Автореферат и диссертация по медицине (14.01.22) на тему:Состояние систем свободнорадикального окисления,антиоксидантной защиты, микроциркуляторного и коагуляционного гемостаза при гингивите и коррекция полипептидным препаратом "Вермилат"

АВТОРЕФЕРАТ
Состояние систем свободнорадикального окисления,антиоксидантной защиты, микроциркуляторного и коагуляционного гемостаза при гингивите и коррекция полипептидным препаратом "Вермилат" - тема автореферата по медицине
Кузь, Гельфира Маликовна Полтава 1999 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.01.22
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Состояние систем свободнорадикального окисления,антиоксидантной защиты, микроциркуляторного и коагуляционного гемостаза при гингивите и коррекция полипептидным препаратом "Вермилат"

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКА МЕДИЧНА СТОМАТОЛОГІЧНА АКАДЕМІЯ

РГ8 ОД

На правах рукопису

1 б НОЙ 1999

КУЗЬ ГЕЛЬФІРА МАЛІКІВНА

УДК 616.311.2-002+616-005.2] :615.2'2/.9

СТАН СИСТЕМ ВІЛЬНОРАД11 КАЛЬНОГО ОКИСЛЕННЯ, АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ, /Л1КР0ЦМРКУЛЯТ0РН0Г0 ТА КОАГУЛЯЦІЙНОГО ГІМОСТАЗУ ПРИ ГІНГІВІТІ І КОРЕКЦІЯ ЙОГО ПОЛІПЕПТИДНИМ ПРЕПАРАТОМ ’ВЕРМ1ЛАТ”

Спеціальність 14.01.22 - стоматологія

Автореферат на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук

Полтава-1999

Дисертацією е рукопис

Робота виконана в Українській медичній стоматологічній академії МО України (ректор ■> Заслужений діяч науки і техніки України, доктор медични наук, професор М.С. Скрипніков).

НАУКОВИЙ КЕРІВНИК: к.м.н., професор, Рубаненко В’ячесав Васильович, завідувач кафедр ортопедичної стоматології та шплантології УМСА

НАУКОВИЙ КОНСУЛЬТАНТ: д.м.н., Катрушов Олександр Васильович, старший науковий співробітни Центральної науково-дослідної лабораторії УМСА

ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ:

- доктор медичних наук, професор Ковальов Євген Вікторович, завідува кафедри пропедевтики терапевтичної стоматології Української медичне стоматологічної академії

- доктор медичних наук, професор Голік Віктор Павлович, завідувач кафедр ортопедичної стоматології Харківського державного медичного університету

Провідна установа - Національний медичний університет ім. академік

О.О.Богомольця МОЗ України, кафедра терапевтичної стоматології, м. Київ

Захист дисертації відбудеться "/¡З " $___________1999 р. сХ// годині

на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 44.601.01 при Українській медичній стоматологічній академії, м. Полтава, вул. Шевченко 23.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Української медичної стоматологічної академії за адресою: 314024 м, Полтава вул. Шевченко, 23

Автореферат розісланий "2) " Ь_____________1999 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради канд. медичних наук, доцент

Н.В. Головко.

Загальна характеристика роботи

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ. В теперішній час катаральний гінгівіт юзцінюється як преморбідна стадія розвитку пародонтита, яка має ¡ворогній характер. Сучасні епідеміологічні дані свідчать про знач-іу розповсюдженість цієї патології, частота якої в молодому віці соливається від 53 до 88%, у дорослих - 32-46% [Иваінов В.С., 1998]. ї стоматологічній практиці при широкому використанні різноманітних конструкцій, коронок та мостоподібних протезів ускладнення, і тому 'числі і гінгівіт, зустрічаються досить часто (87,2%) [Мина-;ян Л.Г.,1991].

Експериментальні та клінічні дослідження підтверджують наяв-іість порушень мікроциркуляторного [Беликов П.П.,1987, Тарасен-со Л.М.,1987], коагуляційного гемостазу [Беликов П.П., Кузник >.И.,1978], вільнорадикального окислення ліпідів, антиоксидантної :истеми [Воскресенский О.Н., Ткаченко Е.К.,1991, Никитина Г.В.,1982] при дисфункції ясен.

Існування великої кількості теорій, які намагаються пояснити їтіологію і патогенез гінгівіту, а в зв'язку з цим і різні підходи до 'ерапії цієї патології, значно ускладнює задачу лікаря в діагностиці терапії гінгівіту. До цього часу однією з маловивчених проблем є »заємодія структурних елементів тканин у багатоклітинному органі-імі. Рядом вчених висунуто і підтверджено припущення про наяв-іість в організмі біологічних регуляторів [Морозов В.Г., Хавинсон Ї.Х.,1983, Чипенс Г.И.,І984], які названі цитомедінами. Вони здій-інюють передачу інформації, необхідної для функціонування, роз-іитку та взаємодії клітинних популяцій.

ЗВ’ЯЗОК РОБОТИ З НАУКОВИМИ ТЕМАМИ:

Робота є самостійним фрагментом конкурсних науково-іослідних тем, які замовлені Міністерством науки та технологій /країни - "Роль дисбалансу системи поліпептидного регулювання в юзвятку патологічних станів, пов'язаних з дією несприятливих факторів навколишнього середовища, та шляхи їх корекції-препаратами поліпентидної природи" (№ держ. реєстрації 01934007913) та ^03 України - "Роль дисбалансу пептйдергічної системи регулювати в розвитку типових патологічних процесів і шляхи її відновлен-ія інформаційними молекулами поліпептидної природи" (№ держ. »еєстрації иА01001570Р).

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ - визначити роль вільнорадикальних, гемокоагулюючих механізмів в патогенезі гінгівіту і обгрунтувати його патогенетичну терапію поліпептидним препаратом "Вермілат".

Для вирішення цієї мети були поставлені такі задачі.

1. Вивчити стан вільнорадикального окислення, тромбоцитоак-тивних і гемокоагулюючих властивостей тканин ясен інтактних тварин.

2. Вивчити параметри порушення процесів ВРО ліпідів в тканинах ясен' при різних експериментальних станах (гострий стрес, ад’ювангний гінгівіт) у тварин. •

3. Визначити можливість використання поліпептидного препарату "Вермілат", виділеного з тканин кільчастих черв'яків ЕІБепіа ІЬегісІа, при патології ясен в експерименті на тваринах.

4.Визначити можливість використання поліпептидного препарату "Вермілат" при лікуванні хронічного катарального гінгівіту та травматичного катарального гінгівіту, який викликають різноманітні конструкції незнімних протезів.

НАУКОВА НОВИЗНА ОДЕРЖАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ:

В експериментах на тваринах вперше доведено, що використання поліпептидного препарату "Вермілат" при експериментальних патологіях чинить нормалізуючу дію, яка при гострому стресі та ад'ювантному гінгівіті виявлялась у підвищенні адаптаційних властивостей гомеостатичних систем, та супроводжувалась локальним терапевтичним ефектом. Це виявлялося в тому , що нормалізувались показники мікроциркуляторного і коагуляційного гемостазу, ВРО, зменшувались клінічні ознаки захворювання. Поліпептидний препарат володіє значною регенераторною дією.

Використання поліпептидного препарату "Вермілат" в клініці при лікуванні хронічного катарального гінгівіту дає тривалий терапевтичний ефект. ,

ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ОДЕРЖАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.

Отримані дані по вивченню вільнорадикальних, гемокоагулюючих властивостей тканин ясен можуть бути використані для більш повного розуміння патогенезу гінгівіту і його діагностики.

Виявлена залежність між показниками ВРО та гемостазом і підтверджена в роботі можливість отримання довгострокового терапевтичного ефекту при використанні препарату "Вермілат" при хронічному катаральному гінгівіті дозволяють запропонувати його до клінічних випробувань в стоматологічній практиці. Він володіє рядом переваг перед сучасними лікарськими засобами, які використовуються для терапії захворювань ясен. Головне тс,-що цей препарат

одночасно діє на різні ланки патогенезу гінгівіту, завдяки чому досягається відносно швидкий пролонгований санаційний ефект.

ОСОБИСТИЙ ВНЕСОК ЗДОБУВАЧА полягає у самостійному плануванні та виконанні експериментальних досліджень, наборі груп спостереження хворих на хронічний катаральний та травматичний гінгівіт, висновки дисертаційної роботи зроблені автором самостійно.

АПРОБАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДИСЕРТАЦІЇ. Матеріали дисертації доповідались на 7 Міжвузівській конференції молодих вчених "Фізіологія і патологія ПОЛ, гемостазу і імуногенезу" ("Полтава, 1991), на симпозіумі "Пептидні біорегулятори-цитомедіни" (С.Петербург, 1992); Республіканській науково-практичній конференції "Фтор. Проблеми екології, біолігії, медицини та гігієни" (Полтава, 1993); Конференції до 35-річчя кафедри ортопедичної стоматології Львівського державного медичного інституту "Актуальні проблеми ортопедичної стоматології" (Львів-1996); Конференція до 75-річчя Української медичної стоматологічної академії "Питання ортопедичної стоматології"' (Полтава-1997).

ПУБЛІКАЦІЇ ТА ІНШІ ФОРМИ ВПРОВАДЖЕННЯ. По темі дисертації опубліковано 13 робіт, з яких 4 опубліковані в журналах, ліцензованих ВАК України.

Результати роботи впроваджені в наукові дослідження ЦНДЛ УМСА. Поліпептидний препарат "Вермілат" успішно пройшов першу фазу клінічних випробувань за нашою методикою в НДІС (м. Одеса), Національному медичному університеті ім. О.О'Богомольця (м. Київ),' Українській медичній стоматологічній академії (м. Полтава) і рекомендований Фармакологічним комітетом України до другої фази клінічних випробувань.

Обсяг дисертації: Дисертація викладена на 134 сторінках машинописного тексту і складається з вступу, огляду літератури, власних досліджень, обговорення отриманих даних, висновків, практичних рекомендацій та списку використаних джерел.

Робота ілюстрована 43 таблицями і 9 малюнками. Список використаних джерел включає 260 робіт, із них 202 вітчизняних та 58 ¡арубіжних авторів.

МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ.

Для вирішення задач, поставлених в роботі, були проведені екс-іериментальні дослідження контрольних і дослідних серій на 145 яурах і крові 20 здорових донорів та клінічні спостереження 83 хво-міх на хронічний катаральний та травматичний гійгівіт.

Гострий стрес в експерименті відтворювали у формі неврозу занепокоєння у спеціальній камері, крізь підлогу якої тварини отримували елєктробольові удари періодично без визначених часових інтервалів. Щури знаходились у камері протягом 5 годин. Після закінчення стресового впливу на організм тварин їх переносили на 2 годині у звичайну клітку і давали лише воду у необмеженій кількості. Післу цього тварин забивали під гексеналовим наркозом. Кількісно стрес оцінювали за ступенем утворення виразок слизової оболонки шлунку, визначаючи частоту, площу та множинність виразок [Виноградої

В.А., Полонский В-М.,1989, Тарасенко Л.М. та інші, 1998, Desiderate

О., MacKinnon J.K., Nisson N.,1 974].

Ад'ювантний гінгівіт відтворювали за методикоїс А.М.Камінського [Афанасьев Ю.И., Воронихина Т.В.,1987], імунізуючи щурів гомологічною тканиною ясен у суміші з ад’юванто* Фрейнда у співвідношенні 1:1. Тваринам вводили суміш 4 рази у дозі 0,2 мл на тварину з інтервалом у тиждень. Імунізація не призводила до змін у розвитку і поведінці щурів. Через місяць після імунізації у дослідних тварин на яснах виникали зміни, які характерні дл? гінгівіту у людини. Вони виявлялися у вигляді набряку та ціанозу які поширювалися на альвеолярну частину ясен, кровотечі.

Корекцію патологічного стану ясен проводили поліпептидни\ препаратом "Вермілат" [Кайдашев И.П., Катрушов А.В.,1997, Кай дашев И.П.,1996]. Лікарський препарат "Вермілат" отриманий в Ук раїнській медичній стоматологічній академії (патент України М 5743) шляхом екстрації з тканин кільчастих черв’яків Eisenia foetida Препарат являє собою комплекс біологічно-активних пептидів моле кулярною масою 2-8 kD, пройшов докліяічні випробування в повно му обсязі, закінчена перша фаза клінічних випробувань. Проявляї високий терапевтичний ефект як коректор метаболізму сполучно тканини. Володіє також помірною протизапальною та антиоксидант ною дією. Рекомендований для лікування стоматологічних захворю вань запальної природи, та захворювань з вираженим компоненто} порушення трофіки тканин.

Обробку матеріалу (тканини ясен) для гістологічного дослідження проводили за загальновизнаними методиками світлової мікроскопії.

При проведенні досліджень визначали показники, які характеризують агрегацію тромбоцитів [Люсов В.А.,Белоусов Ю.Б.,1971], тромбоцитоактивні властивості тканин [Лакин К.М. и др.,1971], зсідання крові: час рекальцифікації [Bergerhof H.D., Roka L.,1954],

спостережень (40 хворих, які були поділені на дві підгрупи, по 20 осіб В КОЖНІЙ). '

Пацієнтам першої підгрупи (20 осіб), після попередньої санації проводилась іригація ясен відваром лікарських трав (ромашка, календула, шалфей), аплікації метацил-анестезинової суміші, соку подорожника з галаскорбіном. Використовували аплікації метацилової пасти під парафінову пов'язку (метацила 2,5 г., білої глини 7,5 г., 0,5 мл 2% розчину новокаїну). Лікування проводилось до клінічного виявлення стабілізації стану тканин ясен, що підтверджувалось кліні-ко-лабораторними методами досліджень.

Таблиця 2

Кпініко-лабораторна характеристика стану ясен у хворих першої групи

спостережень (п=40, М+ш)

№ п/п Показник До_лікування ПІСЛЯЛІї (безгтосе :увашія зедньо)

1 підгр. 2 підгр. 1 підгр. 2 підгр.

1 2 3 4 5 6

1 Проба Шиллера-Писарева + - + -

2 ГІ (за Федоро-вим-Володкіній) 2Д±0,5 2,3+0,3 1,6+0,1 р>0,05 1,5±0,1 р<0,05

3 РМА 17,8+3,9 18,?+4,2 3,8+0,8 р<0,05 3,6+0,9 р<0,05

4 Реопародонто- графія:

РІ 0,5+0,03 0,4±0,02 0,2±0,03 р<0,05 0,1+0,01 р<0,05

Ш 58,6+5,9 54,7+6,7 74,7±4,4 р<0,05 82,0+8,5 р<0,05

ІПО 182,9 ±19,02 189,3 ±33,4 99,01 ±7,9 р<0,05 90,4 ±22,02 р<0,05

ПТС 23,4+2,6 22,6±1,9 19,2+1,9 р>0,05 13,9±1,7 р<0,05

Примітка: порівняння проведено між показниками двох підгруп до- та після лікування.

Термін лікування в першій підгрупі спостережень склав в середньому 6,3 + .1,2 днів.

Пацієнтам другої підгрупи в складі 20 осіб, після попередньої санації проводились ті ж самі маніпуляції, що і хворим першої групи, але замість метацил-анестезіпової суміші та метацилової пасти ви-

користовували поліпептидний препарат "Вермілат” у вигляді апліка цій.

Лікування проводилось до клінічного виявлення стабілізації стаю тканин ясен, що підтверджувалось клініко-лабораторними методамі досліджень. . ,

Термін лікування в другій підгрупі спостережень склав в серед ньому 5,2 ± .1,1 днів.

Як видно з представлених в таблиці даних, лікування пацієнти обох підгруп спостереження пройшло успішно та закінчилось одужанням. Однак в середньому термін- лікування пацієнтів другої підгрупи мав тенденцію до скорочення, а показники ГІ та показники ре-опародонтограми статистично вірогідно нормалізувались, в той час. як у пацієнтів першої підгрупи ці показники не досягли значень норми.

Таблиця .2

Результати лікування хворих 2-х підгруп з використанням різних

лікарських препаратів

Препарати, що використовувалися Результати лікування

Безпосе редні Віддалені 6 місяців)

Покращення Без покращення Стабілізація Прогресуван- ня

п % п % п % п %

Метацило-ва паста (п=20) 20 100 0 0 11 55 9 45

"Вермілат" (п=20) 20 100 0 0 17 85 3 15

Як слідує із даних, які наведені в таблиці, кращі віддалені результати отримані в комплексному лікуванні з використанням поліпеп-тидного препарату "Вермілат". Змін загального статусу після проведеного лікування не спостерігалось.

Хворі з травматичним хронічним катаральним гінгівітом склали другу групу спостережень (43 хворих, які були поділені на дві підгрупи, відповідно 21 та 22 особи).

Травматичний хронічний катаральний гінгівіт може виникнути в порожнині рота при користуванні незнімними протезами, які не відповідають загальноприйнятим вимогам, особливо комбінованими (метал-пластмаса), тому що пластмаси мають здатність збільшуватись в об'ємі внаслідок поглинання вологи в порожнині рота [Бонда-лєтов В.О.,1996].

Гістологічні дослідження, які провів Кагізеп К. [1970], показали, що просування штучних коронок за ясеневий край, яке поліпшує її фіксацію та естетичні властивості, небайдуже яснам* шкідливо для навколишніх тканин. В результаті дослідів, які проводили на тваринах, встановили, що у всіх випадках під'ясеневого положення краю коронки спостерігалось постійне запалення ясен [Кагівеп К.,1970].

Дані обстеження осіб другої групи наведені в таблиці 4.

Таблиця 4

Клініко-лабораторна характеристика стану ясен у хворих другої групи

спостережень (п=43, М+ш)

№ п/п Показник До.лікування Після_ліі (безпосе <ування редньо)

3 підгр. 4 підгр. 3 підгр. 4 підгр.

1 Проба ІІІиллера Писарева + + - -

2 ГІ (за Федоро-вим- Володкіній) 1,9±0,4 2,0+0,4 1,4+0,2 р>0,05 1,3+0,1 р<0,05

3 РМА 15,3±2,9 16.0+2.3 4,7+0,9 р<0,05 4,6+0,9р <0,05

4 Реопародонто- графія:

РІ 0,5+0,02 0,5+0,02 0,2+0,03 р<0,05 0,22+0,03 р<0,05

Ш 45,9+8,3 50,3+5,7 71,7±4,0 р<0,05 80,4+6,8 р<0,05

ІПО 165,4 +15,4 168,7 +15,6 87,8+7,3 р<0,05 82,4+7,5 р<0,05

ПТС 19,1+1,6 20,5±3,9 15,2+1,3 р>0,05 14,2+1,4 р<0,05

Примітка: порівняння проведено між показниками двох підгруп до- та після лікування. •

Лікування хворих III та IV підгруп спостереження починали з по-ередньої санації порожнини рота та усунення травматичних факто-ів: знімали коронки та мостоподібні протези, які не відповідали агальноприйнягим клінічним вимогам. Препарат "Вермілат" у виг-яді аплікацій використовували в IV підгрупі спостережень.

Як видно з даних таблиці 4, лікування цих хворих проходило до-' ить успішно: клінічні та лабораторні показники стану ясен пацієн-ів практично нормалізувались. Термін лікування осіб третьої підг-упи склав в середньому 4,6 ± .0,7 днів, а термін лікування осіб чет-гртої підгрупи склав в середньому 3,8 + .0,8 днів.

Таблиця

Результати лікування хворих 3 та 4-ї підгруп з використанням різних лікарських препаратів

Препарати, що використовувалися , ■ Результати лікування

Безпосередні Віддалені (6 місяців)

Покращення Без покращення Стабілізація Прогресуван- ня

п % н % . п % п %

Метацило-ва паста (п=21) - 21 100 0 0 17 83,8 4 16,2

"Вермілат” (п=22) 22 100 0 0 19 90,9 2 9,1

Як слідує із даних, які наведені в таблиці, кращі віддалені резуль тати були отримані в комплексному лікуванні з використанням полі пептидного препарату "Вермілат". Так як головним критерієм в оці нці результатів лікування є стійка стабілізація, яку ми отримали другій та четвертій підгрупах спостережень, то можна зробити вис новок про доцільність використання в комплексному лікуванні я; хронічного так і травматичного хронічного катарального гінгівіт; препарату "Вермілат". Змін загального статусу після проведеного лі кування не спостерігалось.

Проблема терапії захворювань ясен є складною задачею. Методі профілактики та лікування, які зараз застосовуються, дають незнач ний і недовгочасний терапевтичний ефект, нетривалі ремісії, част< спостерігається подальше прогресування захворювання. Комплексі лікарських засобів, які зараз застосовуються і містять в своем] складі антиоксиданти, також не чинять виразного терапевтичною ефекту. А в деяких випадках спостерігається і негативний лікувальний ефект. '

При використанні поліпептидного препарату "Вермілат" в клініц ми досягли тривалого терапевтичного ефекту, що виявилось у зменшенні клінічних ознак захворювання, яке наступало значно раніше ніж при звичайному лікуванні та мало значно пролонговану дію.

ВИСНОВКИ

1.Тканини ясен здорових щурів володіють значно посиленою активністю процесів вільнорадикального окислення (рівень перекисногс окислення ліпідів у 8 разів вищий на фоні початково низької актив-

юсті антиоксидантних ферментів) у порівнянні з кров’ю та мають начні проагрегантні властивості.

.Розвиток гострого емоційно-больового стресу у щурів викликав юдальше посилення перекисного окислення ліпідів та зниження ан-иоксидантного потенціалу тканин ясен; при цьому тканини ясен назвали антиагрегаційних властивостей. В крові розвивалася пперко-гуляція та прискорення фібринолізу при зниженні рівня антитром-ііну III.

.При ад’ювантному гінгівіті посилювалось перекисне окислення лі-іідіз в крові та тканинах ясен при зниженні активності антиоксидан-них ферментів, підвищувались тромбоцитоактивні властивості тка-[ИН ясен.

.Використання поліпептидного препарату "бермілат" для експери-[еитальної терапії гінгівіту, який був викликаний гострим емоційно-ольовим стресом та ад’юваитного гінгівіту нормалізувало процеси ¡ерекненого окислення ліпідів, показники антиоксидантного захис-у, гемостазу, як в крові так і в тканинах я сен у експериментальних зарин. '

.Поліпептидний препарат "Вермілаг" в комплексній терапії хроніч-[ого катарального гінгівіту приводить до скорочення терміну ліку-ання (5,2 доби у порівнянні з 6,3 доби при лікуванні традиційними іетодами) при вірогідному поліпшенні віддалених результатів (стій-а стабілізація терапевтичного ефекту через 6 місяців спостерігалась ■ 85% спостережень, проти 5 5% при лікуванні традиційним мето-;ом).

.Порівняння результатів лікування травматичного хронічного ката-ального гінгівіту препаратом "Вермілат" та традиційним методом юказало, що спостерігається скорочення терміну лікування (3,8 до-¡и у порівнянні з 4,6 доби при лікуванні традиційним методом) з пеним поліпшенням віддалених результатів (стійка стабілізація тера-іевтичного ефекту через 6 місяців спостерігалась у 90,9% спостережень, проти 83,8% при лікуванні традиційним методом).

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ .Для поліпшення ранньої діагностики та контролю лікування у хво-іих на хронічний гінгівіт раціонально використовувати метод рео-іародонтографії, який є об’єктивним критерієм оцінки стану тканин іародонту.

2.Використання в комплексній терапії гінгівіту поліпептидного ірепарату "Вермілат" відновлює не тільки функцію, але і структуру сен. Його терапевтична дія тривала за часом, скорочує термін ліку-

вання, запобігає рецидивам захворювання. В клініці використовується розчин препарату "Вермілат для ін’єкцій", який готується ex tempore на 2 мл води .для ін’єкцій при кімнатній температурі. Препарат слід наносити на уражену ділянку ясен на ватному тампоні як аплікацію на 20 хвилин. Процедури повторювати кожен день до клінічного одужання!

СПИСОК робіт, опублікованих за темою дисертації

1. Кузь Г.М. Роль перекисного окислення ліпідів у виникненні катарального гінгівіту та лікування його поліпептидним препаратом "Вермілат". //Проблеми екології та медицини. Полтава, 1998, №5-6, С.87-88.

2. Кузь Г.М. Ускладнення, які виникають при протезуванні незнім-ними конструкціями та лікування поліпептидним препаратом "Вермілат".//Проблеми екології та медицини. Полтава, 1998, №56, С.89-90.

3. Кузь Г.М. Объективизация результатов лечения хронического катарального гингивита с помощью реопародонтограммы. ".//Проблеми екології та медицини. Полтава, 1999, №-1-2, С.107-110.

4. Кузь Г.М., Черная И.А., Катрушов А.В. Изучение ранозаживляющего эффекта препарата "Вермилат для иньекций" в условиях эксперимента. //Проблеми екології та медицини. Полтава, 1998, №1-2, С.10-13.

5. Кузь Г.М., Кайдашев И.П., Катрушов А.В., Панченко М.Г. и др. Влияние полипептидного препарата еритролина на показатели системы крови у крыс при острой кровопотере. //Тез. доповідей конференції інституту "Наукова естафета ювіляра", присвячена 70-річчю проф.Максименко П.Т., Полтава.-1992.-С.114.

6. Кузь Г.М., Мищенко В.П., Грицай Н.Н., Михайлец М.С. и др. Влияние эрн-троцитарных биорегуляторов на биохимические и коагулологические пока-затели морских свинок при экстракорпоральном облучении животных жестким гамма-излучением. //Симпозиум "Пептидные биорегуляторы цитомедины".

С.Петербург. 1992. - С. 104

7. Кузь Г.М. Влияние фтористой интоксикации на развитие гингивита в эксперименте. //Магериали науково-практичної конференції "Фтор. Проблеми екології, біології, медицини, гігієни". Пол-тава.1993.-С.41.

! 8. Кузь Г.М. Влияние полипептйдногорепарата десны на показатели СРО и активность АО в тканях десны при остром стрессе. //Республіканська науюова конференція "Актуальні питання стоматології дитячого віку і ортодонтії", 24-25 листопада 1993, Полтава.- С.154-155

9. Кузь Г.М. Влияние полипептидного препарата десны на некоторые показатели СРО при адьювантном гингивите. //Републіканська наукова конференція "Актуальні питания стоматології дитячого віку і ортодонтії", 24-25 листопада 1993.-Полтава, 1993.-С. 155-156. -

10. Кузь Г.М. Влияние острого стресса на развитие патологии десны в експерименте. //Тез.республиканской конференции молодых ученых: Физиология и патология перекисного окисления липи-, дов, гемостаза и иммуногенеза. Полтава.-1993.-С.102.

11. Кузь Г.М. Изменения состояния систем перекисного окисления липидов и гемостаза при адьювантном гингивите у крыс. //Тез.республиканской конференции молодых ученых: Физиология и патология перекисного окисления липидов, гемостаза и им. муногенеза. Полтава.-1993.-С.103.

12. Кузь Г.М. Використання поліпептидного препарату ясен для екс-

периментальної терапії аутоімунної патології ясен. //Актуальні проблеми ортопедичної стоматології до 75-річчя кафедри ортопедичної стоматології Львівського державного медичного інституту, Львів.-1996.-С.54-55. >

13. Кузь Г.М. Роль перекисного окислення ліпідів в виникненні патології ясен та лікування поліпептидним препаратом "Вермілат”. //Питання ортопедичної стоматології. Збірник наукових праць. Полтава, 1997.-С. 148-150.

АНОТАЦІЯ

Кузь Г. М. Стан систем вільнорадикального окислення, антиок-гидантного захисту, мікроциркуляторного та коагуляційного гемостазу при гінгівіті та корекція поліпептидним препаратом

’Вермілат" - рукопис. . •

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних

іаук по спеціальності 14.01.22 - стоматологія. Українська медична

¡гематологічна академія, Полтава, 1999. •

Дисертаційна робота є клініко-експериментальним дослідженням пї нового поліпептидного препарату "Вермілат” на стан перекисно-о окислення ліпідів (ПОЛ), антиоксидантного захисту (АОЗ) ор-анізму експериментальних твірин, гемостазу, фібринолізу, антиаг*.

регаційної активності тромбоцитів, а також морфологічної структури ясен. Отримані експериментальні дані стали основою для обгрунтування застосування лоліпептидного препарату "Вермілат" у стоматологічній клініці для лікування хронічного катарального гінгівіту та хронічного травматичного катарального гінгівіту. Порівняння результатів лікування травматичного та хронічного катарального гінгівіту препаратом "Вермілат" і традиційним методом показало, що спостерігається скорочення термінів лікування та поліпшення віддалених результатів. Що підтверджується клінічними методами обстеження і даними реопародонтограми. .

АННОТАЦИЯ

Кузь Г.М. Состояние систем свободнорадикального окисления, антиоксидантной защиты, микроциркуляторного и коагуляционного гемостаза при гингивите и коррекция полипептидным препаратом ’’Вермилат" - рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.22 - стоматология. Украинская медицинская стоматологическая академия, Полтава 1999.

Данная дисертационная работа представляет собой клинико-експерименталыюе исследование влияния нового полипептидного препарата "Вермилат" на состояние перекисного окисления липидов (ПОЛ), антиоксидантной защиты (АОЗ) организма экспериментальных животных, гемостаза, фибринолиза, антиагрегационной активности а также морфологической структуры десны. В эксперименте были воспроизведены модели острого эмоционально-болевого стресса ожидания, адъювантного поражения тканей десны, которые проявлялись явлениями гингивита. Эксперименты, которые были проведены на интактных животных, показали, что "Вермилат" не оказывал существенного влияния на состояние ПОЛ, гемостаза, фибринолиза, состояние тканей десны. Полипептидный препарат "Вермилат" оказал выраженное действие при остром стрессе. Под его влиянием мы наблюдали снижение процессов ПОЛ, которое проявилось в снижении уровня накопления ТБК-активних продуктов в тканях десны и крови, повышением активности АО ферментов, снижением спонтанного гемолиза эритроцитов. Изучение процессов перекисного окисления в тканях десны при адъювантном гингивите показало, что при указанной экспериментальной патологии,резко повышались все выше указанные процессы. Возникала опасность диссеминированного внутрисосудистого свертывания крови, в первую очередь, за счет ак-

тизации процессов СРО липидов, гиперагрегации, гиперкоагуляции, снижения активности фибринолитической системы, что ведет к повышению проницаемости сосудистой .стенки и возникновению сим-птомокомплекса гингивита: кровотечения, кровоизлияний, тромбозы, воспаление. Нормализующее действие при адъювантном гингивите по-липептидный. препарат "Вермилат" оказывал на состояние ПОЛ, гемостаз и фибринолиз. Все показатели приближались к значениям интактных животных. Полученные экспериментальные данные явились обоснованием для применения полипептидного прецарата "Вермилат" в стоматологической клинике для лечения гингивита. Лечение больных в группах наблюдений [I группа (первая и вторая подгруппы) - лица с хроническим катаральным гингивитом, II группа (III - IV подгруппы) составили пациенты с хроническим травматическим катаральным гингивитом] имело общие черты и особенности. Пациентам I и III подгрупп наблюдений проводилось традиционное лечение, а в комплексной терапии больных II и IV использовали полипептидный препарат "Вермилат". Лечение гингивита у пациентов первой и второй подгрупп начинали с предварительной санации полости рта (удаление зубных отложений), а в третьей и четвертой подгруппах - с устранения травматических факторов. Прежде всего проверяли наличие неправильно изготовленных протезов: длинные одиночные коронки и коронки опорных зубов мостовидных протезов, недостаточная "промывка" промежуточной части мостовидных протезов. Все эти недостатки устранялись. Для нормализации процессов обмена больные всех групп получали комплекс витаминов "Ундевит". Использование полипептидного препарата "Вермилат" в комплексной терапии хронического катарального гингивита приводит к сокращению сроков лечения (5,2 дня в сравнении с 6,3 дня при лечении традиционным методом) при возможном улучшении отдаленных результатов (стойкая стабилизация терапевтического эффекта через 6 месяцев наблюдалась в 85% наблюдений, в сравнении с 55% при лечении традиционным методом). У лиц, пользовавшихся несъемными конструкциями протезов, которые оказывали раздражающее действие на краевой пародонт, наблюдались осложнения в виде травматического хронического катарального гингивита. Сравнение результатов лечения травматического хронического катарального гингивита препаратом "Вермилат" и традиционным методом показало, что наблюдается как сокращение сроков лечения (3,8 дня в сравнении с 4,6 дня при лечении традиционным методом), так и улучшение отдаленных результатов (стойкая стаби-

лизация терапевтического эффекта через 6 месяцев наблюдалась i 90,9% наблюдений, в сравнении с 83,8% при лечении традиционные, методом). Что было подтверждено клиническими методами обследован« и данными реопародонтограммы.

SUMMARY

Kuz G.М. A condition of systems free radical of oxidation, antioxydation of protection, Microcyrkulation and Koagulation of hemostasis at gingivite and correction polypeptides by a preparation "Wermilat"

- manuscript. -

Dissertation work on competition of a scientific degree of the . candidate of medical sciences on a speciality 14.01.22 - stomathology. Ukrainian medical stomathology academy, Poltava 1999.

This thesis is a clinic-experimental investigation of the new polypeptide preparation "Wermilat" influence on the condition of lipid peroxide (POL), antioxidant protection (AOP) of the organism of the experimental animals, hemostasis, fibrinolisis, antiagregative activity a: well as morphological structure of the gingiva. The experimental dati became the foundation for use of polypeptide preperation "Wermilat" ir dental clinic for tue treatment of chronical catarrhal gingivitis anc chronical traumatic catarrhal gingivitis. The comparison of the results ai the treatment of chronical catarrhal gingivitis and chronical traumatic catarrhal gingivitis with preparation "Wermilat" and traditional method showed that there are both the shortening of treatmens terms and the improvement of follow up results. This is confirment by clinical method oi examination and the data of reoparodontogramme