Автореферат и диссертация по ветеринарии (16.00.06) на тему:Усовершенствование методов ветеринарно-санитарного контроля сырья и кормов животного происхождения

АВТОРЕФЕРАТ
Усовершенствование методов ветеринарно-санитарного контроля сырья и кормов животного происхождения - тема автореферата по ветеринарии
Левковский, Иван Владимирович Киев 1995 г.
Ученая степень
кандидата ветеринарных наук
ВАК РФ
16.00.06
 
 

Автореферат диссертации по ветеринарии на тему Усовершенствование методов ветеринарно-санитарного контроля сырья и кормов животного происхождения

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ЇКСТШУТ ВЕТЕРИНАРНОЇ ЭДИЦШ

fía правах рукопису ЖЕКІВСЬКИЙ 2ВАН ВОЛОДИМИРОВИЧ ’

УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДІВ ‘ВЕШИМРНСМІЛНІТАРНОГО КОНТРОЛЮ СИРОВИНИ ТА КОРМІВ ТВАРИННОГО ПОХОДтилНШ

16.00.05.-ветеринарна санітарія, ветеринарно-санітарна експертиза і гігієна переробки продукті» тваринництва

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата ‘взтеринартех ішук

Робота виконана на кафедрі і* ікро біології та технології переробки Вінницького державного с/г інституту і військовій лабораторії Прикарпатського військового округу.

Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор , Влаоекко В.В. '

Офіційні опоненти: доктор ветеринарних иаук, професор ХоиенкоВ.1.

кандидат ветеринарних наук Колос Ю.О.

. Провідна органіаація: Одеський державний сільскогосподарський 1

інститут

Захист дисертації-відбудеться *' /И 11 ^ 1995 р. ¿>/<£

. годин па засіданні Вченої ради інституту ветеринарної иедицини УЛАН /и.Київ, вул. Донецька, ЗО.

З дисертацією иохна ознайомитись в бібліотеці інституту ветеринарної иедицини УЛЛН м.Хиїв.

Автореферат розіслшіин ", 1993 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат . ветеринарних наук

Розвиток тваринництва і перехід на ринкові відносини в Україні піднімає'проблему високоякісної переробки тваринної сировини та утилізації трупів, випуску якісних кормів тваринного походжання. .

Між тим, у зв’язку з енергетичною кризою в сільському господарстві, почали різко проявлятись численні фактори, які мають негативний вплив на якість кормів тваринного походження, несвоєчасне транспортування сировини тваринного походження та трупів тварин на утильзаводи, що сприяє порушенню санітарно-гігієничних умов технології переробки їх, а також дає змогу забрудненню мікрофлоро» кормів тваринного походження. . •

А тому в даний час особливої актуальності набувають питання ветеринарно-санітарного контролю кормів тваринного походження, в лабораторіях переробних підприємств. . ■

Між тим, методи вереринарно-санітар^ого контролю якості , кормів тваринного походження ще в недосконалим:!, трудомісткими і такими що вимагають тривалого часу для бактеріологічних дослід-Я8ПЬ. Однією із' основних експресних ланок профілактики особливо небеспечних захзортат шодігня е удосконалення бактеріологічних досліджень з індентафікації спороутворюючих аеробних бактерія -зід збудника екбіркя. ■ . , - .

Навіть, зважаючи на багаточисельні публікації зарубіжних і вітчизняних вчених /Д.М.Тетерник,. Н.О.Агадданов,1937; В.М.Са-довзький, 1941; В.Н.Лебедзп, 1969; Н.Г.Іпатенко,і9б9; З.Л.Черкас-ський з співав?., 1968; Х.Х.Абдулін з співавт.,1971,1373; В.В.Вла-сенко 1974, 1986 і ін./, проблема ідентифікації збудника сибірки залишається багатоетапноа і трудомісткою робото».

В зв’язку з вище зазначеним, розробка прискорених методів індентифікації збудника сибірки в сировині та корках тваринного походкекня має особливу теоретичну актуальність і велике практичне значення. - - , '

. . Дана робота є розділом комплексної теми Міністерства оборони 8.14 "Вдосконалення методів,ветеринарно-санітарної експертизи м’са, молока, яєць та інших продуктів тваринництва".

Мета і з а в д а н н я д о с л і.д я е н ь. Метою' даної роботи стало удосконалення ветеринарно-санітарної експертизи сировини та кормів тваринного походження в умовах.виробничих лабораторій з розв’язанням таких задач:

1. Вивчення порівняльних якостей поживних середовищ при визначенні ферментативних властивостей мікроорганізмів.

2. Удосконалити методи бактеріологічного дослідження сировини та кормів тваринного походження на наявність патогенних спороутво-рюючих аеробних бактерій.

3. Розробити і науково обгрунтувати прискоренний метод виділення вірулентного збудника сибірки в первинних бактеріологічних посівах при ветеринарно-санітарній експертизі сировини і кормів тваринного походження.

Н«.у к о в а новизна роботи. Вперше розроблено і запропоновано в црактику сухе поживне середовище СОМ для визначення ферментативної активності мікроорганізмів в сировині та. кормах тваринного походження.

Удосконалено сухе поживне середовище СОМ і розроблено прискоренний метод виділення патогених спороутворюючих аеробних бактерій для бактеріологічних досліджень сировини та кормів тваринного походження.

Вперше розроблено і запропоновано метод прискоренного виділення вірулентного збудника сибірки при ветеринарно-санітарній експертизі сировини та кормів тваринного походження.

Апробація роботи. Матеріали дисертації були повідомлені і одержали позитивну оцінку на:

- конференції ветеринарних фахівців Прикарпатського військового округу / м.Львів, 1968/;

- семінарах офіцерів військово-ветеринарної служби Прикарпатського військового округу / м.Львів,1988,1989,1990,1991/;

- конференції головних фахівців військових радгоспів Европей-ської частини СРСР / м.Львів, 1988/;

- конференції вчених і аспірантів Вінницького державного сіль ськогосподарського інституту честь ІО-річчя зоотехнічного факультету / м.Вінниця, 1984/.- .

Публікації. Матеріали дисертації викладені в двох Рекомендаціях, трьох наукових статтях і у двох раціоналізаторських пропозиціях. •

0 б'! е м і структура роботи. Дисертація викладена на І40-ах сторінках машинопису і складається з загальної характеристики роботи, огляду літератури, власних досліджень, обговорення одержаних результатів, списку літератури і додатків. Робота ілвстрована 32 таблицями. Список літератури включає 210 джерел, в тему числі 43 іноземних авторів. ■

- з -

Матеріали і методики досліджень. Дослідження проводились в Вінницькому сільскогосподарському інституті, в ветеринарній лабораторії Прикарпатського військового округу, військових радгоспах "Львівський". Львівської обл., "Вінницький" Вінницької обл., "Хмельницький" Хмельницької обл., а також Нестерівському сан-утильзаводі.

Дослідження кормів тваринного походження проводили згідно ГОСТ 17536-82 і. 17681-62.

При визначенні бактеріального забруднення м'ясокісткової муки керувались методами, викладеними в ГОСТ 25311-82 "Мука кормова тваринного походження. Методи бактеріологічного аналізу", Правилах бактеріологічного аналізу кормів" /1975/, а також в книзі "Лабораторні дослідження в ветеринарії" під редакцією В.Я.Антонова і П.Н.Блинова /1971/.

При проведені родової і видової індентифікації аеробних бацил, вивчали культурально-біохімічні властивості і проводили біологічні дослідження на білих мишах і кроликах.

Виявлення капсули збудника сибірки проводили фарбуванням мазків за методом Гімза і Ольта. '

Запропоновані середовища для виділення і індентифікації спороутворюючих аеробних бактерій досліджували за допомогою тест-атомів мікроорганізмів і контрольних поживних середовищ, що показані в таблиці $ І.

Назва тест-штамів иікрорганізмів які використовувались в дослідах

№№ ! пп !

Назва мікрорганізмів

Звідки одержані

1. $-£р4. ли'ге.иЗ 209Р ДІСК ім.Тарасевича

2. узг&гт'&б/г'з 1623 ДІСК ім.Тарасевича

3. Е- Н-І2 ДІСК ім.Тарасевича

4. В- &е.ге.(ґ£ ( шт.24 ВДНКІ м.Москва

5. Ц-7І /Цепковського/ ВДННІ м.Москва

6. ¿5 - ? ' шт.720 . ДІСК ім.Тарасевича

7. # Мбгі*0е0>'е/<У шт.1228 ДІСК ім.Тарасевича

8. 6■ ме$ек?е>1'<и<’$ от.96 ДІСК ім.Тарасевича

9. В.рзесгб’каи.іЬбе/з щт.98~І ДІСК ім.Тарасевича

XL ... ' 2 ! 3

Ю. Сі. ргі/?г'и£е и $ ( II. zÁpZeicte. Scsr'jB Музейний штаи фузейний штац

РЕЗУЛЬТАТИ- ДОСЛШ'ЕКЬ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ

і; Вивчення порівняльних властивостей позивних сородовкщ при означенні- фєрцентативних властивостей u ікро орган і зчів при санітарній оцінці кориів тваринного походження. . .

В мікробіологічній практиці в якості поживного середовища ви--користовувть стерильне молоко, яке вахко зберігати, а підготовка до дослідхень проходить на протязі 3-5 діб. .

’ Наші вирішувались, питання закіпи стерильного иолока на економічно вигідне сухе обезкирене молоко /СОІ!/ в виробництві позивних середовищ. '

Результати даслідкень наведені в таблиці 2.

■у виробничих уиовах наші дослідження підтвердились в ветеринарних закладах Прикарпатського військового округу. Протягай 3 років це середовище впроваджено в практику. ‘

В результаті виробничих випробувань встановлена нокліізість і показана доцільність виготовленая понивного середовища з 0)11 з концеї трації 10-12 % і скорочує період дослідхень при визначенні ' £І. ра г/гги^ги # в кормах тваринного походвеиня.

2. Розробка поливного середовища для визначення протеолітичної активності-иікроорганізиів прц ветеринарпо-огші-' тарніп оцінці кориів тваринного походіекші.

Для визначення оптимальної концентрації СОМ, яке спрцяз poesy і розвитку ііінроорганізиіві а також визначення протаолі'ччної с ноот* використовували тест штами Л- QH-{/ít<ae/g /цешювоького/, /СТИ/, S¿p¿. actіе«е ¿OS?, £. <и>Єг' K-I2. ,

. Протеолітичну активність' мікроорганізмів визначали по наявності навколо колоній.прозорої зогш в поацвшк середовищах, яка утворювалась в результаті виділення мікроорганізмами фериеига протеази.

Дослідне середовище готували в концентрації 1-9^ СОН. Для контролю готували иодачннй агар Ейкиана.

Результати визначеная чутливості стерильного долока і середояща ООМ в залегшомї від коацзаграції

ї

Назва середо вища і { концентрація СОЙ | І

К-сті» !___;____________£-Є-З.Ж_Д-Ь„?..а.2_и.,___________________________

зішро-'Л&6.Ф--гСС Е. О-о є: (+) \(1 р;-/и и^сяі (+і! Кан^рол(, ¿-]

*я«т. !АбСОЛСЇ " V "7. ГїбоолїтТГ І Абсолют ! Ц

ваяь часло • ^ 1 число ! И± 1 число !а± число “±

ЗнекЕфенз стерильне молоко /контроль/ 20 20 . 6 10020 ' 20 "її ІООіР • 10 “І 9,5*39,8 20 100^0

СШ, ІО£-яа колцзнтрг- ДІЯ 20 20 Г юо^р г 100+0 ¥ ІООіО 20 ЇГ ІООіР

СОН, І2$-яа концентрація ао • аз в~ . ІС0+ 0 Iа , ІООіР ч- 100^3 20 5" 100*0

£Ш, І^-на концентрація 20 20 Б~ 100+0 Iі ІООіО 20 Г* ІОО+р Р ІООіР

і

і

Дриаігяа: Г.- іїра зксіві і термостатній витримці 24-48 год. гверт&яяя середовища А/, без заіи /-/

2;1 Чиоехьпш: - позитивні результати, а зпаиеалик - на якій день отртаааля рзаулагаг

'-Дослідженими встановлено, що вакцинний штам збудника сибірки і кишечна паличка на відміну від стафілококів протеолітичних ферментів не ВІДІЛЛЮТЬ. . ■

Специфічність і чутливість дослідного середовища з концентрацією СШ 1-3% були ідентичними з контрольним середовищем Ейкмана.

Використання методу визначення ферменту протеази за допомогою ССМ-Дг&роЕого середовища виявилось більш простим та економічним.

Но дивлячись на високу специфічність мікробна протеаза не являється основним тестом ідентифікації мікроорганізмів, що викликає необхідність подальших пошуків метода диференціації бактерій.

3. Удосконалення ветеринарно-санітарних досліджень сировини та кормів тваринного доходження на наявність спороутзорюачих патогенних бактерій

Аеробні спороутворюючі бактерії складають велику групу мікроорганізмів. Вони, широко розповсюджені і ¡приймають участь в різних біологічних процесах в природі. '

Серед цієї групи бактерія існують патогенні для людини і тварини - В.ви^Ьілсг s і В. сегег/f, індентифікація яких має велике значення при ветеринарно-санітарній експертизі сировини та кормів тваринного походження. , .

При вивченні впливу концентрації СОМ в поживному середовищі на ріст і розвиток аеробних бацил ми використовували штами бактерій В. <wMe*>cr-g /Ценковськогс/, В. eetc 24, В. 5*0720,

В./ sen/esr'ci/f XZnB, /СТИ/. -

В дослідному середовищі поживною основою слуясио сухий, поживний агар, стимулятором росту - СОМ, інгібітором супутньог мікрофлори - хлористий натрій. Контролем г м’ясо-пептонний агар / за загальноприйнятою методикою/.

Встановлено, що в дослідноцу середовищі з ионцетййційо 5-9$ хлористого натрія наступає інгібірувашш всіх тест-штамів мікроорганізмів за виюшченням В.au-fhacj'f /Цегасовоького/, і В. eeztuf . . .

Таким чином, добавка в' дослідне середовище хлористого натрія-лк інгібітора росту, о концентрації доцуокае ріст тільки В. <2W/ -гйес'-i /Ценковського/ і' В.неши# , тобто патогеїшік штшів спороутворюачих аеробних бактерій. '

4. Практичне використання сухого 0011 - сольово-агарового середовища при ветеринарно-санітарній експертизі .

■ кормів тваринного походхання .

Пхвяя лабораторних досліджень к&іш були, проведені виробничі випробування дослідного середовища, ари ветеринарно-санітарній експертизі кориів тваринного походження. досліджено 360 проб м"ясо-кісткового борошна. Проба готувала для дослідаень по загальноприйнятій методиці, тобто и" ясо -кісткову муху розводили фізіологічним розчином 1:10 з послідуочіи'діленкяа на дві рівні частини. Перлу частину підігрівали до 80°С протягои-20 хв. і висівані на н"ясо-пепто нний агар, а другу частішу без термічної обробки висівали на дослідне середовища.

Результати дослідаень наведені в таблиці 3.

При шьоцу яаил встановлено; що на контрольдому середовищі було виділено із 360 проб 17 культур В. eeze.tr $ , тоді як на

дослідному середовищі *. 48, що в 2,8 раза більса. до того х,- на контрольному середовищі допускався ріст- не патогенних аеробів спо-роутвервючих. Це затримує-виділення патогенних аеробних бактерій, д на доскідкоиу середовищі ці спороутворовчі аероби інгібіруаться. Вірулентних збудників сйоірки при досдідіеийі не виявлено. Таким чином, по загальноприйнятому методу виділено не¡те культур патогенних спороутворшчих аеробних бактерій. Проведена термічна обробка проб, ж а привела до знищення вегетативних (Jopu спороутао рвачіх бактерій-, ,

, В результаті досліджень каии запропоновано середовища, яке доззоляи в перзккиих бактеріологічних посівах виділяти патогенаї’ спороутворввчі аеробні бактерії; ■

% розробка елективного середовища для диференціившшя В. о-н-і¿tfíoj'-? і В. cezc-erf при ветеринарно-санітарній експерту^і о провини і кормів тваринного-. походхенпя, ' . ■ . . .

для проведення бактеріологічних досліджень різних проб, з • використанням пропонуючого середовища, не дао можливості по характеру роту колоній диференціювати Б. o.ú-íAfOCf-} від в.

В зв"язку з ции виникла необхідність у розробці модифікованого середовища, яке дозволило б диференціювати колонії і 3. . Створввчи середовище, ші використовували з якості

пояивної основи сухий позивпкн агар, стииулятоїхш росту пептон

Тайяиця 8

Резуакгаги »вторквфяо-санітараої.оцівкн корихр, тіаркввого походження пра патогеялих спороутвормчнх аеробних бактерій

' ! ! Результаїв досліджень

• 1 Загальнопркяпятня кєїод '! залрояоповалий метод

Назва господарств {досд|д 1 _______/коятродь/___________._______________________________

¡жувакаї! . 1 ! іяиі спо-1 І . !іниі спо-

проб В-Аиібгі}* $. еягаіг? роугворг>-!5.Лл'/*г,<3 - /3-Сі ге. ^ Іроугворв-! ! є*)} І ! пчі аеро-! е.у$ І !вчх аеро

_________- - ■ _____________________ би .__________________________________! би

___________ <________ік-сть! % ! к-сть! % І к-сть!£ і к-сть; % !к-сть! % Ік-стьі %

Військовий радгосп "ВІННИЦЬКИЙ ■ ; 152. - - 5 3,28 18 11,8 - ' 15 9,86

Військовий радгосп "Хиельзнцький" 127 - - 5 3,93 22 17,32 - - • 16 12,6

Військовий радгосп "Львівський • 81 - - 7 8 64 ІЗ 16,1 - - 17 21,0

Всього 360 - - 17 4,72 53 1^,7 - - 46 13,3

*

і СОМ, як інгібітор росту - хлористий натрій, а для диференціювання колонів:, додатково ввели лактозу і фуксин 1:10 иа 10# розчині, сірчанокислого натрію о дозі 0,5 на 100 мл поживного середовища.

- Виявилось, що під час росту £. се ге ц-% використовує лактозу, змінює pH и кислу сторону і колонії набувають червоного кольору, а колонії &.йн-С/иас/'л мають блідо-матовий кйлір, що в явною і стійкою диференціальною ознакою.

6. Практичне випробовування дослідного середовища для поискареиаого визначення бацил сибірки та восковид-нмх бацил при ветеринарно-санітарній експертизі кормів

•Практична апробація запропонованого середовища проведена ка 60 пробах контещнованих кормів, ЗО білих кашах з використанням тест-атаміз /Ценковського/, сибірковій епізоотичний

юта« ла/4е-оеґі , а такок £- e-ez.ec/f шт.24. Контрольним серо-

довиг.еи служив м’ясо-гіаптонний агар. .

Лабораторних .тварин зарахували за загальноприйнятою методикою. Після розтину загиблих, або забитих тварин, робили мазки для визначення капсули і проводили посіли з паренхіматозних органів на дослідне та контрольне середовище.

Іидентифікацію мікроорганізмів продили за загальноприйнятою схемою.

Отримані результати показали, що на дослідно^ середовищі буз ріст тільки капсульного штаму £ «<;////?***>/Ценковського/.

Лабораторні дослідження йоржів иангшлінованих Л /Ценковемсого/, /З- елггаі. , £. е<£>іУ > ${¿,1 аигли# і пока-» зало, що на контрольної^ середовищі лише характерний ріст З.аи-б4-іасг'-з /матові колонії/ і 6. е-егяиз /червоні колонії/.

Матеріали апробації показали, що запропоноване нами поживне середовище прискорив виділення капсульних сибіроязвених штамів без використання лабораторних тварин.

Дальніиі свої дослідження ші спрянували на розробку'поливного середовища, яка б допускало ріст тільки вірулентних /капсульних/ бацил сибірки, що дозволяло б за короткий сермін діагностувати вірулентного збудника сибірки. • ,

7. Розробка прискорені« штодів санітарш-бшсторіоло-гічної оцінки сирошптп, цо поступає на 'санутильзавод

На підприємства, які виробляють корун тваринногй походження, поступають трупи тварин, що загицули з різних причин. Особливо небезпечніш являється то, що сибірка мояо протікати в атипічній

і труті таких тварин молуть поступити для переробки на мксокіоткове борошно. Де випиває необхідність ретельної і якісної ветеринарно-санітарної оцінки сировини.

В зв’язку з чим ми провели пошук х розробку елективного сєре-довица для визначення вірулентного збудника сибірки. Як поживну основу ми вибрали сухий агар, стимулятором росту - пептон і СОМ, а інгібітором мікрофлори - хлористий натрій і препарат ВЛ-2.

За результатами досліджень ми розробили рецепт елективного . середовюца в відношенні /о,а-н€/гг&с.-'^ /вірулентного штаму/.

6. Результати досліджень по вивченню елективних властивостей поаквнооо середовища в залежності від концентрації інгібірующої речовини

При відпрацюванні рецепта інгредієнтів поживного середовища використовували тест-штами мікроорганізмів: /5.^///<"<? cj У /Ценковсь-кого/, fi.üxf/ttGct'i /СТИ/ шт.55,-S /erár'/^’S шт.720,

/З- ссыо -і шт.24, ¿.fHeseif'Seb'tui тЛ22&¡в/ізеї'Ж&иьм&'Л 98-1,

£• t0et' -12. .

Контрольним середовищем в кожною досліді слугував м’лсопеп-тонний аг'ар виготовлений за загальноприйнятою методикой. Дослідне поливне середовище готували з препаратом БЛ-2 /0,5-3%/. Посіви в;ї-тринуваягн в термостаті при 37°С протягом 24-48 год. Результати показали, і)о на дослідному середовищі, з концентрацією препарату ВЯ-2 2-3% ріс'г проявляв лише mmS ü-u^Tác^'f /Ценковського/, а ріст всіх іншос штамів мікроорганізмів, що використані в досліді був відсутній. На контрольному середовищі спостерігався ріст всіх штамів в МОЙ випадках. •

9, Випробовування елективних властивостей дослідного середовища при проведенні ветеринарно-санітарної експертизи кормів тваринного походження.

При випробовуванні елективних властивостей запропонованого поживного середовища використовували тест-итачи мікроорганізмів

/Ценковського/» /Zl’/J, та антракоїдк.

Результати досліджень чутливості і елективних властивостей дослідного -іа контрольного середовищ, пр:і використанні тест-штамів мікроорганізмів свідчать, що через 24 годинного термосгатувакня при 37°С на контрольному середовищі спостерігається добрий ріст всіх культур, тоді як на запропонованому нами середовищі ріст мікроорганізмів був відсутній, за викладанням капсульного шталту .

¿.вх'/ігоо'ї /Цегасовського/. Результати досліджень підтверджені актом атестації. сухого елективного середовища, яке призначене для ідентифікації вірулентного гагаму£ ¿>ч/6?ас/'е.

Мікроскопія мазків із колоній дослідного середовища показала наявність капсули в мікроорганізмах <3.

Таким чином, застосування запропонованого середовища дозволяє одержати а первинних посівах ріст вірулентного итама збудника сибірки

10. Апробація елективного середовища ггои ветеринарно-санітарній експертизі сировини, що*надійшла на санутильзавод

Після позитивних результатів лабораторних досліджень, наші було виготовлене сухе елективне покивне середовище з метоп його застосування при ветеринарно-санітарній експертизі сировини, яка надійшла на НестерівсьниіЯ санутильзавод.

Ветеринарно-санітарний стан сировини ііи визначали за органолеїт чшвш показниками, бактеріальні дослідження проводили при необхідності.. Всього було відібрано 150 проб від трупів тварин, які надійшла.. ка санутильзавод. ,

При ветеринарно-саніаарній експертизі сировіши для виготовлення и’ксо-кісткового боропіна було виявлено: пневмонія /гнійна і лобулярнг а 70 випадках, захворювання ищукково-кшкового тракту - 60, переродження печінки різних ступенів - ЗО випадків.

Вище вказані патологічні зміни спричинили необхідність проведення бактеріологічного дослідження сировини.

В результаті були виділені: сальмонели у ЗО випадках, кишкова паличка /гемолітична/ в 60 випадків, стафілококи патогенні - ЮІ, сибіркоподібні мікроорганізми в 43 випадках.

Бактеріологічні дослідження проводили за загальноприйнятою методико», а при підозрілому рості колоній на ¡культури сибірки, проводили ідентифікацій згідно існуючих методик і висівали паралельно на запропоноване поливне середовище, крім того ставили біогіробу на лабораторних тваринах /білих мишах і кроликах/. .

Б результаті досліджень встановлено, що а'43 культур-позитивну реакцію прецїшітації дало «25, перлине намисто - 7, лецитиназна активність - 20, розрідження "елатини - 43, ріст на середовищі Ендо з добавкою пептока - 25, з них червоні колонії - 20, без кольору-.5, позитивна окраска за Імамом - 43, спороутворення - 43, ферментація крохмаля ~ 5, ггапзулоутпореггня ка середовищі ДКІ та і и і/'/і'О ~ відсутнє, ріст на елективно^ середовищі - відсутній.

Біопроба на білих мишах і кроликах по виявлена вирулентного встану була відсмною.

Таким чином, результат досліджень вкаае на те, що запропоноване середовище може бути застосовано для виявлення вірулентного штаму В ?а<и'3.

Контамінація корків тваринного походження /м'сокісткового борошна/ сумішшю культур гйс/'-Ц /Цзнковського/й.&п-Сбг&а'і

/СТИ/ /¡>.Ои-{/іті>а’-з ит.55, 2х бактеріологічне дослідження на запропонованому середовищі показали, що на м'ясолептонному агарі проявляють свій ріст всі культури, які взяли б дослід, а на дослідному середовищі проростають тільки капсульні штами сибірки, що підтверджує елективні властивості поживного середовища.

Апробація поживного середовища була проведена в Чернівецькому гарнізоні на виглушено забитій хворій великій рогатій худобі, і при иисіїїі матеріалу ка середовище, після 24 годинного термостату-вання одержали ріст характерних колоній для збудника сибірки, а мазки зроблені з вирощеної культури підтвердили наявність капсули $ ви(/гг<асе'£, .. .

Класичним дослідженням був підтвердаенний діагноз - сибірка, як на поливних середовищах, так і біологічною пробою на кроликах.

Таким чином, апробація запропонованого поживного середовища підтвердила його елективні властивості до вірулентного штаму збудника сибірки.

ВИСНОВКИ

. І. Запропоноване наш удосконалене поживне середовище для визначення ферментативної активності мікроорганізмів з введенням в нього СОЙ е ефективним і еконоиічновигідкш, дав змогу для проведення роботи навіть в польових умовах.

&. Розроблений метбд виділення і кількісного врахування бацил сибірки і еосковидних бацил в кормах тваринного походження з застосуванням СОй-сольово-агарового середовища е високоефективним і надійним та црискорш діагностику бацил сибірки.

3.Розроблене елективно-диференціальне середовище для сибіркових і восховидних бацил дозволяв скоротити ідентифікацію мікро- -флори і прискорити бактеріологічний аналіз сировини і кормів тваринного походження.

- ІЗ -

4. Розроблений нами прискоренний метод виділення і диферен-

ціації сибірковіос і восковидних бацил підтверджений 100% ефвКЇИВ-ніста клаоичюш цотодоа при -бактеріальному дослідженні кормів тваринного походження. '

5. Прискорений метод ідентифікоції вірулентних бацил сибірки за своов чутлипісго не поступається, а в ряді випадків навіть перевершуй загальноприйняті класичні і да<з можливість виявляги тільки вірулентний бацил сибірки.

- б. Розроблено елективна поживна середовище для виділення вірулентних бацил сибірки підівердц'пш широкими практичними дослідження!.®, як висо’коелективне, зручне в транспортуванні, вигідна при зберіганні і використанні в різніте мікробіологічних лабораторіях.

ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ ■

На основі проведених досліджень -вдосконалено: Э. Поживне середовище з застосуванням СОМ для вивчення фзрментативноі активності мікроорганізмів.

-розроблено: І.Прискорений метод виділення,обліку бацил сибірки та поокосидних бацил в кормах тваринного походження. ,

' 2, Елективно-диференційно середовище для бацил сибірки

і восповцдних баціїл. . ’ .

3. Елективне поаизне серздовшце длл виділення тільки вірулентних бацил сибірки. . -

. Розроблені серодовіпда впроваджені в ветеринару практику та навчальний процес в слідуючих пвданяях: ” Рексизндаці і по ветеринарно-санітарній експертизі продуктів забою тварин при радіоактивних ураженнях ускладнених лихоманкою Іф ¿прискореною диференціацією Деяюіх бактеріальних■ інфзкцій".Львів,Пргас, 1989.С.І-І6.

"Рекомондаціі по прискореній протсазній і лецотиназній диференціації опорэутворэачих .'¿’яеробшпс бактерій в гирьових умовах".Затверджено начальником військово-зетергоіарног служби Тилу Збройних Сил Украіии 15.03.1994 року.Киів,1594.0.1-14. '

. СПИСОК РОБІТ,ОПУБЛІКОВАНИХ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ

І. Власенко В.В, Яролоз В.П, Лєвкоеоний И.В. Рекомендации по взтеркнарночзаниїаркой Экспертизе продуктов убся амвотных при радна-■ционшх поражениях осложненных .лихорадкой Ку и ускоренной диференци-ацші некоторых бактериальных инфекций.Львов,1939.С.X—16.

2. Левковский И.В, Ускоренная индикация возбудителя сибирской язвы в первичных бактериальных посевах.В кн.Бюлетень военно-ветеринарной службы.Львов,1990.С.5.

3. Левковский И,В, Власенко В.В. Ускоренный метод ввделания и учет сибиреязвенных и восковидных бацилл в кормах животного происхозде-ния.Рациональное предложение.1991.

4. Власенко В.В,Фролов В.П.,'Левковский И.В. Рёкомендациа по ускоренной пратаазной и яецитиназной дифференциации спорообразущих аэробных бактерий в полевьвс условиях.Утвервдено начальником военноветеринарной службы Тыла Вооруженных Сил Украины 16.03.1994 г. Киев,1994.С.1-14 • ‘

' ' АННОТАЦИЯ

Левковский И.В. Усовершенствование методов ветеринарно-санитарной оценки сырья и кормов животного происхождения.

Диссертация на соискание ученой отепени кандидата ветеринарных наук по специальности 10,00.06 ветеринарная санитария»ветеринарно-санитарная экспертиза и гигиена переработки продуктов животноводства. Изложены результаты исследований по разработке ускоренного метода бактериологического контроля кормов животного происхождения и выделения в первичных посевах возбудителя сибирской язвы при ветеринарно-санитарной экспертизе в условиях производственных лабораторий.УААН.Институт ветеринарной медицины.Киев,1995.

, smaiARY .

Improving methods veterinary-sanitary estimation raw material arid foodder of the anima] origin .

Thesis for the acsdesiic degree competition of a candidate of veterinary sciencies on a speciality 16.00.06 - Veterinary Sanitary, Veterinary - Sanitary expertise hygiene production of animals* products. Ukrainian Academy of Agriculture Sciencies, Institute of Veterinary Medicine. . ' ' ■

Theois manuscript conteins results of work out raore fast method bacterial investigation? foodder of the animal origin .and ■ picking out B. antracis from for the first time sowing for the veterinary-sanitary expertise in the laboratory of production conditions . • . ' .

Ключовх олова: корма тваринного походкення,поживне

оередовкце.спороутворюхш шкроорган13ми

fSSSi.yOK НАУ ¿лк.ЛЗЧ 7njj.too,