Автореферат и диссертация по ветеринарии (16.00.08) на тему:Зоогигиеническая оценка полимерных половых досок для свиноводческих помещений

АВТОРЕФЕРАТ
Зоогигиеническая оценка полимерных половых досок для свиноводческих помещений - тема автореферата по ветеринарии
Скляр, Александр Иванович Харьков 1997 г.
Ученая степень
кандидата ветеринарных наук
ВАК РФ
16.00.08
 
 

Автореферат диссертации по ветеринарии на тему Зоогигиеническая оценка полимерных половых досок для свиноводческих помещений

MIHICTEPCTBO СШЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА I ПРОДОВОЛЬСГГВА УКРАЗГНИ

л „ Харювський зооветеринарний шстнтут

РГ8 ОЛ

2 п er "7

На правах рукопнеу

Скляр Олександр 1ваиович

ЗООГШСН1ЧНА ОЦ1НКА ПОЛ1МЕРНИХ ПЩЛОГ ДЛЯ СВИНАРСЬКИХ ПРИМИЦЕНЬ

16.00.08 - зоогшена

Автореферат дисертацп на здобутгя наукового ступен* кандидата встсринарних наук

Харюв 1997

Дисерташею е рукопис.

Роботу виконано в Сумському сшьськогосподарському ¡нституп та учбово-дослщному господарстш вузу

Науков! кер1вники. - доктор ветеринарних наук, профссор,

академик УААН М. М. Хренов,

- заслужений д1яч науки 1 тех тки Украши, доктор ветеринарних наук, професор А. Б. Байдевлятов.

0:1'^ 1'йнг спононти: - доктор ветеринарних наук,

професор Ю. М. Марков,

- кандидат бюлопчних наук, доцент О. С. Вовк.

Проиан,- ор.акЬацш; 1нститут свинарства Укра'шс^ко: -.; - ' академи аграрних наук.

Захист дисертацп вщбудеться С/ _19>-2-р.

на засщанш спещашзованоУ ради Д.02.23.01 при Харювськсму зооветеринарному жституп. @ 0

Адреса институту: 312050, п. в. М. Даншпвка Дерга'ивського району Харюяюько! облает!.

3 дисерташею можна ознайомитися в бйлютеш Харьавського зооветеринарного институту.

Автореферат роз ¡слан ий _199 ¿р.

Вчений секретар спец1алаовано1 ради, доцент

М. САВЕНКО

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуаяьшсть теш. Зоогшешчш умови в примицея-: для с1льськогосподарських тварин беапосередньо впливають на здоров'я та продуктивна сть. В .свою чергу в казан! умови яодятьея в пряьйй залежност! В1Д конструктивних особливостей цвель для утримання ТЕарин 1, зокрема, конструктI та ■ер^алу шдлог. Переохолодження тварин, як! утримуються на юдних та вологих шдлогах, знижуе 1х продуктичнють на ■20%, 8б1льшуе витрати корм: в на одшгацю вироблено',1 продукт 1 12-82%, шдвищуе захворювашсть 1 пад1ж5 особливо молодняку, итарний стан , подлоги впливае також на яшс»л показники >имуекк>1 продукт 1 (Кузнецов А.Ф., 1968; Шыщенко С. И. и ,1972; Родин В. И., .1972; Волков Г. К. , 1973; Старых В. Е , '3; Тюрин В. Г., 1975; Марков 1й М. , 1983; Леткевич И. Ф. , 1993, 14; та 1НШ1).

Шдлоги на свинарських фермах поьинш. забезпечувати: сист В1Д грунтовое вологи; добр1 тепшозахиен! якост 1; ссимально можливий ревень ст1йксиш ' до' механичного та очного впливу та ¡.ншь Шдлоги, що викориотовуюгься зараз на )а!Н1 I эа кордоном в примщеннях для утримання свиней хоч 1 ' :ить р13номан1Тял за материалом" та конетруктивними збливостяыи (асфальтови бетонна, дерев* яш, цеглян! та и), але за своими експлуаташйними 1 технолог¡чними зактеристиками вони не завжди 'в1дпов!даки^ необх4дним югам. Вважаючм на це, подальшмй пошук нових тишв шдлог, що гднуютъ Шдвищену комфорта¡сть для тварин б виео:лми зплуатащйними характеристиками та невеликою вар'Пстю е зять, перспективним напрямком досшдженъ в галуз! зооппени. •шм з важливих аспектхв цього напряшу е викориотання для зруджэння шдлог нетрадиц!йних бу/ивелънш: матерел» 1

вокрет В1ДХ0Д1В лромислових шдлриемсгв. Проте, зазначимо, викориотання р!8НИХ ВИД!в вторинно! сировини для виготов. конструктивних компонент!в шдлог потребуе ' всебзчнс поглибленого вивчення впливу цих шдлог на орган! с!льеькогосподарських тварин (Старых ЕЕ, 1973; Леткевич И. <1 1093, 1994; та ШИ).

В Суыськ1й облает!, як ! в !кших регионах Укра'!^ зд1йснювання программ буд!вництва новнх примлцень свинареы< ферм та комплексов погребу« велико! к!лькост1 буд^ведм матер!ал!в, ' потребу в яких -спеташвована галузь промисловос не мойв 8адов!льнити. 3 !ншого боку, в Сумеькгй облас рочташоваш шдприемства, еокрема ВО'Тумотехшка", шр мак велику К1льн1сть вторинних в1дход1в, як1 е потеищйною цпгс еировиною для споруджння елемент^в конструкций тваринницы примщень. Викориотання таких в!дход!в для створення нон тип!в буд!вельних матер^ал^в мае також неабияке еколог!^ иначення, оск!льки виключае великомасштабне наколичек в!дход1в гуми, зокрема зношених автопокришок, в промиолог регионах Укра!ни.

Мета \ задач! досл1джень. Метою дослиджень було вивчеь можливоет! викориотання дешевих 1 недефщитних . вториш ма?ер1ал1В) головним чином в!дход!в гумово-техшч* промисловоет!, для спорудзкення на чх основ! Шдлог г свинарських ферм та комплекс¡в, як! б характеризувал* високими шпешчними та експлуатащ йними якостями.

Для досягнення Ще1 мети були поставлен! так! эадач!:

1. Вивчити мймлив!сть викориотання В1ДХ0Д!В гумово-техшч* промисловоет! як головних компонент!в шдлог для овинарсьн ферм та комплексов.

2. розробити конструкций бетонних ШДЛОГ 8 покриттям полшерних плит на основ! в1дход!в гушво-техшод промисловоет!.

,3.„Провеститоксиколог!чну ! ветеринарно-саштарну ошнку 1

ких шдлог в виробничих умовах на ochobi вивчення ппешчних, теплозахисних якостей та клин ко- ф! з i олог i чного стану, здоров'я i продуктивноет1 свиней, щр утримувались в тваринницьких примщеннях, обладнаних шдлогами нового типу. Наукова новизна, Впершв на ochobi лабораторних та натуряих зипробувань обгрунтована моишшсть викориетання в примиценнях {ля утримання свиней монол!тних бегонних шдлог з гудавим юкриттям, виробленим з В1ДХ0Д1В гудаво-техшчно! фомисловост 1. Вдосконалеш експерименталыи методи 5етеринарно-сан1тарних та токсиколог1чних ' досл1джень, «значений HaOip приладив для визначення теплозахисних i (ехашчних якостей нових тишв подлог. Науково обгрунтоваш 'ехнолопчн!. 3ooririeHi4Hi i екеплуатащйш переьаги юнсштних бетонних шдлог з покриттям а гумових плит; вивчений тлив нових тишв гпдлог на Зизшлопчний стан, здоров'я та [родуктивнють свиней. Доведен! роврахунки еконоьичноч фективност1 викориетання нових тип ¡в шдлог для евинарських ерм та комплексiв в Украшь

Теоретична i практична шнндсть. Нов Г: конетрукщ i шдлог оэктоваш i нститутом "Сумиагропроект1?1- в типов i проекти винарських ферм та комплексов. У В1ДП0В1ДН0СТ1 з технологiею, озробленою cyMiOHO s Сумським ВО'Тумотехшка", налагод&ено • аеове виробництво гумових плит для. шдлог твариннкцьких римидень в обсяз1 120 тис. ы2 на piK. Видаш дв! рекомендащ 1 э ветеринарноеаниарш й, токсиколог 1ЧШй та мшробюлопчшй • UiHUi шдлог з Biдход1в гуюво-техшчних виробнидтв, 1Д0 икористовуються в буд1внидтв1 тваринницьких примщень. Завдяки-ЯКОриСТаННЮ ГШвШЧШХ шдлог нових ТИШВ щпвняно 3 задишйними покралуються умови утримаиня тварин, змеишуютася страти коштiв та пращ на чх ».Зладнання та експлуатацш. На захист виносяться:

Вирхшения проблеми викориетання в!дход(в гушво-теукшних шдпру.емсгв шляхом вироблення з них теплих та гтешчних'

- б -

шдлог для примщень свинарських .ферм та комплексов, щс суттево сприяе псшпшеннк, умов утримання тварин.

2. Наукове обгрунтуяання тешюзахисних якостей ковш конструкт й полшерних шдлог. •

3. Наукова ощнка сан !тарно-г! пен!чких,токсиколог ¡чних те експлуатащйних якостей . пол!мерних шдлог, виготовлених е Б)дход1В гумово-техшчних . шдприсмств, вплив'. шшмерни* шдлог на ф!з!олог!чний стан 1 продуктивтсть свиней i не фор;- '■}■ »'¡я шкрокл!мату пришщень.

4. Розрахункй економчно! ефективноет! використання псшмернш гидлог з виходхв гумово-техшчних шдприемств в свинарствк

Апробац!я роботи.

Результата дсошджень впроваджен! на свиноферм! учбово-досл!дного господарства, Сумського с1льськогосподарськогс 1 нетитуту - с. Постольне.

Основн! положения дисертащйно!' роботи було викладено те обговорено на заседаниях Методично'! та Вчено\ рад Суыськогс с!льеькогосподарського институту в 1991, 1992, 1993, 1994 ! 1995 роках; наукових конференциях . "Напрямки шдвщенш продуктивност! ! якост 1 с!льськогосподарсько1 продукцп" (Суш, 1993", (Суми-, 1994); ьижафедральних заседаниях факультету ветеринарно1! медицини .Сумського •■ Ыльськогосподарськогс гнституту в 1995 1 1996 роках.

Проведений стендовий показ ■ зразк!в шшмерних плит, щс використовуються в якост! п!д'лог на ферм! по в!дгод!вл! свиней, на Виставт завершених наукових ровробок (-Ки!в, 1992), (Ки!в, 1994). . '

ПуОЛ1каЩя результата досл!джень. По тем; . дисертацп опубЛ1 ковано 9 друкованих роб!т.

Обсяг 1 структура робйти. Основний ' вм!ст дисертащйно'! роботи, викладений на 154 стор!нках машинописного тексту !люстрованого 21 таблицею та 10 рисунками.

,Ро0.ат:складаеться. з аступ'у, огл'яду л!тератури, материал!!

метод1в досл!джень, результат власних доел1джень, теновк1в 1 пропозищй виробництву. Б1блюграф1чний список -сладасться з 245 дж&рел, в тому чжш 178 -¡ноземних.

Декларац1я особистого внеску. ' Диеертант самом 1йно зиконав увесь обсяг екепериментальних дослгджень. ОкреМ1 зовд!ли роботи виконували разом« в кафедрою зооппвни ССГ1, пабораторизю зоогшени Б1лоруськогоДЦ1 тварияництва, кафедрою ^¡кроб^ологп ХЗВ1 та ССГ1, а також науково-дослцоюю ааборатор^ею Сумського ВО "Гумотехшка".

МАТЕРIАЛ I МЕТОДИ Д0СЛ1ДЖЕНЬ

Роботу виконували на протяз11993-1995 роив. Лабораторш гослщження проводили на кафедр! зоогтени 1 загального-гваринництва ССГ1, а також науково-дослзднш лабораторий Сумського ВО I "Гумотехшка". __________:

Нзтурш випробування жшмерних покрить фоведеш в учбово-доел^дному господарств! ССП. (с. Постольне, ¡умська область) на ферш по вшодиЩ-- свиней. Вивчаем! ;онструкцп шдлог влаштовували в типових ^примщеннях. Для [ос.'НД1В формували групи ев.иней за принципом аналог!в. Перау ■рупу утримували на бетонних "шдлогах з гюлшерним покриттям, [ругу (контрольну) на дерев'яних шдлогах'в однакових умовах 1!крокл1мату та год1Вль При виконанш саштарно-пшеш чних Юсл1джень викориетовували методичш вкаэ1БКи та пособники з ооппеничних доол!джень (Аликаев а А- и др., 1964; Ьфруоидзе [. Е и др. , 1968; 1977; Данилова А. .К, и др., 1973; Плященко .И. и др., 1981). Ф1зико-механ5чн1 характеристики шдлог изначаяи методами, що передбачеш В2ДП0В)Дними стандартами ГОСТ 257 -3; ГОСТ 12251-77; ГОСТ 7076-78; ГОСТ 106334-78). аш^арно-гшашчну оцтку шдлог р1зво'1 конструкц> 1, проводили урахуванням пор» року. ■ Натурш випробування шдлог. провопили а хакиет пок^зна:-саш1:

- температура поверхш. Вим!рхшали за допомогою електротермометра в трьох точках кожного вар1анту шдлоги, уранц! 4 ввечер! на протяз 1 4-Б дшв кожного мюяця в один 1 той ю час;

1нтенсивш сть теплопоглинання. Визначали за показниками температури поверхш шдлоги в1дразу шсля того, як досл!дна тварина лягала на шдлогу 1 через 30 1 60 гвилин лежаиня (в зон! дотику Т1ла тварини до поверхш);

- штенсившсть теплолередачк Визначали за зм1ною температури поверхш шдлоги в!дразу шсля того, як досл!дна тварина вставала, а попм черев 30 1 60 хвилин шсля вставания;

- твердюгь та ступень зношуамост! шдлог. Визначали шляхом в!8уального спостережння та помесячно! реестрацн стану !х поверхш (появи^ трицин, вибо!н, топр);

- вплив конструкций Шдлог на оргашвм тварин. Визначали за даяими вим1рюваш> температуру поверхш шк!ри, кл1н1к0-ф1310л0пчних показниШЕ, стану здоров, я, облику продуктивное^ тварин, вр роэмицувались на шдлог ах. досл!дних та контрольних конструкций, за такими показниками:

- температура поверхш шкюи свиней. Вим1рювали в двох точках -на лгвот! 1 в'зон! останього м реберного хребця за допомогою електротермометра кожного мюяця на протяз! чотирьох дшв шдряд;

- продуктивн 1 сть свиней. Визначали за середшм добовим прирютом живоз ваги" т1 да тварин обох труп;

- стан здоров'я свиней. Визначали на протяз1 всього досл1дного периода, шддаюЧи обл5ку випадки захворювань орган!в дихання, травления, захворювань к1нщвок та травматичних пошкодзкень; у 5 тварин койшо! групи визначали вмют гемоглобину за Саль шлькють еритрощшв в кров! визначали фотоелектроколориметричним методом, киьшсть лейкоцит 1 в за ЛТанченком (л!чильник "Пикоскол"), лужний резерв сироватки кров! за. Расвс^кни» швидшсть ошдання еритродапчв, кальц1й за

¡-Бардом, неорган 1чний фосфор за Бр^гсом (Кудрявцев А. А. , даявцева Л. А. , 1974; Антонов а Д., Блинов П. а , 1974); поведшка тварин. Вивчали ва результатами хронометражу, який юводили на протяни двох дшв пхдряд на п'яти тваринах з кшдшн та контрольно! труп, приймаючи до уваги час стояния 1 лежання;

интенсивность росту та атирання ратиць вивначали на 5 заринах шрмЮячно.

токсичшсть викорисговуемих матер¡ал! в вивчали за методикою Е Котик (1981) на ¡нфузоргях, водоростях, нас1нн1 редиски, 1бках гунш, шляхом дермонекротично! проби на кролях, а також 1 курях та свинях, додаючи до води екстрактивн! речоЕини з дм. В примщенн! де вивчали розроблеш конструктива 1тер1али шддавали облику температуру, вхдносну вологу, зидкють руху та газовий склад пов1тря (ам1ак, вуглекислий 13, с1рководень), осв!тлен1сть пришщення, запилен1сть та актер^альну еабрудненють повиря:

ф1зичн! властивост1, газовий ' склад,_бактершльну

абруднен1сть та запилешсть поб!тря дослидаували два рази на эбу о.5 та б годин! вранщ та о 18 та годин! увечер1; температуру та, волопсть тштря. реестрували психрометром зсмаяа в трьох точках яришщення на протяз! двох дн1в шдряд эжного тсяця;

концентрат ю -ам1ака та сгрководвю виз начали за допомогою Ч1версального газоанализатора "УГ-2", вуглекислого газу -зтодом Субботина-Нагорного на прогяз! двох-трьох дшв лгдряд зжного шсяця в трьох точках примирения на р^вн! 30 1 70 см зд шдлоги;

бактер1а.чьну аабпудненють поштря визначаии за допомогою парата Кротова та методом седяментац!\ на агар! в чашках Петр! эжного М1С?цй на протяз* двох дшв шдряд. Лля визначенкя тоном: чноУ е^цтивност; використання ноьих уишв тдлог з олгадерчим иокриттям вмкорлстана "Мэтодика определения

экономической эффективности результате

„_ научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, ново .техники, _ изобретений и рационализаторских предложений" затверджена М1нс1льгоспом СРСР в;д 26 лютого 1979 р Статистичну обробку результатов лосл1Джень. проводили на ПЕС г-,:-г. ДВК-2М. Якщо величина "Р" в!дпов1дала або була менте 0,05; О,С

■ 1 0,001 по таблиш Ст'юдента, р)зниця вважалася вдрог1дною.

РЕЗУЛЬТАТЕ.Д0СЛ1ДЖЕНБ

1. ХАРАКТЕРИСТИКА ЛРИШЩЕНЬ ДЛЯ В1ДГ0Д1ВЛ1 СВИНЕЙ. Примщення свинарников" в учбово-доел одному господарств

■ ССГ1, де проёодили поровняльн! дошидження нових та традищйни конструкц!й шдлог, побудован! за типовим проектом. Буд!вл

г одноповерхова, мае прямокутну форму роз„цром 12 х 65 м. Карка

буд!вл! цегляний, покриття даху-шиферне, стеля виконана .. ьашзобетонних плит. Примщення призначене для В1ДГ0Д1ВЛ

■ свиней а 60-добового в!ку до 1-року 1 вмщуе 700 гол!в свиней котр! утримуються в 87 групових станках (по 8 ГСШВ в кожному) Утримання безвигульне. Гноевидалення вд1йснюеться за допомого тракзпортера' ТСН-160, вентиляшя шахтова припливно-витяжна Св 1 тловий коефшент 1:14. Дримщення не опалюеться; середн температура в оезнне-зймовий период 13-15 °С, вееняно-лти 20-22°С.

2. Р03Р0БКА Н0В01 КОНСТРУКЦ!I П1ДЛОГИ НА 0СН0В1 ПРОЖСЛОВЛХ В1ДХ0ТГ1В ГУШВО-ГБЖ1ЧНЙХ ' ВЯР0Б1В СУМСЬКОГО ВО'ТУМОТЕХШКА".

2.1. Гумов! плити ДЛЯ покриття п|длог свинарських примщень, IX х$м1чний склад та технолог!я виготовлення I використання.

•3 «это» влаштування теплих 1 ппешчних шдлог

шмщэннях для утримання свиней разом з лращвникамн БО 'умотехш ка"(м.Суми) розроблена технология вигоговленння плит >зм!ром 1850x1175x20 ш (ТУ 38.6059-89^ До складу плит юдять так! компонента, як СКС-30АРКЫ-15, регенерат РОТ, с1рка :хн!чна, т!урам"Д", асбест, каол!н, вуглець техначяий, крейда, |др1бнена г ума та пг. Технолог! я виготовлення илит типова для тлотехшчних виробництв. /

В примщешп свинарсько! ферш учбово-досл!дного юподарства ССГ1 п!длоги на основ1 гумових плит влаштовувани I наведеною схемою:

- проф!лювали та унильнювали грунт з »давленою в аього

б 1нкою;

- грунт покривали шаром бетону (товадшою 10 см.) а рхвншчим шаром э цементно-шщаного розчину товщиною 2 си.-,

- в бетонну основу закладали просочен! антисептиком рев' ян 1 бруеи перес!чною а лощиною 50x60 ш;

- укладали г умор 1 ялити на вир^внюючий шар (через

доби теля виготовлення) та ф!ксували !х киферними двахаад з тикороз1йним покригтяы (РСГ БССР 434 , вбиваючи *ах у

онтован! в бетон дерев'ян! бруси з ройрахунку 30-35 хдашв на жну плиту. Для запоб^гання змщення гукзвих- плат вяагл1док 1х зтягнення та часткового набухання м!ж ними залипши прост!р вширшки 5-10 мм, який заповнювали цементнд-п!щаним рогчином : 2). Дерев*ян! (контрольно шдлоги влаштовували за андартною технолог ¿за

2.2. Пор!вняльна ощнка теплозахисних вдастивостей шдлог з гумовим покритгям та дерев'яних шдлог для1 свинарських ферм та комплекс!в.

Шдлога е единим конструктивним елементом примндення для римання С1ЛьеъкогосггодарсЪ; их - тварин, з котрим тварина эдить в безпосередн!й контакт. За даними С. Г.Пляшянка (1973) . эати тепла через шдлогу досягають 400 ккал/год на 1м2 т!ла арини. Поповнення втрачено"! енергп е причиною суттевото

1. Теплозахисн! властнвост1 п1длог р!зних тип!в

Найиенцвання Загальна Розрзхо- Загальний Коеф1ц1ент

канстрцкцй теплопро- ваиий кое- тер*1чнйй теплозасво

П1ДЛОГИ водн1сть ®1ц1ент оп!р кон- вния повер:

констрдк- теплоэас- стрдицИ н! пЦлогк

цП Шд- вобш'Я п!длоги. Вт/и2°С

логи, покрить, Вт/в2°С

Вт/и2-*С Вт/см2?С

1. Шдлбга з

гумовим

покриттяы 2.10 В..40 0,6223 29,1?

2. Дерев'яна

п!длога

(контроль) а 2,21 6,33 0,14В? 22,07

С^, , Вт/н2

15 30 45 60 75 90 105 120 явилини

Рис, 1. 1нтвнсивн1сть теплопогливання п1длог р!зних тип!)

1 - дерев'яна подлога;

2 - гИдлога з гцмовим покриттям.

1льшення витрати кормв на одиницю отримуемо1 продукт"1. ажаючи на це, детальному вивченню шдлягав показник (q), що рактеризуе теплев[ властивост! подлог:

Тп - Тп + 1 ч . -

Й1

q - тепловий пот ж, який проходить через шар конструкт 1 длоги (Вт/м2); Тп - температура верхньо* поверхш шару длоги (°С); Тп + 1 - температура нижньо! поверхш шару длоги (°С); Яп - тершчний ошр шару Ш длоги.

ЕкспериментальнI та розрахунков! дат щодо

спериментальних та контрольних шдлог наведен! в таблит 1 та сунку 1.

Сукупшеть експериментальних та розрахункових даних надала дстави охарактеризуваги шдлоги з гуыовим покриттям як теши: плопров1дн1СТь IX че перевшцуе 2,16 Вг/м2рС, тершчнмй ошр 6223 Вг/м2-сС, коефниент теплозасвоення 29,17 Ег/м2 0. ГЦ ж казники для контрольних (дерев'яних) шддрг дор1внювали 2,21 /м2-°С; 0,1487 Вт/м2-°С та 22,87 Бт/м£:':аС . в1дпов1дно. Таким ном, апробований наш новий тип , Шдлог для свгнарських имщень мае хорош! теллозахисш властивость що наближуються аналошчних показнитв, пригаманних контроль ним (дерев'яним) цлогам.

3.. ТОКСИКОЛОГ 1ЧНА ОЦ1НКА ГОЛ1МЕРШХ ШДЛОГ СВИНАРСЬКИХ ФЕРМ ТА КОМПЛЕКСIВ

3.1. Х1М1Чний анал1з токоичних речовин, шр вход'ять до складу поламерннх шдлог.

XIМ1чна природа гуми та полшерних композиций на основ1. ии обумовлюе характернеявищепов1льно1 м^грацп з гумових роб г в окремих компонент!!!, яким притаманн! токенчт 1 зргецш властивосш (Медрддь Л. 1. , 1967). Ввахаючи' на це, № досл1джеш токсиколог 1 чн) властивост! вивчавмнх плитних

«Концентрата > т!ураии"Д", иг/Л

Час з иоиенти виготовлеиня ПЛИ 1'них покрить,

, , Í0 20 30 40 30 60 (доби)

Рис» 2. Динаи1ка üírpaqii т1драму"Д" з плитних noKpílib,

Концентча^я

стирояц. мг/иЗ

0,30-

0,25- V

0,20- \

0.15 \

0.10-

0-

10 го 30 40 SO 60 70 80

Час з моменту влаитцвання плитних покрить примени! Фвры (доби)

Рис. 3, Дина«1ка вив1льнешш стиролд з плитних покрить.

•умових покрить марки ТУ 386059-39, розроблених кафедрою ¡агально! ннени ССГ1. Найб1льщ дадашшми в токсикологочному идношеши речовщаш, до входять'до -е^аду гумових локрит^ ¡я пдлог е т1урам"Д" та стирол. Т}урам"Д" - нелетюча органична зечоЕина, яка повально м^груе з гумових виробхв, причому ввидмсть М1граци вар!юе э задеююст! в}д технологи зиготовлення вказаних вироб^в та чаду 1 умов ексллуатацн. Гранично припустима концентрашя <ГЯЮ тчураму "Л" у вод) не повинна перевишувати О, Б мг/л. Тонковаровою хроматограф!ею на пластинах "ЗЛцГо1" (Чех1я)"доведено;, шр через 60-Д56 шсля виготовлення плитних покрить р»еен1> м^грацп т!ураму"Д" вмениуеться до беэпечного для эдоров'я тварин та навколмшього середовита р^вня (Рисунок 2).

1ншою токсичною складовою кшлон'еятою гумових локрить е лепеча орган!чна речовина - стирол, який негативно впливае на кровотворш органи, викликаг хвороби печшки т пригндчуе Л1яльн1сть ЦВС та активность яейкоцитгв (Медвш Л. I. Л96?}. Досл^джешш методом гавово-р! дшно'< хроматограф! 1 плитних покрить щодо динам над вивиьнення сткролу доказало, то П)сля 60-добового пров!трювання прим!щень, / всяких влаштоваш шдлоги нового типу, вкаэана речовина не виявлена,(Рисунок 3).

3.2. Саштарно-токсикологиш досл^джешжя шдлог з

пол!мерним покриттям.

Шдлоги в примщеннях для утримання свиней в . тагам, конструктивним елементом буд1вЛ1, що постШно зваходитьея шд вплимом руйн 1 вних фактор!в (коливання мператури та водогоега екскрементш та сеч) тварин, гарячих дезинфжуюдах раачимв, Р1зних вщц в випром! нень, тошр). Сукупн1стъ ян шазанмх факгор!В призводить до вивиьнення а гумових шдлог то&еичнях низьчомолекулярних речовин, яким притаманяа також , .адергеви, ембрютоксичш та тератогеннд влаетивоеть Це обумвило не0бх1дн!сть поглибленого вивчення токсиколог ¡мних па^)аметр1В

-16 -

П1ДЛ0Г з гумовим покриттям.

3.2.1. Вивчення шк1рно-резорбтивного та м!сцево подразнюючого впливу.

Вивчення шк1рно-резорбтивно1 дп водяних екстракт!в полшерного покриття ТУ 33.6059-89 проводили на б!лих мишах ( досл1дних 1 5 контрольних) за загальноприйнятою методико Анализ результат1в дослхду, що тривав 30 д!б, показ в ^сутнють негативного впливу вокяних екстракт!в з гумов покрить. Таким чином, вказаним водним екстрактам не притаман шк1рно-резорбтивна Д1я.

Доел!дження мюцевого подразнюючого впливу проводи методом ашпкацп подр!бнено-! 1 розтерточ гуми в х1мш чистому вазелиновому масл! на пшру крол1в (5 доел¡дних 1 контрольних). Досл1д проводили на протяз! 30 д1б. По закачен досл1ду на шк!р1 крол!в, яких поддавали впливу сумарн: компонента гумового покриття, 8М1н не зареестровано. В орган: та тканинах забитих доел 1 дних крол1в не в1дм!чено наявше патологоанатом!чних зм1н. Водн! екстракти не впливають також ] слизову оболонку ока крол\в (у досл!дних тварин В1дсутн1 яви подразнення оболонки).

3.2.2.' Вивчення ступеню токсичност! жшмерних покри' для тдлог свинарських прим!щень на бюдогтт об'ектах: !нфУзор!ях, рибках гупп!, швидкоростуч! водоростях, нас!нн! редиски та при згодовуванш зразк свиням та курям.

Випробування токсичност! водних екстракт!в з пол!мерно] покриття Смасо1зе в!дношення "гума: вода" дор!внювало 1:10) ! шфуэор!ях з х!мусу бугая показало, що явище пригн!чеи жигтежяльноси 1нфузор!й в1дм!чено лише шеля 30-60 хвилинно] контакту водного екстракту в розведенш 10~10. В усих шаг досл!джених розведеннях шфузорп залишались життвздатними • активними неэалеяшо В1д часу контакту.

В .-серп • експеримент)В не вегановлено негативно!

впливу водних екстракт!в з полшерних покрить (в разведениях Biд Ю-10 до 10"® на швидкоростуч! водорост! Laminaria (мореька капуста) незалежно в!д часу безпосереднього контакту.

HapeniTi, б i опроса екстрагачв з тшмерних покрить s використанням нас1ння редиски довела, що такий високочутливий до впливу токсичних речовин покаэник, як схожютьнасшня дещо знижувався Т1льки п(д впливом розведення 1:10 (65,4 % до контролю). При випробуванш ycix 1нших розведень схож!сть доелодного нас i ння була практична. 1дентична контролю. Бюлопчна проба на курях породи Легорн (9^-ти мюячного В1ку, живою масою 2-2,5 кг та ¡нтенсившстю яйцеп^Одуктивноста 65%) також довела В1дсутнють кл!н! чних в1дхилень як потенщйно можливих насл1ДК1В згодовування дослшим птахам подрЮнених шматочк!в гумових покрить (до- 5Z в!дсотк1в В1д загальжи маси добового рацюну). Випробування бюлопчно! активност i гумових покрить для п1дл0г на свинях проводили, вилоюючи досл1дним тваринам до 5 jiítpíb водного екстракту (вхдношення гума:вода дор1внювало 1:100; час екстракцИ 48 годин). Контрольн1 тварини одержували воду з "водопроводу. Спостереження вели на протяз i двох тижн1в. В процес1 досл1джень не зареестровано Н1яких ознак токсикозу у дослхдних тварин. Показники юиннчного стану досл!дних свиней совпадали ' в аналог 1чними показниками контрольних тварин.

3.2.3. Вивчення стi йкост 1 полшерних плитних покрить по в1дношенню до р^зних агресивних середовищ (сеча, редкий гн1й) та дезинфектатмв.

CiiftKiCTb плитних покрить по в!дношенню до агресивних середовищ оцлнювали за стущнню деструкцп та втрати вих!дних Í»í3hko-xímí4hhx властивостей в модельних експериментах, - що" полагали в витримт пластин з- вказаних покрить в робочих розчинах найбт.пьш уживаних дезинфекгант!в Одкого лугу, молочноч кислоти, формалшу, креолку), а також риких сумипах гною та сеч; свиней. Встановлено, що эа пpomixok часу 3, б i

мюящв ппастини з гумових покрить зазнали аначно! деструкцн зчдьки в креолш, пр вказуе на . опридатшсть дезинфектантiв дано1 xiMi4Hoi групи для обробки шдлог ново! конструкци. Ус! irfffli випробуван! деаинфектанти i piflKi cyMiini гною та ce4i свиней побитного впливу на властивост! плитних покрить не виявили.

3.2.4. Вивчення р!вня активност! жгатсд!яльност!

Шкрофлори на пологах ново! конструктi.

Досл1дження момивост! збереження або розмнозкення на поверхн! шдлог р!8них м!кроорган!вм!в мае великий практичний !нть;^с. 0ск1льки ryMOBi покриття складаються а велико! Kiлькост! орган!чних ! неоргашчних речовин, не виключена МОЖЛИВiСТЬ ПрИГШЧбННЯ НИМИ ЖИТТеД!ЯЛЬНОСТ1 MiKpOOpraHi3MiB. 3

метою детального вивчення цього питания нами проведена сер¡я експеримент1В по ошнщ mokuihbocti росту Е. coli (штам 0-78) та б!лого стаф!лококу (S. sрр) на гумових покриттях. Встановлено, ИР в перш! два Mjcaui шсля виготовлення на поверхн! гумових покрить е речовини, що протидяоть розмноженню кишково! палички та стаф!локок1 в. На третШ i наступи! м!сящ шсля виготовлення плитних покрить вони поступово втрачають властив!сть пригшчення жйттсд!яльн0сг1 мкрофлори.

3.2.5. Шказники м!крокл!мату в прим!щенн! для утримання

свиней з пол1мерним плитним покриттям.

Тепл! щдлоги з плитних покрить та добре утеплен! noKpiB4i дозволяюгь шдтримувати в примиценнях для утримання свиней аадовиьш aooririeHl4Hi умови (табл. 2).

При визначенш р!вня м!кробно1 забрудненост! пов!тря примщень для утримання свиней з шдлогою з пол!мерних плит не встановлено BiporijHoi разнит з р!внем забрудненост!, притаманним евинареьким применениям э контрольными (дерев'яними) niдлогами незалежно в!д пори року, вар!юючи в межах 43800-44200 м1кробних кл1тин (мк) на • мЗ (жовтень); 24180-25600 мк на мЗ (липень).

2. Показники м1крскл1мату свинарського при«1цения з п1длогон з плитних пол!нерних покрить за р!зних «етеороло-г!чних умов

Свинарник Зовн1>не пов!тря

Мкэдь Темпе- БЦнос- ¡¡вид- Вм1ст ВШст Темпе- В1ДНОС- Ввид-

ратура на воло- к1сть С02, НИЗ, ратура на воло- к1сть

1993- °С г1сть. руху г иг/л °С г!сть. руху

1994 рр. У. пов!т- г пов1т-

ря. ря.

и/сек М/С СИ

Листопад 16,8 57 0.171 0,197 0,023 -1Л 86 3,87

Грудень 15,8 73 0,205 0.203 0,026 -4,8 89 7,90

С1чень 13,1 78 0,198 0.177 0,016 -3,1 90 8,06

Литий 12,9 82 0,182 0,161 0,015 -3,3 82 6,45

Березень 13.4 79 0,191 0,160 0,020 -2,9 78 4,45'

Кв1тень 13,9 74 0,334 0.159 0,026 +2.8 63 5,62

Травень 16,7 75 0,265 0.213 0,019 +8,4 68 5,84.

3. КлШчн! показники свиней, цб утримувались в лрим1цен-нях, обладнаних пЦлогами з пол!иерним покриттям (Г) та дерев'яними (Д) п1длогаыи

Кл1н1чн1 показники 0с1нь Зима Ве< :на Я1то

Г Д Г Д Г Л Г Д

Температура

т1ла, °С 38.7 38.9 38,3 38,2 38,5 38,2 38,5 38,4

Пульс,

удар1в/хв 68 68 65 67 66 67 70 71

Частота

дихання, на хв. 1 20 19 16 17 17 18 23 22

3.2.6. Клпико-ф1з!олог1чш показники свиней, др утримувалиеъ на шдлогах з полшерним покриттям. •

Досл1дження по визначенню ф131олог!чного стану свиней проводили на тваринах, шр знаходшшсь на в1дгод1вл!, масою 70-80 кг, i утримувалиоь в примЩеинях, обладнавих шдлогами в полшерним покриттям (досл1д) та дерев*яними шдлогами (контроль).

Деяк1 кл!Шчн! показники досл!дних та контрольних свиней наведен! в таблиц! 3.

Bi рог ¡дно! р!{5ниц! Mi« клшичними показниками досл1дних та контрольних свиней не виявлено.

BioxiMi4Hi показники KpoBi вивчали на 6-м1сячних свинях (5 -досл!дн1; 5 - контрольн!). Реаультати наведен! в таблиц! 4.

Коливання показник! в лейкоцитарно i формулине виходило sa меж! ф!з i олог i чно1 норми i було приблизно рднакове в ycix трупах тварин( Таблица 5).

Таким чином, виходячи з ан-шву результат, наведених в таблицях З-б, можна зробити обгрунтований висновок про те, що утримання свиней на шдлогах в полшерним покриттям негативно не впливае на 6ioxiMiчш та ф1310Л0Г1ЧН! показники тварин.

3.2.7. Анализ показник!в аахворюваностi, збереженост1 та продуктивности свиней, що утримувались на

подлогах HOBOi. конструкц! i.

Анал1з показник! в захворюваность . збереженост! та продуктивномi свиней за умов утримання ix на резких типах шдлог проводили за результатами спостережень за 4-м!сячними

niДСВИЧКаМИ (100 ДОСЛ1ДНИХ i 100 КОНТРОЛЬНИХ). УМОВИ Г0Д!ВЛ1 i умови утримання ¿дентичн! (за винятком типу шдлог - досл!дш-тварини утримувались на шдлогах новох конетрукцп, контроль»i.

на дерев'яних). Одержан! даш евщчать' про те, що середньодобовий прирют свиней, як! утримувались на шдлогах 8

4. Б1ох1м1чн1 показнини сироваткн кров! свиней. во утрииувались в прииЦеннях, обладнаних п!длогами з пол!мернии покриттям та дерев'яними пЦлогаии

Тип п!длоги

Вм1ст в 3 гумовии покриттян Дерев'яна

сироватц! (ДОСЛ1Д) (контроль)

кров! 1 2 3 4 5 1 2 3 4 5

Загальний

бглок 7.50 7,48 7,50 7,50 7,48 -7,50. 7,50 7,50 7,50 7,50

Йльбци1ни 37,1 37,3 37,2 37,3 37,2 37.3;:37,2 37.2 37,2 37,0

Глобул1ни

«г 17.1 17,2 17,1 17,0 17,2 17,2 17.1 17,3 17,2 17,2

У* 15,9 16,0 16,1 16,0 15,8 15.9 16,1 16,1 16,0 16,0

У 23,3 23,2 23,2 23,, 1 23,0 23,0 23.0 23,1 23,0 23,0

йльбрпново

глобул!но-

вий коеф1ц1 -

ент 0,51 0,52 0,51 0,54 0,53 0,58 0,52 0.54 0,51 0,51

5. Гематолог 1чн1 показники .кров!, ¿виней, .

утриыувались в прнм1ценнях, обладнаних п1длогани з пол1мернин покриттям та дерев'янишг налогами

Типи п!длог Гекогло-б!н .7. Еритро- цити, илн/мм3 Яейко- цити, ТИС/И1? Кислотна см-н!сть, иг/7. Каль-ц!й мг/7. Неорга-н!чний фосфор, иг П Каротин ыг/Х

3 пол!мерины

покриттям

(досл!д) 10,2 7,9 8.1 560 11,6 4,89

Дерев'яна

(контроль) 10,6 7,8 7,9 548 11,8 4,71

гумовим покриттям. складав 402 г. (контроль 414 г.). Витрати корм!в на 1 кг приросту в досд!дшй груш тварин складали 5,63 кормових одиниць, ир на 0,1 % нижче за контроль. За пер¡од проведения Д0СЛ1Д1В вбережен!сть поголов'я дослодно-! групи свиней складала 98%. . Два шдсвинки були вимушено забит 1 через асептичний перитошт. В контрольна груш вимушено забил 12 голов. Годовш чинники - травматизм, пошкодження суглобов конЩвок - 8 гол 1в; ресшраторн! хвороби - 2 голови та ентерит - 1 голова. Шдвищений ровенъ травматизму обумовлений низькою якют» дерев'яно1"Шдлоги, наявнютю троадин, вибо!н, вологих, частково загншшх ?а слизьких диянок.

Таким даном, з проведених досл1джеяь видно, що

3

використання нових конструкщйних елемент1в з полшерних плит для влаштування шдлог в свинарських примщеннях дозволило атворити б!льш комфортно умови для тварин, шдвищити '¡х продуктившсть ( збережешсть, а також суттево знизити ровень травматизму Та аахворюваносл свиней.

4. ВЕТЕРИНАРНО-САН1Т АРНА [ ГШвШЧНА ОДГНКА П1ДЛ0Г Р13НИХ ТШ1В ДЛЯ ПРИШШ£НЬ СВИНАРСЬКИХ ФЕРМ ТА . КОМПЛЕКС I В. '

Температура поверхш пол1мернйх 1 дерев'яних покрить для Шдлог свинарських примЩень.

ЗоошшеШчними дослодаквннями, лроведеними в пришщенш для {ЦДГ0Д1вл1 свиней в р!зш пори року, встановлено, що за свочми теплозахисними якостями вони не поступаються дерев'яним. Так, температура поверхш шдлоги з полшерних плит водразу Шсля вставания тварини ваимку складала 22,8 °С, через годину цей показник знижувався лише до 21.8 °С, або на 1,8 °С. А»адопчно показники для дерев'янш шдяоги (контроль) складали 23,??, 22,1 о 1.6"С. В1ДП0В1ДН0. Вштку темиерайгура поверхш Шдлоги э гсокрмттям в полшерних плит не иере&ищувада 24,5 (водразу шсля вставания тварини); 22574С (через годину Шсля

вставания), або 22,3 °С для дерев'яно1 подлоги (контроль),

В1ДПОВ1ДНО.

При визначенш !нтенсивност! теплопоглинання р!эних тип»в шдлог встановлено, що шдлоги в пол!мерним покриттям порцияно в дерев'яними нагр;вались б 1льш р!вном!рно, без эвачних коливань температуря. Так, подлоги в пол!мерним покриттям через 1 хвилину шсля того, як тварина лягла, мали температуру ЙО,7, а через годину 22,5 °С. Аналопчн! показники для дерев' яник п1длог - 21,2

®С 1 23,0°С, в!дпов!Дно. Одержан! в дих с|р1ях експеримент даш довели, що новий тип шдлог для свинарських примщень аа показниками ттеисивиосп теплопоглинання 1 теплопров1 дност! практично не в1др1зняеться в1д контрольних дерев'яних Шдлог.

Нов1 покриття для шдлог не впливають негативно на судинну реакшю шк!ри тварин 1 на ¡нтенсившсть теплов!ддач! орган1зму. Суттево! р1знищ мик температурою поверхн! шк!ри свиней, щр утримувались на досл!дних ! контрольних шдлогах, Не виявлено.

На прогяз1 всього пер1оду спостережень у досл!дних тварин -не зареестровано лмпадшв захворювань к!йщвок.

Зроблеш висновки шрдо ступеню"юрсткостГ' та комфортност1 шдлог э пол!мерним покриттям. Проведений хронометраж добового режиму свиней* яких утримували на досл!дних 1 контрольних шдлогах. Показано, що час лежайня свиней на Шдлогах з пол!мерним покриттям складав 846 хв. (61,8%), стояния 5"0 хв. (37,9%); на дерев'яшй Шдлоз! 744 хв. (51,62) та 695 хв. (48,2%), В1ДП0В1ДН0.

5. ЕКОНОШЧНА 0Ц1НКА ОДЕРШШ РЕЗУЛЬТАТ 1В.

Теоретичною шдставою для проведения розрахунк!в були дослхджвння С. I. Шященка ! А. Г. -Залиг!на (1972,1682), а такол висновки коми!! БЙД1Г1МГ шрдо д0вг0в1чн0ст1 шдлог а пол!мерних плит, що експлуатуеались в тваринництв! (в