гінекології АМН України.

Автореферат розіолаииЯ " " ________ 1996 р.

Вчзнв-Л секретар спеціалізованої вченої Ради; кандидат медичних наук

Актуальність проблема. Нэвяцопугангл вагітності є актуальнсо проблемоа і зайкаа одна з провідних місць серед проблем теоретичного і практичного авусзрства /С.П.'Писарзпа и соаат., 1991/. Частота цієї патології складає 20-Э1Я. Передчасні роди зумовлвпть половину ваіх випадків гзртвоиародяень і 60*75? ранньої неоната* льиаї смертності /Є«В.Коханвзич і співавт., 1989 |Л.Л\^і'Ісгл,1986 /.

З іізтоп зеіиєння частота передчасна;* родів, перинатальакх ускладнень у иатзрі і новонарадзаногз деякі автори пропонувала проводит» докдіяічиу діагноствку і катаболічлу терапія загрози пере.* •>

рсзашш вагітності /И.ВЛитроз ц: соаат., 1990 і Л.ІЬДадакова,

1591 ;С.МЛаіп йї а! . ДЭВ&О До цього чаоу нетодн прогнозува;*-і\я, доклінічної діагностики і превентивного лікування загрози переривання вагітності розроблені недостатньо. В практичній діяльності акупзріа діагноз "дсзсдіаічиа загроза переривання загітності" практична на зустрічається.

Відомо, цо патогенез загроза перзригання вагітності обумовлений пору сзннямм функції імунної спотами /В.М.Сндшіьніш>ва,І9Вб/, охсидантної, антиоксидантної систем та обміну ліпідів /Є.В.Коха-нзввч і співавт., 1989/, Аза функціональний зв"язок названих сне* там у лійок з загрозоо невикопування загітності досі невідомий.

Отав, питання патогеяезу, прогнозування, докдінічної діагно-откки і превентивного лікування загрози яезйноцуваннл вагітності предотазляатї. значний науковий і практична інтерес.

Мета роботи. Розробити методи прогнозування, доклінічної ді* агностяки і превентивного. лікування загроза невиноцування вагіт-пості. Запровадити їх в кліпічну практику і за рахунок цього знизити частоту передчасних родів, перзнатальннх ускладнень у матері і новонародженого.

Задачі дослідження, и Розробити кетод доклінічної діагностики загрози невииоиуьання вагітності на основі вивчення при- цій

г

.патології поруизнь імунної, оксидантної, антиоксидантної оиотек та обміну ліпіді», о такоз характерних ультразвукових критерію,

2» На основі математичного методу нормованих інтенсивних пог.оз® ннків розробити прогности-чиу табвицв можливого розвитку загрози переривання вагітності.

З* Виявити: у вагітних з 9агрозои невинощування функціональний зе"язок показників імунної, оксидантної, антиоксидантної систем і ліпідного обиіиу, ца дозволить для діагностики. Цієї патології використовувати одни чи декілька найбільп іьфораатишшх показників.

4* Науково обгрунтувати; і розробите превентивне патогенетична лікування нєвиноиування вагітності з використанням антиоксидантів* стимуляторів процесів карбокенлввання, ендогенного синтезу прос*» тегландинів, препаратів, це поліпшують мікроциркудяців, визнач;:« те при цьому клінічний ефект для катері і новонародженого, а та* кеш вплив комплексного лікування на нормалізацію обніну ліпідів, їх перекионого окислення, антиоксидантного захисту, імунної сйс*» те ги»

Наукова новизна роботи.' Вперса встановлено, цо в патогенезі невинопування вагітності мавть місце взаємозв'язані порусоння обміну ліпідів, оксидантної, антиоксидантної та імунної систем. Визначено прогностично значення доклінічщіх ультразвукових сикптомів загрози нєвиноиування вагітності.

Вперше розроблено катод дохлінічної діагностики загрози ио-виноиування вагітності з комплексним визначенням показників обміну ліпідів, оксидантної, антиоксидантної, імунної систем і ультразвукового сканування.

У жінок з загрозо» нгвинопуванкя вагітності виявлена помірна і висока кореляція осмотичної резистентності еритроцитів з ос-ьокал кіікс.!Г.і інунної , с::с>і,г,аи: і::’ї , ан'іпоксн-антної систем га сс: ідіг.іг.іг, І!с ; ii'. awry ”,!і.гн.сууй2ї>і о з у ясвккозуган-

ня вагітності на підставі визначення показника осмотичної резистентності ернтроцитіз без комплексного визначення показників зазначених систем.

Вперсз на основі математичного методу нормованих інтенсивних показників розроблена прогностична таблиця можливого розвитку загрози невиновування вагітності.

Наукою обгрунтовано спосіб превентивного лікування загризи

невиновування вагітності з використанням антиоксиданті», стиму-

і# •>

ляторів процесів карбоксилювання, ендогенного синтезу простагландинів і препаратів, до поліпшують мікроциркуляціи.

Доказано нормалізуючий вплив запропонованого лікування на показники імунної, оксадантної, антиоксидантної систем та обміну ліпідів.

Практична значеная роботи. Розроблена прогностична таблиця можливого розвитку загрози невиновування вагітності, ефекти.аністи якої становить 80,0£. Бона маке служити засобом відбору вагітнк* в групу ризлку^для білю поглибленого обстеяення.

Розроблені і запропоновайі для практичної охорони здоров"я науково обгрунтовані методи доклінічної діагностики і превентивного лікування загрози невипосування вагітності, що дозволяють в 7 разів знизити частоту передчасних родів, перинатальні ускладнення у матері і новонародженого.

Декларація конкретного особистого внеску дисертанта в

’і

розробку наукових результатів, що виносяться на захист

Автором самостійно виконано Ь% обсягу роботи, в тому ч.ісаі проведені спостереження за перебігам вагітності і родів у 156 ні-иок з загрозою переривання вагітності і у 105 вагітних контрольної групи.

Проведена доклінічна діагностика і превентивне, лікування загрози переривання вагітності, спостереження за перебігом-післяродо-

ч

бого періоду і періоду новонародженооті у дітей«

Розроблена математична таблиця прогнозування невиноиування вагітності.

Основні положення, що виносяться на захист

1. В патогенезі доклінічної загрози невиноиування вагітності важливу роль відіграють порушення імунної, оксидантної, антиоксидантної систем та обміну ліпідів.

2. На основі анамнеза, клініки, порувених показників ліпідного обміну, оксидантної, антиоксидантної, імунної систем і даних ультразвукового сканування можлива доклінічна діагностика загрози невиноиування вагітності.

3. У жінок з доклінічною загрозоп невиноиування вагітності лі* піднвй обмін, функції оксидантної, антиоксидантної та імунної систем пов"язані мі* собою і зазнають патологічних змій. їх показники можуть служити діагностичними критеріями загрози невиноцуван-ня вагітності.

‘і, Осиотвчка резистентність еритроцитів корелює з основними показниками обміну ліпідів, оксидантної, антиоксидантної, імунної систем. Тому цей показник можна використовувати для діагностики доклінічної загрози невинощування вагітності без комплексного визначення показників зазначених систем.

5. Превентивне лікування загрози невинощування вагітності антиоксидантами, стимуляторами процесів карбоксилювання, ендогенного синтезу простагландинів, препаратами, до поліпшують мікроцир-куляцію, знижує частоту передчасних родів, перинатальних ускладнень у матері і новонародженого, в значній мірі нормалізує обмін ліпідів, їх перекисне окислення, антиоксидантний захист, показники імунної системи.

Агр:бг:.і'іч уо^піі:. Ііатеріая'.і ¿’.¡ссртації в/сі,ітл»Еались на нау-

-.--¡г-.,;:оі ;-гр. і. -.Ь;ч Диіирсвсіравсиої -здичної академії

/І989*І991»/» иауково-чірактичиіП спідці акупврів-гінекологів м.Кр«-аога Рог7 /1989—1991»/, Дніпропетровської /14901991/, Чернігівської /1993/ областей, пленумах ажунерів-гінекологів України /1990-1993/, IX з"їзді акусерів-гінекологів України /Дніпрапет-роваьх, 1991/.

Впровадження результатів роботи в практику. Розроблені ке-твди математичного прогнозування, доклінічиоі діагностика і превентивного лікування загрози невиновування вагітності впровадге*

•* ■>

по в родопомічних закладах Дніпропетровської, Кіровоградської, Донецької, Чернігівської, Харківської областей.

Теоретичні положення і практачні рекомендації, цо витікавть з дисертації, вякориотовувться в навчальному процесі кафедра аку-еерства і гінекології факультету удосконалення лікарів Дніпропетровської медичної академії, медичних учнлнц 61 і $2 м.Крилого Рогу.

За матеріалами дисертації опубліковано 15 наукових праць, подано 4 раціоналізаторські пропозиції.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація викладена на 138 сторінках кашяотгсу, складається з вступу, огляду літератури, опису методів та обсягу досліджень, 7 розділів з результатами власній досліджень, аналізу результатів досліджень, висновків і практичних рекомендацій. Покажчик літератури вклвчае 232 джерела, із яках 75 - вітчизняні і 137 - іноземних авторів.

ЗМІСТ РОБОТИ Методи і матеріали дослідження

Крім загальноприйнятих меїтодів обстеження у 261 вагітної

ч

при розробці доклінічної діагностики загрози переривання вагітності і у 177 вагітних при розробці методу лікування цієї патології проведені біохімічні, імунологічні, бактеріологічні та інструментальні дослідження. Холестерин крові визначали '/а Ільчом,

фосфоліпіди і /з-ліпопроте іди - за Цурсте йнам, тригліцериди - за Готфридом і РЬзеибергом, неестерифіковані жирні кислоти /НЕЖК/ •* за Доля /В.Г.Кояб и саавт.', 1982/.' Осжотичну резистентність еритроцитів /ОРЕ/ визначали за катодом В.Т.Акімова і спібобт. /ІЬ'СО/. Перскпсну резистентність еритроцитів /ПРЕ/, малоновий діальдегід /НДЛ/, антиокисну активність /АОА/ сироватки крові • за методика** міг ЕЯЗ'Пуховськог /І98ІЛ Фермент антиоксидантного захисту цєру-лопдазмін /ЦРП/ визначали за нетодон Ревіна /1982/» Із імунологічних поі;азників визначали! систему Т-лімфоцитів за показниками спонтанного розеткоутворення ОРУК за методом МУопСІаІ ЄІ й( . г І97Н/. Т-лімфошіте визначали за ОРУК 4°С. Т-хелпери - за ОРУК 30°С. Т-супресори складали різницю ОРУК 4°С і ОРУК 30°С. Стан гуморального імунітету визначали за вмістом і^ноглобулівів класів С, А, М у сироватці крові за методам ^.»Максйші еі а!>.і 196^. Ультразвукове обстеження вагітних проводили апаратами Тоюиба*Сал-77А, Тоииба ¿ЗА 250А, Алока 630.' Ультразвукове дослідження у новонароджених проводили апаратом Аусонікс-мікроіміджар-ІООО.-Стан піхви і шийки матки оцінювали за методом кольпоскопії.

Результати дослідившії оброблені за методами варіаційної статистики /Г. Г. Автаадилов, І'Л'л/ із застосуванням критеріїв Ствдеї!1-та /В.А.Кокушш, 1975І і таблиць Фііпера. При порівняні біохініч-них та імунологічних показників використано математичний метод кореляції /И.В.Поляков и соавт.*, 197^* При; розробці прогностичної таблиці загрози нсвиношування вагітності використано математичний метод нормованих інтенсивних показників /Е.М.Шиган, 1986/.

З метою доклінічної діагностики загрози невиношування вагітності вивчено особливості анамнезу, перебігу вагітності і родів у 156 жінок з загрозою переривання вагітності. В І триместрі було 35 вагітних з загрозоэ кевиношуванкл, в П - 62 і в В - 78і«і— иок^ Контрольні групи, згідно триместрам, були чисельністю 35,. ЗО

і ^0 вагітних без загрози переривання вагітності.

У яінок з загрозоо невинощування, незалежно від триместру вагітності, виявляли гілерхолестеринеміо, зниження різня КЕ5К, осмотичної і ПРЕ, підвищення різня МДА, ЦРП сироватки ярові, зніаенкя числа Т-супрессрів, Т-дімфоцитів, концентрації імуноглобулінів класу G. Ці зміни виявлялись за І«4 тизягсі до появи клінічних сниптоміз загрози переривання вч"ітності. Якдо їх не було і при УЗ«обстег"іті виявлявся гіпертої'}”; міометріо ІЧІ ст виразиотості загроза переривання вагітності оцінювалась як докяінічна. Із обстеженню sinos до клінічна загроза незанонування мала місце у S /29,7?/ пгітіях.

Із використаних для діагностики загрози невинопузання вагіт» кості біохімічних та імунологічних показників найбілья доступні?« та інформативним є показник CPE. IV розрахували коефіцієнти кореляції ОРЕ з інвимн показниками обміну ліпідів, оксидантної, антиоксидантної та імунної систем. Похазнихи мали високу кореляцій з ПРЕГ /г=0,62/, ЦРП /r=0,9f/ і холестерином /г=0,72/.‘ 3 інсини біохімічними та ічунологічиин» показниками ОРЕ мала виражену кореляції) /г=0 ,*»9*0,69/. Отяе, ці дгГиі дозволяпть використовувати показник» ОРЕ і уникнути складних досліджені.

При визначена! прогностичного значення гіпсртонусу міокетріз пр» УЗ-дослідженні одержані такі дані. Із 32 вагітних з гіпертону-сом міоиетрів Іст передчасні роди відбулись у 3,1$ яінок, із ЄЧ за™ гітних з гіпертонусом Пст - у lb,2% жінок і з 49 вагітних з гіпзр-тонусом міометріп Ест передчасні ред» булі* у яінок /р /0,01/.

Отае, гіпертонус міометрія, визначався при УЗ-досліджзіші, мас прогностичне значення і в маркером загрози переривання вагітності.

Під гіпертонусом міометріп ІСТ т розуміємо ЗМСПГЗННІІ ПОР’ТД-

»

ньо-заднього розміру матки і стовщення міоуотрія на одному з відрізків стінки матки. Гіпертонус міометрія Нот - їїс стовпйння міо-метрів в двох місцях стіі!!:н матки, в тому чигл; і і міечі іти»:-

таціг, Гіпертонуо міонетрів Шст - виражене зменсения передньо-заднього розмір? матки, коли оотанвя нагадує пісочний годинник. Плід охоплений матков в ділянці живота. Це затруднпє його рухи. При цьому завади е клінічні прояви загрози переривання вагітності, укорочення вийки катки, ділатація цервікального каналу, пролапс плідного міхура та ін.-

Проведена математична обробка клінічних і лабораторних даних 156 еінок з загрозои невинощування вагітності. При математичній обробці враховувались ті фактори, які мали достовірні розбіжності у вагітних з загрозов переривання і у кіпок контрольної групи чисельністю 100 вагітних. Враховували! екстрагенітальну патологів, яка була до вагітності, а такон хронічний сальпінгоофорит, апендектонів. Під час вагітності • наявність анемії, пієлонефриту, гострої респіраторної вірусної інфекції, патології кийки матки і піхви, багато-і маловоддя, показники осмотичної резистентності еритроцитів. Все це лягло в основу прогнозування вірогідності розвитку загрози иеви-нопування вагітності /Табл» І/.

В групі жінок з загрозов невиношуваиня вагітності /156./ розраховані у відсотках інтенсивні показники по градаціях кожного із 9 факторів,’ Визначені НІП шляхом ділення інтенсивних показників на відсоток даної патології від усієї групи вагітних, що спостерігали» Розраховані вагомі коефіцієнти для кожного фактору. ВК складали від-новенкя максимальних величин КЙГ. до мінімальних при розгляді кожного фактору.' Визначалась мінімальна сума балів і максимальна по кожному фактору, що розглядався. Мм визначали шляхом добутку величини ВИ та мінімального НІП. Мх - шляхом добутку величини вагомого коефіцієнту та максимального НІП. Визначали суму всіх Мм і Мх. Вірогідність розвитку загрози переривання вагітності теоретично знаходилась в межах від Мм до Мх.

Таблиця підрахунку суми балів для визначання вірогідності розваг* ку загрози переривання вагітності.

Фактори у вагітних ! Кількість! жінок ! % ! ПІП ! ! ВИ і ! М І й !М І х

Всього жінок 156 60,9

Де вагітності <

І.Екстрагенітальна

патологія :

•не. було 101 64,7 і.а 2.0 і.а 2,0

•мала місце 55 35,3 0,5* 5

2. Хронічний сальпінго-

офорит :

-не було 127 81,4 1.3 *».з 1.2 5,5

•мав місце 29 18,6 0,3

3. Апендектомія :

-не було 126 80,7 1.3 1.2 5.5

-мала місце ЗО 19,3 0.3

Під час вагітності :

4« Анемія :

-не була 131 83,9 1.3 6,5 1.3 8,4

•мала міаце 25 16,1 0,2

5. Пієлонефрит і

•не було 133 85,2 1.3 6,5 1.3 8,4,

•мав міоце 23 14,8 0.2

6« Гостра респіраторна

інфекція :

-не було 139 88,4, І.* 14,0 І.* 19,6

-мала міоце 18 11,6

7. Фонова патологія

шийки матки :

-не було 86 ' 55,1 а.9 1.2 0.8 і.о

•мала місце 70 44,9 0.7

В, Багато- або маловоддя;

-не було 109 69,8 ІД 2,7 1,0 2,9

•мала місце *7 30,2 0.4 в

9.ОРЕ 0,005-0,02 00Щ 50 32,0 0,5 1.5 0,6 0,9

0,03 і менше 00Щ 106 67,9 1.1 2,2 1.1 2,4

Примітка : НІП * нормований інтенсивний показник ; ВК - вагомий

коефіцієнт і Мн - мінімальна оума балів { Мх • максимальна сума балів; Мм=І0,9 ; Мх=56,6

Для практичного використання цієї таблиці ретроспективно визначена вірогідність розвитку загрози переривання вагітності у 100 кіпок s відомий закінченням вагітності«' На основі квадратичного відхилення визначений діапазон балів, цо відповідає розвитку загрози невииощування вагітності. Загроза невинощування вагітності мала місце npw 40,3-52,0 балів. Результат був невизначелим, якцо розмах балів становив 52,0*54,9. Неускладнена загрозоп переривання вагітність була при розмаху балів від 54,9 да 56,6. Неви-значений результат математично становив 19,£#. Отке, ікформатив ііість таблиці складає 80,2%j Таким чином, наведена таблиця дає змогу відібрати вагітних в групу ризику по невилощуванив вагіт-нооті для дальшого більш поглибленого обстеження.

Розрахунок вірогідності розвитку загрози; переривання вагітності за даними наведена; таблиці проводиться таким чином. Церво» вагітна М. 25 років, ї9Ята »¡а облік по вагітності в 12 тианів. І. Екстрагенітальної патології неі(а. ВК х НІП=2,(Ї х I,Q=2,tt ; 2. Хворіла де вагітності сальпіигоофоритон. ВК х НІП=4,3 х 0,3=1,29 ,

3# Апевдактомії в анамнезі не було.' ВК х НІП=4,3 х 1,3=5,® ;

4* Анемії при обстеженні не виявлено. ВК х НІП=6,5 х 1,3=8,45 }

5. Захворювань нирок не виявлено. ВК х НІП=6,5 х 1,3-=8,45 і 6.Гос-трої респіраторної вірусної інфекції не було- ВК х НІП=І4,0. х!,4°

19,6 і 7.' Еиявлена ерозія шийки натки /е^опіч ці.: іплричного епітелію/; ВК х НШ=І,2 х 0,7=0.Є4 j 6. Багата- чп маловоядц не виявлено. ВК х ВІІІ-2,7 х 1,1=2,97 ; 9. ОРЕО.ОЗ ООЩ. ВК х ИІП=І,5 х 1,1=1,65. Загальна сума балів склала 50 Зроблено висновок npoj можливу загрозу невинощування вагітності. В 24 тидн.і вагітності виявлено зниження ОРЕ до 0,05 ООЩ, При УЗ-обстеданні гіпертонус: ніометрів Іст виразистості. Діагностована докліпітіа загроза пе-Реf.. «кия вагітності. Проведено лікування за рекомендованим нами методом. Повторно клінічно пг.ракена загроза передчасних родів в

ІГ

36 тішіів. Удруге проведено лікування з додаванням ^-гідренсніигтії-иів» Строкові родиі в 39 тикнів вагітності. Народилася здорова дй* носека дитина.

Оцінка ефективності запропонованого наш п^івєнтибііогз лікування загрози иевииопуваиня вагітності проводилась на основі рсзу-дьтатів, одержаних після лікування трьох груп вагітних з злгрсзоа переривання вагітності в П триместрі, В першій групі вагітних /33/ лікування загрози переривання вагітності проведено при дооінічнсх проявах захворавання за на ним катодом. Лікування включало антиоксиданти /вітамін Є 0,1 тричі на добу/, стимулятори процесів карбокси-* ховання /карбоксиліи : гідрокарбонат натрів 2,0, магнія сульфат

0,02, сульфати міді і цинку по O.OQ2, цукор 1,0/ по І порошку 2 ра» ай на добу. Лінетол 20,0 І раз на добу - стимулятор ендогенного синтезу простагландинів переважно групи Є. Препарати, що поліпщують процеси нікрациркуяянії - нікотинова кислота. 0,05 три раз» на добу. В середньоку курс лікування становив 15 діб.

В другій групі вагітних /Ю/ лікування загрози переривання яа» Еїтності проводилось при клінічна вираженій картині захворювання загальноприйнятими методами, що включали спазмолітики, токолітнкн, транквілізатори, сульфат кагнів, вітамін Є, р^адреноміметики /В.М. Сидельникова, 1986 ; С.П.Писарова и соавт,, 1983/ з використання« наших пропозицій. В третій групі вагітних /51/ лікування загрози переривання вагітності проведено при вираженій клінічній картині захворювання загальноприйнятими методами.

До і після лікування визначали показники обміну ліпідів, їх перекисного окислення, антиоксидантного захисту, імунної системи.

Як видно з таблиці 2, у жінок з доклінічноо і, особливо, з клінічно вираленою загрозо» переривання вагітності /ЗПВ/ у порівняні зі здоровими вагітними ¡¡ас місце гіпорхолестерінемія, зникання рівня НЕЕК.

Показники обміну ліпідів у жінок з ЗПВ да і після лікування /М+т/

Показники обміну! ЛІПІДІВ ! і І гр. - 33 !2 гр. -43 І 3 гр. - 51 !4 гр.-50 ¡здорові ¡вагітиі

1.Холестерии,ммоль/л 6,4. + 0,2х

-до лікування г 5,8 + 0,2 6,0 + 0,3 5,3 + 0,2

-після лікування 3,8 + 0,2 р£0,001 5,9 + 0,2 р/0,05 5,7 + 0,2

2» ТрнгліцеридИ', ммоль/л

-до лікування 2,0 + 0,8 1.9 + ОД 1,87+ 0,3 2,2 + 0,5

-після лікування 3. ^-ліполротеіди 1.9 + ОД $ 2,4 + 0,2 р/0,03 1,96+ ОД

ОД

-до лікування 59,9+ 1,9 60,0+ 1,8 61,6+ 4,0 52,6+ 5,8

„після лікування 61,2+ 1,3 58,1+ 2,2 55. £ 0,6

Загальні фосфо-фосфоліпідн, ммоль/л

-до лікування 3,3 + ОД 3,3 + ОД 3,7 + ОД 2,7 +0,6

•після лікування 3,0 + ОД р/0 „04 3,3 + ОД 3,8 + ОД

5. НЕїК, мскв/л

-до лікування 627,7+25,0 566,0+25,0х 713,8+73,0 656,4+17,8

-після лікування 583,3+16,0 р/0,05 54 5,0+23,0 600,0+75,0

Примітка : х-показники достовірності /р/0,001 і р/0,02/ між група-

ми 2 і 4.

Після лікування спостерігалось зниження показників холестерину в периій і другій групах, причому більв виражено у жінок з диклікіч» ною ЗПВ.

У жінок з ЗПВ має місце зниження резистентності еритроцитів, підвищення концентрації ВДА, ф>П сироватки крові /табл. З/. Після лікування спостерігається підвицення ОРЕ і ПРЕ, зниження МДА, ЦРП у вагітних першої і другої груп, більи виражене у жінок з доклініч-

поп ЗГГВ, да лікування було превентивний за нашим методом. Слід підкреслити, ао зміни біохімічних показників не досягавгь відповідних величин в контрольній групі.

Таблиця З

Показника оксидантної і антиоксидантної систем у вагітних до і після лікування

Показ нкки

її гр. - 33

¡2 гр. - 43 !3 гр, - 51 ¡Здорові ва!_______________ !___________! гітні -50

І. ОРЕ 00Щ

-до лікування 0,07+0,007х

-після лікування 0,05+0,01 р/0,04

2» ПРЕ %

-до лікування 5,8 + 0,Е -після лікування 4,9 + 0,1 р/0,001

3. ВДЛ, нмоль/л •до. лікування 0,І9+0,01Х -після лікування 0,10+0,01 р/0^001

4<А0А сироватки крові, 00Щ

•да лікування 1,6 + ОД

-після лікування 1,6 + ОД

5, ЦРП мг/л

-дз лікування 53,9+1 »4х -після лікування 47,2+1,1 р/0,001

0,09+0,01хх 0,03+0,00'4ХХХ 0',016+0,004 0,0 ¿0,01 0,03+0,01 ~

р/0,001 ~

5,9 + ад

5,6 + ОД р/0,04

о,г7+о,оіхх од£о,аі

р/0,05

1,8 + ОД 1,7 + ОД

53,2+1,7ХХ 43,9+1,6 р/0,001

7,5+0^4ххх

5,6 + 0, 5 р/0,02

0,12+0,01ххх

0,03+0,02

1,6 + ОД

1,9 + ОД р/0,04

45,1+1,9

42*5+1,4

4.6 + 1,0

0„09 + 0,01

1,5 + ОД

43,7+1,6

Додаток ; х - показники достовірні між групами І і 4 ;

хх - показники достовірні між групами- 2 і 4 ; ххх - показники достовірні між групами 3 і 4 ; /р / 0,0^

Г.Ьказники імунної системи у вагітних дя і після дівування ЗПЗ

Показники !І гр. - 33 !2 гр. - 43 і !3 гр» - 5Е ! Здорові ва! Ігіткі -33/

І» Т"ЛІМфОЦИТИ $

-до лікування . 66,3+2,0 $,0+1,7 52,2+4г6 56,4+1,3

л,;ісяя лікування 67,2+2,0 64,6+1,9 73,0+3,6

р/0,03

2. Т-хелпери %

«до лікування 38,6+1,5 37,6+0,5 42,0+4,4 29,&+Gs8

-після лікування 36,5+1,6 40,¿1,5 37,6+3,2

3. Т-супресорі і XX XXX

-до лікування ’ 27,7+1,0 21,4+1,5 10,2+4,0 2б,б+і,а

-після лікування 30,7+1,0 24,1+1,0 35,4+3,0

р/0 »04 р/а,оаі

4. lo G, ME/va 0 XX XXX

-до лікування 12 5,3+1,4х 118,3+2,1 12 5,0+5,0 141,0+1,7

-після лікування 136,5+3,2 127,1+2,7 122, ¿8,8

р/0,001 р/0,03

5. la А ,МЕ/мл

-до лікування 129,2+6,1 115,3+2,9 115,2+1,5 116,3+9,0

-після лікування 122,6+3,4 12 5,8+1,3 124,0^2,2

р/О.СУі р/О.ОІ

6. її} М

-до лікування 135,7+7,6 165,0+9,8 170,2+6,4 160,5+4,9

-після лікування 17 0,0j^Q,5 170,9+8,1 185,0+6,6

р/ 0,02

І ода так : х- показники достовірні ніж групами 4 і І /р/0,00і/ {

хх-покпзннкн достовірні ніж групами 4 і 2 /р/0,02 і р/ О.СОї/ ;

ххх - показники достовірні між група™ 4 і 3 /p¿0,00l/. У жінок з загрозоп переривання гагітності >:ав гіспо відносний імунедсфінчг, який проявлявся Т-г.уприсорнсо недостатністю, зни-пскітм ксткпітрг.п і'/ Jo О /иі';д. 4/,

Ніс..;'; .і,ікулг.г.;;я псі:ггнш.;- »гр \.*ізут?,лиеь, че особливо по-

мітка у жіноп перпаї групи з доклінічноп загрозою переривання вагітності і превентивним лікуванням, В другій і трвгісі групах після лікування зниклії сккптоми загрози переривання вагітності.

Наведені дані свідчать про участ» порусень обміну ліпідів, оксидантіюг, антиоксидантної та імунної систем в патогенезі ЗПВ. Після лікування порушення обміну в деякій мірі нормалізувались і цз співпадало з клінічно вираженим ефектом лікування. Розглянуті показники можуть бути ранніми діагностичними критеріями загро» зл перер)ваиня вагітності і ефективності II лікування.

Після лікування передчасні роди мали місцз у І /3,0^/ жінки з доклінічноп ззгрозов переривання вагітності, відповідно у 9 /20,9$/ і У 12 /23г5л/ жінок другої і третьої груп, де загроза переривання була клінічно вираженої). При цьому у роділь першої групи була достовірно меншою частота несвоєчасного відходжанші навколоплідних вод /р [_ 0,0 ї/, розтинів родових шляхів /елізіо® і перинеотомій/,

Частота гіпотрофії у новонароджених першої групи становила 9,3$, в-другій г третій групах - 23,2 і 25,4# /р/0,05^. Постпаталь-па асфіксія спостерігаласв у 13,1% новонароджених першої групи, у 32,5 і Ь7,0$ дітаЯ другої і третьої груп /р/0,0У. Набряки мозку гіпохсичнога генезу мали місце у 6,0# дітей першої групи', у 23,2 і 23,% новонароджених другої і третьої груп /р/0,04/. Адаптація новонароджених в ранньому неонатальному періоді протікала швидпе у дітей першої групи в порівняні з такою у новонароджених другої ! третьої груп'.

Проведені дослідження дозволяпть зробити висновки і дати практичні рекомендації.

ВИСНОВКИ .

І. Докдінічнп загроза пегиноиуванип вагітності супроводжується гігіерхолестсріїнемісп, зіііігеніг;-< рівня НЕХК, осмотичної і

пере.хиснаї резистентності еритроцитів, підвищенням концентрації в сироватці крові малонового діальдагіда, церулоплазміну, зшскен-ням чиола; Т-супресорів, Т-ліифоцитів, концентрації іму но глобуліну (». При цьому ультразвукове сканування виявляє гіпертонус міо-метріо І-П ст виразистості. Клінічні оимптоми загрози переривання вагітності відсутні.

2. У жінок з загрозою невиновування вагітності виявлене функціональний зв'язок поруьень обміну ліпідів, вксидантної, антиоксидантної , імунної систем. А таму окремі показники цюс систем мають діагностичну цінність при виявлені загрози невиновування, Найбільи інформативним із вивчених показників в діагностиці не-вицокування є осмотична резистентність еритроцитів.

3. Прогностична таблиця, що розроблена за допомогов математичного иотоду нормованих інтенсивних показників, дозволяє прогнозувати загрозу невиношування у 80^ вагітних.

‘і. Превентивне патогенетичне лікування невиношування вагітності антиоксидантами, стимуляторами процесів карбоксилования, ендогенного синтезу простагландинів, препаратами, «о поліпшують мік-роцирхуляцію, показало високу клінічну ефективність. Знижена частота передчасних родів в 7 разів. Зменшена частота ускладнень родів, посткаталідної асфіксії, гіпотрофії у новонароджених.

5. Превентивне лікування нсвино кування вагітності приводить до значної нормалізації порусеного обміну ліпідів, їх перекисногв окислення, антиоксидантного захисту, імунної системи. Показники цих систем можуть служити критеріями ефективності лікування. Відносна нормалізація біохімічних та імунологічних порушень після лікування свідчить про їх участь в патогенезі загрози переривання вагітності. ’

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

І. Для прогнозування загрози неьнпосування вагітності в умо-

вах жіночої консультації необхідно використовувати прогностичну таблицю, до запропонована нами.

2. В умовах районних і місцевих лікарень для діагностики до-клінічної загрози невиношування ножна використовувати показники осмотичної резистентності еритроцитів і УЗ-оканування. Зниження резистентності еритроцитів в динаміці розвитку вагітності в 2 рази, наявність гіпвртонусу міометрію І-Пст при УЗ-скануванні і відсутність клінічних проявів свідчать про доклінічну загрозу переривання вагітності. В умовах великих спеціалізованих стаціоиа* рів можна в комплексі діагностики визначати показники обміну ліпідів, їх перекисного окислення, антиоксидантного' захисту та імунної системи.

3. Докліяічну загрозу невиношування вагітності необхідно лікувати антиоксидантами, стимуляторами процесів карбоксилпвання, ендогенного синтезу простагландинів, препаратами, що поліпшують мікроциркуляцію. Курс лікування 15 діб. При необхідності лікування можна продовжити. До складу лікування входить : вітамін Є 0,1 три рази на добу, карбоксилі« І поровок двічі на добу, лінетол 20,0 г на добу, нікотинова кислота 0,05 три рази на добу.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ ПО ТЕГМІ ДИСЕРТАЦІЇ

1. До питання про прогнозування ускладнень вагітності //Пздіат. акуш. і гін. -1909. -!Н. -С. 50-51 /співавт. О.Т.Михайленко, Л.В. Василенко, В.Т.Аронов/.

2. Математическое прогнозирование некоторых осложнений беременности // Вопросы охраны материнства и детства. -1990. -W.-C.56-58/соавт. Е.Т.Михаї'іленко, Л.'В. Василенко, В.Т.Аронов/.

3. Диагностика угрози прерывания беременности // Здравоохранение Белоруссии. -І9Ш. -№12. -С. Vî-46 /соавт. Е.Т.Михаї'іленко,

Л.В.Василенко/.

■і. Д,:я"т :улс:;т : гс :-.и: и-:д ьагігиості //Лгліпт.,

акуш. і rin.-19SI.-KI.-C. 31-33 /співав?. О.Т.Михайленко, І.В. Баснленко/.

5. Некоторые биохимические аспекти патогенеза и лечения невынашивания беременности // Бопроои охрани материнства и детотв -1991.-^б.-С. 58-61 /совет. Е.Т.Михайленко, I.В.Василенко/.

6. До питания про діагностику загрози переривання вагітною ті // Педіат., акуш, і riu.-I99I.-H. -С.55-Ь6 /співавт. О.Т.МИ' хаяленко, Л.В.Василенко, П.М.Веропотвеляц/.

7. Комплексная диагностика угрозы прерывания беременности , IX съезд акуверов-гинекологоъ УССГ: Тезисы докладов.-Киев, 1991 -С.250-251 /соавт. В.Н.Лунгол, Л.В.Василенко, Л.И.Завгородняя/.

8. Доклінічна діагностика і превентивне лікування невнноцу вання вагітності / Актуальні питання діагностики, клініки та лі кування захворввань.-Кривий Ріг, 1993,-С.179-180 /співавт. Л.В. Василенко, В.М.Костішеїіь/.

9.• Ультразвухиво обстеження жінок з доклінічними формами п зніх гестоаів, ускладнених загрозоо перерньання вагітнооті / Ах туальні питання діагностики, клініки та лікування захворювань. -Кривий Ріг, 1953.«С. 160-ІЄЙ /співавт. С.А..Стрелкова, Л.В.Васи дейко/.

10. Ультразвукове обстеження вагітних з загрозов викидня в П триместрі вагітності / Функціональні методи дослідження в аку перстві та гінекології. Науково-практична конференція акумрів-гінекологіь України : Тези доповідей.-Донецьк, 1994.-С.18 /спії авт. Л.В.Василенко, О.Т.Лазаренко/.

11. Диагностика и, лечение угрозы прерывания беременности I поздние сроки беременности / Екологія та здоров"я ; Матеріали наукоііі-практнчної конференції.-Кривий Ріг, 199і*.-С.152-153 /сг авї. Л.Б.Василснкй, В.А. Гапон/.

12*- Прогноотізчеакоо значение гипертонуоа миометрия, выявленного при ультразвуковом сканировании у береманннх / Екологія та ЗДСроз"я : Матеріали науково-практичної конференції .-Кривий Ріг, І994.«СЛ64«»І65 /співав?,1 О.Т.Лазаренко, Л.В.Василенко, О.В.'Корот** кав/» •

13« Ультразвукова доодідяення в доклінічній діагностиці загрози переривання вагітності / Ехографія в перинатології, гінекології та педіатрії.-НривиН Ріг, 1994.-С.42-43 /співавт. Л.В.Васи» ланко/.

14. Математична прогнозування невиногаування вагітності / Современные тенденции в развитии медицины и: здравоохранания.«Днепропетровск, І995.-С, 33-34.

15. Доклінічна діагностика і превентивне лікування загрози перзрнвання вагітності / Современные тенденции в развитии медицини и здравоохранения.-Днепропетровск, І995.-С. 75-76.

РАЦІОНАЛІЗАТОРСЬКІ ПРОПОЗИЦІЇ

1. Способ диагностики угрозы проривання беременнооти.-Рац. продл. ЕЧЁ/88 от 23.06.88, вид. Днепропетровский мединститутом /соавт. Л.В.Василенко, П.Н.Всропотвеляи/.

2. Способ доклинической диагностики угрозы прерывания берз-мзнноста.-Рац. предл. 1553/90 от 8.06.90, вид. Днепропетровским мединститута« /сопят. Л.В.Василенко, П.ІТ.Веропотвелян/.

3. Способ диагностики угрозы прерывания беременности.-Рац. продл. £24/93 от 28.05.93, вид. Днепропетровским мединститутом: /соавт. Л.В.Василеико, В.ІЇ.Лунгол/.

4. Способ превентивного лечения угрозы прерывания беремеииос-ти.-рац. предл. Шъ/ЭЪ от 28.05.93, внд. Днепропетровским мединститутом /соавт. Л.В.Василенко, В.Н.Луигол/.

20

АЮТАЦ1Я

Зимина И.JT. Прогнозирование, диагностика и превентивное де» ченио угрози невынашивания беременности. Диссертация ка ооиокашго ученой степени кандидата медицинских наук по споциальноотн I1*.01.01 - axyiaeppTEO и гинекология. Институт педиатрии, акусэр» ства и гинекологии АМН Украини, Киев, 1996.

Разработан метод доклинической диагностики угрозы невынаси* вания беременности на основе изучения особенностей обмена липидов. оксидантной, антиоксидантной, инунной систем, ультразвукового сканирования.,Установлено, что в патогенезо; новинапивания беременности играпт роль взаимосвязанные нарукния обмена липидов, оксидантной, антиоксидантной и инунной систем. Разработана прог»

о

ностическая таблица вероятного развития угрози невинавивакия бо-ременности, результативность которой 80?. Разработай патогенати«* чеокий способ превентивного лечения навинасиваиия беременности с использованием антиоксидантов, стимуляторов карбоквилировакия, эндогенного синтеза простагландинов, препаратов» улучьававх про» цассы кикроциркуляцин.

£ у п о г> в 1 и

Zi-.iinn 1.1. Preclinicc.1 diagnostic tuid preventive treatment the danger of preter..i delivery.

In the ridht of tiiG manuscript,uiaaortation of the ”03t»r'e dearea, speciality 14.01.01 - Otatetrics and Gynccolo^y,Hiyoician ¡Training С ours s, CUr-ir of Obstctrica and Gynecology,Uedicnl Acadeay,Dnepropetrovsk, Uicrainc.n, 1 996.

la this v:or;: proposed the method of prcolinical diednostie of the d&n^iir of prctcm delivery by invoBtigation disorders of lipidc o;:ydantial,antio::ydanticil tad <i.:uinjiolo^ical aystcaa anfl v/ith help by sonographic scanain~. Sidiiificancc of functional disorders fron thia systems iisod in the prognosis of the de.a^or of pretcru deli-

very and preterm labor, The prognostic mathemntic table of possible development the danger of prêtera delivery ms proposed in thi3 science work. The method, of preventive treatment composed'the complex of antioxydantes,atiraulatores of endogencs prosfcaglnndin’s production, nedcinea wich improve micricirculation.

Клпчові олова! загроза невинопування вагітності, осмотична резистентність еритроцитів, доклінічна діагностика,прогностична таблиця, превентивна терапія.