Автореферат и диссертация по медицине (14.01.22) на тему:Лечение больных с полным отсутствием зубов пластмассовыми протезами, конструированными по индивидуальным особенностям жевательного аппарата и полимеризованные в среде на границе избыточного давления воздуха

АВТОРЕФЕРАТ
Лечение больных с полным отсутствием зубов пластмассовыми протезами, конструированными по индивидуальным особенностям жевательного аппарата и полимеризованные в среде на границе избыточного давления воздуха - тема автореферата по медицине
Кричка, Наталья Васильевна Львов 1999 г.
Ученая степень
кандидата медицинских наук
ВАК РФ
14.01.22
 
 

Автореферат диссертации по медицине на тему Лечение больных с полным отсутствием зубов пластмассовыми протезами, конструированными по индивидуальным особенностям жевательного аппарата и полимеризованные в среде на границе избыточного давления воздуха

ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИИ УНІВЕРСИТЕТ ім. ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО

п.

І’.,

К Р И Ч К А Наталія Василівна

УДК: 616.314-089.23-77:678.5

ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ З ПОВНОЮ ВІДСУТНІСТЮ ЗУБІВ ПЛАСТМАСОВИМИ ПРОТЕЗАМИ, ЯКІ КОНСТРУЙОВАНІ ЗА ІНДИВІДУАЛЬНИМИ ОСОБЛИВОСТЯМИ ЖУВАЛЬНОГО АПАРАТУ І ПОЛІМЕРИЗОВАНІ В СЕРЕДОВИЩІ НА МЕЖІ НАДЛИШКОВОГО ТИСКУ ПОВІТРЯ

14.01.22- Стоматологія

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук

Львів - 1999

Дисертацією е рукопис.

Робота виконана у Харківському державному медичному університеті МОЗ України на кафедрі ортопедичної стоматології.

Науковий керівник:

кандидат медичних наук, доцент Чорний Леонід Якович доцент кафедри ортопедичної стоматології Харківського державного медичного університету МОЗ України.

Офіційні опоненти:

доктор медичних наук, професор Рожко Микола Михайлович, завідувач кафедри ортопедичної стоматології Івано-Франківської дер-давної медичної академії

доктор медичних наук, професор Павленко Олексій Володимирович, професор кафедри ортопедичної стоматології Київської державної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

Провідна установа

кафедра ортопедичної стоматології Національного медичного університету ім. академіка О.О. Богомольця

Захист дисертації відбудеться f

Захистписертації відбудеться " cw" 1999 р.

о ІІ> годині на засіданні спеці алізованоіч/чекої ради Д 35.600.01 Львівського державного медичного університету (290010, м. Львів, вул. Пекарська, 69).

З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Львівського державного медичного університету (290000, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 6).

Л ,-а» ^

Автореферат розісланий Ы У nJjH.tA' 99 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

Чуклін С.М.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність темп. Медична реабілітація хворих з повною відсутністю зубів є актуальною і в повній мірі залежить від ефективності відновлення функції жувального апарату пластмасовими протезами. Якість зстанніх обумовлена режимом полімеризації пластмаси, що є їх складовою та точністю конструкції штучних зубних рядів, котрі впливають на фіксацію і стабілізацію протезів на беззубих щелепах (О.Б.Беликов,1 993;

Э.Я.Варес, В.А.Нагурный,1992; М.М.Рожко,1993; Г.Л.Саввиди, 1990; r.D.Hurrion, R.Huggett,1992).

Разом з тим, не завжди вдається досягти достатньої фіксації і стабілі-іації протезів, якщо вони виготовлені за загальноприйнятою технологією іа клініко-лабораторних етапах у хворих з надзвичайними анатомо-гопографічними особливостями жувального апарату. Підтвердження дьому є те, що за даними ряда авторів 20-24,9% хворих не користуються тротезами, а в 37% випадків змушені пристосовуватися щодо користу-зання протезами з недостатньою стабілізацією і фіксацією 'З.С.Василенко, 1971, 1980; Л.Д.Гожая, Н.П.Исаева, А.Г.Гожий,1995; \.Б.Ерис,1997; Р.Р.Уразаева,1987; Avsi Mehmet, 1993).

Водночас у цих хворих зустрічаються випадки негативної дії за-шшкового мономера, запалення слизової оболонки протезного поля, пе-іеломи базиса протеза та таке інше. Слід відзначити, що клініка та тех-юлогія виготовлення протезів на беззубі щелепи досконально дослідже-іі за основними фундаментальними напрямками: отримання функціо-іального відбитка, визначення центрального співвідношення беззубих целеп, конструювання штучних зубних рядів і точність литва пластма-:ового базиса протеза. Але через розпорошеність цих досліджень, нерід-;о громіздких, лікар та зубний технік на практиці не мають змоги скористуватися практичними рекомендаціями (Э.Я. Варес, 1990; Б.Н. Свирин, >.П. Марков, Г.П. Разуменко, В.А. ІПибенко, 1991; Д.Д. Кіндій, 1997, 999; К.Н. Разуменко, Т.Ф, Сутугина, Б.Д. Рыбаков, 1995; Л.Д. Чулак, 997; A. Hohmann, W. Hielschen, 1991; G. Preti, M.M. Koller, P. Bassi, 993).

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисер-аційна робота є фрагментом комплексної наукової теми кафедри орто-едичної стоматології Харківського державного медичного університету Комплексне лікування хворих з патологією щелепо-лицевої ділянки" №

держресстрації 01980002619.

Мета і задачі дослідження. Поліпшення якості лікування хворих з повного відсутністю зубів пластмасовими протезами та профілактика можливих ускладнень шляхом вдосконалення і впровадження в практичну медицину методик теоретичного і практичного спрямування, щодо конструювання протезів та полімеризації пластмаси.

1. Вивчити причини незадовільної фіксації і стабілізації повних знімних протезів, котрі трапляються при виготовлені за класичною технологією. За даними отриманих результатів розробити засоби їх профілактики та усунення.

2. Вдосконалити спосіб полімеризації пластмаси, що входить до складу пластинкових протезів. При цьому, занадто не ускладнювати технологічний процес.

3. Зробити порівняльний аналіз якості полімеризату, що отриманий шляхом полімеризації за інструкцією заводу-виробника пластмаси та в середовищі на межі з надлишковим тиском повітря в прес-формах, із котрих видалена вільна вода.

4. Розробити нормативні тести-ознаки функціональних проб, оцінки якості конструкції при постановці зубних рядів і моделюванні базисів протезів за допомогою яких здійснювати відновлення функції жувального апарату у хворих з повного відсутністю зубів.

5. Вдосконалити методику орієнтації оклюзійної площини в ротовому просторі і водночас скоротити термін визначення центрального співвідношення беззубих щелеп.

6. Запропонувати шляхи визначення, профілактики та усунення деяких недоліків, котрі створюють передумови незадовільної фіксації і стабілізації протезів на беззубих щелепах.

7. Внести в клінічну практику пропозиції, котрі випливають з даної роботи і спрямовані на підвищення якості пластмасових протезів та поліпшення їх фіксації і стабілізації на беззубих щелепах.

Наукова новизна одержаних результатів. Новизна досліджень полягає у комплексній оцінці фізико-мехапічних і хімічних властивостей зразків із пластмаси "Етакрил" та клінічних спостережень за хворими, що користуються протезами, де ця пластмаса входить до їх складу і по-лімеризована за інструкцією заводу-виробника або в середовищі стиснутого повітря.

Розроблені класифікації співвідношення альвеолярних відростків і типів довжини губ анатомо-топографічних індивідуальних особливостей жувального апарату при повній відсутності зубів.

Розроблена принципово нова система нормативних тестів-ознак оцінки якості протезів за допомогою яких попереджуються і усуваються негативні явища в їх конструкції.

Вдосконалена послідовність здійснення взаємозалежних методик на клініко-лабораторних етапах виготовлення повних знімних протезів.

Вдосконалений пристрій та спосіб його застосування для полімеризації пластмаси, котра є складовою частиною пластинкових протезів, дає змогу на поверхні базиса, що прилягає до протезного поля відтворити точну копію мікро- і макрорельефа слизової оболонки протезного поля.

Вперше в практиці ортопедичної стоматології досліджена щілина поміж поверхнею базиса протеза та слизовою оболонкою протезного поля, тобто визначений базисно-альвеолярний ефект, названий нами феномен "Гойдалка'', котра створюється водночас з множинним контактом зубів під час функціональної оклюзії і, в центральній оклюзії. Наявність цього феномена порушує фіксацію протезів на беззубих щелепах і навпаки, при відсутності його фіксація покращується.

Практичне значення одержаних результатів. Практичне значення полягає в тому, що за результатами досліджень, проблема фіксації і стабілізації протезів та поліпшення їх якості вирішується шляхом застосування в комплексі методів визначення центрального співвідношення та отримання функціонального відбитка беззубих щелеп, їх мікро- і макрорельефа, котрі в точній копії мають бути відтворені на поверхні базиса, що контактує з слизовою оболонкою протезного поля.

1. Окрім цього, поліпшення фіксації і стабілізації протезів здійснюються шляхом точної орієнтації оклюзійної поверхні штучних зубних рядів в ротовому просторі в сагітальній, трансверзальнік і вертикальній площинах щодо індивідуальних анатомо-топографічних особливостей жувального апарату.

2. Запропонований спосіб полімеризації акрилової пластмаси і пристрій для його здійснення дозволяє виготовити пластмасові протези з поліпшеними фізико-механічними властивостями. А саме, зменшення кількості залишкового мономера і водопоглинання, збільшення міцності протеза.

Завдяки відтворенню на протезі точної копії мікро - і макрорельефа слизової оболонки протезного поля створюються умови щодо попере-

дження її травми та запалення, а також поліпшення якості адгезивннх властивостей протеза.

Відсутність мікропор в пластмасі сприяє поліпшенню гігієнічного стану протезів при користуванні.

3. Попередження, визначення наявності феномена "Гойдалка" та його усунення під час виготовлення протезів на клініко-лабораторних етапах створює умови щодо достатньої фіксації протезів на беззубих щелепах.

4. Запропоновані нами нормативні функціональні проби, і тести-ознаки комплексної оцінки конструкції повних знімних протезів дають змогу лікарю попередити, визначити і усунути дефекти в конструкції протезів і виготовити їх з високою точністю.

5. Застосування розробки чітких тестів-ознак індивідуальних анато-мо-топографічних особливостей жувального апарату беззубого хворого у вигляді класифікації альвеолярних відростків та типу довжини губ дозволяє лікарю і зубному техніку зробити вибір і обгрунтувати конструкцію, планувати і виготовляти протези, за допомогою яких відновлюється функціональна ефективність зубо-щелепної системи.

Особистий внесок здобувача. Автор самостійно вивчила наукову літературу по темі дослідження і написала всі розділи роботи, оформила первинну документацію. Здійснила серію експериментальних досліджень полімернзату базисної пластмаси, котрий отриманий за різними режимами полімеризації. Провела ортопедичне лікування 127-ми хворих, котрим виготовлено 244 пластинкових протези і дослідила функцію жувального апарату з ортогиатичним прикусом природніх зубів у 150 осіб. Проаналізувала результати клінічних і експериментальних досліджень та узагальнила їх. Положення, що винесені до захисту, розроблені автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертаційної роботи доповідались на науково-практичній конференції лікарів-стоматологів "Морфофункціональні та клінічні аспекти проблем стоматології" м. Донецьк, 1993; регіональних науково-практичних конференціях вчених стоматологів медичних вузів і практичних лікарів у межах національної виставки з міжнародною участю "Стоматологія в Україні "97" Харків, 30-31 січня 1997 р. та "Стоматологія в Україні "99" м.Харків, 20-23 січня 1999 р.; засіданні наукового медичного товариства лікарів-стоматологів "Актуальні проблеми ортопедичної стоматології" 1992, м. Харків; науково-практичній конференції лікарів-стоматологів та зубних техників в

Харківській обласній стоматологічній поліклініці та на кафедрі ортопедичної стоматології ХДМУ 1993-1998 рр.

Публікації. По темі дисертації опубліковано 10 робіт, у тому числі 3-у наукових журналах, 4-у збірниках наукових праць, тезах конференцій та 2 - у інших журналах. Отримано патент України на винахід № 23215-А від 19.05.98 р. "Спосіб виготовлення зубних протезів із акрилових пластмас та кювета для його здійснення".

Об'єм і структура дисертації. Дисертація викладена на 160 сторінках машинописного тексту. Ілюстрована 14 таблицями та 38 рисунками. Робота складається із вступу, п'яти розділів, висновків, списку використаних джерел, який включає 283 позиції та додатку. Таблиці, рисунки, список використаних джерел та додатки займають 42 сторінки.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Матеріал і методи дослідження. Об'єктом досліджень було 127 хворих віком від 40 до 70 років і старше, котрим для відновлення функції жувального апарату виготовлялись повні пластмасові протези за запропонованою методикою. В тому рахунку контрольна група становила 22 хворих, котрим протези виготовлялись за класичною технологією. Із них 5 хворим виготовляли по дві пари протезів за класичною та запропонованою методиками.

У 65 хворих були надзвичайні анатомо-топографічні індивідуальні особливості жувального апарату. Ці хворі мали пластинкові протези, виготовлені за класичною технологією, котрими вони незадовільно або зовсім не користувались. Із них, 9 хворих мали по декілька пар нових протезів.

У групі добровольців в кількості 150 осіб, віком від 18 до 25 років, котрі мали ортогнатичний прикус визначали: чіткість і гучність вимови слів, місце артикуляції кінчика язика з зубами, співвідношення фронтальних зубів під час розмови та роз'єднання їх на відкушування грудки їжі.

Завдання роботи виконувались шляхом застосування наступних кліні-ко-лабораторних методів дослідження:

• визначення співвідношення альвеолярних відростків беззубих щелеп, що знаходяться в фізіологічному спокої нижньої щелепи в сагітальній, трансверзальній і вертикальній площинах;

• вимірювання висоти ротового простору поміж альвеолярними гребнями беззубих щелеп;

• вимірювання довжини губ та висоти альвеолярних відростків в ділянці губ;

• визначення точності, недоліків і дефектів в конструкції протезів на етапах їх виготовлення шляхом застосування нормативних тестів-ознак функціональних проб;

• визначення щілини поміж базисом протеза і слизовою оболонкою протезного поля під час множинного контакту штучних зубів в центральній та функціональній оклюзіях;

• визначення ділянок запалення слизової оболонки протезного поля;

• аналіз результатів порівняльної оцінки фізико-механічних і хімічних властивостей полімеризату, а також аналіз порівняльної оцінки макро - і мікрорельєфа слизової оболонки протезного поля, котрі є на поверхні відбитка і на поверхні протезів, що виготовлені за допомогою цього відбитка за різними режимами полімеризації пластмаси. При цьому, матеріалом фізико-механічних і хімічних досліджень була базисна пластмаса «Етакрил». Дослідження проводились за загальноприйнятими методиками в центральній заводській лабораторії Харківського АТ «Стома». Зразки для дослідів готувались відповідно до технічних вимог ТУ -64-237 за інструкцією заводу-виробника пластмаси та у гіпсових прес-формах, із котрих видалена вільна вода в середовищі на межі з надлишковим тиском повітря 4 .ат. і температурі 100 °С на протязі 50 хв.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Для досягнення поставленої мети були проведені відповідні експериментальні дослідження і клінічні спостереження, на підставі котрих внесена низка пропозицій, щодо вдосконалення та оптимізації процесу виготовлення пластмасових протезів на беззубі щелепи.

Насамперед, це розробки теоретичного і практичного спрямування у вигляді класифікацій, нормативних тестів-ознак функціональних проб, способів, методик, маніпуляцій і таке інше.

кЯ5с 1 підклас 2 підклас 3 підклас Ускладнення

1 клас ортогнатичпе Ркс.1.1 РИЄ.1.2 Рис. 1.4 -вродесе» дефоаи вДц: -ПІСЛЯОГГервЦІЙНІ дефект в/пх ' -тсляоп ераціІЬл дефекти п/щ. -дефааги обличчя, вуха, носа; -дефорзтації щелеп після травки: -иізерсстоиа, -губа коротка; -губа довга; -зшбннй суглоб та т&кеінше

2 клас прогенігчне Сґ Рис.1.5 ^5<2>с Рис.1.6 Ркс.1.7 Рис.1.3

и Я 5 **> прогнатичне Ркк.1.9 Рис. 1.10 /©V Рис.1.11 А /Рі Уїх.'Ях Ряе.1.12

Рис.1. Класифікація співвідношення альвеолярних відростків беззубих щелеп при фізіологічному спокої нижньої щелепи

Умовні позначки:------верхня щелепа,------нижня щелепа

Класифікацію співвідношення альвеолярних відростків верхньої і нижньої щелеп (рис.1) та класифікацію типів довжини губ пропонуємо застосовувати на етапах діагностики, планування та виготовлення протезів для рішення завдань стосовно фіксації і стабілізації протезів на беззубих щелепах. Насамперед, здійснення точної орієнтації оклюзійної поверхні штучних зубних рядів в ротовому просторі в сагітальній, трансверзаль-ній і вертикальній площинах, щодо індивідуальних анатомо-топографічних особливостей жувального апарату. Ці завдання вирішуються на етапах виготовлення оклюзійних валиків, постановці штучних зубів та перевірці конструкції зубних протезів. При чому, кожного разу здійснюється вдосконалення конструкції протезів за ознаками класифікацій. Останні, допомогають зубному техніку моделювати оклюзійні валики на індивідуальних ложках-базисах, котрі закріплені на моделях в оклюдаторі або (артикуляторі) на висоті, що відповідає стану фізіологічного спокою нижньої щелепи так, щоб їх оклюзійна поверхня була зорієнтована поміж гребнями альвеолярних відростків. У фронтальній ділянці згідно щілини ротового отвору, що утворена губами та співвідношення альвеолярних відростків, яке може бути (ортогнатичпе, прогенич-не, або прогнатичне). В бокових ділянках в вертикальній, сагітальній та трансверзальній площинах відповідно до диспропорції розмірів щелеп та горбів верхньої щелепи і ретромолярних горбиків нижньої щелепи. При цьому, розміри по висоті і ширині оклюзійних валиків мають бути схожими на зубні ряди верхньої і нижньої щелепи.

За допомогою таких валиків, лікар з найменшою витратою часу, з найбільшою точністю спочатку визначає центральне співвідношення беззубих щелеп функціональним методом з застосуванням нормативних тестів-ознак функціональних проб, а потім їх використовує для отримання функціональних відбитків під силою тиску жувальних м'язів.

Вдосконалений спосіб полімеризації поліметилметакрилата і кювета для його здійснення є одним із основних в системі взаємозалежних методик клініко-лабораторних етапів виготовлення протезів, від котрих залежить їх якість за рахунок спрямованої полімеризаційної усадки і профілактики короблення пластмаси. Це стало можливим, завдяки тому, що від пресування до затвердіння полімер-мономерної композиції діє спрямований надлишковий тиск повітря в 4 ат. на язичну та щічну поверхні базиса. Водночас його протилежна поверхня, що прилягає до слизової оболонки протезного поля контактує з повітрям навколишнього середовища. Таким чином, здійснюється продовжене в часі пресування пластмаси. Поверхня базиса, котра контактує з слизовою оболонкою протезного поля залишається не зміненою, а в той же час його протилежна -набуває змін.

Окрім цоього, нри перебуванні полімер-мономерної композиції в гіпсових прес-формах, із котрих видалена вільна вода і в середовищі стиснутого повітря, створюються нові умови реакції полімеризації, завдяки яким показники фізико-механічннх і хімічних властивостей полімеризага мають значно ліпшу якість в порівнянні з тими, котрі полімеризовані за інструкцією заводу-виробника пластмаси.

Запропоновані нами нормативні функціональні проби, тобто тести-ознаки (критерії) комплексної оцінки точності конструкції протезів-, стосуються насамперед, наступних напрямків визначення якості щодо: по перше - відповідність їх анатомо-топографічним індивідуальним особливостям жувального апарату беззубого хворого; по друге - відновлення функції вимови, чіткості і гучності слів під час розмови; по третє -ефекту фіксації і стабілізації протезів на беззубих щелепах при розмові та розімкненні зубів на розмір грудки їжі (рис. 2,3; табл. 1-4).

рис. 3. Ознаки дефектів у постановці фронтальних пггучннх зубів та недоліків відповідно до нормативних критеріїв функціональних проб. котрі в центральнії оклюзії не помітні і визначаються

при функціональній оклюзії

Таблиця 1. Нормативні тести-ознаки функціональних проб

Відповідає, чи не відповідає конструкція протезів (постановки зубів) нормативним тестам-ознакам функціональних проб?

№ п/п. теста Назва теста-ознаки і оцінка Ознаки норми

1 Співвідношення фронтальних зубів під час розмови - 1, 2, 3 Верхні фронтальні зуби виступають над нижніми, а їх різцеві кінці знаходяться здебільшого в одній горизонтальній площині

2 Співвідношення фронтальних зубів при відкушуванні їжі — 1, 2, 3 Різцеві кінці знаходяться в одній вертикальній площині

3 Місце артикуляції кінчика язика з зубами при розмові - 1, 2, 3 Кінчик язика контактує здебільшого з піднебінними поверхнями верхніх зубів і частково з альвеолярним відростком в цій ділянці

4 Чіткість і гучність вимови слів -1,2. 3 Чітка, гучна вимова слів

5 Роз’єднання бокових зубів під час фізіологічного спокою нижньої щелепи - 1, 2, 3 Зуби роз'єднані на 2-Змм

Таблиця 2. Тести-оінакн оцінки якості протезів та постанови зубів, від котрих залежить фіксація і стабілізація протезів на беззубих щелепах

Є, чи відсутні недоліки, дефекти в конструкції протезів стосовно постановки зубів та базисів протезів, котрі впливають на їх фіксацію і стабілізацію?

№ п/п. Теста Назва тестів-ознак, оцінка Методи усунення

1 Множинний контакт штучних зубів в центральній оклюзії-1,2,3 Спочатку створити множинний контакт під час змикання зубів в центральній та функціональній оклюзіях, а потім усунути феномен "Гойдалка" і здійснити уточнення границь базиса щодо клапанної зони шляхом отримання функціонального відбитка щелепи під тиском жувальних м'язів. Відбиток клапанної зони, мікро -і макрорельєф слизової оболонки протезного поля в точній копії відтворити на базисі шляхом полімеризації пластмаси в середовищі на межі з надлишковим тиском повітря.

2 Множинний контакт штучних зубів під час функціональної оклюзії-1,2,3

3 Базисно-альвеолярний ефект (феномен "Гойдалка") - 1,2,3

4 Функціональне присмоктування до беззубої щелепи - 1, 2, 3

5 Адгезія протеза до слизової оболонки протезного поля - І, 2, 3

Таблиця 3. Тести-озиаки оцінки якості фіксації і стабілізації протезів на беззубих щелепах під час функції жувального апарату

Є, чи немає зрушення протеза з місця слизової оболонки протезного поля беззубої щелепи ?

№ п/п. Теста Назва теста-ознаки і оцінка Методи усунення

1 Під час розмови - 1, 2, 3 Здійснити корекцію постановки фронтальних зубів за вимогами нормативних те-стів-ознак функціональних проб. Спочатку пришліфувати оклюзійні поверхні і створити множинний контакт зубів в центральній і функціональній окдюзіях, а потім усунути базисно-альвеолярний ефект шляхом отримання відбитка під силою тиску жувальних м’язів і полімеризації пластмаси протеза в середовищі на межі надлишкового тиску повітря.

2 Під час змикання зубів в центральній оклюзії - 1, 2, 3

3 Під час змикання зубів в функціональній оклюзії -1,2,3

4 Під час відкушування грудки їжі - 1, 2, 3

5 Під час жування грудки їжі - І, 2, 3

Таблиця 4. Тести-ознакн точності орієнтації оклюзінної площини штучних зубів в ротовому просторі беззубих щелеп

Точна, чи ні орієнтована оклюзійна площина штучних зубів в ротовому просторі поміж альвеолярними гребнями беззубих щелеп?

№ п/п. Теста Назва теста-ознаки і оцінка Методи усунення

1 В сагітально — вертикальній площинах фронтальної ділянки -1,2,3 ‘ Здійснити корекцію (перестановку) штучних зубів за результатами даних вимірів ана-томо-топографічних особливостей жувального апарату відповідно до типу довжини губ і класу співвідношення альвеолярних гребнів та нормативних тестів -ознак функціональних проб. Якщо це неможливо, тоді заново визначити центральне співвідношення беззубих щелеп за допомогою валиків, що зроблені в оклюдаторі і здійсніти постановку зубів.

2 В сагітально-вертикальній площинах бокових ділянок -1, 2, 3

3 В трансверзальній площині бокових ділянок - 1, 2, 3

4 Щодо ротової щілини, утвореної губами - 1, 2, 3

5 Щодо відновлення норм естетики обличчя беззубого хворого - 1, 2, 3

В результаті одержана принципово нова система тестів-ознак комплексної оцінки якості конструкції повних знімних протезів під час їх виготовлення, котра складається з чотирьох взаємозалежних груп, де кожна група має по п'ять тестів-ознак. При чому, кожний тест-ознака, це є запитання одночасно поставленого щодо позитивної і негативної оцінки якості конструкції протеза. Відповідь на запитання дозволяє лікарю в ліченні хвилини підтвердити точність виготовлення конструкції протезів або навпаки, визначити наявність недоліків та дефектів, а також визначити методики, котрими потрібно їх усувати.

Ці тести-ознакн дають змогу лікарю зробити оцінку якості конструкції окремо за кожним із тестів-ознак, а також дати загальну оцінку щодо користування протезами.

Загальна оцінка щодо користування протезами, точності їх конструкції за тестами-ознаками якості здійснюється, згідно трибальної системи, а саме: "задовільно" - 3 бали, "погано" - 2 і оцінка "дуже погано" - 1 бал. Задовільне користування протезами буває у хворих, котрі користуються протезами без скарг і протези в основному відповідають вимогам щодо їх конструкції. Погане користування протезами - це випадки, коли хворі змушені пристосовуватись щодо використання протезів і, як правило, скаржаться на низку наявних недоліків, котрі мають місце в конструкції протезів. І дуже погане користування, коли воно стане зовсім неможливим, за причинами багатьох конструктивних дефектів в протезах, на які скаржаться хворі.

За підсумками оцінок якості протезів згідно усіх тестів-ознак, щодо вимог їх конструкції свідчить про те, що задовільне користування протезами буває при сумі балів від 40 до 60, при поганому користуванні від 30 до 40 і, коли хворі зовсім не користуються протезами сума балів менша 30. ‘

ВИСНОВКИ

1. На підставі результатів вивчення причин незадовільної фіксації і стабілізації протезів, котрі зроблені за класичною технологією запропоновані нормативні тести-критерії функціональних проб і класифікації співвідношення альвеолярних відростків та типів довжини губ. За допомогою цих розробок причини, котрі спонукають незадовільну фіксацію і стабілізацію, попереджають, або визначають, і усувають.

2. Покращення міцності і адгезивних властивостей протеза до беззубої щелепи отримують за допомогою вдосконаленого нами способа поліме-

ризації і кювета щодо його здійснення. При цьому, класична технологія не змінюється, окрім того, що із гіпсових прес-форм видаляється вільна вода і полімеризація здійснюється в середовищі на межі надлишкового тиску повітря.

3. Порівняльний аналіз базисів протезів з відбитком за допомогою яких були виготовлені ці базиси свідчить про те, що на базисі протеза відтворюється практично точна копія макро - і мікрорельєфа слизової оболонки протезного поля, якщо полімеризація здійснювалась в середовищі на межі надлишкового тиску повітря. Окрім того, поліпшиться якість фізи-ко-механічних і хімічних властивостей полімеризату.

4. Складені таблиці оцінки якості протезів за допомогою яких створюється гармонія поміж індивідуальними анатомо-топографічними особливостями жувального апарату беззубого хворого і конструкцією протезів, котра є ефективною передумовою щодо відновлення функції вживання їжі, чіткості і гучності вимови слів та норми естетики обличчя.

5. Вдосконалена методика орієнтації точності оклюзійної поверхні штучних зубів в ротовому просторі поміж альвеолярних гребнів в трьох площинах, згідно анатомо-топографічним особливостям жувального апарату, дає змогу попереджувати низку причин за якої зменшується фіксація і стабілізація протезів з найменшою витратою часу лікаря і з найбільшою точністю.

6. Вперше в ортопедичній стоматології визначений базисно-альвеолярний ефект, котрий спонукає незадовільну фіксацію і стабілізацію протезів на беззубих щелепах і запропонована методика для запобігання або визначення та усунення щодо ефекта.

7. Триєдина (комплексна) методика виготовлення протезів є ефективна щодо поліпшення їх міцності і точності та фіксації і стабілізації на беззубих щелепах. Внесені нами пропозиції стосовно застосування цієї методики в клінічній практиці полягають в тому, щоб: по-перше - визначати центральне співвідношення беззубих щелеп і перевіряти постановку зубів за допомогою нормативних тестів-ознак функціональних проб; подруге - отримувати функціональні відбитки щелеп після визначення центральної оклюзії під силою тиску жувальних м'язів і по-третє - спрямовувати полімеризаційну усадку пластмаси на поверхню базиса, що не контактує з слизовою оболонкою протезного поля.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Кричка Н.В. Изготовление съемных пластиночных протезов на беззубые челюсти из пластмассы «Этакрил-02» на границе среды с избыточным давлением //Вісник стоматології.-1997.-№3.-С.416-417.

2. Чорний Л.Я., Кричка II.В., Янішен І.В. Покращення фіксації протезу при повній відсутності зубів на верхній щелепі //Вісник стоматології.-1997.-№3.-С.441-442.

3.Голик В.П., Ткаченко В.В., Кричка Н.В. Прогнозирование аллергических стоматитов у больных с полной адентией по показателям периферической крови.//Експериментальна і клінічна медицина. - № 2. -С.154-156.

4.Кричка Н.В. К вопросу об улучшении фиксации и стабилизации протезов на беззубые челюсти //Медицина сегодня и завтра.-Харьков.-1997,-С.150-151.

5.Кричка Н.В. Результати досліджень анатомо-топографічних індивідуальних особливостей жувального апарату у хворих з повного відсутністю зубів //Медицина сегодня и завтра. -1999. - № 2.-С.87-89.

6.Кричка Н.В. Спосіб виготовлення пластинкових протезів при повній адентії і його результати //Нові методики та технології в ортопедичній стоматології :Програма науково-практичної конференціїї-Львів.-1999.-С.32.

7.Кричка Н.В. Метод прогнозирования аллергических стоматитов. //Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии:Сборник научных трудов,- Харьков. »Консум»- 1999. -С.58-59.

8.Кричка Н.В. Фіксація, стабілізація та рівновага знімних проте-зів//Актуальні проблеми сучасної медицини:Мат. доп.- Харків. -1995.-С. 147-148.

9.Чорний Л.Я., Гришанін Г.Г.,Кричка Н.В. Вдосконалення методів лікування стоматологічних хворих //Актуальні проблеми сучасної медицини.-Харків. -1995.-С.159.

10.Спосіб виготовлення зубних протезів із акрилових пластмас та кювета для його здійснення /Кричка Н.В., Чорний JI.Я.//Патент України на винахід № 23215-А від 19.05.98 р.

АНОТАЦІЯ

Кричка Н.В. Лікування хворих з повною відсутністю зубів пластмасовими протезами, які конструйовані за індивідуальними особливостями жувального апарату і полімеризовані в середовищі на межі надлишкового тиску повітря. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія - Державний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 1999.

Дисертація присвячена питанням вдосконалення клінічних і лабораторних етапів виготовлення пластмасових протезів хворим з повною відсутністю зубів.

За результатами клінічних і експериментальних досліджень, котрі спрямовані на поліпшення якості протезів запропоновані наступні розробки: класифікації співвідношення альвеолярних відростків беззубих щелеп і типів довжини губ; нормативні тести-критерії функціональних проб; кювета і спосіб для полімеризації пластмаси. Вперше в ортопедичній стоматології досліджений базисно-альвеолярний ефект.

Вищенаведені оригінальні розробки дають змогу попереджувати, визначати та усувати дефекти в протезах на етапах їх виготовлення. Апробація в клініці цих розробок показала доцільність їх застосування для відновлення функції вживання їжі, чіткості і гучності вимови слів та норм естетики обличчя, що в кінцевому результаті поліпшує якість лікування хворих з повною відсутністю зубів.

Ключові слова: функція, класифікація, ефект, протези, полімеризація. •

АННОТАЦИЯ

Кричка Н.В. Лечение больных с полным отсутствием зубов пластмассовыми протезами, конструированными по индивидуальным особенностям жевательного аппарата и полимеризованные в среде на границе избыточного давления воздуха. Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.22 - стоматология - Государственный медицинский университет имени Данила Галицкого, Львов, 1999.

Диссертация посвящена вопросам усовершенствования клинических и лабораторных этапов изготовления пластмассовых протезов больным с полным отсутствием зубов.

По результатам клинических и экспериментальных исследований предложено ряд разработок, которые направлены на улучшение качества

протезов из пластмассы.

Разработки в виде классификации соотношения альвеолярных отростков верхней и нижней челюстей и классификации типов длины губ могут использоваться для решения задач касательно фиксации и стабилизации протезов на беззубых челюстях. Прежде всего для осуществления точной ориентации окклюзионной поверхности искусственных зубных рядов в ротовом пространстве в сагитальной, трансверзальной и вертикальной плоскостях, относительно индивидуальных анатомотопографических особенностей жевательного аппарата. Эти задачи могут решаться на этапах изготовления окклюзионных валиков, постановке искусственных зубов и проверке конструкции зубных протезов.

Составлены таблицы нормативных функциональных проб, то есть тестов-критериев комплексной оценки качества конструкции протезов касаются следующих направлений: во первых - соответствие протезов анатомо-топографическим индивидуальным особенностям жевательного аппарата беззубого больного; во вторых - точности восстановление функции произношения, то есть четкости и громкости во время разговора; в третьих - эффекта фиксации и стабилизации протезов на беззубых челюстях при разговоре и разобщении зубов на величину пищевого комка.

Усовершенствованный способ полимеризации полиметилмета-крилата и устройство для его осуществления является одним из основных в системе взаемозависимых методик клинико-лабораторных этапов изготовления протезов, от которых зависит их конструкция. Улучшение точности стало возможным за счёт направленной полимеризационлон усадки и профилактики коробления полимеризата. Благодаря тому, что от прессования до затвердевания полимер-мономерной композиции действует направленное избыточное давление воздуха на язычную и щёчную поверхности базиса. Одновременно его противоположная поверхность, которая прилегает к слизистой оболочке протезного поля контактирует с воздухом окружающей среды.

Впервые в практике ортопедической стоматологии исследована щель между поверхностью базиса протеза и слизистой оболочкой протезного поля, то есть базисно-альвеолярный эффект, который образуется одновременно с множественным контактом зубов во время функциональной окклюзии. Наличие этого эффекта способствует нарушению фиксации протезов на беззубых челюстях и наоборот, при отсутствии его, фиксация улучшается.

Вышеизложенные разработки позволяют предупреждать, определять и устранять дефекты в протезах на этапах их изготовления. Апро-

бация в клинике этих разработок показала целесообразность их использования для восстановления функции приема пищи, четкости и громкости произношения слов и норм эстетики лица, что в конечном итоге улучшает качество лечения больных с полным отсутствием зубов. '

Ключевые слова: функция, классификация, эффект, протезы, полимеризация, фиксация.

ANNOTATION

Krichka N.V. Treatment of toothless patients by means of plastic false tooth’s which are made according the individual features of mandatory organs and are polymerized in the medium at the limit of the surplus air pressure. Manuscript.

The thesis is submitted for a candidate’s degree of medical sciences in specialty 14.01.22 - Stomatology State Medical University name Danielle falickojo, Lviv, 1999.

The thesis is dedicated to the problems of the improvement of clinical ind laboratory stages of making of plastic false tooth’s for the patients with he absolute absence of tooth’s.

The following elaborations are suggested as the results of clinical and ¡xperimental researches which are directed on the improvement of the luality of false tooth’s: classification of correlation of the alveolar appendix if the toothless jaws and the types of the length of lips; normative tests-:riteria of functional samples; equipment and way of the plastic

lolymerization.

The basis alveolar effect is investigated for the first time in the irthopedic stomatology.

The above-mentioned original investigation methods allow preventing, о determine and to eliminate the defects of the false tooth’s at the phases of laking.

The approbation of these researches at the clinic showed the

xpediency of its application for the restoration of function of taking the

leals, of clearness and loudness of the pronunciation of words and esthetic orms of the face and as a result - the improvement of the treatment quality f patients with the absolute absence of tooth’s.

Key words: function, classification, effect, false tooth, and

olymerization.

Підписано до друку 24.11.99 р. Формат 60x90/16. Друк. арк. 1,0. Зам. 533. Тир. 100. Безкоштовно.

м.Харків, майдан Незалежності, гост.Харків, оф.№107 ЧФ «ЛІМАН»